badhanddoek SPIONNE IN PLASTIC Beelden uit ZELFSTANDIGE gemeente eerste raadsvergadering Westerschouwen Veel publieke belangstelling tijdens ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 5 januari i96i No. im Ingezonden mededeling OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 5 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Verschillende partijen bepalen hun posities HAAMSTEDE, 2-1. Grote publieke belangstelling was er voor de eer ste raadsvergadering van de nieu we gemeente Westerschouwen, on der voorzitterschap van burge meester jhr. It. J. H. Q. Roell, die ditmaal „ketenloos" aan het hoofd van de tafel plaats nam, waarna hü zijn openingsrede hield. Jhr. Röell schertste over de gang van zaken btf het voor de eerste maal leiden van een raadsvergadering als de onderhavige. „De feestelijke intocht ontbreekt, de toespraak van de waarnemend burgemeester ontbreekt, evenals het omhangen van de ambtsketen, terwijl de toe spraak van de pas benoemde bur gemeester niet op het laatst komt, tnaar eerst". De voorzitter las hierna het K B. zijner benoeming voor en de be noeming van de heer G. A. Haring man door provinciale staten van Zeeland, tot tijdelijk secretaris en die van de heer J. W. de Jonge tot tijdelijk ontvanger van de gemeen te Westerschouwen. Hierna vond de beëdiging plaats van de 11 raadsleden. Acht leden legden de eed en drie de belofte af. De voor zitter bood den leden zijn geluk wensen aan, 'herinnerend aan het ieit, dat zij in de oude gemeenten reeds hun sporen hebben verdiend. Spr. garandeerde hen een volledige inzage der stukken en- bood zijn beste wensen aan voor 1961. Beëdiging secretaris en ontvanger De tijdelijk secretaris en tijdelijk ontvanger legden hierna in handen van de voorzitter de eed af. De voorzitter bood hen hun gelukwen sen aan en kwalificeerde de heer Haringman als „oude rot in het vak". Het nieuwe secretariaat wordt een modern en betrouwbaar apparaat. Waarderende woorden richtte spr. ook tot de heer de Jonge, die reeds een uitstekende staat van dienst achter de rug heeft. Hierna volgde de verkiezing der wethouders, de heren P. L. Vis en L. v. d. Klooster. De heer Vis dankte de raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen, wees er op een zekere inwerkperiode nodig te hebben en rekende op steun van de voormalige wethouders. Met zijn collega hoopte hij op een goede samenwerking. Spr. hoopte dat ook degenen die hem niet hebbern ge stemd, later zullen zeggen: „die Vis is toch meegevallen". Kritiek op wethoudersverkiezing De heer C.- A. van Oord was niet 'e spreken over deze wethouders verkiezing. Hij achtte het niet ver standig een minderheid in een hoek ie drukken. De oud eraad gaf een goed voorbeeld. Ondanks het feit dat de raad rechts was. was er een linkse wethouder. Hij vond het ook niet goed dat beide wethouders praktisch op hetzelfde grondgebied wonen. Wethouder van der Klooster had het beter gevonden als de heer van Oord voor de verkiezing had ge sproken. Ditmaal heeft een grote groep een kleine benaderd, zonder met een grote overleg te plegen. Overigens - zo vervolgde de wet houder: „het praten is niet van mij uitgegaan, zodat de fout ergens an ders moet liggen". Hij voegde er nog aan toe: „de vlag siert de la ding". Het ligt in spr. bedoeling aller belangen tc behartigen, ook die van een minderheid. Socialedicnsten De heer C. Verton gaf uiting aan zijn vertrouwen in de wethouders. Zijn fraktie was niet tegen herin deling. Spr. herinnerde aan het vertrek van 150 werknemers in 1960 uit de nieuwe gemeente. Hij wenste de burgerlijke armbesturen omgezet te zien in sociale diensten. De verschillende kernen dienen de volle aandacht te krijgen. Zij gedo gen geen vervlakkende invloeden. De heer M. den Boer zegde zijn volle medewerking toe. Hij typeer de Westerschouwen als één der mooiste gemeenten van het eiland. Spr. zeide een sociale dienst voor te staan in de toekomst en sprak de hoop uit dat er geen veten zul len blijven bestaan. De heer J. Westhoeve had liever gehad, dat wethouder Vis het woord „minderheid" niet had ge noemd. Spr. wees op de verande rende tijd en zag gaarne de bur gerlijke armbesturen en de diako- nieën verdwijnen. De voorzitter zeide dat dit laatste niet het geval zijn zal. Samengewerkt zal worden met de sociale dienst. Plaats gemeentehuis Hierna werd de vergadering ge schorst. Na heropening stelde de voorzitter voor het gemeentehuis te Haamstede als centrum aan te wij zen. Er omheen wonen 2600 men sen. Rond Renesse 1250. Het ge meentehuis van Renesse blijft voor lopig nog een functie in het beleid vervullen. Voor de toekomst dacht de voorzitter aan opbergplaats van de archieven der opgeheven ge meenten. De heer van Oord achtte het voorstel juist. „De strijd tussen Jan van Renesse en Witte van Haem- stede is reeds lang achter de rug", zo schertste hij. Ook de heer Pad- I mos kon zich met het voorstel ver enigen. Hij echter zag graag een volleidge hulpsecretarie te Renes se, vooral tijdens de zomermaan den. Hierover zullen, b. en w. in de volgende raad met een voorstel ko men. Het voorstel van b. en w. werd m.a.s. daarop aangenomen. De volgende raadsvergadering De voorzitter deelde mede dat op de volgende raadsvergadering o.a. aan de orde zal komen: benoeming vertegenwoordigers in diverse commissies, bespreking belasting en legesverordening. Spr. deelde mede dat de zes burgemeesters van het eiland streven naar nog nau were samenwerking. Het ligt in het voornemen van de colleges van. b. en w. te komen tot een harmoni sche samenwerking op Schouwen- Duiveland. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer J. D. van Nieuwenhuize of de lo pende zaken (als erfenissen e d.) niet zullen verzuren. De heer J. Westhoeve wilde het ambtsgebed ingevoerd zien, hetgeen b. en w. zullen bezien. Wethouder v. d. Klooster zeide: „de weemoed is er nu af". Het gaat om „opnieuw beginnen" en spr. ga randeerde een openhartige en loy ale samenwerking. Spr. wees er nog op dat degenen, die de belofte afleggen, niet onverschillig staan tegenover geloof en godsdienst. Spr. toonde de vergadering een aantal schetsen van mogelijke toekomstige wapens voor de nieuwe gemeente. De voorzitter zeide dat de Hoge Raad' van Adel hierin beslist. De ontwerpen kunnen eventueel een stimulans zijn. In antwoord op een vraag van de heer Padmos, deelde de voorzitter mede dat de defini tieve benoeming van secretaris en ontvanger voor 1 april a.s. dient te geschieden. De heer Goossens vroeg aandacht voor een zo snel moge lijke aanbesteding van de Jan van Renesseweg. Aan.het slot dankte de heer Ha ringman voor de vriendelijke tot hem gerichte woorden Ook hij drong aan op definitieve benoemin gen in de naaste toekomst. Slotvergadering gemeenteraad Eikerzee De raad van Eikerzee kwam voor de laatste maal bijeen onder voor zitterschap van wethouder C. Pad mos, waarnemend burgemeester. Afwezig was de heer J. F. van den Bout. De voorzitter bracht verslag uit over de door 'hem bijgewoonde al gemene vergadering van de Vlees keuringsdienst op Schouwen-Dui- veland. Medegedeeld werd, dat het ma ken van een riolering met bijko mende werken te Scharendijke is gegund aan de laagste inschrijver de fa. A. W. Wandel te Nieuwer- kerk voor f 39.150. Met de uitvoe ring van het werk is door de aan nemer bereids een aanvang ge maakt. De voorzitter maakte er gewag van dat de gemeente Eikerzee op 1 januari 1961 zal ophouden te be staan. Spreker memoreerde dat hij ongeveer 45 jaar lid van de raad der gemeente Eikerzee is geweest en steeds getracht heeft de ge meentebelangen zo goed mogelijk te behartigen. Hij dankte zijn col lega-wethouder M. A. Gaandcrse voor de prettige samenwerking. De verhouding in het college van bur gemeester en wethouders was Steeds goed te noemen. Ook de raadsleden werd dank gezegd voor de wijze waarop op de belangen der gemeente Eikerzee hebben voorgestaan. De secretaris de heer L. F. van Wijck werd dank gezegd voor de grote steun welke hij hem heeft verleend bij het besturen Kennedy wil sterkere immigratie WASHINGTON, 3-1. De gekozen president John Kennedy heeft zijn steun gegeven aan een plan voor ruimere immigratie-quota voor de V.S. Een daartoe strekkend wets ontwerp wordt deze week door Al fred Santangelo, een democraat, bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. Volgens dit ontwerp zouden jaarlijks zestigduizend vluchtelingen in de V.S kunnen worden toegelaten en zouden voor de verschillende landen nieuwe na tionale quota, op basis van de nieuwere gegevens, worden vast gesteld. De huidige quota - even redig aan dc percentages Ameri kanen van de betrokken nationale afkomst - zijn nog gebaseerd op de uitkométen van He volkstelling van 1920. der gemeente. Ook de gemeente bode en de ambtenaar ter secreta rie M. A. van der Velde werd in deze dank betrokken. Wethouder Gaanderse dankte de voorzitter namens de raad voor de gesproken woorden, evenals de se cretaris de heer L. F. van Wijck. Bouwen in plastiek-ballon STOCKMOLM, 4-1. Een Zweedse firma heeft een nieuwe methode uitge bracht om onafhankelijk van de weerstoestand een huis - voorlopig nog .een klein huis - te bouwen. Men spreidt een plastieken ballonhuls uit op de plek waar het bouwwerk moet konten te staan, zet deze op de omgrenzing van de benodigde plaatsruimte vast en blaast de ballon dan op de gewone manier op. D.e arbeiders kunnen via een luchtsluis in en uit gaan en binnen in de ballon werken zonder van wind, regen of sneeuw last te hebben. Een dergelijke plastieken werk ballon" van 1.225 vierkante meter kost tweeduizend Zweedse kronen. Ingezonden mededeling De bevelhebber van de troepen van de Verenigde Naties in Kongo heeft 'besloten versterkingen naar Kivoe te sturen, onder meer om de Europeanen aldaar te beschermen. uitzonderlijk nat jaar De maand december was in oos telijk Duiveland met een neerslag van 83,3 mm weer ruim 20 mm bo ven normaal. Het gemiddelde voor december is namelijk 63 mm. Over het gehele jaar gemeten viel hier 913 mm water tegen 700 mm normaal. Verdeeld over de diverse maan den ziet de neerslaglij st er als volgt uit: normaal 1960 Januari 56 66.7 Februari39 35.7 Maart 46 16 April 47 14.2 Mei 47 58 Juni 55 18 3 Juli 67 83 Augustus 67 130 September 66 77 Oktober 77 184 November 70 149 6 December 63 83.5 Totaal aantal mm 700 916 BOEKENWEEK 1961 25 februari—4 maart AMSTERDAM, 4-1. Van 23 fe- bruari tot 4 maart a.s. zal de boe kenweek 1961 worden gehouden. De boekenweek zal in het Concert gebouw te Amsterdam geopend werden door prof. mr. L. A. Die penhorst. Tijdens de openings avond zal het Concertgebouw orkest o.l.v. Bernard Haitink de ouverture „Cyrano de Bergerac" van Johan Wagenaar ten gehore brengen en zal Wim Kan, bege leid door Ru van Veen, een caba retprogramma uitvoeren met tek sten en liedjes van Annie M. G. Schmidt, Simon Carmiggelt en Seth Gaaikema. Na de pauze zal het Nederlands ballet o.l.v. Sonia Gaskel optreden, met begeleiding van het Concertge bouworkest. Aan het einde van dit programma zal een aantal schrij vers enj schrijfsters, tezamen met de leden van het Nederlandse ballet, op de tonen van het Con certgebouworkest, het traditionele schrijversbal openen. b Volgens in Bonn binnengekomen berichten is een toestel van de Fin se luchtvaartmaatschappij „Finn- air" dinsdagmorgen in een bos bij Vasa in Finland neergestort Alle inzittenden - 22 passagiers en drie bemanningsleden - zijn om het le ven gekomen. Het vliegtuig was op weg van Kronoby naar Vasa. Nieuwerkerk beleefde in 1956 een U.N.A.-dag, waarop o.m. de door vrijwilligers gebouwde bejaardenwoningen toerden overgedragen aan het gemeentebestuur. In hetzelfde jaar vormde de afsluiting van de adoptie door Enschedé een treffende gebeurtenis. Een beeld van de plechtigheid op de alge mene begraafplaats, waar de rampslachtoffers zijn bijgezet. Vele nieuwe gebouwen verrezen in deze gemeente, o.m. een fraaie al gemene kleuterschool aan de Ooststraat. FEUILLETON Hoofdstuk VII. Een zomervakantie. „Mijnheer Bonnard", zei Louise op zekere morgen toen ze met hem, Dumoulin eni von Halle in het kan toortje koffie dronk. „Mijnheer Bonnard, ik weet niet hoe 't met u is, maar ik begin danig loom en vermoeid te raken. Tk heb mijn lijstje van de avonduren, eens na gezien en, ik geloof dat ik recht heb op een tiental heerlijke snipperda gen. Ik ben nog niet zo lang hier om recht te hebben, op een hele va kantie, maar ik voel er machtig veel voor die tien dagen eens ach ter elkaar op te souperen, ergens op de Finsteraarhorn. Wat zou u daarvan denken?" Bonnard liet van schrik zijn kof fiekopje bijna uit zijn hand vallen. Maar hij herstelde zich spoedig. „Heren!" begon hij tegen von Halle en Dumoulin, „wat zegt u daarvan? Kan dze dame hier één dag gemist worden? Ronduit spreken". „Dat kan ze best. Vlak voordat ze kwam zat er óók niemand op haar stoel", zei von Halle, „dus dan moet de rest maar wat harder lopen. Overigens is de Finsteraarhorn niet kwaad, als je maar tien dagen hebt. Hoor ik nog even wanneer je gaat, Louise? Ik heb zelf nl. ook nog wat vakantie te goed' en 'het belang van dit bedrijf brengt mee, dat je niet onbeschermd in de sneeuw mag wegzakken. Gegroet". En hij spoedde zich weer aan zijn werk, gevolgd door Kruger. Dumoulin keek over zijn brille- glazen Bonnard aan en sprak toen: „Tien dagen is wel wat veel. Maar een, week zou zeker kunnen, wan neer u mij tenminste niet voor het lab chartert, meneer Paul. Komaan, iaat de jongedame gaan: zij heeft het meer dan verdiend". En ook hij boog zich weer over .zijn werk, zonder op het verloop te wachten. Bonnard keek sip, „In de vijf jaar dat ik in Lausanne zit, heb ik nog nooit vakantie kunnen nemen", be gon hij „U hebt eens gezegd1, dat werken in Lausanne gelijk staat met een eeuwigdurende zomervakantie", viel Louise hem in de rede. „Goed onthouden. En dus?" „Ik denk er anders over, ook al is het uw uitspraak". „Tja, dan zal er voor mij wel weer geen vakantie op zitten. Maar ik had je binnenkort graag eens meegenomen naar Basel, Louise, Kom mee, dan kan de oude Du moulin ons lekker niet afluisteren". Ze betraden nu het privé kan toortje terwijl de oude boekhouder somber het hoofd schudde. „Wat zou ik in Basel moeten doen?" vroeg Louise bedaard, zo dra ze zaten. „Is er iets aan de hand?" „O ja. Zoals je weet heb ik ad vertenties geplaatst in enkele Duit se bladen om een jonge chemiker te vinden, die het labwerk over kan nemen. Er zijn heel wat brieven op gekomen. De meeste heb ik in de prullemand gedeponeerd, omdat de reflectanten niet aan de eisen vol deden, maar ik heb er een paar overgehouden. De meeste directeu ren, laten hun sollicitanten op kan toor komen. Ze verschijnen dan netjes opgedoft en goed geprfepa- reerd. Ik wilde juist het tegenover gestelde doen en de heren in eigen huis opzoeken, snap je? Mij inte resseren niet alleen diploma's maar vooral de mensen, die er achter staan. Ik wil weten of ze betrouw baar zijn, uit wat voor nest ze ko men, kortom ik wilde hun hele mi lieu opnemen. Kun je me volgen?" „Bepaald gemakkelijk!" „Dacht ik al. Maar er zit natuur lijk een beetje speurwerk aan vast, dat voel je. Dus dan is dit mijn va kantie. Vanuit Basel kan ik gemak kelijk in die richting opereren, maar daarbij had ik graag jouw hulp. Je vakantie zou je dan kun nen nemen als de nieuwe aanwinst hier is. Het gaat dan gemakkelij ker .Tevens kun je dan eens kennis maken met mijn ouderlijk 'huis, want dat staat voor jou natuurlijk even goed als voor mij'. Het spijt me heel erg, Paul, maar ik ben erg gehecht aan de zomer. Het is nu al eind augustus. Eer dat grapje met die nieuweling achter de rug is, zal het eind september zijn. Nu, na september moet je toch bepaald niet meer naar de Finster aarhorn, vind ik" „Maar meisje, dan ga je toch de andere kant op. Je bent van hieruit zó in Turijn. Ga die kant op. Daar is het in oktober nog volop zomer". „Het spijt me Paul, maar ik wil graag een zomervakantie en geen herfst- of wintel-vakantie. En ik wil ditmaal ook eens in eigen land blijven. Ik heb in geen half jaar de ski's onder gehad en de Jungfrau heb ik nog nooit van dichtbij ge zien. Dat verzuim wil ik beslist in halen. Bovendien: echt speurwerk kun je toch het beste zelf doen. Ten slotte moet je toch zelf beslissen welke kandidaat je kiest. En Basel is heel mooi; ik ben er indertijd vaak geweest voor Lefêbre. Je ouders ken ik al en, eerlijk gezegd, ik zou toch liever niet bij hen lo geren. Je kunt je secretaresse wer kelijk niet overal mee naar toe ne men, al bedoel je het nog zo goed". (wordt vervolgd) Het is bepaald niet de bedoeling de nostalgie te voeden om de verloren zelfstandigheid der gemeenten op Schouwen-Duivland. Nu echter de herindeling een feit is geworden, le.ek het ons juist fragmentarisch nog eens herinneringen op te roepen uit de laatste jaren, waarin de ge meenten hun zelfstandigheid beleef den. Het waren veelbewogen jaren, die het beeld dier eenmaal zelfstandige gemeenten doorgaans drastisch wijzigde. NIEUWERKERK Het weer op Schouwen-Duiveland Ook hier was 1960

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 9