Treinverkeer openbare diensten en onderwijs in België ontwricht DE ZIERIKZEESCHE COURANT ERNSTIGE STAKINGEN Economie van het land kan in gevaar komen Kampcommandant gearresteerd DONDERDAG M DECEMBER 19M 117e j&arg&nf No. 18893 ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vih. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 BRUSSEL, 21-12. Op vele plaatsen ln België z(jn woensdag het treinverkeer, de openbare diensten en het onderwas ontwricht als gevolg van de door de socialistische vakbonden uitgeroepen staking tegen de „eenheidswct" van de regering-Eyskens. Voor vandaag (donderdag) werd nog een uitbreiding van de stakingen verwacht. Woensdagavond is een oproep uitgegaan naar het b(j de socialistische vakbonden aangesloten personeel van de spoorwegen en de gas- en elektriciteitsbedrijven om het werk neer te leggen. Ook alle socialistische ambtenaren van de P.T.T. Is opgedragen donderdag niet op het werk te ver schijnen. TWEEDE KAMER De verhoging van de kinderbijslagen De Belgische regering heeft woensdagavond in een officiële verklaring aangekondigd „alle ge wenste maatregelen te zullen ne men, die de vrijheid van arbeid ..verzekeren". In het communiqué worden de stakingen toegeschreven aan een „ongeregelde sociale agi tatie, die door sommige leiders is uitgelokt buiten de richtlijnen van hun vakbonden". Voorts wordt ge zegd, dat de stakingen niet de ver dediging van de belangen der ar beiders beogen en dat „dikwijls werknemers worden gedwongen het werk neer te leggen". In het communiqué wijst de Belgische re gering er voorts op, dat een voort during van de stakingen „de eco nomie van het land in gevaar kan brengen". Soms algemeen karakter Hoewel zowel de katholieke als de liberale vakbonden zich woens dag formeel van de stakingsactie hebben gedistancieerd, kreeg m en kele steden de staking een alge meen karakter. In Antwerpen en Amerikaanse volk lichamelijk week NEW YORK, 20-12. In een artt- kei ln het Amerikaanse weekblad ..Sports Illustrated" heeft de nieu we Amerikaanse president John Kennedy zijn ernstige bezorgdheid uitgesproken, over de steeds groter wordende „lichamelijke weekheid van de Amerikaan". Hij maakte in grote lijnen een plan bekend om deze toestand te verbeteren. De president was vooral veront rust over de toenemende verweke- ling van de Amerikaanse jeugd on danks de pogingen van de laatste vijf jaar om dit tegen te gaan. Deze lichamelijke ontoereikend heid vormt volgens Kennedy „een bedreiging van onze veiligheid en brengt onze mogelijkheden om toe komstige problemen op te lossen, m gevaar. ln de haven kwam het werk vrij wel geheel stil te liggen. Woens dagmiddag kwam het hier tot een botsing tussen stakers en werkwil ligen, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Een tiental 'politie agenten, die de orde trachtte te herstellen, werd door honderden stakers ingesloten en met allerlei voorwerpen bekogeld. Een politie macht van honderd man slaagde er tenslotte in hun collega's te ont zetten, waarna de politie zich te rugtrok. Het is niet bekend of er gewonden zijn. De Antwerpse zie kenhuizen, die eveneens worden getroffen door de stakingen onder het gemeentepersoneel, zagen zich verplicht een oproep te richten tot vrijwilligers om de plaatsen in te nemen van de stakers. Het treinverkeer in het zuiden van België dreigde woensdag ge heel in de war te lopen. DRAMA OP ATLANTISCHE OCEAAN Amerikaanse tankboot in tweeën gebroken in hevig noodweer Schepen snellen te hulp NORFOLK (Virginia), 22-12. De 10.4I7-ton metende Amerikaanse tankboot „Fine Ridge" is woensdag in hevig noodweer door huizenhoge golven in tweeën gebroken toen het zich op 75 rnjjl ten oosten van Kaap Hatteras, in noord-Carolina, in de Atlantische Oceaan bevond. Een groot aantal schepen is op weg naar het gebied dat als „het kerkhof van de Atlantische Oce aan" bekend staat wegens de ver raderlijke winden en getijden en waar reeds talrijke zeelieden het leven hebben verloren. De Ameri kaanse marine heeft het vliegdek- schip „Valley Forge" en verschei dene andere oorlogsschepen naar de „Pine Kidge", die 39 beman ningsleden aan boord had, gezon den. Vliegtuigen staan gereed om eveneens hulp te bieden. Deze was door de duisternis en het slechte weer nog niet mogelijk. Wel is red dingmateriaal, waaronder rubber vlotten, seinlampen, levensmidde len en water, door een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uitgeworpen. Tenminste tien man klemmen zich vast aan de achtersteven die nevig heen en weer slingert maar nog drijvende is. Vijf man, van wie drie op een reddingvlot, zijn waar genomen op een afstand van twee mijl van het voorstuk dat is om geslagen maar nog juist boven het water uitsteekt. Er is nog niet vastgesteld dat mensen het leven hebben verloren. In de achterste ven is nog licht zichtbaar. Het water in het gebied is warm, waardoor de drenkelingen een gro tere kans hebben in leven te blij ven. De laatste commandant van het nazi-vernietigingskamp Auschwitz, Richard Baer, is gearresteerd. Na een korte, felle klopjacht slaagde de Westduitsc politie er in, de man, op wiens hoofd tienduizend mark stond, te grijpen. - Hier wordt Baer, geboeid aan een detective, het hoofdstation van Frankfort aan de Main uitgeleid. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND IJZENDIJKE. De raad van de gemeente IJzendijke heeft besloten, het Ravelijn met het Bastion te restaureren. Evenals de overige vestingwerken in het toenmalige Staats-Vlaanderen werd ook de vesting IJzendijke door prins Mau ri ts aangelegd. Reeds jarenlang heeft de gemeente IJzendijke de wens gekoesterd de vestingwerken althans een gedeelte daarvan, te herstellen. MAASTRICHT. In Maastricht zijn 8 personen gearresteerd, die verdacht worden van handel in vrouwen. Het zijn zes mannen, vijf van Italiaanse en één van Griekse nationaliteit en twee vrouwen af komstig uit België. HEERLEN. Het zesjarig jongetje, Jantje Hundscheid in Heerlen is dodelijk gewond, toen hij de Beers_ dalweg wilde oversteken. Het kind werd door een personenauto gegre pen en overleed tijdens het vervoer naar het Sint Joseph-ziekenhuis. AMSTERDAM. Te Amsterdam is een gelede tram van lijn 16 in de bocht van het Prins Hendrikplant soen bij het Victoria hotel uit de rails gelopen. Tengevolge hiervan werd het tramverkeer op het Dam- rak versperd en moesten de trams i die in de richting van de binnen stad reden, worden omgeleid via de N.Z. Voorburgwal. Na drie kwar tier was het euvel verholpen. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. TUBBERGEN. De 16 maanden oude baby van de familie Waayer uit Tubbergen is verdronken. In een onbewaakt ogenblik viel het kind in een wasteil met water. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. HAARLEM. Verdacht van ver duistering van f 15.000 ten nadele van een cliënt is de 42-jarige ad vocaat en procureur mr. R. K. P. K. uit Haarlem in arrest gesteld. De verdachte was tot voor enkele ja ren geassocieerd met een 50-jarige collega, die enkele weken geleden door de Haarlemse rechtbank is veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar wegens verduis tering van f 40.000. De Tweede Kamer heeft ln be handeling genomen het wetsont werp tot wijziging van de kinder bijslagwet, de kinderbijslagwet voor rentetrekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen en de kindertoelagewet voor ge pensioneerden. De regering acht het blijkens de memorie van toelichting gewenst in verband met de plaats gehad hebbende loonsverhogingen met Int. ug van 1 oktober 1960 de kin derbijslagen met circa vier procent te verhogen. Daarbij is zij van oordeel, dat het gerechtvaardigd is tevens de, in vergelijking met de I jaren voor de totstandkoming van j de duurtetoeslag in de onderlinge ve. houding tussen de kinderbijsla gen opgetreden discrepantie - wel ke vooral is veroorzaakt door de verwerking in de kinderbijslagen van de uniforme duurtetoeslag van tien cent per kind en per dag - enigszins te verkleinen. De kinderbijslagen bedragen thans: voor het eerste kind 72 cent per dag, voor tweede en derde kinderen 79 cent, voor vierde en vijfde kinderen 106 cent en voor zesde en volgende kinderen 117 cent per dag. Voorgesteld wordt deze bedragen te brengen op respectievelijk 75, 82, 111 en 125 cent per dag. Zoals steeds gebruikelijk is ge weest bij verhoging van de kinder toeslagen voor de loontrekkenden, worden in het onderhavige wets ontwerp oveenkomstige verhogin gen voorgesteld van de kinderbij slagen ingevolge de kinderbijslag wet voor rentetrekkers en de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen en van de kindertoela gen ingevolge de kindertoelagewet voor gepensioneerden. EEN BIJZONDER BOEKWERK „Nederlandsch-Indië onder Japanse bezetting'' AMSTERDAM, 20-12. „Neder- lajT3sch-Indië onder Japanse be zet:,ing" is de titel van een vandaag verschenen uitgave, die tot stand is gekomen onder auspiciën van de stichting „Indië ln de tweede we reldoorlog". Het ruim 650 pagina's tellende boekwerk is onder leiding van de voorzitter van de stichting „Indië in de tweede wereldoorlog", prof. dr. I. J. Brugmans, samengesteld door dr. H. J. de Graaf, privaat docent in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Me vrouw A. H. Joustra, hoofd van de „Indische collectie" van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie en de kapitein ter zee b-.tf 'A. «3. Vromans, wetenschappe lijk medewerker van dit instituut. De samenstellers zijn er van uit gegaan de geschiedenis „van onder af" te beschrijven, n.l. met als voornaamste bronnen niet de offi ciële militaire en burgerlijke do cumenten, maar vooral de parti culiere gegevens. Aangezien Ne derlandsch-Indië in de jaren tus sen 1942 en 1945 bijna geheel van de buitenwereld was afgesloten en de officiële archieven na de capi tulatie in 1945 grotendeels zijn ver nietigd, moesten de samenstellers de voornaamste gegevens putten uit de „Indische collectie" van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, waar vele gegevens van particuliere aard (briefwisselingen, bekendmakingen, kranten, pam fletten e.d.) aanwezig waren. PETTEN WERKT Eerste doel „Reactor Centrum Nederland" is bereikt Hoge Flux reactor klaar ln 1962 PETTEN, 20-12. Petten werkt. Het eerste concrete doel van „re actor centrum Nederland" is be reikt. De lage flux-reactor is ge reed en wordt nu geleidelijk in geschakeld in de experimenten als aanloop naar de uitvoering van het werkprogramma. Dit werkprogramma is gericht op - zoals dat in de statuten der stichting R.C.N. is omschreven - „het verwerven van wetenschap pelijke kennis en ervaring ten be hoeve van vredesdoeleinden oP het gebied van kern-reactoren en hun toepassingen, en het ten algemene nutte beschikbaar stellen van deze kennis en ervaring, alsmede van de verworven hulpmiddelen in het bijzonder aan Nederlandse onder nemingen". Het R.C.N. tracht, zoals bekend, dat doel te bereiken door de bouw, inrichting en exploitatie van twee Research reactoren. Van de eerste, de L.F.R. wordt het vermogen nu geleidelijk aan tot 10 kw opgevoerd Met de bouw van de tweede, de hoge flux-reactor, die een vermo- Ernstig verkeersongeval te Leiden Twee jonge mensen gedood LEIDEN, 21-12 Een ernstig ver keersongeval op de kruising van de Voorschoterweg en de nieuwe Churchilllaan te Leiden, heeft van morgen vroeg twee jonge mensen levens geëist, voorts waren er drie gewonden, van wie één ernstig. De vijf slachtoffers waren in een auto die zij voor gezamenlijke rekening hadden gekocht vanmorgen om 7 uur op weg naar hun werk in Den Haag. Door nog niet vastgestelde oorzaak kwamen zij op de Voor schoterweg in botsing met een z.ware Rijnsburgse vrachtwagen met aanhanger, die van de Chur chilllaan af de Voorschoterweg op draaide in de richting Leiden. De personenauto schoof vrijwel geheel onder de aanhanger. Toen de ver wrongen resten onder de wagen vandaan gehaald waren, kon men twee gewonde inzittenden vrij ge makkelijk uit hun benarde positie bevrijden. De overige drie moesten uitgezaagd worden. Voor twee van hen - de 38-jarige bestuurder J. F. van Gerven uit de Willem Kloos- straat en de 34-jarige G. J. van der Westen uit de Waldeck Pyrmont- straat te Leiden - kwam hulp ech ter te laat. Zij moeten op slag ge dood zijn. gen krijgt van 20.000 kw., worden goede vorderingen gemaakt. Zon der ernstige tegenslag zal deze in de komende zomer kritisch wor den en in 1962 op vol vermogen komen. Vliegtuig vloog tegen berg Dertig doden MANILLA, 22-12. Een vliegtuig van de Philippijnse luchtvaart maatschappij, een DEC-3, is don derdagochtend vroeg kort na het opstijgen van het vliegveld van Cebu, de hoofdstad van het gelijk namige eiland in het centrale deel der Philippijnen, neergestort en in brand gevlogen. Van de 39 inzitten den onder wie drie bemanningsle den, zijn tot dusver negen overle venden gevonden en naar een zie kenhuis overgebracht. Het toestel vloog tussen Manibla en Davao. De overlevenden werden gevonden in een veld op de top van een heuvel waar het toestel neerstortte. Een maand geleden kwamen 33 mensen om het leven doordat een vliegtuig van dezelfde maatschap pij tegen de berg Baco op het eiland Mindoro vloog. Kerstviering in paleis Soestdijk op televisie BUSSUM, 21-12. Het N.T.S.- journaal zal heden (donderdag)- avond 22 december te 22.30 uur een extra-uitzending verzorgen in ver- rand met de kerstviering op Soest dijk. Een fllmreportage van de viering door het koninklijk gezin met het personeel in de garage van de Ko ninklijke Marechaussee zal daartoe 's middags worden opgenomen. Tijdens deze viering leest konin gin Juliana het kerstevangelie voor. Prins Bernhard zal het personeel toespreken in een persoonlijke boodschap, terwijl prinses Marijke zal medewerken aan een kerstspel. PARIJS. Generaal De Gaullc heeft in een toespraak voor de Franse televisie verklaard dat h(j bereid is onderhandelingen te voe ren met de Algerijnse opstandelin gen en alle andere sectoren van het politieke leven ln Algerië, „als een einde komt aan het terrorisme en het leggen van hinderlagen". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het leven kan alle enachter- waarts begrepen worden, maar het moet voorwaarts geleefd worden. Koffie van Nieuw-Guinea HOLLANDIA, dec. Sinds drie maanden kan de consument van Nieuw-Guinea koffie van eigen land drinken. De heer G. A. Tim merman te Hollandia is er in ge slaagd de eerste koffieoogst van Nieuw-Guinea, van Seroei, te ver werken tot een produkt dat aan alle eisen voldoet. Bovendien is zijn gemalen koffie aanzienlijk la ger in prijs dan die welke in blik uit Nederland wordt ingevoerd, zo bericht de Nieuw Guinea Koeriei. De heer Timmerman (72), heeft zijn sporen verdiend in de cultu res van het voormalige Nederlands Indië. Arrestaties in Frankrijk MAUBEUGE, 22-12. De Franse politie heeft, na een onderzoek van meer dan een maand, vijfendertig medewerkers van het Front voor de Bevrijding van Algerië aange houden, die actief waren in het bassin van de rivier de Sambre. Ook werd een aantal wapens in beslag genomen, benevens een be drag van vijfduizend nieuwe Fran se franken, dat door de gearres teerden was ingezameld onder Al gerijnse arbeiders in Frankrijk. Uit welk milieu komen de Ned. studenten? DEN HAAG, 21-12. In het studie- jaar 1958/'59 was 49 pet. der stu denten afkomstig uit het hoger mi lieu, 23 pet. uit kringen van de middelbaar gesalarieerden, 20 pet. uit de kringen van de middelbaar zelfstandigen en 8 pet. uit het lager milieu. Aldus deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede in zijn publikatie „De sociale en re gionale herkomst der studenten bij het hoger onderwijs 1958/'59". Ver geleken met het studiejaar 1954/'55 is het aantal studenten uit het ho ger milieu procentueel een weinig toegenomen ten koste van het pro centuele aantal studenten uit de middelbare milieu's. In hetzelfde studiejaar was 24 pet. der studenten Nederlands Her vormd. 30 pet. Rooms-Katholiek, 11 pet. Gereformeerd, terwijl 30 pet. der studenten geen kerkelijke gezindte opgaf. Kunstgebitten voor koeien Een Zweedse staalfabriek is aan het experimenteren met kunstgebitten voor koeien waarvoor volgens de vertegenwoordiger van de fabriek in Zuid-Amerika in die streken wel een afzet gebied te vinden zou zijn, daar de koeien er hun na tuurlijke gebit snel versla ten op het stugge gras Maatregelen tegen y-virus bij pootaardappelen DEN HAAG, 21-12 Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich vandaag verenigd met door de pootgoedcommissie van dit schap gedane voorstellen betreffende bij zondere maatregelen bij de poot- aardappelkeuring Deze maatrege len zijn nodig geworden door het optreden van het nieuwe y-virus, dat de Nederlandse pootaardappel- teelt in een moeilijke situatie ge bracht heeft. De huidige besmet ting met het verraderlijk optreden de en snel in de aardappelen door dringende virus brengt de poot- goedteelt van een groot aantal ras sen in gevaar: ongeveer 2/3 van ons pootgoedareaal wordt ingenomen door voor het virus vatbare rassen. DEN HAAG. Het landbouwschap gaat iets doen tegen de verge- llngszicktc b(j bleten. Het bestuur heeft woensdag een verordening, waarin de bestrijding wordt gere geld, in principe aanvaard!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1