Verdere uitbreiding van de stakingen in België Tweede kamer aanvaardt motie van Eibergen DE STAL IN DE KERSTNACHT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kerstviering paleis Soestdijlc ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Protest tegen de „Eenheidswet" Kabinet de Quay zal ontslag aanbieden KABINETSCRISIS IN NEDERLAND DEN HAAG, 22-12. De Tweede Kamer heeft van avond een motie-Van Eibergen (A.R.) met 70 tegen 59 stemmen aangenomen, In deze motie werd ge vraagd het aantal te subsidiëren woningen te brengen van 65.000 op 70.000. Dientengevolge zou het aantal in 1961 te bouwen woningen van 80.000 op 85.000 ge bracht worden. Minister Van Aartsen heeft in het begin van de avondvergadering verklaard ernstig bezwaar te heb ben tegen dezt motie. Hy kondigde aan, dat hjj haar, mocht ze worden aanvaard, niet zou uitvoeren. Aan deze verklaring voegde hjj toe, dat, gezien het feit dat de motie mede is ingediend door zyn politieke geestverwanten, aanneming tengevolge zou hebben, dat h(j zyn portefeuille ter beschikking zou stellen. „Zelfs als ze wordt verworpen en een belangrijk deel van de A.R.-fractie er voor stemt, zal het mij politiek onmogelijk zijn de verantwoordelijkheid verder te dragen. Dit geldt mede voor de andere A.R.-bewinds lieden". Op een vraag van de heer An- driessen (KVP) wat de houding van het kabinet zou zijn als deze situatie zou ontstaan, antwoordde de minister-president, de heer de Quay, dat als de:e situatie intreedt daaimee de grondslag aan dit ka binet is ontvallen. Dat zal met zich meebrengen, dat alle bewindslie- d enhun portefeuille ter beschik king zullen stellen. De door de minister-president be doelde situatie is ingetreden door de aanvaarding van de motie, zo dat de ministers hun portefeuilles ter beschikking zullen stellen. Het parlement zal in deze omstandig heid zyn werkzaamheden voorlopig moeten staken. Voor wat de Kamer betreft be tekent dit, dat de verdere behan deling van de begroting voorlopig zal moeten worden opgeschort. Tot nu toe zijn pas elf hoofd stukken der begroting afgehandeld. Dat betekent, dat nog op afdoening wachten de hoofdstukken buiten landse zaken, onderwijs, kunsten en wetenschappen, financiën, de fensie, verkeer en waterstaat, so ciale zaken en volksgezondheid. De begroting van het departement van minister van Aartsen is intussen ook nog niet goedgekeurd. De Tweede Kamer was reeds weer tegen 3 januari bijeengeroe pen om de achterstand was in te lopen, zodat het gebruikelijke kerstreces zou komen te vervallen. Deze achterstand zal nu uiteraard nog groter worden Voor wat de Eerste Kamer aan gaat, ook daar zullen de werkzaam, heden stagneren. De opzet was, dat volgende week de algemene finan ciële beschouwingen over de be groting zouden worden gehouden, waarbij tevens de belastingontwer- pen aan de. orde zouden komen, alsmede het wetsontwerp tot ver hoging van de kinderbijslagen. Het verslagen kabinet Van officiële zijde is mede gedeeld, dat net gisteravond in de Tweede Kamer verslagen kabinet-de Quay heden (vrij dag) ochtend om 10 uur in de Trèveszaal zal bijeenkomen. De bijeenkomst van het ka binet was reeds vastgesteld als de wekelijkse vergadering van de ministerraad. De ministers zullen, naar ver wacht wordt, zich uitsluitend bera den over de politieke situatie waarin men is komen te verkeren nu de Kamer een motie heeft aan vaard, waaraan het kabinet zijn politieke lot verbonden had. Op het Binnenhof heerste van avond (donderdagavond) na afloop der Kamerzitting een grote bedrij vigheid. Overal zag men groepjes politici de situatie bespreken. Al gemeen woidt de verwachting uit gesproken in politieke kringen, dat fret kabinet vrijdagochtend zich zeer kort zal beraden en dat mi nister-president de Quay nog deze dag op het paleis Soestdijk het ontslag van zijn kabinet zal aan bieden. Het kabinet-de Quay is vanaf 19 mei 1959 in functie geweest. „700 FRANKEN PER STUK" De vrouwenhandel in de Belgische grensstreek Speciale brigade leidt verhoren MAASTRICHT, 22-12. De bijzon dere opspoiingsbrigade te Genck (België) leidt thans de verhoren van de vijf mijnwerkers en een caféhouder, allen uit Italië afkom stig, alsmede drie Belgische vrou wen uit Belgisch Eijsden, die ver dacht worden van vrouwenhandel. Na de razzia van zondag in Bel gisch Eijsden is de toen ontsnapte 32-jarige Italiaan R. V. door ingrij pen van de Maastrichtse recherche aangehouden De negen aangehou denen zijn in Genck aan een ver hoor onderworpen. Een der vrou wen was bij haar arestatie in het bezit van 350.000 Belgische fran ken, waarvan zij de herkomst wei gerde te onthullen Ze ontkent deel te hebben gehad aan de vrouwen handel. Bij de verhoren is gebleken dat V. de centrale figuur was in deze handel. Hij exploiteerde samen met een 25-jarige Belgische vrouw één van de verdachte café's in Genck. Politie en justitie van Bel gië en Duitsland zoeken thans naar een Duits echtpaar, waarvan bij de verhoren sprake is geweest. Dit stel zou tientallen meisjes uit west- Duitsland, onder meer uit Aken, Keulen en Dusseldorp via de Duits- Nederlandse grens bij Aken-Vaals naar België hebben .doorverkocht" voor 700 Belgische franken „per stuk". Het onderzoek door de bij zondere opsporingsbrigade wordt voortgezet. Vele afbeeldingen zijn er in de loop der eeuwen ge- beeld. Het schilderij stamt uit de Franse school en maakt van de stal, waarin het Christuskind werd he,eft tot titel: Aankomst der herders". Het is van geboren. Het meest waarschijnlijk blijft evenwel, dat I de schilder Henry Lerolle. de stal een grot is geweest, zoals wij hier zien af ge- GING VLIEGTUIG VERLOREN? Vragen over vliegend materieel „Karei Doorman" DEN HAAG. De jeugdige lyceïst Maarten Engwirda uit Grootebroek (N.H.), zal maandag 26 december naar New York vertrekken om Nederland daar te vertegenwoor digen op het „New York Herald Tribune Forum 1901". DEN HAAG, 22-12. Het Tweede Kamerlid Schouwenaar (P.v.d.A.), heeft aan de minister van defensie schriftelijk gevraagd of het waar is, dat tydens de jongste wereld reis van Hr. M. „Karei Doorman" een aan dek geparkeerd vliegtuig tydens ruw weer overboord is ge slagen en verloren is gegaan. Indien zulks Inderdaad het geval is, zo vraagt de heer Schouwenaar verder, is de minister dan bereid aan de Kamer mede te delen on der welke omstandigheden dit on geval heeft plaatsgevonden, tot welke maatregelen de resultaten van het ter zake ingestelde onder zoek hebben geleid, en in het alge meen alles, wat voor de beoorde ling van de gang van zaken aan boord van het vliegkampschip van belang kan zijn, met name of hier sprake kan zijn van een tekort aan disclipine bij het M.L.D.-personeel, zulks mede met het oog op hetgeen daaromtrent is gebleken bij vroe ger plaatsgevonden hebbende on gevallen met vliegtuigen van ds marine luchtvaart dienst? Is het voorts juist, dat tijdens een na aankomst van Hr. Ms. „Ka- rel Doorman" te Rotterdam door de commandant van Smaldeel V gehouden persconferentie opzette lijk geen mededeling is gedaan van bovenvermeld ongeval en van nog een tweede ongeval, waarbij een vliegtuig is verloren gegaan? Zo ja, kan de minister dan me dedelen op grond van welke over wegingen zulks is geschiedt? Politie nog blij vóór Kerstmis DEN HAAG, 22-12. Verleden week heeft de friinister van justitie in de Tweede Kamer op een vraag van freule Wttewaal van Stoetwe gen toegezegd te zullen pogen, de verhogingen over de maanden ok tober tot en met december van de salarissen der rijkspolitie nog vóór kerstmis te doen uitbetalen. Thans wordt vernomen, dat deze pogingen geslaagd zijn en genoem de verhoging tegelijk met het sala ris over december nog vóór de kerstdagen wordt uitbetaald. DEN HAAG. In de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat is in gekomen een brief van de heer Hofstra (arb.), waarin hij ervan kennis geeft, dat hij met ingang van 1 januari ontslag neemt als lid van de Kamer. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Die zelf een glazen dak heeft moet op zijn buurmans huis geen stenen gooien. Scholieren-benden opereren in oost-Duitsland BERLIJN, 22-12. Volgens de leer krachten in oost-Duitsland heeft de vroegtijdige opleiding van scholie ren in „strijdmethoden voor het af weren van vijandige agenten" een ongewenste uitwerking, aldus meldt het „Voorlichtingsbureau West". In een aantal plaatsen zijn illegale scholierenclub opgekomen die zich fantastische namen hebben aange meten en tegen onpopulaire leer krachten ageren. Zo werd bv. de gloednieuwe auto van een leraar, die bij zijn leerlingen niet gezien was, in de garage in brand ge stoken. Volgens een mededeling van het Oostberlijnse departement voor on derwijs bestaat er op het ogenblik een dertig tal illegale scholieren clubs. De koninklijke familie heeft met het paleispersoneel en zijn gezinnen kerstfeest gevierd in de garage van de Koninklijke Marechaussee in Soestdijk. HK.H. prinses Marijke voerde met kinderen van het per soneel het kerstspel „De herdertjes lagen bij nachte" op. - Foto: prinses Marijke (tweede van links) speelde de rol van Ruth, het kleine meisje uit de grote her berg. BRUSSEL, 22-12. De stakingen in België hebben donderdag een al gemeen karakter aangenomen. Door de socialistische vakbonden van overheids- en gemeentcpersoneei, begonnen als protest tegen de- „Eenheidswet", waarvan de weer slag zich donderdag ook in het par lement deed gevoelen en dat leidde tot ongekend rumoerige tonelen, verlamde de actie de afgelopen 24 uur een gevoelig deel van het eco nomische leven I Naar het zich laat aanzien zal de stakingsaktie vrijdag een nieuw hoogtepunt gaan bereiken: de so cialistische centrale van mijnwer kers heeft een onmiddellijke sta king in de kolenmijnen bevolen. Een oproep om het werk neer te leggen is uitgegaan tot het perso neel van de P.T.T, ©n aan alle bij het socialistische algemeen vak verbond aangesloten bonden Is de opdracht uitgegaan de stakingen zoveel mogelijk uit te breiden. Het zwaartepunt van de actie ligt in het -Waalse gedeelte van België en in Antwerpen, waar voor de derde dag een honderdtal zee schepen het einde van de staking afwachtte. De schepen kunnen niet vertrekken omdat de sluizen door de stakers zijn gesloten. Zuid-Bclgiö In het bijzonder de grote centra in zuid-België, van Luik tot Ber gen, werden ook door de staking getroffen en de bedrijvigheid in deze steden kwam nagenoeg tot stilstand. Het onderwijzend perso neel was donderdag voor een groot deel weer op de scholen aanwezig, maar later op de dag werd bekend gemaakt, dat ook de onderwijzers hun actie met een dag zouden ver lengen. Het spoorwegverkeer ten zuiden van de lijn Brussel-Luik kwam donderdag vrijwel tot stil stand en in de Waalse steden ver dwenen trams en bussen uit de straten. In Vlaanderen kon het spoorwegverkeer op gang worden gehouden, al ging dat met grote vertragingen gepaard. Het over grote deel van de internationale treinen kwam niet verder dan tot aan de Belgische grens. Over het aantal stakers zijn geen cijfers beschikbaar. Over de duur van de actie gaf het socialistische kamerlid Larock donderdagmiddag een aanduiding toen hij verklaarde dat de „staking zal voortduren zo lang er onzekerheid bestaat ov«r de eenheidswet".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1