Groten der aarde wisselden nieuwjaarsboodschappen STAD EN PROVINCIE 4 houten woningen 7 x 82 met schuurtje Ingezonden mededeling BONN, 4-1, De Sovvjet-Russische premier Chroesjtsjef heeft in zijn antwoord op de nieuwjaarsbood schap van Bondskanselier Aden auer, naar woensdag werd mede gedeeld, aangedrongen op een zo spoedig mogelijk sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Dit zou, meent hij, tot een verbetering van de toestand in Europa leiden. De Franse president de Gaulle heeft in een nieuwjaarstelegram aan Adenauer de dringende wens lot samenwerking tot uiting ge bracht. Ook premier Debré van Frankrijk sprak in een telegram aan Adenauer de hoop uit dat „het komende jaar in het teken van nieuwe voortgang voor de noodza kelijke solidariteit van de vrije volkeren moge staan". Volgens waarnemers te Bonn hebben deze wensen duidelijk betrekking op de westelijke samenwerking en diplo maten te Bonn verbinden hieraan de hoop dat men aan Franse zijde van bepaalde hervormingsplannen LONDEN-ED1NBURGH in 82 uur LONDEN, 5-1. De 30-jarige Walter Esketh kwam don derdag in Londen aan na dat hy de ruim 600 km. van Edinburgh naar Londen in 82 uur en 35 minuten had afgelegd. Toen hem werd gevraagd of dit zijn laatste marathontoer was, ant- woorde hij: „Nee, vrijdag vertrek ik naar Manches ter (290 km.) SPORT BILJARTEN Competitie district Schouwen-Duiveland K.N.B.B. Voor de biljartcompetitie van het district Schouwen-Duiveland der K.N.B.B. voor teams (viertallen) bestaat dit seizoen buitengewoon veel animo. Niet minder dan 18 teams, wat een record betekent voor het district Schouwen-Duive land, zullen in 4 poules aan deze competitie deelnemen. De 4 kam pioensteams spelen op zaterdag 25 maart a.s. in het clublokaal van de B.V.O.K.K. te Nieuwerkerk om de hoogste eer nl. het verenigings kampioenschap van Schouwen- Duiveland. A.s. dinsdag 10 januari wordt met de competitie een aan vang gemaakt. De indeling van de poules is als volgt: poule A: Con cordia, Dc drie Schapen, O.K.K., V.O.G, Witte van Haemstede. Poule B: B.V.O., Entre Nous, D.O.S.. Ons Genoegen, Postiljon. Poule C: Concordia II, De drie Schapen II, O.K.K. II, Witte van Haemstede II. Poule D: D.O.S. II, Entre Nous II. O.K.K, III en V O.G. II. DAMMEN Damcompetitie damvereniging „Zierikzee" Voor de onderlinge damcompeti tie van de damvereniging „Zierik zee" bestaat van de zijde der le den uitstekende belangstelling. Voor een aantal van hen bete kenen deze wedstrijden de eerste kennismaking met het dammen als wedstrijdsport, waardoor zij tegen hun meer geroutineerde tegenstan ders momentcel nog in ervaring te kort schieten, waardoor soms par tijen onnodig verloren gaan. Op vallend is het wel dat de drie hoogst geplaatste spelers voor de ramp alle drie deel hebben uitge maakt van de damvereniging „Re- nesse", die toen uitkwam in de Zeeuwse Dambond. K. B. Hoger- land heeft momenteel (ongeslagen met 1 remise) een uitstekende kans als eerste te eindigen. J. P. Ge- leljnse is ook nog ongeslagen maar speelde 3 maal remise. Dc stand In de kopgroep is momenteel: J. P. Gcleijnsc 19 pnt. uit 11 part.; Jac. dc Vrieze 19 uit 12; K. B. Hoger- land 17 uit 9; J. C. Koster 15 uit 11; J. Willcmsc 15 uit 11 en Joh. Kostense 13 uit 9. voor Navo- en Europese politiek terugkomt. LAND- EN TUINBOUW Klaver in grasland Het doel van grasland is het pro duceren van veevoeder, hetzij gras (weide-, kuil- of gedroogd gras) hetzij hooi. Wanneer dit voeder van de hoogste kwaliteit zal zijn, dan moet de zode van het grasland be staan uit verschillende grassen, klavers en kruiden van goede hoe danigheid. Voor een zo hoog mogelijke op brengst en kwaliteit van het van grasland gewonnen veevoeder, zijn verschillende cultuurmaatregelen noodzakelijk, zoals het gebruik van een goed gras- en klaverzaadmeng sel, een rationele bemesting, een gunstige waterhuishouding en een doelmatige oogstwinning. Vooral de bemesting speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Stikstof bevordert de ontwikkeling van de goede grassen. Fosforzuur, kali en kalk doen dit eveneens, maar stimuleren daarnaast in sterke mate de groei van de klavers. Na de oorlog is de produktie van grasland enorm gestegen door toe passing van hoge stikstofgiften. Het gevolg hiervan is echter geweest dat de klaver in de meeste Neder landse graslanden sterk op de ach tergrond is getreden. Door gebrek aan klaver in het gras en hooi, is 'het rantsoen eigenlijk.te eenzijdig van samenstelling gewórden. Het gevolg fs dat er zich op vele bedrijven storingen voordoen in de stofwisseling van het vee, die o, kopziekte veroorzaken. Deze sto ringen worden veroorzaakt door een relatief te laag gehalte van het gras en hooi aan kalk en magne sium. Klaver bevat een hoog gehalte aan kalk en magnesium. Het is der halve zaak de ontwikkeling van klaver in grasland te bevorderen. Dit is mogelijk door enerzijds de stikstofgiften niet te hoog op te voeren, anderzijds door de bemes ting met kali, fosforzuur en kalk te bevorderen. Een doelmatige toepassing van kalizout en slakkenmeel (bevat fos forzuur en kalk) op grasland be vordert de ontwikkeling van de klaver. Beide meststoffen kunnen heel goed met elkaar worden ge mengd, waardoor op arbeidskosten kan worden bespaard. Krimpen van pijn door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen. Togal zui vert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog f 0,95, f 2,40 en f 8,88. VOETBAL Programma K.N.V.B.-afdeling Het programma voor zaterdag 7 januari luidt als volgt. Ie klas: Hoek-Kapelle; Veere SVD; Spui-Wemeldinge; Wolfaarts- dijk-MEVO (scheidsr. J. Gabrielse, aanv. 2 30 uur). 2o klas C: WIK-Brouwershaven III( 2.30 uur, scheidsr. A. de Looze); Bruse Boys-Zeemeeuwen (2.30 uur, scheidsr. J. v d. Linde); MEVO II-Duiveland (2 30 uur, scheidsr. Th. Sies). 3e klas D: Burgh IV-WIK II (2.30 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas) Duiveland II-Bruse Boys II (2.30 uur, scheidsr. M. A. Fonteine). Junioren Groep B VIII: Brouwershaven B I-Zeemeeuwen B I (2.30 uur, K, Nouwen scheidsr.); Renesse B I- WIK B I (2.30 uur, scheidsr. N. Speelman). Groep B IX: Zierikzee B III- Zierikzee B II (1.30 uur, scheidsr. J Pomper) Het programma voor zondag januari luidt als volgt. Ie klas B: Burgh II-Zicrikzee II (2.30 uur, scheidsr. J. Scholten); Dreischor I-Zierikzee III (2.30 uur, scheidsr., G. M. v. d. Wielen). 2e klas C: Brouwershaven II- Zonnemaire I (2 30 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas); SVOWK II-Re- ncssc II (2 30 uur, scheidsr. N. Speelman). Ingezonden stukken VACUPANIADE Mijnheer de Redakteur. De huidige eeuw, met zijn snel opeenvolgende vindingen, schuift ten dien aanzien het woord „verba zing" naar de woorden die reeds in onbruik zijn geraakt. Doch tussen de vele vindingen ichuilen noviteiten, die nieuw schij nen, doch nader beschouwd lang overleden, maar uit commerciële overwegingen tot nieuw leven ge wekt. Zij worden dan omkleed met een gewaad, geweven uit de no menclatuur die vergezeld ging van de moderne techniek. In zekere mate geldt dit voor het plaatloze kunstgebit, dat, reeds oud, thans ten tonele wordt gevoerd om huld met een „Vacupan"-pij. Tientallen jaren geleden reeds werden plaatloze kunstgebitten vervaardigd en gewoon geleverd, zonder hen met een geleerd doene- rige naam te omhangen. Hun was geen lang leven beschoren. Zij za ten spoedig los, met stukbreken als gevolg. „Tob niet met een ouderwets kunstgebit, maar laat een modern Vacupan kunstgebit, zonder verhe melteplaat vervaardigen", vermeld de de kaart die U in de afgelopen dagen ontving. Zo wordt dus het vroegere plaat- loze, minder deugdelijke kunstgebit modern gemaakt, als een vinding gecreëerd, alleen door ei „Vacu pan" op te plakken. „Wat is dit eigenlijk voor een Pan, „Vacupan", zult U vragen. Een vacuum is een luchtledig, met „Pan" wordt misschien het adres bedoeld waar U terecht kunt. Bedoelde kaart vermeldt nog meer. Betere resonantie van het stem geluid, meer smaak, betere waar neming van temperatuursverschil len, geen gevoel van onpasselijk heid, grote zuigkracht (gebit zit muurvast), meer ruimte voor de tong, geen last van „slissen" en makkelijk spreken. Gooiden onze voorouders al deze voordelen zo maar overboord? Ja, dit deden zij en wel om de doodeen voudige reden, dat de inhoud dier „voordelen" even luchtledig is als genoemd „Vacuum". Resonans is het weergalmen van een voorwerp dat meetrilt met de geluidsbron, hier de stembanden. Doch die bron dient frequentie te bezitten, behorend bij die van het betreffende voorwerp, c.q. het kunstgebit. Indien dit het geval is, resoneert een kunstgebit met plaat beter, omdat haar volume groter is dan één zonder plaat. Er heeft echter in het geheel geen weergal men plaats, in het ene noch in het andere geval. Stelt U zich voor, een weergal mend kunstgebit. Meer smaak, met zo'n Vacupan- geval? Smaak wordt in hoofdzaak door de tong geconstateerd. De zintuig jes, zg. smaakbekers, bevinden zich voornamelijk op de tong. Het verhemelte, de tonsillen, keelholte en strottenhoofd completeren zulks slechts. Het uitvallen van het ver hemelte, als smaak-constaterings- orgaan, is derhalve te verwaarlo zen. Ook bij het opmerken van temperatuurverschillen speelt de long de grootste rol, temeer daar de wet der zwaartekracht ook in de mond zijn geldigheid bezit en de vaste- en vloeistoffen niet naar bo ven, tegen het verhemelte, drukt. Gevoel van onpasselijkheid ont staat, wanneer het gebit tot aan het zg. zachte verhemelte reikt, te „lang" is dus. Binnen weinige se conden heeft de tandarts of de techniker dit door inslijpen ver holpen. Een gebit met plaat zuigt beter dan een zonder plaat, dit snapt zelfs een kind, dat nog „wisselen" moet. Het volume is groter, dus grotere zuigmogelijkheden en voor al wanneer dit gebit nog van een z.g. luchtkamer, of een siliconen- membraan is voorzien. Zelfs een gebit met plaat, geeft reeds na drie maanden meer ruim te aan de tong dan die het had met de natuurlijke tanden; hiervoor heeft het slinken der kaken na het trekken gezorgd. Het „slissen" ont staat doordat de oude relatie ver broken is tussen tong en natuur lijke tanden. Eenmaal aan de nieu we situatie (van het kunstgebit) gewend, veroorzaakt hij geen „slis sen" meer. De practijk van het dragen van een kunstgebit met plaat, zomede het hier geschetste, heeft genoegzaam aangetoond, dat men ook makkelijk met een derge lijk kunstgebit spreekt, daar spre ken aan de tong gebonden is. Tenslotte: wist U, dat U bij de Vacupanners zomaar gratis advies kunt krijgen omtrent tandextrac- tie?wat een service, hè? Hun be doeling is, dat U dit advies ook vraagt. U wordt dan wellicht tot duizelig wordens toe duidelijk gemaakt, dat Uw natuurlijke tanden en kiezen eigenlijk een vergissing zijn en de mogelijkheid van pijn in zich slui ten. Een Vacupan-gebit heft dan voor goed deze mogelijkheid op. De gevacupanneerde narcotiseur zorgt zelfs dat het trekken tijdens een verkwikkende slaap geschiedt. Mocht U voorgoed in deze ver kwikking blijven, welnu, U bent uit eigen beweging gekomen. C. LIMBURG. De voorzitter van de Belgische Socialistische Party, L. Collard, heeft dinsdagavond in een radio- intervieuw verklaard, dat „ge vreesd moet worden, dat indien de regering haar politiek in dc hui dige richting voortzet, de eenheid van België in gevaar zal worden gebracht. ZIEBIKZKB Onbekende wierp spiegelruit In Een onbekende heeft dinsdag avond een spiegelruit ingegooid van de zaak aan de Dam van de firma Timmerman alhier. Gebruik was gemaakt van een flink Zierik- zees' „kinderhoofd", zodat de breuk in de ruit verklaarbaar is. Ter zake heeft de politie een persoon ge-ar- resteerd. Met een speurhond zijn sorteerproeven genomen, die vrij positief waren. Een bekentenis is er in deze zaak evenwel nog niet. V.V.V.-bestuur hield oriënterend gesprek Woensdagavond j 1. hield het be stuur van V.V.V. in hotel van Op pen een zeer geslaagd gesprek met een aantal door haar uitgenodigde middenstands- en particuliere V.V. V.-leden. Deze avond was enigszins een vooruitlopen op de nieuwe struc tuur, die het bestuur van plan is aan V.V.V. te geven en waartoe op een binnenkort te houden algemene vergadering de nodige voorstellen zullen worden gedaan. Deze nieuwe vormgeving werd deze avond getoetst aan het oordeel van een 30-tal aanwezigen, terwijl nieuwe wensen en plannen uitvoe rig werden besproken. Alle aanwezigen zegden hun daadwerkelijke medewerking toe, zodat voor een vruchtbaar wer kend V.V.V. goede perspectieven zijn geopend. BURGH De loop der bevolking in 1960 Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal inwoners van de voormalige gemeente Burgh 715. Dit aantal vermeerderde door geboorte met (3 m. en 5 vr.) en door vestiging met 19 (9 m. en 10 vr Het aldus verkregen aantal verminderde door overlijden met 4 (3 m. en 1 vr.) en door vertrek met 30 (16 m. en 14 vr.). Het totaal aantal inwoners op 1 januari 1961 bedroeg derhalve 708, hetgeen een teruggang bete kent met 7 personen. Er werden vier huwelijken gesloten. OUWERKERK ,Nieuw Leven" bracht serenade Ter gelegenheid van de konink lijke onderscheiding (zilveren me daille Oranje-Nassau) welke de heer P. Vijverberg Wz. werd ver leend, bracht de Harmonie „Nieuw Leven" hem en zijn familie een se renade. De heer Vijverberg, veertig jaar diaken der Hervormde Ge meente, heeft zich ook voor „de muziek" lange jaren (sinds de op richting in 1918) zeer verdienstelijk gemaakt en is nog steeds de ge waardeerde penningmeester. Hier van getuigde de voorzitter, de heer J. Boot, die bij deze gelegenheid in hartelijke bewoordingen boven staande feiten extra onderstreepte. Na afloop van de serenade gingen de muzikanten eens flink „de kelen smeren", want musiceren maakt dorstig. WESTENSCHOUWEN Attributen van sportlieden verdwenen De laatste tijd komen te Westen- schouwen in de duinen regelmatig leden van de atletiekvereniging „Delta-Sport" uit Zierikzee oefenen om hun prestaties op peil te hou den, zo mogelijk te verbeteren. Vo rige week kwam een aantal leden te Westenschouwen aan, die beslo ten om nog even op het strand te gaan kijken. Daartoe verstopten ze hun attributen: een koperen kogel van twee kg, een ijzeren kogel van drie kg en een rubberen discus, in de buurt van het parkeerterreintje bij Toledo's Gat. Toen ze terug kwamen waren deze sportbeno- digdheden verdwenen. Het is niet bekend of dit door kwajongens is gebeurd of dat het diefstal betreft, maar daar deze at tributen zeer duur zijn, betekent het voor „Delta-Sport" een flinke schadepost. Het is mogelijk dat de ouders soms iets opgevangen heb ben dat tot teruggave kan leiden. Opgave bij de plaatselijke politie is gewenst. BURGH-HAAMSTEDE De cross-country in de Domeinen Bij het ter perse gaan van dit nummer, vernemen wij inzake de in het domaniale duingebied te houden cross-country (men zie ook elders in dit nummer) nog nader, dat deze zal plaats vinden op za terdag 7 januari a.s. Aan de cross wordt deelgenomen door de „Schouwse Ruiters", de „Oranje^ ruiters" te Willemstad en de „Een- drachf'-ruiters te Tholen. Gereden wordt in de middaguren. In het trajekt zijn talrijke moeilijke pun ten opgenomen. Tevoren zullen de deelnemers(sters) het trajekt te voet verkennen. Hieraan kan ook door het publiek - voorzien van wandelkaart - worden deelgeno men. Start en finish bevinden zich aan de Adriaan v. d. Weijdeweg, ongeveer 100 meters vanaf het Pompstation der Waterleiding-Mij. Het aantal deelnemers bedraagt 35 ADVERTENTIES Heden overleed, zacht en kalm, na een geduldig ge dragen lijden, onze lieve en zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster, be huwdzuster en tante ELIZABETH MOERMOND-VAN BURG in de ouderdom van 77 jaar Uit aller naam: C. J. MOERMOND L. N. MOERMOND- VAN DORP CONNY Zierikzee, 5 januari 1961 Rode Dorp 37 DANKBETUIGING Voor de vele bewijzen van medeleven en deelneming, ons betoond tijdens de langdurige ziekte en na het overlijden van onze geliefde moeder, be huwd-, groot- en overgroot moeder KORNELIA STEENLAND- FOKKER betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. In het bij zonder aan dr. Ezendam en het personeel van de Interne af deling van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. Familie STEENLAND. Dreischor, januari 1961. GEMEENTE DUIVELAND Openbare kennisgeving Burgemeester en wethouders der gemeente Duiveland bren gen ter openbare kennis, dat het gemeentehuis van het dorp Oosterland tijdelijk is aange wezen als gemeentehuis voor de gemeente Duiveland; het spreekuur van de burge meester is bepaald op maan dagavond van 7 tot 10 uur en woensdagmorgen van 9.30 tot 12 uur; de gemeente-secretarie en het kantoor van de Burgerlijke Stand voor het publiek zijn opengesteld van maandag tot en met vrijdag, des voormid dags van 9 tot 12 uur en op maandagavond van 7 tot 10 urr, terwijl het kantoor van de Burgerlijke Stand eveneens op zaterdag is geopend van 9 tot 10 uur; de gemeente-ontvanger voor het publiek zitting houdt te OOSTERLAND op maandag, woensdag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op maandagavond van 7 tot 10 uur; te OUWER KERK in het Dorpshuis op dinsdag van 9 tot 10 uur en te NIEUWERKERK in het voor malige gemeentehuis op dins dag van 11 tot 12 uur. Oosterland, 4 januari 1961. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, A. A. VAN EETEN. De secretaris, L. M. STEKETEE. WERKKLEDING „LONNEKER" x x f X Firma Koevoets - Havenpark 5 Te koop Waarvan 2 stuks staande aan het Groeneweegje (Zuidhoek) Zierikzee Waarvan 1 stuks staande aan de Grachtweg Zierikzee Waarvan 1 stuks staande aan de Bosweg Noordgouwe Inlichtingen: Kantoor Nederlandsche Heidemaatschappij Zaagmolen 23 - Zierikzee - Telefoon 2056 KANTONGERECHT ZIERIKZEE Aaunemer versperde openbare weg inet inventaris van huurder ROTTERDAM. De kinderpolitie in Rotterdam hoeft de afgelopen dagen niet minder dan achtien jon gens van 16 tot 21 jaar gearres teerd, die de stad sinds de zomer van vorig jaar onveilig hebben ge maakt met inbraken en diefstallen. ZIERIKZEE, 4-1. TUdens dc woensdagmorgen gehouden zitting van 't Kantongerecht te Zierikzee besloot de Kantonrechter, mr. E. W. van Vloten, een nader onder zoek te doen instellen in de zaak tegen de Zierikzeese aannemer- huiseigenaar J. van A. Op 17 en 18 november j.l. had de aannemer een complete inventaris, bestaande uit o.a. ijzeren staven, cocosmat- ten, teilen, lampen, kachels, stoe len, kisten en planken neer laten werpen op het Karsteil, waardoor ©en groot gedeelte van de open bare weg werd in beslag genomen. De spullen namen een plaatsruimte In van 14Yi by 2 meter. Ter zitting bleek dat deze inboe del toebehoorde aan zekere K„ die door van A. wegens wanbetaling op straat was gezet. De aannemer betichtte de politie er van dal deze hem hiervoor toestemming had verleend, ofschoon verd. niet kon zeggen welke agent hij over de kwestie had gesproken. De aannemer zou, naar zijn zeg gen, ook toestemming hebben ge had van de burgemeester. Naar mededeling van de Kantonrechter berustte dezo mededeling echter op onwaarheid, de burgemeester was n.l. al gehoord, maar had ver klaard, geen toestemming te heb ben verleend. De Kantonrechter verweet van A. met vuur te hebben gespeeld, K. heeft het volste recht een klacht tegen hem in te dienen wegens huisvredebreuk. Mr. van Vloten gelastte hierop aanhouding van de zaak voor on bepaalde tijd om een onderzoek in te stellen naar de verklaringen van van A. over de z.g. verkregen politionele toestemming voor de genomen rigoureuze maatregelen. Scheepvaartberichten Aldura, 3-1 te Las Palmas. Bonita, 3-1 van Puerto Barrios naar Puerto Limon. Esso Nederland (t.), 4-1 van Bandar Mashur naar Suez. Saragan, 3-1 te Suez. Vivipara (t.), 4-1 te Suez.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3