Prof. de Quay treM ontslagaanvraag kabinet in Militaire toestand in Laos wordt van uur tot uur erger DE ZIERIKZEESCHE COURANT EINDE VAN KABINETSCRISIS DAKOTA VAN MARINE NEERGESTORT NABIJ BIAK Dertien vermisten bij scheepsramp PROTEST VAN LAOS BIJ V.N. Hammarskjoeld vermaant Kasavoeboe DINSDAG S JANUARI 1981 117e jaargang No. 18899 EESCIIEwNIEllWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DEN HAAG, 2-1. Het kabinet der Koningin deelt mede: „H.M. de Koningin heeft heden ten paleize Socstdyk de informa teur prof. mr. W. F. de Gaay Fort man ontvangen. Prof. De Gaay Fortman heeft de Koningin verslag uitgebracht van zyn onderzoekingen om tot een spoedige oplossing te geraken van de kabinetscrisis met handhaving van dezelfde politieke samenstel ling als die van het huidige ka binet. Vervolgens heeft H.M. de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, ontvangen en hem op de hoogte gebracht van de resultaten I van het onderhoud met prof. De i Gaay Fortman. In aansluiting daarop heeft de Koningin prof. De Quay in over weging gegeven terug te komen op de gezamenlyke ontslagaanvrage van de ministers en de staatssecre tarissen. Prof. De Quay heetf daarop, na overleg met de ministers en de staatssecretarissen, de ontslagaan vrage ingetrokken. Drie inzittenden gedood twee vermist DEN HAAC., 2-1. De Marine- voorlichtingsdienst deelt mede: Gedurende het uitvoeren van een nachtvlucht in de nabijheid van het marinevliegkamp Fiak. is de R4 Dl „Dakota" 079 van de Ma rineluchtvaartdienst. op 2 januari te 20.17 uur plaatselijke tijd vijf mijl zuid van de waterbasis ma rinevliegkamp Biak, verongelukt en ln zee gestort. De inzittenden waren: luitenant ter zee der tweede klasse, oudste categorie P. Smits, 29 iaar, uit Biak, gehuwd; sergeant-vlieger R. Mulder. 30 jaar ,uit Biak, gehuwd, twee kinderen; sergeant-vliegtuig maker algemeen G. H. Bontius. 32 jaar, uit Rijnsburg. gehuwd, drie kinderen; korporaal vliegtuigma ker constabel M. H. van de Wiel, 28 jaar ,uit Katwijk, gehuwd; kor poraal vliegtuigmaker-vliegtuig- monteur G. F. G. Immers, 31 jaar, gehuwd, twee kinderen. De stoffelijke overschotten van luitenant ter zee Smits, sergeant Bontius en korporaal van de Wiel zijn inmiddels geborgen. De overi ge slachtoffers worden vermist. Voor hun levens wordt gevreesd. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan een voor een oefening afgeworpen pa rachutefakkel, welke in de staart van het vliegtuig moet zijn ver ward geraakt. Daardoor is waar schijnlijk de besturing onklaar ge raakt en het toestel in zee gestort. Het onderzoek wordt voortgezet. De verongelukte.. Dakota" is een van de vier toestellen ,die de Ma rine Luchtvaartdienst van de Kon. Marine nog maar kort in bezit heeft. De vier „Dakota's" werden namelijk aangeschaft, toen beslo ten werd de Martin „Mariner" vliegtuigen, mede naar aanleiding van de met toestellen van dat type gebeurde ernstige ongelukken, bui ten gebruik te stellen. De vier „Dakota's" zijn in de zo mer van het afgelopen jaar (I960' door de Koninklijke Marine ge kocht van de regering der V.S. ten behoeve van de M.L.D. Drie huizen Een Kopenhaagse zaken man is tot een boete van honderd gulden veroordeeld wegens overtreding van de woningwet. De man hield er dri,e woningen op na en in elk daarvan woonde een echtgenote". De wet staat hem slechts één woning toe. De man bekende jarenlang met de drie vrouwen te hebben samengeleefd. Deze waren van eikaars bestaan niet op de hoogte, met uit zondering van zijn wettige vrouw, die toen zij er ach ter kwam echtscheiding aanvroeg. b President Kasavoeboe van Kon go is zondag te Loeloeaburg terug gekeerd van een reis van drie da gen door de verdeelde provincie Kasai. De bedoeling van het bezoek was het prestige van d® centrale regering te herstellen. Bij een brand in Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio zijn zon dag acht kinderen, van zeven maanden tot veertien jaar oud, die op de bovenverdieping van hun woonhuis sliepen, omgekomen De ouders die beneden waren toen de brand uitbrak werden bij hun po gingen om de kinderen te redden, gewond. Radio Luxemburg zal 22 januari 1961 beginnen met de uitzendingen over de familie Doorsn.ee. Maandagochtend hebben de meaewerKeuanii dit programma in de Poort van Cleve in Amsterdam een toost uit gebracht. - V.l.n.r. staand: Wim lbo, Cor Lemaire, Hetty Blok, Jo Vischer JrMiekg Vcrstraete en Kees Brusse. Zittend: Annie M. G. Schmidt en Sophie Stein. I De dag van gisteren was er ech ter nog een van spanning, omdat de laatste loodjes - ook by een kabinetscrisis - het zwaarst wegen. De C.H.-fractie met name werd I voor moeilijke problemen gesteld, doordat de C.II.-minister drs. De Pous van oordeel was, dat van j C.H.-fractiezyde ook het vertrou- wen in zyn beleid zichtbaar had ingeboet. De C.H.-fractie weigerde dat echter en zij schijnt die weigering te hebben kunnen volhouden op basis van de stelling dat minister De Pous in het fatale debat van 22 december op geen enkele wijze blijk had gegeven van gekwetst heid door de houding van zijn po litieke vrienden. Op die grond wei gerde de C.H.-fractie toe te geven en in die weigering heeft de frac tie volhard. Geslaagd Gisteravond kon worden meege deeld, dat prof. De Gaay Fortman, na eerst de minister-president op de hoogte te hebben gebracht van het antwoord van de fractievoor zitters op de ontwerp-regerings- verklaring, naar Soestdijk was ver trokken om de koningin mee te delen, dat hij in zijn opdracht was geslaagd en dat even later ook orof. De Quay naar het paleis was gegaan, om namens de minister raad aan de koningin het verzoek te doen de ontslagaanvrage van het kabinet te mogen intrekken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Armoede is geen schande, maar wel erg hinderlijk. De Franse zangeres Edith Piaf voelde zich weer zover hersteld, dat zij in de Parijse Olympia hal is opgetreden. De moedige vrouw kreeg een stormachtig applaus. - Na afloop van haar optreden werd Edith Piaf omhelsd door de directeur van Olympia, Bruno Co^quatrix. DEN HAAG, 3-1. Bij het eiland Ushant, voor de kust van Bretagne is omstreeks middernacht het In diase vrachtschip „Indian Naviga tor" (7 660 ton) in brand geraakt en gezonken. Dertien opvarenden worden vermist en zijn waarschijn lijk verdronken. Het zusterschip van de „Indian Navigator", de „Indian Succes" en vier sleepboten zoeken de omge ving af naar de vermiste zeelieden De „Indian Navigator" zonk binnen een halve minuut". NEW YORK, 3-1. De permanente vertegenwoordiger van Laos by de Verenigde Naties heeft maandag middag opnieuw een protest inge diend by secretaris-generaal Ham- ma „ikjoeld over (<e britculacdfe communistische interventie in Laos, met name tegen de inval in Laos van 6 bataljons noord-Viet- namese troepen. Reeds eerder had Laos by de V.N. geprotesteerd te gen het uitwerpen van Russische wapens voor de Laotische opstan delingen. Tanks en zware kanonnen van het Cubaanse leger, klaarblijke lijk van Russisch ontwerp en le gerwagens met volledig bewapen de soldaten, maakten maandag deel uit van een grote militaire parade door de straten van Ha vanna ter gelegenheid van de tweede jaardag van de revolutie die Fidel Castro aan de macht ge bracht heeft. DEN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhnrd hebben ieder een bedrag geschonken ten behoeve van de actie Toltèn. NEW YORK, 2-1. Maandag is de tekst vrygegeven van een brief, die secretaris-generaal Hammar skjoeld op 21 december heeft ge richt tot de Kongolese president Kasavoeboe en waarin hij scherpe kritiek uit op de houding van de Kongolese autoriteiten tegenover de strydkrachten der Verenigde Naties. Hammarskjoeld schreef, dat het duidelijk is, dat de basis voor een vreedzame oplossing van de bin nenlandse problemen van Kongo moet zijn het zonder voorbehoud aanvaarden van de V.N.-strijd- krachten door de Kongolese auto riteiten en het zich niet mengen in de uitvoering van hun taak voor het behoud van vrede en rust. Ge beurtenissen zoals zich de laatste tijd in Kitona en Boekavoe voor gedaan hebben, zijn uiteraard on toelaatbaar. „Er is geen verontschuldiging voor het willekeurig optreden van het Kongolese leger tegen de V.N.- strijdkrachten en de tijd is geko men waarop U, als staatshoofd, een ondubbelzinnige verklaring moet afleggen om ons in staat te stellen onze taak voort te zetten", aldus Hammarskjoeld. NIEUWJAARSREDE DIRECTEUR-GENERAAL „Tariefsverlaging bij P.T.T.-diensten niet verstandig" DEN HAAG, 2-1. Het zou onver standig zyn, op grond van de hoge winsten van enkele jaren tot grote tariefsverlagingen voor de P.T.T.- diensten te besluiten, zo heeft de I directeur-generaal der P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, maandagmorgen j onder meer in zijn nieuwjaarsrede gezegd. I De grote investeringsbehoefte, het naderbij komen van mogelijke verkorting van de arbeidstijd, dat vooral de loonintensieve bedrijfs onderdelen voor aanzienlijk hogere lasten kan brengen, laten tariefs verlagingen moeilijk toe. Slechts daar, waar een meer blijvend uit- I eenlopen' van baten en lasten in I gunstige zin te verwachten is, kan Amerika neemt „normale voorzorgsmaatregelen" WASHINGTON, 2-1. Woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging hebben maandag te Washington verklaard dat de V.S. „normale voorzorgsmaatregelen" nemen ter verhoging van de staat van paraatheid der Amerikaanse strydkrachten in d® Grote Oceaan, znlks in verband met de crisis in Laos. De woordvoerders wilden niet zeggen welke Amerikaanse eenhe den hierbij betrokken zijn. Gemeld is echter dat eenheden van de Ame rikaanse Zevende vloot, waaronder het vliegdekschip „Lexinton", thans in de aan Noord-Vietnam gren zende Zuidchinese Zee kruisen. Er is ook melding gemaakt van ver plaatsingen van transportvliegtui gen in verschillende Amerikaanse bases. Toen Eisenhowers perssecretaris Hagerty om een nadere uitleg in verband met de door het ministerie van Defensie gebruikte uitdruk king „normale voorzorgsmaatrege len" werd gevraagd, verklaarde hij: „Ik zou willen zeggen dat dit ge schiedde met voorkennis van de president en in overeenstemming met de Amerikaanse ZO AVO-ver plichtingen". Hy zei ook: „De Amerikaanse re gering blijft by de zaterdag j.l. door het ministerie van Buiten landse Zaken afgelegde verklaring, welke inhield dat de V.S. een bui tenlands ingrijpen in de strijd in Laos ernstig zouden opnemen". Toestand verergert VIENTIANE, 2-1. Een woord voerder van de Laotische premier Boen Oem heeft maandag te Vien tiane verklaard dat de militaire toestand in Laos „van uur tot uur erger wordt". De strijdkrachten van de regering-Boen Oem strijden thans tegen de eenheden van de communistisch gerichte Pathetlao- beweging en de militairen, die de naar Cambodja uitgeweken neu- tralistische ex-premier prins Soe- vannah Poema trouw zijn gebleven. De woordvoerder deelde mede dat de Pathet Lao, „die hulp ont vangt van de Sowjet-Unie, Noord- Vietnam en communistisch China", zich meester heeft gemaakt van de vlakte der Kruiken en van het in noord-Laos gelegen Phongsaly. Hij zei ook dat de regering-Boen Oem thans overweegt de algemene mo bilisatie in Laos af te kondigen. Guerilla-stryd Vernomen wordt dat de troepen van de Pathet Lao thans in alle sectoren aanvallen en dat zij de verbindingen over land tussen de koninklijke hoofdstad Loeang Pra- bang en de bestuurszetel Viëntiane I hebben verbroken. I De Pathet Lao past guerilla- strijdwijzen toe. Waar zij niet sterk genoeg is voor het ondernemen van een frontale aanval, bestookt zij de verbindingen van de rechtse troe pen. In alle frontsectoren vragen de officieren van generaal Phoemi om versterkingen, doch de militaire toestand gedoogt het zenden hier van niet. De jongste successen van Kong j Lae's valschermers en de snelle uitbreiding der gevechten hebben opnieuw paniek gezaaid in Viën tiane, waar een groot gedeelte van de burgerbevolking voor de tweede maal poogt een goed heenkomen naar elders te vinden. Met gebruik making van allerlei voertuigen i trekt men weer in zuidelijke rich ting, naar Nongkay en de Thai- landse grens, weg. Dit is trouwens de enige uit Viëntiane leidende weg, die nog als min of meer veilig kan worden beschouwd. I Talrijke vreemdelingen staan in rijen voor de gebouwen hunner am bassades voor het aanvragen van uitreisvisa. Volgens het Franse blad „l'Au- rore" zullen de Algerijnse opstan delingen kort voor of kort na de volksstemming een massale aanval op de Franse stellingen langs dc Algerijns-Marokkaanse grens doen om interventie van de Verenigde Naties uit te lokken. aan verlaging gedacht worden, waarbij bovendien de zekerheid moet bestaan dat de gevolgen vol doende kunnen worden opgevan gen. In 1960 heeft de P.T.T. meer dien sten aan de gemeenschap moeten verlenen met praktisch eenzelfde aantal krachten, zodat soms enig afbreuk aan het dienstbetoon ge daan moest worden, omdat het verkeer de P.T.T boven het hoofd dreigde te groeien. Ondanks het feit, dat er verscheidene record prestaties zijn geleverd, nam de achterstand hier en daar toe, om dat de produktie niet voldoend© snel aan de stijgende vraag kon voldoen. Hoewel in dit jaar 30 miljoen gulden meer aan lonen werd uit gegeven .behoefde geen enkele van de belangrijke tarieven te worden verhoogd. De tarieven voor het binnenlandse telefoonverkeer kon den zelfs enigszins worden ver laagd. Hierbij belooft het bedrijfs resultaat nog hoger uit te vallen dan het reeds zeer gunstige van 1959, aldus prof. Bast. Invoering van de vijfdaagse werkweek met een mogelijke werktijdverkorting zal voor de P.T.T. de moeilijkheden bij de per soneelsvoorziening nog vergroten en de bedrijfsresultaten belangrijk kunnen aantasten. Per uur zal dan ook bij invoering hiervan een ho gere prestatie moeten worden ge- 'everd. Hoewel aan de personeels bezetting per saldo weinig is ver anderd, is er wel sprake van po tentiële achteruitgang, omdat ge routineerde, waardevolle krachten het bedrijf verlaten hebben en Toor jeugdig, nog onervarenen zijn vervangen. Door het gebrek aan aersoneel stonden de diensten in Te grote steden voor bijna onop- 'osbare opgaven .waardoor het Tienstbetoon onvermijdeiyk hier m daar schade leed. "3 De directies van de vijf bio scooptheaters in Delft hebben be sloten om met ingang van vrijdag januari hun theaters te sluiten. ~>it uit protest tegen de hoogte van Te vermakelykheidsbelasting, die 'oor de gemeente wordt geheven. 'Jet een percentage van 35 behoort helft tot de zeer weinige gemeen- en. die nog zo'n hoge belasting heffen. DEN HAAG. H.M. de Koningin s voornemens op 27 januari een -^oek aan het Westland t® bren gen. SLUISKIL. Maandagmorgen om- treeks half twaalf is in Sluiskil *en grote yzeren schuur, waarin 50 ton vlas lag opgeslagen, door brand verwoest.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1