j BUISMAN 5 ONDERZOEK NAAR TOEDRACHT OPSTAND KEIZERLIJKE GARDE BESTUURDER VAN „CONVAIR' KAMPTE MET MOTORPECH De vliegtuigbotsing boven New York Rusland zendt wapens naar Marokko V.N.-begroting 1961: 61 miljoen dollar "I £11 Ingezonden mededeling Laat V I p 'n handje helpen voor koffie op z'n best! f De toestand in Ethiopië ADDIS ABEBA. 19-12. In de ra diotoespraak, die Ilaile Selassie zondag j.I. heeft gehouden, heeft de keizer, naar „Reuter" maandag meldt, ook nog gezegd dat een kantoor is ingesteld, dat een on derzoek zal instellen naar de toe dracht van de mislukte opstand der keizerlijke garde. Op het St. George's plein van Addis Abeba hing maandag, als grimmige waarschuwing, het lijk van de opstandige kolonel Worki- nen Gebehejoe, die, naar verluidt, werd gedood, toen hij zich bij zijn gevangenneming verzette. Ministers werden gedood Onder de door de rebellen gedo de hoge functionarissen bevinden zich de ministers van landsverde diging, handel, mijnwezen en maat schappelijke ontwikkeling, terwijl de minister van financiën wordt vermist. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag medegedeeld dat er nog steeds van tijd tot tijd in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba wordt ge schoten. Dit geschiedt bij huiszoe kingen, die worden gehouden wan neer de aanwezigheid van rebellen in bepaalde woningen wordt ver moed. Het ministerie deelde voorts me de dat het gebouw, waarin de bi bliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst is onderge bracht, door machinegeweervuur licht is beschadigd. De vliegramp boven München MÜNCHEN, 19-12. In een maan dag te München door de leiding van de Amerikaanse luchtmacht in West-Duitsland uitgegeven ver klaring wordt gezegd dat de be stuurder van het Amerikaanse mi litaire „Convair"-vliegtuig, dat za terdag j.I. in een drukke straat van München nerstortte, waardoor in totaal 49 personen om het leven kwamen, een of twee minuten na het opstygen had gemeld, dat de linkermotor was uitgevallen. Hij bevond zich toen op 670 me ter hoogte en verzocht om aanwij zingen om naar het vliegveld terug te keren. Bij het terugvliegen raakte het toestel, als bekend, een 93 meter hoge toren van de Sint Pauluskerk in het centrum van München. Een commissie van drie man zal een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk instellen. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te München heeft naar aanleiding hiervan verklaard dat het nog wel verscheidene weken of zelfs maanden kan duren, voor dat de commissie haar bevindin gen in een rapport zal hebben vastgelegd. Kortsluiting deed brand ontstaan in gesticht te Heel Geen plaats meer voor tweehonderd patiënten ROERMOND, 19-12. Het staat thans vrywel vast, dat de grote brand, die de vorige nacht heeft gewoed in het rooms katholieke gesticht „St. Anna" te Heel, waar zwakzinnige vrouwen en kinderen worden verpleegd, is veroorzaakt door kortsluiting. Het huis wordt bewoond door 750 patiënten en rond 200 religieuzen en verplegend personeel. Door het vuur zijn geheel ver nield: het front over een lengte van rond honderd meter en een gedeelte van de noordelijke zij vleugel. In deze ruimten bevonde zich de therapeutische afdeling, de toneel zalen en slaapzalen. Vooral het verlies van de slaapzalen is een grote handicap voor de verpleging. Niet minder dan 200 patiënten moesten naar huis worden ge bracht. Gistermorgen reeds kwam het Roode Kruis in actie. Het heeft ter leniging van de eerste nood vijftig bedden geleverd, die in het „Don Boscohuis" in Heel geplaatst zullen worden. Vordert de afvoer van de patiënten niet snel genoeg, dan zal het Roode Kruis nog 150 bedden leveren om de ergste nood te lenigen. Het Ne- WASHINGTON, 20-12. Twee top functionarissen van de Ameri kaanse burgerluchtvaart hebben president Eisenhower maandag in een verslag over de vliegtuigbot sing boven New York meegedeeld dat het DC-8 straalvliegtuig van de United Airlines in strijd met per radio gegeven instrukties niet in een vastgesteld gebied was blij ven cirkelen, in afwachting van toestemming voor een landing. Men kan hieruit echter geen con clusies trekken ten aanzien van de schuldvraag daar er aanwijzingen zijn dat een radio-ontvanger en een deel der instrumenten aan boord van het straalvliegtuig voor de botsing niet werkten. De twee vliegtuigen hadden op dracht gekregen te blijven rond cirkelen tot zij instrukties kregen om te landen. Het straalvliegtuig bleef echter op zijn route door voor landing op Idlewild had ge kregen. derlandse Jeugd Roode Kruis heeft een hoeveelheid speelgoed ter be schikking van de gedupeerde kin deren gesteld. Een studieprestatie ZONNEMAIRE, 20-12. Onze vroegere dorpsgenoot de heer L. A van Splunder, thans secretaris der ge meente Koudekerke (W.) behaalde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam - na afgelegde examens - de ti tel meester in de rechten. Dit studiesucces mag zeker een prestatie worden ge noemd, daar de heer van Splunder slechts in zijn vrije uren gelegenheid had zich op tentamina en exa mens voor te bereiden. Re. gelmatig bezocht hij daar bij Amsterdam, voor het volgen van de meest nood zakelijke colleges. De pres tatie krijgt nog meer reliëf als men bedenkt dat de ge slaagde bij de aanvang van zijn studie in de rechten slechts in het bezit was van het u.l.o.-diploma. Scheepvaartberichten Lelykerk, 14-12 te Amsterdam. Vivipara (t.), 19-12 van Suez naar Mena Al Ahmadi. Treinconducteur verongelukt EINDHOVEN, 20-12. - Aan het einde van het stationsemplacement Eindhoven in de richting Boxtel, bij het viaduct Emmasingel, heeft een rangeerder vannacht om tien over twaalf langs de spoorbaan het stoffelijk overschot gevonden van de 25-jarige conducteur J. Tim mermans uit Eindhoven. De heer Timmermans deed dienst op de goederentrein, die 's avonds om vijf voor elf de bewuste plaats was gepasseerd. Men vermoedt dat hij uit de trein is gevallen. „FRYSKE KRITE" - ZIERIKZEE Interessante causerieën over arinoede-tijd der turfgravers Buurthuis-experiment in dertiger jaren ZIERIKZEE. De „Fryske Krlte" te Zierikzee hield vorige week weer een bijeenkomst, waarop het woord werd gevoerd door de heren L. Th. Fennema en J. Pomper, die spraken over„De Jubbega'ster Compagnie", gelegen In het oosten der gemeente Heerenveen. De bevolking uit deze streek be stond oorspronkelijk uit turfgra vers, die doorgaans in plaggenhut ten woonden, „half in en half bo ven de grond". De mensen leefden onder zeer armoedige omstandig heden in de tachtiger jaren en na dien vooral ook in de crisisjaren na 1929, die werkloosheid met zich bracht. Het gevolg was o.m. het maken van „hongertochten" naar Heerenveen. De toestanden op hy giënisch gebied lieten alles te wen sen voor. Vel t.b.c. kwam voor. De toenmalige minister Kan be zocht de streek persoonlijk en op initiatief van hem werd er in 1935 een buurthuis gesticht in de meest a-sociale buurt en een ambachts school. De heer Fennema, die van 1934-1939 als onderwijzer in deze streek werkzaam was ,wist hier over vele interessante bijzonder heden te vertellen. De atreekopbouw De heer Pomper was werkzaam als maatschappelijk werker aan dit buurthuis van 1945-1950. Hij besprak de opbouw van de streek. Het buurthuis werd gebruikt voor het geven van huishoud- en ont wikkelingscursussen aan ouderen en handenarbeidcursussen voor de jeugd. Het huis wordt geleld door en staf van zeven personen. In de strek zijn na de oorlog nieuwe we- I gen gekomen, alsmede waterlei ding en elektriciteit. Hoewel oor spronkelijk bestemd voor de aller armsten, duurde het wel een 15-tal jaren voor dat deze kwamen. Zij konden niet overweg met de drie andere bevolkingsgroepen, t.w. de middenstand, de kleine boeren (2,5 ha. land) en de iets „grotere" boeren, waarvan elke groep in een aparte kern of streek woonde. De krotbewoners wensten opk niet in voor hen gebouwde nieuwe wonin gen tussen de andere bevolkings groepen te wonen. Om deze men sen toch uit hun krotten te krijgen moest op „onbesmet" (onbebouwd) terrein een nieuwe buurt worden gevormd. Dit is gelukt, zodat deze a-sociale groep (zij het onderling sterk verbonden), thans niet meer zo opvallend van de andere groe pen verschilt. Tot slot van de geslaagde bijeen komst wrden enkele Friese liede ren gezongen. Betere financiële basis voor Groene Kruis Burgh/Haamstede De afdeling Burgh-Haamstede van het Groene Kruis hield maan dagavond in het wijkgebouw onder voorzitterschap van jhr. R. J. H. Q. Röell de algemene vergadering die slecht was bezocht. Na een welkomstwoord door de voorzitter deelde deze mee dat de Emmabloem-collecte (collecte „Du- son", aldus de voorzitter) het fraaie bedrag van f 450,had opgebracht Voorts vroeg de voorzitter aan dacht voor de te houden loterij, „Kruis en Munt" en deelde mee dat m.m.v. het Roode Kruis is ge start met een cursus „transport colonne". Een bedrag ad. f280,10 werd ten geschenke ontvangen van de com missie Hygiëne van het Kind, be stemd voor vaccinatiemateriaal. Bij de behandeling van de begro ting deelde de penningmeester, de heer J. van Waveren mee, dat voor het eerst na vele jaren nu een voordelig saldo is verkregen. Door het vertrek van 21 leden warende contributie-ontvangsten lager, de subsidies met f 1000,hoger. Het saldo bedraagt f 215,(ontv. f 12.845,—, uitgaven f 12.630,—Op het bazarfondsboekje kon weer f500,worden teruggestort. De heer Duson vroeg en verkreeg in lichtingen omtrent de inkomsten. Getracht zal worden een reserve fonds te vormen. De begroting werd aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vakature ontstaan door het overlijden van de heer A. Visser gekozen de heer M. Vlaander. De aftredende heren C. B. Heutink en van Waveren werden herkozen. Tot lid van de kascommissie wer den benoemd de heren J. Duson en J. Tangeman. Besloten werd deel te nemen aan de zegelactie Suriname. Bij de in ning der kwitanties zal de leden een zegeltje van tien cent worden aangeboden t.b.v. het sociaal-hy giënische werk aldaar. RABAT, 19-12. Het Marokkaan se regeringsblad „Al Tahrir" heeft maandag bekend gemaakt, dat 700 ton wapens en munitie die het Rus sische vrachtschip „Tsjerkassy" naar Casablanca heeft gebracht, deel uitmaakt van de hulp die de Sowjet-Unie aan Marokko biedt. Jn het kader van deze steunverle ning krijgt Marokko ook Russische straalvliegtuigen, aldus het blad. Rotterdam kreeg tiende kerstboom van Oslo ROTTERDAM, 19-12. Een goede traditie werd voortgezet. Maan dagavond mocht het gemeentebe stuur van Rotterdam voor de tien de achtereenvolgende keer het tra ditionele kerstgeschenk van de Noorse hoofdstad Oslo in ont vangst nemen: een kerstboom. Dit maal een bijzonder fraai exem plaar met een lengte van 16,5 me ter, waarin in de komende, lange avonden 973 lampjes zullen bran den. De officiële aanbieding geschied de voor het stadhuis, op de kille en geschonden Coolsingel, door de voorzitter van de gemeenteraad van Oslo, de heer Brynjulf Buil, in aanwezigheid van onder meer de Noorse ambassadeur in Neder land, O. J. L, Kildal, en van de consul-generaal van Noorwegen in Rotterdam, K. Orre. De heer Buil zei - verrassend goed Nederlands sprekend - dat het geschenk bedoeld was als een bijzondere uitdrukking van gene genheid van de Noorse hoofdstad voor de bevolking van Rotterdam. Hij sprak er daarbij zijn dank uit voor de medewerking en het be grip, die de Noorse zeelieden steeds in de Maasstad ondervinden a Oost-Dultslan<i heeft maandag laten weten, dat alle overeenkom sten betreffende het goederenver keer van en naar west-Berlijn, met inbegrip van de verkeersregeling voor de bezettingstroepen op 1 ja nuari zullen vervallen, als er voor dien niet een handelsakkoord tus sen oost- en west-Duitsland zal *ijn getekend. „Er resten nog slechts weinige dagen voordat het handelsverdrag zal worden ge schrapt", zo schreef het orgaan van de Oostduitse communistische par tij, „Neues Deutschland". NEW YORK, 19-12. De begrotings commissie van de algemene verga dering heeft met 54 tegen 9 stem men by geen onthoudingen de be groting van de organisatie voor 1961, die op bijna 61 miljoen dol lar netto wordt geraamd, goedge keurd. De tegenstemmers zijn de Sowjet-Unie en acht andore com munistische landen. In deze be groting zijn niet de uitgaven be grepen voor de politietroepen van de V.N. in het midden-Oosten en voor de V.N.-troepen in Kongo. De Russische afgevaardigde zei, dat de begroting te hoog was en niet meer dan 50 miljoen dollar had mogen bedragen. SPORT DUIVENSPORT Clubtentoonstelling P.v. „Reisduif, Noordgouwe e.o. In het café „Centrum" te Brou wershaven hield de p.v. Reisduif Noordgouwe e o de jaarlijkse club- tentoonstelling. De keuring, die 143 duiven omvatte, werd verricht door de heer H. Slagboom uit Zie rikzee. Het was voor hem geen ge makkelijke taak de prijswinnaars aan te wijzen, daar de vogels van goed gehalte waren. Toch gelukte het hem de mooiste vogels naar de juiste waarde te schatten. De uit slag is als volgt. Oude Doffers: 1 en 6 L. J. Fon teine; 2 en 5 W de Wilde; 3, 4 en 7 Joh Flikweert Oude Duiven: 1 en 3 L. J. Fon- teine; 2 en 4 A. J. Flikweert; 5 J. M. Kloet. Jarige Doffers: 1 (tevens mooiste duif van de tentoonstelling) Joh. Pannekoek; 2 L. J. Fonteine; 3 W. de Wilde; 4 L. Luijendijk. Jarige Duiven- 1 en 3 L. J. Fon teine; 2 L. J. Boogaard. Jonge Doffers: 1 L. J. Fonteine; 2 J. M. Kloet; 3 en 4 A. J. Flik weert; 5 M. de Vries; 6 W. de Wil de; 7 P. Flohil. Jonge Duiven: 1, 3 en 8 L. J. Fon teine; 2 L. de Meulmeëster; 4 en 5 Joh. Pannekoek; 6 Joh. Flikweert; 7 L. J. Boogaard; 9 A. J. Flikweert. De heer L. J. Fonteine behaalde met zijn 12 ingezonden duiven niet minder dan 11 prijzen, waaronder 5 eerste. WEERSVERWACHTING Verwachting tot woensdagavond: Weinig wind Zwaarbewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen; weinig wind; dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 10.55, onder 20.41. 22 dec. Zon op 8.46, onder 16.31. Maan op 11.32, onder 21.59. Eerste kwartier: 25 dec. te 3.30. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 dec. 5.01 v.m. 17.38 n.m. 22 dec. 5.43 v.m. 18.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 dec. 22 dec. 4.42 v.m. 5.32 v.m. 17.02 n.m. 17.54 n.m. Springtij: 20 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-12 Het KN.M.I. ceelt mede: Een lagedrukgebied strekt zich uit van de omgeving van Stokholm over Denemarken langs onze kust naar midden Frankrijk. Er bevinden zich drie afzonderlijke kernen in, een boven zuid Zweden, een andere voor de kust van Zuid-Holland en een der de ten zuidwesten van Parijs. Deze laatste trekt verder in zuidooste lijke richting maar de kern voor onze kust is vrijwel stationair. Een volgende oceaandepressie heeft in middels IJsland bereikt en deze zal zich in de richting van de Britse eilanden uitbreiden. Het weer blijft dan ook in vrijwel geheel Europa onder invloed van de verschillende depressies. In ons land zullen de winden daarbij in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen waaien en overwegend zwak zijn. De kans op mist is daarbij groot en plaatselijk kan wat motregen vallen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. In Iskanderoen, in zuid-Turkije, is een monument van president Kemal Ataturk, de grondvester van het moderne Turkije, door een bom verwoest. Volgens de politie is het voetstuk van het monument vernield en het hoofd er af ge slagen. Na de ontploffing werd een protestbetoging gehouden, die vol gens de politie rustig verlopen is. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties hebben de af gevaardigden van Italië en Argen tinië zich uitgesproken voor de Engels-Amerikaanse resolutie over Kongo, welke hervatting van de werkzaamheden van het parlement beoogt en de nadruk legt op be scherming van de rechten van de mens. De stad Addis Abeba heeft van de mislukte opstand niet al te zwaar geleden. Wel is de bevol king van water verstoken, daar de opstandelingen het waterzuive ringsstation onbruikbaar hebben gemaakt. Volgens te Sjiboeti ont vangen inlichtingen zouden er dui zend gewonden bij de gevechten zijn gevallen. h Het Zuid-Afrikaanse Pen-cen trum heeft in een brief aan pre mier Verwoerd uiting gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over het besluit, het paspoort van de be kende auteur van ,,Cry the belo ved country" Alan Paton, in te trekken. Paton is een krachtig te genstander van de apartheidspoli tiek. Muziek in de raadszaal ZIERIKZEE, 20-12 Muzika- le intermezzo of toevoegsels van en aan doorgaans droge en nuchtere raadsagenda's zijn witte raven, maar zo'n. vogel hoopt dan toch mor gen (woensdag) op te wie ken tegen het plafond van de rococozaal van het Zie- rikzeese stadhuis. Het ligt nl. in de bedoeling, dat nu afwerking van de agenda, de raadsleden zich zullen zetten tot het beluisteren van ,JJie Weihnachtsge- schichte", in de uitvoering van het Jeugdorkest van de Zierikzeese afdeling der Zeeuwse Muziekschool, o.l. v. de heer Jac. M. Luyke- naar. Van deze uitvoering is gelijk bekend - een grammofoonplaat gemaakt, die dus morgenavond op de draaischijf komt. Een eer ste exemplaar van de plaat is inmiddels te Middelburg aangeboden aan de vice- voorzitter van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, ge deputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes. Ingezonden mededeling levensverzekering iiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiii Jan Cottaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960. Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aar» postzegels aan Amslloven. Postbus 1072. Amsterdam en u ontvangt het boekje franco thuis. AMSTIEVEN ÉJJiiiiiiiiiiiiiiiifi. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 114. „Ik ben kapitein!" juicht Thomas, uitgelaten zwaaiend met het perkament. „Ik ben eigenaar en kapitein van de „Brittannia", het staat hier zwart op wit! Kom mee, nu vlug naar de haven!" Hij snelt de herberg uit, gevolgd door de drie anderen, die de enthou siaste erfgenaam van kapitein Jackson nauwelijks kunnen bij houden. Als ze de kade, waar de „Brittannia" gemeerd ligt, bereikt heb ben, zijn daar enkele arbeiders bezig de nog volle kisten van Henry Sullivan op een wagen te laden. Henry Sullivan, leunend op een kruk, houdt nauwlettend toezicht op het uitladen van zijn smokkel- buit. Emillo en Clare Sullivan staan er met gemengde gevoelens naar te kijken. „Als je maar niet denkt, dat je het schip ook nog in kunt pikken, Sullivan!" schreeuwt Thomas agressief. „Ik ben de eigenaar van de „Brittannia", hier staat het, zwart op wit!" Sullivan antwoordt hem niet, maar strompelt op zijn kruk naar Aram toe. „Ik moet je nog bedanken voor de wijze waarop je mijn leven gered hebt", zegt hij schor. Maar Aram negeert de uitge stoken hand en kijkt Sullivan aan met een blik vol harde min achting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2