SPIONNE IN PLASTIC Voor de laatste maal schoven de leden rond de groene tafel Financiën en Economie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag januari imi No. i»9» GEMEENTERAAD KERKWERVE Wederzijdse woorden van dank werden gewisseld Donderdagmiddag kwam de ge meenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester S Francke, voor de laatste maal bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Na de opening kwamen enige In gekomen stukken aan de orde, o.a. goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit d.d. 12 november 1959 betreffende overdracht van enige percelen grond aan de Weel- weg, die belast waren met erfpacht. De verkoopsprijs bedraagt f 1554. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland berichtte in een schrijven aan de raad dat hij, zeer tot zijn spijt, door drukke ambtsbezigheden verhinderd was, zijn voorgenomen afscheidsbezoek aan de gemeente voor haar ophef fing, te brengen. Hij dankte de burgemeester en de raad voor de bijzonder prettige samenwerking en de vele ondervonden medewer king en vriendschap en wenste Kerkwerve voor de toekomst het beste toe. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van b. en w. tot ver huring van de woning Ring 5 aan de heer J. A. de Bil, overeenkom stig een schrijven van het hoofd bestuur der P.T.T. voor f 1100 per jaar. Na toelichting van de voor zitter ging de raad m a.s accoord, met toevoeging van de bepaling, dat, indien de heer de Bil of zijn vrouw niet meer in P.T.T.-dienst zal zijn, dit een reden is om de overeenkomst te ontbinden. Verlening subsidie Nadat de heer den Boer enige in lichtingen had verkregen, verenig de de raai zich ook met een voor stel van b en w om, ten behoeve van het ontspanningswerk, aan de plaatselijke afdeling van het C.J. M V. een gemeentelijk subsidie van f 100 toe te kennen Hiervoor zal nieuw materiaal o.a. een geluids versterker worden aangeschaft. Ingezonden was een concept-be groting 1961 van het Burgerlijk Armbestuur, aanwijzende in ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 13.132,89. De gemeentelijke subsidie is geraamd op f 7000. De kapitaaldienst is in ontvangsten en uitgaven geraamd op f 212,94. Z.h.s. keurde de raad deze concept-be groting goed. De voorzitter deed vervolgens enige mededelingen omtrent de voorziening in de vacature-hoofd der o.l.-school, ontstaan door het a.s. vertrek van de heer W. B. van Leeuwen naar Terneuzen Het bleek nog niet mogelijk tot benoe ming over te gaan, zodat deze door de nieuwe raad van Middenschou- wen zal geschieden. Woorden van dank Bij de rondvraag bracht aller eerst wethouder Hanse dank aan de voorzitter voor de ondervonden aangename samenwerking geduren de acht jaren en wenste hem in zijn nieuwe werkkring en met zijn gezin het beste toe. Ook de raads leden bracht hij dank voor de pret tige samenwerking en ondervon den vriendschap. Wethouder v. d. Wekken merkte op dat „scheiden is een beetje ster ven" en dat' mede in verband met het eindigen van het jaar er reden is voor een wat droevige stemming. Niettemin kon spr.-het besluit van de regering tot samenvoeging van gemeenten billijken. Spr. dankte de voorzitter en alle raadsleden ook voor de prettige samenwerking en hoopte dat ook in de nieuwe ge meente zal kunnen worden samen gewerkt aan de opbouw dier ge meente. De heer den Boer betuigde op zijn beurt de voorzitter dank voor de aangename samenwerking in en buiten de raad, zowel persoonlijk als namens het verenigingsleven en het bestuur van de Chr. school. Hij wenste hem ook in zijn nieuwe gemeente, onder Gods zegen het beste toe. Ook zijn collega's raads leden dankte hij voor de prettige samenwerking. De heer v. d. Linde dankte de voorzitter voor zijn voortreffelijke leiding en voorlichting en de wet houders en raadsleden voor de sa menwerking, waaraan hij ook zijn beste wensen toevoegde. De heer van Kooten sloot zich bij de vorige sprekers aan en wees er op dat de voorzitter steeds onpar tijdig was en het recht zocht. Mede namens de Hervormde gemeente betuigde spr. zijn dank en wenste de burgemeester met zijn gezin Gods zegen toe. De heer Feijtel informeerde naar de vergoeding zoutschade aan de stationhouder P T.T., waarop de voorzitter antwoordde dat hij daar naar zal informeren. De raad be sloot in principe dat als de P.T.T. deze niet verleent, de gemeente het zal doen. Ook de heer Feijtel dankte voor zitter en raad voor de prettige sa menwerking en uitte ook de beste wensen voor de voorzitter en zijn gezin. Het arohlef Weth. v. d. Wekken v/ilde ook nog dank brengen aan de gemeen te-ambtenaren en beval vooral ook het archief van Kerkwerve in hun goede zorgen aan wat de voorzit ter toezegde. De heer Jonker dank te ook voor de samenwerking en richtte ook zijn beste wensen tot de voorzitter en zijn gezin. De voorzitter tenslotte, merkte op, dat men alle dingen moet zien ;n het licht van hun tijd en haalde nog enkele dingen uit de oude no tulen aan. Spr herinnerde ook aan de snelle veranderingen, die vooral na de oorlog en de ramp hebben plaats gegrepen. Uit het kwade is echter ook voor Kerkwerve veel goeds geboren, mede dank zij de medewerking van de regering, het buitenland en dg adoptiegemeenten en de inspanning van gemeentebe stuur, ambtenaren en gemeentena- ïen. Hij dankte alle sprekers voor hun waarderende woorden en de wethouders en de raadsleden voor de prettige samenwerking en mede werking, zomede het gemeenteper- soneel voor zijn werkzaamheden in het belang van de gemeente. Hij wenste allen met hun gezinnen, ook in hun werk en bedrijf Gods zegen toe en hoopte dat allen nog zouden kunnen blijven medewer ken aan het welzijn van Kerk- werve's bevolking. PROBLEMEN OVERZEE Gouvernement van Nieuw-Guinea moet kunnen beschikken over deskundigen HOLLANDÏA. 29-12. De pogin gen van de Nederlandse regering om Nieuw Guinea tot een snelle ontwikkeling te brengen maken het uiteraard noodzakelijk, dat het gouvernement kan beschikken ovc- talrijke deskundigen, die in staat zijn, de plaatselijke bevolking voor door haar over te nemen taken op te lelden. Alom hoort men in Nieuw Gui nea opmerkingen over de moeilijk heden, die bij de ontwikkeling van het land zijn ontstaan door het ont breken van voldoende krachten. Zoals bekend heeft een aantal van de in het gebied werkzame Indi sche Nederlanders in de laatste maanden het besluit genomen zich elders te gaan vestigen. In een onderhoud dat het A.N.P. hierover had met gouverneur dr. Platteel, zeide deze dat hij het ver trek uit Nieuw Guinea minder alarmerend vond, om het aantal van hen, dat is heengegaan, als wel om de gaten, die hierdoor in het amb telijk apparaat zijn geslagen. „Er is inderdaad een ernstig perso neelstekort, waardoor wij voor grote moeilijkheden staan, zo zeide hij.' Het vertrek heeft vooral gaten geslagen in het apparaat or> laser niveau, in de administratief-tech- nische functies. Het onderwijs en verscheidene andere bestuursacti- viteiten ondervinden er de nadelen van. De opengevallen plaatsen moeten worden bezet door krach ten uit de autochtone bevolking, doch om deze op te leiden hebben wij weer meer mensen nodig. Ove rigens staat men hier in het be drijfsleven voor dezelfde moeilijk heden". Man aangevallen door wild zwijn ELSPEET, 30-12. In de bossen in de omgeving van Niersen is de 60-jarige heer J. Mulder, uit Els- peet aangevallen door een wild zwijn Hij moest met ernstige been verwondingen in een ziekenhuis in Harderwijk worden opgenomen De man werd plotseling aangevallen door het dier, dat tijdens de jacht op zwijnen was aangeschoten. Vrij dag vond men het dier, dat onmid dellijk een gevecht met de heer Mrïlder begon. Op diens hulpgeroep heeft men tenslotte het dier weten t'e verjagen. Tot nog toe is het ge wonde zwijn niet gevonden. 0 Vrijdag is te Patna, in noord- India, medegedeeld dat ongeveer vijftig mensen werden gedood, toen de autobus, waarin zij waren geze ten, ongeveer 320 kilometer ten- westen van deze plaats tegen een boom reed, omsloeg en in brandj vloog. Donderdag vond In Brussel een grote massa-betoging 1 van auto's heen een bankgebouw met stenen beko- plaats van stakers. Tijdens deze demonstratie werd telen omdat zich in het bankgebouw nog werkwilligen deze joto gemaakt van stakers, die over de daken bevinden. Australië ongerust Aanval op Nieuw-Guinea op til? SYDNEY, 30-12. De Sydney Mor ning Herald schtijft, dat „de her haalde Indonesische verzekeringen aan Australië om de kwestie Nieuw Guinea niet met geweld op te los sen, helaas als waardeloos moeten worden beschouwd. Er zou thans een nieuwe en zeer gevaarlijke si tuatie geschapen zijn die de onmid dellijke aandacht van de Australi sche regering vereist". Het blad doelt op een verklaring van minister Soebandrio van 28 de cember dat hij geen vreedzame op lossing van de kwestie kan waar borgen. De „Sydney Morning Herald" meent dat Indonesië thans duide lijk moet worden gemaakt dat de veiligheid van Australië van de ontwikkeling in Nieuw-Guinea af hangt. ,.Een aanval op westelijk Nieuw- Guinea zou als een vijandige daad jegens Australië beschouwd wor den", aldus het blad. Politierechter Middelburg Op de jongste zitting van de Po- .itierechter te Middelburg is de ^aak behandeld tegen S d. V., die -tannemer zijnde tijdens een za kenbespreking enkele glazen sterke irank had gebruikt en toch in zijn ^uto stapte. Te Schuddebeurs .vieekte zich de drank. De chauf- eur begon te slingeren en kwam «p een gegeven moment geheel inks van de weg te rijden, waar- ioor hij ander verkeer in gevaar oracht en tegen een vrachtauto op- ootste. De officier rekende d. V iijn overtreding ernstig toe en vor_ terde twee weken onvoorwaarde- ijke gevangenisstraf, voorwaarde- ijke ontzetting uit de rijbevoegd- teid voor de tijd van een jaar, met :en proeftijd van drie jaar. Het /onnis luidde - na pleidooi van de aadsman mr. C- J. B de Croo - wee weken voorwaardelijke ge- /angenisstraf en een jaar ontzeg ging, eveneens voorwaardelijk (drie aar proeftijd) alsmede een boete an f 250 subs. 50 d.h Een andere zaak was van geheel adere aard. Het betrof het des- jds door M. K. te Burgh in ons lad opgenomen „ingezonden stuk" Dntra de heer v d. K„ te Burgh. e politierechter liet de inhoud van et stuk voor wat het was, maar ceurde de gebruikte terminologie ;f Hij merkte bovendien op dat de trant evenzeer schuld heeft, want iet ongecorrigeerde stuk had nooit n de kolommen mogen verschijnen. )e officier wilde het zelfs zo stel en, dat de.krant ook terecht had noeten staan. De eis contra K. was f 50 subs. 10 d.h. Het vonnis was lelijkluidend. VERGADERING REINIGINGSDIENST DUIVELAND Nederlandse Middenstandsbank verhoogt dividend binnenkort AMSTERDAM. De directie van de Nederlandsche Middenstands- bank N V. te Amsterdam deelt me de, dat het in de bedoeling ligt te djner tijd aan aandeelhouders voor .e stellen het dividend over het oekjaar 1960 op de gewone aan dien te bepalen op 8 pet. (over 959: 7 pet.). NIEUWERKERK, 29-12. Donder dagmiddag had te Nieuwerkerk, in het Gemeentehuis een spoedeisen de vergadering plaats van de rei nigingsdienst Duiveland. De voorzitter burgemeester A. A. van Eeten te Nieuwerkerk deelde mede, dat aan de vuilnisauto de laatste weken grote reparaties moesten worden verricht en onder delen moesten worden vernieuwd. Ook werden biels gekocht 6m het de auto mogelijk te maken de vuil stortplaats behoorlijk te bereiken. Zonder dit pad met bielsen was het door de vele regens dikwijls zeer moeilijk voor de zware auto om de stortplaats op te rijden en moest er een andere wagen aan te pas komen om de vastgelopen auto te bevrijden. Dit alles vergde een extra uit gaaf van f 3000.die echter uit de gewone middelen kon worden betaald omdat de gemeente Re- ness een bedrag van f 593,be taalde wegens ten onrechte niet aangeslagen woningen in de hef fing voor de reinigingsdienst. Eenzelfde kwestie speelt zich af, maar dan op veel groter schaal in de gemeente Noordgouwe. Ten onrechte, aldus wordt door de meeste leden van de raad van bestuur van de reinigingsdienst ge steld, heeft men te Noordgouwe gemeend, dat men aan de bewo ners van de kom der gemeente, waar de ophaaldienst haar werk deed, vrij kon laten al of niet aan de reinigingsdienst deel te nemen. Aansluiting van een gemeente bij de reinigingsdienst betekent ech ter, dat de gemeente betaalt, voor het aantal percelen, dat binnen de kring ligt, die door de vuilnisauto wordt bediend. Er werd op aangedrongen, dat de vordering op Noordgouwe in een begrotingswijziging wordt op genomen De gemeenteraad van Noordgouwe zelf, meende de vor- deiing van de reinigingsdienst t'e moeten afwijzen. De nieuwe ge meente Brouwershaven zal deze vordering als schuld van de oude gemeente Noordgouwe te behande len krijgen. Een bestuursvacuum Door de opheffing der gemeente zal per 1 januari een bestuursva cuum in de raad van bestuur en van het dagelijks bestuur ontstaan. Alleen de afgevaardigden van Bruinisse behouden hun mandaat de andere afgevaardigden zijn per 1 januari geen afgevaardigden meer, want hun gemeenten zijn op geheven, nieuwe functionarissen c.q. afgevaardigden van de ge meenten zijn dan nog niet be noemd. Besloten wordt burgemeester C. De fluordering van drinkwater DEN HAAG, 30-12. De minister van sociale zaken en volksgezond heid heeft een commissie ingesteld die tot taak heeft gecoördineerde objectieve voorlichting te geven over fluordering van drinkwater. De voorlichting zal zijn gericht op de gezondheidsbelangen van de be volking. Zij zal ook ten behoeve va nde waterleidingbedrijven en gemeenten van technische aard zijn. Tot voorzitter van de com missie is benoemd prof. dr P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid De com missie is samengesteld uit leden, die bij het fluorderingsvraagstuk wetenschappelijk bestuurlijk of technisch betrokken zijn. H. van de Linde te Bruinisse te be noemen als de persoon die gerech tigd is bestuurshandelingen te ver richten tijdens de vacuumperiode, terwijl burgemeester van de Linde eveneens benoemd wordt tot pen ningmeester voor de benoemde pe riode. Aan het einde van de vergade ring dankte burgemeester v. Eeten alle leden .voor de prettige manier waarop gedurende de tijd dat de reinigingsdienst Duiveland func tioneerde, kon worden samenge werkt. Hij wenste de leden van wie het vast staat, dat zij niet meer in de R.D.D. zullen terugkeren voor hun verdere leven alle goeds toe. Wethouder C. Kuiper van Ou- werkerk dankte op zijn beurt bur gemeester van Eeten voor de wijze waarop de vergaderingen door hem werden geleid en voor het be leid als voorzitter in de R.D.D. ge voerd. M.s. „Serooskerk" werd overgedragen ROTTERDAM, 30-12. De machi- nefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. NV. te Rotterdam heeft vanmorgen het motorvrachtschip „Serooskerk", dat op 3 september te water werd gelaten, overgedra gen aan de rederij, de N.V. Ver- eenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij te Den Haag. De overdracht, die aan de Park kade plaats vond, werd bijgewoond door burgemeester Klompe van Se- rooskerke op Schouwen, een van de twee Zeeuwse plaatsjes die deze naam dragen. Het schip is het eer ste van een nieuwe serie van zes. P. Smit zal er nog drie bouwen. De voornaamste gegevens zijn: draag vermogen ca 12 200 ton, lengte ca. 161 meter, breedte ca. 21 meter, diepgang ruim acht meter. Het schip kan twaalf passagiers ver voeren. Telegram van Adenauer aan Chroesjtsjef BONN, 30-12. In een telegram aan premier Chroesjtsjef, waarin hij ter gelegenheid van nieuwjaar de beste wensen uit voor de pre mier en het Russische volk, mede namens de Westduitse regering, sprak Bondskanselier Adenauer de hoop uit, dat een eerlijk streven naar consolidatie van de vrede en het opheffen van de spanningen de politieke beslissingen der verant woordelijke staatslieden zal blijven bepalen. De Westduitse regering zal alles wat in haar vermogen is doen om haar bijdrage te leveren aan het behoud van de vrede. Gratificatie voor P.T.T.-ers DEN HAAG, 30-12 Evenals het vorig jaar zal ook over 1960 aan het lagere en middelbare P.T.T.- personeel een gratificatie worden toegekend op basis van het bij P. T T bestaande stelsel van perso neelsbeoordeling. De regeling heeft dit jaar enige wijziging ondergaan en komt thans neer oP een gratifi catie van rond een week loon voor degenen die „goed" zijn beoordeeld en van rond twee weken loon voor hen die als „uitstékend" zijn ge kwalificeerd. Deze beloningen zul len in de loop van januari worden uitbetaald. FEUILLETON (44) „In orde, Jean. En wat nu met lat goudplastic?" „Stuur maar eens een stukje op. «liet je hartje natuurlijk, want dat nist Bonnard onmiddellijk en een moesje als zou je het verloren nebben. kan achterdocht opwekken. jus wat anders. Maar belangrijk s het niet, als Bonnard zelf zegt lat het zijn duurste soort is. Dan .vordt het voor ons toch niets, weet e. Hij kan zich experimenten met «ieuwe vormen en mallen veroor- oven. Wij niet. Ennehoe is de /erhouding tussen Bonnard en jou ïu persoonlijk? Is het een bulle- jak of ontdooit hij bij jou? Als je amen met hem naar het strand ^aat, vrees ik het ergste". Louise wilde antwoorden, dat ze rem graag mocht en omgekeerd .n dat ze, als hij geen concunent ,vas, graag met hem naar Genève .ou komen. Maar ze beet zich op ïaar lip en zei: „Hij tippelt er ïeerlijk in, Jean Dat was toch ook ie bedoeling?" Op dat ogenblik werd de verbin ding verbroken en ze voelde geen jehoefte om direct terug te bellen, .vlaar ze had nauwelijks opgehan gen of het toestel begon alweer te öellen. Automatisch nam ze de hoorn weer op. „Met pension .'AlouetteJ" „Ha! Ben jij daar, Louise? Tref ik dat even!" Het was de stem van Tom Bscker. „Je bent zeker een beetje kwaad op me? Weet je, ik heb een beetje met Bonnard over jou gekibbeld. Dat kon na die feest avond niet uitblijven, dat voel je". „Ik weet het, Tom", antwoordde ze. „En volgens zijn lezing heb je het er ook aardig naar gemaakt. Dat van dat briefje was al een heel minne streek van je. En wat wens je verder?" „Ik wens mijn verontschuldigin gen aan te bieden". Hij wachtte even om haar, evenals toen, de ge legenheid te geven, te zeggen dat hij dat ni'et telefonisch behoorde te doen Maar ze antwoordde: „Dat is dan in arde, Wat nog meer?" „Wat nog meer? Is dat niet vol doende? Wij worden toch geen vij anden, hoop ik? Weet je, ik zou graag een beetje contact met je on derhouden. Ik kan jou tips geven die belangrijk zijn en jij mij. En vriendschap „Is geen liefde!" beet ze er tus sendoor. „Vooral als je die kunt gebruiken als inlichtingenbron voor je beroep. Zcals je ook vriend schap wilde onderhouden met Mar Dupré en zoals je waarschijnlijk in zoveel plaatsen vriendinnen er op na houdt om ze uit te kunnen ho ren. Ik wens je heel veel succes, meneer Becker, maar aangezien ik helemaal niet meer in het lastige parket zit van onze eerste ontmoe ting kan dit gesprek gevoegelijk het laatste zijn dat wij voeren. Dag, meneer Becker!" Ze hing op en liet hem bellen. In een ontmoeting met Tom had ze geen zin meer. Er was weinig voor nodig om hem op het spoor van een dubei spionagegeval te brengen en ze zag de sensationele koppen al in de krant voor zich. Het beste was, dit heei schap van je af te schud den en hem overal vandaan te hou den. Nu hij zich in de fabriek van Bonnard onmogelijk had gemaakt zou dit zeker lukken. De affaire Tom Becker kon als afgesloten be schouwd worden, meende ze. En doordat ze hem liet bellen, kon ze ook niet weten dat het tegendeel het geval was. Gedurende de eerste weken viel er weinig belang] ijks voor. Voor de Dubois' kon Louise maar weinig doen Ze zag geen kans iets van het goudplastic te bemachtigen zon der argwaan te wekken. Ze werkte nu maar één avond per week meer met Bonnard in het lab, doordat hij zijn experimenten was beperkt had. Hij vei telde, dat hij inderdaad po gingen zou doen een pas afgestu deerd scheikundige te vinden, die de research en het controlewerk -ou kunnen overnemen. Hij dacht, dat er in Duitsland wel jonge krachten zouden zijn die graag in Zwitserland zouden willen werken en geen al te hoog salaris zouden bedingen. Hij hoopte de produktie zo te kunnen opvoeren, dat dit in derdaad mogelijk was. Louise wees hem er op, dat hij dit best zou kunnen doen, als hij eerst maar eens een behoorlijk ver koopapparaat opbouwde. De twee ieizigers, die hij nu in dienst had fegen goed salaris en provisie, presteerden volgens haar niet ge noeg Hij kon ze beter vervangen en dan in plaats van twee er drie nemen, voor elke productengroep één. Ieder van hen kon zich dan specialiseren op een bepaalde bran che en op die wijze zouden onge twijfeld veel meer waardevolle tips binnenkomen dan nu het geval was. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 5