Zó heerlijk en zó handig Zilveren ere medaille Oranje Nassau Eindrapport van Deltacommissie in de Ridderzaal aangeboden Hoe en wat met het Deltaplan Afsluiting Brouwershavense Gat een les DEN HAAG, 28-12. Woensdag middag is in de Frèveszaai in het Ridderzaalcomplex te Den Haag het eindrapport van de Deltacom missie aan de minister van Ver keer en Waterstaat, vicepremier dr. H. A. Korthals overhandigd. Een omschrijving wordt gegeven van de thans reeds ten dele in uit voering zijnde afsluitingen van Hollandse IJssel, Haringvliet, Brouwershavensegat, Oosterschel- de en Veersegat alsmede de tech nisch wenselijke afdammingen van Grevelingen, Zandkreek en Volke rak met daarbij noodzakelijke bouw van (uitwaterings)-sluizen. De commissie wijst op het noodza kelijke verband met de Nederrijn- kanalisatie, de afsluiting van de Oude Maas en de vorming van een zoetwaterreservoir in het Zeeuwse meer. Door geleidelijke opstorting of met behulp van doorlaatcaissons zullen de zee-armen afgesloten kunnen worden. De commissie deed geen keus tussen deze tech nieken. Eerst Haringvliet Uitvoerig motiveert de commis sie waarom ter bescherming van het Zuidhollandse en Utrechtse achterland prioriteit is gegeven aan de afsluiting van het Haring vliet voor die van het Brouwers havensegat en de Oosterschelde. Gezien technische vraagstukken kon ervaring worden opgedaan met het afsluiten van Veersegat en Zandkreek. De Grevelingendam moet vol gens de commissie voor het afslui ten van Oosterschelde en Brou wershavensegat worden voltooid ter vermijding van ontoelaatbare stromingen. Met het afsluiten van het Brouwershavensegat zal on schatbaar veel ervaring voor het afsluiten van de Oosterschelde kunnen worden verkregen. De commissie heeft zich, aldus het eindrapport, bepaald tot het aangeven van hoofdlijnen. De stu die van onderdelen leent zich niet voor commisoriale behandeling. Di verse conclusies zijn gegrond op thans beschikbare gegevens. Ver dere studies en onderzoekingen zijn nodig, aldus de conclusies. Naast veiligheid zijn aspecten van zoetwatervoorziening voor land bouw en industrie en drinkwater, verzilting, scheepvaart, verkeer, recreatie en uitbreiding van bevol kingsagglomeraten, havens en in dustrieterreinen bestudeerd. Te verwachte veranderingen Voorts verwacht de commissie door ontsluiting van de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden be langrijke veranderingen aldaar op economisch sociaal, maatschappe lijk en geestelijk terrein. Voor doelmatig onderzoek naar en het „DE LICHTBOEI" ONTMOETINGSCENTRUM Leger des Heils te Zierikzee werkte omvangrijk kerstprogramma af Verkregen giften werden welbesteed ZIERIKZEE. 28-12. Wel wat ver moeid zijn kapitein van Engelen van het Leger des Heils en zijn echtgenote, na de kerstdagen in hun stoelen geploft, want er moest - en werd - een respektafdwingend programma afgewerkt, dat met ,De Lichtboei' als centrum, honderden mensen - ouderen en jongeren - een geslaagde kerstviering heeft geboden. Feitelijk stond de tweede helft van de maand decembotf- geheel in het teken van het Kerstfeest, want de eerste viering begon reeds op de 16e, toen het feest werd gehou den met de „overblijvers", de jon gelui dus, die „tussen de middag" bij het Leger hun twaalfuurtje ko men nuttigen. Eén van .de meisjes uit die groep las het Kerstevange lie en een film met een zeer posi tieve tendens: „Ich suchë Dich" met de sterren Anouk Aimee en O. W. Fischer kreeg de volle aan dacht. De zaterdag daarop kwamen de verkenners en welpen aan hun trek, tijdens een kerstfeest in de barak aan de Zêlkepolder. Een sluipspel werd gehouden en een „boerenkoolfuif", die bijzonder in sloeg. „Tovo" (mevr. van Engelen) vertelde een kerstverhaal en lie deren werden gezongen. Kerstfeest voor iedereen Maandag de 20ste kwamen de jongens van de club (tot 14 jaar) aan de beurt. Hoogtepunten waren een bijbelquiz en vertoning van de film: „Kerstfeest voor iedereen". Zestig jongelui vulden de „Licht- boei"-zaal. De volgende dag kwa men de meisjes van de clubs sa men om het Kerstfeest te vieren. Hetzelfde programa werd afge werkt Zij werden een dag later ge volgd door de kleuters, die de strip „Jeroentje" kregen te zien en te horen. De woensdag(avond) daaropvol gend stond „De Lichtboei" open voor jongelui boven 14 jaar. Er waren er 50, die zich suf hebben gedacht bij de bijbelquiz, die hen nogal voor problemen stelde. De volgende dag werd het kerstfeest gevierd door de leden van de Vrouwenbond. Ook voor hen werd de film; „Kerstfeest voor ieder een" gedraaid. De beide kerstdagen Op eerste kerstdag werd (om 5 MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM 27-12. Aanvoer 2713 stuks vee (weektotaal 2713), l.w.: 1013 vette koeien en ossen; 250 stuks gebruiksvee; 225 vette kalveren; 92 graskalveren; 346 nuchtere kalveren; 625 varkens; 16 biggen; 20 paarden; 112 schapen en lammeren; 14 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,90-3,15. f 2,60-2.90, f 2,40- 2,60; vette kalveren f 3,00-3,35, f 2,70-3,00, f 2,50-2,70; lopers f 1,95 -1,93-1,90; slachtpaarden f 2,40- 2,10-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 420-320-220; nuchtere kalveren f 72-65-58; schapen f 130-95-85; lammeren f 120-90-80; kalf- en melkkoeien f 1250-1100-900; vare koeien f 820-700-600; vaarzen f 900 -700-600; pinken f 550-450-400. uur) gezongen op straat en om 6 uur vond een Kerstwijding plaats met kinderen van de zondags school, in aanwezigheid van de ka pitein Heijnsdijk van het Divisie commando te 's-Gravenhage. 's Middags werd een jeugdrally ge houden, weer met vertoning van de film: „Ich suche Dich". Op 2e Kerstdag werd gezongen in het Rode Kruis-ziekenhuis en in de middaguren vond het Kerstfeest plaats met de kinderen van de zondagsschool, 's Avonds werd een familiekerstfeest gevierd, waarop een lekespel werd gebracht. De spelers (Sters) waren gratis gegri meerd door kapper van Doorn. Honderdvijftig mensen woonden het feest bij. De inzameling voor al deze Kerstfeestactiviteiten bracht f 1100 op. Bij de patiënten in de ziekenhuizen werden plantjes bezorgd, en een speciaal nummer van „De Strijdkreet". Een met al een veelomvattend programma, waarmede „Het Leger" zich ook ditj jaar velen aan zich heeft verplicht. Ingezonden mededeling HEINZ3 Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN In verrukkelijke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI In KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham In KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI In kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA In MAYONAISE 1.15 en Veel vluchtelingen* in 1959 Het aantal Oostduitsers dat in 1960 de vlucht nam naar west- Duitsland, was ruim 25 procent groter dan in 1959. In 1960 meldden zich rond 200.000 inwoners van oost-Duitsland bij de Westduitseen Westberlijnse opvangcentra, tegen 143.917 in het jaar daarvoor. Sinds 1949 hebben ongeveer 2,6 miljoen mensen oost-Duitsland verlaten. opvangen van deze veranderingen zal coördinerende leiding nodig zijn, waarbij voorop dient te staan, dat aan de belangen van veiligheid en zoetwaterhuishouding, waar voor de Deltawerken in de eerste plaats werden ondernomen, niet te kort wordt gedaan, aldus het eind rapport van de Deltacommissie. Tien procent Pastoor Wiegand, die zijn standplaats te West New York in de Amerikaanse staat New Jersey heeft, heeft zijn parochianen in een brief die ter gelegen heid van het opdragen van de mis op de kerstdagen werd rondgedeeld, opge dragen de komende zondag tien procent van hun bruto- inkomen af te staan voor steun aan de kerk voor lief dadigheidsdoeleinden. De helft van deze bijdrage is voor het kerkelijk werk bestemd en de andere helft voor liefdadigheidsdoelein den. Pastoor Wiegand ver klaarde dat met deze bij drage alle andere bijdragen aan de kerk, uit speciale collectes en op andere wij ze verkregen, komen te vervallen Wat 1960 braoUt voor Bruinisse Burgemeester Van der Linde overzag liet oude jaar in raadsvergadering KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZUTPHEN. De 29-jarige M.i van Doorn uit Zutphen is op de feur- gemeester-Dijckmeesterweg in Zut phen met een personenauto in de Grote Gracht gereden en verdron ken. De heer van Doorn was ge huwd en vader van een kind. LEEUWARDEN. Op maandag 2 januari aanstaande hoopt de we duwe R. Moed-Oostenhof in Eerne- woude haar honderdste verjaardag te vieren. Zij woont in bij een ge huwde dochter. Mevrouw Moed geniet nog een goede gezondhejd. ROTTERDAM. De tienjarige Klaas Fens te Rotterdam is in de Rijnhaven gevallen en verdronken. LEERDAM. I:i Leerdam is het 40e congres van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie ge opend. De 500 leden die aan het congres deelnemen zullen drie da gen vergaderen in de Leerdamse schouwburg en overnachten in twee scholen die door het gemeen tebestuur beschikbaar zijn gesteld. VELDEN. D'e 22-jarige chauffeur H. Peters uit Velden, die vrijdag jongstleden bij een verkeersongeluk op de autobaan Keulen-Frankfort zwaar werd gewond, is vandaag in het ziekenhuis te Montabaur over leden. De 23-jarige bijrijder J. J. Stevens overleed als gevolg van dit ongeluk tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, zoals reeds-gemeld. Zij reden tijdens een sneeuwstorm met een vrachtauto tegen de ach terzijde van een Duitse vrachtwa gen. TUBBEP.GEN. De 16-jarige G. Kerkdijk uit Vriezenveen is om het leven gekomen bij een verkeerson geval op de weg van Vriezenveen naar Hardenberg. Hij wilde links afslaan en werd daarbij geschept door een personenauto. De jongen was op slag dood. APELDOORN. Op de Arnhemse weg, nabij het „Veluws eiland", on der de gemeente Apeldoorn, is een ongeval gebeurd, waarbij de 17' jarige bromfietser P. Meijer Vaassen om het leven is gekomen Kastelen gratis Iedereen die berei dis de kosten van de noodzakelijke reparatiewerkzaamheden voor zijn rekening te ne men, variërend van 27,500 tot 300.Q00 gulden, kan in west-Duitsland voor niets eigenaar van een kasteel worden. Volgens de curator van de Westduitse vereni ging van kasteeleigenaren, zijn er in dat land 11.000 leegstaand ekastelen en soortgelijke woongelegen- heden. In de vorige week gehouden ver gadering van de gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester van de Linde, aan het slot een overzicht gegeven van wat in 1960 van belang was voor de gemeente Bruinisse. Er werden 9 raadsverga deringen gehouden, terwijl het col lege van b. en w. 33 keer verga derde. In deze vergaderingen werd on der meer besloten: het doen her stellen van de woningwetwoningen tn het kader van het zg. „Zout- schade-herstel"; de aanschaffing van een nieuwe brandspuit en het opheffen per 1 januari 1961 van de faecaliën-ophaaldienst. De mosselkwekers kunnen over het algemeen op een bevredigend jaar terugzien, zulks in tegenstel ling met de landbouw. De plaatse lijke industrieën waren het gehele jaar door volop met orders bezet, uitbreiding zou hier zeker moge lijk zijn. Aan het aantrekken van nieuwe industrieën wordt wel ge werkt, maar tot dusver leverde dit nog geen resultaten op. Een scha duw is dan ook het feit, dat zoveel werknemers door pendelen naar Rotterdam in hun onderhoud moe ten voorzien. Dat in 1960 de toezegging werd verkregen, dat in 1961 de Dorps weg zal worden herbestraat, is een verheugend resultaat van jaren lang onderhandelen en verzoeken, Vertrokken in 1960 de drie plaat selijke predikanten allen naar el ders, ook in het secretarieperso- neel kwam wijziging, door het hu welijk van mej. Jumelet en de komst van mej. Stins. In dit jaar viel eveneens de mu tatie van het havenmeesterschap door het ontslag van de heer van Gilst en de benoeming van de heer Kik-Koopman. De samenvoeging van gemeenten op Schouwen-Duiveland was een feit van verstrekkende betekenis, dat Bruinisse wel onberoerd liet, maar de plaats toch degradeerde van op een na de grootste tot op een na de kleinste gemeente van het eiland. Een binnenvaartcursus kon wor den gehouden, die door vele jon geren werd bezocht. Na de kerstviering van de Ned. Hervormde zondagsschool te Zierikzee, reikte burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester de zilveren ere-medaille behorend bij de Orde van Oranje Nassau uit aan mevr. Steendam- Quaak, die 40 jaar leidster was van de zondagsschool en op het gebied van de vrouwenbeweging talrijke activiteiten aan de dag legde. De onderscheiden Zierikzeese tussen „haar" kindertjes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode), ALGEMEEN ZIEKENFONDS „SCHOUWEN-DUIVELAND" Geen premievrehoging voor de vrijwillige verzekering Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag te Washington meegedeeld dat bo ven Laos geschoten is op een onge wapend Amerikaans vliegtuig dat een onderzoek instelde naar de om vang van de Russische hulpverle ning aan de communistisch gezin de organisatie Pethet Lao. Men schrijft ons van de zijde van het Ziekenfonds „Schouwen- Duiveland" het volgende: Het is praktisch regel geworden dat bij de aanvang van elk jaar de premie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering moet worden verhoogd, als gevolg van de stij ging van de kosten der geneeskun dige verzorging. Tot ons genoegen kunnen wij U mededelen, dat voor de vrijwillige verzekering voorals nog geen premie-verhoging zal plaats vinden. Mede met het oog om de kosten van het noodzakelijk levensonder houd binnen de perken te houden stemt het tot vreugde, dat de pre mie voor de vrijwillige verzeke ring niet behoeft te worden ver hoogd. In dit verband willen wij nogmaals op alle verzekerden een dringend beroep doen zich te hou den aan de gestelde regelen met betrekking tot het verkrijgen van geneeskundige verzorging voor re kening van het ziekenfonds. Door hieraan Uw volle medewerking te verlenen kunt U een belangrijke bijdrage leveren de kosten van de geneeskundige verzorging en als gevolg daarvan de premie voor de vrijwillige verzekering op een re delijk peil te handhaven. Verstrekking gehoorapparaten Aan verzekerden boven 16 jaar, die minstens één jaar onafgebro ken lid van het aanvullingsfonds zijn, kan thans een éénmalige ver goeding verstrekt worden bij aan schaffing van een gehoor-apparaat Deze vergoeding bedraagt 75 pet. van de aanschaffingskosten met een maximum van f 200. De verstrekking van deze ver goeding geschiedt alleen en uitslui tend op advies van de keel-neus- en oorarts, de heer A. H. Veldhof te Goes, in overleg met de medisch adviseur van het ziekenfonds. Verzekerden, die menen voor deze verstrekking in aanmerking te kunnen komen, dienen zich in de eerste instantie te verstaan met hun huisarts, die hierover alle in lichtingen heeft ontvangen. Van belang is verder, dat mede een voorwaarde tot vergoeding is, dat van het gebruik van een gehoor apparaat een duidelijke gehoors- verbetering verwacht mag worden Bij niet gebruiken van het appa raat binnen 3 jaar na de aanschaf fing dient het gehoorapparaat aan het ziekenfonds te worden terug gegeven. De verzekerde, die voor oen ge hoorapparaat in aanmerking komt, dient dit rechtstreeks aan de le verancier te betalen, waarna uit sluitend op vertoon van de volda ne rekening, de vergoeding zal worden terugbetaald. Reparatiekosten én batterijen komen niet voor rekening van het ziekenfonds en/of aanvullingsfonds Voor verzekerden, die uit een ander ziekenfonds zijn of worden overgeschreven, zal deze regeling nader worden bekeken. Deze verstrekking gaat in met terugwerkende kracht per 1 juli 1960. Diegenen, die na 1 juli 1960 een gehoorapparaat hebben aange schaft, waardoor een duidelijke ge- hoorsyerbetering is ontstaan, kun nen zich alsnog tot hun huisarts wenden. KERKNIEUWS Het Zuidafrikaanse apartheids vraagstuk JOHANNESBURG, 28-12. Tenzij volledige territoriale apartheid van kracht is kunnen politieke rechten niet voor onbepaalde tijd worden onthouden aan Afrikanen die in de gebieden der blanken wonen, aldus een verklaring van de Nederduits Gereformeerde Kerk in de Kaap provincie en Transvaal. „Degenen die het hiermee niet eens zijn die nen thans duidelijke morele gron den voor hun standpunt aan te ge ven. Deze verantwoordelijkheid mag men niet ontlopen". Waarnemers in Johannesburg zeggen dat de verklaring de moge lijkheid va neen botsing tussen deze kerk, die de grootste is bij de blan ke bevolking, en de regering van premier Verwoerd vergroot. Indien deze botsing komt zullen de Afri- kaanders voor een moeilijke keuze komen te staan daar zij tot dusver beide partijen trouw zijn. Oud Ger. Kerk BRUINISSE. Vrijdag 30 decem ber a.s,, 7.30 uur ds. Gebraad (oudejaarsdienst) Chr. Ger. Kerk HAAMSTEDE. Vrijdag 30 decem ber, 7.30 uur ds. v. d. Klis (oude jaarsdienst). Ger. Gemeenten NIEUWERKERK. Hedenavond (donderdag 29-12) om 7 uur student Harinck, Goes. De Belgische socialistische ka merfractie heeft woensdagmiddag de onmiddellijke bijeenroeping van het parlement geeist. De Belgische kamer van volksvertegenwoordi gers is de vorige week vrijdag tot 3 januari uiteengegaan. Verwachting tot vrijdagavond: Morgen meer wind Aanvankelijk opklaringen, zwak ke wind en temperatuur plaatse lijk enkele graden beneden het vriespunt. Later toenemende kans op neerslag, in het zuidwesten van het land stijging van temperatuur en tot matig of krachtig aanwak kerende zuidelijke wind. 30 dec. Zon op 8.48; onder 16.37 Maan op 15.19; onder 6.05 31 dec. Zon op 8.48; onder 16.38 Maan op 16.00; onder 7.02 Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 30 dec. 1.33 v.m. 13.48 n.m. 31 dec. 2.18 v.m. 14.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 dec. 1.06 v.m. 13.29 n.m. 31 dec. 1.52 v.m. 14.08 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied in onze omgeving boette snel aan be tekenis in. Daardoor nam de wind af en bleef het de afgelopen nacht vooral in het oosten van het land helder. Op de meeste plaatsen heeft het vannacht dan ook gevro ren. Ook de komende nacht kan de temperatuur plaatselijk weer be neden het vriespunt komen. Dit laatste houdt verband met een in betekenis toenemende rug van ho ge luchtdruk, die over de Britse eilanden naar het oosten trekt. Op de westelijke helft van de oceaan bevindt zich vervolgens een actie ve depressie, die naar IJsland koerst. De fronten ervan trekken snel de oceaan over, maar deze zul len morgen boven de Britse eilan den een vertraging ondergaan. Toch zullen ze later in ons land de kans op neerslag weer doen toe nemen, terwijl ook de zuidelijke wind gaat aanwakkeren. Belgisch vorstenpaar keert terug MADRID, 29-12. Koning Boude- wyn en koningin Fablola z\jn don derdag te 11.30 uur. van het land goed San Calixto per auto naar het vliegveld van Sevilla vertrok ken, om van daaruit naar België terug te keren. Sclieepvaartberichten Esso Nederland (t.), 27-12 te Wilhelmshaven. Gaasterland, pass. 28-12 Quessanl naar Amsterdam. Kenia (t), pass. 27-12 Finisterre naar Rotterdam. Koratia (t.), 28-12 te Rotterdam. Korenia (t.), 27-12 van Curagao naar Punto Miranda. Tegelberg, 28-12 te Kaapstad. Vivipara (t), 27-12 van Mena Al Ahmadi naar Algiers. Wonogiri, pass. 28-12 Aden naar Bombay. NOORDWELLE Geslaagde kerstviering zondagsschool Op eerste Kerstdag werd alhier in een volle kerk het kerstfeest ge vierd door de zondagsschool van de Ned. Herv. gemeente. Voorgan ger was ds. van Lieve. Zoals ge woonlijk was er weer een met zorg versierde kerstboom in de door kaarsen fraai verlichte kerk opge steld. Voor de opvoering van een kerstspel was een podium geplaatst De bekende kerstliederen werden door de kinderen onder bekwame leiding gezongen. Onder leiding van de heer en mevrouw Zevering leverde de blokfluitgrocp een bij drage van zeer goed gehalte in de vorm van toepasselijke liederen. Mevr. Dalebout-Koster vertelde op voortrefelijke wijze het kerst verhaal, aan de hand van licht beelden. De kinderen deden hun uiterste best in het kerstspel „Hoe zal ik U ontvangen", dat onder leiding stond van mevr. Zevering. De cos- tumering was met grote zorg ge kozen en pasle uitstekend bij de aard van het spel. met de opvoe ring waarvan veel eer werd inge legd. Ds. van Liere sprak een toe passelijk woord bij de bijbeluitrei king tot de oudsten en dankte na mens allen de leiding voor het vele werk ook dit jaar aan de zondags school gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2