Pro-communistische troepen bezetten belangrijke strategische stad DE ZIERIKZEESCHE COURANT In 1960 werd op Schouwen-Duiveland voor f 3,7 miljoen verwerkt MAANDAG 2 JANUARI 1961 117e jaargang No. 18898 ZIERIKZEESCHEÜNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE TOESTAND IN LAOS UC. IIN LftUJ Na bombardement van acht uur VIENTIANE, 1-1. Pro-communis tische troepen, die zouden worden gesteund door Russische Iijusjin- bommenwerpers, hebben de strate gische stad Xicng Choeang na een bombardement van acht uur op de regeringstroepen veroverd, aldus berichten van beide strijdende par tijen. Volgens een bericht van het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China uit Hanoi, dat een bericht van de pro-communistische radio-omroep „De stem van Laos" aanhaalde, zou zaterdag ook de stand Phongsaly. in het noord oosten van Laos, zijn gevallen. Bij de legerautoriteiten in Vientiane is niets bekend over het lot van de 1.200 man regeringstroepen in dat gebied. De minister van sociale zaken van de regering van prins Boen Oem, Toeby Lyfong, vertrok za terdag uit Xieng Choeang even voordat om vier uur 's middags de beschieting van het vliegveld met houwitzers en mortieren begon. Verbroken verbinding Te middernacht werd de radio- varbinding met het garnizoen in Xieng Choeang verbroken en aan genomen wordt, dat de stad is ge vallen of dat de regeringstroepen zich in de heuvels hebben terug getrokken Nieuw-China meldde, dat de stad is ..bevrijd". Russische vliegtuigen zouden de aanval op de grond hebben ge steund door regeringsvliegtuigen die op het vliegveld trachtten te landen, te hinderen. Xieng Choeang ligt enkele kilo meters ten zuidoosten van de „Vlakte der Kruiken", zo genoemd met de oude, od kruiken gelijken de grafstenen die in dit gebied lig gen verspreid. Volgens berichten uit het communistische noord-Viet- nam zou de stad zaterdagavond zijn veroverd door troepen onder commando van kapitein Kong Lae. De houding van Amerika Hoewel de Amerikaanse regering de ontwikkelingen in Laos als ern stig beschouwt, zou zij zich, naar zondag werd vernomen, voorlopig willen beperken tot een waarschu wing aan communistisch China en noord-Vietnam om niet te trachten zich in de burgeroorlog in Laos te mengen. Er waren geen aanwijzin gen, dat de Verenigde Staten op het ogenblik militaire stappen zou den willen nemen om aan wat men VERHOGING BEPLEIT VAN PREMIEGRENS A.O.W. UTRECHT, 30-12. De Algemene Bond „Mercurius", de Nederlandse katholieke bond van administra tief-, verkopend- en verzekerings- personeel „St. Franciscus van As- sisie" en de Nederlandse Christe lijke Beambtenbond, hebben zich in een adres tot de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid gewend inzake het door de Stichting van den Arbeid uit te brengen advies over een eventuele looncompensatie verband hebbende met de verhoging van de premie- grens-A.O.W. De verhoging van bedoelde loon grens betekent, volgens deze orga nisaties, voor de werknemers met een premieplichtig inkomen boven f 7450,per jaar, een beduidende premieverhoging zonder dat daar een evenredige verhoging van hun pensioenaanspraken krachtens de A.O.W. tegenover staat Toch al te hoge premies De werknemers wier salaris tegen de loongrens ligt, betalen naar hun mening toch al de hoogste premies voor de diverse sociale verzeke ringswetten. Hier komt nog bij dat de verhoging van de uitkering krachtens de A.O.W. voor deze ca tegorie in vele gevallen voor een groot deel opgeslokt wordt door de verrekening van de A.O.W.-uitke- ring met die der ondernemingspen- Het vliegtuigongeluk bij Eelde Drie doden en één gewonde EELDE, 30-12. Een instructeur en twee leerlingen vonden de dood en één leerling werd ernstig ge wond, toen vorige week - gelijk gemeld - een lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool bij de lan ding op het vliegveld Eelde veron gelukte. De slachtoffers waren de 39-jarige ongehuwde instructeur- vlieger H. Schnitger uit Haarlem, de 23-jarige leerling-vlieger S. C. Alberda uit Santpoort en de 20-ja- rige leerling-vlieger F. W. A. L. van Staa uit Arnhem. De ernstig gewonde is de leerling-vlieger M. J. W. Stassen uit Maastricht. Hij werd naar een ziekenhuis in Gro ningen overgebracht. AMSTERDAM De Amsterdamse effenctenbeurs heeft een iutslekend 1960 beleefd. Het uitermate gun stige jaar 1959 is gevolgd door een even gunstig 1960, dat in vele op zichten zijn voorganger zelfs nog v eft overtroffen, aldus verklaarde uit. U J. N de Graaff. directeur van de vereniging voor den effen- tenhandel, in een (voor de Avro) uitgesproken radiorede. sioenfondsen. Degenen, die Juist boven de loongrens van de overige sociale verzekeringswetten vallen, hebben nog het nadeel dat zij zich naast de hogere A.O.W.-premie, ge plaatst zien voor de hoge extra las ten der eigen ziektekosten, zowel premie als de lasten van niet te verzekeren risico's. Bovendien - zo zeggen deze or ganisaties - mag niet uit het oog verloren worden, dat er in de sa lariëring van de groepen waarom het hier gaat, in de achter ons lig gende jaren een sterke nivellering heeft plaatsgevonden. Ongewenste gevangene WOODLAND, Californië, 30-12. In de gevangenis van Yolo in Californië zit al acht jaar de 67-jarige Fred Block omdat hij weigert aan zijn gewezen vrouw ali mentatie te betalen. „Lie ver blijf ik de rest van mijn leven gevangene"heeft hij verzekerd. De provinciale overheid vindt dat geen zonnig vooruitzicht. Zij heeft becijferd, dat Block de gemeenschap c.l zo'n 11 duizend dollar heeft gekost en heeft nu de rechter ver zocht Block op vrije voeten te stellen „in het belang van de belastingb.etdiers". Doden door familie drama's in België BRUSSEL, 1-1. Het afgelopen weekeinde hebben zich in België twee familiedrama's voorgedaan, die aan twee volwassenen en drie kinderen het leven hebben gekost. In Luik schoot een in moeilijk heden geraakte politie-agent zijn vrouw en twee dochters in zijn huis neer en richtte daarna de revolver op zichzelf. De twee meisjes, 12 en 16 jaar oud, overleden aan de ver wondingen, Man en vrouw werden ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht In Mechelen werden In een stil staande auto de lijken van een boer en zijn vrouw aangetroffen, beiden gedood door revolverschoten Op de boerderij werd de 14-jarige zoon van het echtpaar, eveneens leven loos, aangetroffen Vermoed wordt dat de vader, die met een faillise- ment werd bedreigd, zijn vrouw en kind om het leven heeft gebracht en daarna zelfmoord heeft ge pleegd. noemt de gestadig slechter worden de situatie het hoofd te bieden. Niettemin zou president Eisen hower de leiding der Amerikaanse strijdkrachten hebben gewaar schuwd klaar te staan om als dit noodzakelijk is Amerikaanse strijd krachten naar het gebied van de biiiie oceaan te verplaatsen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM In 1960 is, 20 deelt de directie mede, bij de Rijks postspaarbank 912 min. gulden in gelegd en 717 min. gulden opgeno men. Het spaarverschil bedroeg dus 195 min. gulden. Tezamen met de bijgeschreven rente ad 74 mnl gul den sleeg hierdoor het inleggerste goed tot 2638 min gulden. DEN HAAG. Honderden perso nen uit alle geledingen van het be- drijfs- en beroepsleven en het maatschappelijk leven in ons land hebben in hotel Kurhaus te Sche- veningen afscheid genomen van de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, mr. J. A. Ber ger. De heer Berger die de pensi oengerechtigde leeftijd heeft be reikt, heeft om gezondheidsiedenen verzocht hem ontslag te verlenen uit deze functie. De afscheidsrecep tie was georganiseerd door bet col lege van rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. AMSTERDAM. De tot nu toe ge houden openbare veilingen van tot de failliete boedel van de NV. So crates behorende roerende en on roerende goederen hebben een be- dra gvan ruim 2 3 miljoen gulden opgebracht Er zijn zes veilingen gehouden, waarbij 69 flats in Ven- lo, 27 etagewoningen, winkels en café's in Amsterdam, een woning in Bussum, een steenfabriek in Hengelo en het gedemonteerde ci nerama-theater van de Brusselse Expo werden verkocht. DEN HAAG. In de Ursulakliniek te Wassenaar is de 85-jar:ge mevr. C Ki üger uit de De Perponcher- straat in Den Haag overleden aan ernstig hoofdletsel, dat zij eerder had opgelopen toen zij door een motorrijder werd aangereden op de Regentesselaan in Den Haag. ROTTERDAM. Met ingang van 2 januari (vandaag) zal bij alle be drijven van „Unilever" in Neder land de werktijd in de fabrieken tot 45 uur per week worden ver kort. Waar dit technisch mogelijk is betekent dit voor het personeel :n de dagdiensten en voor het kan toorpersoneel een vijfdaagse werk week. ROTTERDAM. Volgens door de heer Verolme gedane mededelingen zal op verzoek van het Esso-con- cern het draagvermogen van de tweede en derde Esso-tanker, die in 1956 aan de Verolme Dok- en Scheepsbouw Mij. in opdracht wer den gegeven, van 47.000 ten slotte worden vergroot tot 84.300 ton. REGERING ZAL NIET WIJKEN VOOR GEWELD Dertiende stakingsdag (nieuwjaarsdag) verliep rustig in België BRUSSEL, 1-1 Nieuwjaarsdag, de aertiende dag van de stakingen, is in België rustig verlopen. El was zelia een „bestand" in de commu niqué-oorlog, die de afgelopen twee dagen over Het verloop van de sta kingen is gevoerd. O tds&jaarsavond was in de Bel gisch koofdstad levendiger dan de ker.-tdagen Tot een grote toeloop in de restaurants, schouwburgen en bioscopen kwam het echter niet De meeste Belgen hadden door de beperkingen van het treinverkeer en net ontbreken van de traditio nele feestverlichting in Brussel er de voorkeur aan gegeven thuis te blijven. In een toespraak voor de radio heeft minister-president Eyskens zaterdagavond herhaald, dal de „regering voor het geweld niet kan en niet zal wijken". „Sedert vorige week is een verkeerd voorgelicht deel van de bevolking in beroe ring gebracht om, op straat, poli tieke beslissingen af te dwingen. De inzet is veel meer dan de 'her- stelwet, die op zichzelf reeds voor ons land van levensbelang is. Het gaat om niets minder dan het be staan en de werking van onze par lementaire instellingen zelf". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Traditionele sfeer op Nieuwjaarsavond in Amsterdamse schouwburg Gala-voorstelling van de „Gljsbreght van Aemstel" AMSTERDAM. 1-1. Getrouw aan de traditie, hebben de Amsterdam mers op nieuwjaarsdag gezorgd voor een stampvolle en feestelijke stadsschouwburg waar een gala voorstelling werd gegeven, van de .Gijsbreght van Aemste'", onder regie van Johan de Meester. We derom speelde Johan Schmitz de ^lelrol en was Ank van der Moer zijn echtgenote, Badeloch". De vijf bedrijven van het treur spel. dat de ondergang van de Am- stclstad en de ballingschap van Gijs'oreght van Aemstel tot onder werp heeft, werden met slechts een korte onderbreking aan een stuk door gespeeld. Eerst daarna volgde de pauze, die ruimschoots gelegen heid bood tot het uitwisselen van niev fvj aars wensen onder de vele asx^ezige- ooraTanstaandc Amster dammers, onder wie de burgemees ter, mr. G. van Hall, de wethou ders en vele leden van de gemeen- .eraad. De bruiloft Tijdens h'et tweede deel van de avond werd, zoals gebiuikslijk, het zangspel „De bruiloft van Kloris en Roosje" opgevoerd, waarbij ditmaal meer dan bijzonder de aandacht uitging naar de nieuwjaarswens van Evert Werkman, wegens de daarin op het laatste moment aan gebrachte wijzigingen als gevolg van de kabinetso isis. De wens werd wederom uitgesproken door Paul Huf, als „Thomasvaer" en Mimi Boesnach als „Pieternel", die het toneel opkwamen staande op de draaischijf van een ouderwetse Volgens berichten in de Rus sische pers zijn in 1960 in de Sow- jet-Unie 1.400 000 flatwoningen ge bouwd. De „Prawda" tekende hier- bij aan. dat in deze nieuwbouw ge makkelijk de gehele bevolking van j Chicago, Los Angeles en San Fran- cisco zou kunnen worden onderge bracht. grammofoon, met een enorme „toe ter" en een slinger Op de toeter stond met felle kleuien geschilderd: „U draait 020", zijnde het netnum mer van de hoofdstad Dit herin nerde aan de grammofoonplaat, welke het gemeentebestuur enige maanden terug, naar aanleiding van de tunnelkwestie heeft laten maken. Merkwaardige belangstelling De spoorwegpolitie van Mi. ami. in de Amerikaanse staat Floridabfcfiz zich 'het hoofd over het antwoord op de vraag waarom zoveel mensen belangstelling had den voor een tankwagon, die op een der emplacemen ten stond Het raadsel werd opgelost, toen gebleken was dat .er een lek in de tank zat en dat ruim 10 000 liter wijn uit de tank verdwenen was. Menigeen wordt benijd om datgene, waarover hij zichzelf beklaagt. Nieuwjaarsreceptie op het Kremlin Op een nieuwjaarsreceptie in het Kremlin, die door de leiders van de Sowjet-regering en de communis tische partij werd gegeven, ver klaarde Chroesjtsjef, dat de Sow- jet-Unie grote waarde hecht aan een verbetering van de betrekkin gen met de V.S Hij herinnerde er aan, dat Kennedy in zijn verkie zingscampagne heeft gezegd, dat hij, als hij president zou zijn, zijn leedwezen zou betuigen over het ;ncident met de U-2, het Ameri kaanse verkenningsvliegtuig dat op 1 mei boven de Sow jet-Unie werd r.eer geschoten. „Wij zouden graag zien dat dit ongelukkige incident met het ver trek van de oude president tot het verleden zal behoren", aldus Chroesjtsjef. Kinderen bracht taart aan militairen ELSPEET, 31-12 De mensen in Elspeet, Nunspeet en Vierhouten vinden het erg jammer, dat niet alle militairen met nieuwjaar naar huis kunnen De schoolkinderen hebben daarom met pnkkaarten geld bijeengebracht om hen op taart te tracteren „Wij wensen u allen een gelukkig nieuwjaar". Dit zei vanavond de twaalfjarige Jan- nie Nijhuis in de legerplaats Nun speet toen ongeveer 100 kinderen van de lagere scholen uit deze drie plaatsen zo maar tijdens het diner kwamen binnenwandelen, elk met pen formidabele taart. De commandant van de leger plaats Nunspeet kolonel J. Th. Walta, bracht dank aan de kinde ren die zich ieder jaar zo spontaan inzetten voor de militairen. B Kennedy heeft zaterdag de ne ger Robert Weaver benoemd tot di- rechteur van het federale bureau voor woningbouw en de financie ring hiervan. Nob nimmer heeft een neger zo'n hoge regeringsfunc tie gekregen. BALANS VAN I960 Sterk buitenlands bezoek aan Nederland DEN HAAG, 30-12 Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat gedurende de eerste 9 maanden van 1960 ruim 3 miljoen overnachtingen van buitenlandse gasten in hotels werden geregis- t eerd Ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1959 be tekent dit een toeneming van 386.000 overnachtingen of 15 pet De toeneming van het aantal overnachtingen gold voor toeristen sterkst was de stijging voor de be zoekers uit Engeland en Schotland (89.000 of 23 pet.), Zwitserland (19.000 of 23 pet.) en Frankrijk (29.000 of 21 pet.). Het aantal over nachtingen van gasten uit de Ver enigde Staten van Amerika namen toe met 70 000 (20 pet-), en uit Duitsland met 86.000 (10 pet.). Het aantal overnachtingen van geallieerde militairen steeg met 15.000 (15 pet.) vergeleken met de Honger in Rood-China LONDEN, 1-1. Kanunnik John Collins, koorleider van de St. Pauls kathedraal te Londen en leider van de actie tegen kernwapens, heeft met twaalf anderen een oproep ge daan tot westelijke hulpverlening aan het „door overstroming en hon gersnood geteisterde" communisti sche China Tot de ondertekenaars behoren het Labour-parlementslid Anthony Greenwood, de auteur J. B. Priestly, de gewezen president van de Methodistische conferentie Donald Soper en de romanschrijf ster Pamela Frankau. uit alle waargenomen landen. Het eerste 9 maanden van 1959. Cultuurtechnische werken in Zeeland Op het eiland werden 219 bedrijven vergroot DEN HAAG. In 1960 2ijn er in Den Haag 57 personen bij verkeers ongelukken om het leven gekomen. Op oudejaarsmiddag viel het laat ste slachtoffer, de 82-jarlge N. G. P. van der Ark van het Moerbei plein, die in de Weimarstraat door een tram werd aangereden. De man die doofstom was, heeft de tram vermoedelijk niet gezien en ook niet kunnen horen aankomen. Hij overleed ter plaatse. VLIS.SINGEN, 30-12. Ir. D. van der Zaken, hoofd van de provin ciale directie Zeeland van de Cul tuur-Technische Dienst, heeft vry- dag in Goes een overzicht gegeven van de cultuurtechnische werken in deze provincie. In het afgelopen jaar werd een bedrag van ongeveer 14 miljoen gulden besteed in de herve-ka- vclingsgcbieden Schouwen-Duive- land, Tholcn cn de zak van 7uid- Bcvcland. In 1960 werd aan hcr- verkavclingswerken op Schouwen- Duivcland uitgevoerd voor een be drag van 3.7 miljoen, op het eiland Tholen voor 8 miljoen en in de zak van Zuid-Bcveland 2.3 mil joen. De kavclinrichting en drai nage kostten 7 miljoen gulden, dc aanleg van wegen 3.5 miljoen. In het afgelopen jaar is 2.250 ha ka velingsinrichtingswerk uitgevoerd cn 1.540 km drainage. Alle herver- kavclingsgcbiedcn zjjn van gema len voorzien. Er kwamen 39 km nieuwe wegen lot stand, evenals 15 km. op. en af ritten en onderbanen langs dijken. 126 km weg kreeg een deklaag van warm grint-zandasfalt. Sindt 1954 zijn in de herverka- velingsgebieden 292 boerderijen verplaatst. Dit jaar werden 21 boerderijen gebouwd voor ver plaatste en vergrote bedrijven. Eind 1960 was op Tholen 678 ha beschikbaar voor bedrijfsvergro- ting. 155 bedrijven werden hier mee vergroot. De landbouwbedrij ven die werden vergroot kwamen gemiddeld van 7.9 ha tot 14.2 ha. Op Tholen was de beschikbare op pervlakte grond niet toereikend om alle in aanmerking komende be drijven te vergroten. Ditzelfde deed zich in nog sterkere mate voor in de zak van Zuid-Beveland. Op Schouwen-Duiveland, waar de be- drijfsvergroting vorig jaar zijn be slag heeft gekregen, werden 219 bedrijven vergroot. Dit vergde een oppervlakte van 1265 ha. Nog grond beschikbaar Op Schouwen-Duiveland was nog grond beschikbaar. Daardoor kon den zes Thoolsc bedrijven en een bedryf uit Zuid-Bcveland worden verplaatst naar Schouwen-Duive land. Over de herverkaveling van Wal cheren deelde ir. Van der Zaken mede, dat de uitvoering van wer ken thans volledig voltooid is. De lijst van geldelijke regelingen is ter visie gelegd. Door 724 van de 5.713 eigenaren zijn bezwaarschriften te gen de definitieve afrekening inge diend. 375 bezwaarschriften wer den reeds afgehandeld; met 250 re clamanten is overeenstemming be reikt. Burgemeester van Namen gearresteerd BRUSSEL, 2-1. De burgemeester van Namen en een socialistisch lid van de gemeenteraad zijn zondag gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan sabotage aan veer tig bussen, aldus heeft de politie in Brussel meegedeeld. De sabotage zou zijn gepleegd in een garage in het nabijgelegen Salzinnes. Zeven personen die er eveneens van worden verdacht bij deze kwestie betrokken te zijn zijn reeds voor de rechter van instructie ver schenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1961 | | pagina 1