Na tien dagen vrijwel ongewijzigd stakingsbeeld in België DE ZIERIKZEESCHE COURANT Persoonlijke moed voorkomt ramp De vluchtelingen uit oost-Duitsland WESTEN VERDEELD INZAKE LAOS Schat gevonden Russische minister overgeplaatst ZATERDAG SI DECEMBER 1960 117e jaargang No. 18697 Z1EMKZEEMEWNIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-188 9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Koning Boudewijn onderbreekt huwelijksreis Nieuwe demonstraties en sabotagedaden BRUSSEL, 29-12. Do terugkeer van koning Boude wijn, een socialistische aankondiging dat de staking tot het einde zal worden voortgezet, nieuwe massa demonstraties, verdere sabotagedaden en een vrijwel ongewijzigd stakingsbecld, zijn de gebeurtenissen in België, op de tiende stakingsdag (donderdag). Nieuwe berichten ook over botsingen in Gent, Ant werpen, Brugge en andere plaatsen tussen betogende stakers en de ordediensten, die tot een krachtiger op treden werden gedwongen door een fellere houding I van de stakers. Over de schade, die België door de actie van de socialisten tegen de „eenheidswet" wordt berokkend, werd donderdag een indruk gegeven door het Bel- gische ministerie van Economische Zaken. Geschat wordt, dat de Belgische economie tot dusverre een verlies van 150 miljard frank heeft geleden (ongeveer 111.25 miljard gulden). De ernst van de ontwikeling in zijn land heeft koning Boudewijn donderdag doen besluiten zijn hu welijksreis in Spanje te onderbre ken. Even na zes uur landde hij op het militaire vliegveld van Brussel. „Voortzetting staking" Enkele uren voor de terugkeer van de Belgische vorst verklaarde de voorzitter van de Belgische so cialistische partij. Collaid, op een persconferentie in Brussel, dat „dit aan de algemene staking niets zal veranderen". „De staking zal wor den voortgezet totdat de eenheids- wet zal zijn ingetrokken", voegde Collard hier aan toe. „Een staats hoofd dient onder de huidige om standigheden op zijn post te zijn. De terugkeer van de koning is normaal". Daarvoor had een afvaardiging van do Belgische socialistische be weging reeds voorstellen van mi nister-president Eyskens voor na der overleg van de hand gewe.en. Prof. Eyskens had de delegatie voorgesteld het ontwerp van de „eenheidswet" na een algemene behandeling door het parlement te rug te verwijzen naar de kamer commissies voor nadere bespre king van amendementen op de so ciale paragrafen, waartegen zich de socialistische bezwaren richten. De delegatie achtte echter deze voor stellen „niet voldoende om de ar beiders tot kalmte te brengen". De B S.P.-voorzitter Collard verklaar- j de later nog, dat de „socialisten bereid zijn met de regering naar een oplossing te zoeken, doch dat de eenheidswet niet de grondslag kan vormen voor een werkelijke oplossing". „De staking zal voort duren, zelfs nadat de geldmiddelen van de vakbonden zullen zijn uit geput". Het antwoord op deze verklaring is donderdagavond gegeven door de (liberale) minister van openbare werken, Vanaudenhove, die in een radiotoespraak or de nadruk op legde, dat „de regering niet aan een intrekken van de eenheidswet kan denken". Hij betoogde dat dit niet alleen zware financiële en eco- Bezorgdheid over tal van problemen bij het onderwijs Toestand by u.l.o.-onderwtfs precair UTRECHT, 28-12. De voorzitter van de vereniging van hoofden van scholen, de heer J. W. Harting, heeft op een in Utrecht gehouden vergadering van deze vereniging uiting gegeven aan zyn bezorgd heid over tal van problemen die het onderwys raken. Hij noemde de toestand bij het U.L.O.-onderwijs meer dan precair De stroom van leerlingen, zo zei hij, is vaak zo groot, dat verschei dene U.L.O.'s zich genoodzaakt zien om toelatingsexamens te hou den en dat, aldus de heer Harting, terwijl al zovele jaren aandrang uitgeoefend wordt om een wet wij ziging te krijgen, waarbij het ad- missie-examen voor het M.O. en het V.H.M.O. wordt afgeschaft. Daarnaast heeft de minister toege staan, dat mensen die studeren in of enige kennis hebben van een U.L.O.-vak daarin tijdelijk aan U.L.O.-scholen mogen lesgeven. Ook uitte hij kritiek op de benoe ming van U.L.O-hoofden. Het is, zo zei hij, reeds herhaaldelijk voor gekomen dat tot hoofd van een U.L.O.-school eenvoudig iemand benoemd werd alleen om het feit, dat hij een akte wiskunde L.O. be zat zonder dat speciale aandacht geschonken werd aan eventuele ca paciteiten voor het hoofdschap. De heer Harting noemde dit een deni- gratie van het hoofdschap. Type - examens Hij deelde voorts mede dat in 1961 het muloverbond voor het eerst type-examens zal afnemen. Met betrekldng tot het lagere on derwijs, zei de heer Harting, dat ook hier het onderwijs zich niet mag beperken tot het kweken van inzicht en het aanbrengen van kennis, doch tevens de taak heeft de gehele persoonlijkheid van de mens te ontwikkelen. In dit ver band sprak de heer Harting zijn ernstige bezorgdheid uit over het zangonderwijs op de scholen. Er wordt niet of althans weinig meer gezongen, zo zei hij, terwijl even eens weinig aandacht besteed wordt aan het onderwijs in kennis der natuur en tekenen. Bezorgd toonde de heer Harting zich ook over het tekort aan gymnastieklo kalen en leerkrachten. Vele kin deren ontvangen bijna nooit onder- I wijs in lichamelijke oefening om- dat een goed geoutilleerd lokaal eenvoudig ontbreekt. BAYONNE (New Jersey), 29-12. De commandant van de brandweer van Bayonne heeft donderdag een grote ramp voorkomen nadat in de nacht op het terrein van een gas bedrijf in de nabijheid van het Amerikaanse vrijheidsbeeld zich een reusachtige gasontploffing had voorgedaan waardoor zes mensen werden gewond. De 38-jarige John Brennan die twee maanden geleden comman dant is geworden van de brand weer van Bayonne, kroop onder een vuurzee door om de hoofdkraan van een gashouder te sluiten toen het vuur een tiental olietanks be dreigdBrennan kroop onder een grote propaangastank door onder dekking van waterstralen en sloot de kraan, zodat er geen gas meer kon ontsnappen en de brand daar na spoedig bedwongen werd. De ontploffing ontstond, doordat een wolk propaangas ontsnapte uit een lekke leiding en met een vonk in aanraking kwam. BERLIJN, 29-12. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn heeft donderdag op een persconfe rentie ter gelegenheid van do jaar wisseling meegedeeld dat de 150. duizendste Oostduitse vluchteling die dit jaar in het westelijk stads deel assiel zoekt, woensdag is aan gekomen. Het vorig jaar waren er 90 duizend vluchtelingen. Sinds 1949 zijn in totaal 1.512.000 Oost duitsers naar West-Berlijn ge vlucht. Brands zei verder dat de econo mische groei van West-Berlijn nog steeds voortduurt. nomische offers met zich mee zou brengen, doch dat het „tevens het begin van het einde van h'et parle mentair regime in België zou be tekenen". De minister wees op de enorme verliezen die de stakingen voor het land betekenen en deed een hartstochtelijk beroep op de vakbondsleiders het werk te doen hervatten. WASHINGTON, 29-12. Het Arne- likaanse ministerie van buitenland se zaken heeft donderdag verklaard dat er tussen de V.S., Engeland, Frankrijk en andere landen me ningsverschillen bestaan over de wijze waarop de toestand in Laos moet worden behandeld. Er be staat echter wel volledige overeen stemming over het voornaamste Joel, nl. te helpen bij het behouden van de onschendbaarheid, onaf hankelijkheid en soevereiniteit van L,aos, zo zei de woordvoerder van het ministerie naar aanleiding van persberichten, waarin van menings- /erschillen tussen de westelijke anden gewag werd gemaakt. Volgens de woordvoerder is de moeilijkheid, het vinden van een oplossing die vreedzaam van ka- -akter is en uitvoerbaar en die te vens een einde maakt aan ,.de teeds terugkomende inmenging /an communistische zijde in Laos". «3SS$®S®SSSS$eeSS®S^^ Dit nummer beslaat uit 18 païln»-. Directie en personeel van de N.V. DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN te Zierikzee wensen U een goed uiteinde en een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar Hoe meer ge van uzelf houdt, I des te meer zijt ge uw eigen vijand. Vrouw klem tussen opklapbed ROTTERDAM 29-12. Een be woonster van de Bajonetstraat in Rotterdam maakte zich ongerust over haar 77-jarige buurvrouw, de alleen wonende weduwe A. Schou- ten-Duyvendijk, die zij sinds twee de kerstdag niet meer gezien had. Zij forceerde de deur van haar woning, en trof tot haar grote schrik de vrouw op de grond van de tussenkamer aan, met het op klapbed op haar benen. Het bleek dat de vrouw in de nacht van maandag op dinsdag gevallen was, en daarbij het bed op de benen had gekregen. Al die tijd had zij zo gelegen, zonder eten of drin ken Personeel van de geneeskundige dienst heeft de wonden aan haar benen verzorgd, en later is er een zuster van de dienst gekomen, die de vrouw verder verzorgde. PARIJS. Heeft een werkman, die op 20 november bezig was met zijn bulldozer een bouwterrein voor een school nabij h'et kasteel Bon neuil te effenen, toen de schat ge vonden die Madame de Pompadour eens verborgen heeft? Het is een vraag die heel Frank rijk boeit sedert de arbeider Mos- catelli op die datum voor zijn bull dozer enkele geëmailleerde kisten bloot zag komen, die in de buiten lucht zeer snel uiteenvielen en een honderdal zilveren munten bleken te bevatten met de beeltenis van Lodewijk XV en Lodewijk XVI. Een scene tijdens de costume-repetitie van de jaarlijkse „Gysbreght" in de Amsterdamse Stadsschouwburg: Johan Schmitz als Gysbreght en Ank van der Moer als Badeloch. DE KABINETSCRISIS Prof. de Gaay Fortman gaat verder met zijn informaties DEN HAAG, 29-12. De informa teur. prof de Gaay Fortman heeft te zijnen huize minister van Aart- sen ontvangen. Nadat de heer de Gaay Fortman door middel van de radio had ken nis genomen van de verklaringen van het centraal comité van Anti- Revolutionaire kiesverenigingen en de A.R. Tweede-kamer-fractie, werd het gesprek voortgezet in te genwoordigheid van minister Zijl stra, die laat in de avond nog ten huize van de informateur kwam, met de heer Zijlstra werden tevens genoemde verkla^in0™-» b^-^n. Deze bijeenkomst in klein comité duurde tot omstreeks 1.00 uur. De informateur heeft ook een be zoek gebracht aan prof. Oud, voor zitter der V.V.V.-fractie in de tweede kamer, in diens woning te Rotterdam, 's Middags zou prof de Bezinningsweekend voor automobilisten UTRECHT, 30-12. Het Verbond voor Veilig Verkeer en de oecume nische stichting „Oud Poelgeest" zullen op 4 en 5 jébruari in het kas teel Oud Poelgeest" een bezin ningsweekend voor automobVisten houden. Tijdens dit weekend zullen als inleiders en forumleden optre den de heren W Bakker, hoofdin specteur van politie te Delft, ds. G Lans, Nederlands Hervormd predi kant in Amsterdam en dr. H. de Levie, psychiater te Rotterdam. Thema voor de besprekingen zal zijn: „De mens in het verkeer". Er zullen onder meer groepsdiscussies worden gehouden en verkeersfilms worden gedraaid. De leiding berust bij mejuffrouw N. H. Voltelen en de heer J. Wendelkes. Gaay Fortman de heer Andriessen, voorzitter der K.V.P.-fractie in de tweede kamer, ontmoet hebben in het gebouw der eerste kamer. Voor donderdagavond stond op het program weer een bespreking met de ministers van Aartsen en Zijlstra. MOSKOU, 29-12. De Russische minister van landbouw, Wladimir Matskewitsj, is van zijn functie ontheven omdat hij ander werk krijgt, meldt Tass. Als zijn opvol ger is benoemd Micail Olshansky, vice-president van de Lenin aca demie van landbouw. Algemene vergadering Nederlandse Onderwyzers Vereniging Pensioengerechtigde leeftijd facultatief bij 60 jaar? DEN HAAG, 29-12. De a'gemene vergadering der Nederlandse Onderwijzers Vereniging (N.O.V.) heeft vanmorgen het hoofdbestuur opgedragen stappen te onderne men, die er toe kunnen leiden, dat de pensioengerechtigde leeftijd fa cultatief bif be* b^-eilrpn van de leeftyd van zestig jaar of by het bereiken v»n veertig dienst jaren. De afdeling Epc had dit voorgesteld. Op verzoek van het hoofdbestuur werd de opdracht zo geïnterpreteerd, dat zft pas behoeft te worden uitgevoerd, als het hoofdbestuur daarvoor de tyd ge komen acht. De financiële jaarstukken wer den goedgekeurd. De weerstands- kas is in de balans opgenomen met f 194482.33. Het beleid van het hoofdbestuur en van de redactie van „Het schoolblad" werd zonder discussie goedgekeurd. De afdeling Enschede had het hoofdbestuur willen opdragen te ijveren voor een nadere interpre tatie van de bepaling betreffende buitengewoon verlof in het verlof- besluit L.O. Zij had daarmee voor de onderwijzers meer moeilijkhe den willen scheppen tot het bij wonen van in de schooltijd vallen de gebeurtenissen in het maat schappelijk leven. De afdeling trok haar voorstel echter in. Het hoofdbestuur had afwijzend gead viseerd, omdat het van mening was, dat in gevallen, die thans niet in het verlofbesluit genoemd worden, het bevoegd gezag dient te oordelen over het al of niet ge ven van verlof. Alle afdelingsvoorstellen en mo ties van vanmiddag werden met algemene stemmen aangenomen, evenals een rapport over de oplei ding van de kleuterleidster. Onder deze aanvaarde voorstel len was een motie van de afdeling Rotterdam, waarin de algemene vergadering haar verontwaardi ging uitspreekt over de zeer trage gang van zaken betreffende de voorbereiding van het wetsont werp tot wijziging van de pen sioenwet 1922. Zij dringt er bij de regering op aan alles te doen wat in haar vermogen ligt om een snel le afwikkeling te bevorderen. Meisje in kofferruimte GRONINGEN, 29-12. Gis- teravond hebben Duitse douane-beambten in Bun- derneuland een 16-jarig m,eis je uit Groningen aan getroffen in de kofferruim te van een Duitse personen auto, die de grens wilde passeren Het meisje, van beroep hulp in de huishou ding, was dinsdag niet in de ouderlijke woning terugge keerd. De inzittenden van de Duitse auto, twee jeug dige inwoners van Wil helmshaven, hadden zich door het meisje laten over reden haar illegaal over de grens te helpen. D.e Duitse autoriteiten hebben haar aan de Nederlandse politie overgedragen. DEN HAAG. In het kader van de normale aflossingen der schepen zal Hr. Ms. jager „Utrecht" op 14 januari naar Nederlands Nieuw- Guin^a vertrekken De uitreis zal via het Sue~-kanaal gemaakt wor den. Het schip staat onder bevel van kapitein luitenant ter zee J. S. Snellen van Vollenhoven. Een onder leiding van premier Tsjoe En Lai staande en vierhon derd man sterke delegatie van communistisch China is vrijdag uit Peking naar Birma vertrokken, waar zij de feestelijkheden zal bij wonen ter gelegenheid van de her denking van het feit, dat Birma dertien jaar geleden onafhankelijk is geworden. Lesvliegtuig Rijksluchtvaartschool verongelukt DEN HAAG, 30-12. Vanochtend is bij de landing op het vliegveld Eelde een „Beechcraft"-lesvlieg- tuig van de Rijksluchtvaartschool verongelukt. Volgens de tot dusverre bekende gegevens bevonden zich één in structeur en twee leerlingen aan boord van dit toestel. Bij het ter perse gaan van dit nummer was nog niet bekend welke instructeur en welke leerlingen het hier betreft. Vermoedelijk zijn twee der drie inzittenden om het leven gekomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1