BLUE BAND GRATIS PAKJES Onze Puzzelrubriek Ijootlwill WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND" Subsidies aan derden voor onderhoud van verschillende wegen Premie-spaarregeling voor waterschapspersoneel Z1ERIKZEE. Op de deze week, onder voorzitterschap van dijk graaf A. M. Geluk gehouden alge mene vergadering van het water schap „Schouwen en Duiveland", kreeg het dagelijks bestuur (ach teraf) de goedkeuring tot onder handse aanbesteding van de zee dijk verzwaring bij Borrendamme en Flaauwers en het herstel van de glooiing b(j de dijkval Kloos ternol. Verder werd besloten aan derden enkele bijdragen te verle nen voor verbetering van wegen. Eén dier te subsidiëren wegen is de Laone te Renesse, waarvoor de gemeente f 1545,85 krijgt. Dit is voor de laatste maal, omdat ge roemde weg overgaat in handen der gemeente. De J. J Boeyesweg krijgt een subsidie tot een maxi mum van f 4500; de Weeldeweg te Burgh f 1000. Het voormalige gemaal te Viane wordt onderhands verkocht aan de heer J. M Ringelberg, voor de prijs van f 2500. Het voormalige botenhuis te Dreischor gaat over in handen van de gemeente, die er een eigen boot wil stationeren. De prijs bedraagt f 100. Voor het stichten van ge bouwen op het betreffende perceel wordt 5 are grond verkocht aan J. v. d Panne te Scharendijke, tegen de geschatte waarde. Verkoop dienstwoning De dienstwoning van het water schap te Oosterland, tot dusverre bewoond door de heer Dobbelaar, komt eind december vrij. Het huis zal openbaar worden verkocht. De vergadering gaf het dagelijks be stuur bovendien machtiging tot aankoop van een dienstwoning te Zierikzee, indien zich hiervoor een gunstige gelegenheid voordoet en er aanleiding toe zou bestaan De erfpacht van perceel Burgh A 363 (tegenover strandpad te Westen- schouwen) zal op verzoek van de erfpachtnemer worden verlengd. De canon evenwel wordt opgetrok ken tot f 150. Bovendien wordt een tweetal perceeltjes duingrond in Westenschouwen in erfpacht uitge geven. Het betreft hier enkele ver schuivingen. Het voorstel tot vast stelling van een ambtenarenregle ment ging onder de hamer door. De Bond van Technische Ambtena ren in Zeeland, evenals de samen werkende bonden van overheids personeel, gaven een gunstig prae- advies. Idem wat betreft een ar beidsovereenkomstenverordening. De wijziging van de jaarwedden- verordening, ingaande 1 april jl., zulks op verzoek van G.S ontmoet te geen bezwaar Evenmin het voorstel tot vaststelling van een kindertoelageverordening. Rekening 1959 Besloten werd verder tot vast stelling van een premie-spaarrege ling. Onder het waterschapsperso- neel leeft de wens tot sparen, waarbij - evenals zulks bij het Rijk geldt - het waterschap een premie verleent. De deelneming is vrijwil lig. Bij volledige deelneming gaat het het waterschap f 2500 kosten. De interim-ziektekosten ambte naren 1960 werd van overeenkom stige toepassing verklaard op het personeel van het waterschap. En kele posten over het dienstjaar 1959 werden oninvorderbaar ver klaard. De commissie tot nazien van de rekening bracht bij monde van Jhr. A. van Citters rapport uit over de rekening 1959. De woordvoerder merkte op dat het nazien ditmaal geen sinecure bleek en beval en kele praktische maatregelen voor de toekomst aan Tweede rappor teur was de heer L. van Lange- raad. De rekening werd hierna goedgekeurd. De huwelijkstaart BRUSSEL, J5-12. Een reus achtige huwelijkstaart van bijna een vierkante meter omvang en een gewicht van dertig kilogram werd door de Brusselse grootmeester banketbakker Robert De- berque voor de bruiloft van koning Boudewijn en dona Fabiola vervaardigd. De taart is slechts vijftien een timeter hoog. omdat zij het uitzicht niet mag belemme ren. Deberaue heeft de vorm van een hermelijnen »j» hof mantel gekozen waarop *t* de wapens van de koning X en van zijn bruid, de her- y togskroon van Brabant en X de markiezinnenkroon van dona Fabiola zijn gevleid. 5* Witte rozen, aronskelken en de koningskroon com- pieteren de versiering. De X maker heeft voor het hart van de taart nootjesdeeg X gebruikt. Voorts heeft hij voor de mantel en de ver- siering voornamelijk fon- X dantsuiker en getrokken jj* suiker toegepast. De kleur- X stoffen zijn alle uit groen- ten en vruchten getrokken. i Het verguldsel op de taart •j» is gemaakt van 24 karaats bladgoud, dat volgens de X banketbakker zonder be- v zwaar kan worden opgege- g ten. Aan de huwelijkstaart X is ongeveer 230 uur ge- X werkt. m Koning Mahendra van Nepal heeft donderdag de algehele con trole over het land overgenomen en premier B. P. Kolrala doen ar resteren. De toestand in Ethiopië DJIBOETI, 13-12 De nieuwe Fthiopische regering heeft donder dag in een communiqué meege deeld dat haar buitenlandse poli tiek gericht zal zijn op handhaving van de vriendschappelijke betrek kingen met alle landen. De cor ruptie zal worden uitgeschakeld. Ras Michael Imroe, neef van de keizer en voormalig onderminister van landbouw, is tot premier be noemd. Generaal-majoor Moeloegoeetta Boelli, oud-commandant van de keizerlijke garde, is tot stafchef der strijdkrachten benoemd. Belangrijke troepenversterkingen worden naar de hoofdstad overge bracht, zo meldt de Ethiopische radio. Kroonprins Mered Azmatsj Asfa Oeassan is 44 jaar Hij is voor de tweede keer gehuwd en heeft vier dochters en een zoon. Hij heeft een Britse en Franse opleiding gehad en talrijke reizen in Europa. Ame rika en Azië gemaakt. Tot dusver had hij zich nauwelijks actief met staatszaken bezig gehouden. Zijn taak had voornamelijk bestaan uit vertegenwoordiging van de vorst bij officiële gelegenheden In bin nen- en buitenland. Twee vrije dagen voor rijksambtenaren DEN HAAG, 15-12. De raad voor de burgerlijke rijksdienst - zo vernemen wij van bevoegde zijde - heeft goedgekeurd, dat alle rijks ambtenaren op zaterdag 24 en za terdag 31 december, voor zover de dienst dit toelaat, vrijaf zullen hebben. De Franse minister van voor lichting Louis Terrenoire heeft donderdag meegedeeld, dat presi dent De Gaulle het Franse volk op 20 en 21 december en 6 januari zal toespreken. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED VRAAG UW LEVERANCIER OM SPAARKAARTENI Huwelijksgeschenk KORTE BERICHTEN van protestantse Belgen DEN HAAG, 15-12 De Federatie van Protestantse Kerken van Bel gië heeft aan koning Boudewijn en aan dona Fahiola een gravure, da terend uit het jaar 1650, aangebo den. Deze stelt voor de Leo Belgi- cus, de XVII provinciën onder de vorm van een leeuw De stempel vertoont als bijzonderheid de beel den in medaillon van de kardinaal infant Ferdinand van Oostenrijk, gouverneur-generaa». van de Spaan se Nederlanden, en van prins Fre- derik Hendrik, stadhouder van de Verenigde Provincieën, aismede de schetsen van de paleizen van Brus sel en Den Haag. Een rechter in Mexico City heeft de scheiding uitgesproken van prinses Ira Furstenbergen prins Alfonso Hohenlohe-Langen- burg. Zij zijn met wederzijdse in stemming gescheiden De twee kinderen, Christoff (2) en Hubert (3) zullen telkens zes maanden bij hun vader en hun moeder door brengen. Vijf jaar geleden trad de toen vijftienjarige Italiaanse prin ses Ira met de 31-jarige prins Al fonso in Venetië in het huwelijk. IMPRESSIES UIT BRUSSEL Twintig minuten lang riep het publiek om koning en koningin Grenzeloos gejuich toen zij verschenen BRUSSEL, 15-12. Overweldigend was het enthousiasme van de grote menigte voor de paleishekken. Spreekkoren smeekten de vorsten op het balkon van het paleis te komen. De politie had de grootste moeite om de opdringende massa's in toom te houden. Men juichte, men schreeuwde luidkeels „au bal- con", dat, afgewisseld met „la reine au balcon", in marstempo gezon gen werd. Het klonk van de stoepen van het plein, uit lantaarnpalen, van achter de ruggen van militai ren en agenten en door de spijlen der hekken, ruim twintig minuten lang „la reine au balcon". En nog kwam koningin Fabiola niet. Wel verschenen peletons van de rijkswacht om de woelige, luid ruchtige menigte op een afstand te houden. Eindelijk om zeven minuten voor drie verscheen een lakei, die met zorgzame streekjes en klopjes een kleedje over de balconrand tussen de zware zuilen vleide. En toen, tegen drie uur, verscheen voor het eerst sinds een kwart eeuw weer een koningin van Bel gië op het balcon van het palcis. Koningin Fabiola. Eerst groette zij met beide han den geheven. Het gejuich kende geen grenzen meer. Haar echtge noot, blootshoofds, sloeg na ge wuifd te hebben, zorgzaam de sluier om haar heen. Ten over staan van het volk legden de ko ning en de koningin de handen in een, om daarna te wuiven, zich om te draaien, weer toe het publiek te wenden en weer te groeten, om dan tenslotte na twee minuten in de koude wind weer naar binnen te gaan teneinde zich aan de taak: het ontvangen van tweeduizend gasten aan een lunch en op een receptie, te wijden. UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. De heer Fernando Jans, een Chileen van Nederlandse afkomst, is per vliegtuig, in ons land aangekomen, om hier mee te werken aan radio-programma's en een televisie-uitzending over de Actie Toltèn. AMSTERDAM. Op uitnodiging van Radio Nederland Wereldom roep verblijven sinds half novem ber een Japanse televisiemedewer ker en een verslaggever van de nationale radio-omroep van Nige ria in ons land voor het maken van een serie programma's over ons land Ze •mllen na hun verblijf van vier weken in Nederland door hun stations worden uitgezonden. AMSTERDAM. In de le Van Swindenstraat in Amsterdam is de 75-jarige voetganger J. J. Hofman bij het oversteken van de straat door een bestelauto aangereden. De man overleed ter plaatse IJMUIDEN. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven N.V. heeft tijdens de officiële proefvaart het motorvrachtschip „Parthenon" aan de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappen overge dragen Het schip heeft een draag vermogen van ca. 4500 ton en meet ca. 3585 brutoregisterton. AMSTERDAM. In het Wilhelmi- nagasthuis te Amsterdam is over leden de 61-j?.rige heer J. Althof die op de Velserweg met zijn brom fiets in aanrijding was gekomen met een andere bromfietser. GOES. Het college van b. en w. van de gemeente Goes heeft zich beraden over een aantal punten, die verband houden met de vér- trouwenscrisis, die in Goes destijds is ontstaan. In een nota aan de raad heeft het college thans een aantal voorstellen gedaan om op bepaalde punten tot een bevredi gende oplossing te komen. De voor stellen zullen in een raadsvergade ring op 21 december worden be sproken. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. muziekinstru ment, 6. muziekinstrument, 11. Eng telwoord, 12. krantenjongen, 13. nond, 14. meisjesnaam, 17. com municatiemiddel, 20 gewicht (afk.), 22. roofvogel, 24 uitroep, 25 tel woord, 28. slot, 31. aanw. voor- iiaamw., 32. familielid, 33. indien, 34. ontkenning, 37. min, 39 Eur hoofdstad, 40. wandeldreef, 41. wa pen, 42. god der liefde, 44. kleur, 16. bijb. naam, 48. etenbereider, 19 kledingstuk, 61 sas, 54. mu ziekinstrument, 56. muziekterm :afk.), 58. elk. 61. klaar, 63. verdriet, 65. Ind. dorp. 68. voorzetsel, 70. *erste vrouw, 71 kippeneigenschap 73 muziekinstrument, 74. muziek instrument. Verticaal: 1 muziekinstrument, 2. Fr. lidwoord, 3. dun, 4. aanha ling, 5. vreemd, 6. losse naad, 7. bejaard, 8. voor, 9 water in Fries land, 10. muziekinstrument, 15. aanzien, 16. aanw. voornaamw., 18. groet, 19. zijrivier v. d. Donau, 21. koor, 23. pl. i.d. N O.polder, 24. schel, 26 eens, 27. Duits pers. voor naamw 29. berg op Kreta, 30. agenda, 35. water in Utrecht, 36. dwaas, 37. jongensnaam, 38. groet, 43. schaap, 45. visnet, 47. boom, 50. cp de wijze van, 52. plaats in Duitsland. 53. Eng titel, 54. vreem de munt, 55. ijle stof. 56. muziek- instrument, 59. gas4, 60 plaats in Noordholland, 62. muziekinstru ment, 63. bevel, 64 Oosterse jon gensnaam, 66. treiter, 67 bergwei- i de, 69. Fr. pers. voornaamw., 72. getij. VIJF JAAR GELEDEN Zwieren op de Zierikzeese Zoute gracht ZIERIKZEE, december. Als het jaar straks gewisseld is en we schrijven januari 1961, zal het vijf jaar geleden zijn dat het ook in Nederland weer eens echt winterde. Het is zinvol het nog eens op te ha len, want „een Duitse professor" heeft voor januari/februari 1961 voorspeld, dat het dezelfde kant uitgaan zal. Wie twijfelt aan prog noses, zij medegedeeld dat het de zelfde professor was van de droge zomer 1959. Dat is toen echt wel uitgekomen, menen we ons ter her inneren. Sindsdien kan deze mete oroloog in Europa geen kwaad meer. Als hij wat zegt is het weer- wijsheid in optima forma. Deze feiten uit een recent verleden, ge voegd bij het verlangen naar een witte Kerst en de komende jaar wisseling, voert toi de gedachte aan winterse zaken, want - wat het laatste betreft - het is opval lend dat eerst na de „zonnewende" althans in Nederland, vorst van min of meer grote betekenis de laatste jaren is voorgekomen. Op j zichzelf - en dus los van de kou- denarigheid - is de herinnering aan I het „ijsjaar" 1956 wel prettig, want toen was het zwieren op de Zoute i Gracht geblazen en feitelijk overal 1 wel op Schouwen-Duiveland en j ver daarbuiten. Ons plaatje geeft 1 nog een beeld uit die tijd! HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" 112. De twaalfde slag uit de klokketoren van de Westminster Abdij sterft galmend weg, als een bestofte reiskoets het plein op zwenkt. „Araml" juicht een hoge jongensstem en met een sprong is Presto van de bok en snelt naar Aram toe. Agua is de tweede die Aram hartelijk de hand schudt. „Gewond?", vraagt hij, wijzend op Arams rechterarm, die in een draagverband rust, „hebben die muiters je te pakken gehad?" „Ja, Eén-Oog-Jack", zegt Aram grinnekend, „dezelfde knaap die Thomas van zijn paard schootalleen een schram aan mijn hand, maar hoe is het met Thomas?" „Best", antwoordt Agua opgewekt, „hij zit in de koets te pitten. Over een week is hij weer de oude". Dan komt Clare Sullivan op Aram toegesneld. „Hoe is het met Henry?" vraagt ze gespannen. „Heb je hem kunnen vinden, Aram?" „Ga mee, ik zal jullie naar hem toe brengen", zegt Aram ernstig. Even later, in een herberg in de binnenstad, opent Aram een deur en wenkt Claire Sullivan naar binnen te gaan. Op een bed, roer loos met gesloten ogen, ligt Henry Sullivan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6