Grote meerderheid van „ja"-stemmers voor generaaj de Gaulle DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeewater wordt drinkwater MAANDAG 9 JANUARI 1961 II7e Jaargang No. 18902 ZIERIKZEESOBfiNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het referendum in Algerië Geen bloedvergieten op grote schaal ALGIERS, 8-1. Het referendum In Algerië, dat drie dagen heeft ge duurd, is zondagavond geëindigd met een dodenlijst van vyf-en- twintig personen in afzonderlijke incidenten, doch zonder het bloed vergieten op grote schaal, dat zo wel de Europeanen als de Algerij nen hadden gevreesd. Ondanks het feit dat de Algerij nen zich zondag in de grote steden van stemming onthielden en de meeste Europeanen naar verwach ting „neen" zullen hebben gestemd, voorspelt men toch een meerder heid van ja-stemmers, waardoor generaal de Gaulle zal worden ge sterkt in zijn plannen ten aanzien van Algerië. Uit de meeste Algerijnse steden werd een geringe deelname aan de volksstemming gemeld, onder een kalme situatie. Doch in Tiaret, 300 kilometer ten zuidwesten van Al giers, werden vijf Algerijnen ge dood en ongeveer dertig gewond, toen Franse troepen het vuur open den op demonstranten, die de vlag der opstandelingen meevoerden. Vier of vijf militairen zouden zijn gewond. Vervagende vrees In Algiers vervaagde in de loop van de middag de vrees voor een gewelddadig optreden van extre mistische Europeanen en een inval van betogende mohammedanen in de Europese woonwijken. De stem ming verliep langhaam en traag ender de massale voorzorgsmaat regelen die voor de veiligheid wa ren getioffen In en rondom de stad zouden zich ongeveer 40 000 man aan troepen en politie hebben bevonden. De opdracht der opstandelingen aan de Algerijnse bevolking om de stemming te boycotten die in de eerste twee dagen op het platteland grotendeels werd genegeerd, werd zondag in de twintig grote steden op grote schaal opgevolgd. De Euxopeanen, die naar ver wacht wordt met een overgrote meerderheid „neen" zullen hebben gestemd, gingen volgens officiële berichten in normale" sterkte ter stembus. Nog meer incidenten Behalve in Tiaret hebben zich ook incidenten voorgedaan in Sid- Bel-Abbas, waar zaterdagavond drie doden vielen, toen een pa- irouille van het vreemdelingenle gioen h'et vuur opende op demon stranten die de opstandelingenvlag op monumenten wilden hijsen, en in Aflou, waar zaterdag een korpo raal en ongeveer tien Algerijnen gedood werden tijdens een botsing tussen betogers en militairen. Chroesjtsjef over Nieuw-Guinea DE NEDERLANDERS ZULLEN HET SPOEDIG MOETEN LOSLATEN Dreigende taal van Indonesië MOSKOU. 6-1. Premier Chroesj- tsjef van de Sow jet-Unie heeft vrij dagavond verklaard, dat Neder land spoedig de controle over Ne derlands Nieuw-Guinea zal moeten loslaten, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Chroesjtsjef zei dit in een inter ruptie tijdens een rede, die de eerste vice-premier Mikojan hield ter gelegenheid van een receptie, welke de Sowjet-regering aan een Indonesische regeringsdelegatie aanbood. Volgens Tas zei Mikojan in zijn rede, dat in 1952, „tegen de wil van het volk in", Nederland West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) in het koninkrijk der Nederlanden had opgenomen. Chroesjtsjef interrumpeerde hier op met de woorden: „Zij zulllen het er spoedig buiten moeten laten". Mikojan vervolgde na de inter ruptie van Chroesjtsjef: „De kolo nialisten geloven nog eeuwenlang hun greep te kunnen houden op dit deel van het oorspronkelijke Indo nesische grondgebied en dit trach ten zij in het Westen, in de zoge naamde vrije wereld, als recht vaardig voor te stellen". „Gewone mensen noemen dit eenvoudig diefstal", aldus Mikojan, die vervolgens verklaard, dat Ne derlandse troepen, met medeplich tigheid van de NAVO, de bevol king van West-Irian onderdrukken. Hoewel in naam een Europees- Amerikaans blok, breidt de NAVO haar voelhorens uit naar de ge bieden van zuid-oost Azië en over al waar de koloniale mogendheden die tot de NAVO behoren, belangen hebben. Aanval op komst De Indonesische militaire attaché in Bonn, kolonel D. J. Pandjaitan, heeft vrijdagavond in een gesprek met U.P.I. te Bonn verklaard, dat een invasie in West-Irian of een militair conflict om dit eiland „elk moment kan ontstaan". Dit zou ge heel afhankelijk zijn van de hou ding van Nederland. Pandjaitan zeide, dat de ontwik kelingen in Nieuw-Guinea elke dag meer verslechteren „door daden van terreur tegen de Papoea's, die door Nederlandse militairen bedre ven worden". Indonesië is bijzonder bezorgd - aldus Pandjaitan, nu de Neder landers sedert de herfst bezig zijn hun troepensterkte in Nieuw-Gui nea uit te breiden. De Indonesische regering be schouwt de stationering van Nep tune-bommenwerpers als een vij andige daad, omdat de bommen werpers geen nut hebben voor Nieuw-Guinea zelf. De Indonesische regering is voort durend onderworpen aan dergelijke provocaties en de Nederlanders moeten niet verbaasd zijn, als er een gewapend conflict zou ont staan, aldus Pandjaitan. Kritiek van C.N.V. op staking in België UTRECHT, 7-1. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft in zijn officiële orgaan „De Gids" de sta kingsactie in België ongeoorloofd genoemd. Dit was een politieke sta king, aldus het C.N.V., waarbij men van socialistische zijde het open bare- en bedrijfsleven plat legde, omdat men politieke bezwaren had tegen het optreden der regering. Een vakbeweging, die dit propa geert, toont geen vakbeweging te zijn, aldus het C.N.V. Het Verbond noemt de staking een aanslag op het volksleven. „Een greep naar de strot van het volk" noemt het Verbond onduld baar. Een vakbeweging die daar aan meewerkt, toont - naar zijn mening - een vijand van het volk te zijn. Instrumenten verloren van Amerikaanse raket KAAP CANAVERAL, 9-1. De Amerikaanse luchtmacht is er zon dag niet in geslaagd, de instrumen ten van een raket, van het type Blue Scout te bergen, die de dag tevoren van Kaap Canaveral was afgeschoten om op 1.600 km. hoogte de stralingsgordel van ALLEN te onderzoeken. Het raketdeel met de instrumen ten was zaterdag door een verken ningsvliegtuig in zee ontdekt, maar toen het dichtstbijzijnde schip zon dagochtend op deze plaats aan kwam, bleek het raketdeel te zijn gezonken. In de twintig steden waar van daag werd gestemd, omvat het kie zerskorps twee miljoen mensen. Het tellen der stemmen is open baar doch weinigen zullen er bij kunnen zijn omdat de avondklok streng wordt gehandhaafd. Kennedy lanceert plan voor „vredeskorps" NEW YORK, 9-1. Het bureau van de aanstaande Amerikaanse presi dent, Kennedy, heeft zondag bij zonderheden meegedeeld over Ken nedy's plan voor een „vredeskorps" van jonge Amerikanen voor hulp verlening aan ontwikkelingslanden Het desbetreffende idee van Ken nedy is uitgewerkt door dr Milli- kan, directeur van het centrum voor internationale studies van het instituut voor techniek van de staat Massachusetts, en een groep mede werkers. Het concrete plan is za terdag bij Kennedy ingediend. Anti-Franse leuzen op Nederlandse trottoirs DEN HAAG, 8-1. - Onbekenden hebben vanochtend in de vroegte met verf anti-Franse leuzen en leu zen die getuigen van sympathie voor de F.L.N. op trottoirs geschL1- derd. Dit gebeurde bij de Franse ambassade op de Lange Vijverberg in Den Haag, voor de woning van de Franse ambassadeur op het Lange Voorhout en voor het ge bouw van de economische afdeling van de ambassade in de Oranje straat in Den Haag. De politie stelt een onderzoek in. Baby door rook gestikt ROERMOND, 8-1. Het zes maan den oude dochtertje van het gezin H. Nelissen in Roermond is gis teravond door rookverstikking om het leven gekomen. Het kind lag in de huiskamer te slapen Een kledingstuk, dat bij de kachel te drogen hing vatte vlam, waardoor er in de kamer brand ontstond Door de hevige rookont- I wikkeling is de baby gestikt. De ouders waren door een feestje niet aanwezig. Het gezin Nelissen telt tien kinderen. Gala-uniformen voor Amsterdamse bereden politie AMSTERDAM, 7-1. Do veertig leden van de Amsterdamse bereden politie zullen zich voortaan bij of ficiële gelegenheden in gala unifor men kunnen vertonen. De unifor men zijn een geschenk van het Am sterdamse bedrijfsleven en het korps vrijwillige politie van Am- steidam, dat vorig jaar het initia tief nam voor een huldeblijk voor de toen jubilerende zestigjarige be leden politie. De gala uniformen zijn tijdens een jubileumbijeen komst in Carré ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het 344 le den tellende hoofdstedelijke reser vepolitiekorps door de voorzitter van het initiatiefcomité, de presi dent van de Amsterdamse recht bank mr U. W. H. Stheeman, over gedragen aan de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de heer H. J. van der Molen. Zeewater wordt door uitvriezing veranderd in drinkwater. Op de foto komen ds ijskristallen uit het apparaat. De fabriek is gevestigd in SyracuseNew York. Men hoopt op deze wijze een oplossing te vinden voor het waterprobleem in vele streken van de aarde. STAKEVGSREL NAM TE LUIK HET KARAKTER VAN EEN OPSTAND AAN Rijkswacht greep in met traangas en water BRUSSEL, 6-1. Terwijl de ge- nichten over een spoedige beëin diging van de stakingen in België aanhouden, hebben zich vrydag in Luik botsingen voorgedaan, die het karakter hebben aangenomen van een ware opstand tegen de rege ring. Een groep van enige duizen den stakers was op een gegeven moment heer en meester van de Luikse binnenstad, waar zij de po litie had overweldigd. Met traangasbommen, waterka nonnen en charges wist de rijks wacht tegen vijf uur 's middags de orde te herstellen. Militairen losten waarschuwingsschoten, waarbij volgens onbevestigde berichten iwee personen werden gewond. Volgens een officieel communiqué van de Belgische regering zijn in totaal twaalf personen gewond, on der wie tien politie-agenten Drie van hen zijn in het ziekenhuis op genomen. Volgens andere berichten be draagt het aantal gewonden min stens zeventien. Terugtrekken onderhoudsploegen De ongeregeldheden ontstonden, nadat de adjunct-secretaris-gene raal van het Algemeen Belgisch Vakverbond, Renard, in een rede tot een duizendkoppige menigte had opgeroepen tot voortzetting van de strijd tegen de „eenheidswet", „omdat de overwinning nabij is". Onder gejuich van de vele duizen den stakers kondigde hij aan, dat in de komende dagen, wellicht reeds in de komende uren, zal wor den overgegaan tot het terugtrek ken van de onderhoudsploegen uit de fabrieken". „Wij weten, wat dat voor ons kan betekenen, maar wij weten ook wat het voor de tegen stander kan betekenen", riep hij uit. Renard verklaarde opnieuw voorstander te zijn van een fede raal staatsbestel in België. „Wal lonië is niet van plan nog lang on der het juk van het klerikale Vlaanderen te blijven zuchten", zei hij „Het enige doel van onze hui dige staking blijft echter het in trekken van de eenheidswet". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Gelukkig is hij wiens lief hebberij samenvalt met zijn werk. 10 soldaten omgekomen in Italië MILAAN, 8-1, Tien soldaten zfjn om het leven gekomen doordat een legerauto op de weg van Milaan naar Bergamo zaterdagavond in dichte mist van een brug in een ravijn viel. Hammarskjoeld over Zuid-Afrika KAAPSTAD, 7-1. Secretaris-ge neraal der V.N., Dag Hammars kjoeld, die thans een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, heeft zaterdag avond verklaard dat de plaats van Zuid-Afrika in de wereld van he den een uitdagend karakter draagt, wanneer men denkt aan de wereld van morgen. Hammarskjoeld zei dit in ant woord op een heildronk aan een diner, dat de administrateur van de Kaapprovincie, J. N. Malan, ter zijner ere had aangeboden. Sprekend over de V.N. verklaarde Hammarskjoeld dat de volkeren organisatie thans 26 Afrikaanse le den telt. „Deze staten zijn lid ge worden zonder over internationale ervaring te beschikken en met slechts een bijzonder korte periode van binnenlands zelfbestuur achter zich. Ons probleem is nu om, zo spoedig mogelijk, de bruggen te bouwen, waarover deze volken in staat zullen zijn ten volle bij te dragen aan het internationale le ven", aldus Hammarskjoeld. DEN HAAG. Officieel is in Den Haag bevestigd dat de Franse re gering de regering in Den Haag heeft verzocht de Franse belangen in Nigeria te behartigen, nu Ni geria de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken. Gewonde staker te Luik overleden Uitzichtsloos is België de derde stakingsweek ingegaan Een waterstofwolk Sterrekundigen van het ob servatorium van Saint Mi chel zijn er in geslaagd een waterstofwolk te fotografe ren die zich op een afstand van 26.000 lichtjaren van de aarde b.evindt. Volgens het Franse persbureau Agence France Presse hebben ook Nederlandse geleerden po gingen gedaan gedetailleer de beelden van de water stofwolk te verkrijgen. HET REFERENDUM IN FRANKRIJK Grote meerderheid stemde „ja" voor De Gaulle PARIJS, 8-1. Volgens het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken blykt uit de uitslagen van drie van de negentig Franse departementen in het Franse moederland, dat een grote meerderheid van stemgerech tigden „ja" heeft gestemd, al was de verhouding voor De Gaulle niet zo gunstig als in september 1958 by het referendum over de nieuwe grondwet en generaal De Gaulle's terugkeer aan de macht. Het departement Oise stemde voor 72 procent ja tegen 76,6 pro cent In 1958; het departement Cal vados sprak zich thans voor 80 pro cent voor De Gaulle uit tegen 88,5 procent in 1958 en voor het depar tement Vienne zyn deze cyfers 73 procent thans en 83,4 in 1958. Volgens het officiële eindresul taat hebben in de negentig depar tementen in Frankryk 15.198.714 kiezers zich vóór de Algerijnse po- Utiek van De Gaulle uitgesproken en 4.996.322 kiezers tegen. BRUSSEL, 8-1. Dc- stakingen in België gaan de derde week in, zon der dat er ook maar één openbare verklaring een aanduiding inhoudt dat een spoedig einde in zicht is. Terwijl de Belgische regering zondagochtend aankondigde, dat „talrijke tekenen in het land wij zen op een uitgesproken neiging tot werkhervatting", deelde het Al gemeen Belgisch Vakverbond in het weekeinde mede, dat het de vaste wil heeft de strijd voort te zetten. De Belgische socialistische partij bevestigde in de loop van zaterdag haar „solidariteit met de staking", er op wijzend dat het A. B.V.V. verantwoordelijkvoor de ac tie is, en deed daarnaast een op roep tot de arbeiders „kalm en koelbloedig" te blijven. Geen wijziging regering De Christelijke Volkspartij sprak met nadruk alle geruchten over politieke onderhandelingen „of een wijziging van de regering" tegen, nadat een aantal katholieke bladen zaterdag de mogelijkheid had be sproken van nieuwe verkiezingen in België, echter te houden nadat de „Eenheidswet" het parlement zal zijn gepasseerd. Dit weekeinde is het tweede slachtoffer van de stakingen over leden. Het is de 31-jarige Luikse arbeider Laurent Robber, die vrij dag in Luik bij de oproerige beto gingen door een kogel werd ge wond. Hij laat een vrouw en een kind achter. Het onderzoek van de regering naar de dader is nog niet afgesloten. Sabotagedaden In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in de omgeving van Luik talrijke sabotagedaden gepleegd met het doel het verkeer te belem meren. Zo werd de spoorlijn tus sen Luik en Namen opgeblazen. Het treinverkeer tussen Luik en Verviers werd zaterdag al ge stremd, doordat een trein in een tunnel als gevolg van sabotage uit de rails liep. Bij Verviers werd een autobus uit een voorbijrijdende trein beschoten. Niemand werd ge wond. In de Borinage werd in de nacht van zaterdag op zondag een aantal ruiten ingegooid, onder meer van een gebouw van de „Sociëté Gene rale" en van een school. In deze streek werd zaterdagnacht weer een aantal wegversperringen opge worpen. Passerende automobilisten werden aangehouden en enkele auto's zijn beschadigd. DE A-WAPENS Moskou waarschuwt Nederland MOSKOU, 7-1. De minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet- Unie, A. Sobolev, heeft zaterdag aan dc Nederlandse ambassadeur in Moskou, de heer H. A. Hclb, een nota overhandigd waarin gewaar schuwd wordt tegen de aanwezig heid van Amerikaanse atoomwa pens in Nederland, zo heeft het persbureau „Tass" gemeld. „Door toe te laten, dat Ameri kaanse atoomwapens worden opge slagen, stelt de Nederlandse rege ring het Nederlandse volk voor een geweldig risico en brengt zij de vei ligheid van het Nederlandse volk en de zaak van de vrede in gevaar" aldus wordt in de nota onder meer opgemerkt In de nota wordt voorts gezegd, dat, wanneer Nederland in een eventuele atoomoorlog als atoombasis fungeert vergeldings- aanvallen met atoomwapens niet kunnen worden ontgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1