Huwelijk In de salon voor Nederlandse corsetterie, onder- en nachtkleding /POTTER'S?, I „LI NI A" F.nanciën en Economie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag is december i960 No. irn VOOR DE VROUW Lingerie voor ieder figuur, pas send bij de bovenkleding, wordt in vele variaties en van verschillende materialen door de Nederlandse fa. brikanten van corsetterie, onder en nachtkleding gemaakt. En goed en modieus gemaakt, aangepast aan de Nederlandse vraag en smaak. Tweemaal per jaar - in no vember en in mei - tonen deze fa brikanten hun collecties op de DA- COVA, de damesconfectie-vakbeurs waar detaillisten uit het gehele iand zich op de hoogte kunnen stel len van alles wat er in deze bran che omgaat en zij kunnen u, me vrouw, dan weer Inlichten. Teke nend is, dat deze artikelen getoond worden op een vakbeurs voor da- mesbovenkleding, wat ons duide lijk maakt, dat men moet komen tot een Logische opbouw van de garderobe. Een bepaalde japon kan de ene vrouw allure geven, terwijl een andere van deze zelfde japon een slordig niemendalletje kan maken Heel vaak zal dit het gevolg zyn van onjuiste foundation (het En gelse woord, dat zowel het begrip corset als beha omvat). Zowel de corsetten als de beha's zijn de laatste jaren niet alleen veel doel matiger, maar ook veel eleganter geworden, zodat zij niet behoeven onder te doen voor de steeds luxu euzer uitgevoerde lingerie. Een goed figuur is niet alleen esthetisch belangrijk, maar zal de vrouw ook meer zelfvertrouwen geven. Ook bij corsetten bestaat een juiste-maat-systeem, terwijl beha's pas®!!s&SSSisf!! Salon voor corsetterie, onder- en nachtkleding. vaak in 5 cup-grootten verkrijgbaar zijn. Voor wat zwaardere figuren zijn er zeer goede gaines met of zonder baleinen, vaak met een ny lon voorpand, veela' in drie lengtes verkrijgbaar, terwijl ook met be paalde verhoudingen tussen taille en heupen wordt rekening gehou den. Vele dames zijn het slacht offer geworden van huis-aan-huis- verkoop van foundations en daarom wordt met klem aangeraden de foundation-artikelen in een speci- aal-zaak of een speciale afdeling van een groot magazijn te kopen, waar gepast kan worden en waar deskundige verkoopsters u kunnen raden Natuurlijk zijn er altijd weer nieuwtjes onder de zon, bijvoor beeld: een beha met elastische cups; één waarvan de schouder bandjes en de band aan de onder zijde met schuimrubber zijn ge voerd, zodat geen striemen meer kunnen optreden. Er is speciale foundation voor de teen-ager, waarvoor het kanten slipje, met een aangebreide pas aan de boven zijde, waaraan de jarretelles be vestigd lijn, bijzonder geschikt is. Het is thans mogelijk te komen tot een gehele garderobe van on- derkleding in dezelfde toets, foun dation zowel als Onder- en nachtkleding. Ook in onderkleding kan men spreken van modekleuren en voor het komend voorjaar zullen die, gezien de verwachtingen voor de kleuren der bovenkleding, pistache (groen) en mimosa (geel) worden, naast natuurlijk wit, zwart, bleu en andere kleuren. De ontwikke ling van kunstvezels heeft onze lingerie het luxueuze aanzien ge geven en het zijn werkelijk crea ties van enkalon, draion, orlon enz. enz. die wij overal in de winkels zien, maar daarnaast zullen wij ook de batist weer terug zien en de Broderie Anglaise. Sparkle tricot is een nieuwe enkalon, die spranke lend van uiterlijk is. De baby-doll handhaaft zich in de nachtkleding, naast klassieke modellen van nachthemden en py- ama's, terwijl de harem-doll (met pantalon) opgang gaat maken. Ook in de nachtkleding zien wij de broderie, die toch wel heel erg fijntjes staat. Natuurlijk is er on der- en nachtkleding in verschil lende prijzen Bij de dure en duur dere kwaliteiten kunnen wij zeker wel spreken van haute „lingerie" couture. Men permitteert zich hier extra fraaie kant, exclusieve mo dellen, voeringen van contrasteren de kleuren en een duidelijke aan sluiting op de mode van de boven kleding. Vrouwen zijn toch echt wel heel anders, (mannelijke) vrienden. Heeft U het ook gemerkt gister morgen? Ze moesten het allemaal zien hoor „op t.v." en ze weten nu een serie bijzonderheden op te dis sen van Fabiola en Boudewijn, waar wij gewoonweg sprakeloos naar zitten te luisteren. De man nen immers hebben gisteren ge woon gepoogd de kost te verdienen. Niet alzo de dames. Ze hebben hun huishouden roef roef aan de kant gegooid en dromden samen in half duistere kamers om het Brussels gebeuren als nectar in te drinken. Ze zijn daar volkomen in geslaagd. Kond half één, kwart voor één zag men talrijke dames als vage schim men langs de straten rennen, om toch nog een schijn op te houden dat er iets aan de huishouding ge daan werd. Ze hebben de afge sloofde wederhelften maaltijden van een wonderbaarlijke eenvoud voorgezet. Brusselse eenpansmaal- tijden zou men het kunnen noe men, in Eilandman's geval bestaan de uit zuurkoolprak, waarvan hij de bouquet nooit heeft kunnen ontdekken, maar soit, men moet wat offeren voor het geluk van twee koningskinderen. Intussen schreeuwden de man nen dat ze zich niet zo interesseer den en het verder wel geloofden, maar gisteravond (het sprookje herhaalde zich) zaten ze toch ook dicht met de neus op het fluoris- cerende scherm en ze keken en ze moeten wel gedacht hebben, „maar het is toch eindeloos fraaier dan een brandend Vientiane of een kashba in Algiers, met louter men sen die boos op elkaar zijn en el kaar niet veel licht in de ogen gunnen En dandie Sint Goedele, waarin zelfs Karei V dezelfde weg ging en meester Teirllnck, die het magistrale orgel bespeelde, dat was toch wel onzegbaar indruk wekkend. En men kan het alle maal zo maar zien en horen, mis schien nog beter dan de „happy few" in de kerk zelf. Wat dat betreft Is er bepaald, iets veranderd sinds de grote 16e eeuwer. Of niet, als men tenminste let op de de eeuwen trotserende neiging van mensen tot het sprookje. Dat is anno 1960 nog net zo mooi, als toen! EILANDMAN. KERKNIEUWS Wereldraad van Kerken veroordeelt apartheid in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 14-12. Op een bijeenkomst van de Wereld raad van Kerken in Johannesburg, waaraan zowel blanken als niet- blanken deelnamen, is een aantal resoluties aangenomen waarin de apartheidspolitiek van de Zuid- afrikaanse regering wordt veroor deeld. In een verklaring wordt gezegd dat de resoluties werden aangeno men met grote meerderheid van stemmen. 80 pet. van de afgevaar digden stemden voor. Vertegen woordigers van drie Afrikaanse kerken stemden tegen en gaven aparte verklaringen uit. Onder hen bevonden zich de gedelegeerden van de Nederduitse Gereformeer de Kerk van Zuidafrika, die meen den dat apartheid „de enig juiste oplossing is voor het rassenvraag stuk in zuid-Afrika". Men vroeg een van de afgevaar- Ingezonden mededeling ZEER OUDE Ingezonden mededeling MINTHOtHUITS •«sjf.n hoest en Keelpijn Uitwerking frappan» Geen wegenwachten op Eerste Kerstdag en Nieuwjaar DEN HAAG, 14-12. De wegen- wacht van de A.N.W.B. zal op eerste Kerstdag en 0p Nieuwjaars dag geen patrouille-diensten ver richten. De 240 gele wegenwacht voertuigen zullen gedurende beide dagen niet op de weg verschijnen, zodat hun berijders deze- feestda gen In huiselijke kring kunnen doorbrengen. Op tweede Kerstdag zullen de wegenwachten de nor male zondagsdienst rijden. Op Ou dejaarsdag zal de A N.W.B. hun dienst bekorten tot 18.00 uur. Het wegenwachtstation „Pauw molen" nabij Delft aan rijksweg 13 Den Haag-Rotterdam, -zal echter gedurende de komende feestdagen dag en nacht bemand zijn. Toestelletje vloog „zo maar" HOLLANDIA, 14-12. Toen pater Vergouwen van de missieluchtvaar vereniging (een der twee vliegende pa ters in Nieuw Guinea) dinsdag de motor van zijn vliegtuig aan het „tornen" was (d.w.z. met de hand enkele draaien aan de pro peller gaf om het starten te vergemakkelijken), sloeg de motor plotseling aan. Aan gezien de gashandle open stond en er geen wielblok- ken waren geplaatst, stoof het vliegtuigje, een Cessna 180, vooruit. De drie inzit tenden, Australiërs, die reeds zaten vastgegespt, za gen ontsteld hoe pater Ver gouwen een duik nam, op het asfalt en de Cessna op zijn eentje ging taxiën. Het vliegtuigje maakte vervol gens een zwenking en koer ste recht op de vllegben- zlne-opslagplaats aan. Ern stig beschadigd kwam het tegen de benzinedrums tot stilstand, doch gelukkig zonder brand te hebben veroorzaakt. De passagiers kwamen met de schrik vrij. Het toestel was door een particuliere maatschappij in Hollandia gecharterd om Australiërs naar Wewak (in Australisch Nieuw Guinea) te vliegen. hl«A|« kMipllti PW hela liter 0e gehelde gebelde ven Wynand Focklnk digden of hij wel besefte dat de verklaring van de Wereldraad een brok „politiek dynamiet" is. Hij antwoordde: „Met politiek dyna miet of zachte muziek hebben wij Lier niets van doen gehad. Dit is geen vergadering van politici, maar van kerkleiders geweest". ISTNBUL. Door een onplof- !ing van mijngas in een steenkolen mijn in Kozlu in Turkije, zijn ne gentien mijnwerkers gedood en twaalf gewond. PREDIKBEURTEN voor zondag 18 december Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Bezemer (bed. H.D.). Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Assendorp, 7 uur dhr. van Pel. Kerkwerve; 10 uur dhr. van Pel. Serooskerke: 2.30 uur ds. van Liere. Burgli: 7 uur ds .Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer, 7 uur Interkerkelijke Adventsdienst: ds. Boerma en ds. Boer. Renesse: 10 uur ds. van Liere.Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds .v .d. Ban. Brouwershaven: 7 uur ds. v. d. Ban. Zonnemaire: 10 u. ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 u. ds. Don, 7 u. interkerkelijke kerstwij- dingsdienst (ds. Melse en ds. Duve kot). Dreischor: 10 uur vic. Kelling. Ouwerkerk: 11 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wester hof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 6.30 uur ds. Bezemer. Brui- nisse: 10 en 5 uur dhr. v. d. Dool, Rotterdam. St.-Phi'insland; 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. J. A. P. Ris, Woerden. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma, 7 uur gez. kerkdienst in de Ned. Herv. kerk. Renesse: 7 uur ds. Kamper. Scharendjjke: 10 en 2.30 uur ds. Kamner. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur dr. Becker. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk; 10 en 3 uur cand. P. J. Westerneng, ber. pred. Oosterzee. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. H. de Bruin, Rotter dam. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Schenkeveld, De Steeg. Anna Ja- cobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Peper, Willemstad. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds .v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 u. lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.45 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse; 10, 2 en 6 uur ds. Mieras, Krimpen a. d. IJssel. St.-Philipsland; 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Godsdienstoefeningen Rooms-katholieke kerk Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. haamstede: zondag de H. Mis te 9.00 uur. CHR. FILM ACTIE - ZIERIKZEE „Het meisje Marion" in Ned. Hervormd Verenigingsgebouw In het Ned. Herv. Verenigings gebouw vertoont de C.F.A zater dag a.s. de film „Het meisje Ma rion", een interessante, speelse rol prent. Het is het verhaal van Vera von Hof en haar dochter Marion, die hij haar evacuatie uit Oost-Prui sen een veulen meeneemt, Prusso genaamd. Hun omzwervingen ein digen op een boerderij, waar onder dak geboden wordt in het koetshuis en werk op de boerderij. Daar groeit ook Piusso verder op tot een prachtige volbloed. Dat is echter ook enkele paardendieven opgeval len, die op zekere dag kans zien het paard te overmeesteren en mee te voeren. Marion is ontroostbaar. Tijdens het transport weet Prusso echter uit te breken en galoppeert weer vrolijk naar zijn stal terug. Enkele verwondingen worden door de vee arts netjes verbonden, zodat Prus so van het avontuur geen nadeel overhoudt Naast de bewondering voor het paard is bij de veearts echter ook een meer dan gewone belangstelling ontwaakt voor de moeder van Marion, al denkt Ma rion dat de regelmatige bezoeken van de veearts, evenals zijn bloe men, haar gelden. De ontnuchte ring na deze droom kan niet uit blijven en Marion besluit met Prusso te vertrekken naar een con cours hippique. waar Prusso zijn kunnen zal tonen. Voordat Prusso als winnaar uit de bus komt en moeder er dochter weer verzoend zijn, heeft men kun nen genieten van schitterende op namen van het concours, die niet alleen de paardenliefhebber met grote spanning zal volgen. Een boeiende scène uit de film: „Het meisje Marion' DE VEEHOUDERIJ OP SCHOUWEN-DUIVELAND Wetenschap helpt een handje bij toediening van juiste voeding Nieuwe aspecten van de rundveehouderij Nederlandsche Bank is bereid schatkistpapier te kopen AMSTERDAM, 14-12. Naar ver nomen wordt heeft de Nederland sche Bank zich reeds nu bereid verklaard om op 22, 23 en 27 t.m. 30 december a.s. via makelaars schatkistpapier te kopen met een looptijd t.m. 31 aug. 1961 tegen een disconto van 2% proc. met de ver plichting tot terugkoop op 16 jan. 1961. Door deze bereidverklaring Vorige week werd te Zierikzee een gezamenlijke bijeenkomst ge houden van de Bond van Veehou ders en de commissie voor Ratio nele Veevoeding op Schouwen en Duiveland. Op deze avond kon de voorzitter van de Bond van Vee houders, de heer J. der Weduwen, een 50 personen welkom heten. Hij bracht dank aan allen die hun medewerking hadden verleend aan de afgelopen zomer gehouden fok- veedag. De heer Buwelda van de R.L.V. D. te Goes vertoond^ hierna de interessante film: „Morgen is de keuring". Deze film behandelt de verzorging van het rundvee. De heer C. den Engelsman reikte ver volgens de kampioensprijzen uit aan de gelukkige eigenaren en ook de vele medailles vonden hun weg. Hierna snrak ir .F., de Boer, iijksveeteeltconsulent in algemene dienst te Wageningen over „Enkele nieuwe aspecten in de rundvee- voederij". Ir. de Boer legde de na druk op de grote vorderingen op gebied van de voeding en de voe derwij ze. 1. Vorderingen door onderzoek Bij de opfok van het jongvee is men overgegaan van dunne slob ber naar droog meel. De minera len zijn een grote rol gaan spelen vooral de elementen koner. cobalt en mangaan. Voor met absolute ze kerheid in deze geadviseerd kan worden is nog zeer veel onderzoek nodig. Van koper is per koe per dag 100 mgr. nodig, van cobalt en maanbaan kan dit niet gezegd wor den. Een complex van vele facto ren kan een tekort aan een be paald element in de hand werken. Bij het onderzo^ naar de spijs vertering zijn bijzondere dingen aan het licht gekomen. Het zijn namelijk de bacteriën in de pens die oorzaak kunnen zijn van een verkeerde spijsvertering. Ook de zuren spelen een grote rol. In de pens kennen we drie zuren. n.l. azijnzuur, boterzuur en pronion- zuur .Een verkeerde verhouding heeft reacties bij de koe tot ge volg. Bij weinig hooi en veel kracht voer in droge jaren zien we een tekort aan azijnzuur. Het gevolg is: lager vetgehalte. Bij veel herfstkuil bijv. laag gehalte aan propionzuur: gevolg een hoger vetgehalte. Bij een teveel aan bo terzuur (door veel suikerrijk voer): grotere kans op slepende ,melk- ziekte. Gunstig voor mestvee is een rantsoen met veel krachtvoer en hoopt de bank te voorkomen dat ,weinig hooi door een hoger pro- onnodig deviezen worden terugge trokken. De centrale bank wil zo nodig bijspringen om de banken met het oog op de zware ultimo aan het eind van het jaar te hel pen, zoals de laatste jaren gebrui kelijk was. Het disconto van 2 Vz proc. steekt gunstig af tegen de beleningsrente van 4 proc. In kringen van de geld markt is de mening verdeeld over de omvang waarin de banken van deze faciliteit der centrale bank gebruik zullen maken. pionzuurgehalte. De verschillende hormonen zijn zowel voor melk- als mestvee van groot belang. De schildklieren De schildklieren produceren o. joodcaseïne. Dit zit soms verwerkt in enkele soorten koekjes die in de handel worden gebracht en een tijdelijke verhoging geven van de melkplas. Dit kunstmatig verkre gen hormoon vervangt oo de duur de werking van de schildklier en 1 bij Uw apotheker of drogist. een daling van de melkgift is het gevolg. Ook voor mestvee zijn deze produkten verkrijgbaar. We zien een snellere groei, welke veroor zaakt wordt door een grotere vul ling van de ingewanden en een ho ger vochtgehalte van het vlees. De meer geproduceerde kilo's zijn dus in feite waardeloos. Jonge os sen reageren wel op toediening van geslachtshormonen. We zien soms 20 procent groei-vermeerdering. Niet toegestaan In Nederland is de toediening van geslachtshormonen echter nog niet toegestaan. Veel rumoer ont stond er ook rond de anti-biotica. Bij kalveren gaat het te dunne mest tegen .In Nederland alleen toegestaan in het voer van var kens en kippen. Veel onderzoek is er ook vem>ht naar de opbouw van de eiwitten. Vorderingen op het gebied van voederwijze De voederwinning en het voede ren hebben veel belangstelling nu de landbouw met steeds minder arbeidskrachten genoegen moet gaan nemen. Wat betreft hooi: kuilhooi moet in betrekkelijk kor te tijd worden gewonnen. In Dene marken en Noorwegen geeft meer kuil voeren goede resultaten, het grasbestand is daar echter anders. Een kuil van minder dan 30 pro cent droge stof geeft moeilijkhe den (lager percentage vet en dun ne mest). Hierin zitten weer veel mineralen die verloren gaan voor de koe. Drie kg. hooi handhaven per dag heft deze bezwaren op. 's Morgens en 's avonds 's Morgens sappig voer en des avonds hooi en krachtvoer wer ken arbeidsbesparend en voldoen goed. Experimenten vinden plaats met de voederketting en de ver rijdbare voedergoot. Op deze wij ze wordt het voer langs mechani sche weg vanaf één centrale plaats gebracht voor de koeien. Tot slot wees spreker er op dat op veel bedrijven verkeerde voeding leidt tot slechte resultaten. Van het nieuwe kan en mag alleen geprofi teerd worden door in het oude geen fouten meer te maken. Ingezonden mededeling Ook als Uw zuurbrand opstijgt vanuit de Maag tot hoog in de keel is blussen met Bennies kwestie van 'n ogenblik. En niemand in Uw omgeving heeft er weet van..Want U neemt Rennies onopvallend in, laat ze smelten op de tong en zodra de weldadige sa menstelling met Uw eigen speeksel de maag bereikt, is alle leed gele den en de vuurkolom gedoofd. Rennies neutraliseren overtollig maag: uur volkomen en on-mid- del-lijk. Koop vandaag een pakje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5