Z WITS AL Burgemeester J. L. van Leeuwen schetste de positieve gemeentelijke sfeer Sowjet-Unie niet in staat de Ver. Staten in te halen Beeldbuis ALTHANS MINDER Vaarwel HOEST UW KIND...? Boksspi ort eiste dit jaar tien doden Blindheid door afsteken vuurwerk mogelijk De „dodende straal" uitgevonden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE zaterdag ij decejjber i960 No. ïmr Laatste vergadering gemeenteraad Zonnemaire Raadsleden durfden besluiten te nemen Woensdagmiddag kwam de raad der gemeente Zonnemaire voor de laatste maal in haar bestaan bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. L. van Leeuwen. Be halve de voltallige raad waren op deze afscheidsvergadering ook aan wezig de heer J W. Bolkenbaas, ambtenaar l'er secretarie, de heer K. Mandemaker, hoofd der o 1.- echool, de heer G. v. Felius, opper wachtmeester der rijkspolitie en de belde gemeentewerklieden, do he ren R. den Haan en J. Stoel. Na afwerking der agendapunten, waarin omslag werd verleend aan de heer J. L. van Leeuwen als ambtenaar der Burgerlijke Stand en goedkeuring van enige van G S. terug ontvangen raadsbesluiten, richtte de burgemeester zich met een uitvoerige toespraak tot do raad. Spr. herinnerde aan de oriënte rende bespreking in 1954 tussen Brouwershaven en Zonnemaire, toen reeds plannen bestonden voor ons eiland van samenvoeging der gemeenten. Toen bleek reeds, dat de stemming destijds gereserveeid was, aldus de burgemeester, maar thans blijkt, dat de groei naar de vereniging d'er vier gemeenten wordt aanvaard. Spr. g.eep terug in de geschiedenis en wel tot 1865, toen de gemeente Bommenede voor dezelfde vraag werd gesteld als de gemeente Zonnemaire thans. Ook toen had m.a.s. vereniging deier beide gemeenten plaats. De voor zitter las de notulen van deze ver gadering voor, wat een duidelijk overzicht gaf over de plannen des tijds, welke praktisch gelijk zijn aan de huidige Burgemeester van Leeuwen sprak verder over zijn komst als burge meester naar Zonnemaire twee jaar geleden, hetgeen toentertijd wel met enige reserve zal zijn ont vangen Er is altijd gestreefd naar een goed en menselijk contact en de ervaring heeft geleerd, dat het werk voor mij in Zonnemaire tot een grote voldoening is geworden, aldus spr.. Een grote steun hier voor betekende de grote tegemoet komendheid der raadsleden en ver trouwen dat geschonken is, bene vens de bereidheid tot het nemen van soms ingrijpende besluiten. Goed© contacten met de bevolking De burgemeester roemde de con tacten met de bevolking en gaf een opsomming van een aantal belang rijke gemeentewerken, welke in de afgelopen twee jaar werden gerea liseerd. De burgemeester betreur- het ten zee.ste dat in deze korte ambtsperiode het overlijden is voorgekomen van oud-wethouder Jac. de Rijke en oud-gemeentese cretaris, de heer J. W. Goedbloed. Tenslotte richtte de voorzitter zich tot ieder raadslid apart met woo. den van dank voor de spon tane samenwerking en ondervon den medewerking, tot de gemeen tesecretaris de heer A. P Dubois, welke spr een grote steunpilaar noemde, vooral tijdens de beginpe riode als burgemeester der ge meente en als raadsman in college van b. en w. Woorden van toewij ding vielen eveneens ten deel aan de heer Bolkenbaas, ambtenaar ter secretarie, de beide gemeentewerk lieden, de heer Mandenmaker, hoofd der school en de heer van Felius; wachtmeester der Rijkspo litie. Verder sprak de burgemeester dankwoorden aan het adres der woonruimtecommissie, bestuur B. I.M.Z. en de brandweer. Tot besluit van zijn toespraak zei burgemeester van Leeuwen met allen prettig te hebben samenge werkt en noemde het werk in deze gemeente, ook met de bevolking een grote levenservaring. Hij ein digde met een gedeelte uit de kerst rede, welke H M de Koningin vo rige week tot de Nederlandse be volking richtte: Er is anderzijds ook zoveel aan het verouderen. Er gaan nieuwe golven over ons heen; er komen nieuwe mogelijkheden binnen ons bereik. Sommige oude instellingen blijken vermolmde stukken te zijn van een vloer, waar op een levende maatschappij met haar nieuwe generatie niet meer kan staan en bewegen. Sommige oude tegenstellingen verliezen hun zin en verbrokkelen onnodig de ondergrond van ons bestaan Er worden dingen nog voor levend aangezien, die spoken uit het ver leden zijn geworden. Zoekt U zelf maar uit. Ieder zal er weer andere vinden. Laten we ook nooit vergeten, dat wij mensen één grote broederschap zijn - en wat een schandelijk waan denkbeeld het is, zich daarnaar niet te gedragen. Woorden van dank De wethouders P. v. d Velde en J. M. Goemans en de raadsleden L. Braber, W A. Duinhouwer, J. A. v. d Bijl, L. M. v. d. Have en M Lukaart spraken woorden van dank tot de voorzitter voor de pret- Ingezonden mededeling FINANCIEN EN ECONOMIE LUXEMBURG, 28-12. In de vreed zame concurrentie tussen oost en west is de Sowjet-Unie nog niet In staat om de Verenigde Staten in te halen en de situatie van de zes landen van „klein Europa" is in het geheel niet slecht, zo wordt in hoofdzaak medegedeeld in het laat ste nummer van „Communaute Europeene", het in het Frans ge stelde voorlichtingsblad van de drie gemeenschappen (E.E.G., Eu ratom en E.G.K.S.). Aan de hand van een analyse van de ontwikkelingsvooruitzich ten tot 1972 van de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en de landen van klein Europa komt het blad, na bestudering van statistieken, tot de drie onderstaande gevolgtrek kingen u,. I In de eerste plaats schijnt de slagzin „inhalen en overtreffen van de Amerikaanse produktie", die door de Sowjetrussische leiders 'naar voren werd gebracht, moei lijk tot uitvoering te zijn te bren gen. De globale industriële produk tie van de Sowjet-Unie, die in 1956 45 pet. beliep van die van de Ver enigde Staten zal over twaalf jaar (tussen 65 en 78 pet. van de Ame rikaanse produktie belopen. De produktie per hoofd der be volking van de E.E.G. en die van de Sowjet-Unie benaderen in een langzaam tempo de produktie per hoofd der bevolking in de Vere nigde Staten. Voor de zes landen zal zij toenemen van 46 pet. van de Amerikaanse produktie per hoofd der bevolking in 1965 tot 68 pet. in 1972 en in dezelfde tijd in de Sow jet-Unie van 38 pet. tot 53 63 pet. Naar het schijnt zal de indus triële produktie per hoofd der be volking van de E.E.G. iets hoger blijven dan die in de Sowjet-Unie. In 1972 zal zij haar met 7 27 pet. overtreffen. tige samenwerking en de behaalde resultaten In deze loftuitingen werd de heer A. P. du Bois even eens betrokken, benevens de heer Bolkenbaas en gemeentewerklie den Bijzonder vei heugend noemde burgemeester van Leeuwen het dat juist nog heden opdracht kon wor den gegeven aan de aannemer tot het bouwen van het scholencom plex aan de Zuidweg, hetgeen een waardige afsluiting der raadszit ting mag worden genoemd. Ter herinnering bood de voorzit ter de raadsleden een fraaie foto aan van de raad in zijn huidige vorm. WAT BIEDT DE Ook in de televisie brengt 1961 verscheidene wijzigingen. De be- angry kste zijn wel de zendtijduit breiding in het komend seizoen en de aanschaf van een ampex appa ratuur voor het opnemen van lacer uit te zenden piogramma's. Daar mee komt een einde aan de siechie Kwaliteit van dergelijke ingeblik tekost, want al zal de tele-iecor- ding niet op alls fronten worden afgeschaft, de belangrijkste evene menten zoals kykspelen) zullen toch aanmerkelijk beter op de buis verschijnen als ze tevoren zijn ge realiseerd dan voorheen met de jiimapparatuur kon geschieden. Belangrijkste verschilampex maakt gebruik van de magnetische uand ais een bandopnemer, maar er kan vooralsnog niet in gemon teerd worden. We krijgen dus pre cies hetzelfde te zien als ook is op genomen met de camera's De tele- recoiding blijft derhalve in ge bruik voor produkties waarbij de regie het risico van een schoon- neidsvlekje niet durft te nemen, alsook de ingewikkelder program ma's die een bepaalde montage vereisen, hetgeen vooral bij de iiucs in kinderprogramma's nogal eens voorkomt. D,e amp ex-apparatuur kost de N.T.S, f 350.000, geen wonder dus dat zij even de kat uit de boom ge keken heeft en niet tot aanschaffing is overgegaan alvorens andere lan den de vinding konden aanbeve len. Dat het resultaat niet te on derscheiden is van „life" bewees weede kerstdag de uitvoering van De Vogelkoopman. U zag een am- p,ex-opname en de kwaliteit was uitstekend. KENNIS EN KUNST. Van de verdere veranderingen noemen we de komst van de eerste cursus per t.v., gepresenteerd door de K.R.O en nauw verwant aan het Avondcollege" van de ge- iUidsradio. Eerste vak: de Neder landse taal, een uitstekende keuze, want de Nederlander moet onnoem- ijk veel leren op allerlei lage, mid delbare en hogere onderwijs insti tuten, er worden oneindig veel di ploma's en overbodige kennis ver gaard, vakstudies afgedwongen en bijlessen gegeven, maar wie schrijft er eigenlijk goed Nederlands??? Een andere nieuwe rubriek is de Kijk op de kunst", waarin de to neelrubriek en Vademecum van Jan Willem Hofstra opgaan. Laatst genoemde zal dan (op verzoek?) niet meer voor de camera's ver schijnen. Het wordt een uitgeb,ei- de kunstkroniek met commentaren van deskundigen, waarschijnlijk geïnspireerd op de Spiegel der Kunsten van de V.A.R.A., die de erepalm van het Prins Bernhard- fonds wegdroeg in 1960. Zoals eerder gemeld zullen de toto van de V A R.A. en de kwart jesregens van de A.V.R.O. dit jaar ook door andere shows worden ver vangen. Wel blijft Lou van Burg met zijn gezelschap de kijkers ver maken, maar dan met een muzikale quiz op de zaterdagavonden. OUD EN NIEUW. Op oudejaarsavond zal Jelle de Vries wel weinig kijkers overhou den, dachten wij zo, want menig t.v.-bezitter zal die ene avond in het jaar toch zijn vergeten radio weer opzoeken om Wim Kan te be luisteren met zijn visie op de kabi netscrisis. Als wij goed zijn inge licht heeft de K R.O. er over ge- prakkizeerd de zender tussen 9 en 10 uur tijdelijk te sluiten, maar ten slotte koos de programmaleiding grammofoonmuziek als pauzevul ling De N.C R.V. laat evenwel in Bussum een cabaretje ins Blaue hinein spelen. Attractief is weer het jaarover zicht van de journaaldienst (8.30 uur en 11 uur) in twee delen. Van Mies Bouhuys' musical Zwaan kleef aan" willen wij wel iets zien, maar vergeet u dan de Tierelan tijnen op de klankradio (10 40 uur) niet! Op zo'n avond is de oude ra dio trouwens beter afgestemd. Het jaaroverzicht kunt u ook op de nieuwjaarsdag zien (waarom dan kostbare avondzendtijd opgeofferd en de herhaling niet in de middag gebracht?). Als u geen nieuwjaarsbezoeken moet afsteken, kunt u genieten van In de afgelopen weken is men in vele plaatsen actief geweest, om de vuurwerkexplosies zoveel mogelijk in te perken. Velen zagen liefst helemaal geen vuurwerk, ook niet op oudejaarsavond, maai wellicht is dat teveel gevergd. Onherroepelijk gold echter deze maand: „verkoop alleen boven 18 jaar". een concert uit Wenen, van Bruce Low met zijn show waarin ditmaal o.a .de Peter sisters en Guus Jan sen optreden, en van een afleve ring in de serie Interpol. UIT OF THUIS IN 1961? En dan is 1061 alweer begonnen, met maandag het eerste journaal van 't eerste (blijde of nare?) nieuwshet eerste weerbericht (vriezen of dooien) en de eerste bouwmeester van onze eeuwenoude cultuur (V.P.R.O.). Toch weer een d-ik in het verleden, ook met de Oude draaidoos", we kunnen er immers maar moeilijk afscheid van nemenZelfs het medisch con sult berust nog op gegevens van afgelopen jaar. En wat dacht u van Annoop woensdagavond? Weer een terugblik. Voor de men sen die vooruitzien, kunnen we echter het avondcollege in het Ne derlands aanbevelen. Televitrine en Piste verleiden ook tot rustig thuisblijven en toekijken. Donderdag nemen Armand en Michaela Denis ons mee naar een geisha-feest in Japan en vertolkt Johan Kaart de „Inspecteur voor een kijkspel dat „min of meer" als thriller kan worden aangemerkt met o.m. Joan Remmelts Loudie Nijhoff, Slgrid Koetse en Manfred de Graaf. Wilt u uitgaan, dan blijven de dinsdag en de vrijdag over. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER honing siroop NEW YORK, 30-12 Tien boksers zijn dit jaar overleden aan de ge volgen van in de ring tijdens wed strijden opgelopen blessures, zo h'eeft het toonaangevende Ameri kaanse boksblad Ring Magazine" In tijn jaaroverzicht bekend ge maakt. Op deze trieste lijst komen de namen voor van vier Mexicaan se beroepsboksers, van vier Ame' i- kanen (twee profs en twee ama teurs) en van twee Fransen. Gezien tegen de achtergrond, dat er dit jaar in de Verenigde Staten 5000 wedstrijden voor beroepsboksers zijn gehouden, acht het blad dit aantal gering, bovendien wanneer men in aanmerking neemt, dat het Amerikaanse voetbal alleen al in de maanden oktober en november achttien slachtoffers eiste. Een ambtenaar van het Britse consulaat in Elisabethstad heeft medegedeeld, dat na de beweerde aanval op een trein met school kinderen, waarbij volgens de eer ste berichten minstens twintig pas sagiers zouden zijn gedood, slechts het lijk van een Kantangese gen darme is gevonden. Achthonderdduizend televisietoestellen DEN HAAG, 28-12. Woensdag is bij de dienst Luister- en Kijkgel den het 800.000ste televisietoestel geregistreerd. Dit betekent, dat het aantal t.v.-ontvangers, dat op 12 januari 1959 nog pas 400.000 be droeg, binnen twee jaar verdub beld is. Hoe snel de groep televisiekijkers zich de laatste tijd uitbreidt, blijkt wel uit het feit, dat het 700.000 ste t.v.-toestel pas iets meer dan vijf maanden geleden, namelijk op 20 juli j.l. werd ingeschreven. In totaal werden dit jaar tot en met 24 december 213.228 t.v.-ont vangers bijgeboekt, tegen 189.733 in de corresponderende periode VLISSINGEN. Donderdagmorgen vroeg is in de buitenhaven van Vlissingen de „Waterman" binnen gelopen met aan boord 124 passa giers uit Indonesië, voor het me rendeel spijtoptanten. Slechts en kele repatrianten bevonden zich onder deze groep. Vaarwel oude man 1960. Je hebt het er bijna weer opzitten en of we om je heengaan moeten treuren zal later wel uitkomen. De geschied schrijvers zullen het wel uitdokte ren te zijner tijd. Moeilijk jaartje gemeest in de wereld, dat 1960 met hoopjes onrust, die niet spoorslags zuilen verdwijnen in de nieuwe jaarcirkel Dat lijkt tenminste on waarschijnlijk. De kranten, de radio en de „kijk kast" hebben het allemaal ijverig gespuid. Wereldsmart samenge drukt op een krantenpagina, in vlotgesproken vijf-minuten-praat jes of binnen de sponningen van het fluorescerende venster. En straks is het dan weer zo ver. „Uren, dagen, maandenin de kerken, een samengevat lachertje op c,2 radio, de geur van bollen en ftappen in de straten en huizen, klappen en klapjes hier en ginds, ruui pijlen, scheepsfluiten, beieren, de klokken en rode wijn, die in de glazen fonkelt Weer is ,een jaar voorbij. Het zal zijn als op andere j malen. En dan 1961 weer maar in. Een nieuw jaar, hier en daar behoorlijk erfelijk belast, maar toch ook met j een nieuwe kans, ondanks de goede voornemens, die ook deze maal stenen kunnen zijn in de weg naar de hel. Een nieuwe kans. Het is misschien toch goed een voorzich tig streepje te zetten onder dat woovd, ook al maken alle terugke rende dingen „zo moede" naar des Predikers woord en zat het ook straks niet aan „ijdele dingen" ontbreken. Wdt met die kans en hoe met die kans is voor de schrijvers en gelegenheidssprekers. Laten we het in dit minuscule kolommetje ook mogen houden op een snufje vro lijkheid, een snufje humor uit het alledaagse leven, echt wel nodig om de stamppot van 1961 verteer baar te maken. Die kan misschien wat zwaar op de maag komen te liggen. Met een scheutje aroma, dat de lippen plooit, gaat het dan mis schien weer. Al is de krant niet voor de re clame; voor grappen, voor penibel# enfof vrolijke zaken, voor merk waardige situaties en zeldzame vei schynselen, moge ondergeteken de zich in 1961 bij de lezers (en lezeressen, vlak ze niet uit) min zaam aanbevelen Tot slot van deze plaats een zalig uiteinde en een vredig en gelukkig 1961. EILANDMAN. DEN HAAG, 29-12. De „Algemene Nederlandsche vereniging ter voor koming van blindheid" heeft ge waarschuwd, dat ieder jaar weer in ons land enige honderden ge vallen van oogletsels veroorzaakt worden door vuurwerk. Een be langrijk percentage hiervan is ernstig en geeft blijvende gevolgen voor het getroffen oog. De vereniging meent, dat bU vuurwerk hoogstens gesproken kan worden van zeer gevaarlijk en minder gevaarlijk en acht het haar plicht te waarschuwen tegen het afsteken van vuurwerk, zonder het nemen van de nodige veiligheids maatregelen voor betrokkenen en l publiek. LONDEN, 28-12. „Een nieuwe straal, die de eigenschappen van de radarstraal en de radiogolf in zich verenigt, kan de „dodende straal" worden, waaraan door schrijvers van populairwetenschappelijke ver halen zoveel aandacht is besteed. Men bestudeert thans op het cen trum voor wetenschapelijk speur werk te Malvern in Engeland, de verbluffend schijnende mogelijkhe den van deze nieuwe vinding", al dus de „Daily Mail". Het blad vervolgt: „De straal wordt opgewekt met gebruikma king van langs kunstmatige weg vervaardigde robijnen, die met de uiteinden in zilver zijn gevat. De nieuw,e straal, die de naam Laser" (van „Light amplification by sti mulated emission of radiation" versterking van het licht door ver groting der straling) heeft gekre gen, kan binnen enkele jaren een omwenteling teweeg brengen op het gebied van televisie en van uitzendingen in het algemeen. Praktische toepassing van „La ser" zou het een Britse televisie ontvanger mogelijk maken recht streeks uitzendingen van de Rus sische of de Amerikaanse televisie op te vangen. Zij zou de geleerden ook in staat stellen om bv. het maanoppervlak met een lichtbun del te beschijnen", schrijft de Dai ly Mail". Het blad vervolgt: „In militair opzicht zou „Laser" de ideale spion zijn, want het zou aan vliegtuigen of daarvoor speciaal uitgeruste aardsatellieten de mogelijkheid verschaffen betrouwbare weerga ven te verkrijgen van alles, wat er in de wereld de moeite van hei waarnemen waard Is. Wanneer de nieuwe straal door reusachtige vergrootglazen zou ge leid worden, zou de helderheid er van in het begin groter zijn dan die van een miljoen zonnen. Hier door zou Laser" tevens een doden de straal worden, die alles, dat op zijn weg zou komen, zou verbran den". Aldus de „Daily Mail". Het blad besluit met het aanha len van een mededeling van een aan het centrum van Malvern ver bonden ingenieur, die schrijft dat de nieuwe vinding zou kunnen worden gebruikt om meer kracht te verlenen aan de radiotelefoni- sche golven. Ook vraagstukken, die verband houden met het verzorgen van te levisie-uitzendingen in kleuren, zouden door toepassing van de nieuwe straal gemakkelijker zijn op te lossen, aldus deze deskundige zegsman. MELK één cent duurder DEN HAAG, 29-12. Het ministe rie van Landbouw en Visserij brengt in herinnering, dat de prijs van de consumptiemelk als gevolg van de verhoging van het vetge halte met ingang van het nieuwe jaar met 1 cent per liter zal wor den verhoogd. Overeenkomstig het advies van het produktschap voor zuivel heeft de minister van Land bouw en Visserij de heffingen op koffiemelk en room voor alsnog ongewijzigd gelaten, zodat de prij zen van deze melkprodukten voor de consument per I januari 1961 geen wijziging zullen ondergaan. Belastingverlaging op sigaretten DEN HAAG, 29-12. Met het oog op het feit, dat op 1 januari a.s. de tijdelijke verhoging van omzetbe lasting op sigaretten vervalt, deelt de Stichting sigarettenindustrie mede, dat het niet mogelijk is ge bleken voor die datum een defini tief standpunt te bepalen ten aan zien van de vraag op welke wijze deze belastingverlaging ten goede moet komen aan industrie en ta- bakshandel. Hangende het nog verder te voe ren overleg is van de zijde van het ministerie van Economische Zaken aan de industrie verzocht per 1 januari 1961 de inkoopprijzen voor de handel te verlagen met de tot dusverre door de industrie in uit zicht, gestelde 12 cent per 1.000 si garetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5