badhanddoek Radion SPIONNE IN PLASTIC RAADGEVINGEN HEINZ* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 3 JANUARI 1961 Nu. 18899 Ingezonden mededeling OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 5 2 FLEURIGE THEEDOEKEN om in 1961 gezond te blijven Zullen we nu in het nieuwe jaar weer eens iets aan onze gezondheid gaan doenLaten we dan allereerst ophouden met de verdere verwaar lozing daarvan. Want laten we eerlijk zijn, overal hebben we tijd, geld en belangstel ling voor gehad behalve voor het goede functioneren van longen, le ver, hart en nieren HET BEKENDE VEERTJE. Natuurlijk, wij raken moeilijk uitgepraat over onze hinderlijke maagklachten, onze voortdurende hoofdpijn, onze trage stoelgang, ons slechte gebit, onze schietende pij nen en onze lastige platvoeten. Maar zijn we bereid geweest om er iets voor te doen of om er iets voor te laten? Dat doen we immers alleen wanneer de toestand hele maal onhoudbaar wordt en we eigenlijk niet meer voortkunnen. Zodra het weer zo'n beetje gaat, zodra het bekende veertje weer kan worden weggeblazen, zijn verdere maatregelen ter verkrijging of ter versteviging van de wankele ge zondheid niet meer op het dagpro gramma van de betrokkene te vin den. DE GOEDE VOORNEMENS. In de sector van de gezondheid zijn goede voornemens zeker op z'n plaats. De jaarwisseling is daar bij voor velen steeds een tijdstip geweest om dit te overwegen. Maar die mooie plannen moeten dan ook nog in daden worden omgezet en daar wringt de schoen steeds. O! We willen zo graag oud wor den en we willen daarbij dan niet ziek of gebrekkig zijn. Maar hoe denkt iemand zo iets klaar te spe len als hij dagelijks nog geen uur, zelfs geen klein kwartiertje voor zijn gezondheid over heeft? Nee, die beroemde tien minuten kamer gymnastiek bedoelen we eigenlijk niet. Dat is iets dat velen waarvoor ze bestemd is maar een paar dagen volhouden. Daarna raakt ze spoedig in de vergetelheid. BENT U MET DE WAGEN? Laten wij ons liever afvragen of we voldoende in de buitenlucht ko men. Wie altijd in goed verwarm de vertrekken zit en wie zich alleen in gesloten vervoermiddelen ver plaatst, is bezig een droevig kas plantje te worden. Eet u niet te veel? Het aantal vetziLchtigen neemt de laatste jaren hand over hand toe. Overmatig dik ke mensen is veelal geen lang leven beschoren. Hun gezondheidstoe stand is vaak niet al te best. En hoe is het met het slapen? Ve len voelen zich door permanent slaapgebrek voortdurend ellendig, Ingezonden mededeling Smulmenu's zijn Snelmenu's "WITTE BONEN ln verrukkelllke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI ln-KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham ln KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI In kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE 8LA In MAYONAISE 1.15 en 0.69 moe en prikkelbaar. De weerstand van het lichaam is onder die om standigheden niet groot. Iedereen weet best hoeveel slaap hij nodig heeft. Vaak wordt er ook veel te zwaar gerookt en/of teveel alcohol ge bruikt. Matigheid in deze, ja feite lijk in alle dingen, is een buiten gewoon belangrijk iets als men streeft naar een goede gezondheid. EEN BEETJE MOEITE. Ontbreekt het in uw leven niet aan regelmaat? Ook een uiterst be langrijke kwestie waar veel te wei nig bij wordt stilgestaan. Wie re gelmaat in zijn bestaan brengt zal daar ongetwijfeld wèl bij varen. Stof genoeg om over na te den ken, stof genoeg voor goede voor nemens Verliest u vooral niet uit het oog, dat ook de meeste an dere dingen in dit leven niet zonder moeite of zonder offers worden be reikt. Dr. Alfreda Briedé. EEN AGRARISCH BOEKJE „Aktualiteiten van de landbouw op de Zeeuwse eilanden" Kennedy antwoordt Chroesjtsjef PALM BEACH, 1-1. In antwoord op de nieuwjaarswensen die de Sow jet-premier Chroesjtsjef hem heeft gezonden, heeft Amerika's gekozen president Kennedy aan Chroesjtsjef een boodschap doen toekomen, waarin hij naast een betuiging van erkentelijkheid van diens goede wensen de hoop uit spreekt, dat in de komende maan den de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zullen worden gekenmerkt door goede wil en een gemeen schappelijk verlangen naar vrede. Kennedy, die zijn antwoord aan Chroesjtsjef te zijnen huize aan verslaggevers bekendmaakte, heeft daarin niet gereageerd op een suggestie die de Sowjet-premier op een ontvangst in het Kremlin op oudejaarsavond heeft geopperd, n.l. om het U-2-incident als een zaak van het verleden te beschou wen. Straks drie miljard mensen? Een Brits medisch tijdschrfit heeft de verwachting uitgesproken-, dat de wereldbevolking in 1961 de drie miljard zal overschrijden en in 1975 uit 3.830 miljoen mensen zal bestaan. Hierbij is gerekend op een jaarlijkse netto bevolkingsaanwas van 48 miljoen zielen. In 1958 werd de wereldbevolking geraamd op 2.854 miljoen mensen. Volgens het blad is de bevolkingsaanwas het grootst in de onderontwikkelde lan den. Boren naar de aardkern NEW YORK, 1-1. De president van de Amerikaanse nationale aca demie van wetenschappen, dr. Det- lev Bronk, heeft te New York mee gedeeld dat begin maart een begin wordt gemaakt met proeven die ten doel hebben vanaf een schip een gat te boren door de aardkorst om de samenstelling van het binnenste van de aarde te onderzoeken. De plaats van de proeven is bij het eiland Guadeloupe aan de ivestkust van Mexico. De zee is daar onge veer 3.600 meter diep. Volgens dr. Bronk kan een der gelijke boring het best op zee ge schieden omdat de aardkorst daar dunner is. Men zal op zee slechts door een gesteenteschaal van onge veer vijf kilometer dikte moeten boren. Als men op het land zou boren, zou men door een steenlaag moeten die vijf tot zesmaal zo dik is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk BRUINISSE. Bij de herstemming voor 2 notabelen in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse werden uitge bracht 44 geldige stemmen. Hier van verkregen de heren D. Kik-de Jonge 32 stemmen, Jan Jumelet Jz. 24 stemmen, B. P. Hollestelle 20 stemmen van A Jumelet-van Dui- vendijk 12 stemmen, zodat de heren D. Kik en J. Jumelet werden ge kozen. Aan de inhoud van het boekje met bovengenoemde titel, is het volgende ontleend: 1. Zelf aanbrengen van verbeterin gen in, aan en rond de bedrijfs gebouwen. Bij dit „doe het zelf" artikel is uiteraard de nadruk gelegd op de werkzaamheden die door de boer en zijn personeelsleden zelf kun nen (moeten) worden uitgevoerd. Enige kennis van de te gebrui ken materialen en hun toepassing is daarbij onontbeerlijk. Gezien het grote bedrag aan gebouwen, ma chines en werktuigen kan aan het hoofdstuk „beschermingsmiddelen" niet te veel aandacht worden ge schonken. Omdat 60 pet. van de arbeidstijd in en rond de bedrijfsgebouwen wordt besteed is aan de diverse methoden van erfverharding veel aandacht geschonken. 2. Drogen en bewaren van granen. De snelle toename van het aantal maaidorsers in ons land heeft ver strekkende gevolgen gehad voor de droog- en opslagcapaciteit. Aan het probleem of het graan centraal of op de boerderij ge droogd en bewaard moet worden is uitvoerig aandacht geschonken. Te vens wordt nader ingegaan op en kele begrippen en bijzonderheden bij de droog- en bewaartechniek. Tot slot wordt de aandacht geves tigd oP een geheel nieuw droog- en opslagsysteem. 3. Ventileren van hooi. Uitvoerig wordt in dit artikel in gegaan op de werkwijze die ge volgd moet worden om een goed resultaat te krijgen. Ook de hier voor benodigde materialen worden afzonderlijk besproken. De kostenberekening vormt ook hier weer het sluitstuk van het ar tikel. Technische voorlichting aan landarbeiders. Als uitgangspunt wordt hier de vraag gesteld waarom voorlichting aan landarbeiders gegeven moet worden. In de eerste plaats maakt de drastische afname van het aan tal landarbeiders dit noodzakelijk. Op Schouwen-Duiveland is dit aan tal in 10 jaar tijds gehalveerd. In de tweede plaats stelt de om gang met vele en kostbare machi nes hoge eisen aan de vakkennis van de landarbeiders. 5. Loonwerker en landbouwbedrijf. Met nadruk wordt hier gesteld dat een goed funktionerend loon bedrijf voor de boer van groot be lang is. Het rendement van de kost bare machines evenals de vaak krappe arbeidsmarkt zijn bij de praktijk nog al eens onderwerp van het gesprek. Dit artikel is vooral bedoeld om meer overleg tussen boer en loon werker tot stand te brengen. 6. Struktuur en organische bemes ting. De vraag of de bodemvruchtbaar heid van onze eenzijdige akker bouwbedrijven bij de huidige ex- ploitatiewijze in stand kan worden gehouden is niet alleen aktueel maar ook veelomvattend. In dit artikel wordt het laatste woord daarover dan ook niet ge zegd. Het is alleen een bescheiden bijdrage voor het benaderen van een essentieel vraagstuk. Enerzijds stellen we nog steeds hogere eisen aan de struktuur, bv. bij het in de zak rooien van aard appelen en het gebruik van een- kiemig bietezaad, terwijl anderzijds de grond in toenemende mate als draagvlak voor machines en werk tuigen fungeert. Een begroeiing van de grond met een groenbemesting is van buiten gewoon belang. 7. De ontwikkeling van het ras- sensortiment in de toekomst. De E.E.G. zal zonder twijfel van invloed zijn op ons huidige rassen- sortiment. Vaak zal dit een aanpas sing betekenen aan de vraag van onze E.E.G. partners. Na uitgebreid overleg met veel deskundigen is in dit artikel getracht de lijn aan te geven volgens welke het kweek- werk zich in de naaste toekomst voor enkele gewassen vermoedelijk zal ontwikkelen. 8. Bodem-plant-dier. Een typisch voorbeeld van geco ördineerd en verdiept onderzoek. In de eerste plaats wordt op de be tekenis van een 2-tal spore-elemen ten voor de gezondheidstoestand en de vruchtbaarheid van ons rundvee gewezen. Daarna volgt een uiteenzetting over de gevolgde werkwijze en een verwerking van de gevonden resul. taten met een praktijkadvies. 9. Het Zeeuwse gemengde land- en tuinbouwbedrijf. Het typische kleine bedrijf dat in bepaalde gebieden van Zeeland sterk vertegenwoordigd is. Nu men allerwege spreekt over bedrijfsvergroting is het goed te stellen dat er ook voor dit bedrijf s_ type nog toekomst is mits het zich bezig houdt met arbeidsintensieve teelten. Te vaak is het een afspiegeling van het grotere bedrijf. 10. Het drie-eilandenplan en zijn betekenis voor de landbouw. Achtereenvolgens worden in dit artikel behandeld de waterstaat kundige konsekwenties, de landbouwkundige konsekwenties de rekreatieve mogelijkheden, Het artikel is bedoeld als een zinvolle afsluiting van een land- bouwtechnisch verslag. Sleepreis begon onfortuinlijk DEN HAAG, 2-1. De zeesleepboot „Upesi" ,die door de Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maat schappij in Den Haag naar Basra in Perzië werd verkocht en zater dag met vier lichters, twee aan twee op elkaar gelegd, voor de 6800 mijl lange sleepreis uit IJmui- den vertrok, is vanmorgen om streeks zeven uur in het Engelse Kanaal op enige mijlen ten zuiden van het lichtschip South Goodwin met een van de twee slepen in moeilijkheden geraakt. Kapitein W. van Gruisen moest melden, dat de onderste lichter van een sleep was lekgeslagen en in zinkende toestand verkeerde. De sleep dreef echter nog op de bovenste lichter. De „Upesi" verzocht assistentie en kreeg deze van de sleepboot Blankenburg", die van DoVer is uitgevaren om de lekke sleep over te nemen. Om tien minuten over tien maandagmorgen moest de „Upesi" echter melden, dat de onderste lichter was gezonken. Ook de tweede lichter van deze sleep verkeerde in zinkende toe stand. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WINSCHOTEN. Te Winschoter Oostereinde, nabij Winschoten, is mevrouw A. Haken-Pomp uit Vee- lerveen om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Zij liep ach ter een wandelwagentje, waarin haar éénjarig zoontje zat, rechts op de weg naar Beertha. Op zeker ogenblik werd zij ingehaald door een vrachtauto met aanhangwa gen. Toen de chauffeur de vrouw al vrij dicht genaderd was moest hij afremmen voor een tegenligger die uit de mist opdoemde. De com binatie is gaan glijden op de glad de weg en de vrouw werd vermoe delijk geraakt door de aanhang wagen. Het kind werd bij dit on geval gewond; het is overgebracht naar het ziekenhuis te "Winscho ten. ZAANDAM. De vijfjarige Ronald Heijn, wonende te Zaandam, is bij het oversteken van de Koningin Julianaweg door een bestelauto gegrepen. In de loop van de avond is het jongetje in het St.- Jans ziekenhuis aan de gevolgen van de aanrijding overleden. IJSSELSTEIN. De 58-jarige met selaar uit IJsselstein, de heer C. van de Krift ,die met een bakfiets over de provinciale weg te IJssel- 'stein reed, is door een hem ach teropkomende vrachtwagen aan gereden. De chauffeur van de vrachtwagen merkte de man ten gevolge van de mist te laat op. De heer van de Krift liep ernstig let sel op .Hij werd onmiddellijk naar het Stads- en Academisch zieken huis in Utrecht overgebracht en overleed daar enige ogenblikken na aankomst. ALMELO. De 80-jarige mevrouw A. Grimmen- van der Sluis is in haar huis te Almelo door gasver- stikking om het leven gekomen. Vermoedelijk is de slang losge schoten ,toen ze bezig was haar gastoestel schoon te moken. GRAVE. In de omgeving van München-Gladbach is de 44-jarige mevrouw van Hal-uit Grave, moe der van elf kinderen, bij een fron tale botsing van twee personen auto's om het leven gekomen. Zij was tezamen met haar man, die onderaannemer is, in hun auto op weg naar zijn werk in Duitsland, toen het ongeluk gebeurde. Mevr. van Hal was op slag dood. Haar man werd niet gewond ZEVENTIEN LANDEN.... Het 8.8. „Rotterdam" op wereldreis ROTTERDAM. 2-1. Op 28 januari vertrekt het s s. „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn voor zijn eerste wereldreis. Het ligt in de be doeling dit schip in 1962 een nieuwe wereldreis te laten maken, die dan op 25 januari zal aanvangen en nel als de tocht van Phileas Fogg tach tig dagen zal duren. Gedurende de ze cruise zullen 21 havens in 17 verschillende landen worden be zocht. Als eerste haven na New York zal Palma worden aangedaan, waar, evenals in Villefranche en Napels, Europese passagiers zich kunnen inschepen. Deze passagiers maken de wereldreis van Europa tot Europa, aangezien hét schip drie dagen na afloop van de we reldreis in New York. de reis voort zet naar het Europese continent. Het s.s. „Rotterdam" maakt in het winterseizoen 1960-61 ook nog drie Caraibische reizen, die 8Yz dag tot 16 dagen zullen duren. Gezin Kaufman mag 3 maanden blijven DEN HAAG, 1-1. Mevr. Kaufman, die verblijft in een hotel in Ooster beek, is namens de procureur-ge neraal in Arnhem medegedeeld, dat de familie een, verblijfsvergunning voor drie maanden heeft gekregen. Wat er na die drie maanden zal ge beuren, zal afhangen van de nadere instructies van de minister, aldus wordt vernomen van de zijde van het ministerie. Zoalse bekend' is de komst van het gezin Kaufman naar ons land mogelijk gemaakt door de actie van een weekblad. De héér Kaufman verblijft op het ogenblik nog in Duitsland, waar hij een gevangenis straf ondergaat voor het veroorza ken van een dodelijk verkeerson geval. MAASTRICHT. In een boven een winkel voor gedistilleerd gelegen woning aan de Alexander Batta- laan in Maarstricht brand uitge broken. Bij deze brand zijn twee mensen om het leven gekomen. DE UIENPRIJS OPNIEUW GESTEGEN DEN HAAG. 31-12. De periode lussen kerstmis en nieuwjaar is meestal een tijdvak waarin het erg rustig toegaat bij de exporthandel in Nederlandse tuinbouwprodukten. Bij het belangrijkste exportpro- dukt van de Nederlandse tuinbouw, de uien, is er op het ogenblik spra ke van een uitzondering op deze regel, want ook deze week was het weer druk met de export. De vraag van Westduitse en Engelse zijde was groot. Hier staat tegenover dat het aan bod wat terug gaat lopen. Dit had tot gevolg dat de prijzen deze week weer zijn gestegen. Voor de voor export geschikte grove en middel kwaliteit uien wordt op het ogen blik rond 16 cent per kg. betaald. Een dergelijke prijs is dit seizoen nog niet eerder voor deze kwaliteit betaald. Voor hen die goede uien hebben is thans de prijs zodanig, dat verkopen aanlokkelijker is ge worden. Er zijn echter ook veel te lers, die in de afgelopen weken noodgedwongen moesten verkopen omdat hun produkt dermate slecht was dat hét niet langer bewaard kon blijven. Over het algemeen moet er veel aan de uien worden gedaan om ze geschikt voor export te maken. Het uitvalpercentage vertoont van par tij tot partij grote verschillen. Er zijn partijen waar meer dan de helft verloren gaat, terwijl er van andere niet meer dan 10 tot 20 pet. uitgesorteerd worden. Het uitvalpercentage bepaalt het resultaat van de teelt voor de te lers. Ingezonden mededeling FEUILLETON (45) Op zich zelf was dit een uitste kend plan. Maar Louise opperde het, omdat het zeker een jaar zou vergen voor het vruchten afwierp. In die tijd konden de Dubois' juist weer aan bod zijn. Op deze manier werd de weke lijkse lab-avond méér een praat- dan een werkavond. Had Louise zich hierbij laten gaan, dan zou er, uit de min of meer zakelijke vriendschap die ze nu voor elkaar toonden, onweerstaanbaar een gro te liefde zijn opgebloeid. Ze wist, hoezeer Bonnard haar vereerde, maar ze wilde noch kon aan zijn jongensachtige flirt tegemoet ko men omdat ze in hem de vijand der Dubois' zag. Ze begreep wel, dat haar vriendelijke en toch ietwat gereserveei*de houding op de duur bij Bonnard de mening moest doen ontstaan, dat ze alleen prijs stelde op hechte vriendschap, maar niet méér. Daarom aanvaardde ze blij moedig zijn houding, die nu zó< werd, dat ze er van kon maken wat ze wilde, maar die geen die pere gevoelens meer scheen te vèr_ tolken. Met Jean had ze nu avond aan avond telefoongesprekken. Ze hoor^ de verrukt van de opleving van het bedrijf. Die was wel niet zo groot als Jean gehoopt had, maar het be gin was er. De nieuwe produkten van André deden 't opvallend goed. De jongen was er over in de wol ken en beweerde, dat hij nog veel meer zou presteren. Hij kwam nu ook met zijn Jeannette bij hen thuis. Ze was afkomstig uit Sankt Grischona, ergens ver in het noor den, maar ging niét elk weekeinde naar huis. André had het nog niet zover gebracht, dat hij eens mee mocht, maar dat zou wel spoedig komen. Ze had in elk geval reeds met haar ouders over hem gespro ken. Louise vond het heel gelukkig. Ofschoon ze Jeannette nog nooit had ontmoet, had ze uit André's woorden een gunstige indruk over haar gekregen. Zolang zij invloed over André had. zou ze hem wel in het goede spoor houden en dus hoopte ze, dat die invloed lang zou mogen duren. Enige tijd later gebeurde er iets onvermijdelijks. André was in Zü- rich geweest en was natuurlijk naar de Lefêbres gegaan in de hoop Louise daar te vinden en, daar hij er de nacht moest doorbrengen, een avond bij haar te zijn. Natuurlijk was hij bij de oude Lefêbre op een wonderlijke ont vangst gestuit. De oude man, gepi keerd omdat Louise indertijd zijn raad in de wind had geslagen en omdat hij op een paar vermanende brieven naar Genève nooit ant woord had gekregen, had André koeltjes voor de deur laten staan. Hij had gezegd, dat Louise hier niet werkte en dat hij eerst maar eens bij zijn broer om inlichtingen moest vragen alvorens verder te zoeken. Volkomen van de kook was An dré afgedropen, maar toen hij wat van de schrik bekomen was, had hij het er niet bij laten zitten en was hij in de auto blijven wachten totdat het fabriekje uitging. Toen had hij iemand van het personeel aangeklampt onder hét voorwend sel van een vroegere vriend van Louise te zijn en had hij inlichtin gen gevraagd. Zo had hij vernomen, dat Louise al vroeg in het voorjaar weggegaan was om thuis te gaan werken. Daar haar vader overleden was kon ze thuis niet meer gemist worden, vertelde de man te goeder trouw en dat was alles wat hij er van wist. Nog diezelfde avond was André naar Genève gestoven. „Waar zit Louise?" was zijn eerste vraag ge weest en Jean had hem nu wel vol ledig moeten inlichten. André kas diep geschokt geweest, omdat hij niet van het begin af aan op de hoogte was gehouden, maar toen Jean voorzichtig zinspeelde op zijn gedrag in die tijd, kalmeer de hij. En toen hij hoorde van de spion van Bonnard in hun eigen bedrijf vond hij het weldra een „moorddadig plan". Natuurlijk zou hij zwijgen en oppassen, daar kon Jean van op aan! Verder had Jean geprotesteerd bij de redactie van het chemische weekblad tegen het exclusieve ar tikel over Bonnard's bedrijf. Be leefd had hij er op gewezen, dat zij de oudste fabriek hadden over geslagen en daar hij ook lid was van de vereniging trof hem dat toch wel pijnlijk De redactie kon nu weinig anders doen dan hem, Tom Becker, eveneens oP het dak sturen en de Dubois' eenzelfde pu bliciteit beloven. Jean vermoedde, dat dat artikel dan wel lang in portefeuille zou blijven, maar ko men zou het en bovendien kon hij Tom Becker dan eens heerlijk uit horen over Bonnard. Geamuseerd vertelde Louise daarop van het duel tussen Becker en Bonnard. Daaruit kon Jean voordeel trek ken. Wellicht zou Tom nu met ple- ziers iets belangrijks over Bon nard's bedrijf vertellen. Vanzelfsprekend kwam nu ook André 's avonds geregeld aan de telefoon. Louise was er blij om. Nu het er op ging lijken, dat haar mis sie in Lausanne van onbepaalde duur zou worden, groeide ook haar heimwee raar de stad van Rhöne en Arve, daar ver weg, helemaal aan het eind van het meer, waar het nu toch ook volop zomer was. 1. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5