SPIONNE IN PLASTIC Beelden uit ZELFSTANDIG Renesse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag januari i96i No. is9»2 Korfbalvereniging „NOAD" te Dreischor hielil jaarvergadering Geen kandidaten voor voorzitterszetel DREISCHOR In hotel „De Drie Schapen" hield de korfbalvereni ging „NOAD" haar algemene jaar vergadering die wegens het ver trek van haar voorzitter, de heer M. H. v. d. Linde naar Goes, on der leiding stond van de penning meester, de heer C. P. Pols Jr., die in zijn welkomstwoord 21 leden kon verwelkomen. Hoewel de heer Pols een derge lijk aantal niet eens zo weinig vond vond hij het wel spijtig dat zo wei nig ouderen waren opgekomen. Juist nu vooral het eerste twaalf- lal zulke goede prestaties op het groene veld heeft geleverd - NOAD werd immers kampioen - had hij meer belangstelling verwacht. Het afgelopen seizoen was voor NOAD succesvol en de belangstelling voor de korfbalvereniging is in hoge mate toegenomen. De wedstrijden werden door een record aantal toe schouwers bezocht. Wanneer van 18 gespeelde wedstrijden er 15 ge wonnen worden, dan komen ze wel kijken, zo zeide de heer Pols. Ook het tweede twaalftal deed het op merkelijk goed, aanvoerder Fon- teine wist zijn team naar de tweede plaats te voeren. Minder optimis tisch kon spreker zijn over de ad- spiranten, welke met een zeer be scheiden plaats genoegen moesten nemen. Spreker memoreerde nog even de schoolkorfbalwedstrijden te Zierikzee, waaraan met twee twaalftallen van de o.l.-school werd deelgenomen. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van de voetbal-vereniging „Dreischor", waarin NOAD werd uitgenodigd tot het houden van een gezamen lijke bespreking met de gymnas tiekvereniging .Jong Dreischor". Op deze vergadering zouden even tuele fusiemogelijkheden worden besproken. Deze oriënterende be spreking werd inderdaad gehouden, doch droeg een zeer negatief ka rakter en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat men in Dreischor tot een algemene sportvereniging zal komen. Batig saldo in kas Het verslag van de wedstrijdse cretaris nam nogal enige tijd in be slag. Alle wedstrijden van het eer ste twaalftal werden nog eens in het kort onder de loupe genomen. Ook het financiële gedeelte van de vergadering ging vlot onder de hamer door en er bleek een klein batig saldo in kas te zijn. De post „terreinhuur", die f 150 bedraagt, drukt echter zwaar op het NOAD- budget. Ook de reiskosten waren aanmerkelijk hoger dan vorige ja ren. De penningmeester maakte duidelijk, dat vooral het tweede twaalftal de oorzaak was van deze hoge post. De grootste schuldeiser was echter ook nu weer de S.D.K.B. welke een groot gedeelte van de baten voor zich opeiste. Ook de me dische sportkeuring, een feestavond en diverse andere posten bleken hoger uitgevallen te zijn dan be groot. Daar stond echter tegenover dat de contributies en inleggelden, de donateurs- en toegangsgelden aanmerkelijk gestegen waren. Medegedeeld werd dat practisch alle leden medisch gekeurd zijn en dat nieuwe leden voortaan zelf de keuringskosten voor hun rekening zullen moeten nemen. Besloten werd de donateursgelden te verho gen van f 1,50 tot f 2. Een voorstel van de heer M. A. Fonteine om tot f 2,50 te gaan werd verworpen. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 14 januari luidt als volgt. Ie klas: Colijnspl. Boys-Veere; Hoek-Tern. Boys Kapelle-Wemel- dinge; MEVO-SVD (scheidsr. Th. Sies); Wolfaartsdijk-Spui.. 2e klas C: Brouwershaven III- MEVO II (scheidsr. N. Speelman); Burgh III-Bruse Boys I (scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Duiveland I- WIK I (scheidsr. J. v d. Linde). 3e klas D: WIK II-Bruse Boys II fscheidsr. W. J. v. d. Maas); SINO- TO I-Burgh IV (scheidsr. J. Schol ten). Bovenstaande wedstrijden begin nen om 2.45 uur. Junioren Groep A IV: Kapelle A I-Zie- rikzee A I (3 uur, scheidsr. F. M. Schrijver). Groep B VIII: Burgh B I-Zee meeuwen B I (1 30 uur, scheidsr. M. A. Fonteine); WIK B I-Zierik- zee B I (1,30 uur. scheidsr. Th. Sim mers); Renesse B I-MEVO B I (3 uur, zelf voor scheidsr. zorgen). Groep B IX: Bruse Boys B I- MEVO B II (3 uur, zelf voor sch. zorgen); SINOTO B I-Dreischor B I (1.30 uur. scheidsr. J. Pomper). Het programma voor zondag 15 januari luidt als volgt. Ie klas B: Brouwershaven I- Burgh II (scheidsr. N. Speelman); Zierikzee III-Dreischor I (scheidsr. C Steenbakker). 2e klas C: Zonnemaire II-Brou- wershaven II (scheidsr. J. Schol ten); Renesse II-Zonnemaire I (M. A. Fonteine scheidsr.-); SVOWK I- SVOWK II (scheidsr. W. J. v. d Maas). Deze wedstrijden vangen aan om 7.30 uur. Door NOAD zal met 1 achttal aan de micro-korfbalcompetitie te Nieuwerkerk worden deelgenomen. Bij de bestuursverkiezing bleek geen enkele van de aanwezigen iets voor de functie van voorzitter te voelen, zodat in het huidige bestuur niet veel veranderd behoefde te worden. Dit ziet er thans als volgt uit: voorzitter: vacant; secretaresse mevr. W. C. Slager-Steenland; pen ningmeester C. P. Pols Jr.; wed strijdsecretaris idem; commissaris sen: A. J. Dorst, J. v. d. Sande en mej. L. de Later. De heer Kr. Dorst zal zoals gewoonlijk weer de con tributies innen. Ook de twaalftal commissie onderging geen enkele wijziging en zal ook in het komen de seizoen weer bestaan uit de he ren Dorst en Pols Jr. Premier Nehroe heeft vrijdag op de jaarlijkse conferentie van zijn congrespartij te Bhavnagar ver klaard, dat men het ontwapenings- vraagstuk, dat hij het belangrijkste probleem noemde, niet in fasen of door middel van maatregelen op kleine schaal kan oplossen. „Ont wapening moet onmiddellijk ko men, etappes lossen de kwestie niet op", aldus de Indiase premier. Tot dusver had hij zich steeds voor stander getoond van een geleide lijke ontwapening. (Ingezonden) De sport op Schouwen-Duivelaiid Mijnheer de Redakteur. Beleefd verzoek ik U een plaatsje in uw blad voor het volgende: Aangezien de sport mij nog steeds ter harte gaat en zeker de sport op ons eiland, wil ik, wat betrbft het jaarverslag van uw sportredakteur, het volgende zeggen. Volgens uw redakteur zou de achteruitgang van het peil waarop de sport op 't eiland bedreven wordt, te wijten zijn aan gebrek aan deskundige voorlichting en de ontvolking van het eiland, rk ben zo vrij om dit te betwijfelen. Laten we eens een twintig a dertigtal ja- ïen teruggrijpen en de verschillen de verenigingen de revue laten passeren in een tijd dat er van des kundige voorlichting nog helemaal geen sprake was. Nemen we de verenigingen welke destijds in Zie rikzee domineerden, zoals „Sinoto", „Zierikzee" „G.V.V." op voetbal en ,01ympia", „Rust Roest" en .Excelsior" op korfbalgebied. Ver gelijken wij het peil van toen en nu, dan geloof ik niet dat dit in het voordeel van de tegenwoordige sport zal uitvallen, zo ook met de verenigingen buiten Zierikzee, wel ke ons eiland bij diverse wedstrij den in andere districten behoorlijk vertegenwoordigden. En hoe kwam dit. Om de doodeenvoudige reden, iuw redakteur weet dat ook nog wel) dat er van de eerste tot de laatste minuut gestreden werd en (zoals tegenwoordig maar al te vaak gebeurd) het hoofd niet in de schoot werd gelegd wanneer men één of twee doelpunten achter staat. Mankeerde het dan wel eens aan technisch kunnen, dit werd volledig opgeheven door het en thousiasme waarmee de tegenstan der tegemoet werd getreden. Wat heeft men aan een elftal dat uit louter technische spelers bestaat en waar geen spirit in zit? Het zal nimmer tot grote prestaties komen, wanneer het enthousiasme ont- oreekt. Is het niet bedroevend als men leest dat de prestaties van Delta-Sport (waar men en onder getekende eveneens, zoveel ver wachting van had.) beneden de ver wachtingen zijn gebleven omdat er verschillende leden waren die het met de training wel geloofden? Dit getuigt van een zekere slapheid bij de sportfiguur zelf. Daarom, laat men de hand eerst in eigen boezem steken, wil men het peil omhoog trekken. Hoevelen zijn er die zich zelf voorbereiden, zowel lichame lijk als geestelijk op een naderende wedstrijd? Hoevelen doen aan zelf- training en welke sportlui ontzeg gen zich enige genoegens om de prestaties van hun vereniging om hoog te trekken? Wat wordt er ge daan om het uithoudingsvermogen en de snelheid te verbeteren? Dit zijn verschillende punten welke de sportfiguur zelf in de hand heeft en waar heus nog geen deskundige aan te pas hoeft te komen. De twee voornaamste eisen waaraan een sportman of -vrouw, volgens mij, moet voldoen zijn doorzettingsver mogen en zelfdiscipline. Wanneer eerst deze twee vereisten aanwe zig zijn, dan pas kan men tot des kundige voorlichting overgaan. Ik wil niet beweren, dat deskun dige voorlichting niet is aan te be velen, integendeel, doch eerst zal de sportman of -vrouw moeten be wijzen dat hij of zij zich met volle overgave des persoons inzet. Hoe dikwijls is het al gebeurd dat een vereniging werd getraind, doch na een aantal weken de een na de an der een uitvlucht had om van de training weg te blijven7 Dit ge tuigt niet van doorzettingsvermo gen. Daarom wil jk besluiten met een variant op een bekend gezegde en de sportlui toeroepen: „Verbeter het sportpeil en.... begin bij je zelf". U dankend voor de genomen moeite en beschikbare plaatsruim te, teken ik W. FLOHIL, Zonnemaire. DE GRAANPRIJZEN IN OKTOBER EN NOVEMBER Met garantieregeling in uitzicht gestelde prijs niet gerealiseerd DEN HAAG, 7-1. De telers van tarwe hebben in oktober en no vember, evenmin als in de twee voorgaande maanden, de met de garantieregeling in uitzicht gestel de prjjs kunnen realiseren. In ok tober werd een gemiddelde prijs van f 29,70 per honderd kg. ge maakt, terwijl f 30,30 in uitzicht was gesteld. In november was de gemaakte gemiddelde prijs f 29,95, terwijl f 30,65 in uitzicht was ge steld. Het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, dat dit meedeelt, tekent erbij aan dat bij de vaststelling van de gemaakte prijzen per provincie in een aantal gevallen rekening is gehouden met prijzen die betaald zijn voor tarwe met meer dan 15 procent schot. Voor tarwe, die aan de ge stelde kwaliteitseisen voldoet, zal dus meer zijn betaald dan uit de genoemde cijfers valt af te leiden. In de eerste weken van decem ber is het prijspeil, mede door de verhoogde toeslag voor tot vee voeder gedenatureerde tarwe, vrij sterk gestegen. Volgens het pro duktschap mag daarom verwacht worden, dat thans voor inlandse tarwe, die aan de gestelde kwali teitseisen -voldoet, wel de in uit zicht gestelde prijs kan worden gemaakt. De aan de telers uitbetaalde prijzen voor inlandse rogge, gerst en haver, die in augustus en sep tember ook al beneden de streef- prijs lagen, zijn in oktober en no vember nog verder gedaald. Voor rogge was de gemiddelde gemaak te prijs per honderd kg. in oktober f 19,80, in november f 19,65, terwijl de streefprijs in die maanden f 23,50 was. Voor gerst: gemaakte prijs in oktober f 25,30, in novem ber f 24,80, streefprijs f 27,Voor haver: gemaakte prijs in oktober f 22,90, in november f 22,25, streef prijs f 25,75. LANDBOUW EN VEETEELT Verruiming pluimveeteeltregeling voor 1961 DEN HAAG. Het ministerie van landbouw en visserij deelt mede, dat de „Pluimveeregeling 1961", welke voor het jaar 1961 het aan houden van volwassen hennen re gelt, een dezer dagen is afgekomen. Zij is in werking getreden met in gang van 1 januari 1961 en eindigt 1 januari 1962. Het maximum aan tal volwassen hennen dat thans mag worden aangehouden op bedrijven per grootte van V\ t.m. 3 ha. cul tuurgrond is verhoogd van 250 oP 300 stuks per volle ha. cultuur grond. Op bedrijven ter grootte van 3 t.m. 20 ha. mogen maximaal 900 stuks (voorheen 750 stuks) volwas sen hennen worden aangehouden, en op bedrijven met meer dan 20 ha. cultuurgrond maximaal 150 stuks (voorheen 125 stuks). Onder nemers die over geen of minder dan V\ ha. cultuurgrond de be schikking hebben, mogen, gelijk tot nu toe het geval was, niet meer dan 50 stuks volwassen hennen aanhouden. De voor 1 januari 1961 door of namens het Produktschap voor pluimvee en eieren afegegeven ontheffingen of vergunningen blij ven - voor zover deze inmiddels niet zijn vervallen of ingetrokken - normaal van kracht en behoeven Bijzondere kaart en atlas van Nederland AMSTERDAM 7-1 Op de woens- dag in Amsterdam gehouden bij eenkomst van de geografische ver eniging in Nederland heeft kolonel W. F. den Hengst medegedeeld, dat in 1961 'een fotogrammatrische kaart van het gehele Nederlandse grondgebied gereed komt. De werkzaamheden aan deze kaart zijn reeds in 1932 bij de in voering van de luchtfotogramma- trie begonnen. In de loop der jaren - uiteraard heeft het werk gedu rende de oorlogsjaren stil gelegen - heeft de werkwijze belangrijke wij zigingen ondergaan. De aanvanke lijk gebruikte methode van het te kenen op polyvinylmaterialen heeft ongeveer "twee jaar geleden plaats moeten maken voor de gravure, nu echter niet op steen doch op poly estermaterialen. Hierbij is een be langrijke verbetering in kwaliteit en een grote tijdwinst verkregen, aldus kolonel den Hengst. Voorts is een nieuwe methode ontwikkeld om de drukplaten voor de verschil lende kleuren langs fotomechani sche weg te vervaardigen, terwijl ook het drukprocedé een verande ring heeft ondergaan. Verklaring van Tsjoe over Laos HONGKONG, 6-1. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China heeft vrijdag in Rangoon verklaard dat het Chinese volk vasthoudt aan zijn opvatting, dat de bevolking van Laos zelf hun problemen moet oplossen. Tsjoe, die sprak op een massa bijeenkomst ter gelegenheid van ae Birmaanse onafhankelijkheids dag, gaf als zijn mening te kennen, dat geen enkel land zich moet men gen in de binnenlandse aangele genheden van Laos. Hij deed een beroep op „alle vredelievende lan den met spoed maatregelen te ne men om een einde te maken aan de agressie tegen Laos". De toe stand in dat land noemde hij ern stig. N.S.F.-oiiderscheidhig voor ir. P. F. S. Otten EINDHOVEN. Tijdens een korte plechtigheid in het hoofdkantoor van de N.V. Phi'ips te Eindhoven heeft de voorzitter van de Neder landse sportfederatie, Jhr mr. A. Feith de president van deze onder neming ir. P. F. S. Otten voor diens grote verdiensten op het ge bied van het Nederlandse sportwe- zen onderscheiden met het ere-te- ken in goud met de diamant van de Nederlandse sportfederatie. Het was de eerste maal in de thans tweejarige geschiedenis van deze organisatie dat dit onderscheidings teken werd uitgereikt. niet opnieuw te worden aange vraagd. Het op deze ontheffingen of vergunningen vermelde aantal volwassen hennen wordt geacht te zijn verhoogd met 50 pet. voorzo ver het vóór 1 januari 1960 afge geven vergunningen of ontheffin gen betreft en met 20 pet. voor zo gegeven ontheffingen betreft, ver het de in de loop van 1960 af- BROODPRIJS één cent omhoog DEN HAAG, 6-1. Als gevolg van d.e geleidelijke stijging van de bloemprijs is de kostprijs van het brood met ongeveer een cent per 800 gram gestegen. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van eco nomische zaken, in overeenstem ming met zijn ambtgenoot v. land bouw en visserij en na overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs van wa terbrood, volkswitbrood en volks- bruinbrood, met een cent per 800 gram, ingaande maandag 9 janu ari 1961 Deze prijsverhoging mag slechts worden doorgevoerd voor zover de huidige prijzen van deze brood*- soorten reeds met niet meer dan een cent uitgaan boven die welke op" 17 januari 1959 werden bere kend. Derhalve dient in plaatsen, waar hogere prijzen in rekening zouden worden gebracht, dan die van 17 januari 1959. vermeerderd met- een cent per 800 gram, thans een verhoging van de broodprijzen achterwege te blijven, aldus het ministerie van economische zaken. In 195S kreeg zelfstandig Renesse een dorpshuis, dat in de afgelopen jaren een steeds belangrijker rol is gaan spelen in het culturele leven der dorpsgemeenschap. Zmvolle en jaarlijks terugkerende plechtigheid is de kranslegging op 4 mei bij het monument ter nagedachtenis der gevallen verzetsstrijders. Schaap per minuut De Nieuw-Zeelander God frey Bowen heeft een nieuw wereldrecord voor schapen scheren gevestigd, nl. 463 in negen uur tijds. Het vorig record, ook van Bowen, was 456 schapen. Soms schoor hij één schaap per minuut. Niet weinig bekend werd Renesse door zijn slot „Moermond" - straks zetel van „Outward Bound" - en d,e succesvolle opgravingen naar resten van vroegere kastelen, die de naam „Moermond" droegen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sint Pancras: A. van de Bovenkamp, Engwierum. Chr. Ger. Kerken Tweetal te 's-Gravenzande: W. F. Laman, Hamilton (Canada) en M. S. Roos, Alphen a.d. Rijn. Ger. Gemeenten Bedankt voor Wageningen: C. Hegeman, Genemuiden. AMSTERDAM. De ervaringen met de ongeschoolde Italiaanse ar beiders, die in de afgelopen maan den bij diverse bedrijven en de stadsreiniging in de hoofdstad wer den geplaatst zijn in het algemeen zeer gunstig. b Gilbert Pongo, de man die vier w'eken geleden Loemoemba heeft gearresteerd, is nu in handen van aanhangers van de afgezette pre mier van Kongo, zo is 'vrijdag in Leopoldstad vernomen. FEUILLETON 48) Ze besloot de morgen verder door te brengen in een ligstoel onder de grote walnotenboom op het terras je. Ze had nog een roman die ze graag wilde uitlezen en als ze op keek zag ze de steeds hoger op klimmende bergen voor zich. Het was werkelijk eert enig plekje' hier om uit te rusten. Na de middag wilde ze de grens oversteken, Ane- masse gaan bezoeken en doorrij den langs de Arve tot St. Cluses of St. Servais, al naar ze zin had, en een poosje in de zon liggen, ver der niets. Deze hete dag was voor bestemd voor heerlijk nietsdoen. Ze zou echter niet lang van haar mooie boek en de stilte rondom ge nieten. De Italianen waren bepakt en bezakt een weggetje tussen de heuvels ingegaan. Die zouden niet voor de avond t-jrugkeren, had de holelier gezegd. Maar toen het elf uur was, hoorde Louise een auto aankomen die het weggetje tuissen de struiken naar het hotel insloeg en daar stilhield. Er stapten fcwee heren uit en één daarvan was*... André. Louise's eerste gedachte wtas, hem tegemoet te snellen en te ooa- helzen. Later zou ze spijt genoog krijgen, dat ze dit. niet had gedaan. Maar er waren een paar dingen, die haar er van weerhielden. Aller eerst was er iets niet in 'd© haak, dat André op dit uur en op deze dag hier kwam. In de tweede plaats wie was die man? Iets in zijn uiter lijk hield Louise tegen. Hij was een gebruinde Italiaan van middelbare leeftijd, die slecht Frans sprak. Hij kon onmogelijk een gewone zaken relatie zijn, dacht ze. Daarom werd ze nieuwsgierig naar wat die twee hier kwamen doen en schoof ze haar stoel tussen twee grote jas mijnstruiken, zodat ze voor hen on zichtbaar was. Ze hoorde de twee overleggen of ze naar binnen zouden gaan of bui ten blijven Binnen was het echter benauwd en de vriendelijke hotelier bood aan, een tafeltje met een paar stoelen op het terras neer te zetten. Blijkbaar verwonderde hij zich er niet over, dat Louise verdwenen was. Ze had vooruit betaald, haar auto stond nog onder het afdakje en hij veronderstelde dat ze een eindje was gaan wandelen of ver derop was gaan zitten. Terwijl hij het tafeltje afstofte .ei hij althans: „Ziezo, heren! Nu hebt u de hele wereld alleen". Daarna bracht hij bier in een grote stoop, schonk de glazen vol en verwijderde zich. „Luister nu eens, Dubois", begon de Italiaan, toen hij zich met An dré alleen waande. „Ik heb derge lijke zaakjes al zo vaak omhanden gehad, dat ik heus wel weet wat ik doen moet. Bovendien loop ik het grootste risico en niet jij! Jij plukt alleen, de voordelen". André lachte keihard. „Als dat zo is, snap ik niet, waar om je mij al een paar dagen achterna loopt om mij je spullen aan te smeren". De Italiaan nam een grote slok bier. „Goed bier hebben ze hier. Met dit weer kun je niets beters drinken. Maar wat ik zeggen wilde: ik verdien er natuurlijk ook het een en ander aan anders zou ik het niet doen. Maar wat gaat jou dat aan? Voor jou is do hoofdzaak, dat je die spullen kunt krijgen voor de halve prijs. Het is geen massa-ar tikel, maar voor julie altijd nog de moeite waard. Proost.'" „Proost! Alleen vraag ik me af waar die spullen dan vandaan ko men. Smokkelen is een sport, maar diefstal is misdaad. Daar steek ik me niet in". De ander keek hem meewarig aan. „Ik neem het je niet kwalijk, dat je zoiets zegt, want je komt pas kijken in de wereld. Maar om je gerust te stellen: ze zijn niet van diefstal afkomstig, ze komen recht streeks van de fabriek. Van welke gaat je niet aan De fabriek die het maakt, levert af tegen iets meer dan de gewone kostprijs. Ze ver dient er wat minder aan dan wan neer ze het gewoon afleverde, maar toch nog aanzienlijk meer dan wan neer ze er belasting van betaalde. Is het je nu duidelijk?" „Volkomen. En wanneer rekenen wij af?" „Onmiddellijk en ter plaatse. Wij zorgen dat alles aan deze kant van de grens komt; vandaar is vervoer en opslag voor jullie rekening en risico. Dat zijn de condities". André scheen eindelijk tevreden gesteld. „Mooi, dan wilde ik van middag dat smokkelnest van jullie wel eens zien. 't Zal me benieu wen". „Dat zal je hard tegenvallen", spotte de ander. „Uiterlijk is er he lemaal niets aan te zien. 't Is een doodgewoon hotelletje, net zoals dit. Er is maar één verschil: het is altijd volgeboekt en de eigenaar is één van onze mensen. Daar kun je je spullen halen, maar hoe ze er komen is onze zaak!" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5