Militairen en politie in actie ter bescherming van vitale bedrijven DE ZIERIKZEESCHE COURANT Pelgrims woonden dienst bij in Geboortekerk te Bethlehem H.M. de Koningin ontving fractieleiders Ongelukken in V.S. tijdens kerstdagen Martin Bormann zou nog in leven zijn Twee doden door papieren bom Ongeregeld treinverkeer in België Brand in Belgisch kasteel Kerstboodschap van Adenauer DINSDAG 27 DECEMBER I960 117e jaargang No. 18895 ZIERlKZEESCHEffiNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikiee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Donkere kerstdagen in België Stakers plegen sabotage aan spoorlijnen BRUSSEL, 26-12. Militairen, rykswacht en politie zyn het kerst- weekeinde overal in België in actie gekomen ter bescherming van vitale bedreven en om te voorkomen, dat stakers de b(j niet-socialis- tische vakbonden aangesloten arbeiders zouden verhinderen aan het werk te bleven. „De regering zet de uitvoering voort van het veiligheidsplan, dat be oogt de vrijheid van arbeid en het vrije verkeer op de verkeerswegen te verzekeren, om zo spoedig mogelijk de economische activiteit van het land weer op gang te brengen", aldus werd op de avond van de tweede kerstdag In een regeringscommuniqué medegedeeld. „De tendentie tot werkhervatting, die maandag in vele sectoren werd waargenomen, is bevestigd. Dit neemt niet weg, dat België zijn donkerste kerstdagen sinds ja ren heeft beleefd. In Brussel en alle grote steden van Wallonië gin gen zaterdagavond de feestverlich tingen uit, in talrijke steden sloten restaurants, bioscopen en theaters hun deuren en haastten huisvrou wen zich naar de winkels om kaar sen te kopen om zich te wapenen tegen de duisternis ook in de wo ningen, een dreiging die tot de avond van tweede kerstdag niet was bewaarheid. Weliswaar troonde op de Grote markt in Brussel, te gen de achtergrond van de eeuwen oude vergulde gevels, de enorme kerstboom zonder zijn kleurrijke verlichting en lagen aan zijn voet de scherven van vele door de maan dagmiddag plotseling opgestoken wind losgewaaide versieringen, de lampen in de huizen bleven bran den. Sabotage Maar op twee plaatsen in zuid- België pleegden stakers sabotage aan de spoorlijnen, waarbij dyna miet werd gebruikt om geleide- draden te vernielen. Elders werden duizenden spijkers op de wegen ge strooid om het wegverkeer te be lemmeren en werden lifters ge dwongen uit te stappen. Een trein met vier wagons ontspoorde, zon der slachtoffers te veroorzaken. In Bergen werd een 'moiotof-cocktail' - een met benzine gevulde fles - in een café geworpen, zonder dat iemand werd gewond. In het regeringscommuniqué van tweede kerstdag werd medegedeeld dat het „in de voornaamste centra van. het land rustig is". DE KERSTVIERING IN DE WERELD Ook diensten ln kathedraal van Peking JERUZALEM, 25-12. Pelgrims uit vele landen hebben de afgelopen nacht (zaterdag-zondag) in de Ge boortekerk te Bethlehem de dienst bijgewoond die werd opgedragen door de latjjnse patriarch van Je ruzalem, aartsbisschop Alberto Gori. De kerk is gebouwd boven de grot waar volgens de traditie Christus is geboren. Na de mis leidde de patriarch de processie van de kerk naar de trap die toegang geeft tot de grot. Hij droeg op een kussen een houten beeld van het kindeke Jezus en plaatste het in een kribbe in de kelder. De dienst werd o.m. bijgewoond door leden van het Corps Consu laire, die via de „lage weg" uit het Israëlische deel van Jeruzalem wa ren gekomen. De weg die door de Drie Wijzen zou zijn gevolgd is de laatste vijf jaar gesloten geweest voor de tra ditionele processie. Boven de kerk scheen een neon ster. De protestanten hielden een dienst op het Herdersveld, even buiten Bethlehem, waar de herders van de engelen de boodschap van Christus' geboorte hebben ontvan gen. Te Parijs De grootste kerkdienst in Parijs was door het radiostation „Europe numero un" georganiseerd in het Paleis des Expositions, dat 100.000 mensen kan bevatten. Tino Rossi zong o.m. „Miniut chretien", Char les Trenet bracht voor de eerste maal zijn nieuwe chanson „La belle nuit" ten gehore, Frangois Perrier droeg delen uit het Evagnelie voor en de operazanger Tony Poucet zong het „Ave Maria" van Gounod. Het altaar was op een galerij op 28 meter boven de menigte. Radio-Luxemburg had bij Porte H.M. de Koningin niet naar het buitenland? DEN HAAG, 24-12, Zoals is mee- gedeeld lag het in het voornemen van H.M. de Koningin aan het eind van deze week voor een korte va kantie naar Oostenrijk te vertrek ken. In verband met de politieke toestand moet het hoogst onzeker worden geacht, dat de koninklijke reis doorgang zal kunnen vinden. Maillot de grootste kerststal ter wereld ingericht. In de piste van een circus met 3.000 plaatsen vorm den 60 personen, 5 paarden, 2 ezels, 2 dromedarissen en 3 olifanten een groots tableau vivant. In de Nantang kathedraal van Peking woonden een duizendtal ka tholieken de middernachtmis bij, aldus bericht het persagentschap „Nieuw China". De protestanten kwamen in kerken in verschillende delen van de stad bijeen. DE KABINETSCRISIS DEN HAAG, 24-12. Zaterdagmor gen begon Koningin Juliana met het raadplegen van de fractieleiders uit de Tweede Kamer. Tussen een „erewacht" van kleumende ver slaggevers en persfotografen ver schenen op de brede trappen van het Huis ten Bosch de politieke leidslieden van de Partij van de Arbeid, van de Katholieke Volks partij, de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, de Anti- Revolutio naire Partij en de Christelijk His torische Unie. Om half één werd de fractieleider van de laatstge noemde partij, de heer Tilanus, ont vangen. Daarna zou H.M. op Huis ten Bosch het noenmaal gebruiken, om vervolgens haar raadplegingen voort te zetten met de fractielei ders van de Pacifistisch Socialis tische Partij, de Communistische Partij Nederland en van de Staat kundig Gereformeerde Partij. Over de gevoerde besprekingen werden geen mededelingen ver strekt. De politici hulden zich in diep stilzwijgen in de kragen van hun jassen, want ondanks een vriendelijk zonnetje was het op het grote open plein voor Huis ten Bosch bijzonder koud. Volgens niet bevestigde berichten heeft het ministerie van Landsver dediging het afgelopen weekeinde besloten commandotroepen uit Duitsland terug te roepen en re- serve-eenheden van de rijkswacht te mobiliseren voor de bewaking van stations, we^en, spoorwegen en electrische centrales. Een groep jonge spelologen uit Bologne en Turijn besloot de kerst dagen in een 340 meter diepe grot onder de 1.526 meter hoge Monte Nerone door te brengen. Zij zullen eerst tegen het einde van het jaar hun vrijwillig isolement verbreken. De Monte Nerone ligt in de Ape- nijnen, tussen Le Marihe en Um- brlë. De kerstdrukte bij de Ned. Spoorwegen UTRECHT, 26-12. Het was maan dagavond behoorlijk druk bij de Nederlandse spoorwegen. De kerst drukte begon al zaterdagochtend roen er belangrijk meer passagiers waren dan gewoonlijk op zaterdag- echtend. De miSdagdrukte daags voor kerstmis was nog groter, vooral op de lijnen van Zwolle laar Groningen en Leeuwarden. Ook voor het vervoer in het mid den van het land bleek grote be- angstelling te bestaan Eerste kerstdag was bijzonder til. Het vervoer op tweede kerst- lag had aanvankelijk het karakter /an de normale maandagse drukte Dij de spoorwegen, maar naarmate Ie middag vorderde groeide het iantal passagiers Vooral in de mgeving van Rotterdam en Maas- richt was het vervoer van passa giers buitengewoon groot. Gered maar toch verdronken VLAARDINGEN. De 23-jarige natioos J. P. Boer uit Sliedrecht s vrijdagavond omstreeks 7 uur in je Vulcaanhaven verdronken. B kwam zijn ouders bezoeken, die wachtdienst hadden op een bagger molen, liggende in deze haven. Hij moest om de molen te bereiken iver het dek van enige aan de kant liggende schepen Vermoedelijk ioor de duisternis en ziin onbe kendheid ter plaatse misleid, viel de longen in de haven. Op zijn hulp geroep werd hij door de schipper 2n zijn vrouw aan boord getild. B begaf zich daarna naar hat schip van zijn ouders om zich van droge kleren te gaan voorzien. Door het feit dat B. zijn bril was kwijtge raakt kwam hij in de zogenaamde beun van de baggermolen terecht, waarop zijn ouders zich bevonden. Na enige tijd dreggen werd zijn lijk opgehaald. NEW YORK, 26-12. Het beken de aantal slachtoffers van ver keersongelukken gedurende het drie dagen durende kerstweekein de in de Verenigde Staten bedroeg maandagavond 21 uur Ned. tijd (15 uur plaatselijke tijd) 386. Men ver wacht dat het tot 510 zal stijgen. Bij branden waren voorts 65 mensen omgekomen, bij diverse andere ongelukken 64. Het record-aantal verkeersslacht offers voor het weekeinde van drie dagen is 609 - kerstmis 1955. JERUZALEM, 27-12 Een der lei ders van de Israëlische Herut par tij, Schlomo Friedrich, heeft in Tel Aviv veiklaard dat Hitler's plaats- vervangen, Martin Bormann, nog in leven is Bormann zou een van het „trium viraat" zijn dat een internationale nazistische beweging leidt en o.m. samenwerkt met de Arabische Liga en het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront. Leden van beide huizen van het Ethiopische parlement hebben kei zer Haile Selassie maandag een in éen gezamenlijke zitting aangeno men resolutie overhandigd waarin de staatsgreep wordt veroordeeld. Er wordt o.m. in gezegd dat slechts enkelen aan de samenzwering heb ben deelgenomen en dat de bevol king haar niet heeft getteund. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor de Atlantische kust van de Verenigde Staten, ter hoogte van Kaap Hatteras, hebben reusachtige golven de 10 417 ton metende tanker ..Fine Ridge" in tweeën gebroken. Reddingsschepen bevinden zich i?i de Dnmiddellyke nabijheid van het schip, doch kunnen niets uitrichten door ie ruwe zee. Op deze telefoto ziet men het achterschip van de tanker; een drietal opvarenden dat nog aan boord is, is nog juist zichtbaar (pijl) DODELIJKE ONGELUKKEN TIJDENS DE KERSTDAGEN GENDT. Bij een brand in een vleugel van het bejaardentehuis St. Joseph te Gendt bij Nijmegen is een bewoonster van dit tehuis, de 83-jarige mevrouw Suasso Lima ie Prado om het leven gekomen. DRACHTEN. Het bijna 2-jarig zoontje Johannes van de familie Joh. de Jong te Drachten is op de avond van de eerste kerstdag om gekomen bij een felle uitslaande brand in de ouderlijke woning aan ie Klokhuislaan De brand moet in de huiskamer zijn ontstaan ter wijl de moeder rond zeven uur twee van de vijf kinderen naar de slaapkamer op de zolderverdie ping bracht Een deken, die te dicht bij de kachel hing, vatte vlam en binnen enkele ogenblikken stond ie huiskamer in lichter laaie. DEN HAAG. De 23-jarige ste- wait bij de grote vaart A W. de G. is bij een binnenbrand in een wo ning van de Boekhorststraat in Den Haag om het leven gekomen. DELFT. In het „Gasthuis" in Delft is overleden de 79-jarige hee,r D. P. Delissen uit de Brouwerstraat aldaar, die bij een aanrijding ern stig gewond was geraakt. De h'eer Delissen was, toen hij de West- ïandseweg overstak, aangereden door een bestelauto, die werd be stuurd door de 30-jarige J M. S. uit Oudenbosch. Met een schedel- basisfractuur was hij naar het zie kenhuis overgebracht. HILVERSUM De zesjarige Ro bert Wijland, uit Hilversum, is in een ziekenhuis overleden tengevol ge van verwondingen, opgelopen bij een aanrijding. Bij het overste ken werd de jongen enkele weken geleden door een auto aangereden en met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. DORDRECHT. In de Maasstraat te Dordrecht is de 50-jarige koper vormer F. A. Meijer uit Dordrecht door een personenauto aangereden en ;o ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. De heer Meijer reed op een bromfiets en sloeg, zonder téken te geven, plotseling linksaf. De personen auto, die vlak achter hem reed, kon hem niet meer ontwijken. ASSEN. De 42-jarige vrachtwa genchauffeur J. H Ebels is onder zijn vrachtwagen bekneld geraakt en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het Wilhelminazie- kenhuis in Assen is overleden. SCHIEDAM. De 78-jarige wedu we G. B. M. K. uit Schiedam is in het gemeente-ziekenhuis overleden aan de gevolgen van de verwon dingen, die zij eerder opliep bij een verkeersongeluk in de Gerrit Ver- boonstraat. Daar werd zij, bij het oversteken van de rijweg, aange reden door een vrachtauto Het slachtoffer kreeg zeer ernstige in wendige kneuzingen. NIJKERK Op de onbewaakte overweg tussen Nijkerk en Amers foort (nabij Nijkerk) is een onge luk gebeurd, waarbij de ongehuw de 30-jarige J. Landman om het leven kwam. De man reed met zijn bromfiets tegen de uit de richtng Zwolle komende sneltrein en was op slag dood. De sneltrein had enige vertraging. „Laatste" wens Dorothy Ridgeway, het meisje uit Hardy, Virginia, dat aan een ongeneeslijke ziekte lijdt en de wens te kennen had gegeven dit kerstfeest - vermoedelijk haar laatste - veel kaarten te ontvangen, heeft een enorme hoeveelheid post gekregen Zaterdagochtend had zij reeds 35 zakken nor male post. twintig zakken expressestukken en vijf aangetekende pakketten ontvangen. Het zal dagen, zo niet weken duren om alle brieven en pakketten te openen. De artsen die Do rothy behandelen zijn opti mistisch gestemd. De kans dat zij binnenkort zal over lijden lijkt gering. Gezondheid is een schat, die men steeds meer moet leren waarderen. EMMELOORD. De achtjarige Fokke van Dam uit Rutten is in de Noordoostpolder verdronken in de Ruttense vaart. Hij was bij het spelen te water geraakt en pogin gen van vriendjes om hem te red den met een eind touw bleven vruchteloos. Een landbouwer, die aan de overkant van het kanaal het ongeluk had zien gebeuren, kwam te laat om het kind te red den. Toen het jongetje op het droge was gebracht, bleek hij overleden. ROME, 25-12. - Zondag zijn te Rome twee Italianen van 19 en 20 jaar om het leven gekomen door het ontploffen van een papieren bom, die in een café werd gewor pen. Drie andere Italianen werden hierdoor ernstig gewond. Aan het einde van elk jaar val len in Italië talrijke slachtoffers als gevolg van het ontploffen van deze papieren bommen, waarmede bepaalde Italianen hun vreugde willen uiten over de komende jaarswisseling. De vervaardiging ervan is door de politie verboden, doch de uitwerking van dit verbod is tot nu toe nog niet erg groot geweest. UTRECHT, 26-12 Vanuit Neder, land lopen op het ogenblik nog slechts incidenteel treinen naar Antwerpen en Brussel, zo wordt vernomen van de Nederlandse spoorwegen. Omgekeerd wordt aan Nederlandse zijde maar afgewacht wanneer er een trein vanuit het zuiden aankomt. Het doorgaande internationale verkeer vanuit Ne derland naar het zuiden is helemaal over Duitsland geleid. Er lopen na melijk geen treinen meer vanuit Brussel naar het zuiden. Zoals de zgsman van de Ned. Spoorwegen meedeelde loopt in het Vlaamse deel van België het treinverkeer, nog wel enigszins, maar ten zuiden van de taalgrens is de staking vol ledig. LA VOUVIERE, 25-12. Zondag omstreeks 16 uur is ingevolge het slecht trekken van een schoorsteen pijp in het kasteel te Mariemont brand uitgebroken die spoedig een grote uitbreiding kreeg. Het kas teel is thans een museum en bevat stukken van onschatbare waarde. De brandweer van Morlanwez, Le Youviere, Charleroi, 's-Graven. brakel en het nationaal hulpkorps te Brussel werden opgeroepen. De brand vernielde het bovenste ge deelte van de rechter vleugel tot boven de bibliotheek. BONN, 26-12. .Wanneer wij aan de toekomst denken, dan moeten wij eerlijk toegeven, dat zij werke lijk donker voor ons ligt", aldus Eteeft Bondskanselier Konrad Aden auer van west-Duitsland in een kerstboodschap aan de Duitsers in het buitenland gezegd. Volgens Adenauer is de wereld in het aflopende jaar de voor allen vurig gewenste vrede nauwelijks nader gekomen. Maar het recht zou ten slotte sterker zijn dan het on recht en de onwaarheid. De Bondskanselier betreurde het, dat de nauwelijks bewaarde vrede niet op de goede wil van allen is gegrondvest, maar op de vrees voor de gruwelen die een nieuwe oorlog de gehele mensheid brengen zal. Een op vrees gegronde vrede is evenwel niet de vrede waarvan de kerstboodschap spreekt, aldus de Bondskanselier, die de Duitsers in het buitenland opwekte tot nieuw geloof aan het recht, waarin de hoop op vrede en vrijheid is beslo ten. In de bioscoop van Aversa, een plaatsje bij Napels, kregen zondag avond vier mannen ruzie om het bezit van een plaats. In de volle en reeds verduisterde zaal werden twee mannen neergestoken, de der de trachtte te vluchten, maar zijn achtervolger doodde hem met een schot uit zijn pistool. De moorde naar wist te ontkomen. Het Franse ministerie van lands verdediging heeft medegedeeld dat Frankrijk dinsdagochtend op zijn basis tc Reggan, in de Sahara, voor de derde maal een kernwapen tot ontploffing heeft gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1