m G.S. zorgden voor vereiste vaststelling van basisgegevens voor geschoten Smit=Bolnes n.v. (i.o.) komt in laagste gedeelte van de Zuidhoek De werkloosheid in Canada Vondsten op de berg Karmel Eet er beter, lekkerder, gezelliger van ft G$ef yg r met m IA9 BELGISCH VORSTENHUWELUK VOLTROKKEN WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND" Begroting 1961 kreeg fiat van algemene vergadering ZIERIKZEE. 13-12. Met een laat Sint Nlcolaasgeschenk of - zo men wil - een vroeg kerstgeschenk heeft het dagelijks bestuur van het Wa terschap „Schouwen-Duiveland", de algemene vergadering dinsdag in 's Landskaraer verrast met de begroting 1961, waaraan de hoofdinge landen - na een algemene toelichting van de voorzitter en een punts gewijze behandeling - hun goedkeuring hebben gehecht. De voorzitter dykgraaf A. M. Geluk stond vooral uitvoerig stil b(j het probleem van de definitieve geschotsheffing, een zaak die door de samenvoeging van polders op het eiland tot het grote waterschap „Schouwen-Duiveland" vooral de provinciale griffie - en niet minder de griffie van het water schap - handen vol werk heeft gegeven. Een succesje (en primeurtje) voor het eilandelijk waterschap mag genoemd worden het feit, dat ter zake door G.S. van Zeeland reeds een beslissing is genomen, zü het dat de voorzitter nog niet onmiddellijk détailgegevens kon verstrekken. De dijkgraaf uitte zijn waardering voor het college van G.S. - inzonderheid de heer C. Philipse - en het personeel van de tweede afdeling te Mid delburg, dat veertien dagen heeft moeten werken, om zekerheid te ver schaffen over de geschotsbasisgegevens waarvan de vereiste vaststel ling dus thans een feit is. De ingewikkeldheid van de ge- schotsaffaire was voor de voorzit ter aanleiding er nog wat dieper op in te gaan. In 1959 was het zo dat het geschot werd geheven op basis van het peil van het samen voegingsjaar. Dat was dus een voorlopig geschot en de verwach ting bestond dat de definitieve geschoten zouden tegenvallen. Ge hoopt wordt dat de voorlopige ge schoten definitief zullen worden verklaard. Men dient echter te be denken dat in het begin geen reke ning kon worden gehouden met de inbreng en bezitstaxatie, waarme de de zg. commissie-Klompe zich ernstig en langdurig heeft bezig gehouden. Ter zake is veelvuldig overleg geweest met de provinciale griffie, waarbij dient aangetekend dat de „stukjes voor de puzzel" werden bijeengezocht op de griffie van het waterschap. Na bekend worden van het door G.S. genomen besluit inzake de basisgegevens, is de definitieve ge- schotsvaststelling vry eenvoudig. Men dient te bedenken dat het duingebied nog buiten deze basis gegevens en mitsdien buiten de gc- schotsvaststelling valt, aangezien dit gebied nog apart dient te wor den bekeken. Een schattingscommissie zal in gesteld worden, die aan de hand van de klassifikatic van gronden het kohier zal vaststellen. Voorop staat dat polders zonder schuld en zonder bezittingen toch een ge schotsheffing krijgen terwijl ande re polders meebetalen aan eigen inbreng, maar hiervoor later een aftrek krijgen. In dit opzicht zijn er talrijke variaties. De voormalige polder Schouwen bv. bleek veel be zittingen te hebben. De voor zitter het probleem geheel overziende, vond het juist dat tenslotte G.S. in deze geschots- zaken het laatste woord hebben en besluiten nemen. De heer P. Krepel haakte - bij het maken van algemene opmer kingen n.a.v. de begroting - in op deze netelige materie en infor meerde in hoeverre een „voor raad" (basalt e.d.) In het geding komt voor de calamiteuze polders. De voorzitter gaf een toelichting en merkte op dat men meebetaalt aan de waterkering van de vrije pol ders, te betalen - in dit geval - uit de kas van de waterkering Brui nisse, waaruit echter geen extra kosten voor Bruinisse voortvloeien. Nog te weinig bewegingsvrijheid. Mr. F. Th. Dijckmeester vond de vaste grond inzake de geschots heffing door G.S. verschaft, een gelukwens waard. Spr. vroeg even wel in hoeverre het waterschap zich thans nog in zijn bewegings vrijheid voelt belemmerd, daarbij inhakend op een opmerking van de voorzitter (zie openingsrede in het nummer van dinsdag jl.) dat er on voldoende geld aanwezig is voor noodzakelijke werken. De dijkgraaf gaf als voorbeelden het bezuinigen op de onderhoudswerken aan de zeeweringen, het volwassen met Vilvoordse steen (in het bijzonder aan de zuidkant), de ontwatering, het zelf in'onderhoud nemen van wegen door het aanbrengen van slijtlagen, het aanbrengen van be- tuiningen in en het delven van wa terleidingen. Voor al dit soort wer ken zou meer geld moeten zijn. Waterschapsbezwaren tegen sloopbedrijf te Viane ZIERIKZEE, 13-12. Sprekend na mens het dagelijks bestuur heeft de djjkgraaf van het waterschap „Schouwen-Duiveland" op de ge houden algemene vergadering be zwaren geopperd tegen het bestaan van het slopersbedrijf te Viane, zulks met het oog op mogelijke ge varen voor de zeeweringen Ter zake is een brief uitgegaan aan G.S., waarin op deze bezwaren wordt gewezen. Gevraagd wordt om medewerking dit slopersbedrijf te verplaatsen. De voorzitter wees op de wrakken op de schorren en het losse materiaal, dat bij storm en hoog water voor de dijk gevaar kan opleveren. Hij merkte op dat een waterschap eerst iets kan doen als het onheil OTTAWA, 14-12. Het Canadese bureau voor de statistiek heeft woensdag bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in Canada mid den november gestegen was tot 429 000. Vergeleken met midden oktober betekent dit een toeneming van 61.000. Het cijfer was tevens het hoogste novembercijfer sedert 15 jaar. Ingezonden mededeling is geschied. Door de genomen maat regel wordt daarom ditmaal ge tracht ongelukken te voorkomen, die men zich zou kunnen indenken, gelet ook op het feit dat de con- tróle op de verankering der wrak ken e.d. niet uitvoerbaar is, even min als op de bok op het haven plateau. De wrakken zouden ook voor de Thoolse vooroever gevaarlijk kun nen worden. Kookboek voor Fabiola UTRECHT. 14-12. Een gro- te stroom van geschenken bereikt nu dagelijks het ko ninklijk paleis in Brussel. Eén van de huwelijksca- deaux is het zojuist bij een Utrechtse uitgeversfirma verschenen kookboek „Dui zend recepten voor ieder een". Zijn mededeling hier van tekent de uitgever nog aan: „En dan te weten dat de koninklijke bruid hele maal niet van bakken en braden houdt, zoals zij in een interview heeft ver klaard". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hall (toez.): vicaris G. P. Post, Terneuzen. Ger. Kerken Beroepen te Nijkerk (vac. H. Tien): G. L Pleysant, Leeuwarden- West; te Siddeburen; H. N. de Wolf, Klazienaveen. Bedankt voor Lemmer: E. Bee- rends, Anjum. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Apeldoorn-Zuid: A. C. Noort, Groningen en W. van 't Spijker, Drogeham. Bedankt voor Oud-Beijerland: P. N. Ribbers, Noordsche Schut. Ger. Gemeenten Beroepen te Poorlugaal: A. Ver- gunst, Rotterdam-Centrum. Bedankt voor Benthuizen: Chr. van Dam, Rotterdam-Zuid. Telefoon ZIERIKZEE. 13-12. Het eni ge mopje op de water- schapsvergadering van dinsdagmiddag, waarop slechts zeer zwaarwichtige zaken aan de orde kwamen, ging er - gelijk zich den ken laat - b\j de hoofdin gelanden in, als een heet mes in de boter. Ongewild gaf hoofdingeland de heer O. B. Boot hiertoe aanlei ding. De heer Boot repte van een ondergelopen on- dergemaaltje en wilde juist het dagelijks bestuur ter verantwoording roepen, toen een gedienstige het hoofd naar binnen stak en riep: „telefoon voor de heer O. B. Boot". Ijlings schoot hij de zaal uit, maar de voorzitter riep hem - on der hilariteit - nog na: dat was echt geen opzet mijnheer Bootl" HAIFA, 14-12. Op de helling van de berg Karmel in Israël zijn de overblijfselen aan het licht geko men van een dorp dat negen a tien duizend jaar geleden, in het latere stenen tijdperk, werd gebouwd. Volgens de deskundigen is dit dorp een bewijs dat reeds in die oude lijd, nog voordat de kunst van het pottenbakken werd uitgevonden, weloverwogen geprobeerd werd een samenhangende nederzetting te vestigen ondanks de grote moei lijkheden die het steil oplopend bergachtig terrein opleverde. Men vond de resten van een twintigtal huizen, sommige rond, andere ovaal van vorm, gebouwd op vier terrassen elk van drie d vier me ter breed. In de bovenste laag vonden de oudheidkundigen voorwerpen die duidden op de aanwending van ste nen gebruiksvoorwerpen. De over blijfselen in de oudste laag wezen op een lange periode van economi sche stabiliteit. Ingezonden mededeling modern toiletpapier De wateroverlast in Breda BREDA, 14-12. In een vergade ring, die bijna vier uur duurde, heeft de gemeenteraad van Breda woensdagavond 300.000 gulden ge voteerd voor de uitvoering van di rect noodzakelijke werken, om te voorkomen dat overstromingen van een omvang als in de laatste we ken, niet meer zullen voorkomen. Van achter de collegetafel Is een uitvoerig exposé gegeven van wat zich in deze voor Breda zo moei lijke dagen heeft afgespeeld, en daarbij is de nadruk gelegd op het feit, dat abnormaal zware regenval deze moeilijkheden in de hand ge werkt heeft Het college von<j -wel, dat er op het gebied van coördi natie tussen stad en waterschappen nogal wat te verbeteren valt. Kerstfeest van de koninklijke familie DEN HAAG, 14-12. De konink- lijke familie zal het kerstfeest vie ren met het personeel en hun ge zinnen op donderdag 22 december a.s te 16.30 uur in de garage van de Koninklijke Marechaussee bij paleis Soestdijk. P.T.T.-ers krijgen meer loon DEN HAAG, 14-12, De centrale directie van de P.T.T. hfceft beslo ten per 1 januari a.s. enkele dui- zénden werknemers in een hogere loonschaal te plaatsen. De centrale directie deelt mede dat deze maat regel van de P.T.T bedoeld is ter uitvoering van door de regering al geruime tijd geleden vastgestelde richtlijnen, over de bezoldiging van weekloners in do gehele rijksdienst. Deze richtlijnen voorzien in een indeling van de functies op basis van de vernormaliseerde methode van werkclassificatie en daarnaast in een systeem van verdienstebelo- nlng, dat voorziet In toeslagen op het functieloon van 5, 8 of 12 pro cent De uitvoeringsmaatregel van de centrale directie van de P.T.T. wordt nog voorgelegd aan de mi nisters van verkeer en waterstaat en binnenlandse zaken. Nevelspuit voor^Westerschouwen Te Haamstede arriveerde een nieuwe hogedruk-nevclspuit, een langrijke aanwinst voor het regionale brandweermateriaal. De spuit kreeg reeds het opschrift: „Westerschouwen" en is dus beschikbaar voor de grotere duingemeente als eigen operatiegebied. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Ingezonden mededeling Kleine pot Duyvis^^gpi^f m Sandwich Spread %tO Laatste nieuws (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) BRUSSEL, 15-12. Europa schijnt op deze koude en sombere december morgen te Brussel te zijn samengestroomd. Tienduizenden, honderddui zenden poogden vandaag een glimp op te vangen van de koning der Belgen en arijn lieftallige Spaanse gemalin Fabiola. Om tien uur vanmorgen sloot burgemeester Cooremans van Brussel ten overstaan van de Belgische koninklijke famiUe en een schitterend gezelschap regerende vorsten, prinsen, aartshertogen, graven, markiezen en andere hoge edelen, alsmede, staatshoofden en ministers, het burger lijk huwelijk in de troonzaal van het grote koninklijke paleis. Deze tweetalige ceremonie nam ongeveer drie kwartier in beslag. De met de tekenen van zijn waar digheid omhangen burgemeester vroeg onder gespannen aandacht der aanwezigen in het Frans eerst toestemming aan koning Leopold en aan de moeder van dona Fabiola om het huwelijk te sluiten. Nadat beiden een duidelijke bevestiging hadden gegeven, las de wethoud- ster van de burgerlijke stand, mej. Van den Heuvel, de huwelijksakte in het Frans voor, waarna haar col lega uit het tweede Brusselse dis trict hetzelfde in het Nederlands deed. Burgemeester Cooremans voerde daarna de formaliteit van het voor lezen der traditionele vragen uit het burgerlijk wetboek uit. Het konink lijk paar gaf hierop bevestigend antwoord. „In naam der wet verklaar ik u door de banden van het huwelijk verbonden", zo zei burgemeester Cooremans hierop. Hij overhan digde koningin Fabiola als eerste Spaanse vorstin van België vervol gens het trouwboekje en sprak zijn vorsten daarna in het Nederlands en Frans toe. Verwachting tot vrijdagavond: Dicht bij nul Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag en plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt. 16 dec. Zon op 8.43, onder 16.29. Maan op 5.44, onder 15.29. Nieuwe maan: 18 dec. te 11.47. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 16 dec. 1.21 v.m. 13.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 dec. 0.43 v.m. 13.06 n.m. Springtij: 20 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-12. Het K.N M.I. deelt mede: Een depressie, die over de Balkan naar het noordwesten trok is minder diep geworden. Daardoor nam de oostelijke wind boven west Europa in kracht af, ondanks het feit dat het hogedruk- gebied boven Scandinavië nog wat _;roter werd. Het bij de storing be horende neerslaggebied, dat woens dag in Duitsland plaatselijk 10 tot 15 centimeter sneeuw bracht en In het oosten van ons land ongeveer 5 centimeter, nam sterk in bete kenis af en was vanochtend vrijwel verdwenen. Een boven de Middellandse zee gelegen depressie werd vanochtend eveneens minder diep. Een klein deel er van beweegt naar het noor den. Een geringe toeneming van de oostelijke wind kan er morgen een gevolg van zijn. Op de temperatuur heeft dit echter geen enkele uit werking, want boven midden- en oost-Europa is geen kou aanwezig. De temperatuur blijft dicht bij het vriespunt. Enige lichte neerslag is mogelijk. Nadat de burgemeester zich in het bijzonder tot koningin Fabiola had gericht, zei hij tot de beide leden van het koninklijk paar: „Aan het einde van moeilijke wegen, die de vorst reeds heeft afgelegd gaat gij voortaan, zij aan zij de weg van de toekomst vervolgen, die stralend is van blijde hoop voor uw eigen ge luk, voor dat van de koninklijke fa milie en voor dat van uw volk". WATERSCHAP BEZORGD Nog besprekingen over kwetsbaarheid van terrein ZIERIKZEE, 13-12. Onder de in- gekomen stukken op de dinsdag: gehouden vergadering van het wa terschap „SchouwenDuiveland", bevond zich het door G.S. goedge keurd besluit, dat een strook grond - tot 7 meter - langs waterleidin gen niet mag worden beplant. G.S. stelden vast de pachtwaarde der gronden in het voormalige calami teuze waterschap Bruinise, waarop 10 pet. is gelegd - evenals voor de gronden in de vroegere polder Burgh Westland. G.S. toonden zich - blijkens een schrijven - dankbaar voor het ontvangen wa terschapswapen, vervaardigd door de kunstschilder P. de Jonge. Medegedeeld werd dat de cen trale verwarmingsinstallatie in s Landskamer is omgebouwd op oliestook Het opschonen van 165 km. waterleidingen werd uitge voerd in eigen beheer hetgeen goedkoper bleek dan aanbesteden. De voorzitter - dijkgraaf A. M. Geluk - wees er overigens op dat het schoonhouden der leidingen veel zorg baart, hoewel het hard nodig is, om een goede toestroming naar de gemalen te kunnen garan deren. Melding werd gemaakt van de verschillende aanbestedingen: onderhoudswerken Ouwerkerk (f 30 425), glooiingen en pieren in districten 5 en 8 (f 44.000). In ver band met het natte seizoen is klei voor de zeedijk bij Borrendamme en Flaauwers niet verwerkt, maar in depöt gehouden. Voor Sirjansland ls een dijkver zwaring in voorbereiding Werk in de Zuidhoek werd gegund voor f 26.925. Opgedragen werd verder aan de C.V. D. v. d. Heuvel het afdammen van geulen In de schor ren te Viane. De geringe verleg ging van de J. J. Boeyesweg in ver band met hotelbouw ter plaatse, betekende een noodoplossing voor verzekering van een vrije doorlaat van water. De firma de Jager werd I opgedragen de schade (f 6 000) aan de zeedijk te herstellen, veroor zaakt door het stranden van het m.s. „Trio". De eigenaar van het schip wordt voor deze schade ver antwoordelijk gesteld. Betrokkene evenwel is verzekerd. Stuwen In de Westhoek De kwestie van bet aanbrengen van stuwen in de Westhoek is voor gelegd aan de Cultuur Technische Dienst, inzonderheid voor dat be treft tussen Hoge en Lage Zoom. In beheer van het waterschap zul len nog stuwen worden bijge plaatst. Het plaatsen van stuwen „van de polder uit" is een gunstig systeem gebleken. Hoog blijken de bemalings- kosten in de Zuidhoek. Hierbij valt aan te tekenen, dat de ge dachte plaats voor de fabriek van Smit-Bolnes N V. zeer laag ls en wateroverlast zou kunnen krijgen bij zeer overvloedige regenval. Over deze „precair© plaats" - zo els de voorzitter het noemde - zal met de bedrijfsdirectie nog overleg worden gepleegd. Weliswaar kan het euvel door heien worden voor komen, maar indien onverhoopt de bemaling stagneert kan het terrein toch kwetsbaar worden. Mr. Dijck meester vroeg naar de hoedanig heid van deze kans op waterover last De voorzitter wees op een snellere watertoevoer naar de laag ste delen, als gevolg van de ver ruiming der leidingen. Afgevraagd dient te worden of de pomp ook wel voldoende ls voor het betrok ken bemalingsgebied. Hel gebouw tje van het pompgemaaltje heeft tweemaal onder water gestaan en cr is sprake van zoutaantasting. Bij een eventuele nieuwe opbouw ware ook een vernieuwing van de apparatuur te overwegen. Mr. Dijckmeester zou overeenstemming inhoudende een bepaalde verbete ring, met de Herverkavelingscom missie wel op prijs stellen. De voor zitter zeide dat het te overwegen ware bij overdracht van het ge maal, het niet te accepteren. De bemalin* Over de bemaling in het alge meen zei de voorzitter nog dat op een dag het gemaal te Prommel plotseling achteruit- in plaats van vooruit begon te lopen, als gevolg van de hapering ener klep. Nade lige gevolgen konden door de ma chinist worden voorkomen. De on- aerbemaling van Noordgouwe werd gemeten Te Ouwerkerk ging alles goed. De gemalen in de Westhoek draaien constant. Er is een hulp- pomp ingezet en een vijzel, die aan gedreven wordt door een tractor. De verpachting van de delings- dijk is in behandeling. De dijk wordt door het waterschap gepacht van de Rijkswaterstaat. Als de Her verkavelingscommissie geen be zwaar maakt, wil men volgend jaar eerst maaien en hooien, zonder dat er nog een afzetting komt. Voor tel van eigendommen tenslotte is nog een pachtherzienlng noodzakelijk, waarbij rekening dient gehouden met de toedeling door de Hei-ver kaveling. Voor 1961 vond verpach ting van visrechten plaats in over leg met de Grondkamer. De bin nendijk te Stcvensluis werd onder beter profiel gebracht. Wat het personeel betreft vonden enkele mutaties plaats. Mevr. Ra telband werd vervangen door mej. Heijboer, de heer Dobbelaar kreeg ontslag, de heer Rotte werd ver vangen door de heer Mast. de op zichter L. Meerman kreeg ontslag. Bij de dijkverzwaring te Bruinisse werden de heren Elenbaas en Ver ton tot tijdelijke opzichters aan gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2