igto Bezoeking voor De Gaulle DOPERWTEN DIEPVRIES igto igto FRAMBOZEN STAD EN PROVINCIE WEKELIJKSE WERELDSCHOUW igto BRAADKUIKEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag is december m No. iud 'n VITA PRODUKT van 110.000 kilogram HOORN, 14-12. De bijna negen tienjarige stamboekkoe Clazina 48 van de heer J. J. Posch uit Binnen- wijzend (gemeente Westwoud) zal deze week een geregistreerde le- vensproduktie bereiken van 110.000 kilogram melk. Dit is een Neder lands record en ook internationaal is het bereiken van een dergelijke produktle een zeer grote zeldzaam heid, zo wordt vernomen van de zijde van het Nederlandse Rund vee Stamboek. Clazina 48 is nog kerngezond. Ze levert dagelijks nog ruim vijftien kilogram melk. In mei komt haar zeventiende kalfje. Over haar hele leven gerekend was haar gemid delde produktie per dag ruim twin tig kilo met circa 3.80 pet. vet. m Antoine Gizenga. Loemoemba's gewezen vice-premier, heeft dins dag te Stanleystad verklaard, dat hij de wettige regering van Kongo vertegenwoordigt. Ingezonden mededeling KLEUR OP DE WANDEN MET n SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Qlo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 jaar alleen In vloeibare vorm DUTIM N.V. - OECSTGEEST Vergadering Ned. Onderwijzers vereniging DEN HAAG, 13-12. De Neder landse onderwijzersvereniging zal 28, 29 en 30 december ln het Kur- haus te Scheveningen haar vijf tiende algemene vergadering hou den. Tijdens de vergadering zal on der meer gesproken worden over het rapport „De opleiding van de kleuterleidsters". In haar vergade ring van 1958 heeft het hoofdbe stuur een commissie, bestaande uit mevr. U. Tellegen-Veldstra en de heren dr. L. van Gelder en E Steenbergen, benoemd, die tot op dracht kreeg een nadere uitwer king te geven van de eisen, die ge steld worden aan de opleiding van de kleuterleidster. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 17 december a s. luidt als volgt. Ie klas: Col. Boys-Wémeldinge (scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Hoek -MEVO (scheidsr. A. Schoof); Tern. Boys-Kapelle; Wolfaartsdijk-SVD; Veere-Spui. 2e klas C: Burgh III-WIK (H. Schot scheidsr.); MEVO II-Brou- wershaven III (scheidsr. J. v. d. Linde); Zeemeeuwen-Duiveland (scheidsr. Th. Sies). 3e klas D: Duiveland II-Burgh IV (scheidsr. J. Scholten); WIK II- Bruse Boys II (scheidsr. N. Speel man). Bovenstaande wedstrijden van gen aan om 2.30 uur. Junioren. Groep A IV: Zierikzee A I-Ka- pelle A I (3 uur scheidsr. T. Sim mers). Groep B IX: SINOTO B I-MEVO B II (3 uur, scheidsr. J. Scholten). Het programma voor zondag 18 december a.s. luidt als volgt. Ie klas B: Brouwershaven-Zie- rikzee III (scheidsr. N. Speelman); Dieischor-Zierikzee II (scheidsr. K. Nouwen). 2e klas C: Renesse II-Brouwers- haven II (scheidsr. J. Scholten); Zonnemaire II-SVOWK II( scheids rechter W. v. d. Maas); SVOWK I- Zonnemaire (scheidsr. M. A. Fon- teine). Bovenstaande wedstrijden van gen aan om 2.30 uur. DUIVENSPORT Geslaagde tentoonstelling P.V. „Zlerick" Vorige week (vrijdag en zaterdag jl.) hield de postduivenhoudersver- eniging „Zierick" de jaarlijkse ten toonstelling, waarvoor 200 duiven waren ingezonden. De keurmeester, de heer A. Peeters. stond v°°r een zware taak en constateerde dat de ingezonden vogels prima waren. De uitslagen zijn: Oude Doffers: T. M. Dalebout 1; Jac. Verwijs 2 en 7; H Slagboom 3, 6 en ZEV; P. Flikweert 4; A. Tim merman 5; A. J. Stcutjesdijk 8. Jarige Doffers: J Kaabsteker 1; H. Slagboom 2- C. Seijbel 3 en ZEV; 1 Gebrs. Stoutjesdijk 4; C Stoutjes- dijk 5 en ZEV; Jac. Verwijs 6. Oude Duiven: A. Timmerman 1; A J. Stoutjesdijk 2 en 5; L. L. de Hooge 3; C. Seijbel 4 en ZEV; W. Dalebout 6; P. Flikweert 7; T. M. Dalebout 8; Jac. Verwijs 9. Jarige Duiven: H C. Noordhoek 1; A. Timmerman 2; H Slagboom 3. C. v. d Hoek; 4 Jac. Verwijs 5. Jonge Doffers: C. Seijbel 1, 4 en 8; M. M. v. d. Wielen 2; Jac. Ver wijs 3; T. M. Dalebout 5, 11 en ZEV; A. M. Berrevoets 6; A. Timmer man 7 en 10; H. C. Noordhoek 9. Jonge Duiven: A. J. Stoutjesdijk 1 en 10; C. Seijbel 2 en ZEV; H. C. Noordhoek 3; L. L. de Hooge 4; P. Flikweert 5; M. M v d. Wielen 6, Jac. Verwijs 7; H. Slagboom 8, 9 en 12; Gebrs. Stoutjesdijk 11; C. Stout jesdijk ZEV; W. Dalebout ZEV; T. M. Dalebout ZEV. Late Doffers: Jac. Vérwijs 1. Late Duiven: C. Seijbel 1. Kampioen tentoonstelling: T. M. Dalebout. Feilloze pooltip van tweejarige LONDEN, 13-22. Doordat de tweejarige Paul Cox 21 biljetten van een pond (in totaal ongeveer 220 gulden in de kachel gooide, won zijn moeder deze week 43 duizend pond sterling (on geveer 455.000 gulden) in de voetbalpoolMevrouw Cox ging er na het dure grapje van haar zoon namelijk van uit, dat een kind van twee jaar moeilijk verant woordelijk kan worden ge steld voor zijn daden. Zij bedwong daarom haar nei ging kleine Paul een fiks pak slaag te geven en straftehaar kind daarom door hem met een potlood de nummers op haar pool- formulier aan te laten wij zen. Of Paul ooit gehoord had van het spreekwoord „wie goed doet goed ont moet' zal wel nooit bekend worden, maar een feit is dat hij een feilloze tip gaf. De prijs, die mevr. Cox won voor de inzet van een kwart penny, betekent een we reldrecord voor de voetbal pool. De heer Cox, van be roep monteur, gaf als com mentaar „wij zijn de gehele nacht niet naar bed gegaan. Eerst dachten we nog aan een grap". U DEN HAAG In een brief welke de minister van binnenlandse zaken aan de Tweede Kamer heeft gezon den, zegt de bewindsman, dat hij heeft gemeend van een voorschot verlening aan gepensioneerden (een voorschot in afwachting van nadere wettelijke maatregelen met betrek king tot de samenloop van over- heidspensioenen met pensioenen krachtens de algemene ouderdoms wet, of de algemene weduwen- en wezenwet) - voor 1 februari 1901 te moeten afzien. Moslims in beweging Zaterdag en zondag hebben zich in enkele grote steden in Algerije, vooral in de hoofdstad Algiers maar ook in Oran, botsingen voorge daan tussen Europeanen en mos lims, die de politiek van de Gaulle volkomen doorkruisen en steeds moeilijker maken. Terwijl de pre sident op bezoek was in kleinere Algerijnse steden en daar toespra ken hield, organiseerden de Euro peanen ln Oran en Algiers tegen de politiek van de president stakingen en demonstraties, waardoor zij het gehele leven verlamden. De politie en de gendarmerie had de grootste moeite, hen in bedwang te houden. Maar tot botsingen tussen Europese ultra's en het leger kwam het niet. Menigeen vroeg zich af, aan welke kant vooral de parachutisten stonden. Dat bleek later. Een aan tal jonge Franse extremisten in ..gemengde wijken" viel moslims aan en mishandelde hen. Dit leid de tot een opstand in massa van de mohammedanen, die trachtten de Europese wijken binnen te dringen en die in de „gemengde" buurten de woningen en winkels van Fran sen begonnen te plunderen. Daar op kwamen de parachutisten in ac tie tegen de moslims, en openden het vuur. Er waren tientallen do den, naar verluidde meer dan zes tig, doch dat getal werd algemeen veel hoger geacht Daarop werden de mohammedanen teruggedreven in de kasbah, die hermetisch werd afgesloten. Leve de F.L.N. Voor het eerst verschenen de Arabieren met spandoeken en vlag gen van het nationalistische rebel lenleger, de F.L.N. Wel werd er hier en daar nog geroepen „Leve de Gaulle", omdat die de Europese ultra's een toontje lager wil doen zingen. Doch weldra overstemde de kreet „Ferhat Abbas aan de macht" en „leve de F.L.N." alles. Het bleek, dat de actieve en lei ding gevende moslims gewonnen waren voor de opstand van de F. L N. En juist op hen had de Gaulle zijn vertrouwen gesteld, om hen te winnen voor een autonoom Alge rije, dat verbonden zou blijven met Frankrijk. Juist voor hen had hij zijn plan gemaakt, om Algerije te maken tot een federatie van ge meenschappen (van Arabieren, Ka- bielen, Fransen) die een eigen re gering zouden krijgen, doch wat defensie, economie en onderwijs betreft met Frankrijk verenigd zou blijven. Hij wilde op deze wijze de F.L.N. isoleren en dwingen tot een staken van het vuren. Dan zouden jaren later de Algerijnen zich kun nen uitspreken voor een associatie met Frankrijk. En de groepen die dat niet wil den, zouden een onafhankelijke re publiek mogen stichten. Doch die zou dan niet geheel Algerije om vatten. Dit zou worden verdeeld in een Frans en een onafhankelijk deel, zoals Ierland niet in zijn ge heel van Engeland werd geschei den: een deel van dit eiland bleef Brits. De Gaulle hoopte echter, dat niemand voor afscheiding zou stemmen, als Algerije eenmaal een eigen gewestelijke regering zou hebben. Illusie verstoord Aan deze politiek is nu veel steun ontnomen door de gevechten tussen Europeanen en moslims. Daaruit blijkt dat hun samenleven steeds moeilijker wordt en dat de beweging voor afscheiding van Frankrijk en voor een bevrijdings oorlog veld heeft gewonnen Dat hebben de Europese ultra's dan helaas bereikt. Door niets te willen weten van een compromis, hebben zij de positie der extremisten in het andere kamp versterkt. verrukkelijk! - als pas geplukt (met suiker) f 0.95 per 170 g mals! - allerfijnste kwaliteit vanaf f 2.45 per 500 g lekker! vers van de tuin fijn f 0.95 per 250 g VEEL EN VEEL LEKKERDER! Wordt er dezer dagen ook bij lekkerder gegeten? De Iglo diepvrieskast bij uw winkelier wacht op u. Keus uit meer dan 30 verrassende mogelijkheden! Dit geschiedt, terwijl in de V.N. de Algerijnse kwestie is aangesne den. De Fransen hoopten, dat het liberale plan van de Gaulle er de meerderheid der leden van de V.N. toe zou brengen, hem nog een kans te geven. Want hoewel de presi dent zegt, dat hij zich van de V.N. niets aantrekt, is dit natuurlijk niet waar. Als een meerderheid zich tegen Frankrijk keert is dit wel degelijk een ernstige zaak. Daarbij komt, dat de negerstaten van Afrika vrijwel allen ijveren voor onafhankelijkheid van Alge rije. Stamboekkoe bereikt produktie 111. In de ochtend van de volgende dag nadert een bestofte reiskoets de voorsteden van Londen. „We zijn er haast", roept Presto, die naast de koetsier op de bok zit, „kijk, daar in de verte ligt Londen!" „Mooi", grijnst Agua, uit het portierraampje leunend. „Aram zal opkijken dat we zo gauw arriveren!" „Hij kan ook niet weten, dat Claire ons met deze koets in Dover is komen ophalen", zegt Emülo, die tegenover Agua zit. Hij drukt bemoedigend de hand van het meisje, dat afwezig uit het raampje staart. „Kop op, Claire", zegt Agua luchtig, „maak je toch geen zorgen over je broertje, Aram heeft hem vast en zeker uit handen van die muiterbende gehaald, al was het alleen maar om hem eigenhandig een pak slaag te geven! Wat jij, Thomas?" Maar de bootsman ant woordt niet. Met gesloten ogen zit Thomas, nog verzwakt door zijn schotwond, te dommelen. Die middag, klokslag twaalf, staat Aram voor de Westminster Abdij, wachtend op zijn vrienden. KERKNIEUWS Ned Herv. Kerk Beroepen te Hardegarijp (toez.): K. M. Witteveen te Noordhoek. Aangenomen naar Leiden (vac. J. van der Wiel): J. M. D. van den Berg te Rotterdam-Vreeswijk; naar 's-Gravenhage als ziekenhuis predikant: J. J. Ph. Valeton te 's-Gravenhage Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-oost (vac. W. C. van den Brink): R. Yp- ma te Amersfoort; te Koudekerke aan de Rijn: R. Bakker, legerpre- dikant te Doorn; te Midwolda (Old.) en te Westerlee (Gron.): J. ter Horst, kandidaat te 's-Graven hage. Bedankt voor Scheveningen (vac. G. O. Donner): J. Wilschut te Zeist. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Zwijndrecht-Grote Lindt: O. J. Douma te Souburg- Vlissingen. Chr. Geref K.erken Tweetal te Aalsmeer: K. J. Ve- lema te Hoogeveen en C. Verhage te Hilversum-centrum. De Hervormde Kerk in de Noordoostpolder DEN HAAG. Vandaag, 15 dec. wordt de hervormde kerk te Na- gele in de Noordoostpolder in ge bruik genomen, waardoor het aan tal kerkgebouwen in de „polder" tot negen zal zijn gestegen. Aan vankelijk werden overal in de Noordoostpolder de kerkdiensten in de barakken in de werkkampen gehouden. Na de bevrijding in 1945 kregen Emmeloord en Ems al spoedig een noodkerk, in 1946 gevolgd door Marknesse. De hervormde gemeente „De Noordoostpolder" kwam in 1947 tot stand. De eerste kerk, die ge bouwd werd was die te Emmel oord - In 1952 werd zij in gebruik genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog deze maand de bouw worden aanbesteed van de kerken in Es- pel en Tollebeek. Deze beide ker ken zullen een bijzonder stempel dragen omdat zij het gemeenschap pelijk bezit zullen worden van her vormden en gereformeerden. ST. PHILIPSLAND Uitslag Winkelweek De uitslag van de „Groene Kruis" aktie (winkelweek) werd in café ,,'t Hoekje" te St. Philipsland be kend gemaakt. De eerste vijf prijs winnaars waren: le prijs (keukenuitzet) D. A. Ne- lisse, Anna Jacobapolder; 2e prijs (stofzuiger) L. Vermeij, St. Philips- land; 3e prijs (stofzuiger) W. van Dommelen, St. Philipsland; 4e prijs (klok) B. Verwijs, St. Philipsland; 5e prijs (schaatslaarzen) P. Kunst, St. Philipsland. haamstede Winterwandeling door het Domein Men verzocht ons te willen me dedelen dat zondagmiddag 18 de cember een winterwandeling door de Domeinen te Haamstede, onder deskundige leiding, zal plaats vin den. De wandeling is zo „gepland", dat wandelaars(sters) uit Zierikzee de bus kunnen nemen van 13.30 tot Burgh, vanwaar zij naar onbeken de bestemming" worden meegeno men. De wandeling is zo tijdig be ëindigd dat men om 5 uur weer van Westenschouwen vertrekken kan. Adspirant-deelnemers doen er goed aan voor bet vervoer de R.T.M. te bellen (2960). zierikzee Ned. Plattelandsvrouwenbond afdeling Schouwen Op maandag 19 december a.s. zal een Kerstavond worden gehouden door de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. De avond wordt verzorgd door mevr. Y. Wegener Sleeswijk- van Balen Blanken te 's-Gravenha ge, die kerstpoëzie zal voordragen. De bijeenkomst vindt plaats in de „Graanbeurs" van het „Huis van Nassau". Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Zierikzee Geslaagden eindtest van de ver- keerscursus 1960, gehouden op 12 december 2960. A. C. Hartog (met lof); mej. G. J. Geluk; C. T. v. Overbeeke; mej. E. C. de Ruijter; J. C. Dekker; B C. v. d. Kloot; J. Otto. mej. M. Pro voost; L. A. Verdoorn; mej. M. Boogerd; K. de Feijter; mevr. M. M. Otte-Meermans, mevr. J. d» Gruijter-Jumelet; mevr. C Rijk- de Jonge; C. J. H. Scheuerman; A. Tieleman; A. de Jong; mej. J. Quant; mevr. P. J. Roggeband- Kloet; C. Rijk; mevr. M. Tieleman- Slager; A. Vermant; mej. M. K. Beije; mevr. J. M Lodewijk-de Witte; mevr. T. Mnijs-Ridderhof; H. Wilbrink; A. F. Schiettekatte; J. A. van Weenen; mej. M. Dek ker; mej J. Verhage; P. C. Boo gerd; mevr. J. M. de Jong-Fraas- sen; H J. Koper; J. Schaap; C. Berrevoets; mevr. G M. de Jonge- Kommer; A. J. Hage; M. Provoost; L. Schoonen. HET SMOKKELSCHIP „BRITTANNIA" voorzien van rijkskeurmerk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5