Trekkerverlichting vertoonde nogal gebreken in afgelopen landbouwseizoen M t LIJMEN? Met VELPON zie je er geen barst van Strijd om de „eenheidswet" heeft veei diepere oorzaken Verlies voer Serooskerke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 5 januari is6i No. ïwoo i;. Nog een - ditmaal ouder - beeld uit zelfstandig Nieuwerkerk, dat in de oorlogsjaren zijn fraaie toren verloor. Zal er in de nieuwe gemeente lijke constellatie aan te denken zijnNieuwerkerk een toren terug te geven? WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Aan het begin van het jaar 1961 staan de Belgen temidden van een droevige ontwikkeling. Er was om de zogenaamde „eenheidswet" een spanning ontstaan, met uitge breide stakingen en vooral veel ge weldpleging, die men voorheen voor onmogelijk zou hebben gehouden. In de kamer kon de wet rekenen op een behoorlijke meerderheid, van katholieken en liberalen. Het is waar, dat zij te wensen overlaat en bij de bezuiniging in derdaad te veel lasten legt op de loontrekkenden en op de massa der verbruikers. Het is waar dat zelf standigen nog heel gemakkelijk in België (zoals in Frankrijk) de be lastingen ontduiken, en dat de in komstenbelasting naar Nederlandse maatstaven te weinig opbrengt. Uit indirecte belastingen - dus op het verbruik, de openbare diensten enz. - moeten 60 pet. van de inkomsten worden gehaald. Toch wordt de agitatie daardoor niet verklaard, want België zit al anderhalve eeuw opgescheept met deze gebreken, en in die tijd hebben de socialisten vele malen deel uitgemaakt van de regering. Inderdaad: de werklozenuitkerin gen worden besnoeid, maar vooral ten aanzien van gehuwde vrouwen, wier mannen behoorlijk verdienen Er zijn allerlei uitwassen in de so ciale wetgeving, die naar willekeur nu eens da één, dan weer de ander bevoordelen. En er komt toch een dag. dat zulke lasten te zwaar wor den. De „volkswoede", waarvan men nu in België kon spreken, zocht dus wel een aanleiding in de eenheidswet" (zo genoemd, omdat ij op allerlei terreinen tegelijk wil .uiveren) maar zij had diepere oor dken. Afrika We moeten hopen, dat de Belgen niet worden besmet met de Kongo lese ziekten. Want in Kongo gaat de ontbinding nog immer voort. Het is niet meer uit te zoeken, wie er vechten tegen wie. En door de interne tegenstellingen zijn de Ver. Naties zozeer in haar activiteiten belemmerd, dat de internationale troepen alleen mensen mogen be schermen, die in nood verkeren, en de oorzaken daarvan niet mogen aangrijpen Met andere woorden: zij kunnen geerf werkelijk gezag in stellen. De stam der Baloeba is nu wel het ergste slachtoffer Hij was eens aan andere negers onderwor pen, steunde daarna op de Belgen, bracht vrij veel verwesterde ele menten voort, en die werden toen revolutionaire nationalisten. Nu is in de zuidelijke provincie Katanga het deel van de Baloeba- stam, dat daar woont, verwikkeld in een oorlog met de pro-Belgische premier Tsjombe. In de aangren zende provincie is het andersom: daar zijn de Baloeba aangevallen door vijandige stammen en zouden wel steun willen van Tsjombe! In- lussen is er een hongersnood uit gebroken onder deze Baloeba. Laos In het vorstendom Laos (Indo- China) vecht de rechtse en prowes. terse generaal Phoemi voor het be houd van de hoofdstad Vientiane, maar grot'e delen van het land wor den beheerst door de neutralistische militair Kong Le en de pro-com munistische Pathet Lao. Achter Phoemi staan de Amerikanen, ach ter de anderen de Russen. De Britten en Fransen zouden nu wel het liefst een neutrale coalitie regering zien, met steun der V.N., en het terugtrekken van alle bui- i.enlandeis. Zij vrezen, dat in Laos een tweede Korea ontstaat. De Amerikanen willen blijven. Nu heeft de regering van Phoemi ge meld, dat in Laos al communisti sche troepen van noord-Vietnam zijn binnengerukt Is dat het geval, dan is dit een rechtvaardiging voor de Amerikanen, om te blijven. Maar is het waar? Het is al de zoveelste keer, dat een regering van Laos zo iets meldt. In 1959 zijn de V.N. er bij gehaald. Zij hebben geconsta teerd, dat de regering te kampen had met robellen doch geen bewijs gevonden, dat dit buitenlanders waren. Vol gevaren is de situatie desondanks. Adenauer gematigd Tegenover zovele alarmerende berichten van het einde des jaars zoigde de Westduitse kanselier Adenauer voor een verrassing, door vriendelijke gelukwensen te zenden aan Chroesjtsjef voor 1961 en voor de vrede. Daraan waren twee op merkelijke feiten vooi afgegaan Twee handelsverdragen, één met de Sowjet-Unie en één met oost- Duitsland, moesten worden ver nieuwd. En beide dreigden te wor den getorpedeerd door de Berlijnse kwestie Het is namelijk zo, dat west- Berlijn niet tot de Bondsrepubliek behooit dus niet in die verdragen wordt vermeld. Stilzwijgend geldt zo'n overeenkomst echter wel voor produkten, die een Westduitse fir ma laat vervaardigen door haar fi liaal in west-Berlijn. De regering in Bonn wou nu eigenlijk vermeld zien, dat de Westduitsers ook op traden namens de Westberlijners, en dat deze laatste moesten kunnen ïekenen op vrij verkeer met de Bondsrepubliek. De communisten weigerden er de Berlijnse kwestie bij te halen. Bonn heeft er tenslotte in berust en volstaan met de mondelinge uit eenzetting van zijn standpunt Zo heeft Adenauer de verdragen ge red. FLITSEN UIT HET BUITENLAND PEKING. Droogte,, overstromin gen en andere natuurrampen heb ben blijkens een bericht in het Chinese volksdagblad, het voor naamste orgaan van de Chinese communistische partij, niet alleen enorme schade toegebracht aan de landbouwproduktie, maar ook de andere sectoren van het economi sche leven met inbegrip van de zware industrie sterk beïnvloed. KAMPALA. 20 Amerikaanse missionarissen en zendelingen zijn uit oost-Kongo naar Oeganda ge vlucht, omdat de toestand in oost- Kongo steeds chaotischer wordt door het optreden van de troepen, die Loemoemba steunen. WASHINGTON. Volgens gege vens van de Amerikaanse nationale J veiligheidsraad zijn in de Veienig- de Staten gedurende de eerste elf maanden van 1960 34.540 mensen i door verkeersongevallen om het leven gekomen. SARAGOSSA Veertien dorpen in het dal van de Ebro, bij Sara- gossa, en een deel van Saragossa zelf zijn geëvacueerd in verband met overstromingen, veroorzaakt door het wassen van de Ebro. J Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van de luchtbasis Saragossa zijn naar de zwaarstgetroffen gebieden gezonden om te helpen bij het red dingswerk. Tot dusver is evenwel geen melding gemaakt van slacht offers. NEW YORK. De New Yorkse po litie trof in de woning van een 33- jarige weduwe de bewoonster dood aan onder de keistboom en bij haar, uitgeput van honger en angst haar driejarig dochtertje, dat naar het ziekenhuis is overgebracht. De weduwe scheen tijdens de kerstda gen aan een haitaanval te zijn ge storven. Haar zuster, wier telefo nische oproep niet werd beant woord, had de politie gewaar schuwd. NICE. In de omgeving van Nice zijn zondagmorgen vroeg drie meis jes en drie jongens om het leven gekomen, toen hun auto na een botsing met een andere wagen in een tachtig meter diep ravijn is gestort. Ingezonden mededeling Flinke boetes op zitting kantongerecht Zierikzee Moeilijk werkbare omstandigheden mede oorzaak H.M. de Koningin in Oostenrijk WENEN, 3-1. Koningin Juliana is in Oostenrijk aangekomen vooreen korte vakantie in het wintersport oord Lech De koningin, die vanaf Zürich per trein reisde, werd op het sta tion van het Oostenrijkse dorp Lan gen begroet door de goeverneur van het district Eludenz, dr Laeng- le, die haar een boeket bloemen aanbood. Van Langen zette de ko ningin de reis per auto voort naar Lech am Arlberg, waar 2ich reeds prins Bernhard en de prinsessen It ene en Marijke bevinden vooreen skivakantie. „Willem Ruys" tien maal de wereld om ROTTERDAM. 2-1. Met circa duizend passagiers aan boord ver trok het m.s. „Willem Ruys" van- de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd uit Rotterdam voor een tien de reis rond de wereld. Het schip was 23 december in de Maasstad aangekomen, zodat de bemanning de feestdagen in de familiekring door hebben kunnen brengen. Op deze nieuwe reis is een re cord aantal passagiers dat de reis rond de wereld in 63 dagen geheel meemaakt, nl. 223. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PANHEEL. De 43-jarige schip per P. H. Heymen uit Panheel is met zijn grindschip de „Gerrio" van 129 ton overvaren door een leeg schip van 418 ton en daarbij verdronken. Het ongeval gebeurde op het moment dat de „Gerrio" 'nee kanaal Wessem-Nederweert wilde invaren VLISSINGEN. Op de Oude Kle- verskerkseweg Juist op de grens tussen Middelburg en Veere is een tienjarige jongen om het leven ge komen. Deze jongen, E. C. Eckhart zat met enkele vriendjes op een landbouwwagen .Hij wilde van de bok springen, maar bleef met zijn jas achter een haak hangen. Hij viel juist voor de wielen van de wagen en werd op slag gedood. HILVERSUM Hilversum staat van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners wat betreft het bezit van personenauto's met een aantal van 59 per 1000 inwoners aan de spits, gevolgd door Amster dam met 57, Den Haag met 56 en Rotterdam met 49. Dit heeft de burgemeester van Hilversum, J. J. G. Boot, in zijn nieuwjaarsrede in de raad medegedeeld. UTRECHT. Op een particulier overpad bij Leeuwarden is de 71- jarige heer M. Hamstra uit Oen- kerk door de trein Leeuwarden- Sneek aangereden. Hij werd ern stig gewond naar het „Diacones- senziekenhuis" in Leeuwarden gebracht, waar hij later is overle den. Het overpad verbindt twee woningen met de openbare weg. DRIEBERGEN. Bij een verkeers ongeval op de grens van Drieber gen en Doorn is het Driebergse raadslid voor de K.V.P., de heer J .A. A. Glaudemans, om het le ven gekomen .Hij kwam per fiets van familiebezoek terug en werd bij het oversteken van de hoofd straat door een uit de richting Doorn komende auto gegrepen AMSTERDAM. Tegen de 41-ja- rige slager Frans H. T. en zijn broer, de 38-jarige tuinder Gerard T., beiden uit Velsen, heeft de of ficier van justitie bij de Amster damse Rechtbank terzake van diefstal met geweldpleging de dood tengevolge hebbende, 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. EMMEN. In het Noorderdieren park te Emmen zijn twee bruine beertjes geboren .Moeder beer is echter niet in staat de diertjes zelf te voeden. Daarom heeft de direc teur van het dierenpark hondenbe zitters gevraagd om een zogende hond met pasgeboren jongen, die de taak van de moeder kan over nemen. Ovcerstromingen in het midden en westen van Frankrijk hebben tot dusver aan acht mensen het le ven gekost. Door het hoge water zijn spoor- en wegverbindingen verbroken en boerderijen geïso leerd. ZIERIKZEE, 4-1. De afgelopen maanden hebben de landbouw voor grote moeilijkheden gesteld, niet alleen wat het oogsten, maar al evenzeer wat het transport van de predukten betreft. Vooral het ver- j voer van de bieten ging zeer moei zaam over de modderige velden en de beslijkte wegen. Tijdens de woensdagmorgen ge houden zitting van het Kantonge recht bleken verschillende land bouwers op de geschetste moeilijk werkbare dagen in overtreding te zijn geraakt met het Wegenver keersreglement; vooral aan de ver lichting van trekkers en aanhan gers had de politie nogal wat ge breken geconstateerd. Zo was de landbouwer A .J .G. te Bruinisse op 18 november om ongeveer half zes 's avonds van het land teruggekeerd via de Dorps weg, met een trekker zonder 'ach terverlichting. Er bleek slijk in de spatborden gekomen te zijn en de kabel had het begeven. De Kan tonrechter. mr. E W. van Vloten, meende dat G. een groot risico had genomen de tocht naar huis voort te zetten. Beter had de fout ter plaatse hersteld kunnen worden De officier van justitie, mr. An- dreae, selde vast. dat in het afgelo pen seizoen veel van dergelijke overtredingen zijn voorgekomen, waardoor grote ongelukken voor kwamen. Er vielen dan ook zeer hoge boetes voor h'et ontbreken van achterlichten aan trekkers. De officier wilde in dit geval niet gaan boven de schikking. „Had de overtreding later plaats gevonden, dan had ik ongetwijfeld Iveel hoger gegaan", aldus de offi cier. Hij requireerde tenslotte een boete van f 25,- of 5 dagen hech tenis. De uitspraak was conform De landbouwer G .C .K. te Ei kerzee was op 21 november te vijf minuten voor zes 's avonds in on geveer dezelfde moeilijkheden ge raakt. K. had een vracht bieten naRr de haven vervoerd met een trekker en twee aanhangwagens. Op v/eg naar huis terug consta- teerde een politieman dat de ver lichting van de laatste aanhang wagen niet brandde. Op de heen weg was echter alles nog in orde. Verdachte deelde mee dat tijdens het lossen waarschijnlijk een biet op de kabel was gevallen waar door deze was gebroken. De kantonrechter bracht K. evenwel onder ogen dat hij met een dergelijke „trein" zeker geen risico's had mogen nemen en op de kade had moeten controleren of de verlichting nog in orde was. De officier vroeg in dit geval een boete van f 40,- of 8 dagen. De Kantonrechter was iets milder en deed de zaak af met f 35,- of 7 dagen. „Een harde les", aldus mr. .van Vloten. J. A. v. S. te Brouwershaven had het op 7 december om tien minuten voor vijf nog iets erger gemaakt en de openbare weg on veilig gemaakt met een landbouw- 1 span zowel zonder kop- als achter lichten. S. zei zich wat verlaat te hebben en normaal altijd voor don ker thuis te zijn. De officier con stateerde dat de wegen 's avonds niet meer zo uitgestorven zijn als vijftig jaar geleden en eiste een boete van f 40,- of 8 dagen. Vonnis conform J. den B. te Zierikzee kreeg op de provinciale weg Zierikzee-Re- nesse te kampen met kortsluiting, waardoor de achterlichten van trekker/aanhangwagen-combinatie niet meer volgens de voorschriften werkten. Ondanks regen en slik kwam dit den B. te staan of f 35,- of 7 dagen. De officier had nog iets hoger gewild en f 40,- of 8 dagen geëist. „Boven verwachting" Als eerste op deze, gezien de be handelde zaken, nogal gevarieerde zitting, verscheen voor de groene tafel J. O. te Zierikzee. Het was een aangehouden zaak, die eerder voorgekomen was op de december- zitting van het Kantongercht. O. was toen ten laste gelegd een aan zegging van b. en w. tot het aan brengen van verbeteringen in een pand aan de Nobelstraat te heb ben genegeerd. O. beriep zich er op geen huur te ontvangen. Tot 4 januari kreeg O. de gelegenheid het huis in orde te laten brengen en dit bleek thans prima te zijn gedaan. De Kantonrechter deelde n.l. mee dat de betreffende woning goed en zelfs boven verwachting in orde was gemaakt. Omdat O. toch een aansporing had nodig ge had het huis te herstellen, vroeg de officier een boete van f 5,- of 1 dag. Mr. van Vloten hield echter rekening met de later betoonde ijver en rekende f 2,50 of 1 dag. Koeien op de openbare weg W. P. B. te Zierikzee stond te recht als do verantwoordelijke man voor een aantal koeien dat op 14 en 15 juli te Serooskerke de vrijheid had verkozen en de Rijks weg onveilig hadden gemaakt. B. beriep zich er op, dat derden en kwajongens regelmatig het hekje open lieten, zodat de koeien kon den ontsnappen. Hij zou geen toe stemming hebben kunnen krijgen voor het aanbrengen van een slot, om dit euvel te verhelpen. Verder namen de dieren wel eens de wijk naar de openbare weg via 't strand bij laag water. Ook op 19 juli was ter meende dat B. desnoods zijn dit voorgekomen. De kantonrech- koeien maar ergens anders moet weiden en dat hij er in ieder geval voor verantwoordelijk is. „Hier hadden zeker ernstige on gelukken uit kunnen voorkomen", zo meende de officier, „de tijd dat alles en iedereen voor een koe op zij ging is voorbij". Mr. Andreae requireerde drie boetes tot een totaal van f 50.- of 10 dagen h. De uitspraak was f 45,- of 9 dagen. H. J. van D. te Nieuwerkerk stond terecht als eigenaar van een trekker waarmee een jongen van vijftien jaar over het Sas te Zie rikzee had gereden en ongelukken had veroorzaakt. De officier was hierover geheel niet te spreken, vooral niet omdat van D. door de vader van de jongen was gewaar schuwd voor diens onervarenheid. Gelijk aan de eis werd het een boete van f40,- of 8 dagen. Een onder toezicht van de land bouwer St. v .d. W. te Duivendijke staande hond had een haas opge jaagd, hetgeen al eerder was voor gekomen. In maart werd v. d. W. hiervoor beboet met f 10,- .daarom wilde de officier het nu niet min der doen dan met f 25,- of 5 dagen. De Kantonrechter achtte f 20,- of 4 dagen wel voldoende, maar wees verd. er op veel hoger te zullen gaan als de hond weer op jacht gaat. Drie expediteurs, M. P. I. te Zon- nemaire, M. L. V. te Zierikzee en J. F. te Nieuwerkerk, verschenen als de aansprakelijke patroons wegens onjuiste aantekeningen door chauffeur-personeel in de werkboekjes aangebracht. I. werd veroordeeld tot f 25 of 5 dagen (de eis was f 40,- of 8 dagen), V. tot f 15,- of 3 dagen (conform) en F .tot f 10,- of 2 dagen (eis f 15,- subs. 3 d.) F. werd verder veroor deeld tot f 10,- of 2 dagen wegens het rijden met een vrachtwagen met een onverlichte richtingaan wijzer. Geëist was f 15,- of 3 dagen J. H. J. te Brouwershaven ten slotte parkeerde zijn auto te Zie rikzee op een verboden plaats .het geen hem kwam te staan op f 4,- of 1 dag WESTERSCHOUWEN Rede burgemeester jhr. Roëll op eerste raadsvergadering HAAMSTEDE. 2-1. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell heeft de eer ste vergadering van de gemeente raad van Westerschouwen met een kort woord geopend. In eerste in stantie zegde spr. H.M. de Ko ningin dank voor zijn benoeming tot burgemeester .alsmede de mi nister van binnenlandse zaken en Zeelands commissaris Jhr. Röell herinnerde er aan dat de herindeling feitelijk 40 jaar in beslag heeft genomen, want reeds op 26 maart 1920 schreven G.S. aan de gemeenten in Zeeland, dat sa menvoeging van kleine gemeenten niet kon uitblijven. De thans tot stand gekomen verandering is een ingrijpende. Het oude vertrouwde verdwijnt en men kan nog niet overzien ,wat er voor in de plaats zal komen", aldus de burgemeester Voor velen betekent de herindeling het brengen van een offer. Secre taris en ontvanger werden op wachtgeld gesteld, wethouders en raadsleden keren niet terug in de nieuwe raad. Het voornaamste ver lies tenslotte'is dat der eigen zelf standigheid. Woorden van waardering Spr. begreep dat Renesse zelf standig wilde blijven en uitte zijn respect voor het werk verricht door raden en b. en w.-colleges, onder de bezielende leiding van jhr. A. van Citters, mr. G. F. Lun- singh Tonckens en de heer J. Klompe. Spr. meende dat het des te gunstiger is naarmate de bevol king te minder merkt van de her indeling. Spr. hoopte een echte burgervader en geen stiefvader te zijn voor Westerschouwen. Spre kers bijzondere belangstelling gaat uit naar de bevordering van de rekreatie en het tourisme. ook het sociaal tourisme. Evenwicht tussen de verschillende vormen dient te blijven bestaan. Sociale voorzie ningen, sociaal hygiënische toe standen .bejaardenzorg .exploitatie van rusthuizen, instandhouding wijkgebouwen zijn zaken, die spr. aandacht verder in het bijzonder hebben. Gesteld zij het verhou dingsprobleem tussen recreatie en natuurbescherming. Een ander pro bleem: woningbouw (laagste huur- klasse), ophalen huisvuil, uitbrei ding riolering, bevolkingsafname, opvangen verandering door Ha ringvlietbrug en brug Oosterschel- de. Spr. deed een beroep op het personeel hem zoveel mogelijk te steunen en sprak tenslotte de hoop uit voor de groei en bloei van Wes terschouwen. Statistische gegevens In de loop der vergadering gaf de voorzitter nog enkele statisti- tische gegevens ,die evenwel niet geheel volledig zijn. De totale op pervlakte van Westerschouwen is 5940 ha met 4007 inwoners ,wat qua oppervlakte de gemeente op de 1ste plaats brengt. In inwoner tal staat ze tweede na Zierikzee. Er zijn 10 scholen ,5 o.l.scholen, 4 nieuw gebouwde en 1 chr. school, 2 kleuterscholen, 1 chr. landbouw- I huishoudschool en 1 tuinbouw school. Het wegtrekken der bevol king heeft tot gevolg dat verschil lende lokalen leeg staan. De ge meentebegroting (zonder Burgh) zal een bedrag benaderen rond f 1.194.876,De kapitaaldienst (zonder Burgh): ink f 2.988.600, en uitgaven f 3.735.000,aldus een schuld van f 775.000,- .Aan ge meentewoningen bezit Wester schouwen 260 woningen ,t.w. 131 Woning wetwoningen, 5 premie woningen ,24 gemeente-, 5 nood-, 90 Oostenrijkse en 4 semi perma nente woningen. De Oostenrijkse woningen van Renesse zijn hierbij niet ingesloten ,deze zijn in een aparte Stichting ondergebracht. Woningen zijn geen aangenaam be zit, daarom zullen zij voor de nieu we gemeente grote zorgen baren. Het verlies van de gemeentelijke zelfstandigheid van Serooskerke betekende ook het verlies van de waarnemend burgemeester J. Klompe, die zich voor Serooskerke zeer grote verdiensten verwierf. Hoe zeer ieder zijn vertrek speet, bleek wel op de laatste vergadering van de gemeenteraad, teen hem warme hulde werd gebracht. De verhouding Rood-China en Birma RANGOON, 3-1. De troepen van communistisch China, die langs de grens met Birma gelegerd zijn, zijn gealarmeerd na gevechten in de grensstreek tussen resten van het nationalistische Chinese leger en Birmaanse strijdkrachten, zo is in Rangoon meegedeeld De kranten in Bangkok melden dat troepen van communistisch China het Bir maanse leger helpen bij het oprui men van veizetshaarden in de staat Kengtoeng, maar dat de troe pen van Peking de Birmaanse grens niet overschreden hebben. Volgens een Birmaanse generaal zouden er in het grensgebied nog 5.000 man van het voormalige Komintangle- ger opereren. Volgens andere ge zaghebbende Birmaanse bronnen zou het hier slechts om 2.000 man gaan Zoals bekend brengt premier Tsjoe En Lai van communistisch China op het ogenblik een bezoek san Birma.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5