Hartelijke sieer op laatste raadsvergadering van zelfstandig Noordgouwe lekker en gezond WAT 7EQT DE BI IT Bij allen stonden gemeentebelangen voorop NOORDGOUWE. Op de laatste raadsvergadering van zelfstandig Noordgouwe, heeft burgemeester N .A .van W(jk een afscheidsrede uitgesproken, die - gelet op zün betrekkelijk korte ambtsperiode - geen behoefte gevoelde de gehele geschiedenis van de gemeente Noordgouwe uitvoerig te releve ren, al had htf destijds wel ken nis genomen van alle notulen van raadsvergaderingen en van het college van b. en w. Burgemeester van Wijk wilde de herindeling zien in het licht van de democratie. „Eenmaal tot wet geworden, hebben wij ons er bij neer te leggen. Gelukkig leven wij hier in een democratisch land", al dus spr. Hij zelde verder er behoefte aan te hebben de wethouders en de le den van de raad te danken voor de prettige samenwerking en de dito sfeer, waarin de vergaderingen al tijd werden gehouden. „Zonder rekening te houden met uw poli tieke overtuiging .stond voor U al tijd op de voorgrond het belang van de gemeente Noordgouwe te dienen", aldus de burgemeester, die zich hiervoor dankbaar toonde. In zijn dankwoord betrok hij ook de secretaris en de waarnemend secretaris en de beide werklieden der gemeente Spreker gaf tenslotte aan allen ztfn beste wensen mee, de hoop uitsprekend dat de leden van de nieuwe raad van de nieuwe ge meente Brouwershaven, t.w. mevr. Motmans en de heer Visser .vooral ook rekening zouden bleven hou den met de belangen van Noord gouwe Sfeer van gemoedelijkheid De nestor van de raad, de heer Vis, dankte de voorzitter voor diens tot de raad gerichte woor den. Hij onderschreef de woorden wat betreft de samenwerking en al was er wel eens een verschil van inzicht en mening, de besluiten konden uiteindelijk toch in een sfeer van gemoedelijkheid worden genomen. Spr. betrok de heren van den Broecke en Hogenboom in zijn dankwoord en de gemeente werklieden. Vooral de heer Hoo genboom kreeg een extra dank woord van de heer Vis, voor het vele door hem - in een periode van 13 Jaar - in het belang van de ge meente Noordgouwe verrichte werk. Verdere dankwoorden De heer N. Flikweert sloot zich geheel aan bij de woorden van de heer Vis .Voor de toekomst hoopte spr. dat meer rekening zal worden gehouden met God's leiding, zon der welke het niet mogelijk is het bestuur in goede banen te houden. Wanneer het hieraan gaat ontbre ken, aldus de heer Flikweert, loopt het met de wereld op de duur on herroepelijk fout. Spr. wenste in tussen de voorzitter en alle aan wezigen Gods zegen voor 1961. De heren Adriaanse, Ganzeman, Visser en v. d. Ouden sloten zich aan bij de door de vorige sprekers geuite dankwoorden. De voorzitter deelde nog mede, dat nog juist voor het einde van 1960 de gemeentebegroting 1960 met wijzigingen .goedkeuring ver kreeg van G.S. Dit houdt o.m. in de aanschaf van een trekker-man- schappenwagen voor de brandweer Mede namens de heer Hoogen- boom, dankte de secretaris de heer v. d. Broecke voor de door de voorzitter gesproken dankwoorden Spr. had hier - zij het nog betrek kelijk kort werkzaam - veel erva ring opgedaan. In zijn dankwoord liet hij ook de raadsleden en de wethouders delen. Inzonderheid was hij dankbaar jegens de heer Hoogenboom. Zonder diens steun zou het hem veel moeilijker zijn gevallen het secretariaat te ver vullen. De gemeentewerkman, de heer Viergever, dankte met een kort wederwoord ,mede namens zijn colega de heer Koopman. Schreven aan Zeelands commissaris Besloten werd nog een door de raadsleden ondertekend schrijven te richten aan de Commissaris der Koningin, als reactie op diens brief waarin hij afscheid neemt van de scheidende raadsleden en hen dankt voor het verrichte werk. Ingezonden mededeling KAMER VAN KOOPHANDEL ZEEUWSE EILANDEN Vaste verbinding Schouwen-Duiveland- Noord-Beveland biedt perspectief Rijksweg Vlissingen-Bergen op Zoom moet breder VLISSINGEN, 4-1. „Wil men in Zeeland de capaciteit der verbin dingen gelijke tred laten houden met het steeds intensiever worden de verkeer, dan zal het noodzake lijk zijn op korte termijn over te gaan tot verbreding van de rijks weg Vlissingen-Bergen op Zoom". Met deze woorden vroeg de voor zitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammc- raad, de aandacht voor de verdere ontwikkeling van Zeeland, te we ten door verbetering van de ver keersverbindingen. De heer Kam- meraad deed dit in zijn nieuw jaarsrede, uitgesproken op de woensdag in Goes gehouden alge mene vergadering. De voorzitter wees er op, dat nu reeds ettelijke malen deze weg „vol" zit en de snelheid van de weggebruiker wordt bepaald door de langzaamste voor-rijder. „On nodig te memoreren, dat hierdoor in steeds toenemende mate gevaar lijke verkeerssituaties ontstaan en er ongelukken gebeuren". In zijn nieuwjaarsrede wees de heer Kammeraad ook op de plan nen die door het provinciaal be stuur van Zeeland worden ontwik keld ten aanzien van een vaste oeververbinding van Noord-Beve- Dodelijk ongeval in Staatsmijn 'Hendrik' HEERLEN, 4-1. Aan het begin van de ochtenddienst op de 730 m. verdieping van de staatsmijn Hen drik is de 49-jarige houwer de heer P. N. Schroeder uit Brunsum on der een omvallende personenwagen bekneld' geraakt. Aan de daarbij opgelopen verwondingen is het slachtoffer vandaag In het zieken huis te Heerlen overleden. De heer Schroeder, afkomstig uit Brunsum, was gehuwd en vader van drie kinderen. land naar Schouwen-Duiveland, wat, aldus de voorzitter, alle aan dacht verdient. .Bij realisering van dit ongetwijfeld gedurfde plan zou een bijzonder gunstige situatie voor de verbindingen over midden- Zeeland ontstaan en een naar onze mening één der meest essentiële voorwaarden vervult voor een in tegrale economische ontwikkeling van ons gehele gewest. Het is te hopen, dat het ingestelde onder zoek gunstige resultaten zal heb ben. Op langere termijn gezien zou daaraan aansluitend een vaste oeververbinding met Zeeuws Vlaan deren het net van verbindingen kunnen voltooien". Sloopgevaar voor Dordrecht's oudste kerk DORDRECHT, 3-1. Een van de oudste, zo niet de oudste kerk van Dordrecht, de Nieuwkerk, is door de Ned. Hervormde gemeente bui ten gebruik gesteld. Het gebouw is dermate vervallen, dat het onder houd per jaar een bedrag vergt, dat niet meer opgebracht kan worden. Eigenlijk zou de kerk moeten worden gerestaureerd, maar daar is helemaal geen geld voor De Her vormde gemeente heeft het histo rische gebouw aan het gemeente bestuur ter overname aangeboden, maar men kon het niet eens worden over de voorwaarden. Nu heeft men een sloopvergunning aange vraagd. Hoe oud de Nieuwkerk precies is weet men niet. maar vast staat, dat zij in 1064 al bestond. De kerk is oorspronkelijk in gotische stijl gebouwd In 1568 werd het gebouw door brand bijna geheel verwoest en eigenlijk is het nooit geheel her steld. In 1572 werd de Sint Nlco- laaskerk, zoals zij voor de hervor ming heette, weer Jn gebruik ge nomen. De Nieuwkerk is vooral in de vijftiende eeuw een centrum van religieus léven geweest. Besloten werd verder zowel aan de heer v .d. Broecke als aan de heer Hoogenboom een schrijven van b. en w. te richten, waarin belde heren dank wordt gebracht voor de werkzaamheden door hen in en buiten dienst aan Noord gouwe bewezen. Bovendien ver klaarde de raad zich bereid - in dien nodig - referenties ten bate van betrokkenen te verstrekken. Hierna volgde sluiting van de his torische zitting. Nadien bleven al len onder het genot van enkele verversingen nog geruime tijd ge zellig bijeen. Bij de aanvang der vergadering had de voorzitter zijn voldoening geuit over de aanwezigheid van de heer van den Broecke, hersteld na ziekte en geschiedde voorlezing van een tweetal stukken, t.w. het ontslag van burgemeester N. A. van Wijk en het dankschrijven van Zeeland's commissaris. I960 was geen slecht pluimveejaar UTRECHT, 4-1. De voorzitter van het Produktschap voor pluim vee en eieren, de heer H. H. Gar- relds, heeft op een vanmiddag in Utrecht gehouden vergadering van dit produktschap het afgelopen jaar voor de pluimveehouderij niet onbevredigend genoemd. Het totale exportbedrag van de pluimveehouderij zal rond 605 mil joen gulden bedragen. De totale produktie van kippeeieren wordt thans slechts een dertig miljoen stuks lager geschat dan het vorige jaar. In 1960 waren de financiële uitkomsten iets beter dan in 1959 en kon een gemiddelde producen tenprijs van f 1,94 per kg. tegen over f 1,85 per kg. over 1959 wor den genoteerd. De heer Garrelds zei goede verwachtingen te hebben voor de eierprijs in de eerste maan den van 1961. Werkloosheid toegenomen in december DEN HAAG, 4-1. De geregis treerde arbeidsreserve is in decem ber met ruim 16 000 personen toe genomen. Blijkens mededelingen van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid is zij tus sen 1 en 31 december gestegen van 32.968 tot 49.042. Over de provin cies verdeeld zagen de cijfers er ils volgt uit: Groningen 5.852 (eind november: 3.221). Friesland' 5 512 (3.305), Drente 5.855 (3.183), Over ijssel 4.414 (2.837), Gelderland 3.763 (2.797), Utrecht 1.403 (1.223), Noord- Holland 5 061 (4.119), Zuid-Holland 6.412 (5.394), Zeeland 2.071 (1.054), Noord-Brabant 6.444 (4.023) en Lim burg 2.225 (1.812). Het aantal werkloze vrouwen be droeg eind december 4.365 tegen 4 256 eind november. Het aantal openstaande aanvra gen daalde voor mannen van 59.338 tot 55.394 en dat voor vrou wen van 36.056 tot 35.537. Een van de zeven „grasshoppers" (sprinkhanen), die in het Zuidpoolgebied voor meteorologische waarnemingen worden gebruikt. Deze apparaten kunnen uit vliegtuigen worden gedropt en richten zich automatisch op in de goede stand. De instru menten nemen de luchtdruk, temperatuur, windkracht en -richting op en zenden de gegevens radiografisch door aan de marinebasis te McMurdo Sound. Vandaar worden ze doorgege ven naar Melbourne, Australië, waar een internationaal bureau is gevestigd voor het bewerken van deze gegevens en naar een meteorologisch instituut in Ashville, North Carolina, in de V.S. De toestand in Laos AANVALLEN VAN NOORDVIETNAMESE- EN PATHET LAO-TROEPEN Rode parachutisten -werden ingezet VIENTIANE, 4-1. De regering van prins Boen Oem, die sinds 12 de cember b(j koninklijk besluit re geert, heeft om een vertrouwens votum van de nationale vergade ring gevraagd, In het kabinet werd de broeder van de koning van Laos, die zijn ontslag als minister van buiten landse zaken had ingediend, als zodanig vervangen door de pre mier, prins Boen Oem. In een politieke verklaring voor een buitengewone vergadering van de nationale vergadering, zei prins Boen Oem, dat zijn regering tot het einde zal blijven strijden, zo nodig met de hulp van bevriende landen, tegen alle vormen van agressie, pogingen om de regering omver te werpen daarbij inbegre pen. De premier noemde de huidi ge situatie ernstig. Sprekend over de pro-communistische troepen van de opstandelingenleider kapi tein Kong Lae en de guerillatroe- pen van de Pathet Lao, zei de pre mier dat verraders met buiten landse hulp in een groot gebied dood en verwoesting verspreiden. Regeringstroepen terug Eerder op 'de dag had de minis ter van voorlichting, Boeavan No- rasingh, tijdens een persconferen tie medegedeeld, dat een divisie noord-Vietnamese en Pthet-troe- pen nog steeds aanvallen doen op de provincie Xieng Khoeang. De regeringstroepen hebben de stad Nong Et, 9 kilometer van de grens gelegen, prijs gegeven en zijn te ruggevallen op de 32 kilometer verder gelegen stad Banban ,waar zij nog steeds tegenstand bieden. Het zit niet pluis bij Sociale Dienst te Tilburg TILBURG, 4-1. Chaotische toe standen by de gemeentelyke soci ale dienst in Tilburg, die inmid dels hebben geleid tot het heen gaan van de betrokken wethouder, dhr. F. Hoogers, hebben in een spe ciale zitting van de raad van Til burg veel kritiek ontmoet. Er was kritiek op het college van b. en w., op de wethouder indivi dueel, op de directie van de dienst en haar ambtenaren en op het Centraal Bureau voor Verificatie der Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze laatste instelling werd verweten dat zij tegenstrijdi ge rapporten heeft uitgebracht. Eerst publiceerde zij een vernieti gend oordeel, enkele maanden la ter liet zij weten, dat het toch al lemaal niet zo erg was, aldus de kritiek uit de raad. Tijdens deze raadsvergadering werd gezegd, dat de gemeentelijke sociale dienst, tengevolge van een zwakke interne bezetting en een onvoldoende toezicht van de wet houder, gebrekkig functioneerde SPORT KORFBAL Microkorfbalcompetitic te Nicuwerkerk Maandag 9 januari a.s. start de S.D.K.B. met haar micro korfbal competitie te Nieuwerkerk. In to taal hebben nu 11 achttallen hier voor ingeschreven. Getracht wordt hier nog een achttal bij te krijgen waardoor tweo afdelingen van 6 teams zouden kunnen worden sa mengesteld. De indeling is nu: afd. A: W.I.K., Unites, NOAD, Burgh en D.S.S. In afd B. komen uit: Ve- locitas, Unitas II, Stormvogels, Burgh II, W.I.K. II en D.S.S. Begonnen wordt met ccn drietal wedstrijden in afd. B: n.l. D.S.S II Unitas II, Burgh II-Stormvogels en Velocitas-W.I.K. II. De eerste wedstrijd vangt aan om 19.30 uur. De wedstrijden duren twee maal| 20 minuten met 5 minuten pauze. die en dat er dingen gebeurd zijn, niet verantwoord waren. Men uitte onder meer kritiek op uitkeringen aan een vermogend man in de verpleegkosten van een krankzinnig kind. HONGER IN KONGO Op giro 5261 van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht kwam naar aanleiding van de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de honger in Kongo tot nog toe een bedrag van f 45.000,-— binnen. De oproep werd gedaan op ver zoek van de Wereldraad van Ker ken, die van de hulpverleningsor ganisatie van de Protestantse ker ken in Kongo berichten had ont vangen, dat dageiyks meer dan 200 van de ruim 300.000 uit de provin cie Kasai gevluchte Baloeba's de hongerdood sterven. De verstrek king van voedsel - per dag is on geveer 120 ton nodig - vindt plaats in nauw contact met de Verenigde Naties en het Rode Kruis. Behalve door de honger worden de vluch telingen thans ook door ziekte be dreigd. De girorekening van de Stichting blijft voorlopig nog beschikbaar voor het in ontvangst nemen van giften ten bchoev van Kongo. b De Amerikaanse regering heeft besloten een soepelere houding aan te nemen in de kwestie-Laos en de internationale commissie van toe zicht nieuw leven in te blazon, zo is woensdag in welingelichte Ame rikaanse kringen tc Washington vernomen. B Ex-premier Robert Schuman van Frankrijk, die zoals bekend een van de stichters van de Euro pese Gemeenschap van de „Zes" is geweest, is ernstig ziek. De 74-ja- rige Schuman, die vlak bij Metz woont, werd woensdagmorgen be wusteloos op straat aangetroffen. Hij had een hartaanval gehad. Uit Banban werden maandag twin tig gewonden per vliegtuig afge voerd. De minister schatte het aantal der aanvallende troepen op vijf of zes bataljons. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag verklaard, dat een „groot aantal" noord-Vietnamese communisten met Russische vliegtuigen boven Laos is afgeworpen. In een formele verklaring van het ministerie wordt voorts gezegd, dat Russische en noord-Vietnamese communisten van 15 december af een uitgebreide luchtbrug voor het overbrengen van oorlogsmateriaal ten behoeve van de communistische strijd krachten in Laos hebben onder houden. Ontploffing in reactor- beproevingsceiitrum Drie doden IDAHO FALLS, 4-1. Een ont ploffing in een reactor-beproe vingscentrum bij Idaho Falls in de Verenigde Staten, heeft woensdag drie doden geëist; twee soldaten en een lid van de luchtmacht. Volgens leden van de reddings brigade, die nadat een der lijken geborgen was ook de twee andere poogden weg te halen, schijnt het bovendeel van een experimentele reactor - als verplaatsbare kracht bron voor het leger bedoeld - er af te zijn gevlogen. De metalen kap waarin de reactor staat bleef ech ter heel. De ontploffing heeft naar men aanneemt plaats gehad in de kelder waar de reactor zelf staat en schijnt niet daarboven te heb ben doorgewerkt. Een woordvoer der van de commissie voor atoom energie zei dat mogelijk door reac tie tussen aluminium delen van de reactor en kokend water een che mische ontploffing was veroor zaakt Het centrum is ongeveer twee jaar geleden in gebruik genomen voor proefnemingen en opleidings doeleinden. Vrouw ontsnapt aan elektrische stoel COLUMBUS, 5-1. De 42-jarige mevrouw Edythc Klumpp, die vrij dag haar leven op de elektrische stoel in de staatsgevangenis van Ohio zou eindigen, heeft woensdag avond gratie gekregen. Gouverneur Michael Disalle van Ohio verklaar de uit een gesprek met mevrouw Klumpp, toen deze onder invloed van een „waarheidsserum" ver keerde, de overtuiging te hebben gekregen, dat zij onschuldig was aan de moord waarvoor zij was veroordeeld. Mevrouw Klumpp was in okto ber 1958 schuldig bevonden aan dc moord op mevrouw Louise Bergen., die evenals zij in Cincinnati woon de en met wier echtgenoot zij sa menleefde. Het lijk van mevrouw Bergen werd aan de oever van een meer verbrand. Een ,Johan Bodegraven-laan' te Paramaribo PARAMARIBO. 5-1. De Suri naamse ministerraad heeft beslo ten de straat te Paramaribo, waar aan het nieuwe diakonesscn zie kenhuis komt te liggen, de „Johan Bodegraven-laan" lé noemen. Met deze geste wil men dank betuigen voor hetgeen do heer Bodegraven heeft gedaan ten behoeve van dc peld-inzamelingsactie „Viermaal Z-N" voor de bouw van het dinko- ncsscn-zickcnhuis. Verwachting tot vrijdagavond: ONBESTENDIG Half- tot zwaarbewolkt met tijde lijk enige regen of natte sneeuw; vannacht tijdelijk temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; matige tot krachtige zuid westelijke wind. 6 jan. Zon op 8.48, onder 16.44. Maan op 21.38, onder 10.51. Laatste kwartier: 10 jan. te 4.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 jan. 5.38 v.m. 18.09 n.m. BROUWERSHAVEN 6 jan. 5.24 v.m. 17.35 n.m. Doodtij: 12 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I, deelt mede: Een depressiegebied bedekte vanmorgen Scandinavië en noord- Duitsland. De kern in dit laatste gebied nam echter snel in bete kenis af, onder invloed van een zwakke rug van hogedruk die over de Britse eilanden naar het oos ten beweegt. Het depressiegebied veroorzaakt boven Rusland een brede zuidelijke luchtstroming waarmee zachte lucht naar het noorden tot binnen de poolcirkel wordt gevoerd. In een groot deel van Europees Rusland komt dan ook dooi voor. Op de oceaan koerst een depressie over het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten. Het front van deze depres sie zal in de komende 24 uur in ons land plaatselijk enige regen bren gen. De wind draait naar het zuid westen en zal tamelijk zachte lucht blijven aanvoeren. Bij New-Found- land is een diepe en zeer actieve depressie ontstaan, die waarschijn lijk de oceaan op zal trekken. Ontploffing in zuurstof- fabriek te Dortmund Dertien doden DORDTMUND, 5-1. Een ontplof fing in een zuursioffabriek ie Dordtmund heeft tot dusver aan dertien mensen het leven gekost, terwijl nog minstens vier mensen worden vermist. Van de elf ern stig gewonden verkeren er twee in levensgevaar. Van de doden heeft men er negen niet kunnen identificeren. Het reddingswerk moest men woensdagavond staken met het oog op het gevaar van neervallend puin. Vanochtend zijn de reddings ploegen weer aan het werk gegaan Koniug Boudewijn ontvangt Eyskens BRUSSEL, 5-1. Koning Boude wijn heeft woensdagavond laat de Belgische minister-president, Eys kens, op het kasteel te Laken ont vangen. Eerder op de avond was de leider van de socialistische partij, Collard, bij de koning ge weest STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND (Door omstandigheden - drukte tijdens en na de feestdagen - is i?i ons blad onvermeld gebleven de kerstviering van de o.l.-school tc Oosterland. Daar men alsnog prijs stelde op publikatienemen wij hier het verslagje op. De vertraging is niet aan de correspondent te Oosterland te wijten. Red.). De leerlingen van de openbare lagere school alhier hielden in het Chr. Ver gebouw een geslaagde kerstfeestviering Er was een goe de belangstelling, ook van de zijde der ouders. Meestér Knuijt, het hoofd der school sprak een wel komstwoord. waarna samenzang volgde, en ds. Rijks een bijbellezing hield betreffende het kerstgebeu ren. Een koortje, gevormd door leerlingen uit de hoogste klassen ;ong verschillende kerstliederen, terwijl er ook door enige leerlingen gedeclameerd werd. Meester Knuijt vertelde een spannend kerstverhaal dat door groot en klein met aan dacht werd gevolgd. Een kerstspel, getiteld: ,.Het Zendingsscheepje" werd zeer goed ten tonele gevoerd, en getuigde van een gedegen stu die. Dit moet trouwens van alle programmapunten worden gezegd. Nadat allen het „Ere zij God" had den gezongen, volgde sluiting met. het zingen van de canon: „Halle luja" door alle klassen De muzikale begeleiding was bij meester Valk in goede handen Tijdens de pauze werd er rijkelijk getracteord. Alles bij elkaar genomen werd het een prettig kerstfeest voor de leerlin gen, en het ondeiwijzcnd personeel heeft eer ingelegd met het. bijzon der goed ingestudeerde programma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2