Brand aan boord van Amerikaans vliegdekschip: zeker vijftig doden Nieuwjaarswensen Algemene vergadering erkent zelfbeschikkingsrecht Algerijnse volk DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 20 DECEMBER 1990 117e Jaargang No. 18892 ZIERIKZEESCHE1NIEUVVSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ramp op scheepswerf in New York Honderden mensen sprongen over boord In ons nummer van 31 december a.s. kunnen wederom Nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Ij Opgaven dienen uiterlijk dinsdag 27 december a.s. in ons bezit te zijn. De administratie Ij NEW YORK, 19-12. Door een brand aan boord van het nieuwe, vrijwel voltooide Amerikaanse vüegdek- sohlp „Constellation", op een werf in Brooklyn (New York), zyn ten minste 50 personen om het leven ge komen en „honderden" gewond. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Vijf uur na het uitbreken van de brand wist men niet hoeveel personen zich nog aan boord van het schip bevonden. Naar verluidt heeft men klopsignalen gehoord van 61 mannen die zitten opgesloten. Vüf en negentig brandweereen heden nemen aan de blussingswerkzaamheden deel. Ongeveer 4.200 arbeiders legden de laatste hand aan het 60.000 ton grote schip, dat een van de mo dernste vliegdekschepen ter wereld zou worden. De „Constellation" zou vijf meter langer worden dan de „Queen Elizabeth". De bouwkosten bedroegen 275 miljard dollar (circa 1.1 miljard gulden). De brand ontstond toen iemand per ongeluk een vat met brandbare vloeistof lek stootte. Sommige ar beiders wisten zich te redden door overboord te springen, anderen be reikten via kranen de wal of wer den met boten van boord gehaald. Brandweerlieden maakten van snij branders gebruik om enkele zwaar gewonde mannen in veiligheid te brengen. De „Constellation" zou in vredes tijd een bemanning van 3.400 kop pen hebben gehad. Het schip zou een van de zes vliegdekschepen van de „Forrestal"-klasse zijn, die aan 90 100 vliegtuigen plaats bieden en bewapend zijn met „Terrier" luchtfioelraketten. Ongeveer 800 brandweerlieden en politiemannen bestrijden het vuur en helpen de slachtoffers. Vijftig dokters en verplegers ver lenen eerste hulp. De organisatie Bescherming Be volking van New York heeft zuur stof beschikbaar gesteld uit voor raden voor een eventuele bomaan val op New York. Om elf uur maandagavond (Ned. tijd), toen de brand aan boord van het vliegdekschip reeds zeven uur woedde, werden nog steeds klop signalen uit het schip gehoord. Vlammen gingen 60 meter hoog Een van de geredde arbeiders vertelde, dat hij toen de brand was uitgebroken, een brandblusappa- raat greep en het vuur bijna had geblust, toen het apparaat uitgeput was. Hierna stroomde de brandende vloeistof als een waterval over het hoofddek, en enkele seconden later was dit geheel met vuur bedekt. De vlammen bereikten een hoogte van zestig meter. Van de 4.200 arbeiders, voor het grootste deel burgerpersoneel, die zich bij het uitbreken van de brand aan boord bevonden, sprongen er honderden over boord, terwijl vele anderen zich via de loopplanken en met behulp van de hijskraan het leven redden. Weer anderen wer- aen door in asbestpakken geklede en van gas- en rookmaskers voor ziene reddingsbrigades van boord gehaald. Doch velen konden niet meer wegkomen. Een politiefunc tionaris schat, dat het aantal doden tenminste honderd zal bedragen. Enkele uren na het uitbreken van de brand bestond gevaar, dat de „Constellation" zou kapseizen, doch door het openzetten van buiten boordkranen werd dit gevaar be zworen. Een vliegtuig, waarmede een fo tograaf boven het brandende schip vloog om vanuit de lucht foto's te maken, kreeg motorstoring en moest een noodlanding maken in een park in Manhattan. Het vlieg tuig werd zwaar beschadigd, doch de vlieger en de fotograaf liepen geen ernstige verwondingen op. Voorlopig verslag Tweede Kamer over verhoging kinderbijslag DEN HAAG, 19-12. De vaste commissie voor sociale zaken en volksgezondheid heeft het voorlo pig verslag uitgebracht over de wijziging van de kinderbijslagwet, de kinderbijslagwet voor rente trekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen en de kinder- toelagewet voor gepensioneerden. Deze wijziging omvat de verho ging van de kinderbijslagen. Verscheidene leden achtten het voorstel te summier toegelicht dan dat zij in staat zouden zijn, zich een oordeel te vormen Zij zouden het op prijs stellen, indien een na dere en meer uitgewerkte motive- ïing van de beslissing der regering zou worden gegeven. Vele leden vroegen, waarom de regering het advies van de Stich ting van de Arbeid had gevraagd op een tijdstip, liggende na de da tum, waarop aan het voornemen der regering tot verhoging der kin derbijslagen reeds publiciteit was gegeven. Deze leden stelden voorts de vraag of enig en, zo ja, welk ver band bestaat tussen de voorgestel de verhoging der kinderbijslagen en de uit de verhoging van het vetgehalte van consumptiemelk (op 7 nov. 1960) voortvloeiende verho ging van de melkprijs met 1 cent per 1 januari 1961. Sommige leden neigden tot het standpunt, dat - gezien de door publikaties nu eenmaal gewekte verwachtingen - aan de doorvoe ring van de bij het ontwerp voor gestelde regeling bezwaarlijk als nog een halt zou kunnen worden toegeroepen. Hun definitieve oor deel behielden zij zich echter voor tot de in dit verslag gestelde vra gen beantwoord zouden1 zijn. Amerikanen lanceren ruimtecapsule CAPE CANAVERAL, 19-12. De Amerikanen hebben maandag te Cape Canaveral een krachtige Red- stoneraket met een ruimtecapsule van het type Mercury gelanceerd. Met dit soort capsule hoopt men bet volgend jaar een mens de ruimte in te schieten. Volgens- de eerste aanwijzingen is alles vlot verlopen. De capsule - die een ton weegt - heeft geen dieren of planten aan boord, wel echter vele instrumen ten. Het ruimtevoertuig moet in een proefgebied op d© Atlantische oce aan terechtkomen. Op 21 november hebben de Ame rikanen al getracht een Mercury- capsule te lanceren. Deze poging is toen mislukt omdat de draagraket riet goed functioneerde. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niet de mens met de beste aanleg, maar die zijn vermo gens het best gebruikt, beklimt de hoogste top. V.S. hervatten hulp aan Laos WASHINGTON, 20-12. De V.S. hebben besloten de militaire en economische hulp aan Laos te her vatten, zo is maandagavond in ge zaghebbende kringen in Washing ton meegedeeld. Dit besluit was genomen na de verovering van Vientiane door de strijdkrachten van generaal Phoemi Nosavan en prins Boen Oem, de premier. De leveranties waren op 30 no vember jl. op verzoek van de voor malige neutralistische premier prins Soevanna Phoema, die naar Cam bodja is gevlucht, opgeschort. Volgens functionarissen zal de militaire hulp voornamelijk be staan uit lichte wapens. Er zouden geen tanks of houwitsers worden geleverd. DE SOWJET-UNIE EN CUBA MOSKOU, 19-12. Naar Tass meldt is vandaag in een communiqué van de Sowjet-Unie en Cuba medege deeld, dat de beide landen volledig overeenstemming hebben bereikt over economische aangelegenheden. Het communiqué was getekend door de president van de nationale bank van Cuba, dr Ernesto Gue vara, en Anastas Mikojan, eerste plaatsvervangend minister van de Sowjet-Unie. Chroesjtsjef, die be sprekingen had gehad met dr. Gue vara, woonde de ondertekenings plechtigheid bij. In de loop van de onderhande lingen tussen de Cubaanse econo mische missie en Sowjet-functio- narissen hebben de beide landen een overeenkomst inzaké hulpver lening van de Sowjet-Unie aan Cuba bij de opleiding van specia listen getekend en een overeen komst inzake culturele samenwer king. De eerste foto van de terugkeer van keizer Haile Selassie in Ethiopië: op het vliegveld van Addis Abeba buigt een Abessijn zich vol deemoed op de grond om de voeten van de keizer te kussen, bij diens terugkeer in het vaderland. Tussen België en de Duitse Bondsrepubliek worden thans on derhandelingen gevoerd over de vestiging van een tweede basis voor de „Bundeswehr" op Belgisch grondgebied. Deze basis zou geves tigd worden nabij het plaatsje Ba- lonville-lëz-Beauraing, in de pro vincie Namen nabij de Duitse grens. V.N. mede-verantwoordelijk voor juiste uitvoering De motorlogger „Arie van der Zwan", Sch. 21, welke vorige week zondagochtend op het Zuiderhaven- hoofd in Scheveningen is gestoten, bij welke ramp de zeventienjarige reepschieter Evert Spaans om het leven is gekomen, is in de nacht van zondag op maandag door twee drijvende bokken gelicht en overgebracht naar de eerste binnenhaven te Sche veningen, waar het vaartuig werd leeggepompt. - De foto toont de logger bij de visafslag in de stroppen van de bokken. NEW YORK, 20-12. De algemene vergadering der V.N. heeft met 63 stemmen tegen acht bij 27 onthou dingen een resolutie over Algcrie aangenomen waarin het recht van het Algerijnse volk op zelfbeschik king en onafhankelijkheid wordt erkend, alsmede de noodzaak van doeltreffende garanties om de juis te uitvoering van het zelfbeschik kingsrecht te verzekeren. Tevens wordt gezegd dat de V.N. een „verantwoordelijkheid hebben om bij te dragen tot de juiste uitvoe ring van bet zelfbeschikkings recht". Een belangrijk artikel van de oorspronkelijke Afrikaans-Azia tische resolutie werd echter met 40 tegen 40 stemmen bij 16 onthou dingen verworpen, namelijk het gedeelte dat betrekking had op het houden van een referendum, ge organiseerd en gecontroleerd door de V.N., waardoor het Algerijnse volk „vrijelijk het lot van het ge hele land kan bepalen". (Voor aanvaarding van resoluties over belangrijke politieke kwesties is in de algemene vergadering een meerderheid van twee-derden no dig). Een amendement van de Afri kaanse staten van de Franse ge meenschap was tevoren verwor pen. Dit hield in dat de partijen in het Algerijnse conflict onmid dellijk onderhandelingen openen over een staken van het vuren en over omstandigheden waarin een referendum over zelfbeschikking kan worden georganiseerd. Een ander amendement waarin de vor ming van een speciale internatio nale commissie ter vergemakke lijking van contacten en onderhan delingen tusen de partijen werd aanbevolen, werd eveens verwor pen. Tenslotte werd ook een amen dement van Cyprus waarin een re ferendum onder auspiciën van de V.N. werd aanbevolen, verworpen. Waarschuwing Inzake Kongo Secretaris - generaal Hammars- kjoeld waarschuwde tijdens het debat dat bemoeienis van andere landen met de binnenlandse con flicten in Kongo hem zouden kun nen dwingen de Veiligheidsraad te vragen of de V.N.-strijdkrachten aldaar moeten worden terugge trokken. Men is volgens hem nog niet zo ver maar „wij kunnen ge- makkellijk zover komen door on verantwoordelijke stappen, natio naal of internationaal". d De 43-jarige democratische se nator John Kennedy is maandag door de „kiesmannen" tot president der Verenigde Staten aangewezen. Dodental gestegen vliegtuigongeluk in New York NEW YORK, 19-12. In het puin van de gebouwen, die door de bo ven New York neergestorte vlieg tuigen verwoest zijn, heeft men nog meer lichaamsdelen gevonden van mensen die bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Men vreest dat het aantal doden hierdoor wel tot 144 zal stijgen. Nabij Brescia in noord-Italië zijn zaterdag bij een treinongeluk vier mensen om het leven gekomen en dertig gewond. Een trein van Milaan naar Venetië liep uit de rails bij Ospitaletto Een sneltrein uit de tegenovergestelde richting reed met een snelheid van 115 km. op de ontspoorde trein in. Op een massale bijeenkomst in Cairo, waaraan meer dan 100 000 personen deelnamen, is een resolu- lutie aangenomen waarin „de jeugd van de Arabische landen. Afrika en de gehele wereld" wordt opge roepen aan de zijde van de opstan delingen in Algerië te gaan vech ten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1