Kroonprins grijpt naar de macht met steun van de strijdkrachten DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1960 117e jaargang No. 18889 ZIERlKZEESCHEwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 STAATSGREEP IN ETHIOPIE Het gaat om instelling van „verlicht bestuur" LONDEN, 14-12. In radioberich ten uit Addis Abeba is woensdag avond gemeld, dat de 44-jarige kroonprins Asfa Wassen zich na een staatsgreep met steun van de strijdkrachten, de politie en „jonge Intellectuelen" aan het hoofd ge steld heeft van een nieuwe Ethio pische regering. Dit bewind zal, volgens de uit zending, een einde maken aan „drie duizend jaar onrechtvaardigheid". De omroeper, die Engels sprak, ver klaarde dat hij de vertaling voorlas van een in het Amharisch gestelde verklaring van de kroonprins. Vol gens deze verklaring had de ge middelde Ethiopiër zich in de drie- duizendjarige geschiedenis van zijn land niet kunnen ontworstelen aan armoede en onwetendheid. „De wetten en bepalingen van het land zijn misbruikt om de gewone men sen van hun rechten en privileges te beroven, teneinde de rijkdom men van de enkele bevoordeelden te vergroten", aldus de verklaring. De 68-jarige keizer Haile Selassie brengt op het ogenblik een staats bezoek aan Brazilië. Het bericht over de machtsover name kwam, nadat het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken gewag had gemaakt van onbe vestigde berichten, dat de keizer lijke garde, een elite-korps ter sterkte van een bataljon, een staats greep had uitgevoerd. Eerder had den radio-amateurs in Nederland en Engeland berichten van gelijke strekking opgevangen. Ferhat Abbas telegrafeert Chroesjtsjef MOSKOU, 14-12. Ferhat Abbas, „premier van de voorlopige Alge rijnse regering" heeft telegrafisch de aandacht van premier Chroesjt sjef van de Sowjet-Unie gevestigd op „de massamoorden die door de Franse kolonialisten en formaties van het Franse bezettingsleger" in Algerië worden gepleegd. Zo meldt het Russische persbureau Tass. In het telegram stond, aldus Tass, dat in Algiers 200.000 Alge rijnen zijn omsingeld door Franse troepen, „die op massale uitroeiing uit zijn". Tegen armoede In de uitzending uit Addis Abeba werd ook gezegd, dat de pas onaf hankelijk geworden Afrikaanse landen dagelijks vorderingen ma ken en het volk van Ethiopië ach ter zich laten. „Het volk heeft lange tijd geduldig gewacht in de hoop, dat het eens bevrijd zou worden van onderdrukking, armoede en onwetendheid. Hierdoor heeft het in ruime mate zijn geduld getoond. Lege beloften kunnen echter niet langer de mensen bevredigen, die nu een concreet optreden eisen, ge richt op een verbetering van hun levensstandaard". De keizer In Sao Paulo, waar keizer Haile Selassie verblijft, had eerder op de dag diens secretaris de berichten over wanordelijkheden in Ethiopië „kwaadaardige praatjes" genoemd. Vorstelijke bruiloft VANDAAG „HET HUWELIJK VAN DE EEUW" zo de Belgen zeggen BRUSSEL, 14-12. Voor het eerst In de geschiedenis van de Katho lieke kerk zal een huwelijk van een vorst uit naam van de Paus worden Ingezegend. Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen, heeft een bijzondere machtiging van het Vaticaan gekregen om namens de Paus de echtverbintenis van ko ning Boudewijn en dona Fabiola in te zegenen. Terwijl Brussel de allerlaatste hand legde aan de voorbereidingen voor het „huwelijk van de eeuw" - zoals de Belgen graag zeggen - hebben de koninklijke verloofden de dag voor hun huwelijk een druk bezette dag gehad. Het begon met een receptie op het paleis te Brussel, waar zij de Spaanse folkloristische groepen, die thans in België verblijven, en leden van de Spaanse kolonie ontvingen. Tijdens deze ontvangst had de Em- pire-zaal de aanblik van een toneel. Spaanse volksdansgroepen in na tionale klederdracht, waarbij de felle kleuren van de costuums der meisjes uit Andalusië en Basken land afstaken tegen de zwarte kle derdracht van de zangers uit San Sebastian, vulden de salon. Stu denten uit Madrid en Cadiz, gehuld in hun lange zwarte kapmantels, versierd met veelkleurige linten, zongen hun liederen. Dona Fabiola werd uit elke Spaanse provincie een pop aangeboden. Voorstelling in schouwburg en diner Na deze receptie kregen ook de honderden belangstellenden, die de I koude noordenwind en de natte j oneeuw trotseerden om een glimp op te vangen van het verloofde paar en zijn koninklijke gasten, een gelegenheid om hun vorst en zijn verloofde toe te juichen, toen deze enkele ogenblikken op het balcon I van het paleis verschenen. Direct na de lunch begaven zij j zich naar de Muntschouwburg in i Brussel om een voorstelling bij te wonen van het „Spaanse Festival", uitgevoerd door Spaanse zangers en dansers. De dag werd besloten met een reusachtig regeringsdiner, dat te hunner ere werd gegeven in het museum in het Brusselse Jubel park en waaraan alle koninklijke gasten en hoogwaardigheidsbekle ders aanzaten. Haile Selassie terug naar zijn land RIO DE JANEIRO, 14-12. Keizer Haile Selassie heeft woensdag ver klaard, dat hy behoudens nieuwe berichten die avond nog Brazilië zou veriaten om naar zijn land te rug te keren. De keizer brengt een staatsbe zoek aan Brazilië. B De west-Duitse regering heeft maandag in Parijs tegen het op brengen van west-Duitse schepen door Franse oorlogsbodems gepro testeerd. Zij verklaarde zich het recht voor te behouden om schade vergoeding te eisen. Over de om vang hiervan zou zij met de be trokken rederijen overleg plegen. GESCHENKEN VOOR HET BRUIDSPAAR In de grote troonzaal van het koninklijk paleis te Brussel zijn dinsdagavond een galadiner voor 350 gasten, een receptie en een bal gehouden. Deze foto combinatie toont leden van de Nederlandse konink lijke familie die bij deze gebeurtenissen aanwezig waren. - Links: koningin Juliana geëscorteerd door ex-koning Umberto van Italië. De koningin droeg een robe van goud-brocaat - Midden: prins Bern- hard als escorte van de moeder van dona Fabiola, de markiezin douaiiière de Casa Riera - Rechts: prinses Irene begeleid door prins Axel van Denemarken. De prinses droeg een japon van zachtblau'w chiffon. Meppel weet oorzaak wateroverlast MEPPEL, 14-12. In een rapport aan de gemeenteraad stelt het ge meentebestuur van Meppel, dat de overstroming van 4 december niet onverwacht is gekomen, maar door het uitblijven van de aanleg van het geprojecteerde afleidingska naal van de Oude vaart naar de Drentse Hoofdvaart reeds jaren lang te wachten was. Hoewel de overstroming tengevolge van de overmatige regenval niet levensge vaarlijk was, en zulk een overstro ming dat ook nooit zal worden, is zij voor de bewoners van Meppel zeer hinderlijk, zo zegt het gemeen- rebestuur, door de niet geringe materiële schade die zij veroor zaakt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LICHTENVOORDE Op weg naar zijn werk te Winterwijk is de 18- jarige bromfietsrijder A H. op de Vragenderweg te Lichtenvoorde op het linkerweggedeelte in aanraking gekomen met een tweetal uit de richting Winterswijk komende wielrijdsters. De onfortuinlijke rij der maakte een val, waarbij hij levensgevaarlijk aan het hoofd ge wond werd. In de loop van de nacht is hij in het St. Bonifacius- ziekenhuis overleden. DEN HAAG. De minister van verkeer en waterstaat heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aanhangig gemaakt dat dient tot het mogelijk maken van onteige ningen, nodig voor verbetering van de hoogwaterkering tussen de veer haven en de handelshaven en voor aanleg van toegangswegen en het reserveren van terreinen ten be hoeve van de vestiging van Hore cabedrijven in de gemeente Bres- kens. MEPPEL. In Meppel is de 43-ja- rige R. Seegers uit Wanneperveen met zijn bromfiets op de onbewaak te overweg in de Blankensteiner- weg tegen de middelste van een uit 3 wagons bestaande goederen trein gereden De heer Seegers werd hierbij zo zwaar gewond, dat hij tijdens vervoer naar een zieken huis is overleden. De man was in Meppel werkzaam als gemeente werkman De heer Seegers laat een gezin met zes kinderen achter. AMERSFOORT. Bij een autobot sing is de 62-jarige mevrouw M. B.- van der L. uit Schalkwijk, bestuur ster van een personenauto, om het leven gekomen. Haar auto kwam op het Vondelplein te Amersfoort in frontale botsing met een vracht auto. Twee inzittenden van de per sonenauto liepen verwondingen op. ROTTERDAM Om bij de her vormde kerk eern kerstboom te kun nen plaatsen moesten twee arbei ders van de gemeentelijke plant soenendienst in voormalig Over- schie een kuil graven. Op ongeveer een meter diepte gekomen stootten zij tot hun schrik op een menselijk skelet Zij hielden onmiddellijk op met graven en waarschuwden de recherche, die de politie-arts liet ontbieden om een onderzoek in te stellen. Toen deze tot de conclusie kwam, dat het skelet ten minste een eeuw oud moest zijn ging men de archieven van Overschie eens onderzoeken. Daaruit bleek dat ter plaatse een kerkhof was geweest, dat echter in 1830 was opgeruimd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f De vrede tussen de mensen I is de grootste weldaad op aar- de, welke binnen het bereik I van allen ligt. Sneeuwstormen en koude in de V.S. Reeds 180 dodc-ii NEW YORK, 13-12. De hevige sneeuwstormen boven het oosten van de V S. en de daarmee gepaard gaande verkeersontwrichting heb ben 180 mensenlevens geëist. De meeste slachtoffers kwamen om het leven door verkeersongelukken en hartaanvallen. In het noordwes ten van Pennsylvania is de tempe ratuur gedaald tot 33 graden Cel sius onder nul. In Pittsburgh vriest het 18 graden. In New York vroor het dinsdag morgen 13 graden Celsius. In vele gebieden van de Verenigde Staten komen de treinen met grote vertra ging binnen. Langs de wegen kan men achtergelaten auto's, vracht auto's en bussen aantreffen. Op de regeringsbureaus in Washington is het werk dinsdagmorgen hervat. Vele scholen in de buitenwijken bleven echter ook dinsdag gesloten. Opening Anne Frankhuis AMSTERDAM, 13-12. Het geres taureerde Anne Frankhuis aan de Prinsengracht te Amsterdam nabij de Westermarkt, bestaande uit het als een gedenkplaats ingerichte achterhuis en het als jeugdcentrum herbouwde voorhuis, zal waar schijnlijk op 4 me; 1961 officieel worden geopend. Het bestuur van de Anne Frankstichting streeft er naar beide tehuizen geheel inge richt dan in gebruik te gaan ne men. De polio-vaccinaties in Zeeland ZIERIKZEE, 14-12. Onder alle Zeeuwse gemeentebesturen is - al dus het Contactorgaan van het Zeeuwse Groene Kruis - door de commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland een enquête inge steld naar de resultaten van de po lio-entingen, die sedert 1957 in de provincie verricht zijn. Deze en quête betrof alle kinderen die ge boren zijn in de periode van 1 ja nuari 1945 tot 1 januari 1960, dus de kinderen van 1 tot en met 15 jaar. In Zeeland waren op de tel data (tussen 1 september en 1 okto ber '60) 77 764 kinderen woonachtig van de jaarklassen 1945 t.m. 1959. Van dit aantal zijn 12.702 kinderen niet geënt, of in procenten 16.33 procent. Slechts 1 keer zijn geënt 402 kinderen of 0.52 pet., terwijl 1.058 kinderen of 1.36 pet. na de 2e injectie niet meer verschenen zijn. Uiteindelijk hebben dus 63.602 kin deren of 81.79 pet. 3 injecties ge had en hebben bovendien nog 3.789 kinderen van de jaarklasse 1957 de 4e injectie ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat 18.21 pet. van het aantal aan wezige kinderen van deze jaar klassen niet of niet volledig zyn be schermd tegen kinderverlamming, hetgeen ten opzichte van de andere provincies een vry hoog percentage is. Drente bv. heeft een provin ciaal entpereentage van 94.7. Het Belgische koninklijke bruidspaar heeft woens dagochtend o.m. een delegatie van een Madrileense universiteit ontvangen. De gasten brachten verschil- Veiligheidsraad volledig in de knoei met Kongo NEW YORK, 14-12. De veilig- Leidsraad van de Verenigde Naties heeft woensdagochtend een debat van ruim zeven uur over de kwes tie Kongo op volkomen negatieve wijze besloten: een westelijke reso lutie werd door een Sowjetveto ge troffen, resoluties van de Sowjet- Unie en Polen behaalden niet de vereiste meerderheid. De Verenigde Naties beschikken thans vrijwel niet over middelen om in Kongo handelend op te tre- aen. Niet alleen dat het door Ham- marskjoeld gevraagde mandaat niet is gepreciseerd, maar ook zijn middelen zijn beperkt door het be sluit van de Verenigde Arabische Republiek, Indonesië, Guinee en Marokko hun troepen uit Kongo terug te trekken. Onderzoek naar stranding Sch. 21 DEN HAAG, 14-12. Vandaag (donderdag) zullen de Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschap pij (N.Z.H.R.M.) en de havenauto riteiten van de Scbeveningse vis sershaven in Schevoningen bespre kingen voeren over het reddings werk zoals het verricht is bij de stranding van de motorlogger „Arie van der Zwan" (Sch. 21) op zon dagmorgen. Nadat het vaartuig by hoge zee op het Zuiderhavenhoofd was ge lopen, heeft de reddingmaatschap pij het reddingsvaartuig „Dorus Rijkers" te hulp gestuurd, maar door de moeilijke ligging van het wrak in de branding hec-ft de be manning niets kunnen uitrichten. Na ongeveer twee uur buitengaals te hebben rondgevaren, meerde het reddingsvaartuig en gingen de manschappen aan wal. De redding van de 15 schipbreukelingen was toen reeds achter de rug. lende geschenken voor het paar mee, waaronder een pop en een boekwerk, dat hier met belangstelling door de koning en zijn bruid wordt bekeken. Gala-bal te Brussel Koningin Juliana sloeg geen dans over BRUSSEL, 14-12. „Koningin Ju liana heeft geen dans overgeslagen" aldus schrijft woensdagavond het Brusselse blad „La Dernière Heure" over het bal, dat dinsdagavond op het paleis te Brussel werd gehou den na afloop van het gala-diner ter gelegenheid van het huwelijk van koning Boudewijn met dona Fabiola. Het blad meldt, dat prins Bern- wegens een ongesteldheid moest terugtrekken in zijn vertrek ken in het paleis, doch dat Hare Majesteit bleef dansen met „de am bassadeur van Nederland in Brus sel, die tot de intieme vrienden van de Nederlandse koninklijke fami lie behoort". De koningin, prins Berahard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben woensdagavond aangezeten aan het diner, dat de Belgische re gering ter gelegenheid van het vorstelijke huwelijk in Brussel heeft aangeboden en waaraan ruim 400 genodigden aanzaten. De ko ningin droeg een japon van tur quoise satijn met witte weerschijn. De japon van prinses Beatrix was eveneens gemaakt van turquoise satijn. Prinses Irene droeg een groen-satijnen avondjurk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1