Convair van Amerikaanse luchtmacht stort neer op tramstel Nieuwjaarswensen DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 19 DECEMBER I960 117e J&arg&n* No. 18891 ZIERIKZEES«®NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vliegtuigongeluk boven München Aantal doden reeds negen en veertig MÜNCHEN, 18-12. Het aantal doden van een vliegtuigramp in München, waar zaterdagmiddag een Convair van de Amerikaanse luchtmacht midden in de stad op een tramstel terecht kwam, was zondagavond door het overlijden van een gewonde in het ziekenhuis tot 49 gestegen. De inzittenden van het vliegtuig, een twintigtal, schij nen allen te zijn omgekomen en de overige slachtoffers waren passa giers van de getroffen tramwagen. Naar een woordvoerder van de politie van München heeft meege deeld, zijn alle inzittenden van de eerste wagen van de tram waarop het vliegtuig neerstortte er levend afgekomen. De achterste wagen vloog in brand toen het ongeluk gebeurde maar de mensen in de voorste konden zich redden voor dat ook de voorste wagen door het vuur werd aangetast. Door uit een defect geraakte lei ding stromend gas en de brand stof van het Amerikaanse vlieg tuig ontstond een vuurzee ter breedte van ongeveer honderd me ter. Het vliegtuig had de toren van de Pauluskerk gehaakt waarvan stukken op de aanhangwagen van de tram terecht kwamen. Uit de smeulende resten van de aanhangwagen werden talrijke verkoolde lijken geborgen. Brok stukken van het vliegtuig en van de kerktoren werden over een af stand van een kwart kilometer verspreid. De Convair was kort voor het ongeluk van het vliegveld Mün- cheriem opgestegen op weg naar zijn basis in Northold, nabij Lon den. Een storing Kort voordat de ramp zich vol trok had de bemanning van de uveemotorige Convair nog gemeld, dat zich aan boord een storing had voorgedaan. Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse luchtmacht in Wiesbaden deelde mee dat het neergestorte toestel behalve de zeven beman ningsleden dertien gezinsleden van militairen van de luchtmacht aan boord had. Volgens een nadere mededeling van de burgemeester van München, dr. Vogel, waren het studenten van omstreeks negen tien jaar, van wie ongeveer de helft meisjes, kinderen van Ame rikaans militair personeel in En geland die de kerstvakantie bij hun ouders aldaar gingen door brengen. Zij studeerden aan een Amerikaanse vervolg-universiteit in München. Slechts enkele slachtoffers had men kunnen identificeren. De stof- LUCHTRAMP IN SNEEUWSTORM Twee vliegtuigen storten op New York 140 doden NEW YORK, 16-12. Boven de stad New York zjjn vrijdag btf sneeuwjacht twee passagiersvlieg tuigen in botsing gekomen. Zij stortten neer en de 128 inzittenden hebben het leven gelaten. De enige overlevende was een elfjarig jon getje, die later aan zijn verwon dingen is bezweken. Bovendien zjjn twaalf personen op de grond om het leven gekomen, waaronder een gemeente-arbeider die aan het sneeuwruimen was. De twee botsende toestelllen be hoorden tot Amerikaanse maat schappijen. Het zijn een DC-8 straalvliegtuig van de United Air lines, dat 76 passagiers en een be manning van zeven aan boord had en een Constellation van Trans- world Airlines met 37 passagiers en een bemanning van vijf. Het jongetje dat het ongeluk overleefde, zat in de DC-8. Zes in zittenden van de Constellation leef den aanvankelijk nog, maar zijn later, evenals de jongen, in een zie kenhuis overleden. Het straalvliegtuig zette een huizenblok en geparkeerde auto's in vuur en vlam. Een tweede hui zenblok is ingestort. Niemand in de huizen kreeg evenwel letsel. Een kerk werd zwaar beschadigd. Beide vliegtuigen maakten aan stalten om te landen, de DC-8 op Idlewild en de Constellation op La Guardia. Enkele minuten voor de ramp was het zicht slecht gewor den. De NAVO-conferentie geëindigd PARIJS, 18-12. De secretaris generaal van de N.A.V.O., de Belg Spaak, heeft zondagmiddag in het a-vormige N.A.V.O.-gebouw te Pa rijs na afloop van de N.A.V.O.- ministersconferentie gezegd, dat er geen belangrijke definitieve beslui ten zijn genomen Hij noemde de conferentie een overgangsbijeen komst. De ministers besloten zon dag op 7, 8 en 9 mei te Oslo bijeen ie komen voor een voorjaarscon ferentie, daar zullen dan wel be sluiten kunnen worden genomen over punten, die op deze conferen tie ter sprake zijn gebracht. felijke resten van de andere om gekomenen waren onherkenbaar verminkt. De St. Pauluskerk, waarop het vliegtuig terechtkwam, ligt in de onmiddellijke nabijheid van de Theresienwiese, waar juist in een circus een kindervoorstelling aan de gang was. De bestuurder van de tram, op welker aanhangwagen het vlieg tuig tenslotte terechtkwam, ver klaarde eerst een knal te hebben gehoord, gevolgd door een felle lichtflits. Eerst dacht hij dat de bo venleiding uitgevallen was, doch toen hij zich omkeerde, zag hij de wagen achter zich in volle vlam staan. Dansen als therapie DEVENTER, 16-12. Een van de artsen, verbonden aan de psychiatrische inrichting ,JDe Brinkgreven" in De venter wil binnenkort een wekelijkse dansles in de be handelingsmethode opne men. De danslessen zullen worden gegeven door een bevoegd leraar. Men geeft in verschillende psychiatri sche inrichtingen al jaren lang tekencursussen, vrije- expressie- en gymnastiek lessen. Tijdens het onlangs gehouden Sint Nicolaas- feest in „De Brinkgreven" bleek dat vele patiënten met enthousiasme gebruik maakten van de gelegen heid tot dansen, terwijl het anderen kennelijk speet dat zij de danskunst niet mach. tig waren. SPIEGEL VOOR TELEVISIECAMERA Salarissen kleuterleidsters DEN HAAG, 16-12 De salarissen der kleuterleidsters zullen op het peil gebracht worden, waarop zij op grond van de opleiding en de verantwoordelijkheid van de kleu terleidsters behoren te staan, dit heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in zijn memorie van antwoord oP de be groting 1961 van zijn departement aan de Tweede Kamer als zijn me ning te kennen gegeven. De minister vertrouwt, dat de besprekingen in de bijzondere com missie van overleg in zaken betref fende de rechtspositie van onder wijzend personeel werkzaam bij het kleuteronderwijs over de voor- I stellen dienaangaande een vlot verloop zullen hebben. Nog altijd strijd in Kongo LEOPOLDSTAD, 17-12. Volgens ten woordvoerder der Verenigde Naties in Leopoldstad hebben Ni- geriaanse V.N.-troepen gisteren, vrijdag, een gevecht van zes uur geleverd met Kongolese troepen in Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. Hierbij werden een Nigeriaan gedood en drie an deren gewond; tot de gewonden behoort een Engelse officier. On der de Kongolese militairen vielen minstens tien slachtoffers, die ver moedelijk allen gedood zijn. De aanleiding tot het gevecht was de bevrijding van de Oosten rijkse groep medisch personeel, die vrijdag in Boekavoe door de Kon golezen was gearresteerd. De foto toont een spiegel van 91,5 cm. doorsnede voor televisie camera, die door een onbemande ballon tot grote hoogte zal worden gebracht. Doel is het fotograferen en via televisie uit zenden van foto's van zon en andere hemellichamen. De spiegel, 12,5 cm. dik, weegt 184 kg. De gehele apparatuur zal ruim 1800 kg. wegen. In 1959 werden reeds proeven genomen met een 30 cm. telescopische camera, die vanaf de grond werd bediend. Op een hoogte van 24 km. werden foto's van bijzondere scherpte gemaakt, aangezien storingen van de dampkring op deze wijze vermeden konden worden. UTRECHT. In drie van Brussels grootste ziekenhuizen, waaronder het gemeenteziekenhuis „Saint Pierre", is vijftig procent van de verpleegsters afkomstig uit Neder land. Dit is in Utrecht medege deeld door de eerwaarde zuster dr. Jules Marie uit België, toen zij voor de Vereniging van Katholieke ziekenhuizen sprak over „Aspekten van de voorziening in de behoefte van verplegend personeel". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In ons nummer van 31 december a.s. kunnen wederom Nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Opgaven dienen uiterlijk dinsdag 27 december a.s. in ons bezit te zijn. De administratie Vermijdt zoveel ge kunt uw medemens te grieven, Maar pleeg geen onrecht om een ander te believen. Na mislukte staatsgreep NEGUS VAN ABESSINIE ZEGT AMNESTIE TOE VOOR BEKEERLINGEN ADDIS ABEBA, 18-12. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft in een radiotoespraak tot het Ethi opische volk zondag amnestie be loofd aan allen, die deel hebben genomen aan de mislukte staats greep, „indien zjjn hun fouten toegeven". Het was de eerste ra diotoespraak van de keizer, sinds h(j vrijdag j.l. vervroegd van zyn buitenlandse reis naar zijn land was teruggekeerd. De keizer gaf ook uiting aan zijn bedroefdheid over hetgeen hij „een onverantwoordelijke opstand" noemde. Hij gaf uiting aan zijn medeleven met de nabestaanden van allen, die bij de opstand het leven lieten. Haile Selassie verklaarde dat zijn aanbod van amnestie gold voor gevluchte rebellen, die zich hadden overgegeven en hun fouten hadden toegegeven. Hij verklaarde dat zij zich konden melden bij zijn ver tegenwoordigers in alle provincies. De keizer sprak ook nog over de vorderingen, die in Ethiopië waren gemaakt. Hij zei dat zijn reizen in het buitenland ten doel hadden vriendschap tussen Ethiopië en andere landen te vestigen. Koning Leopold zal het paleis van Laken ontruimen BRUSSEL, 18-12. Direct na de terugkeer van koning Boudewijn en koningin Fabiola van hun hu welijksreis zullen koning Leopold en prinses Liliane de koninklijke residentie, het paleis van Laken, ontruimen. De vader van koning Boudewijn en zijn gezin zullen hun intrek nemen in het domein van Argenteuil, een twintigtal kilome ters buiten Brussel. De Belgische regering heeft tij dens het weekeinde een wetsont werp bij het parlement ingediend, waarbij dit domein - dat 143 ha beslaat - ter beschikking van ko ning Leopold III en zijn gezin wordt gesteld. Het domein was oorspronkelijk in 1951 ter beschikking gesteld van de broer van koning Leopold, prins Karei. Deze heeft echter van zijn rechten afgezien, nadat hij bij de terugkeer van koning Leopold in België in 1950 het regentschap had neergelegd. Beroemde stier is niet meer ALKMAAR, 18-12. De beroemde fokstier „Adema 21 van de Woud hoeve" is de afgelopen week op 14- jarige leeftijd aan zijn eind geko men. Reeds als zes jaar oude stier verkreeg hij van het Nederlands Rundveestamboek op grond van de kwaliteiten van zijn afstammelin gen het hoogste predikaat: „Prefe rent eerste klasse". Er leven nu geen stieren meer met deze beoor deling. „Adema 21 van de Woud hoeve" was gefokt door en eigen dom van de gebroeders A. en C. de Ruyter in Oosteblokker. Sinds 1952 was hij ondergebracht bij de K.I. vereniging te Sijbekarspel. „Ade ma" 21 heeft meer dan 8.000 na komelingen. Prinses Armgard werd 77 jaar DIEPENHEIM, 18-12. H.D.H. prinses Armgard, hoeft vandaag op haar landgoed „Huize Warmelo" in Diepenheim haar 77ste verjaardag gevierd. De prinses, die een uitste kende gezondheid geniet, telde on der haar gasten H.M. koningin Ju liana, Z.K.H. prins Bernhard en de twee oudste prinsessen Beatrix en Irene. Tal van bloemstukken en tientallen telegrammen uit binnen- en buitenland heeft de jarige prin ses vandaag ontvangen. Meer dan 30 gasten waren gekomen om de verjaardag mee te vieren. Des avonds zat men in intieme kring aan het diner aan. Filmreportage Belgisch vorstelijk huwelijk DEN HAAG, 16-12. Bij het hu- welijk van koning Boudewijn en dona Fabiola is een filmreportage in kleuren opgenomen door een team van 25 film-operateurs. Deze filmoperateurs werkten in opdracht van de Belgische filmmaatschappij Belga-Vox, Nodo-Madrid en Poly- goon-Hilversum. Om de reportage zo spoedig mogelijk in België, Spanje en Nederland te kunnen vertonen, werden de opnamen in twee gedeelten, door een straalja ger die voor dit doel door de Bel gische luchtmacht ter beschikking was gesteld, naar Parijs gevlogen. Het eerste gedeelte bevatte de re portage tot en met de plechtigheden in het stadhuis en de tweede zen ding, die bij de Sinclair-studio's in Parijs werd ontwikkeld en geco- pieerd/bevatte de opnamen van de plechtigheden in de kathedraal. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. In een ter ken nis van de regering te brengen mo tie spreekt de raad van Amersfoort zijn bezorgdheid uit over het feit, dat de woningnood in Amersfoort zich voornamelijk heeft toegespitst op de groep van de minder draag- Erachtigen Voor Amersfoort geldt, dat van de ingeschreven woning zoekenden het overgrote gedeelte geen hoger inkomen heeft dan ca. 5000 netto per jaar. LICHTENVOORDE. In 't pluim- vee-mestbedrijf van de firma Vrij- dag-Raben in Zieuwent, gemeente Lichtenvoorde kwamen door een felle brand 1500 mestkuilcens in de vlammen om. De oorzaak van de brand is niet bekend. Een deel van de kippenhokken ging verloren. HALFWEG. De 15-jarige C. M. van Goethem uit Vijfhuizen is om het leven gekomen, doordat hij ge grepen werd door de kabels van een hijskraan in werking. De jon gen, die werkte op de werf van de zand- en grindhandwel Van Baar- sen te Halfweg probeerde in de hijskraan te klimmen, die op de werf van het bedrijf staat. AMSTERDAM. In de Tweede van Swindenstraat in Amsterdam ;s de 68-jarige heer J. J. de V. uit Amsterdam met zijn personenauto bij het achteruitrijden tegen een vrachtwagen gebotst en vervol gens tegen een pui tot stilstand ge komen De heer de V. werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd waar de dood werd geconstateerd. Vermoed wordt dat hij tijdens het rijden in zijn auto door een hart aanval is getroffen. Z.L.M.-VERGADERING TE GOES Kernachtige openingsrede van de voorzitter ir. M. A. Geuze GOES, 19-12. De Zeeuwse Land- bouwmaatschappij houdt vandaag in Goes haar algemene vergade ring. De voorzitter, ir. M. A. Genze begon vanmorgen zijn openings woord met een beschouwing over de afhankelijkheid van de mens, ook de stadsmens, van de natuur, en gaf daarna een terugblik op de strgd om de garantieprijzen. Hij zei het merkwaardig te vinden, hoe een deel van de grote pers meende tegen de landbouw tekeer te moeten gaan en welke grove woorden men meende te moeten gebruiken. Landbouwbonden. en niet voor hun taak berekende bestuurders, die de boeren gekozen hebben om hun belangen te verdedigen. „Of wij leiding hebben gegeven of ge- teid worden", zo reageerde de heer Geuze op deze kritiek, „zal te eni ger tijd de geschiedschrijving of bevoegde beoordelaar maar moe ten uitmaken. Dat wij, temidden van onze boeren staande, ons niet van hun noden en zorgen laten ver vreemden en tegelijkertijd de weg proberen aan te geven, waarnaar de toekomst ons richt, aan die taak zullen we onze vermogens blijven geven. Dan zie ik het groene front als een eerbare naam, die wij ons niet zelve hebben aangemeten, maar die men ons heeft toegedacht" Niet alleen is naar sprekers me ning de grofheid merkwaardig, waarmee men een stand van kleine en niet sterke zelfstandige onder nemers meent te moeten aanvallen, maar ze steekt merkwaardig schrij nend af bij de fluwelen handschoe nen, waarmee men, de regering voorop, een industriële voedselpro ducent hanteert, wanneer tenge volge van diens fout honderddui- :end mensen in ons vaderland ziek worden en enigen zelfs sterven. De prijzen De minister heeft zich de vrij heid tot losmaken van het verband 'ussen kostprijzen en garantieprij zen voorbehouden en hij heeft die vrijheid besteed niet met een be roep op technische meningsver schillen met het landbouwschap, doch met een beroep op de slechte afzetsituatie. Maar een bepaald ge deelte van de landbouw heeft ga rantie nodig juist vanwege die slechte afzetsituatie. Sprekers eindindruk van het ge hele landbouwprijspolitiek debat is dat de regering minder geld aan de agrarische sector ten koste wil leg gen. In plaats van dit direct te zeggen wordt er zo ingewikkeld ge- ledeneerd en geschermutseld, dat cle goegemeente er zijn buik vol van heeft en het wel gelooft. Wat er volgens spreker gebeurd is, is dat minister Marijnen zijn econo mische stellingen politiek gedwon gen ging verlaten, zonder die con sequentie voor andere economische stellingen te verwisselen. Esperanto facultatief op ULO-scholen DEN HAAG, 16-12. Een wetsont- werp tot wijziging van de lageron- derwijswet 1920 .waarin het in de memorie van toelichting op de be groting voor 1961 reeds aangekon digde voorstel tot invoering van het esperanto als facultatief vak op ulo-scholen en tot instelling van een akte esperanto 1 o. is opgeno men, is in voorbereiding, zo heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de Tweede Kamer medegedeeld in zijn memo rie van antwoord op de begroting 1961. Het ligt niet in de bedoeling de akte esperanto l.o. in beloning ge lijk te stellen met de zg. u.l.o.- akten. Vorstelijke fietsen BRUSSEL, 18-12. De natio nale vereniging van Bel gische rijwielfabrikanten heeft koning Boudewijn en koningin Fabiola elk een rijwiel aangeboden als hu welijksgeschenk. Het zijn twee „sportfietsen", voor de Belgische vorstin een witte en voor de koning een blauw-gr\jze. Op de fietsen staat geen fabrieksmerk. In plaats daarvan zijn een „B" en een „F" aangebracht met daarboven een kroontje in goud.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1