Negende stakingsdag gaf verscherping van de toestand te zien DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stakingsonrust in België „P.v.d.A. zal stellig niet in de regering terugkomen" Russische premier wil gesprek met Kennedy DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 117e jaargang No. 18896 MRIKZEESUIEMNIEUWSBODG ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) tl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Toestand in België wordt precair Dreigend grondstoffentekort in de fabrieken BRUSSEL, 28-12. De negende stakingsdag in België heeft een verscherping van de toestand te zien gegeven. De Belgische rege ring heeft een socialistische eis af gewezen om het parlement onnvld- dcllyk byecn te roepen, de rijks wacht heeft voor het eerst gebruik gemaakt van traangasbommen (in Gent) om betogers uiteen te jagen. In enkele plaatsen zijn betogen de stakers gewond en een einde van de actie tegen de „eenheids- wet" lijkt voorlopig niet in zicht. Het stakingsbeleid vertoonde wei nig verandering: tegenover een verdere uitbreiding van het trein verkeer (donderdag zullen er weer treinen tussen Brussel en Parijs gaan rijden) en hervatting van de gemeentelijke diensten in een aan tal plaatsen stonden nieuwe sta kingsaanzeggingen van de socia listische vakbonden bij de indus trieën in Vlaanderen ln het alge meen en in Antwerpen in het bij zonder. Terwijl de staking onverminderd voortduurt en het nog steeds ui terst moeilijk blijft uit de stroom van elkaar tegensprekende berich ten van de katholieke en socialis tische vakbonden een juist beeld over de omvang daarvan te vor men. is woensdag voor het eerst melding gemaakt van een dreigend tekort aan grondstoffen in ver scheidene fabrieken. In opslag plaatsen en in zijsporen gerangeer de goederenwagons liggen al da genlang aan bederf onderhevige levensmiddelen op veder transport te wachten. Woelig Brussel Brussel, waar woensdag ondanks de staking van de socialistische arbeiders de trams en bussen ble ven rijden, zij het met minder dan 408 procent van de normale fre quentie, en het huisvuil onder po litiebewaking werd opgehaald, had een woelige betoging. Enige duizenden stakers trokken even als dinsdag door de straten en boulevards van het centrum, rui ten van trams en bussen vernie lend. Een werkwillige buschauf feur werd door hen mishandeld. Een langs de straat geparkeerde auto werd omvergeworpen. Tot een botsing met de talrijke gewa pende rijkswachten en militairen kwam het echter niet. Voor vrij dag wordt een massale betoging in Brussel verwacht van leden van het socialistisch vakverbond en van de socialistische partij. Een dergelijke gezamenlijke betoging staat ook voor Antwerpen op het programma. De staking bij de openbare vervoerdiensten in de hoofdstad had tot gevolg dat woensdagavond om acht uur alle trams en bussen naar de remise terugkeerden. DE KABINETSCRISIS A.R.-partij en -fractie legde verklaringen af UTRECHT, 28-12. Na afloop van een veel uren durend beraad zowel door de leden van het centraal co mité van Anti Revolutionaire kies verenigingen als door de leden van de tweede kamerfractie van de Anti Revolutionaire party zijn woensdagavond door de voorzitter van de Anti Revolutionaire party, dr. Berghuis, en de voorzitter van de tweede kamerfractie der A.R. party dr. Bruins Slot verklaringen afgelegd. In de verklaring, die door dr Berghuis werd medegedeeld, wordt gesteld dat het centraal comité van A.R. kiesverenigingen verontrust is door de loop der gebeurtenissen in de vorige week. Mei alien die ten dien aanzien verantwoordelijk heid of zorgen dragen is het cen traal comité overtuigd van de hoge prioriteit welke aan de bestrijding van de woningbouw moet worden toegekend. Betreurd wordt dat om trent deze zaak, van welker ernst allen in de kring van de A.R. par tij overtuigd zijn, de kabinetscrisis is ontstaan. In de verklaring wordt voorts gezegd dat men overtuigd is dat de zorg van de regering voor de handhaving van het evenwicht in de volkshuishouding mede strekt ten behoeve van de ophef fing der woningnood. In Luik hadden demonstranten een personenwagen omgekeerd. Op de achtergrond rechts een menigte stakers. - Foto onder: In Seraing maakten de stakers een protestmars door de industriestad. Verklaring dr Bruins Slot In de verklaring die door dr Bruins Slot werd afgelegd zegt de A.R. tweede kamerfractie, dat haar houding zowel in de kamer als bij het zoeken naar een oplos sing voor de gerezen moeilijkheden beheerst wordt door de eigen ver antwoordelijkheid die zij heeft me de voor de oplossing van de be staande woningnood. In alle ernst streeft de fractie naar een versnel ling van de oplossing daarvan, zo als in de tweede kamer door haar tot uitdrukking is gebracht. Dit streven, aldus de verklaring, mag uiteraard niet worden gezien als een uiting van wantrouwen ten opzichte van het kabinet of van sommige van zijn leden. De fractie zegt begrip te hebben voor de be grensde mogelijkheden van de bouwmarkt maar is van oordeel dat binnen de grenzen der moge lijkheden door de bouwmarkt ge boden de uiterste krachtsinspan ning nodig is om de gewenste ver snelling van de woningbouw te be reiken. Indien afremming onver mijdelijk blijkt dient deze naar haar mening op evenwichtige wij ze plaats te vinden zowel in de vrije sector als met betrekking tot de gesubsidieerde volkswoning bouw. Grootste zeesleepboot ter wereld bouwt Nederland ROTTERDAM, 28-12. De grootste JEesIeepboot ter wereld heeft L Smit en Co.'s internationale sleep dienst bij de werf J. en K. Smit te Kinderdijk in bestelling gegeven, iet vermogen van deze super-zee- rieepboot zal niet onbelangrijk bo zen de 7000 p.k. komen te liggen en in elk geval een snelheid krij gen van 18 mijl per uur. De ac.ie- adius zal, leeg varend, v; ij wel on beperkt lijn De naam van de ïieuwe sleepboot zal zijn „Zwarte Zee". Zij komt dus in de plaats van 5e huidige „Zwarte Zee", die reeds ie derde van die naam in successie s en daarom na de indienststelling /an het nisuwe schip, die geraamd s op eind 1962, zo lang zij niet uit ie vaart verdwijnt de naam .Zwarte Zee 3" zal voeren. Man gedood onder vallende bieten BREDA, 28-12. De 33-jarige fa brieksarbeider Hereijgers uit Zun- ieit is vanmiddag op de suikerfa briek „Wittouck" te Breda onder :en berg suikerbieten bedolven. Toen men hem had bevrijd, bleek ie man reeds te zijn overleden. De man was berig met een wa- erkanon suikerbieten schoon te puiten Plotseling kwam de berg uikerbfeten in beweging. De man viel en raakte onder de suikerbie ten bedolven. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. DEN HAAG. Volgens tot nu toe bekende gegevens ziet het er naar uit dat de pioduktie van de K.LM. dit jaar naar schatting achttien procent hoger zal zijn dan in 1959 In het vorige iaar werd vijfhon derdveertig miljoen tonkilomel'er geproduceerd, verwacht wo'dt dat de produktie dit jaar zeshonderd zevenendertig miljoen lonkm. zal bedragen. H.M. de Koningin heeft dinsdag middag ten paleize Soest.dijk prof. mr. W. F. de Gaay Fortman ont vangen en hem verzocht de moge lijkheden te onderzoeken om tot een spoedige oplossing van de ka binetscrisis te geraken Bedrijf werd bijna „weggespoten" UTRECHT, 28-12. Een expeditie- bedrijf van de N.V. Philips aan de Neu'romveg in Utrecht is van- avorti bijna „weggespoten" door een stroom modder. Er sprong een rubier las in een leiding, waardoor zand vermengd met waier van de dichtstbijzijnde insteekhaven in het Merwedekanaal naar een in dustrieterrein werd gespoten. De modder, waar zes atmosfeer druk achter zat,,kwam precies tegen de Philipsgevel terecht. Vele ramen sprongen en een grote kanteldeur klapte door het geweld open. Wa ter en zand hadden toen vrij spel Tien minuten later slaagde men er in cV .stroom te stoppen, maar in middels stonden twee hallen en twee grote magazijnen blank. Snelste vlucht SCHIPHOL, 28-12. Woens dagmiddag om half één is de snelste emigrantenvlucht ter wereld begonnen: met een DC-8 straaltoestel van de K L.M. vertrokken 124 Nederlandse emigranten van Schiphol naar de an dere kant van de aardbol. Zij worden over lYt dag (op vrijdagochtend 7 uur plaatselijke tijd) in Sydney, Australië, verwacht. Deze gro%p, die in Nederland nog een knusse winterse kerstmis heeft gevierd zal dus zaterdag een zomerse oudejaarsavond beleven in het nieuwe vaderland. Het uit alle delen van Neder land afkomstige gezelschap bestaat uit ruim CO volwas senen en een even groot aantal kinderen, onder wie 6 baby's In totaal bevinden zich circa 25 families met kinderen in de groep. He let eerstvolgend nummer van ons blad zal NIET op vrijdag 30 december, maar op zater dagmorgen 31 december worden uitgegeven. De directeur FLITSEN UIT HET BUITENLAND MEXICC STAD. In Taxco, in de Mexicaanse provincie Guerrero, is vvoensdag een opstandige beweging ontstaan, die zich tot plaatsen in de omgeving schijnt te hebben uit gebreid. Ook in de provinciale hoofdstad Chilpacingo, bekend door haar zilversmeden, is een spanning merkbaar. NEW YORK Indonesië heeft de Ver. Naties gewaarschuwd, dat de Nederlandse politiek in west Nieuw Guinea een „dreigend gevaar voor de v.ede en de veiligheid" vormt, en dat Indonesië mogelijk verplicht 2al zijn, tegenover deze politiek „krachtiger maatregelen" te nemen. PARIJS. Maarschalk Juin heeft in een brief aan generaal de Gaulle uiteengezet waarom hij bij de volksstemming van 8 januari „nee" zal stemmen, tegen de Gaulle's plan voor een hervorming van de bestuursorganen in Algerië. MONTREAL. Naar de interna tionale organisatie voor de burger luchtvaart (I.C.A.O.) van de Ver enigde Naties heeft bekend ge maakt, hebben de luchtvaartmaat schappijen op hun internationale en buitenlandse diensten dit jaar 108 miljoen passagiers vervoerd of 10 procent n.eer don in 195S Voor het eerst in de geschiedenis van de luchtvaart zijn in één jaar meer dan 100 miljoen passagiers ver voerd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dom gehoorzamen is heel 1 wat gemakkelijker dan be- 1 dachtzaam weigeren. !i ELISABETHSTAD. Honderden Baloeba-opstandelingen hebben de zer dagen tot driemaal toe een trein aangevallen, die met 300 reizigers van Elisabethstad op weg was naar Kamina Zeker 20 passagiers zijn gedood, velen gewond of ont voerd. Toen de trein tenslotte in Kamina aankwam, zaten er nog maar 40 mensen in. Er reisden veel kinderen met de trein. Zij waren voor de viering van de jaarwisse ling op weg naar hun ouders. BRUSSEL. Van socialistische zij de in Gent werd woensdagavond verklaard dat stakers twee gen darmes' ongeveei een half uur als gijzelaars hebben vastgehouden, voor het geval de politie betogen de stakers wilde arresteren. Hun geweren zouden zijn afgenomen. KARATSJI. Op 1 januari as. wordt in Pakistan het tiendelig muntstelsel' ingevoerd. De waarde van de ro-pij zal onveranderd blij ven,, maaJs de munt zal worden verdeeld in honderd gelijke delen, paisa genaamd Op het ogenblik is de roepij verdeeld in anna's en pie's. OUD-MINISTER J. G. SUURHOFF: UTRECHT, 28-12. Oud minister J. G. Suurhof heeft op een bijeen komst van de P.v.d.A. in Vianen als zyn mening te kennen gegeven, dat de P.v.d.A. stellig niet in de regering zal terugkomen als ge volg van de huidige kabinetscrisis. 7ij die dit hooen, aldus de heer Suuriioff. verkyken zich op de po litieke situatie. De mogelijkheid tot deelneming van de P.v.d.A. in de regering zag hij alleen, wanneer de partners, waarmee de socialistische minis ters zouden moeten samenwerken, bereid zouden zijn socialistische doelstellingen in het regeringspro gramma op te nemen. Meeregering van de P.v.d.A. noemde de heer Suurhof alleen mogelijk, wanneer dé kiezers in 1963 duidelijk laten blijken dat zij achter deze socialis tische doelstellingen staan. Het ka binet de Quay, aldus de heer J Suurhof, is gevallen over zijn ei gen zwakheid, de tegenstellingen tussen de coalitiepartijen en het ontbreken van bindende afspraken ten aanzien van de uitvoering van het regeringsprogramma. De tegenstellingen in de A.R.-party Hij bestreed, dat de tegenstellin gen die er in de A.R. partij zouden zijn, de oorzaak van de val van het kabinet zijn. Deze tegenstellin gen zijn er wel, aldus de heer Suurhoff, met name tussen minis ter Zijlstra en de tweede kamer fractie van de A.R. partij, Minister Zijlstra noemde hij de „Prima don na" in de A.R. kringen, die de hele fractie tegen zich heeft gekregen. De regering de Quay noemde hij een zwakke regeringsploeg met zeer zwakke ministers behalve de ministers Zijlstra en de Pous, die volgens de heer Suurhoff als de sterke mannen in dit kabinet fun geerden. NEW YORK,, 28-12. James Res- ton, de voornaamste correspondent van de „New York Times" te Was hington, meldt dat de Russische ambassadeur in Washington, Men- sjikof, begonnen is met het leggen van contact met medewerkers van de gekozen president Kennedy, waarin hij de nadruk legt op het belang van besprekingen tussen hem en de Sowiet-Russische pre mier en pa- tijleider Chroesjtsjef. Volgens Reston heeft Kennedy „koel en correct" op Mensjikofs initiatief gereageerd en slaat hij er voor het ogenblik geen acht op Hij voegt hieraan toe: „Het is waarschijnlijk dat Kennedy, ook wanneer hij in zijn presidentsambt is bevestigd, bijzonder voorzichtig op deze Russische peilingen zal reageren". In New York heeft een zeven tien-jarige jongen een vriendje van viertien jaar doodgestoken, omdat deze laatste weigerde hem een bedrag van nog geen ander I halve gulden, die hij had verdiend Jmet het bezorgen van kerstbomen, af te staan. EMIGRANTEN TERUG NAAR CANADA Mogelijklieden ginds mogen niet worden overschat Parool: „Van de grond af beginnen" SCHIPHOL, 28-12. Woensdag avond zijn van Schiphol 99 Neder landse emigranten, die in Neder land de decembermaand hebben doorgebracht en er kerstmis heb ben gevierd ,naar hun haardsteden in Canada teruggekeerd. Zij zullen dus in hun tweede vaderland het oudejaar uitluiden. Hoewel zij bijr.a allemaal opge wekt naar Canada terugkeren, al waren zij blij weer eens hun ge- booiteland te hebben bezocht, wa ren zij het er over eens, dat de Ne derlanders een te rooskleurige in druk hebben van de mogelijkhe den, die Canada aan emigranten biedt. Zij achtten het zelfs belang rijk, dat dit eens duidelijk werd gezegd. „In Canada heerst op het ogen blik een vrij ernstige werkloosheid" zo vertelde de heer L. C Smit, die bijna acht jaar geleden naar Ca nada ging, voorzien van Neder landse machinistendiploma's, die hem daar van geen, enkel nut ble ken te zijn. „Ik moest er weer met de kolenschop in mijn handen be ginnen", zei hij,,en pas kort ge leden ben, ik er in geslaagd het Ca nadese diploma voor machinist te behalen". Volgens hem geldt dat voor vrij wel alle vaklui: hun diploma's zijn er waardeloos. Zij moeten van vo ren af aan beginnen. In Neder land is de arbeidsmarkt op het ogenblik veel ruimer", vervolgde hij. „Wie het hier kan uithouden, doet er beter aan in Nederland te blijven". AMSTERDAM. B. en w. van Amsterdam hebben besloten, de Romanprijs-1960, groot f 3.000, voor een door een Nederlands auteur in de Nederlandse taal in boekvorm in 1958 of in 1959 gepubliceerde ro man toe te kennen aan S Vestdijk voor „De Ziener", zulks op advies van de daarvoor ingestelde jury, bestaande uit mevrouw Clare Len- nart en de heren Alfred Kossmann en Adriaan van der Veen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1