„Geen georganiseerde staking meer in Vlaanderen" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vierduizend stakers kwamen in Brussel in actie RUSLAND EN NIEUW-GUINEA SCHADUWEN DER KOMENDE VOLKS STEMMING OVER ALGERIE Nigeria verbreekt diplomatieke betrekkingen met Frankrijk VRIJDAG 6 JANUARI 1961 117e jaargang No. 18901 ZIERIKZEESCHEMEUMBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, ZIerikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Verklaring van het Kabinet BRUSSEL, 5-1. „Er kan niet meer worden ge sproken van een georganiseerde staking in het noor den van het land". Dit heeft het kabinet van de Bel gische minister-president, prof. Eyskens, donderdag avond meegedeeld. In een communiqué wordt verder gezegd, dat er een algemene hervatting van het werk Is waarge nomen in de industrieën in Vlaanderen. „Ook in Wal lonië is er een sterke wil tot hervatting van het werk", aldus de officiële mededeling, waarin tenslotte wordt gezegd dat er voorts een algemene tendentie tot beëindiging van de staking by de openbare dien sten is. De officiële mededeling volgde op een aantal berichten uit vele Belgische steden, dat meer en meer stakers, zowel in de over heidsinstellingen als bij particulie re bedrijven, aan het werk gaan. Ook het goederenverkeer per spoor kwam weer op grotere schaal op gang. Volgens officiële gegevens wer den wel in een aantal steden nog betogingen gehouden, doch het aantal deelnemers daaraan nam af. Het Belgische ministerie van binnenlandse zaken noemde getal len van 3000 voor Brussel, 5000 voor Antwerpen, 500 voor Brugge en 300 voor Gent. Belangrijke in cidenten werden nergens gemeld. Parlementaire strijd In het parlement, dat donderdag de behandeling van de omstreden „Eenheidswet" voortzette, kwam het enkele malen tot heftige woor denwisselingen tussen de rege ringspartijen en de oppositie. „Ge stapo" riepen socialistische kamer leden uit, toen een van hun woord voerders zich beklaagde over de behandeling van stakers door de rijkswacht. De socialist Housiaux deelde onder deze en andere uit roepen van de socialistische ban ken mede, dat in de plaats Hoei rijkswachters een stakingspost hadden uitgemaakt voor „moorde naars, schurken, gangsters, die zes maanden Buchenwald verdienen". Een heftige woordenwisseling tussen regerlngs- en oppositicban- ken ontstond, toen een van de ka tholieke kamerleden riep „gelijk hebben ze". De voorzitter van de kamer, baron de Kronacker, wist echter de orde te herstellen. De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers, die donderdag ook twee moties van vertrouwen in de regering aannam naar aan leiding van socialistische interpel laties over de „talentelling" en een socialistische motie van wantrou wen verwierp, zal vrijdag het de bat over de „Eenheidswet" voort zetten. Koning Boudewijn heeft donder- Politie hield Grote Markt schoon BRUSSEL, 5-1. Rijkswacht en politie zijn donderdagochtend in actie gekomen tegen een vierdui zendtal stakers, die in groepen naar de eeuwenoude „Grote Markt" van Brussel trokken. Het plein was af gezet en in de straten er omheen hadden in de ochtend reeds ver scheidene schermutselingen plaats gehad. Een colonne bereden rijks wacht stond gereed om in te grij pen. Onder de betogers bevonden zich wederom vele studenten en jongeren. Op een vergadering van stakers in het „Volkshuis" in Brussel heeft een leider van de socialistische vakbond medegedeeld, dat overleg wordt gepleegd met het Algemeen Belgisch Vakverbond, dat zal wor den verzocht een „mars naar Brus sel" en een algemene nationale sta king voor te bereiden. Terwijl op de „Grote Markt" de waterkanonnen in gereedheid wer den gebracht en in de straten er omheen zoals gebruikelijk vuur werk ontplofte, gaven de betogers hun pogingen om tot het plein door te dringen op. De politie hield en kele jongens en meisjes aan. De grote meerderheid van de stakers, onder wie veel postbestellers wa ren, ging zonder verdere incidenten uiteen. Een groep studenten begaf zich naar „De Beurs", waar zij het verkeer korte tijd blokkeerden. De politie greep ook hier in en tegen half één was de orde hersteld. dag zijn besprekingen op het paleis te Laken voortgezet. Hij ontving achtereenvolgens vice-premier Le- febvre, de voorzitter van de CVP, Lefevre en de voorzitter van de liberale partij, Motz. Deze twee politieke leiders werden voor de tweede keer door de Belgische vorst ontvangen. De socialistische leider, Collard, had reeds woens dagavond een tweede gesprek met de koning. MOSKOU, 5-1. „De bevolking van de Sowjet-Unie ondersteunt geheel de rechtmatige Indonesische eisen inzake westelijk Nieuw-Gui- nea", zo heeft de Russische vice- premier Mikojan op een ontvangst op de Indonesische ambassade in Moskou gezegd In zijn toespraak in aanwezig heid van de Indonesische rege ringsdelegatie voor de aankoop van wapens, onderstreepte Mikojan, dat „de Sowjet-Unie evenals in het ver leden Indonesië alle steun zou blij ven verlenen voor zijn rechtvaar dige strijd tegen het kolonialisme". Twee doden bij autobotsing NUNSPEET, 5-1. Op de Eperweg in Nunspeet is vanavond een ver keersongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven kwa men en drie zeer ernstig werden gewond. Het ongeval gebeurde, toen een autobusje met arbeiders van de firma de Vroon uit Harderwijk in volle vaart tegen een rechts van de weg stilstaande vrachtauto bot ste. De chauffeur van deze wagen was bezig met het herstellen van het achterlicht. De 56-jarige A M L. uit Epe en de 26-jarige G. J. N uit Heerde, die in het autobusje zaten, kwa men om het leven Drie ernstig ge wonden, onder wie de bus-chauf feur, zijn overgebracht naar het „Pius ziekenhuis" in Harderwijk. Angst heerst voor de extremisten ALGIERS, 5-1. Terwijl ln geheel Algerië het Franse leger in staat vr.n paraatheid verkeert met het ocg op de vrijdag in dit Franse ge biedsdeel beginnende volksstem- n 'ig, waarbij de kiezers wordt ge- vr.vagd zich uit te spreken over de Algerijnse politiek van de rege- rïr.g-De Gaulle, doen in het land zelf de wildste geruchten de ronde er verkeren Fransen en Algerijnen in angst over hetgeen de extremis ten onder hen mogelijk zullen doen. In gezaghebbende kringen is men van mening dat het een dubbeltje op zijn kant zal zijn, of de stem ming zonder ernstige wanordelijk heden zal verlopen. •Naar schatting veertigduizend militairen en politiemannen doen thans in Algiers zelf en in de om geving van de Algerijnse hoofdstad dienst. Het afgekondigde uitgaans verbod, dat normaal te 12.00 uur 's nachts ingaat, geldt nu vanaf 22.00 uur. In Oran, de op één na grootste stad in west-AIgerië, ie de veilig heidspolitie met valschermers ver sterkt. Vrijdag wordt er in ongeveer vijfhonderd van de 1.484 kleine Al gerijnse steden en dorpen gestemd. De stemming is in Algerië over „Zwijndrechts heertje" is spoorloos DORDHECHT, 5-1. De oöicier vön justitie te Dordrecht heeft aan houding en voorgeleiding verzocht van het Zwijndrechtse „heertje", de meubelhandelaar J. K., die spoorloos verdwenen is met mede- r.' ming van een door hem gehuur- auto en met achterlating van de verdenking, dat het met hem weer niet helemaal pluis is. Het Zwijn- I drechtse heertje werd indertijd tot 2Vz jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij kans gezien had voor bijna een half miljoen gulden van verschillende mensen los te krijgen. Hij werd voorwaardelijk in vrijheid gesteld. K. had een auto gehuurd, die hij dinsdag zou terugbrengen. De garagehouder heeft een aanklacht tegen hem in gediend. De meubelhandelaar is nu vertegenwoordiger in muziekauto maten en hij zou in die functie zijn werkgever voor 3500 gulden tekort hebben gedaan. De officier van justitie is van plan weer een uit gebreid onderzoek naar leven en wandel van K. in te stellen. De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer vi.erde donderdag zijn 85e verjaardag. Tienduizenden mensen hebben van hun belangstelling en mede leven blijk gegevenzeer velen kwamen persoonlijk naar het slot Schaumberg om de grijze staatsman de hand te drukken. De eerste gasten van deze dag waren weliswaar geen hooggeplaatsten, doch zij werden door de Bondskanselier met niet minder vreugde begroet: het waren zijn kinderen en klein kinderen, die voor een vrolijk begin van deze ver moeiende dag zorgden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. Op de Canisiussin- gel te Nijmegen is de 78-jarige me vrouw Berends-Lamers door een auto gegrepen toen zij de singel overstak. De oude dame overleed ter plaatse. Waarschijnlijk heeft zij niet voldoende op de verkeerslich ten gelet. DORDRECHT. Op het punt. waar de Dordtse Kil in het Hollands Diep uitkomt, is een kleine bag germolen uit Zwijndrecht, eigen dom van de firma A. Kraaijeveld, omgeslagen en gezonken. De mo lenbaas, de 44-jarige schipner E. Maaskant iu't Zwijndrecht, die en kele ogenblikken op de kiel van de nog drijvende molen op redding wachtte, werd toen de molen weg zonk, meegesleurd. De man laat een vrouw en acht kinderen achter AMSTERDAM. Op de rijksweg nummer 1 even buiten Diemen is de 28-jarige chauffeur J. Stevens uit Emmercompascum bij een aan rijding om het leven gekomen. De heer Stevens stak, nadat hij in een koffiehuis een kopje koffie had ge dronken, de rijksweg over om naar zijn aan de andere kant gepar keerd staande vrachtwagen te gaan. Hij heeft niet goed opgelet en werd geschept door de uit de richting Amsterdam komende auto van een Huizense vertegenwoordi ger. Chauffeur Stevens was opslag dood. BROEK IN WATERLAND. De heer P. Hoogenhout te Broek in Waterland is. toen hij met zijn fiets de drukke provinciale weg Edam-Amsterdam overstak, gegre pen door een passerende autobus en op slag gedood. De man was 62 jaar. ROTTERDAM. De 13-jarige jon gen H. M. Verhagen uit de Itali- aansestraat in Rotterdam is op het Marconiplein aangereden door een vrachtauto. Hij was op slag dood. drie dagen verdeeld, opdat het leger de stembureaux kan bewaken en, in vele plaatsen, de stemmers naar de stembureaux kan vervoeren of hen op weg daarheen beschermen tegen aanvallen door de opstande lingen. Nieuwe beeldzegels van Nederland AMSTERDAM, 5-1. In de serie albums met beeldzegels die het Amsterdamse schriftmuseum met medewerking van het Unesco Cen trum Nederland doet uitkomen met het doel de belangstelling voor ons land te stimuleren en bij te dra gen tot de bevordering van de in ternationale samenwerking, is thans een nieuw album verschenen. Dit bevat 86 beeldzegels van de voor naamste bezienswaardigheden van Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Dordrecht. Eindhoven, Den Helder, Leiden, Nijmegen.. Schijndel, Texel, Vlissingen, Zaandam, Volendam en Marken en 42 van Nederlands Nieuw Guinea. Bij elk der beelden is een toelichtende tekst in het Ne derlands en Engels afgedrukt. Prij zenbeschikking voor consumptiemelk ingetrokken DEN HAAG, 5-1. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben beslo ten tot de intrekking van de prij zenbeschikking consumptiemelk 1960. Dit blijkt uit een beschikking gepubliceerd in de Staatscourant van vandaag. De ministers Verwachten, dat alle belanghebbenden uit het be trokken bedrijfsleven zich aan de regels van het prijsstabilisatiebe- leid van de regering zullen houden en met name, dat zij geen andere prijsverhogingen zullen toepassen dan die, welke na voorafgaand overleg tussen het produktschap voor zuivel en de ministers van economische zaken en van land bouw en visserij toelaatbaar wor den geacht, zo deelt het ministerie van economische zaken mee. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De menigte is als de zee: zij draagt U of verzwelgt U, al naar de wind is. De Sowjet-Unie heeft de vei ligheidsraad veivocht van België te verlangen da't het „volledige uit leg" geeft van het gebruik van het Belgische trustschapsgebied Roe- anda-Oeroendi al3 basis voor ope raties tegen aangrenzende delen van Kongo. Twee kinderen in badkuip verdronken VENLO. 5-1. Donderdagavond kort voor bedtijd zijn in Venlo twee icinderen van het gezin W. Warsen thuis in de badkuip verdronken. Waarschijnlijk zijn de kinderen, een jongen van zeven en een meisje van drie jaar oud. door gas uit een geiser bedwelmd geraakt en daar na verdronken. In het ziekenhuis in Venlo heeft men geruime tijd, doch tevergeefs, kunstmatige adem haling toegepast. Gemengd gehuwden mogen naar Suriname PARAMARIBO, 5-1. De rege- ringsvoorlichtingsdienst Suriname heeft het volgende bekendgemaakt: De Surinaamse regering heeft de 24-jarige bankwerker Joop van Boekei, die uit Zuid-Afrika werd gezet wegens zijn huwelijk met een Bantoe-meisje, bericht gezonden, dat hij en zijn echtgenote, indien hij daartoe de wens te kennen geeft, in Suriname zullen worden toege laten. „Suriname, dat elke vorm van rassendiscriminatie veraf schuwt, waardeert de vastheid van karakter, waarvan deze rijksgenoot heeft blijk gegeven en biedt hem en zijn echtgenote gelegenheid, zich te vestigen in ons vredige tropen- land", aldus de bekendmaking. Ghana heeft er tijdens de be raadslagingen der Afrikaanse con ferentie, die thans te Casablanca wordt gehouden, in toegestemd zijn troepen in Kongo aan het opper bevel der V.N. te onttrekken. Hond in paradijs ROTTERDAM, 6-1. Gister nacht zagen twee politie agenten een hond in de eta lage van een bakkerswinkel zittenHij had ai een respectabel aantal gebakjes, amandelbroodjes en gevul de koeken verorberd. De beheerster van de winkel werd gewaarschuwd. Het was haar een raadsel hoe de hond binnen gekomen is. Men hoopt de eigenaar op te sporen. LAG08, 5-1. Nigeria heeft z(jn diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken en de Franse ambassadeur en het ambassade personeel moeten binnen 48 uur het land verlaten. Het Niger iaanse 1 grondgebied is voortaan voor Franse vliegtuigen en schepen ver boden. Dit is donderdagavond officieel in Lagos bekend gemaakt na een kabinetszitting waarop werd ge sproken over de houding die Ni geria zou aannemen na de derde kernbomproef van Frankrijk in de Sahara. Eerder had een Nigeriaanse woordvoerder al gedreigd dat zijn regering zeer krachtige maatrege len zou nemen indien Frankrijk zijn proeven zou voortzetten. De diplomatieke betrekkingen tussen Nigeria, dat onlangs onaf hankelijk is geworden, en Frank rijk waren minder dan drie maan den geleden gevestigd. FINANCIEN EN ECONOMIE Vaderlandse conjunctuur stuwt (nog) naar hoogtepunt AMSTERDAM, 5-1. Nog stuwt de conjunctuur in ons land verder naar haar hoogtepunt. Het tempo van de stijging zwakt evenwel af en nadert nu de tredbeweging. Op zichzelf is dit de ideale toestand: volledige werkgelegenheid, stabie le pryzen, een redelijk saldo op de betalingsbalans en een geleidelijk stijgende welvaart. De wensdroom der economen, het stabiele en dynamische optimum, lijkt vervuld. Dit schrijft prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van economische I zaken, in de heden verschenen E. S.B. Aan zijn betoog wordt voorts ontleend: Ideale toestanden echter zijn momenten, geen duurzame vormen van ons bestaan. Al hebben wij het in totaal nog nooit zo goed gehad, onder de gave micro-economische schil werken micro-economische spanningen, groepsverlangens, per soonlijke tekorten. Gecumuleerd en zonder vast beleid kunnen zij de schil doen barsten. Schip op het strand Het schip op het strand, dat 1956 was, is ons daarbij een bruikbaar baken. De overspannen bouw markt, de schoksgewijze stijging der consumptie hebben zich tot dusver niet zo sterk herhaald. De investeringen blijven mede daar door, ondanks hun van nature meer gegolfd verloop, beter bin nen de perken. Niettemin stijgen de bestedingen sneller dan de pro- duktie. De internationale conjunctuur kenmerkt zich door een gecompli ceerd patrono van stromingen, waarin draaikolken kunnen ont staan. Een aanleiding te meer om enerzijds het nationale verloop in de hand te houden, anderzijds klaar te staan, een wisseling in de conjunctuur op te vangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1