Burgemeester„eerst in de loop der jaren zullen we voelen wat het betekent" NOORDGOUWE De laatste raadsvergadering te Renesse Onderlinge verhoudingen waren goed in zelfstandig Renesse Na afwikkeling van de zakelijke agenda op de jongste - en laatste - vergadering van de raad van Re nesse, werd het woord gevoerd door wethouder J. Padmos, die enige weemoed veronderstelde bü de burgemeester over het feit dat de laatste raadsvergadering moet wor den gehouden. Spr. memoreerde de gebeurtenissen in de elf jaar dat burgemeester mr. G. F. Lunsingh Tonckens het bewind voerde, heb ben plaats gevonden. Hij noemde o.a. de restauratie van kerk en toren, de verbetering van tal van wegen, de aankoop van gronden als Hoogenboompolder, het Monster, de hofsteden van de he ren Fasol en van Splunder en nog vele andere perceeltjes, de oprich ting van de Stichting Dorpshuis, de bouw van woningwetwoningen, de vernieuwing van het dorpsplein met verlichting en straks rozenbe- planting. Verder noemde spr. nog de totstandkoming van de riole ring, de in aanbouw zijnde zuive ringsinstallatie, de bouw van de kleuterschool en de straks nog aan te leggen Jan van Renesse-weg. Een werkzaam aandeel had de burgemeester ook in de stichting Renesse, welke de bouw van de zo merhuizen in de gemeente prima regit. „Burgemeester, u kunt met trots terugzien op uw ambtsperi ode in Renesse en wij zijn u zeer dankbaar", aldus spr. Als bewijs van dankbaarheid besloot de raad de scheidende burgemeester de ambtsketen te schenken. Tot de secretaris, de heer J. W. de Jonge sprak weth. Padmos eveneens woorden van dank voor de aangename wijze van samen werken, waarbij hij ijver, werklust c-n kennis van zaken prees. Ook het verdere personeel werd dank gebracht, niet in het minst mevr. Geleijnse-Hart voor de vele kopjes koffie. Ook de heer A. J. Goossens me moreerde het zeer vele dat tot stand is gekomen en de goede onderlinge samenwerking. De heer A. J. Ver boom sprak woorden van dank tot het college van b. en w. en de raadsleden voor de goede sfeer en verstandhouding. Het oudste raads lid in zittingsjaren, de heer J. Westhoeve zei de burgemeester te hebben zien komen en nu straks te zien gaan. Graag had hij gezien dat een zelfstandig Renesse tot ontwik keling was gekomen en afgebouwd. Zeer veel is er nog te doen, aldus de heer Westhoeve, die hoopte dat de nieuwe gemeente Westerschou- wen in groei en bloei vooruit mag gaan. Spr bracht ook dank aan de secretaris. Toespraak burgemeester Vervolgens dankte de burge meester voor de gesproken woor den. Pas in de loop der jaren zul len wij voelen wat dit alles bete kent, aldus spr., die de nieuw ge kozen leden voor de raad van Wes- terschouwen, de heren J. Padmos, A. J. Goossens en J. Westhoeve er op wees dat de sfeer straks wel licht anders zal zijn. In Renesse was alles te overzien, maar straks moeten beslissingen worden geno men over zaken die men nauvve- •ijks kent. De burgemeester wenste hen daarom veel tact en wijsheid toe om deze moeilijkheden te over winnen. „De nieuwe gemeente moet een goede gemeente worden", aldus spr., die vervolgens een beschou wing gaf over de afgelopen jaren. Hij herinnerde zich hierbij de na men van de oud-raadsleden de he ren M. de Roo, J. Stevense, C. Dor reman en W. van Klooster waar mee spr., evenals met de huidige raad, altijd prettig had samenge werkt. Uiteraard was er wel eens verschil van mening maar dit deed geen afbreuk aan de onderlinge goede verstandhouding, ook al kre gen b. en w. soirs de kous op de kop. De burgemeester herinnerde zich verder tal van gebeurtenissen die plaats vonden als de ramp, bouw Oostenrijke en Noorse wo ningen, aanleg sportterrein, Capel- weg, vooruitgang particuliere bouw en oprichting stichting Renesse. Renesse was de eerste gemeente op het eiland die een rioleringsplan gereed had en gaf hierdoor blijk initiatief te bezitten. Tot stand kwamen verder Dorpshuis, Groene Kruisgeboulv, Kleuterschool, zui veringsinstallatie enz. De secreta ris was altijd een steunpilaar voor b. en w. Ook de ontvanger, de heer L. Kloet, was een plichtsgetrouw ambtenaar De gemeente voer wel met het werk van de opzichter der C.D. de heer Z. Rozeboom. Vele dankwoorden Spr. dankte de heer Rozeboom voor de prettige samenwerking, evenals mevr. Geleijnse-Hart voor de perfecte bediening in het ge meentehuis en het onderhoud hier- REDE VAN DE GAULLE Beroep op liet volk zijn Algerijnse politiek goed te keuren PARIJS, 31-12. President de Gaulle van Frankrijk heeft er zaterdag avond bjj het Franse volk op aan gedrongen zijn Algerijnse politiek met een zeer grote meerderheid goed te keuren bij het referendum op 8 januari. Hij deed de belofte dat Frankrijk leven en eigendom men van zijn kinderen in Algerië zal beschermen, wat er ook moge gebeuren". Hij zei voorts in zijn radio- en televisietoespraak tot het Franse volk dat het „Sowjet-rijk" niet al leen veertig miljoen Aziatische en Kaukasische Islamieten koloni seert en een twaalftal volkeren overheerst maar bovendien op standen aanmoedigt en uitbuit om in de getroffen landen vaste voet te krijgen. De Franse regering zal in 1961 doen wat gedaan moet worden, al dus dc Gaulle. Hieronder valt hulp voor de opbouw van Europa dat door samen te gaan de grootste politieke, economische, militaire en culturele macht kan en moet worden die ooit heeft bestaan. Ook zal Frankrijk dit verenigde Europa MARKTBERICHTEN Eierprijzen V.E.C.E. In de periode van 27 dec. tot en met 31 dec. 1960 werd door de Co öperatieve In- en Verkoop Centrale voor Eieren (V E.C.E.) uitbetaald f 2,10 per kg. Voor eieren waar meer dan 5 pet. vuilschalige of ge wassen eieren in waren werd f 2 'per kg. betaald. Ingezonden mededeling Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOBINE Bevat naast haemogloblne.alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragee* •n In vloeibare vorm. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST en Amerika helpen bij de reorga nisatie van hun bondgenootschap om de vrije wereld beter te kun nen verdedigen en overal ter we reld gemeenschappelijk te kunnen optreden. Laatste wens De droom van een oude ca valerist werd verwezenlijkt toen de 72-jarige Antonio Poli, uit het Italiaanse dorp Pinerolo, vrijdag als re- cruut voor enige dagen dienst bij het elite Nizza- regiment werd opgeroepen. Antonio, die vijftig jaar ge. leden bij dit regiment had gediend, had tot de minis ter van defensie een ver zoek gericht om vóór zijn dood nog enige dagen in zijn oude regiment met de jonge recruten te mogen dienen. SPORT VOETBAL 3e klasse D: Zeelandia-Zeeland Sport 0-2. 4e klas G: Vosmeer-Renesse 5-2. Schat gevonden in Dedemsvaart DEDEMSVAART, 2-1. In de De- demsvaart onder de Lutte bij De demsvaart wordt op het opgenblik gebaggerd in verband met de aan leg van dammen in het vaarwater. Omwonenden zochten tijdens uit voering van deze werkzaamheden naar een destijds in het water ge vallen beurs met inhoud. Deze werd echter niet gevonden, maar wei een houten kistje met... oude gouden Chinese munten uit het jaar 1300. Deze vertegenwoordigden volgens experts een waarde van plm. tien duizend gulden. De vinder schonk de vondst aan het plaatselijk mu seum. van. Voor de goede sfeer op de secretarie dankte spr vervolgens de ambtenaren. Verder bracht spr. dank aan de gemeentewerklieden en aan de raad voor de geschon ken ambtsketen. Woorden van waardering had de burgemeester verder voor de pers en allen voor de ondervonden medewerking en steun. Hierna sprak de secretaris, de heer J. W. de Jonge nog een enkel woord tot de burgemeester en de raadsleden waarbij hij dank bracht voor de steeds betoonde volle me- öerwerking. „U was geen burge meester voor ons maar een bur gervader", aldus de heer de Jonge, die tenslotte de wens uitsprak dat het de burgemeester en zijn gezin in de toekomst goed mag gaan. Laatste gemeenteraads vergadering Burgh Bij de ingekomen stukken op de laatste raadsvergadering van de ge meenteraad van Burgh bevond zich het officiële stuk van de minister van binnenlandse zaken, waarin de burgemeester, Jhr. A. van Citters, eervol ontslag wordt verleend. Verder een schrijven van het architectenbureau Rotthuijzen en 't Hoofd, waarin deze mededeling doen dat na verstandhouding te hebben gehad met de P.P.D. nog steeds geen vast tracé van de zg. aan te leggen Zuidweg is vastge legd, waardoor het onmogelijk is om het uitbreidingsplan binneni de vastgestelde tijd aan de voorwaar den te kunnen voldoen. Voorlopig werd het betreffende, eerder door G.S. afgekeurde onderdeel van het plan, als agrarisch gebied bestem peld, een voorstel van b. en w., waar de raad zich mee verenigde. Als laatste, maar zeer belangrijk punt, deelde de voorzitter mede, dat het hem gelukt is een leerkracht (boventallig) tot 1 september 1961 te mogen handhaven. Getracht zal worden mej. Kloet, die hier vanaf september tot de kerstvakantie was, tot februari terug te krijgen, waar na vanaf februari een leerkracht aangetrokken zal worden Gemeenteraad Brouwershaven Op de hedenmorgen gehouden raadsvergadering van de nieuwe gemeente Brouwershaven zyn de heren J. Dekker (p.v.d.a.) en J. J. Klaasse (prot. chr).) gekozen tot wethouders. Beide heren hebben hun benoeming in beraad gehou den. Brouwershaven is voorlopig aangewezen als centrumgemeente. LAATSTE NIEUWS Haamstede centrumgemeente Op de heden (maandag)morgen gehouden eerste raadsvergadering der gemeente Westerschouwen is Haamstede m.a.s. aangewezen als centrumgemeente. Mitsdien komt in deze plaats dus het gemeente huis in exploitatie voor Wester schouwen. In een hoofdartikel .opgenomen in het Oudejaarsnummer, hebben wij gepoogd een summiere schets te geven van de verschillende ge meenten op Schouwen-Duiveland, die met ingang van 1 januari 1961 hun zelfstandigheid verloren. Hoe dit nu precies mogelijk geweest is, weten wij niet meer, maar feit is dat wij bij deze opcomming helaas de gemeente Noordgouwe hebben vergeten. Spijt hierover te betui gen zal niet voldoende zijn, want er is toch bepaaldelijk heel wat over deze typische „corridor-ge meente te zeggen. Mogelijk mag de drukte rond de jaarwisseling als excuus dienen. Het „eerder vergete onze rech terhand zichzelf, dan dat ik U ver gete o Noordgouwe", gold dus blijkbaar niet ,maar in het licht van bovenstaande opmerking, dur ven wij toch nog wel het „honni soit qui mal y pense" neer te schrijven. Ook Noordgouwe dus verloor zijn zelfstandigheid en laten wij op deze plaats dan nog eens de aan dacht mogen vestigen op een drie tal facetten van het leven te Noordgouwe ,die stuk voor stuk bewijzen dat ook in die „gemeen te" sprake was en is van een sterk gemeenschapsleven. Daar is in de eerste plaats de culturele vereni ging, die gelijk zo'n vereniging be taamt- zorgt voor verschillende culturele manifestaties. Maar daar blijft het niet bij. Het zeer actieve en vooruitstrevende bestuur heeft in de loop der jaren talrijke acti viteiten aangetrokken, als het or ganiseren van Oranje- en andere feesten, concours hippiques, e.d. Het „onder auspiciën van de cul turele vereniging" is ter plaatse een gevleugeld woord. Heel opval lend is in 't verleden ook geweest de werkzaamheid van de toneel vereniging: „Het Gouwse Masker". Wfj herinneren ons nog levendig, hoe deze toneelvereniging in de Concertzaal te Zierikzee vorig jaar voor Tuindorp-Oostzaan f 2000,- bij elkaar speelde .Dat was voor treffelijk werk, waaraan men el ders best een puntje zou kunnen zuigen Laten wij ook nog eens mogen wijzen op het waardevol optreden van de brandweer ter plaatse, dat succes op succes heeft gestapeld. Die brandweer bestaat uit kloeke - „aanpakkerige" - mannen, onder leiding van een commandant, die uit het goede hout is gesneden. Zo zijn er nog wel meer zaken op te noemen, die een positief stempel op het leven te Noordgouwe heb ben gedrukt .Natuurlijk gaat door de herindeling dit alles niet teloor, maar dat een gemeente met een dergelijke allure zijn zelfstandig heid moet verliezen, blijft - nu even los gezien van andersoortige overwegingen - spijtig, al heeft het natuurlijk geen zin meer daar thans nog over te discussiëren. Intussen prijzen wij ons geluk kig ,dat uit de incompleetheid van een eerder gedane opsomming, nu op deze plaats de kans is gegroeid, dit alles nog eens over Noord gouwe te zeggen, temeer verant woord daar ook het gemeentebe stuur in de loop der jaren blijken heeft gegeven inhoud te kunnen geven aan een voortvarend beleid, dat Noordgouwe trouwens is aan te zien. Wie zou niet wensen er vaak te komen, ook onder de nieu we status, al was het alleen maar voor de fraaie kerk, die trots en veelzeggend met zijn gerestaureer de schoonheid, domineert in het centrum? DANKWOORDEN OP LAATSTE RAAADSVERGADERING Burgemeester jhr. Röell liet 1960 de revue passeren Op de vrijdag gehouden laatste vergadering van de raad van zelf standig Haamstede, heeft burge meester jhr. R. J. H. Q. Röelll een overzicht gegeven van de gebeur tenissen in het afgelopen jaar 1960. Na enkele opmerkingen over de internationale en nationale toestand herinnerde jhr. Röell aan de vie ring van Bevrijdingsdag in de ge meente, op welke dag de verplaats bare muziektent in gebruik werd genomen. Op 1 januari 1960 be droeg het aantal inwoners 1842. Met het jaareinde van 1960 bedroeg het aantal 1773, hetgeen een ver mindering impliceert van 70 per sonen. Negentien huwelijken wer den gesloten en twee echtscheidin gen ingeschreven. De bevolkings vermindering moet worden toege schreven aan het vertrek van jonge gezinnen naar industriecentra. De raad vergaderde 11 maal, het college van b. en w. 42 maal. Be langrijke besluiten werden in het afgelopen jaar genomen, waarvan spr. noemde: aankoop bouwgrond tussen Bogerdwekken en Sluispad; aankoop grond aan de J. J. Boeijes- weg; verkoop woning; herziening uitbreidingsplan; opdracht uitvoe ring rioleringsplan; bouw steiger te Burghsluis; aankoop muziektent; aanvaarding schenking tien sier- vazen van Markelo; verbetering straatverlichting; aanschaf nieuwe nevelspuit; huurovereenkom vuil stortplaats; uitvoering riolerings- PLECHTIGHEID TEN GEMEENTEHUIZE TE NIEUWERKERK Ere-medaillle in goud voor weth. S. Overbeeke NIEUWERKERK, 31-12. Op de laatste dag van het jaar .verga derde de gemeenteraad van zelf standig Nieuvverkerk voor de laat ste maal, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. van Eeten De burgemeester heeft op deze historische zitting, aan de wethou der der gemeente, de heer S. Over beeke, de gouden eremedaille, be horend bij de Orde van Oranje Nassau mogen uitreiken en hem het eremetaal op de jas gespeld. De heer Overbeeke werd deze onderscheiding verleend op grond van zijn uitstekende verdiensten voor de gemeente, in een periode van 29 jaar, dat hij deel uitmaak te van de gemeenteraad, waarvan 11 jaar als wethouder. Vooral in de ramptijd en nadien legde deze onderscheiden Nieuwerkerker een grote activiteit aan de dag. De uitreiking van het goud ge schiedde in aanwezigheid van uiteraard de raad, de dames dei- raadsleden, mevr. Overbeeke, ver schillende hoofden van dienst en andere plaatselijke autoriteiten. Al was er weemoed te Nieuwerkerk om het verlies der zelfstandigheid, er was ook vreugde over dc eer aan een man toegebracht, die het zijne bijdroeg tot de wederop bouw van Nieuwerkerk. en bestratingsplan; aangaan reke ning-courant-overeenkomst met de Stichting Rusthuizen "Westelijk Schouwen; deelname in maatschap pelijk kapitaal N.V. Bank voor Ned. Gemeenten; idem in maatschappe lijk kapitaal voor N.V. Brugverbin- ding Haringvliet. De heer C. Groenleer werd be noemd tot derde gemeente-werk man, mej. A. C. Houtman tot tij delijk ontvanger. Subsidies werden verleend aan het fruitcorso, en voor de bouw van een gereformeerde kerk. Betreurd moet worden dat Haamstede geen woningtoewijzing verkreeg. Enkele cijfers Het aantal afgegeven bouwver gunningen bedroeg 50. 170 pro- cessenverbaal werden opgemaakt. De brandweer rukte drie maal uit. Opbrengst vermakelijksheidsbelas- ting bedroeg f 1855,71. Die der col- lektes: f 3216.86 De fruitteelt onderging weinig of geen uitbreiding. Betreurd moet worden de opheffing van de Tuin bouwschool. In de haven Burgh sluis werd 24.514.000 k.g. ingevoerd of uitgevoerd. Het aantal ingekomen schepen bedroeg 516 (incl. 74 jachten). De havenopbrengst bedroeg f 7250 Spr. noemde hierna - de reeds in ons blad geciteerde - cijfers van het vreemdelingenverkeer. Hij sloot met hartelijke dankwoor den tot secretaris en secretarieper- soneel en het andere gemeenteper- soneel. Een bijzonder dankwoord ontvingen de wethouders M. den Boer en J. D. van Nieuwenhuize voor de ondervonden steun en ver leende medewerking. ADVERTENTIES Heden overleed troon, de heer mijn pa- J. C. HANSE Burgh, 30 december 1960 Familie B. J. STOEL Heden overleed onze beste oom CORNELIS HENDRIK DE JONGE weduwnaar van Bertha Jumelet in de ouderdom van bijna 84 jaar Uit aller naam: ANTH. DE JONGE Brouwershaven, 31 dec. '60 Noorddijkstraat 54 Heden is plotseling over leden, mijn lieve vrouw en onze lieve moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder ELIZABETH ALETTA CATSHOEK-Ornée in de ouderdom van 74 jaar Haamstede: J. CATSHOEK Dirksland: K. P. BEIJE-CATSHOEK A. BEI JE Amstelveen: P. C. C. LEEUW- CATSHOEK W. A. LEEUW Middelburg: W. C. CATSHOEK M. CATSHOEK- VAN OOSTEN Haarlem: C. D. CATSHOEK Kleinkinderen en achterkleinkind Haamstede, 1 januari 1961 Zandweg 16 De teraardebestelling zal plaats hebben donderdag 5 januari a.s. Vertrek van het sterfhuis 14.30 uur. Heden is plotseling overle den, ozne lieve zuster, be huwdzuster en tante ELIZABETH ALETTA CATSHOEK-Ornée in de ouderdom van 74 jaar Haamstede: J. C. KOOMAN Noordwelle: A. J. MOERMOND- Ornée M. MOERMOND Renesse: C. M. BOOT Scharendijke: A. ORNéE K. M. ORNéE-LINDERS Haamstede: T. DAMBRUIN- Ornée K. J. DAMBRUIN Scharendijke: E. A. ORNéE-BOOT Breskens: D. J. ORNéE J. J. ORNéE-HANSE Haamstede: C. L. BEIJE-Ornée W. BEIJE En neven en nichten 1 januari 1961 GEMEENTERAAD WESTERSCHOUWEN P. L. Vis en L. v. d. Klooster gekozen tot wethouders Op de heden (maandag) gehou den eerste vergadering van de ge meenteraad van de nieuwe ge meente Westerschouwen, zjjn de heren P. L. Vis (v.v.d.) en L. v. d. Klooster (p.v.d.a.) gekozen tot wet houders. Bjj dc eerste stemming kreeg de heer P. L. Vis 7 stemmen de heer J. J. Padmos 3 stemmen, terwijl 1 stem blanco was Bij de tweede stemming kreeg de heer L. v. d. Klooster 7 stem men, de heer J. J. Padmos 3 stem men, terwijl 1 stem blanco was. De hreen Vis en v. d. Klooster bleken derhalve gekozen. HET RAADSEL VAN LOCH-NESS 4. Totaal overbluft door de woede-uitbarsting van het mannetje tegenover hem, raapt Agua de handschoen op met de bedoeling hem aan de ander terug te geven. „Aha", roept het mannetje agres- •riof „u neemt dus de handschoen op, dan bent u volgens de ridder lijke traditie verplicht met mij te duelleren! Ziet u deze buil?" Hij wijst nijdig op zijn kale schedel. „Dat is een adelijke buil, mijn heer, een adelijke buil op het adelijke hoofd van Sir John Apple- blossom! En u, die hem met die kegelbal veroorzaakt heeft, zult ervoor boeten! Morgenochtend om vijf uur hier voor de kegelbaan, daar kruisen wij de wapens!" Dan grijgt hij zijn hoed en mantel en loopt met driftige passen de kegelzaal uit, nagestaard door een verbijsterde Agua. „En, heb je fijn gekegeld?" vraagt Aram; als Agua een poosje later de herberg, waar hij met Aram en Presto logeert, binnenkomt. „Gekegeld?" snuift Agua gemelijk. „Man, ik heb ruzie gekregen met een klein, driftig heerschap en hij wil persé met men duel leren!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 3