SPIONNE IN PLASTIC PHILIPS RADIO '61 Binnenkort wordt begin gemaakt met uitvoering van Sloeplan Uw radio, uw grammofoon... slagen ze bij dit examen? /k. e/fc- e£>2cefc& Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag 15 december imo No. is&ss Veranderingen in Zeeland Schepping van 500 h.a. industrieterrein VLISSINGEN, 13-12. De hoofd ingenieur directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland ir. J. H. van den Burgt, en de hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Wa terstaat in Zeeland, ir. H. D. J. Swaters hebben vandaag, na afloop van de vergadering van de Provin ciale Staten een inleiding gehouden over de Sloehaven. Met de uitvoe ring van dit Sloeproject zal binnen zeer korte tyd worden begonnen, omdat de N.V. Koninklijke Maat schappij «De Schelde" te Vlissin- gen, die beschouwd kan worden als de grote promotor voor dit Sloe plan, reeds in het voorjaar van 1961 wenst te beginnen met de bouw van grote scheepsdokken. Ir. van den Burgt, zette uiteen, dat dit Slpegebied erg gunstig gele gen is omdat het bereikbaar is voor schepen met een tonnage van niet minder dan 100.000. Rijkswater staat zal zeer spoedig beginnen met net uitvoeren van werken voor rea lisering van dit Sloeplan. In eerste instantie zal worden be gonnen met het beveiligen van de onderzeese oever, omdat door het verplaatsen van de vaargeul in de richting van de kust deze onderzee se oever ieder jaar ernstig wordt aangetast. Er vindt regelmatig een afslijting plaats van drie tot tien meter per jaar. Nadat deze onder zeese zeeoever zal zijn vastgelegd wordt begonnen met het bouwen van een tweetal havendammen. De aldus ontstane buitenhaven wordt op diepte gegraven. Deze diepte be draagt 12 tot 13 meter min N.A.P. Omdat de vaargeul ter plaatse een diepte heeft van 20 meter zullen grote schepen gebruik kunnen ma ken van de Sloehavens. De grootte van de schepen wordt echter be perkt door de drempels in de Wes- terschelde, namelijk in het Oostgat en in de Wielingen, die schepen toelaten van 40 tot 50.000 ton. Afsluitdijk op Deltahoogte. Rijkswaterstaat zal vervolgens de afsluitdijk door het Sloegebied op Deltahoogte brengen en het dan ontstane buitendijkse land opho gen tot 4Vz 5 meter plus N.A.P. Voor dit ophogen wordt zand ge bruikt dat in ruime hoeveelheden"" aanwezig is. De op de gronden aanwezige kleilaag wordt afgegra ven en opgeslagen en zal straks ge bruikt worden voor de verbetering Minder U.L.O.-leerlingen in de komende jaren te verwachten Dit jaar werd teruggang reeds merkbaar AMSTERDAM, 14-12. De bevol king van de Nederlandse U.L.O.- scholcn gaat In de komende jaren verminderen. De teruggang van het totaal aantal U.L.O.-leerlingen heeft zich dit jaar reeds aangekon digd. De redaktie van „Het Schoolblad", het orgaan van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging, heeft evenwel becijferd dat de daling van het totaal aantal U.L.O.-leerlingen niet voor 1963 van enige betekenis zal zijn. Bij deze veronderstelling heeft men rekening gehouden met een terugloop van de toelating van ongeveer tien percent. De teruggang komt overigens niet onverwacht, omdat de stroom naar het U.L.O. de laatste jaren werd beïnvloed door de grote ge boortegeneraties van 1047 en 1948. Deze generaties leverden dit jaar in hoofdzaak de nieuwe U.L.O.- leerlingen. Vergeleken met 1959 boekte al leen het Rooms Katholieke U.L.O. dit jaar nog vooruitgang: van 124 tot 135, waarbij het aantal in 1956 voor het eerst tot de eerste klassen toegelatenen werd gesteld op 100. Het openbare U.L.O., dat in sep tember J.l. 32.5 procent van alle U.L.O.-leerlingen omvatte, daalde van 133 tot 125 en het Prot.-Christ. U.L.O. van 131 tot 128. Het lande lijke toelatingsei) fer daalde van 130 tot 128. Volgens een door een maat schappij in Chicago ingesteld marktonderzoek verwacht men dat het gemiddelde Amerikaanse gezin dit jaar een bedrag van 147 dollar (of omstreeks 550 gulden) aan kerst cadeautjes zal besteden. en verhoging van de Zeeuwse zee dijken. Buitendijks zal. niet minder dan 500 hectaren industrieterrein ont staan. Nederlands vorstenpaar bij Belgisch huwelijk BRUSSEL, 13-12. Koningin Juli- ana, prinses Beatrix en prinses Irene zijn dinsdagmiddag per vlieg tuig in Brussel aangekomen. Prins Bernhard, die reeds eerder in de Belgische hoofdstad was aangeko men, wachtte de koningin en de twee prinsessen op de nationale luchthaven van Brussel op. Namens de Belgische koninklijke familie waren ter begroeting aan wezig prinses Paola en prins Albert. De koninklijke gasten zijn in Brussel aanwezig bij het huwelijk van koning Boudewijn en dona Fabiola. Landbouwschap contra belastingherziening DEN HAAG, 13-12. Het Land- bouwschap heeft zijn rekest over de belasting-wetsontwerpen 1960, waarvan de tekst in de openbare bestuursvergadering van 1960 vast gesteld werd, vandaag aan de Tweede Kamer verzonden. Zoals bekend spreekt het Landbouw schap in dit rekest zijn teleurstel ling uit over de nieuwe wetsont werpen. Het ziet daarin niet meer dan een technische herziening en meent, dat de huidige belasting wetgeving op het punt van de fis cale winstberekening en de sterk progressieve tarieven belemmerend werkt bij de mechanisering van het landbouwbedrijf; bij de vorming van grotere bedrijfseenheden; bij de invoering van nieuwe bedrijfs systemen en bij de noodzakelijke aanpassing aan de moderne ont wikkeling Bezwaar heeft het Land bouwschap tegen het schrappen van de bepaling in de huidige wet op de inkomstenbelasting waarbij de waardestijging van landbouw gronden, die veroorzaakt wordt door monetaire, conjuncturele en planologische factoren, buiten de winst gesloten is. Amnestie ter gelegenheid van vorstenhuwelijk BRUSSEL, 13-12. Koning Boude wijn heeft ter gelegenheid van zijn huwelijk amnestie-maatregelen, af gekondigd, die neerkomen op een vermindering van vier tot zes maanden gevangenisstraf en - on der bepaalde omstandigheden - van geldboeten. De kwijtschelding van zes maanden geldt vooral voor oud- strijders en verzetslieden, die in aanraking met de justitie zijn ge komen. Van Vlaamse zijde was er bij de minister van justitie op aangedron gen ook amnestie te verlenen aan politieke delinquenten, die uit hun politieke rechten zijn ontzet of een toevlucht hebben gezocht in het buitenland. In het amnestie-besluit wordt echter hiermede geen reke ning gehouden. HILVERSUM. In het K.R.O.- programma van vrijdag 23 decem ber aanstaande wordt van 12.33- 13.00 uur de kersttoespraak uitge zonden die Z.H. Paus Joannes XXIII op donderdag 22 december zal houden. Ingezonden mededeling Hulp aan minder ontwikkelde gebieden DE NHAAG, 14-12. Tijdens de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting in de Twee de Kamer, heeft de minister-pre sident, op een daartoe door prof. C. P. M. Romme gedaan verzoek, toegezegd dat een overzicht zou worden gegeven van de hulp aan minder ontwikkelde gebieden, wel ke door de N.A.V.O.-landen wordt verstrekt in verhouding tot het bruto nationale inkomen van elk van die landen. Naar aanleiding van die toezeging heeft de minister van buitenlandse zaken de Tweede Kamer thans een nota over dit onderwerp aangeboden. In deze nota worden de bedragen, aange wend voor hulpverlening, uitge drukt in percentages van het nati onaal inkomen van de landen. Waar de cijfers over 1959 niet be kend waren, zijn die over 1958 ge geven. feuilleton Louise herstelde zich. „Niet no dig, meneer Bonnard. Zo'n japon heb ik best in voorraad, in verband met mijn haarkleur. Maar ik zal het gouden hart natuurlijk graag dragen". „Afgesproken, hoewel ik het erg jammer vind. En nu ga je mee, de geboorte van het nieuwe plastic vieren. Daar is geen ontkomen san!" Inderdaad, daar was geen ontkomen aan. Louise voelde, dat de vreugde van Bonnard zich uiten moest. Hij was dermate opgewon den, dat hij nauwelijks bemerkte hoe stil ze was. Er kwam veel champagne aan te pas, die avond, maar nog meer opgetogen woorden van Bonnard. Zoals hij die avond was had ze hem nog nooit mee gemaakt. Hij vertelde, dat zij het meisje met het gouden hart was en met het gouden haar. Dat het bijna jammer was, dat het plastic haast nog dieper glansde dan haar gou den haar onder het lamplicht en nog veel meer dingen, die hij over dag nooit zou zeggen. Af en toe nam hij haar hand in de zijne. Maar toen ze onder al zijn geest drift stil en rustig bleef, begreep hij toch dat haar vreugde niet zo volmaakt was als de zijne. En hoewel hij bij het afscheid haar naam uitsprak zoals alleen verliefde jongemannen dat kunnen doen, keerde hij in zwaar gepeins huiswaarts. Hij pijnigde zich af met de vraag of er kapers op de kust waren. Wat drommel, een meisje als Louise kon toch aan elke vin ger tien mannen krijgen. Hij had. ja, wat had hij moeten doen? Kon iemand aardiger voor haar zijn ge weest dan hij? Onmogelijk. En toen hij zichzelf van dit feit overtuigd bad viel hij even ontevreden in slaap als hij geweest zou zijn zon der goudplastic. Even ontevreden ook als Louise, die nog lang pein zend op de rand van haar bed zat. De volgende morgen kwam Von Halle even een praatje maken, toen Louise net binnen kwam. Het was echter al elf uur en ze begreep dat hij al uren in touw was geweest Ze schoof de post opzij en haastte zich om koffie te zetten. „Wat is er aan de hand, Louise?" Ook Von Halle had zich het recht toegeëigend haar voornaam te mo gen gebruiken. „Verbeeld je: de baas kwam vanmorgen bij me, om te vragen of wij er bezwaar tegen hadden, dat hij een stuk of vijf vrienden meebracht vanavond. Dan zou hij voor een verrassing zor gen Ik heb natuurlijk gezegd dat dat kon, maar weet jij ook wat daarachter steekt?" Ze wist het natuurlijk best, maar zei niets. Ietwat beledigd trok de ander daarom af. Was hij nu voor zitter of niet? Maar Louise besloot niemand in vertrouwen te nemen, zelfs Von Halle niet. En met een beetje leedvermaak bedacht ze, dat zelfs Tom Becker nu achter het net viste met zijn artikel. Aan het verzoek van Bonnard bemerkte ze, dat hij bezig was hun vinding op eigen gelegenheid bekend te maken. Hoewel ze laat op kantoor was gekomen scheen de dag oneindig te zijn. Haar chef kreeg ze slechts af en toe te zien. Toen de elektri sche klokken vijf uur aanwezen, haastte ze zich om weg te komen. Na het souper bij madame Cellier begon ze zich te kleden. Maar ze kon het niet eens worden over de keuze van een avondjapon. Ze had nl. een lichtblauwe en èen donker blauwe, maar ze was bang, dat de laatste onder kunstlicht veel te donker zou lijken voor haar cor sage. En zo was madame Cellier de eerste van de buitenwereld'., die haar gouden hart aanschouwde. Die raadde haar aan. de licht blauwe te nemen en hielp haar tot ze in haar korte bontjasje naar buiten ging. Want daar stonden twee auto's om het hardst te clax onneren. De ene was het pas aangeschafte volkswagentje van Tom en de an dere de Cadillac van Bonnard. Louise begreep onmiddellijk wat er aan de hand was. Bonnai-d, ge heel onkundig van het feit dat ze met Tom had afgesproken, was ge komen om haar te halen en Tom was niet van zins zijn rechten zo maar op te geven. Het lawaai veroorzaakte een klein volksoploopje en ook de pen siongasten van madame Cellier kwamen vol belangstelling naar buiten of voor de vensters. Tom Becker en Bonnard, de laatste in avondkleding, openden beide het portier, maar Louise begreep dat ze allebei wel oog hadden voor de komische situatie. Ze besliste di plomatiek. (wordt vervolgd) Of uw radio en grammofoon nu in één kast zijn gebouwd of niet - in elk geval moeten ze allebei van goede kwaliteit zijn. En als ze op vijf of meer vragen „neen" moeten zeggen, blijkt duidelijk dat ze beide (of een van de twee) uitgediend zijn. Ga dan eens naar uw leverancier om te kijken en te luisteren naar de moderne Philips radio- grammofoons. Zo'n magnifiek meubel geeft u met cén slag alles wat u wenst: verrassend mooie weergave, zowel van radio als grammofoon! Gezellig middelpunt Technisch hoogtepunt GEACHTE RADIOGRAMMOFOON: 1 Kunt u zowel AM als FM ontvangen 2 Hebt u dubbelconus-luidsprekers? 3 Zorgt u bij radiomuziek voor geschei den weergave van hoge en lage tonen 4 Hebt u onafhankelijke klankkleur regelaars? 5 Hebt u een instelbare storingwerende Ferroceptor? 6 Past uw uiterlijk bij de hedendaagse woonstijl 7 Bent u zonder meer geschikt voor stereo-weergave? 8 Kunt u direct alle soorten grammofoonplaten spelen? 9 Hebt u aansluitingen voor band recorder en extra luidsprekers? Vraag u eens af of uw muziek zo mooi is ah u mag eisen. Controleer het! Stel uw radiol grammofoon-combinatie ile volgende vragen Deze combinatie van een Bi-Ampli radiotoestel en een stereo-platenspeler slaagt roet lof voor het examen, dank zij 0.111.stereofonische weer- gave van stereoplaten of -banden; radiomuziek met gescheiden weergave van hoge en lage tonen; vier golfgebieden, w.o. vanzelfsprekend de FM- band: een klinkend voordeel, want binnenkort kan heel Nederland profiteren van de befaamde FM-ontvangst; twee dubbelconus-luidsprekers; stereobalans; diamantnaald. In notehout f748.-.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9