m 0 w „DE DRUIVENTROS" h és 1 een gulden Vijf en twintig ct dertia cent ®j Fon nulden n 8 u 10 pCt korting Z I E R I K Z E E Stichting van Flaauwers=gemaal was destijds grote verbetering Mogen de kinderen kijken CHEQUE Wijnen en Likeuren o CHEQUE CHEQUE .ft CHEQUE CHEQUE Een glas, naar keuze n CHEQUE Lljjinlijf» liir ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 20 DECEMBER 1960 No. 1S892 Slijterij Wijnhandel „De Druiventros" betaalt aan toonder: bij aankoop van 2 flessen: SHERRY, José Garcia Co., de meest ge dronken Sherry - per fles f 5,50 GÉ LU UI Cuj)n z LU O Slijterij Wijnhandel „De Druiventros" betaalt aan toonder: bij aankoop van: 1 Hes ZOETE SPAANSE WIJN, SAMOS, MISTELLA of BLOEDWIJN Slijterij Wijnhandel „De Druiventros" betaalt aan toonder: bij aankoop van: 1 lies ADVOCAAT, inhoud 0.75 liter - per fles f 4,75. Een advocaat van onovertroffen kwaliteit Slijterij Wijnhandel „De Druiventros" betaalt aan toonder: UvM MUIMvll bij aankoop van: 6 flessen Landwijn „PIGEAC" - per fles f 2,10. De meest verkochte landwijn in het land. Drinkt cognac van COOYMANS COOYMANS cm LU O z LU cn i/> oo cm Slijterij Wijnhandel „De Druiventros" schenkt aan toonder: bij aankoop van: 1 literkruik JOHAN- NISBEERE - per literkruik f 3.40. Een verrukkelijke zoete bessenwijn. Slijterij Wijnhandel „De Druiventros" r— raM betaalt aan toonder: bij aankoop van: 6 flessen DOURO PORT, C. da Silva f 5,20 - SHERRY RANCHERO, Peninsular f 5,70 - VER MOUTH, Giacobino Rosso f 5,95 Desgewenst gesorteerd. ^i: wj cm LU LU z LU O BEHEERDER J. BERREVOETS DAM - TELEFOON 01110-2438 Gratis thuisbezorgd I Uit de Schouwse waterschapshistorie In 1904 kwam grootste centrifugaalpomp van Europa Naar aanleiding: van een artikel over de waterafvoer in Schouwen in het nummer van donderdag 1 december, schrfjft men ons aan vullend van bevoegde zijde, dat „de vaders van de 70-jarigen" in het artikel genoemd in de winter per schaats van Zierikzee naar de duinstreek hebben kunnen ryden. Voor wat de 70-jarigen betreft, deze hebben in hun jeugd wel via de waterleidingen en vaarten naar Haamstede kunnen rijden, maar men moest dan wel 40 d. 50 maal by dammen en brughoofden over stappen. In het begin van 1877 was het gemaal „Schouwen" bedrijfsklaar, nadat de bouw het jaar tevoren was begonnen. Voor zijn wateraf voer was Schouwen voordien aan gewezen op zes zeesluizen, t.w. de Weversluls, de Jongesluis en de Prommelsluis aan de zuidkant; verder onder Brouwershaven de Noordsluis en de Ossesluis en ten slotte de Westhavensluis aan de haven bij Zierikzee. Dan had ook de Zuidhoek nog een sluis aan de haven, juist tegenover laatstge noemde. Bij de drie eerstgenoemde sluizen die in de omgeving van Flaauwers lagen, waren drie watermolens, die hun water loosden op een boe zem, om zo - via de zeesluizen - op de Oosterschelde geloosd te wor den- Twee van deze watermolens werden met het ingebruiknemen van het stoomgemaal gesloopt. De laatste der molens, die de grootste was, werd pas in 1913 gesloopt. De stichting van het stoomgemaal was destijds een grote verbetering. Vanaf die tijd kwam het niet meer voor, dat de landerijen onder Mo- riaanshoofd onder water kwamen te staan. Slechte toestroming Slecht evenwel was de toestro ming van het water naar het ge maal. Ook de grootte van het te Ingezonden stukken Opgepast met dood wild In het veld Haast is het oogstjaar 1960 ten einde, doch nog zijn alle gewassen niet geoogst. Enorm is gezwoegd door de landbouwers en hun werk nemers om de te velde staande ge wassen ter bestemder plaats te krijgen. Zij verdienen daarvoor alle lof. Het is een jaar geweest dat lang in het geheugen zal blijven. Met de decembermaand is ook allerwege het jachtseizoen weer aangebroken Ook de jacht heeft te lijden door het ongunstige weer. Door de grote regenval van de laatste maanden heeft het jacht veld dikwijls gedeeltelijk onder water gestaan, wat funest was voor de wildstand, meer dan 50 pet minder hazen worden geschoten dan het vorige jaar. Dit is niet al leen een gevolg van de ongunstige zomer, doch ook vele hazen sterven aan ziekte. In het jachtveld worden vele ka davers van hazen gevonden en ook de zieke exemplaren worden door de jagers afgeschoten. Deze hazen zijn beslist onge schikt voor de consumptie en de jachtclub wijst er dan ook met klem op: mocht men een haas vin den, denkende dat deze aangescho ten en zoek geraakt Is, laat deze liggen, hij Is beslist ongeschikt voor de consumptie en bijzonder gevaarlijk voor de gezondheid. EEN JAGER. bemalen gebied speelde een rol, temeer omdat de „corridor" ook bijna volledig loosde op de polder Schouwen. Zo moest het water tot aan de dijk van Dreischor worden weggehaald. De afvoer in die aan grenzende polders was nog veel slechter dan in Schouwen en zo kwam het dan ook op de plaatsen waar de aangrenzende polders loosden, wel tot wateroverlast. De eerste bemalingsinstallatie van Schouwen was een schepradge maal van twee eenheden, die het water uitsloeg op een toen reeds bestaande boezem, bestaande uit drie bekende inlagen, waarvan het niveau 1,5 meter kon worden op gepompt. Deze bemaling deed dienst tot 1904. Toen werd één der schepradmachines vervangen door en zeer moderne stoommachine, die een zeer grote centrifugaal pomp aandreef, destijds de groot ste van Europa. De pomp ver plaatste bij volle belasting 20.000 m3 per uur. In 1920-1921 werd de tweede schepradmachine door een evengrote centrifugaalpomp met nog moderner stoommachine ver- vangen. De capaciteit van het ge maal was toen gebracht op 40.000 m3 per uur. Deze toestand heeft geduurd tot 1947, toen men over schakelde op elektriciteit. Na de ramp van 1953 voltrok zich de be kende wijziging, met een nieuw stelsel van gemalen en waterlopen dat zijn waarde in deze natte tijd volop heeft bewezen. ALGEMENE VERGADERING Z.L.M. „De landbouw in de draaikolk van de vrijere loonpolitiek" Per 1 mei 1961 moeten c.a.o.'s worden vernieuwd GOES, 19-12. De heer N. A. Vaandrager, secretaris van het ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité, hield een inleiding over de „De landbouw in de draaikolk van de vryere loonpolitiek". Hij kwam daarin tot de .conclusie, dat het van een kortzichtig beleid zou ge tuigen indien de werkgevers in de landbouw niet bereid zouden zyn mee te werken aan een rechtvaar dig sociaal beleid, omdat de garan- tiepryzen hen niet bevredigen. Het zou de onverkwikkeiyke situatie waar in deze bedrijfstak verkeert slechts verergeren. In de hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouwschap zal binnenkort het loonoverleg moe ten worden hervat, omdat per 1 mei de C.A.O's moeten worden ver nieuwd. Was in 1959 het klimaat voor dit loonoverleg al niet bijzon der gunstig, thans liggen de om standigheden nog moeilijker. Door de bijzonder slechte weersomstan digheden zijn de moeilijkheden bij de oogst zeer groot geweest, de kwaliteit der produkten heeft veel geleden, de bedrijfsuitkomsten over 1960 zullen over het algemeen slecht zijn. De lonen De rentabiliteit geeft dus dit jaar geen houvast om aan de lonen iets te doen en daarnaast bestaat in landbouwkringen een gevoel van onbehagen over het weinig tact volle prijzen-beleid der regering voor 1961. De vraag rijst of het on der dergelijke omstandigheden ver antwoord is van werge verszij de toch akkoord te gaan met eventu ele loonmaatregelen voor de land arbeiders. Het bevestigende ant woord dat spreker op die vraag gaf, grondde hij op de overweging dat in de sociale sector nog ver schillende achterstanden bestaan. Hy dacht daarby In het bijzon der aan de vyfde gemeenteklasse, die voor de meeste arbeiders al lang Is afgeschaft, en aan de va kantieregeling en de arbeidstyden, die In de landbouw ongunstiger zyn dan in andere sectoren. Bijzonder urgent noemde hij het vraagstuk van de arbeidstijd in de veehouderij. Bezinning is nodig om na te gaan, op welke wijze een ver korting van deze arbeidstijd kan word enopgevangen door een wij ziging in de bedrijfsvoering De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap, zo meen de de heer Vaandrager, zal moeten nagaan welke ruimte de regering precies heeft gelaten in de garan tieprijzen. In akkerbouw en veehoudery Zijn indruk was, dat in de akker bouw meer ruimte voor loonsver betering bestaat dan in de veehou derij en voor de bedrijven op de lichte gronden. Een lichtpunt is, dat de gevolgen van een loonsver hoging op de veehouderij- en zand- bediijven minder zwaar wegen, omdat het aantal arbeiders hier re latief kleiner is. Dit neemt niet weg dat de betrokken werkgevers op deze bedrijven een bittere pil zul len moeten slikken. Met betrekking tot de produkti- viteitsstijging, zo meende de heer Vaandrager, zullen ervaren reken meesters wel tot de conclusie ko men dat er, althans op papier, ten opzichte van vorig jaar niet veel Is veranderd. Immers, in de basis gegevens die gebruikt zullen moe ten worden voor een berekening van de produktiviteitsstijging zijn nog niet opgenomen de gevolgen van de bijzondere bedrijfsomstan digheden van het jaar 1960. Een en ander betekent, dat een produk- tiviteitsruimte van gemiddeld ca. vier procenit bestemd zou kunnen worden voor loonkosten verhogende maatregelen. Enorme radarinstailalies voor snelle waarschuwing voor inter continentale ballistische projectielen worden ten behoeve van de Amerikaanse luchtmacht opgericht in het Noordpoolgebied. De koepel'van 42 meter doorsnede is opgebouwd uit zeshoekige platen van hardboard, voorzien van een laag met fiberglas ge wapende plastic. Binnen in de koepel bevinden zich de radar antennes, beschermd tegen storm en sneeuw. Maakt een vaste afspraak en houdt U daar dan aan! Na de opstand in Ethiopië ADDIS ABEBA. 19-12. Ethiopl- sche troepen zoeken thans het land af naar rebellen Zij hebben van de keizer opdracht hen levend te vangen, zodat zij terecht kunnen staan. Maandag zijn een aantal functio narissen die door de opstandelin gen zijn gedood, begraven. Onder hen zijn zes ministers, vier onder ministers, twee senatoren, een gou verneur en een paleisgeestelijke. Begrijpen vele ouders eigenlijk wel, wat de kinder(half)uurtjes van de televisie voor onze kleintjes be tekenen? Als we groot en klein in stille overgave voor ons tover- kastje zien samenhokken, sommi gen met de duim in de mond, een ander met het onafscheidelijke doekje of „pluisvest" in de hand, maar allemaal met de ogen stijf ge richt op de lichtende figuurtjes, dan vragen wij ons wel eens af of hier nu een goede of verkeerde werking van uitgaat. Met de schaarse uitzenduurtjes in de maand van Bussums zuilen galerij kunnen de kinderen in het westen des lands zich beslist niet verslaven aan de televisieVoor hen is dat half wekelijkse verhaal tje een welkome en gewaardeerde afwisseling in de dagelijkse sleur van het schoolgaan en spelen. De vroeger zo zeldzame poppekast en de filmvertoning ter gelegenheid van de verjaardag groeiden uit tot een telkens weerkerend kijkspul met bijzonder geslaagde program maatjes en beslist verantwoorde verhalen. Anders is het, als de kinderen naar buitenlandse zenders komen kijken of ook de uitzendingen voor groten gaan volgen. WAT MOGEN ZE ZIEN? De allerkleinsten mogen beslist niet elke dag naar dat flikkerend beeld staren, vooral niet als er in de regel van min of meer gestoorde ontvangst sprake is. Bovendien is het verkeerd die ukkepukjes lang achtereen te laten toezien. Omdat ze er ook nog weinig of niets van begrijpen, is het beter op die tij den geen slapende honden" wak ker te maken. Onze kleuters van 4 tot 6 begrij pen doorgaans al meer dan we dur- ven veronderstellen. Als zij reeds geregeld de kinderuurtjes van bin nen- en buitenland volgen, is het beter hen niet de programma's voor groten er bij te geven, want ze ra ken dan ondersteboven van de vele indrukken en kunnen het niet al lemaal meer verwerken. De schooljeugd wil 's avonds nog wel graag even het journaal zien. Daar bestaat geen enkel bezwaar tegen. In de leeftijden tussen 7 en 12 kunnen de hersens veel hebben en het is wel nuttig leerzame uit zendingen te laten zien. Zo nu en dan een documentaire kan bij de URK BOEKTE TWEE „RECORDS" URK, 19-12. „Op naar de 6.000 en de 2,5 miljoen" is het parool voor c.lle rechtgaarde Urkers. Het geboortecijfer op Urk is nimmer aan de lage kant geweest, maar met de geboorte van het iweehonnderdste kind vandaag is dit jaar in Urk een record bereikt In 1959 werden er 190 Urkertjes geboren. Bij de laatste volkstelling bedroeg het aantal inwoners van Urk 4.451 en op 1 januari 1960 was dit 5 618. Dit jaar zal het aantal van 6.000 wei niet meer worden be reikt. De ouders van het kind dat de tweehonderdste boreling van dit jaar in Urk is, het echtpaar Visser- Post, is door het voltallige gemeen- tebestuur in zijn woning bezocht. Eij deze gelegenheid kreeg de kleine Ali een geschenk. Vrijwel op hetzelfde moment dat het 200ste kind werd geboren, deed zich nog een voor Urk verheugend feit voor. Er werd namelijk aan de gemeentelijke visafslag een omzet van twee miljoen gulden bereikt. (Vorig jaar was dit in totaal 1,9 miljoen). Schipper Kramer van de UK 84 kwam met zijn nis de afslag binnen, toen juist de vis van een collega werd gewogen. Deze nam op het laatste moment nog een paar snoekbaarsjes voor eigen gebruik uit de mand en bleef daardoor net onder de twee miljoen. Toen hij dit even later bemerkte, wilde hij de visjes er weer bij doen. maar in middels was de vis van Kramer ge wogen en kwam deze in aanmer king voor het door het gemeente bestuur in het vooruitzicht gestel de douceurtje. Hoeivel de aanvoer aan de afslag voor de tijd van het jaar vrij behoorlijk is, zal de 2,5 miljoen wel niet worden bereikt vóór 1 januari. Aangezien Urk nog in rouw is over de ramp van de UK 33, waar ouderen onder hen beslist geen bij twee broers verdronken, werd kwaad. Wel is het verstandig in- afgezien van het brengen van een teressante onderwerpen uit te zoe- serenade door de Urker visserskü- ken, of deze kinderen, die zich ook Pel aan beide gelukkigen. graag zelf willen ontwikkelen, te- voren een keuze te laten maken uit één of twee produkties in de voor- SPORT avonden. Zxj mogen dan bv. om i half negen of kwart voor negen naar bed en moeten dan als tegen prestatie de volgende dag om half acht gaan slapen. TIENERS EN TWINTIGERS. Vanzelfsprekend blijven de late avonduren en de echte program ma's voor groten w o. de films bo ven de 14 en 18 en toneelstukken, nog taboe. De zg. teenager kan wor- eten vrijgelaten tot het vastgestelde blunder in de rood-zwarte achter- tijdstip voor het slapen gaan, uit- hoede hun middenvoor voor open gezonderd vertoningen voor boven doel bracht. Maar Zierikzee pakte de 18. De jeugd boven die leeftijd de zaken energiek aan. en na on laat zich natuurlijk niet langer geveer 15 min. spelen ving midden- ringeloren en wil beslist het kijk- voor Goedegebuure de bal uit een recht in eigen handen nemen. Voor voorzet van Zappey op en schoot zover er nog studerenden of school hard en laag in (1-1). 6 minuten gaanden onder hen zijn, geldt als later klopte Goedegebuure de spil VOETBAL Zierikzee A 1-Kapelle A 1 5-2 Zaterdagmiddag heeft Zierikzee A 1 resoluut Kapelle A 1 haar eerste verliespunten toegewezen, en is nu nog de enige ploeg die nog ongeslagen is. Het heeft er echter niet naar uitgezien dat de gastheren zouden winnen, want reeds na 6 minuten namen de gas ten de leiding, toen een grove regel: eerst het huiswerk en dan pas vrije (kijk)tijd. Gaan ze het huis uit om elders te kijken tegen uw regel(s) in, dan draait u maar een keer de huisdeur op slot, of onthoudt u hen een ander pretje. Let er goed op, dat de kinderen afstand bewaren tot het venster! Vooral de kleintjes hebben de net- in de sprint om een verre pass en passeerde de uitgelopen doelman met een lage schuiver (2-1).^ 3 mi nuten voor rust speelde één der achterspelers van Kapelle de bal zo zuiver op zijn doelman terug, dat deze het nakijken had (3-1). Na rust duurde het tot een klein kwartiertje voordat er een doel- ging er dicht op te kruipen, maar punt viel. Goedegebuure pikte op er moet minstens drie meter af- de rechtrevleugel een bal op, liep stand zijn, bij 53-cm. buis zelfs 4 tot enkele meters van het doel en meter. Schuif er een lange tafel passeerde toen de doelman, door tussen, als ze naar voren dringen, de bal rustig tussen zijn lichaam Maak ook de kamer niet geheel en de paal in het doel te laten donker, een enkel gordijn sluiten verdwijnen. 6 minuten later, toen is overdag al voldoende en een de deze middag niet zo best soe paar schemerlampen èn afgewen- lende Zierikzee-achterhoede, zich de leeslamp 's avonds zijn nodig zelf in de weg liep, scoorde de om uw ogen te sparen voor een middenvoor van Kapelle onhoud- teveel aan tegenlicht. Gaat u een toestel kopen? Weest dan zo verstandig een kast te ne men met deurtjes die op slot kun nen. Zo'n ontvanger kost wel meer, maar u hebt er ontzettend veel plezier van als u het toestel uit wilt houden en op rust, huiswerk en goede cijfers gesteld bent ELLEN EECKHOFF. baar (4-2). 4 minuten voor tijd scoorde Goedegebuure zijn vierde doelpunt met een fantastische boogbal van de hoek van het straf schopgebied, die net achter de verste paal in het doel viel (5-2). Uit de tot nog toe behaalde re sultaten (7 gespeeld, 6 gewonnen, 1 gelijk, doelcijfers 35-5), blijkt wel dat Zierikzee A 1 in deze klasse lang geen gek figuur slaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9