Brouwershaven voorlopig bestuurszetel van nieuwe gemeente STAD EN PROVINCIE WAARDERING VOOR BURGEMEESTER Zelfstandig bestaan der gemeente Haamstede verleden tijd Menig „hartig" woordje op laalste raadsvergadering HAAMSTEDE, 31-12. De laatste raadsvergadering van vrijdag avond stond voor een groot gedeel te in de sfeer van het afscheid. Een klein gedeelte was bestemd voor het huishoudelijk gedeelte Bij de ingekomen stukken was een rapport van de Vleeskeurings dienst, verder de notulen van de algemene vergadering van de Bea- trixschool. Ook kwam nog de goedkeuring binnen van G.S. van de gemeenterekeningen 1956 en '57. Met grote dankbaarheid nam de raad een schenking van de heer W. A. de Jonge uit Geldrop in ont vangst, bestaande uit een duin overgang achter de kampeerboer derij „Duinhoeve", met een lengte van pl.m. 600 meter lengte en een breedte van 7 meter. Aan deze schenking zijn geen voorwaarden verbonden, zelfs de afrastering is voor rekening van de schenker. Enkele raadsleden vroegen nog verdere inlichtingen over de situ atie aldaar .waarop de voorzitter antwoordde, dat de gemeente met deze fraaie schenking nog niet uit de zorgen is, daar er nog een „schakel" pad tussen ligt, dat eigendom is van de R.K. kerk. Vervolgens bracht de voorzitter het jaaroverzicht 1960 uit. N.a.v. het jaaroverzicht had het oudste raadslid, de heer H. v. d. Meij, geen aanmerkingen. Namens de raad bracht hij zijn dank uit voor dit verslag, hij zou er nog aan toe willen voegen, dat het zelf standig bestaan tot het verleden behoort en de samenvoeging een voldongen feit is geworden. De ge volgen hiervan zijn, dat verschil lende functionarissen moeten wij ken en anderen een nieuwe werk kring moeten zoeken. Persoonlijk nam de heer v. d. Meij met veel genoegen deel aan de vergaderin gen en hij is als raadslid gaarne bereid om zijn plaats in de nieuwe gemeenschap af te staan. „Ik ben zeer verheugd", aldus spreker, „dat U als burgemeester bent aange steld en ik hoop dat U de nieuwe gemeente met Gods hulp, tact en in gezondheid mag dienen tot heil van de gemeenschap". Verder wees de heer v .d. Meij op het feit, dat er twee samenvoegingen zijn: vrijwillige en onvrijwillige. Hier is het laatste het geval. „U zult de moeilijkheden die hierover ont staan, op moeten lossen en verder zal de band van saamhorigheid in de gemeente en in de raad moeten worden verhoogd. Dat zal de kroon zijn op uw werk in de nieuwe ge meente Westerschouwen", aldus de heer v. d. Meij. Triestheid De volgende spreker, de heer C. A. van Oord, meende een andere sfeer, een triestheid of een zekere schaduw in deze vergadering te bespeuren. Partir c'est mourir un peu (afscheid nemen is een beetje sterven). Dit Franse spreekwoord is hier van toepassing. Iets moois gaat hier verloren ,de vergaderin gen en speciaal de commissiever gaderingen, waar spreker zijn an dere collega's leerde kennen en waarderen .Hij richtte zijn felici tatie tot de burgemeester en voor de heer van Oord was het al lang duidelijk dat burgemeester Röell de geschiktste man op de nieuwe te bezetten post was. „Een vreem de zou een teleurstelling zijn ge weest, bovendien heeft U een staat van dienst achter U, waarvoor ik grote bewondering heb", zei de heer van Oord. Hij richtte zich speciaal tot de secretaris, de heer L. C. v. d. Velde, die in de nieuwe raad niet meer terugkomt. „Het leven kan ons beuken en teleur stelling brengen ,doch U deed ont zettend veel en goed werk" aldus de heer van Oord, die verder allen veel heil en zegen wenste in 1961 met Gods nabije zegen in de be nauwende en angstige tijd. In zijn dankwoord betrok de heer van Oord ook minister Toxopeus voor diens aanbeveling aan de Kroon voor de benoeming van de voorzit ter ,wat de voorzitter het volgende deed ontvallen: „De aanbeveling van minister Toxopeus was net op tijd, want één van Uw partijgeno ten gooide roet in het eten". De heer van Oord antwoordde: „Men kan over enkele partijgenoten wel eens verdriet hebben". De laatste huishoudelijke vraag in de raad was van de heer P. Sla ger, die naar de luidklok infor meerde. Deze was gelukkig al ge repareerd. In zijn dankwoord ver wachtte de heer Slager veel van de nieuwe gemeente onder een krachtige en goede leiding. Ook de heer M. Evertse en C. Verton dankten voor de samen werking in een prettige sfeer. De voorzitter las vervolgens de brief voor waarin hem door de Provincie Zeeland eervol ontslag wordt verleend als burgemeester van Haamstede. Tevens werd nota genomen van de inhoud van de brief van de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, die deze tot alle verdwijnende gemeenten richtte. VU ftig jaar De voorzitter gaf vervolgens een overzicht over de laatste 50 jaar, waarbij hij verder gaat en zegt dat Haamstede tijdens Graaf Willem IV de enigste Baanderheerlijkheid v/as in Zeeland. Van de rampen die Haamstede troffen noemde spr. de werkloosheid na 1931, de oorlog 1940-'45 en de stormramp 1953. Verder is in die 50 jaar de be volking verdubbeld, de Prinses Beatrixschool gebouwd, evenals de Kleuterschool, de Tuinbouwschool, ook de Chr. Landbouwschool deed haar intrede. Drie nieuwe kerken werden gebouwd: de Ger., de Chr. Ger. en de R.K. kerk, de N.H. kerk werden gerestaureerd. Het Rusthuis werd gebouwd, op soc.- hyg. gebied het Wijkgebouw. Er kwamen herverkavelingswer- ken, het wegennet werd verbeterd, handkraeht in de landbouw werd verdrongen door machines, de fruitteelt breidde uit evenals de bloembollenteelt, die later weer afnam. Vreemdelingenverkeer nam toe, de Domeinen werden beplant, er kwamen meer hotels, de mid denstand floreerde en ging mee, de tram kwam (en verdween), de dorpsverlichting verbeterde, het vliegveld werd aangelegd, evenals de sportvelden; een vlasfabriek werd gebouwd, zomede een cicho- reif^briek. Over 't algemeeh toe nemende welvaart met verbetering loonpeil en sociale voorzieningen. De voorzitter eindigde dit over- zich met: „Moge Haamstede, als een der 5 kringgemeenten, in sa menwerking met de andere ge meenten, leiden naar een grote toekomst". De voorzitter wenste de vier overgaande raadsleden naar de nieuwe raad kracht en sterkte toe in hun nieuwe functie. Speciaal richtte de voorzitter zich tot de scheidende secretaris, de heer L. C. v. d. Velde, die de gemeente 41 jaar trouw diende, waarvan 33 jaar als secretaris. Hij dankte de secretaris voor diens trouw, plichtsbesef en speciaal als „pro motor" van de goede geest op het gemeentehuis. Behulpzaam als hij was zal het publiek hem node missen Afscheid wethouder M. den Boer Dankwoorden bracht hij verder aan wethouder M. den Boer, die wethouder was van 1931 tto nu. Als loco-burgemeester was het voor de voorzitter een zekerheid dat alles goed ging; vooral tijdens de oorlog, toen de voorzitter als gijzelaar was weggevoerd, had wethouder den Boer een moeilijke tijd. De voorzitter is hem zeer veel dank verschuldigd. Achtereenvol gens dankte de voorzitter verder wethouder J. D. van Nieuwenhuize (1950), H. v. d, Meij (1958), C. Ver ton (1957), C. A. van Oord (1958), P .Slager (1946) en M. Evertse (1956) .Aan allen biedt de voorzit ter naast zijn welgemeende dank, ook de beste wensen voor 1961 aan. Voor wethouder den Boer, die het slotwoord sprak, was het een dubbel afscheid. Hij memoreerde de 30 jaren die hij samen met de burgemeester in de beste harmonie voor de gemeente had gegeven, waarin veel nuttig werk met de voorzitter als stuurman is verricht. Hij brengt hulde aan de burge meester voor het taktvol leiden van de vergaderingen, die hij op hoog peil wist te houden. Hij dankte verder het gemeenteperso- neel en gemeentewerklieden. „Een tijdperk is afgesloten en een der mooiste gemeenten van ons eiland heeft opgehouden te bestaan. Moge zij als onderdeel van de nieuwe gemeente bloeien en groeien", aldus de zichtbaar ont roerde wethouder den Boer. Met het afleggen van zijn ambts keten besloot de voorzitter de laat ste vergadering van de gemeente Haamstede. Na afloop bracht de voorzitter adnk aan het 3-koppige publiek, inzonderheid aan de heer N. Lysen en aan het kringhoofd van de B.B. de heer J. R. den Boer De heer Lysen richtte zich nog eens speciaal tot de secretaris, met wie hij zeer veel interne Do meinzaken heeft besproken. „Namens het personeel richtte mej, J. Houtman, tijdelijk ontvan ger, zich tot de voorzitter en dankt deze voor de prettige samenwer king. Ook zij dankt de secretaris voor de uitstekende verstandhou ding. De heer J. R. de Boer dankte de voorzitter voor de prettige contac ten, terwijl hij de heer v. d. Velde dankt als commandant van de Reg. Brandweer. Ambtsketen voor oud-burgemeester J. Romeijn OOSTERLAND, 2-1. Op de maandagavond gehouden eerste raadsvergadering van de nieuwe gemeente Dui- veland, heelt burgemeester A. A. van Eeten, aan oud burgemeester J. Romeijn van Ouwerk.erk de ambts keten overhandigd, die de heer Romeijn 32 jaar lang heeft gedragen. De keten was voorbestemd opgebor gen te worden in het ar chief van de nieuwe ge meente. De heer Romeijn was dankbaar en verrast, dat hem dit zichtbaar aan denken aan zijn langdurige ambtsperiode werd ge schonken. Raad vergaderde voor de eerste maal Wethouders houden benoeming in beraad Een geheel met toeschouwers be volkte raadszaal van het stadhuis te Brouwershaven was maandag morgen 10 uur getuige van de eer ste zitting der nieuwe raad der ge meente Brouwershaven. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de gemeenteraadsleden der voormalige gemeenten. Burgemeester A. H. Vermeulen richt zich tot de nieuwe raad met de wens dat het aanstaande jaar zeer voorspoedig moge zijn. De heer A. A. Gunst, tijd. gemeentesecreta. ris, doet hierna voorlezing van de benoeming van de heer A. H. Ver meulen tot burgemeester der nieu we gemeente Brouwershaven. De nieuwe burgemeester spreekt een woord van dank jegens HM. de Koningin voor deze benoeming, hierbij uitgaande van de gedachte dat hij als onpartijdig voorzitter zijn functie zal vervullen. Tenein de de samenwerking onderling zo veel mogelijk te doen bevorderen zullen de raadsstukken vroegtijdig bij de raadsleden worden gedepo neerd, opdat volledige kennis der materie wordt verkregen. Thans vertoevend in het stadhuis van de voormalige gemeente Brou wershaven gaan de gedachten van burg. Vermeulen uit naar zijn voor ganger burgemeester van Leeuwen, die vooral na de rampperiode veel goeds tot stand heeft gebracht. On ze blik moet verder gericht zijn op de toekomst, aldus spr., waarbij ik mijn volle medewerking en belang stelling hoop te geven aan het po. litie-apparaat, brandweer, sport, culturele leven enz. Burgemeester Vermeulen besluit zijn toespraak met de woorden, dat zijn vrouw en hij voor een ieder de nodige belangstelling zullen op brengen en dat „zijn woning voor iedereen open staat". Bij de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven waarin melding wordt gemaakt van de benoeming tot tijd. sekretaris der nieuwe ge meente van de heer A. A. Gunst, en tot tijd. gemeente-ontvanger de heer J. D. Schot. Hierna wordt de eed c.q. belofte afgelegd door de raadsleden de he ren J. A. v. d. Bijl, J. J. Klaasse, N. Fonteine,, L. M. Moermond, mw. E. P. Motmans-v. d. Feen, J. A. v. Schelven!, J Dekker, A. Visser, J. v. d. Doe, P. v. d. Velde en P. de Moor. De voorzitter feliciteert allen met hun benoemjng en spreekt de hoop uit, dat thans „de strijdbijl" definitief is begraven, opdat er in de kernen een geluid van gemeen schappelijk beleid zal doorklinken. Met een vooruitstrevend be leid, waaruit tot heil van alle inwoners iets goeds geboren kan worden noemde de voor zitter de punten woningbouw, industrialisatie en goede ver bindingen factoren, die zullen bijdragen tot het tegengaan van de ontvolking van ons eiland. De heer J. Dekker feliciteert burgemeester Vermeulen met zijn benoeming namens de P.v.d.A.- fractie en hoopt hierbij, deze moei lijke tijd snel door te zullen komen Namens de VVD zegt de heer L. Moermond thans voor een moeilijk punt te staan, waarvoor echter ge zamenlijk een oplossing zal kunnen worden gevonden. De heer J. A. v. d Bijl dankt de voorzitter voor de beste wensen namens de Prot. Chr. Groepering. Hierna leggen de heren A. Gunst en J. D. Schot de eed af i.v.m. hun benoeming als tijd. gem.secretaris en gem ontvanger. De voorzitter spreekt ook tot hen een gelukwens en hoopt hierbij, dat deze benoe mingen blijvend zullen zijn. Het hoogtepunt op deze eerste vergadering, wat ongetwijfeld de grote publieke belangstelling tot gevolg had, was de benoeming der wethouders. Bij de eerste verkie zing behaalde de heer P. Dekker (P.v.d.A.) zes stemmen, de heer L. M. Moermond (VVD) drie stemmen en de heer J. A. v. d. Bijl (PCG) twee stemmen, zodat de heer J. Dekker was gekozen. De tweede verkiezing luidde L. M. Moermond (VVD) drie stemmen, blanco twee stemmen en de heer J. J. Klaasse (PCG) zes stemmen, zo dat laatstgenoemde werd gekozen. Beide heren hielden hun benoeming in beraad. Voorzitter Vermeulen feliciteerde beide heren met deze benoeming. Brouwerhaven voorlopig centrumgemeente Dan volgt bespreking inzake voorlopige aanwijzing van het huis der nieuwe gemeente. De voorzit ter deelt mede, dat z.\. Brouwersha ven (kern) thans het gemeentehuis bezit, dat het meest geoutilleerd is qua ruimte en grootte der kern. De heer N. Fonteine (Prot. Chr.) sluit zich bij de woorden der voor zitter aan en zegt, dat z.i. dit punt heden reeds definitief kan worden afgehandeld omdat dit mooie his torische en ruime stadhuis aan alle gestelde eisen voldoet, hetgeen niet het geval is met de kleine gemeen tehuizen in de andere kernen. De heer L. M, Moermond (VVD) is het helemaal niet eens met de heer Fonteine, daar de kern Brou wershaven niet in het centrum ligt der nieuwe gemeente, wat voor de bevolking niet acceptabel is. Hij hoopt, dat b. en w. hierover ter dege hun gedachten zullen laten gaan. De heer J. A. van Schelven (WD) onderschrijft ten volle de woorden van de heer Fonteine, en ziet geen andere mogelijkheid, dan de kern Brouwershaven tot centrumge meente te maken. De heer J. v. d. Doe (P.v.d.A.) zegt, ondanks zijn dertigjarige „post" in Dreischor toch wel in principe zijn stem te kunnen geven aan de kern Brouwershaven als centrumgemeente, welke woorden de heer P. v. d. Velde (P.v.d.A.) be aamt. Ook de heer J. Dekker (P.v.d.A.) is het tenvolle met de heer N. Fon teine eens, waarbij hij opmerkt, dat ten behoeve van de bevolking der kernen „zitdagen" zullen worden gehouden, opdat het publiek niet naar ons, maar „wij naar het pu bliek toe gaan". Mevrouw Motmans-v. d. Feeen (VVD) zou gaarne vernemen aan welke eisen het gemeentehuis der centrumgemeente moet voldoen voor wat betreft ruimte, indeling enz., wanneer niet aan bepaalde eisen wordt voldaan, zou spreek ster maar het liefst een geheel nieuw gemeentehuis zien gebouwd in het centrum der nieuwe ge meente. De heren L. M. Moermond en J. A. v. d. Bijl spreken als hun wens uit de kern Zonr.emaire tot hoofd gemeente te maken. Dit voorstel in stemming gebracht wordt met vier voor en zeven tegen verworpen. Het voorstel van de heer Fon teine om de kern Brouwershaven thans definitief tot hoofdgemeente te maken wordt eveneens met 4 voor en 7 tegen verworpen. De heer J. v. d. Doe (P.v.d.A.) stelt voor een principe-besluit te nemen om de kern Brouwershaven als voorlopige centrumgemeente aan te wijzen. Dit punt wordt met 7 voor en 4 tegen aangenomen. Aan het slot der vergadering fe liciteert de heer Moermond de he ren Gunst en Schot met hun be noeming en hoopt op een blijvende funktie der beide heren. De heer J. v. d. Doe feliciteert tenslotte burgemeester Vermeulen met de aanvaarding van zijn ambt als burgemeester der nieuwe ge meente Brouwershaven en hoopt, ei at hem de kracht gegeven zal zijn cit werk met zijn beste krachten te vervullen. SLOTVERGADERING RAAD SEROOSKERKE Hartelijke huldiging voor scheidende burgemeester J. Klompe Das-sierspelden voor college en raadsleden (Van onze redakteur) SEROOSKERKE. Op de laatste gemeenteraadsvergadering is - ge- lUk gemeld - aan de scheidende voorzitter, de heer J. J. Klompe, een stoel aangeboden namens de Inwoners, van wie de heer W. D. Berrevoets woordvoerder was. De heer Berrevoets dankte - na afloop der raadsvergadering - de heer Klompe op hartelijke wijze voor het vele dat hU in het belang van Serooskerke heeft gedaan. Hij was ervan overtuigd, dat de heer Klompe de belangen der gemeente zo goed mogelijk heeft behartigd. Hetzelfde mag trouwens gezegd worden van de heer Haringman en de raadsleden en wethouders, in zonderheid in de moeilijke na- rampse jaren. „Werden er in het oude verband wel eens fouten ge maakt, we zullen het nieuwe moe ten afwachten, maar foutloos zal ook dat zeker niet zijn", aldus de heer Berrevoets, die daarop de voorzitter een stoel en alle leden van het college, de heer Haring man en de raadsleden een fraaie dasspeld aanbood, voorzien van het wapen van Serooskerke, een uiterst gevoelvolle geste, die zeer op prijs werd gesteld. Dank voor steun aan kerk Sprekend namens kerkvoogdij en kerkeraad der Ned. Hevromde ge meente, zei de heer Joh. Hanse de voorzitter dank voor de aan de kerk verleende steun, inzonderheid in de periode van de restauratie. Hij hoopte dat de heer Klompe in zijn nieuwe woonplaats Schudde- beurs, nog 'tal van jaren met ge noegen aan Serooskerke zal terug denken. Namens de sportvereniging „Velocitas" sprak de heer H. A. Geluk zeer waarderende woorden aan het adres van de raad en de scheidende voorzitter wiens vertrek naar elders spr. een „zeer groot verlies" noemde Na gedankt te hebben voor de totstandkoming van sportveld en kleedlokaal, her innerde de heer Geluk er aan dat de raad van Serooskerke destijds als enige raad op het eiland ge porteerd was voor het reconstruk- tieplan, hetgeen van vooruitziend heid getuigde. Dankbaar Rode Kruis Hartelijke woorden sprak ook de heer H. J. Simons, sprekend na mens het Rode Kruis. Hij gewaag de van de zakelijke inslag van de heer Klompe, die hij - evenals de voorafgaande spreker - node zag vertrekken uit Serooskerke. Het gemoedelijk karakter en de vlotte gang van zaken in een kleine gemeente als Serooskerke zag spr. als een enorm voordeel' en spr. be twijfelde of die positieve gang van zaken in het nieuwe grotere ver band wel zijn voortzetting krijgen zal. Namens het Rode Kruis zegde spr. tenslotte een geschenk toe, uit te reiken op de eerstkomende film voorstelling van het Rode Kruis te Serooskerke. Andere sprekers De gevoelens van de Groene Kruis-afdeling werden vertolkt door de heer M. Geluk, die er aan herinnerde dat de afdeling nimmer tevergeefs bij de gemeente aan klopte en een open oor vond voor de moeilijkheden. De heer A. W. Koppenhol gewaagde van een goe de samenwerking met het gemeen tebestuur, namens de E.H B.O.- cursisten. Hij bood de scheidende voorzitter een Eerste Hulp-doosje aan. Vervolgens pleitte hij voor een betere busverbinding me* Seroos kerke en de andere gemeenten, die thans alleen via Zierikzee zijn te bereiken. Tot slot sprak de ge meentebode de heer P. v. Pope- ring, dankend voor de vriendschap pelijke samenwerking. Op sympathieke wijze inhakend op het gesprokene, dankte de voor zitter tenslotte de verschillende sprekers voor hun goede woorden en de aangeboden geschenken. Na afloop namen allen met een handdruk van de heer Klompe af scheid en dat betekende het einde van de zelfstandigheid van Seroos kerke op bestuurlijk gebied. Verwachting tot woensdagavond: BUIEN Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw; aanvankelijk matige wind tussen zuid on zuidwest, later krachtige en aan de kust mogelijk harde naar noordwest ruimende wind; kouder. 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42. Maan op 19.33, onder 9.54. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 20.35, onder 10.24. Laalste kwartier: 10 jan. te 4.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 jan. 4.34 v.m. 17.03 n.m. 5 jan. 5.07 v.m. 17.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 4 jan. 4.19 v.m. 16.29 n.m. 5 jan. 4.51 v.m. 17.01 n.m. Springtij: 4 jan. Scheepvaartbericliten Acmaea (t), 31-12 van Cabimas naar Stanlow. Aludra, 3-12 te Las Palmas verw. Esso Amsterdam (t.), pass. 31-12 Kaap Vincent naar Sidon. Esso Nederland (t.), 31-12 van Ceuta naar Port Said. Kelletia (t), 3-1 te Abadan verw. Kenia (t.), 31-12 van Rotterdam naar Rouen. Koratia (t.), 2-1 te Ornskoldsvik. Korenia (t.), 2-1 van Maracaibo naar Curaqao. Lemsterkerk, pass. 2-1 Lissabon naar Amsterdam. Sarangan, 31-12 van Assab naar Suez. Wonogiri, 1-1 te Bombay. DREISCHOR De bouw van drie bejaarden woningen aan de Ring te Dreischor is onderhands gegund aan de heer J. van de Velde te Dreischor voor de som van f 27.500. Laatste hamerslag viel in gemeenteraad van zelfstandig Nieuwerkerk Herinneringen aan moeilijke tijden herleefden NIEUWERKERK, 31-12. Onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten werd ook te Nieu werkerk de laatste vergadering van de gemeenteraad gehouden. Na de opening met ambtsgebed en afwikkeling van enkele restzaken, kreeg wethouder A. van Dienst het woord, die de voorzitter feli citeerde met zijn benoeming als hoofd van de nieuwe gemeente Duiveland. „Nog slechts enkele uren" - al dus spr. - „en de gemeente Nieu werkerk heeft opgehouden te be staan". Spr .dankte de burgemees ter voor de aangename samenwer king, sinds 1946. Weliswaar is af scheid nemen moeilijk - zo ver volgde hij - maar er is ook een ge noegen, bestaande in de prettige herinnering aan de goede samen werking tussen de burgemeester, de wethouders en de raadsleden. De heer van Dienst herinnerde hierna aan het vele dat tot stand is gekomen onder leiding van bur gemeester van Eeten, die hij de juiste man op de juiste plaats noemde. Spr. voorzag nog vele moeilijkheden in de nieuwe ver houding, maar hij twijfelde niet aan een juiste oplossing, waartoe hij de burgemeester kracht en wijsheid toewenste. De heer S. van Klinken sloot zich aan bij de woorden van de wethouder en wenste de burge meester kracht van Boven toe. Ook de heer A. van Klinken gekozen in de nieuwe raad) dankte de bur gemeester voor de goede samen werking en wenste hem Gods ze gen toe .Ook de heren Lemsom en Zwaai dankten voor de goede sa menwerking. De heer J. A. van Nieuwenhuijze gaf de verzekering dat op genoeglijke wijze is samen gewerkt. Ook hij wenste de voor zitter kracht toe voor zijn nieuwe taak. Reeds in 1350 Na voorlezing van het bekende dankschrijven van de Commissaris der Koningin werd besloten een telegram te versturen met dank en gelukwensen voor de commissaris. Zijnerzijds dankte de burgemees ter wethouders en raadsleden voor de vele aangename tot hem ge sproken woorden. Reeds meer dan 8 eeuwen heeft de gemeente be staan. In een charter van 1350 wordt reeds van Nieuwerkerk ge sproken. Spr. stond uitvoerig stil bij de gang van zaken m.b.t. de sa menvoeging, die niet „zo maar" is gegaan. Met hand £n tand hebben raden en gemeentenaren zich im mers verzet. „Het is echter van hogerhand opgelegd" aldus de voorzitter, die verder herinnerde aan de economische problemen uit de jaren van Wereldoorlog I, aan de crisisjaren, Wereldoorlog II ,die vele slachtoffers eiste en de ge meente van toren, school en vele huizen beroofde. De watersnood ramp van 1953 bracht droefheid en rouw in bijna alle gezinnen. Spr. uitte nog eens zijn bewondering voor herstel van de polder. Hij was volop te spreken over de te gemoetkomendheid en het begrip ondervonden van de raadsleden. Men schroomde niet zijn mening te zeggen, humor ontbrak evenwel niet en de sfeer in de vergaderin gen was altijd opperbest. Speciaal dankte hij de heer van der Snoek, wnd. secretaris en ontvanger en mej. Boogaart, ambtenares. Laatste hamerslag In zijn woorden van dank wer den verder betrokken de techni sche dienst, de heer Schuiling, de gemeente-werklieden ,de heren v. d. Have en Stoutjesdijk. Intensief is de samenwerking met de raad geweest. De heer S. Overbeeke is reeds lid vanaf 1931 en werd in 1949 wethouder. De heer van Dienst werd in 1946 raadslid en in 1954 wethouder. De heer Overbee ke heeft de gemeente bijzonder ge diend met het bepalen der waarde van de gronden, die moesten wor den aangekocht. Hij deed hierna mededeling van de aan de heer Overbeeke verleende koninklijke onderscheiding waarvan wij reeds melding maakten. De heer Overbeeke sprak ge roerd woorden van dank voor de eer hem te beurt gevallen. Na dank te hebben gebracht aan de burgemeester, hoopte de heer van Dienst dat een waarlijk nieu we gemeenschap zal worden opge bouwd. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan de Rijkspolitie, werd met een flinke hamerslag de laal ste zitting gesloten. Ambtsketen en hamer werden voorlopig in de kluis opgeborgen. Na de sluiting bleef men nog geruime tijd gezel lig bijeen. Raadsleden en gemeen- tepersoneel kregen een blijvende herinnering aangeboden. KERKWERVE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over december 1960. Geboren: Lena Harmina, d. van J. Haak en J. Venvijs; Tona Cor nelia, d. van H. Viergever en C. Legcmate. Ingekomen: P C. Kort met ge zin van Haamstede; Jacob Lege- maate van Zierikzee; Machelina E. Moerland, echtg. van J. Legemaate van Renesse; L. v. d. Ouden met gezin van Noordgouwe. Vertrokken: G H. Idzerda met gezin naar Nijkerk; W. de Oude naar Zierikzee; J. Groen met gezin naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 2