Prinses Fabiola werd Koningin van België Nieuwjaarswensen Politieke commissie voor referendum in Algerië onder V.N.-toezicht DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 10 DECEMBER 190# 117e Jaargang No. 18890 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTtE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Schitterend huwelijksfeest BRUSSEL. 15-12. Het schitterend huwelijksfeest van koning Boude wijn van België en prinses Dona Fabiola, die koningin van België werd vond zjjn magistraal hoogte punt In de Sint Goedele, het mag nifiek versierde godshuis, waar de duizenden vereend waren om ge tuige te z(Jn van de echtverbinte nis, in het aangezicht van de Al machtige. Voor deze plechtigheid straalden velerlei soorten licht onder de go tische gewelven, die wonderschoon versierd waren met zijden vlaggen en Vlaamse gobelins, kostelijke ge weven stoffen In rijke kleuren en voorts rozen en Catalaanse rose en witte anjers. Ondanks vr(j felle lichten bleef de kerk In halflicht en halftinten, diep indrukwekkend en met een toets van verheven blijdschap. Het orgel ruiste onder de han den van de organist, die bij het binnentreden van vele hoge gees-, telijken parafraseerde op de psalm „Ecce Sacerdos Magnus". Alle Bel gische bisschoppen en andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders namen plaats op zij van het koor. Langzaam was inmiddels de Sint Goedele volgestroomd met vorsten, diplomaten en andere hoogwaar digheidsbekleders. Een deel der aanwezigen, dat de plechtigheid niet rechtstreeks kon volgen, richtte definitief de ogen op tele visieschermen, die voor hun gerief in de kerk waren opgesteld, toen bruid en bruidegom en hun gevolg binnentraden. In het Belgisch heiligdom van Sint Michiel en Sint Goedele be loofden koning Boudewijn en ko ningin Fabiola elkaar niot lang na het middaguur trouw voor het le ven. Over het rode tapjjt gingen zij de weg, die eens door Karei V in deze zelfde kerk gegaan is naar het altaar. Ontroerd schouwden de aanwe zigen en miljoenen televisiekijkers deze vorstelijke intocht, omstuwd door bruidsjonkertjes en bruids meisjes aan. Bij het altaar geko men hielp de Belgische koning met tedere gebaren sluier en sleep van zijn bruid te schikken. Kardinaal stelde de vragen Kardinaal van Roey stelde de volgende vraag: „Boudewijn, zljt U gekomen uit I vrije wil om het huwelijijk aan te gaan met Dona Fabiola, hier aan wezig?" Na het bevestigend antwoord door de koning en het jawoord van koningin Fabiola op dezelfde vraag las kardinaal Siri een boodschap van Paus Joannes XXIII voor. Volgens het nieuwe ritueel be dienden de huwenden zelf het sa crament. Zijn ontroering onder drukkend sprak koning Boudewijn de navolgende woorden: „Ik, Boudewijn, geef U, Dona Fabiola, die ik hier met de hand houd, mijn christelijke trouw en neem U tot mijn wettige echtge note voor God en Zijn Heilige Kerk". Terwijl de stool van de kardi naal over de ineengestrengelde rechterhanden van het bruidspaar lag, sprak koningin Fabiola de zelfde woorden, de ogen neerge slagen. Daarna zeide de kardinaal: „in de naam van onze Moeder de Hei lige Kerk bekrachtig, bevestig en zegen ik dit huwelijk door U vol trokken". Daarna nam hij zijn stool van de handen der gehuw den en sprak tot de aanwezigen: „En U allen, die hier aanwezig zijt, neem ik tot getuigen van deze hei lige verbintenis. Wat God heeft verbonden, dat zal de mens niet scheiden". Wisseling der ringen Nadat de kardinaal de ringen met wijwater besprenkeld had staken bruid en bruidegom met de woorden „ontvang deze gezegende ring" aan eikaars ringvingers. Dit ïitueel werd met een gebed beslo ten. Daarna volgde de stille huwe lijksmis opgedragen door mgr. Suenens onder een jubel van zang en muziek. Op de gezichten van vele aanwezigen was een duide lijke ontroering zichtbaar. Het „Largo" van Handel weerklonk, door koningin Fabiola met gevou wen handen aangehoord en daarna het „Sanctus" van Johann Sebas- tiaan Bach Opnieuw ontving het jonge echtpaar de zegen, waarna zij, tijdens de uitvoering van het ,.Ave Verum" van Mozart nog steeds geknield communiceerden. Terwijl het orgel het gelukkige paar met open registers het Halle luja van Handel toejubelde ont vingen de Belgische koning en ko ningin de pauselijke apostolische zegen. Bij het vertrek uit de kerk weer klonk Toccata en Fuga van Bach. De voor de Belgische dynastie en het Belgische volk gewijde en his torische stonde was hiermede voor bij. Kennedy bood neger kabinetsfunctie aan WASHINGTON, 15-12. Kennedy heeft de 74-jarige neger William Dawson, die al 18 jaar lid van het Huis van Afgevaardigden, en thans bovendien voorzitter van de huis- ommissie voor regeringsoperaties is, de functie van minister van P.T.T aangeboden. Dawson heeft het aanbod afge wezen. Hij acht het verstandiger lid van het Congres te blijven. Hij zou de eerste negerminister in de Amerikaanse geschiedenis zijn ge worden. 1 In ons nummer van 31 december a.s. kunnen wederom Nieuwjaarswensen worden geplaatst tegen speciaal tarief. Opgaven dienen uiterlijk dinsdag 27 december a.s. in pns bezit te zijn. De administratie DANKBARE JONGGEHUWDEN Televisie-toespraak van koning Boudewijn en koningin Fabiola Jonge paar verlaat het land „enige weken" Prins Bernhard Fonds ontving en keerde twee ton uit van totogelden AMSTERDAM. 15-12. Het Prins Bernhard Fonds ontvangt als alge mene subsidiërende instelling voor het gehele culturele leven één vijfde deel van de aan Charitas toegewe zen 25 procent van de opbrengst der voetbalpool. Het fonds zal in beginsel de gelden uit de voetbal pool niet voor kapitaalvorming ge bruiken maar deze steeds in zijn geheel nitkeren. Gedurende het laatste half jaar hebben het Fonds en de regionale Anjerfondsen ruim twee ton toe gewezen voor een reeks van cultu rele activiteiten van grote verschei denheid Zulk een bedrag is nog nimmer in het vijftienjarig bestaan van het Fonds bereikt. Twee beelden van de voltrekking van het burgerlijk huwelijk in de troonzaal van het paleis te Brussel: Boven tekent koningin Fabiola, terwijl de koning haar de plaats aanwijst. Onder: De koning tekent het huwelijksregister. Enkele objecten waaraan subsi- i die werd verleend waren: de bi- I bliotheken van de militaire tehui- I zen van alle inrichtingen f 24.000; het Instituut Film en Jeugd f 7.800; de inrichting van een jeugdcentrum te Well (Limburg) f 3.000; de uit gave van een reeks boekjes voor de volkscultuur in Suriname f 10.000; concoursen voor jeugdige musici f 4.500; een pocketuitgave van ver taalde gedichten uit de wereldlite ratuur f 4.000; een bijzondere door het Rijksmuseum te organiseren tentoonstelling f 4.000; voor ver dere inrichting van het Toneelmu seum f 6.000; opdrachten aan com ponisten, aanschaffing van muziek e.d. f 6.000; voor nieuwe activiteiten van de Stichting Openbaar Kunst bezit f 10.000; voor apparatuur ten behoeve van de reproductie van ge luidsbanden voor blinden f 10.000. Voorts als bijdrage in de aankoop van een belangrijk object door het gemeentemuseum in Den Haag f 5.000; voor een chapelle ardente in het Oorlogsmuseum te Overloon f 7.000. De regionale Anjerfondsen, waar aan door het Prins Bernhard Fonds een niet onaanzienlijk deel van de totogelden wordt doorgegeven, kon den bovendien hun financiële steun aan plaatselijk jeugdwerk, de ama teuristische kunstbeoefening, aan bibliotheken, jeugd- en dorpshui zen e.d. versterken. b De ongekuiste versie van de ro man van D. H. Lawrence „Lady Chatterley's Lover" is in Zuid- Afrika verboden. Op de lijst van verboden boeken is ook Stalins boek „Leninisme" opgenomen. De V.N. en de minder ontwikkelde landen NEW YORK, 16-12. De algemene vergadering der V.N. heeft don- derdag met 71 tegen 4 stemmen en 10 onthoudingen een resolutie goedgekeurd, waarin „in beginsel" besloten wordt tot de stichting van i een ontwikkelingsfonds van de I V.N. voor de ondergeïndustriali- seerde landen. Zij voorziet voorts I in de vorming van een commissie die belast zal worden met het treffen van voorbereidingen tot de I stichting van het fonds. De com- I missie moet de economische en so- ciale raad rapport uitbrengen. De raad zal het rapport voorzien van commentaar indienen op de zes- tiende zitting van de algemene vergadering (in 1961). De algemene vergadering heeft verder een resolutie aanvaard, waarin op de industrieel goedont- wikkelde landen een beroep ge daan wordt, hun steun aan de on derontwikkelde landen op te voe ren tot een peil van ongeveer 1 van hun gezamenlijke nationale in komen. BUSSUM, 15-12. Koning Boude wijn en koningin Fabiola hebben voor enige weken het land verla ten. Dit is door de koning zelf me degedeeld in een televisietoespraak waarmede hij zich donderdag avond tot het Belgische volk richt te. De toespraak van de koning, uitgesproken in het Frans en in het Nederlands, werd gevolgd door een korte toespraak van koningin Fabiola. Ook de koningin sprak in belde talen. De Nederlandse toespraak van het vorstelijk paar werd behalve in de Vlaamse uitzending van de Belgische televisie ook uitgezon den in het Nederlandse televisie journaal. Koning Boudewijn sprak als vol* „Mijn waarde landgenoten, De spontane uitingen van uw warme sympathie, die ons van overal bereikten, hebben de ko ningin en mijzelf diep ontroerd. Eer dat wij het land voor enige weken verlaten, willen wij u onze hartelijke en oprechte dank betui gen. Het huwelijk, dat werd aan gegaan, bezegelt niet alleen een verbond tussen mijn echtgenote en mijzelf, maar eveneens tussen de koninklijke familie en elk van uw families. Voortaan zijn wij ver enigd om u te dienen en naar ons best vermogen bij te dragen tot het geluk van uw gezinnen. ..El kaar beminnen", zo heeft Iemand terecht beweerd, „wil niet zeggen: elkaar bekijken, maar wel samen eenzelfde richting uitzien. Onze blik en ons hart, mijne waarde landgenoten, gaan naar u. Moge u meer en meer de ware vreugde kennen, die openbloeit door zelf verloochening en na volbrachte plicht. Het welzijn van een land is afhankelijk van de verstandhou ding der gezinnen, van de een dracht die de harten verbindt, van de trouw dergenen, die in wel en wee een gemeenschappelijke lots bestemming hebben aanvaard. In deze heerlijke omstandigheden wil len wij ons tot ieder richten om u moed en vertrouwen te wensen. God bescherme u allen, die u lief zijn". Koningin Fabiola sprak in het Nederlands de volgende woorden: „Mijn waarde landgenoten, Op mijn beurt wil ik u danken voor uw hartelijke sympathie, die mij zo gelukkig maakt. Ik denk dat wij elkaar reeds bij onze eer ste ontmoeting hebben begrepen en liefgekregen. Dank u voor de zon van uw warme genegenheid, dank u voor uw onvergetelijk ont haal. Voortaan zullen mijn hart en mijn leven niet meer alleen mijn echtgenoot, maar ook u allen toe behoren". AMSTERDAM. In het stedelijk museum te Amsterdam zijn don derdag exposities geopend van werken van wijlen de kunstschil der Otto van Rees (1884-1957) en de vorig jaar november op 66-ja rige leeftijd overleden Amster damse kunstschilder, graficus en tekenaar professor Jan Wiegers 1893 in Kommerzijl, provincie Gro ningen geboren. Beide exposities duren tot 25 januari a.s. en voorts een tot 16 januari a.s. durende ten toonstelling getiteld „Van natuur tot kunst". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Menigeen heeft zijn slape loze nachten te wijten aan de dagen, waarop hij zich versla pen heeft. Prinses Brigitte van Zweden verloofd STOCKHOLM, 15-12. lil een communiqué van het hof is de ver loving bekend gemaakt van prin ses Brigitte van Zweden met prins Johann George von Hohenzollern. Prinses Brigitte, die 23 jaar oud is, is de tweede dochter van prin ses Sybille, de weduwe van prins Gustaaf Adolf die in 1947 bij een vliegtuigongeluk in Kopenhagen om het leven kwam, en de moe der van de twaalfjarige kroonprins Karei Gustaaf. Prinses Brigitte heeft drie zus ters: Marguerite, die de oudste is, Desiree en Christine. Prins Johann George von Hohen. zollern is de zoon van prins Frie- drich von Hohenzojlern-Sigmarin- gen en van prinses Margareta von Saxen. Hij is 28 jaar De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld. e Veldmaarschalk Ajoeb Khan, de president van Pakistan, heeft woensdag te Tokio in een toespraak tot de vereniging v:-n buitenlandse correspondenten in Japan, in wier midden hij als eregast vertoefde, verklaard dat Pakistan niet zou aarzelen zijn deel te dragen, indien de Zuidoostaziatische Verdrags-or- ganisatie (ZOAVO) zou besluiten strijdkrachten naar Laos te zenden. Nederland stemde tegen Afrikaans-Aziatische resolutie NEW YORK, 15-12. De eerste I politieke commissie van de V.N. heeft donderdagavond de Algemene Vergadering aanbevolen, een refe rendum in Algerië te doen houden, waarbij de organisatie, de leiding en het toezicht in handen van de Verenigde Naties zijn. Een desbetreffende Afrikaans- Aziatische resolutie werd met 47 tegen 20 stemmen bij 28 onthoudin gen goedgekeurd. Volgens Reuter is de goedkeuring geschied met een meerderheid van twee derden, daar onthoudingen niet als stemmen gel den. In de commissies is voor goed keuring van resoluties slechts een eenvoudige meerderheid vereist. In de Algemene Vergadering, die de kwestie later zal behandelen, Is een meerderheid vqijf twee derden no dig. Het debat in de politieke com missie over Algerië is door Frank rijk geboycot omdat het van oor deel is, dat Algerië een binnen landse aangelegenheid van Frank rijk is, waarmee de V.N. zich niet mogen inlaten. De Verenigde Staten en Engeland hebben tegen de Afrikaans-Azia tische resolutie gestemd. De acht tien andere tegenstemmers waren: Argentinië, Australië, België, Bra zilië, Canada, Chili, China, Colum bia, Israël, Italië, Luxemburg, N e- d e r 1A n d, Nieuw-Zeeland, Peru, Portugal, San Salvador, Spanje en Zuid-Afrika. Behalve Frankrijk waren nog en kele andere leden van de V.N. niet aanwezig. De stemming De stemming over de onderdelen van de resolutie luidt als volgt: De preambule werd goedgekeurd met 80 tegen nul stemmen en 13 onthoudingen. Artikel 1, waarin verklaard wordt dat de Algemene Vergadering het recht van het Algerijnse volk op zelfbeschikking en onafhankelijk heid erkent, werd goedgekeurd met 83 tegen nul stemmen en 10 ont houdingen. Artikel 2 werd aanvaard met 73 tegen nu stemmen en 20 onthou dingen. Volgens dit artikel erkent de Algemene Vergadering de dwin gende noodzaak van voldoende en doeltreffende waarborgen ter ver zekering van een geslaagde en bil lijke toepassing van het recht van zelfbeschikking op basis van eer biediging van de eenheid en ter ritoriale onschendbaarheid van Al gerië. In artikel 3 erkent de Algemene Vergadering voorts, dat de Ver enigde Naties de verantwoordelijk heid hebben, btf te dragen tot de geslaagde en billijke toepassing van het recht op zelfbeschikking. Dit artikel kreeg 70 stemmen voor en 10 tegen; 14 landen onthielden zich. De tegenstemmers waren: Enge land, Spanje, Portugal, Australië, België, Brazilië, Columbia, Israël, Italië en Luxemburg. Het vierde en belangrijkste ar tikel kreeg 38 stemmen voor en 33 tegen; er waren 23 onthoudingen. Volgens dit artikel besluit de Al gemene Vergadering, dat een refe rendum in Algerië zal worden ge houden, georganiseerd, geleid en onder toezicht van de Verenigde Naties, waarbij het Algerijnse volk vrijelijk het lot van zijn gehele land zal bepalen. Indisch commentaar NEW YORK, 15-12. De Indische minister van Defensie, Krisjna Me- non, heeft donderdag in de grote politieke commisise van de V.N., die de Algerijnse kwestie behan delde, verklaard dat Fraknrijk wa pens van de NAVO gebruikt om het Algerijnse volk te onderdruk ken. De NAVO-landen zijn verant woordelijk voor de slachtpartij in Algerië, waarbij zoveel bloed van mohammedanen heeft gevloeid, zei hij. Een ontploffing, gevolgd door een brand, heeft donderdag geleid tot een paniek in een van de groot ste warenhuizen van Warschau. In het gedrang kwam een vrouw om het leven, terwijl een tiental men sen, onder wie kinderen, werden gewond. Gouverneur Orville Freeman van Minnesota is donderdag be noemd als minister van landbouw in de regering-Kennedy.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1