Raad en burgemeester van Ouwerkerk namen officieel afscheid Srssstó §gtS3SSS Drie maal Ouwerkerk Afscheid HISTORISCHE SLOTZITTING IN DORPSHUIS Grote waardering voor werk van scheidende burgemeester „Laten we er geen drama van maken - al vele Jaren geleden was er Immers al sprake van gemeen telijke herindeling. Al nemen we afscheid van heel veel dat ons lief is, we zijn vol vertrouwen In de toekomst van Ouwerkerk als deel van de nieuwe gemeente Duive lend. Hieraan draagt zeker bij de wetenschap dat de nieuwe burge meester, de heer A. A. van Eeten ons al 25 jaar van nabü kent en zeer goed weet hoe hier gedacht en geleefd wordt". Aldus sprak donderdagmiddag burgemeester J. Rome«n aan het slot van de laatste en tot een. his- torische plechtigheid uitgegroeide openbare vergadering van de ge- meenteraad van Ouwerkerk. De zeer druk bMOChte vergade- rins werd gehouden in het fraaie nieuwe Dorpshuis, onder de geno- d aden waren o a. de burgemees ters van Zierikzee, Nieuwerkerk, Yerseke en Kruiningen, oud-burge- meester van Veen van Enschede, vertegenwoordigers van de ge meente Amsterdam en een deputa tie van Rijkswaterstaat. Zeer veel is er deze middag ge- sproken, herinneringen werden op- Behaald, maar vooral werd de ge U-eenheid door tal van sprekers aSrarepen om hulde te brengen aan de persoon van de heer J. Ro- meijn, die het burgemeestersambt vervulde vanaf 1928 en voor wie het een groots afscheid is gewor den. Uiteraard was er weemoed om dit onherroepoehjk einde van d gemeentelijke zelfstandigheid maar ook trots over wat na oorloe en ramp door innige samenwerking in deze kleine gemeenschap is tot stand gebracht. Dankbaar voor hulp Zeer dankbaar toonde de bur gemeester zich voor de grote hulp uit binnen- en buiten land die zijn gemeente ontving na de watersnood „Zonnet deze hulp was Ouwerkerk ver loren gegaan", aldus de burge meester, die zich vooral ook dankbaar toonde voor de mo rele steun in die tijd door de bezoeken van H.M. de Konin gin en de daadwerkelijke, hulp van de Commissaris dei Ko ningin, Jhr. nu. A. F. C. de Casembroot. Wii hebben een moeilijke tijd ^rgSdeVt1hfe£tUeregnmgrot; hlidrage mogen leveren aan de we deropbouw van de gemeente, ver keringen op allerlei gebiedwer den tot stand gebracht. Ik ben zeer dankbaar voor het ons geschonken grote vertrouwen, speciaal de vrienden wethouders vMr hun^ini- 1 iatieven. en hun grote zore, Slotte zei de burgemeester met en raad verdwijnen thans amts h De'raad besloot tot het verienen van eervol ontslag per 111 kOe&BlziOdf onOtegbriel van H M de Koningin v00r^'"rtg^ -é^fk^e=og vrij mei aan het einde van zat.be- Ser^rc^^SehJ. Oa" "g" "ontplooien reeds gemeentelijke activiteiten ln deeüidS toen Ouwerkerk nog door petroleumlampen werd d f:ilTslkrvfn^dvXt-in- gen voor do land.arbeldfr!'ieDheem dere leden.van.to raad dm h« fwethouder vanaf 194W en de heren erTvond ItefprJig te weten da Hl. nieuwe raad meer Iinancieie de nieuwe name nchtte werf hoofd der school en lerares- ds. Franke en rijkspolitie. „Geen aanhangsel" Wethouder Kuijper toonde zich tnpetnraak vooral dankbaar v^or ^e democratische instelling gemeester alttm du,^ nieuwe aerrieente Duivelend meer tin»ncl" d°kr gewaagdf van' dankbaarheid voor TpA samenwerking, en He heren J. L. Kuijper en J. van Si Jen. Ais aandenken v«n ter een boekenbon aangeboden door de heer H. Doornenbal. De burgemeester dankte hierop allen, maar zei dat het niet om zijn per soon ging, maar „Ouwerkerk gaat weg en dat is het belangrijkste". Met een flinke tik van de hamer werd hierna de laatste raadszitting besloten. Dorpsgemeenschap blijft Oud-burgemeester van Veen van Enschedé herinnerde zich de ver schillende bezoeken die hij aan Ouwerkerk bracht na het rampjaar. Hij was er van overtuigd dat het moeilijk is de zelfstandigheid prijs te geven, maar vond het een ge lukwens waard dat de hechte dorpsgemeenschap blijft bestaan al gaat ze op in een groter gemeente lijk geheel. Ir. K. A. Bazlen, van de voorma lige dienst Dijkherstel, wees op de grote internationale bekendheid die Ouwerkerk heeft verworven en ongetwijfeld zal behouden door de gedenkwaardige dijksluiting. De heer Bazlen getuigde van zijn grote iof voor de aanpak van het werk in de rampperiode. „B. en w. en de raad waren de drijfveer van de wederopbouw, op uw werk terug zien moet u grote voldoening schenken", aldus de heer Bazlen. Vervolgens werd het woord ge voerd door ir. F. A. Klokke (ge meente-architect). de heer A. M. Smits (penningmeester van het Groene Kruis) en de hoofdonder wijzer de heer J. Berrevoets. Ver der spraken de heer J. Boot als voorzitter van de muziekvereniging „Nieuw Leven" en de heer J. P. Dekker namens de culturele- en sportvereniging en de Ned. Herv. gemeente. Hij bood de burgemees ter een kistje sigaren aan. Namens de collega-burgemees ters dankte burgemeester A. A. van Eeten de he,er Romeijn voor de immer ondervonden prettige sa menwerking. Hij wees er met na druk op dat de Ouwerkerkers zich geen zorgen behoeven te maken over achterstelling van hun ge meente bij Qosterland of Nieuwer kerk. „Het kleinste kind krijgt im mers altyd de meeste verzorging en het wordt nog oppassen om het niet voor te trekken". Burgemeester J. Romeijn in'actie, tijdens één van de talloze manifes taties, die in „zijn gemeente" plaats vonden. Ditmaal bij de opening van het sportterrein. TONEEL EN FILM Concertzaal Zierikzee brengt vrolijke film met Conny Froboes Een film vooral die de „tieners" zal aanspreken is: „Hopla Conny", een film met het teenager-idool Conny Froboes Een fraaie kleu renfilm, waarin het vrolijkheid en ritme is geblazen. In deze film speelt Conny „stuiversverwisseltje" alles terwille van een uit Amerika overkomende jongeman. Het ver haaltje is niet bijster ingewikkeld. Ook in deze ,,Froboes"-film gaat het om Conny, die een serie zeer gewilde liedjes laat horen (en zien), waarvan de jeugd - en de ouderen stellig ook nog - volop kunnen ge nieten. Het „Gat van Ouwerkerk" gaf een wending aan de historie van zelf standig Ouwerkerk, zo diep ingrijpend als men zich voorheen eenvou digweg niet zou hebben kunnen indenken. Een beeld van „Ouwerkerk in de petroleumtijd", waarvan burgemeester Romeijn in zijn afscheidstoespraak op de slotraadsvergadering ge waagde. Andere tijden toen, met andere problemen! KERKNIEUWS Nieuwjaarsontvangst by de Paus VATICAANSTAD, 29-12. Bij de ontvangst die paus Johannes don- derdagachtend heeft gehouden voor de leden van het corps diplo matique, die de gebruikelijke nieuwjaarswensen kwamen aan bieden, waren twee-en-veertig landen vertegenwoordigd. Het was voor het eerst sedert 1949 dat de diplomaten gezamenlijk werden ontvangen. De voorgaande jaren werden de audiënties voor de ver tegenwoordigers van de bij de hei lige stoel geaccrediteerde landen apart gehouden en in volgorde van anciënniteit. Scheepvaartberichten Acmaea (t.), 30-12 te Cabimas vervv. Esso Nederland (t.), 29-12 dwars Aden naar Mena Al Ahmadi. Japara, 29-12 van Lorenzo Marques naar Beira. Koratia (t.), 29-12 van Rotterdam naar Arnoldsvik. Lemsterkerk, 28-12 van Genua naar Rotterdam. Vivipara (t.), 29-12 dwars Muscat naar Algiers. SPORT VOETBAL De voetbalwedstrijd MEVO-Co- lijnsplaatse Boys voor zaterdag a s. is uitgesteld. In dubbele zin staat het jaar einde op Schouwen-Duiveland dit maal ia het teken van afscheid ne men. Niet minder dan 16 gemeen ten toch verliezen hun zelfstandig heid. Als courantier in deze streek voelt men zich onmachtig om al die tot nu toe zelfstandige gemeen ten, waarin zoveel gebeurtenissen hebben plaats gevonden „het volle pond" te geven. Men zou minitueus de historie willen nagaan en op een zelfde wjjze verslag willen doen van al het lief en leed dat in de dorpen in de loop van zovele jaren zelfstandigheid, de bevolking beroerde. Gelijktijdig beseft men het niet te kunnen, want die ge schiedenis en die recapitulatie zouden boekdelen vergen. Een ge meente is nu eenmaal een dyna misch geheel. Het „alles vloeit", naar het woord van de wijsgeer, geldt in zeer bijzondere zin voor het leven in en rond een gemeente Weliswaar gaat - na de samen voeging - het eigen gemeenschaps leven in de dorpen verder, maar men gevoelt toch dat een periode is afgesloten. Een nieuw tijdperk is binnengetreden. En ook by dit afscheid geldt het: „partir c'est mourir un peu" (afscheid nemen is een beetje sterven). Op dit uur van afscheid denken wij aan Burgh, een kleine gemeen te, die succesvol meespeelde in de ontwikkeling van de Schouwse Westhoek als recreatiegebied bij uitnemendheid. Een sfeervol dorp, met eigen „costumes" en een eigen geluid, als het er op aan kwam. Haamstede, belangrijke gemeente in het eilandelijk badgebied, wist zich zelfbewust, zy het met gevoel voor afstand en verantwoordelijk heid een eigen, respect afdwingen de allure te geven. Maar ook Re- nesse gaf een eigen cachet aan dit gebied, door de voortvarendheid van zijn leiders, de beminnelijk heid der bewoners en - dat „speelt" overal in het duingebied - de inti miteit van de sfeer, die vooral de vreemdelingen zo duidelijk aan spreekt. De „kleintjes" in het „Laege van Schouwen" behoeven ons waarlijk niet minder lief te zyn. Ellemeet en Eikerzee, bescheiden gemeenten, getekend door de kracht van hun bevolking, Noordwelle, een dorp met 'n „eigen gezicht" en „Seroos" de kleinste, altemaal plaatsen „be- zy de wegen", waar het echte 'Schouwse leven wordt gevoeld en j wordt geleefd met een vanzelf sprekendheid, die in een chaotische j tijd als de onze zo uiterst sympa- thiek aandoet. Kerkwerve, van wat groter importantie, met de anderen gegaan door een poel van ellende en ontreddering, maar ontstegen aan de ontwrichting. Hoe apart hiervan zijn weer de „corridor" - gemeenten. Brouwers haven met nog zoveel sporen van oude grandeur, een Smalstad, met het accent op stad, met de wijs heid van Cats begiftigd en trots op hetgeen het verleden naliet, open verder voor hetgeen het heden aan kansen biedt. Zonnemaire „de be- scheidene", waar een eerlijk en liefdevol samengaan de onderlinge verhouding stempelde en stempelt en zelfbewust in een isolement, dat reeds lang geen isolement meer is, Dreischor. Een gemeente met ook alweer een eigen kleur en sfeer, waar het historisch motief van het „anders zyn" tot op de huidige dag wordt onderlijnd. De Duivelandse gemeenten dienen zich aan. Oos- terland, eens een kleinood in een schrijn van groen, ontluisterd door oorlog en ramp, maar fraai en stijl vol opgebouwd, bekend om de godsdienstzin zijner bewoners en de hulp aan allen, die zwak, oud of ziek zijn. Nieuwerkerk, een naam met een klank, vooral na de stormramp, die medogenloos toe sloeg en een zee van ellende over de bevolking uitstortte. Een dorp, waarvan de inwoners geen initia tieven uit de weg gaan en geen ver vooruitziende plannen schuwen. By Ouwerkerk moet men oppassen want een lawine van herinnerin gen dreigt los te raken, als men over deze - thans ook niet meer zelfstandige - gemeente begint te schrijven. Er is - we durven het hier nog eens openlijk te zeggen - geen dorp, waar de gemeenschap sterker de wezenstrekken van een grote familie toont dan Ouwerkerk voorgegaan door een burgemeester dlo men niet vergeten zal, gedach tig aan het vele dat hij deed voor Ouwerkerk in nood. Natuurlijk op al deze dorpen gaat het leven door, maar de eigen bestuurlijke zelf standigheid moest teloor gaan. Of for aan een tyd die efficiëncy in haar vanen heeft geschreven, ra tionalisering, sanering en concen tratie. De geschiedschrijver zal objectief kunnen oordelen, hoe de eenmaal zelfstandige gemeenten het deden. Wij dachten van goed, opvallend goed zelfs. Avonturenfilm Een film met spanning en avon tuur is de - hier reeds eerder be sproken - film: „De ondergang van de Mary Deare", met niemand minder dan Cary Cooper in de hoofdrol. „The Tommy Steele Story" (te Haamstede) geeft een levensver haal van de Engelse Elvis Presley. Tommy heeft al een vrij avontuur lijk leven achter de rug, dat echter lelkens weer en nog - gestem peld werd en wordt door de mu ziek. Veer tien .,top hits" presen teert Tommy Steele in deze film vol vaart en ritme Officiële publikatie Teruggaaf omzetbelasting De handelaar die op 1 januari 1961 personenauto's, motorrijwielen en banden daarvoor in ongebruikte staat ten verkoop in voorraad heeft kan bij de inspecteur der invoer rechten en accijnzen c.q. omzetbe lasting tot 1 april 1961 een verzoek schrift indienen voor restitutie van omzetbelasting in verband met de per 1 januari 1961 verlaagde ta lieven. De fabrikant van sigaretten, die op 1 januari 1961 al dan niet op verpakkingen aangebrachte ze gels voor sigaretten in zijn fabriek in voorraad heeft, kan in verband met de per 1 januari 1961 verlaagde heffing van omzetbelasting voor sigaretten, restitutie van omzetbe lasting verkrijgen. Hiertoe dient vóór acht uur des morgens oP 2 januari een verzoekschrift in twee voud bij de inspecteur der invoer rechten en accijnzen te zijn binnen, gekomen. Vorenbedoelde teruggaven wor den alleen verleend indien zij ten minste f 25 bedragen. Nadere inlichtingen omtrent de vereiste gegevens voor de verzoek schriften en de percentages kunnen verkregen worden bij genoemde inspecteur. PREDIKBEURTEN (nagekomen) Zaterdag 31 december 1960 Ned. Hervormde Kerk St. Philipsland: 7.30 uur ds. van Dieren. Gereformeerde Kerk Anna Jacoba polder: 7.30 uur ds. Haverkamp. Gereformeerde Gemeente St. Philipsland: 7.30 uur leesdienst Our Geref. Kerk St. Philipsland: 7.30 uur ds. braad. Ge- Zondag 1 januari 1961 Ned. Hervormde Kerk St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Gereformeerde Kerk Anna Jacoba polder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Gereformeerde Gemeente St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud Gereformeerde Kerk St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. SUCCESJES Te koop Pracht partijtje schotten, voor garage of kippenhokken. Ze worden door ons ter plaatse gezet. Billijk in prijs. Sloper J. C. Berrevoets tel. 2095, Zie rikzee. Alle maten balken, ca. 1500 m., planken, ribben, deuren en ramen. Sloper J. C. Berrevoets, Meelstraat 54, tel. 2095, Zierik zee. S.v.p. nk 6 uur bellen! Vaarskalf - „Frieslandhoeve", Kerkwerve. Lange, zwarte leren jas, jon gensfietsje en kinderfietsje. Te bevragen aan het bureau van dit blad. Personeel gevraagd: Pet 1 mei: vaste arbeider. Adr. de Glopper, Haamstede. Diversen: Davo! Davo! Davo! De enige haard in Nederland speciaal geconstrueerd voor nootjes V- uitvoering. Alléén met deze haard bespaart u 50 k 100 gul den brandstoffen per winter. In voorraad bij de kachelspe cialist: Firma E. Saman, Oude Haven 8 (toonkamer), Sint Do- musstraat 108, telef. 2087. Een nieuwe pijp? U heeft zo uw keus gemaakt uit onze pij- penmolen. Prachtige sortering. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraanplein. Controleert uw gezondheid met een personenweegschaal! WJj hebben ze in voorraad. Fa. J. D. de Korte Zn., telef. 227, Bruinisse. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 22 dec.: Jakob Cor nells, z. van Krijn Dorst en Cornelia van Keulen, wonende te Nieuwer kerk; 22 dec.: Sara Jacoba, d. van Adriaan Matthijsse en Maria Janna Lokker, wonende te Nieuwerkerk; 23 dec.: Johanna Adriana Martina, d. van Adriaan de Bil en Maria Joanna Cornelia van Aken; 24 dec.: Adriaan, z. van Hendrik Fierens en Aagtje Pieternella Jacoba Zorge, wonende te Noordgouwe; 26 dec.: Willem Jacobus, z. van Hendrik Blankers en Paulina Arina Beenen. Gehuwd: 23 dec.: Pieter Kris- talijn, 22 jaren en Klazina Nannin- ga, 19 jaren, wonende te Groningen; 23 dec.: Cornelis van der Wekken, 21 jaren en Cornelia Otte, 19 jaren. Overleden' 27 dec.: Hendrik Hochwald. 74 jaren. DEN HAAG, 30-12. Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Maryke zyn vanmorgen per rege- rings „Friendship" van Soesterberg naar Oostenrijk vertrokken. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED OPBRENGST VAN AKKERBOUWGEWASSEN OOGST 1960 Hoge opbrengsten aan tarwe en suikerbieten DEN HAAG, 29-12. Het centraal Ook voor zaaiuien blijkt de op- bureau voor de statistiek heeft zo brengst minder gunstig dan bij de juist de uitkomsten bekend ge maakt van de definitieve oogstra- ming 1960. Er wordt daarbij we derom uitdrukkelijk gewezen op het feit, dat de cijfers alleen op de hoeveelheden betrekking heb ben, en derhalve generlei aanwij zingen bevatten omtrent de kwa liteit van de geoogste produkten. Zo blijkt bij de granen, gelijk te verwachten viel, over het alge meen een hoger vochtgehalte voor te komen dan normaal (17 pet.). Gemiddeld bedraagt dit voor gerst iets meer dan 19 pet., voor de overige granen 21 k 22. Naar ge bied lopen deze percentages nog al uiteen. Mede door de hoge gemiddelde opbrengst werden met name voor tarwe en suikerbieten opbrengsten bereikt als nooit tevoren. De tota le tarwe-opbrengst lag met 590.000 ton 19 pet. boven het gemiddelde van de laatste 10 jaren. De hoog ste hectare-opbrengst voor tarwe werd genoteerd in Friesland, waar [-wintertarwe gemiddeld 5.880 kg per ha opleverde, gevolgd door Zeeland met 5.600 kg. De opbrengst aan suikerbieten bedroeg 4.676.000 ton, d.i. ruim de helft meer dan vorig jaar. Aan voederbieten werd op een kleinere oppervlakte ruim twee maal zoveel geoogst als in 1959. De consumptieaardappelen zijn, vergeleken bij de voorlopige ra ming van oktober, enigszins tegen gevallen. De netto-opbrengst van kleiaardappelen ligt nu op het ge middelde peil van de laatste 10 ja ren. Voor zandaardappelen ligt zij er 10 pet. boven. voorlopige raming verwacht werd. Bij een gemiddelde opbrengst per ha van ruim 30.000 kg wordt een totale produktie verwacht van 155 duizend ton. b i 9 -v* (i A ïuS.s a KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koudekerke (Zld.); L. J. Altena, Steggerda; door de classis Amsterdam als pred. voor buitengew. werkzaamheden: kand. C. Lebbing, Amsterdam. Aangenomen naar Amsterdam (Willem de Zwijgerkerkgemeente A): P. F. Th. Aalders, Middelburg; de benoeming tot voorganger van de afdeling Giessendam-Hardinx- veld (Ned. Prot Bond): J. Brinke rink, Oosterhesselen. Ger. Kerken Beroepen te Leiden (vac. dr. F. H. von Meyenfeldt): C. Goeman, Haarlem-Zuid; te Zonnemaire: M. van Harmeien, kand. te 's-Graven- hage; te Piesens en Moddergat: C. Stam Jr., kand. te Goes. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Schiedam: M. Baas, Dordrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk: A. Ver- gunst. Rotterdam-Centrum. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Temeuzen: H. Lig- tenberg, Rotterdam-West.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3