SPIONNE IN PLASTIC wist a ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag 19 december i960 No. iwi njp.o. en „pomona" Verhelderende causerie over de chemische onkruidbestrijding Voor de gezamenlijke verenigin gen N F.O. en „Pomona" sprak vo rige week in hotel Bom de heer P. D. Goderie, verbonden aan het proefstation te Wilhelminadorp over het onderwerp „Mogelijkhe den en moeilijkheden van onkruid bestrijding met chemische midde len in de fruitteelt". De N.F.O.-voorzitter de heer J. P. C. Boot sprak enige woorden over de wateroverlast en wees op de mogelijke vreemde gevolgen die dit volgend jaar voor de bomen zal hebben. Hij noemde verder de hui dige mechanisatie in verband met op verschillende plaatsen in de wereld smeulende vuurtjes, zeer kwetsbaar. De heer Goderie noemde als na delen van het onkruid het onttrek ken van voedsel en vocht, het op treden als waakplant voor diverse ziekten, veroorzaken van stamba- sisrot en verlaging van de opbreng sten. Mechanisatie is duur en geeft altijd beschadigingen aan de stam men. Op goed verzorgde bedrijven is een chemische onkruidbestrij ding echter mogelijk tegen 2 soor ten onkruiden: éénjarige (muur enz.) en twee- of meerjarige on kruiden (kweek, distels en grote brandnetels). Tegen kweek kan goed gebruikt worden een T.C.A.- preparaat of Dellapon. Er zijn ech ter verschillende bespuitingen no dig Voor de eenjarige onkruiden is Simazin een duur maar probaat middel. Het doodt alleen zaadon kruiden en blijft zeer lang in de bovengrond aanwezig Tegen zeer moeilijk te bestrijden onkruiden kan P.C.P. in olie resultaten heb ben. Het is echter zeer giftig. Ook met het bekende D.N.O C. worden suQcessen verkregen. De grotere onkruiden zijn te bestrijden met allesdodende olie's, zowel Shell A, D, onverdund te gebruiken Trek- ker-petroleum hiervoor in de Begroting waterschap „De Brede Watering" VLISSINGEN, 17-12 Evenals in voorgaande jaren zal ook in 1961 het waterschap „De Brede Wate ring" van Zuid-Beveland werken uitvoeren aan haar zeeweringen langs de Westerschelde. In de ont werpbegroting 1961, die thans is verschenen, is een hiervoor beno digd bedrag geraamd van f 1 mil joen 717.244,28. De glooiing in dis trict 12 (bij Hansweert) zal worden verbeterd. Dit werk kon in de voor gaande jaren niet worden uitge voerd, omdat de goedkeuringen ont braken. Voorts zullen voorberei dingen worden getroffen voor de dijkverhoging langs de polder Waarde en Westveer. De kosten van aanpasslngswer- ken als gevolg van deze Deltawer ken worden voor 1961 geraamd op 689.692,50. Hieronder is begrepen het maken van een nieuwe haven te Wolphaartsdijk. Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 17-12. Op 1 decem ber bedroeg het aantal aangege ven t.v.-toestellen 782.195 tegen 760.115 op 1 november van dit jaar (tot en met 14 december: 792.360), zo deelt de P.T.T. mede. Het aantal t.v.-ontvangers, dat in de eerste elf maanden van 1960 is geregistreerd, ligt 12.5 procent hoger dan in de corresponderende periode van 1959 De registratie van het 800.000ste televisietoestel wordt omstreeks Kerstmis verwacht. Het aantal geregistreerde radio toestellen daalde in de afgelopen maand van 2 647.577 tot 2.845 831. Zoals bekend, behoeven op grond van de luistergeldbeschikking 1960 niet alle radiotoestellen meer te worden aangegeven De vijfdaagse werkweek en de textielbranche ROTTERDAM, 16-12. De afde- .ingen Rotterdam van de drie bon den van detaillisten in textiel heb ben vergaderd, te weten St Willi- brordus", „Demotex" en de Chr. Textielbond. Met vrijwel algeme ne stemmen werd het voorstel van de afdelingsbesturen aangenomen om met het oog op een vijfdaagse werkweek te ijveren voor een wettelijke regeling in die zin, dat alle winkels op zaterdagmiddag en maandagmorgen gesloten zullen zijn en de vrijdagavond als koop avond zal worden aangewezen. Dit oesluit zal aan de hoofdbesturen van de drie textielbonden worden doorgegeven met het verzoek alles le doen, om op zo kort mogelijke termijn te komen tot een wettelij ke regeling, zoals te Rotterdam is voorgesteld. Boven Ruhrgebied hing stofkoepel ESSEN, 16-12. Boven het Ruhr gebied hing vrijdag een dichte stof koepel, in het bijzonder boven Bo- chum en Duisburg-Hamborn, waar de lucht op sommige plaatsen door de uitlaatdampen van de fabrieken diepbruin gekleurd was. De auto's moesten met licht op rijden. De scheepvaart op de Rijn bij Duis burg ondervond ook enige hinder van het verschijnsel. plaats is een stuk goedkoper. Ver der hebben groeistoffen ook een goede werking tegen distels en grote brandnetels. 2-4-5-T, in een laagvluchtige concentratie, tegen distels en netels, M.C.P.A tegen onkel distels en M.C.P.P. tegen ridderzuring. Het verblijf van het Belgisch vorstenpaar MADRID, 16-12. Volgens een journalist uit Sevilla bevinden ko ring Boudewijn en zijn gemalin ich op het landgoed „San Calixto" van de markies de Salinas, wiens zoon met een zuster van koningin Fabiola is gehuwd Toen zijn doch ter bij de Carmeütessen wilde in treden liet de markies op zijn eigen oezitting een klooster bouwen, vlak bij het kasteel Koningin Fabiola was zeer bevriend met de jonge Carmelites. Het landgoed is ongeveer vijf duizend hectare groot en er wordt veel gejaagd. MISDAAD LOONT NIET ROTTERDAM, 16-12. „Geld ver zoet de arbeid"de inbrekers, die donderdagnacht bij een bouw onderneming aan de Rotterdamse Mathenesseraan de brandkast for ceerden, geloven niet meer in dit gezegde. Want toen het karwei na vele uren eindelijk volbracht was, bleek de hele buit niet meer te zijn dan een gulden en zes en vijftig centDat geld hebben ze toen uit kwaadheid maar laten liggen. Ingezonden mededeling Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak dat de Grote Oceaan groter is dan al het vasteland ter wereld samen? dat de naam florin en het teken voor gulden ontstaan zijn, doordat de eerste goudguldens geslagen werden in Florence? dat Groot de naam is van een oud- Nederlandse munt die de waar de had van een halve stuiver? dat het Groot Berenmeer in het noordwesten van Canada voor het grootste gedeelte van het jaar met ijs bedekt is? dat de Theems 336 km lang is en daarmee de langste rivier is van Engeland? dat de goudmakreel, een zeevis, tot bijna twee meter lang kan worden en dat deze vissen met hun fraaie kleuren zeer vraat zuchtig zijn? KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Brakel (toez.): A. N. Langhout, Heusden- te Amsterdam (Willem de Zwijgerkerk-gemeente): P. F. Th. Aalders, Middelburg. Aangenomen naar Chaam-Al- phen: W. Dijkerman, vic. te 's-Gra- venhage. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland (toez): P. J. F. Lamens, Kamerik. Ger. Kerken Beroepen te Wassenaar-Zuid: E. Pijlman, Rotterdam-Kralingen; te Schiedam (vac. E J. Oomkes): C. Goeman, Haarlem-Zuid; le Ooster- nijkerk: M. van Harmeien, kand. te 's-Gravenhage. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Gormchem: G. J. Buys, Papendrecht en J. H. Carlier, Zutphen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Middelharnis en voor Nunspeet: Chr. van Dam, Rot terdam-Zuid. De internationale grand prix 1960 voor philatelie is in Monte Carlo toegekend voor de mooiste postzegel ter wereld van de laatste twee jaar. Het is een Britse post zegel waarop koningin Elizabeth en het kasteel Windsor staan af gebeeld. STAD EN PROVINCIE 7.IERIKZFR Kerstavond N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt haar jaarlijkse kerstavond te hou den op woensdag 21 december a.s. jn het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. De winkelsluiting in de periode 20-23 december Bij de middenstandscentrale is een schrijven ingekomen van het college van b. en w. van Zierikzee, met de mededeling dat alle zaken in de periode van 20 tot en met 23 december tot 21 uur geopend mo gen zijn, behalve voor zaken, die in genoemde periode een halve dag sluiting hebben. Hiervoor kan geen ontheffing werden verleend. Hieruit volgt, dat dinsdagmid dag de kruideniers, slagers, galan terie- en schoenwinkels die een halve dag sluiting hebben, dus ook gesloten zijn in de avonduren. De textielwinkels zijn dan geopend. BRUINISSE Demonstratie elektrisch koken De door de P.Z.E M. in het Her vormd Verenigingsgebouw te Brui- nisse gehouden demonstratie in elektrisch koken, bakken en bra den is vrijdagavond uitstekend ge slaagd. Er was een volle zaal met huisvrouwen (en zij die dit hopen te worden), die met aandacht de causerie van mejuffrouw Lansu volgden of met belangstelling toe keken naar de gerechten die door mej. van Loon werden klaar ge maakt. Achtereenvolgens werden aardappelen gekookt, spruitjes, rijst met gebraden varkenslapjes, en chocoladerijst met appelmoes tot een smakelijk menu verenigd. Jamtaartjes, Zwitserse rol en room soezen vormden een exquis gebak en dit alles a raison van een stroom verbruik van 20 cent klaar ge maakt. Het gebak werd onder de aanwezigen verloot, iedere bezoek ster kreeg een kop koffie met een koekje en een zeer mooi teken- flimpje maakte de lachspieren los. De hoofdfilm „Volg die vrouw", toonde op aantrekkelijke wijze, wat men zoal elektrisch in het huis houden kan doen. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Bruinisse zal op donderdag 22 december in openbare vergadering bijeenkomen. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen, aan de havenmeester de heer S van Gilst, terwijl door het bedanken van de heer A. Kik, moet worden voorzien in de vaca ture in de commissie Woonruimte- wet. Er is verder een voorstel tot aanleg van een riolering in de Oudestraat, terwijl de gebruikelij ke aan- en verkopen van perceel tjes grond de agenda voor de laat ste vergadering van dit jaar vol tooien. „Lezen is leerzaam" „Lezen is leerzaam en een goede entspanning". Onder deze slagzin stuurde de bibliotheek-commissie van de C.J.M.V.-bibliotheek weer een circulaire uit, waarin de bur gerij van Bruinisse op de nieuw ste aanwinsten van deze bibliotheek wordt gewezen In totaal beschikt men nu over ruim 1400 boeken, waarvan 979 romans, 350 jeugdboe ken en ruim 100 populair weten schappelijke werken. Zo is deze bi bliotheek uitgegroeid tot een stuk cultuur, dat in de jaren die achter ons liggen al aan menigeen vele goede uren heeft bezorgd. Mogen meerderen de weg naar het Hervormd Verenigingsgebouw weten te vinden, waar 's zaterdags van 16.30 tot 17.30 de boeken wor den uitgereikt. Kerstviering N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Christelijke Vrouwenbond die vorige maand werd opgericht, zal als eerste officiële vergadering een kerstavond houden op vrijdag 23 december om 19.45 uur in het Her vormd Verenigingsgebouw. Naast ae reeds toegetreden leden zijn deze avond ook belangstellenden hartelijk welkom. Ook de reeds jaren bestaande Hervormde vrouwenvereniging be reidt een kerstavond voor en wel op donderdagavond 22 december. feuilleton (39) Terwijl men druk applaudisseer de, kwam Bonnard naar Louise toe. „En nu, of je het erg vervelend vind of niét, Louise, zou ik je gou den hartje graag willen laten zien". Maar al te graag maakte ze haar corsage los en gaf het hem. Ze had gevreesd zo'n beetje als manne quin te moeten fungeren en had daar geweldig tegenop gezien. Zo ging het wel zo gemakkelijk. Op de eerste rij zaten enige da mes en heren met wie ze aan het begin van de avond reeds kennis gemaakt had, maar wier namen ze alweer vergeten was. Wel wist ze, cat het ongeveer dezelfden waren als die ze enige tijd geleden des avonds in „Les Parques" gezien had. Ze genoot van de verbazing en bewondering, ook vandie van Tom en moest telkens weer vertel len hoe ze geheel toevallig de re actie, waarbij dit plastic werd ge vormd, had ontdekt en hoe ze daarna hadden getracht de stof op nieuw samen te stellen Het duurde wel een half uur, voor iedereen het gouden hart on der Bonnard's toezicht bekeken had. Daarna kreeg I.ouise haar fno- kelende corsage weer terug en be gon het onofficiële gedeelte van de avond met een polonaise en allerlei spelletjes. Natuurlijk was Louise liet stralende middelpunt van de avond Iedereen maakte haar wel gemeende complimenten over haar japon, haar kapsel haar corsage, die een betoverend geheel vormden. Werkelijk, Bonnard had geen beter middel kunnen uitdenken om zijn nieuwe plastic te laten zien. Ook aan deze avond kwam een einde. Tom Becker, die de hele avond niet van haar weg te slaan was geweest, was plotseling spoor loos verdwenen. De anderen na men hartelijk en uitvoerig afscheid. Louise had genoten als nooit tevo ren. De champagne was er in ge slaagd de sporen van wroeging en verdriet tijdelijk uit te wissen. Maar ze kwamen terug Toen Bonnard haar naar huis reed ,was hij erg stil. Louise meen de te weten waarom, maar be merkte dat ze zich vergiste. Voor het grote huis in de Rue d'Ouchy stopte hij zijn wagen. „Ik wilde graag nog iets zeggen, Louise". Zijn stem klonk ietwat vermoeid. Een plotseling angst overviel haar. „Nu komt het", dacht ze. „Grote goedheid, ik wou dat ik binnen was". Was hij nu maar op zijn jongensachtige manier begon nen, dan had ze hem op dit ogen blik misschien niet kunnen weer staan. Ze zou hem ogenblikkelijk alles hebben opgebiecht, al haar plannen en haar bedoelingen. Ze zou het ten slotte uitgesnikt heb ben en er zou een streep onder het verleden gekemen zijn, hoe dan ook Maar hij bedierf alles, door vol komen zakelijk te beginnen. „Weet je, Louise, al met al heb je toch maar de stoot gegeven tot één van onze prachtigste uitvindingen. Nee, nee, dat is geen overdrijving. De reactie die jij ontdekte was mis schien puur toeval maar vergeet dan niet dat je het deed met afge werkte stoffen. Juist die combina tie had ik overgeslagen, omdat honderden soortgelijke proeven nooit iets bruikbaars hadden opge leverd. Bijgevolg kemt de eer van de ontdekking jou toe en niet mij. En ik stel er prijs op dit vast te leggen. Ik wil proberen een octrooi te krijgen op jouw naam en je te laten delen in de opbrengst. We zouden dan in de toekomst ook iets meer dan als compagnons tegen over elkaar komen te staan. Ik zou dat veel prettiger vinden. Het is voor mij ontzettend moeilijk je als nu ja, als ondergeschikte te zien Daarvoor.. ..daarvoor houd ik te veel van je. Dat wist je na tuurlijk al lang?" Toonloos antwoordde ze: „Jawel, dat wist ik". Bonnard vervolgde: „Ik weet hee Igoed, dat ik niet zo'n gewel dige indiuk op je heb gemaakt, daarom wil ik nu niet alles gaan bederven door te vee] te zeggen. Maar ik zou je voorlopig twee din gen willen vragen, 't Eerste is of je mij, als we onder elkaar zijn, gewoon Paul zou will ennoemen. Je mag het ook wel op kantoor doen, ?ls er geen mens bij is. Weetje, ik zou het zo ontzettend fijn vinden. Kan dat?" „Natuurlijk welPaul. Ten minste als we niet op de zaak zijn". (wordt vervolgd) Ingezonden mededeling v a*-* y.-i Beschuit als ontbijt Beschuit bij de lunch Beschuit als toetje na de warme maaitijd Geslaagde duivententoonstelling P.y. „De Bruse Trekker" 99 Door de duivensportvereniging „De Bruse Trekker" te Bruinisse werd in café „Centrum" van de heer P M. van de Velde, een dui vententoonstelling gehouden, waar bij door de leden van de vereni ging 120 duiven warén ingezonden. De bondskeurmeester, de heer H. Slagboom uit Zierikzee, verrichtte zijn werk op uitmuntende wijze. Hij kon tot zijn genoegen consta teren, dat het vluchtmateriaal van „De Bruse Trekker" sterk vooruit was gegaan en zo blijft de moeite en de opoffering van diverse leden, die relaties hebben met vooraan staande duivenkwekers uit Zeeuws Vlaanderen en Noord-Brabant, niet onbeloond. De uitslag was als volgt: Oude Doffers: 1. A S. de Koning, 2 en 3 A. J. IJzelenberg, 4. W. A. Jumelet. Oude Duiven: 1 en 3 A. S. de Koning, 2. C. Bal, Sirjansland, 4 A J IJzelenberg. •Jarige Doffers: 1. W. A. Jumelet, 2 A. J. IJzelenberg 3 A. S. de Ko ning, 4 J. Bal. Jarige Duiven: IA S. de Koning, L A. J. IJzelenberg, 3 J. Bal, 4. Ph. Steketee. Jonge Doffers: IA S. de Koning, 2 A. J IJzelenberg, 3 C. S. Capelle, 4 C. Bal, Sirjansland. Jonge Duiven: 1 en 3 A. J, IJze lenberg, 2 J. Bal, 3 C. S. Capelle, 4 C. Bal, Sirjansland. Late Jonge Doffers: 1 Ph. Ste ketee, 2. C. Bal. Late Jonge Duiven: 1 Ph. Steke- t'ee, 2 A. S de Koning. Als de mooiste duif van de ge hele tentoonstelling werd aange wezen een duif van de heer A. S. de Koning. m Bij een brand in Hongkong zijn vrijdagmorgen vroeg meer dan 100 houten hutten verbrand, waardoor meer dan 600 mensen dakloos zijn geworden. AMSTERDAM De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 53-jarige vrouw E. J. gearresteerd wegens het geven van gelegenheid tot het plegen van ontucht in haar woning aan de Staalstraat. Drie „tippe laarsters" maakten geregeld van haar woning gebruik. De vrouw zal word envoorgeleid. Jazz-trio Pim Jacobs voor Culturele Vereniging Voor de Culturele Vereniging ad vorige week in het Dorpshuis >p het bekende jazz trio Pim Ja- :obs In zijn openingswoord sprak le voorzitter, de heer J. M. de Jooijer er zijn teleurstelling over iit, dat er van de kant van de ,eugd niet de belangstelling hier door bestond welke hij had ver wacht. Behalve een knap pianist, bleek Pim Jacobs ook met veel liefde en gedegen vakkennis over de jazz te kunnen vertellen. Hij onderstreep te hierbij nog eens duidelijk dat .nen ook voor het brengen van ver antwoorde jazzmuziek gedegen muziekkennis moet bezitten. Hij oetreurde het dat er nog maar al e vaak muziek wordt gebracht dat /oor jazz doorgaat maar hier niets mee heeft te maken. Tussen zijn praatjes door bracht het trio op kundige wijze een aantal jazznum mers ten gehore die met een spon taan applaus werden beloond. Aan het slot bracht de heer J. M. de Nooijer het trio dank voor hetgeen Je leden op deze avond hadden ge bracht. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 113. De dag, nadat Arams vrienden in Londen aangekomen zijn, zitten Aram, Agua en Presto .bijeen in een herberg, waar bootsman Thomas en Henry Sullivan weer op krachten komen. Aram vertelt juist, hoe zijn laatste treffen met de muiters is verlopen, als de bootsman Thomas de gelagkamer binnenkomt, gevolgd door de scheepsarts. „Mijn taak is volbracht", meldt de scheepsarts niet zonder trots. „Thomas is alweer helemaal opgeknapt en Sullivan is ook alweer op de been". „Dan zou je ons een plezier doen door meteen op te krassen", zegt Aram droogjes. Hij drukt de verblufte dokter een goudstuk in de hand en wijst bevelend naar de deur. Nauwelijks is de scheepsarts afgedropen of Agua loopt naar een kast toe en haalt een perkamentrol te voorschijn. „En kijk nu eens, Thomas, wat wij vanmorgen in de kapiteinshut gevonden hebben", grijnst hij triom fantelijk. Thomas buigt zich over het dokument en zijn ogen puilen haast uit hun kassen. „Eeneen testament", stamelt hij dan, „een testament van kapitein Jackson, waarmee hij mij na zijn dood tot eigenaar van de „Brittannia" maakt!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5