Zó heerlijk en zó handig Nieuwe ontwateringsstelsel met gemalen bewees onschatbare diensten HËINZ3 Drink Cfeeryn a/s ïrjonye "moe/ J. VAN DER VALK STAD EN PROVINCIE Koning BOUDEWIJN Prinses FABIOLA „MONDRAGON" WATERSCHAP „SCHOUWEN-DUIVELAND" Aantal noodzakelijke werken moet nog achterwege blijven ZIEJUKZEE, 13-12. De dijkgraaf van het waterschap „Schouwen- Duiveland", de heer A. RL Geluk, sprak op de heden (dinsdagmid dag gehouden algemene vergade ring een openingswoord uit, waar in hij herinnert aan de verschil lende in het afgelopen jaar uitge voerde werken ter verhoging van de veiligheid. Van blijvende bete kenis zijn verder de verzwaringen in de Zuidhoek en bij Bruinisse. Bovendien zijn nog verschiUende plannen in voorbereiding. Onschatbare diensten heeft het nieuwe ontwateringsstelsel met de nieuwe gemalen bewezen in dit uit zonderlijk natte seizoen. Enkele plaatselijke moeilijkheden t.w. de de Zuidhoek, de polder Dreischor en in de Westhoek daargelaten. Spr. memoreert de uitzonderlijk hoge neerslagcijfers en spreekt een woord van hulde aan alle machi nisten, die dag en nacht in de weer zijn geweest om de pompen te la ten draalen. Het plotseling verscheiden van de gewaardeerde machinist-schip per de heer S. Schot maakte op ons allen een diepe indruk, aldus de voorzitter. Voor de gebieden met moeilijkheden is contact opgeno men met de Herverkavelingscom missie, de ontwateringsdeskundi gen en de Cultuur Technische Dienst. Gehoopt wordt op een be vredigende oplossing voor deze ge bieden'. Het water in de Westhoek Voor de Westhoek is het geluk kig dat het waterschap de hoofd leidingen en de gemalen aldaar in tact heeft gelaten, gezien de wa teroverlast in dit deel van het eiland. Overigens is de waterover last ginds (op een enkele uitzonde ring na) nergens bijzonder ernstig en voor flora en fauna is zulk een overstroming zelfs wel eens een keer wenselijk. Intussen is door snel optreden van de technische dienst erger voorkomen. Toch be staat de kans dat men bij droogte volgend jaar weer de klacht hoort, dat er teveel is weggepompt. Grep pels kunnen niet ongestraft worden dicht gegooid, gelijk is gebleken. Na een beroep gedaan te hebben op de ingelanden de in de herfst stuk gereden bermen te herstellen, wijst de voorzitter op de gedachte provinciale wegen in de Westhoek, waarvan de aanleg vóór of gelijktij dig met de openstelling van de c.ammen naar Holland moet ge schieden, daar anders een verkeers chaos dreigt. Het bestuur is tegen het eventu ele uitstellen van het doortrekken van de provinciale weg van Zie- rikzee via Schuddebeurs-Noord- gouwe naar Zónnemaire. Dit tracé is destijds door G.S. geëist, de thans -bestaande toestand is een noodoplossing met enkele gevaar lijke verkeerssituaties (vier haakse bochten op een weglengte van drie km.). Verder uitstel wordt niet verantwoord geacht. Bij de Herverkavelingscom missie is onderhands voorge steld te geraken tot verbreding van de toegangswegen naar de haven van Bruinisse en tot ver betering van de Boeyesweg te Haamstede. De Deltawerken Voor de Deltawerken over de voortgang waarvan de voorzitter Ingezonden mededeling Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN in verrukkelilka TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham In KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI In kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 zijn voldoening uitspreekt - zijn aanpassingswerkzaamheden nodig te Bruinisse en te Oosterland. Er komen stroom verleggingen en stroomversnellingen in het Zijpe; één en ander moet gezien worden legen de kwetsbare veerverbinding ter plaatse. Te denken is ook aan de westkust, die buiten de afsluit- dammen komen zal. De overheid moet het waterschap ook dan fi nancieel in staat stellen voor be heer en onderhoud te blijven zor gen. De voorzitter hoopt vurig dat èn de bijdrageregeling èn de toekomstige wegenfinanciering het waterschap wat armslag zullen geven. Veel administratief werk Veelomvattend is het In het af gelopen jaar verrichte administra tieve werk, w.o. twee begrotingen, nl. van 1960 en 1961. Aan G.S. zijn gegevens verstrekt om te komen tot definitieve geschotsheffing voor 1961. Gevraagd is de voorlopige aanslagen 1959 en 1960 definitief te verklaren. Ter zake zullen dezer dagen de beslissingen door G.S. worden genomen. Spr. was niet te spreken over de lange tijd, die be handeling van de begroting te Mid delburg vereist. Uiteindelijk is het zo geworden dat G.S. „het laatste woord" hebben, omdat goedkeuring der begroting is voorgeschreven. Het waterschap stelde drie begro tingen op in twee jaar, maar van G.S. is er nog geen uitsluitsel over de eerst ingediende begroting. De begroting 1961 Voor de begroting 1961 tonen de gewone uitgaven een sterke stij ging. Oorzaken zijn de uitvoering van werken „die lang in de pen bleven" en de stijging van lonen en prijzen. Te direct acht spr. het verband tussen uitgaven en water schapslasten. Talrijke kwesties en plannen worden het waterschaps bestuur voorgelegd met de opmer king: „het is toch wel een water- schapsbelang"; het vreemde echter is dat het waterschapsbelang niet altijd het belang van de grond- en gebouweneigenaars behoeft te zijn. Daar mede de belangen van de ge meenschap verincorporeerd zijn in de waterschapsbelangen. zal ook geld van die gemeenschap moeten toevloeien. Nauw toezicht van pro vincie en rijk waarborgt een juiste bestemming van die gelden vol doende. De voorzitter vervolgde: „Helaas moeten wij nu, en daarover zijn we bezorgd, een aantal noodzakelijke v/erken achterwege laten, omdat zij onze draagkracht financieel te boven gaan. Bovendien zal in de komende jaren blijken dat het goed onderhouden van alle herverkave- üngswerken zeer veel geld zal vra gen. Er is dus een blijvend gevaar voor onze begroting, nog temeer omdat ook stormen ons immer voor onaangename verrassingen kunnen plaatsen, zoals recent in de Zuid hoek bij de Sinterklaasstorm weer Is gebleken". Spr. besloot als volgt: „Onze agenda vermeldt een groot aantal punten; het dagelijks bestuur hoopt dat de algemene vergadering de voorstellen zal aanvaarden. Wij zijn dankbaar voor het geza menlijke bezoek aan de werken, zoals op 20 september jl., we zijn dankbaar voor de vruchtbare sa menwerking in de afgelopen twee jaren. Op deze wijze immers geraakt ons nieuw waterschap steeds beter toegerust om op de vaak moeilijke weg vol vertrouwen verder te gaan". Langspeelplaat van Zierikzee's jeugdorkest in de handel Succes van afdeling Zierikzee Muziekschool ZIERIKZEE, 12-12. Vorige week is de langspeelplaat verschenen, gemaakt van „Die YVeihnachtsge- scbichte" van Car! Orff en Gunild Keetman, uitgevoerd door koor en orkest van de Stichting Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee, onder leiding van de heer J. M. Luike naar. „Het Kerstgebeuren" werd - zoals men zich zal herinneren - in 1959 opgevoerd door het jeugd orkest in de Grote Kerk te Zie rikzee. Het stuk had toen veel succes en dit is mede aanleiding geworden tot het samenstellen van een grammofoonplaat, waarvoor de opnemingen destijds te Zierik zee plaatsvonden. Van grote waarde In een commentaar schrijven de samenstellers: „wij meenden dat deze plaat een waardevolle plaats zou kunnen innemen bij de viering van het Kerstfeest in de huiselijke kring en dat de plaat van grote waarde zou kunnen zijn voor ieder een, die geïnteresseerd is in of betrokken bij de muzikale vor ming van de jeugd". Met deze op merking kan men instemmen, want de plaat geeft een voortreffelijk idee van hetgeen de leden van het jeugdorkest met hun blokfluiten, mondharmonika, xylofoon, klok kenspel, viool e.d. hebben weten te bereiken. In de reeks van instru menten komt ook de cembalet voor, een instrument dat er uitziet als een kleine piano, waarvan de metalen stemtongen betokkeld worden. Het eerst in Beieren „Het Kerstgebeuren", dat de musicoloog Carl Orff, samenstelde in samenwerking met Gunild Keetman, werd oorspronkelijk ge schreven voor de Beierse Radio Bouwvolumen voor het onderwijs in 1960 DEN HAAG, 12-12. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft bij de Tweede Ka mer ingediend de vijfde nota inza ke bouwvolumen voor het onder wijs. Deze nota bevat een toelich ting op het bedrag van 275 miljoen gulden (d.i. 15 miljoen meer dan in 1960) dat in 1961 aan scholenbouw kan worden besteed. Dit bedrag is voorlopig als volgt onderverdeeld: kleuteronderwijs 11, gewoon lager en voortgezet lager onderwijs 33, buitengewoon ager onderwijs 6, uitgebreid lager onderwijs 33, kweekscholen en opleidingsscholen voor kleuterleidsters 6, voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs 45, nijverheidsonderwijs 71, hoger onderwijs exclusief Wage- ningen en academische ziekenhui zen 68. 4 miljoen is uitgetrokken voor internaten en seminaries, 8 miljoen voor landbouwonderwijs. Omróèp, d'i© het in 1948 - gezon gen en gespeeld (de tekst was in Beiers dialect) - uitzond. Het jeugdorkest te Zierikzee introdu ceerde dit werk in Nederland, het geen een prestatie van belang mag worden genoemd. Rest nog te ver melden, dat de plaat verkrijgbaar is in een aantrekkelijke hoes, waarvan het ontwerp werd ge maakt door Roel Huneman, één der leden van het jeugdorkest. SPORT SCHAKEN Internationale simultaanseances in Nederland AMSTERDAM, 12-12. Van 17 de cember tot 10 januari a.s. zullen in ons land achttien simultaanvoor- stellingen worden gehouden, tel kenmale aan ongeveer 180 borden. Dat betekent een nieuw wereldre cord op dit gebied. Het vorige werd verleden jaar, eveneens in ons land, gevestigd. In elke seance zullen gemiddeld vijf simultaangevers optreden. Als gast-grootmeesters zijn uitgenodigd Fridrik Olafsson (IJsland) en Bengt Larsen (Denemarken). Van Neder landse zijde zullen spelen: de grootmeesters dr. M. Euwe en J. H. Donner, de internationale meesters H. Bouwmeester, M. Cortlever, H. Kramer, W. J. Muhring en T. D. van Scheltinga, de schaakjourna listen C. B. van den Berg, C. Or- baan en B. J. Withuis, de nationale topspelers J. Bink, S. Henneberke en F. Roessel. Ziorikzeo-Vlissingon II 4-4 (voorlopig) Zaterdag speelde de Zierlkzeese Schaakvereniging in Goes haar wedstrijd tegen Vlissingen II. Aan gezien er twee partijen iverden af gebroken werd de voorlopige uit slag van deze wedstrijd 4-4. De persoonlijke uitslagen zijn: J. C. v. d. Hagen-J. J. v. d. Ende afgebr.; J. A. Smits-ir. J. J. Elzer- man afgebr.; P. A. C. Bikker-M. J. Enzlin 0-1; M Hasselaar-A. J. Scheele 0-1; P.-Langedijk-C. Nolet 1-0; W. van Dullemen-H. E. S. Sinck 0-1; D. Antheunisse-R. A. Huneman 1-0; M F. Eekhout-M. M. de Raat 1-0; G. M. Steinhouwer -C. F. Mulders 0-1; D. J. Blom-F. Nauta 1-0. ZIERIKZEE Fusie tussen Boerenleenbanken? In het „Huls van Nassau" wordt donderdag 22 december a.s. een algemene ledenvergadering gehou den van de Coöperatieve Boeren leenbank te Zierikzee. Belangrijk agendapunt is een bestuursvoorstel te geraken tot een fusie met de Coöperatieve Boerenleenbank te Nieuwerkerk. Ter zake zijn de be sturen der beide banken het eens geworden, maar dit ingrijpend be sluit vordert uiteraar<j de goed keuring van de algemene vergade ring. Vrouw getroffen door steen Maandagmorgen is de echtgenote van de heer v. d. H., terwijl zij in de Wevershoek bezig was de was op te hangen, door enkele scholie ren bekogel^ met stenen. Ongeluk kigerwijs trof een scherpe steen de vrouw aan één der slapen, waar door zij praktisch het bewustzijn verloor,bloedend werd gewond en zich nadien onder doktersbehande ling moest stellen. Het schijnt met de jeugdbalda- digheid te Zierikzee weer ciescen- do te gaan de laatste tijd. Wij ver namen ook dat de vuilnisemmers in de omgeving Dam, Appelmarkt het weer hebben moeten ontgelden, met als gevolg een vuilnis- en pa- pierchaos op het plaveisel. Het te kort aan leraren, waardoor de jeugd meer vrije tijd heeft over dag dan normaliter het geval is, schijnt zich ook te wreken. De jeugdige intellectuelen herinneren zich dan niet het „repetitio est ma ter studiorum", maar vullen de vrije uren met baldadigheid, waar. van ook het frekwente rotjeswer- pen een gevaarlijk en uiterst hin derlijk symptoom is. De politie zit momenteel wat krap in het personeel, door afwe zigheid van enkele mensen, zodat men niet op alle bedreigde punten een man op post kan zetten. Sommigen wensen wel dat Sint Nicolaas de pak-op-de-broek-ma- chine had achtergelaten te Zierik zee, hoewel - gelijk bekend - het hanteren hiervan door bonafide burgers ingewikkelde juridische kwesties zou opwerpen. Vergadering Waterleding-Mij. „Schouwen-Duiveland" Wij delen nog mede dat de ver gadering van de Waterleiding Mij. „Schouwen-Duiveland" (de nota inzake het nieuwe tariefstelsel en een uittreksel uit de begroting pu bliceerden wij reeds), zal plaats vinden op donderdag 15 december a.s. in „Mondragon". Oudercommissie openbare U.L.O. Gisteren (maandag)-avond vond in het Huis van Nassau een geza menlijke bijeenkomst plaats van ouders en onderwijzend personeel van de openbare U.L.O. Doel van deze vergadering was te komen tot de oprichting van een oudercom missie. Het hoofd der school, de heer W. Donker, heette alle aan wezigen welkom en gaf een toe lichting op het doel en nut van een oudercommissie. Aangezien drie-vijfde gedeelte van de leer lingen van buiten Zierikzee af komstig is, achtte de 'vergadering het wenselijk dat in de commissie ook ouders van buiten Zierikzee gekozen zouden worden. Hierna werd de oudercommissie als volgt samengesteldde heren L. M. Moermond, Dreischor (voorzitter), J. Mast, Zierikzee (secretaris), E. C. Priester, Haamstede, mevrouw J. J. Goemans-van Langeraad, Zón nemaire en mevrouw S. Vis- v. d. Burg, Zierikzee (penningmeester- e). Besloten werd tot vaststelling van een vrijwillige contributie van f 2,50 per gezin per schooljaar. Bij de rondvraag kwam o.a. aan de orde 'het nijpende vraagstuk van het tekort aan onderwijzend personeel en op welke wijze ge tracht wordt dit tekort op te hef fen. Verder kwam ter sprake het ontbreken van een geschikt gym nastieklokaal. Het verwondert de ouders ten zeerste dat bij de nieuwbouw van de twee scholen hierin niet is voorzien. De nieuwe oudercommissie zegde de vergade ring toe alles in het werk te zullen stellen om te trachten mede met en door hulp van het hoofd der school en gemeentebesturen deze moeilijkheden op te lossen. BURGH Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Burgh vergadert a s. donderdagavond te 7.30 uur ten gemeentehuize over een tiental agendapunten. Behan deld worden oa.: voorstel b. en w. intrekken raadsbesluiten d.d 28 juli en 26 oktober I960, respectie velijk betreffende wijziging van de verordening op de heffing van rioolbelasting en de verordening op de reinigingsrechten; verhuur ge meentelijk sportpark; voorstel b. en w. in erfpacht, zonder recht van opstal, uitgeven Kure-grond aan W. J. Dingemans; vaststellen reke ning B.I. v. M.Z. over 1959; vast stellen gemeenterekeningen 1958 en 1959. SEROOSKERKE Laatste raadsvergadering Wij vernemen dat als voorlopige datum voor de laatste openbare raadsvergadering van de gemeente Serooskerke is vastgesteld vrijdag 30 december a.s. in het Dorpshuis. ADVERTENTIES Tot onze diepe droefheid is heden zacht en kalm over leden, onze innig geliefde dochter, zuster, behuwd zuster en tante, JAKOMINA S CHIETTEKATTE, weduwe van Adriaan van Dienst, in de leeftijd van ruim 60 jaar. Zierikzee, 10 dec. 1960 Namens de familie, TH. SCHIETTEKATTE Op 10 december ging van ons heen ons trouw lid, mevrouw J. VAN DIENST- SCHIETTEKATTE Bestuur en leden van de Ned. Christen Vrouwenbond Zierikzee, 13 december 1960 D. H. DE KUP tandarts te Haamstede Donderdag 15 december GEEN SPREEKUUR SUCCESJES Personeel gevraagd: Pet 1 mei a.s. een arbeider, be kend met tractoren. Nieuwe woning beschikbaar. Brieven onder no. 1348, aan het bureau van dit blad. Te koop: Kerstbomen. Uitzoeken. Voor delige prijzen. P. Verton, tel. .(01116) 287, Renesse. Heden Is van ons heenge gaan, geheel onverwacht, onze Innig geliefde, zorg zame man, vader, behuwd- en grootvader, zoon, broe der, behuwdbroeder en oom CORN E LIS WILLEM VERBEEK, in de ouderdom van 61 jaar J. A. VERBEEK- GELEIJNSE W. P. VAN RIJN VERBEEK J. H. VAN RIJN ADDY JOKE WILMA 's-Gravenhage, 11 dec. 1960 Lavendelstraat 5 De teraardebestelling is be paald op woensdag 14 de cember a.s. op de begraaf plaats Nieuw Eykenduynen Vertrek van het woonhuis te 2 uur. Aankomst be graafplaats te 2.05 uur. Diversen: A.s. woensdag de gehele dag gesloten. H. Kosters, kapper, Burgh. Verzilveren van Landbouw- vacantiebonnen ter waarde van f 50,-, bij B. Leijdekker, Witte Eyestraat 12, Zierikzee Kunstgebit-reparatie tijdens wachten. Dag. van 9-4, zaterd. niet. - „Denti", K. St. Janstr. 2, Zzee, tel. (01110) 2390. Afgeven voor Oosterland e.o.: W. Ista, St. Joostdijk 41; voor Brui nisse e.o.: J. Deurloo, Nieuw- straat 8. N.V. Til E If m E G O X Havenpark 28 - Zierikzee vraagt voor eenvoudig kantoorwerk een aankomend typiste WEES GEZELLIG, neem een ECHTE BORREL per literfles 18,- Slijterij - Wijnhandel 't Vrije 30 - Zierikzee Tel. 01110-2972 - Giro 452605 Volgt donderdag a.s. van 9.45 tot 13.15 uur de televisieuitzending ter gelegenheid van het huwelijk van onder het genot van een heerlijk kopje koffie bij café - restaurant In samenwerking met firma C J. KORSTEN, Jjt* Kraanplein - Zierikzee HAAMSTEDE Begin bouw Coöp. Boerenleenbank Nadat reeds in de vorige week de eerste toebereidselen voor de bouw van het nieuwe bankgebouw van do Coöp. Boerenleenbank in de vorm van het arriveren van een stoom-heimachine met stelling en het stellen hiervan, was begonnen, kon maandag de eerste paal in de grond worden geheid. Het heiwerk geschiedt door de fa. Herwijnen uit Dordrecht, terwijl de verdere bouw zal geschieden door de aan nemer C. A. Prince uit Haamstede. Daar in de grond een derrie- of veenlaag aanwezig is, was het ge noodzaakt het grote gebouw op pa len te laten rusten. In totaal zijn hiervoor nodig 35 betonpalen elk van 10% meter lengte Het niet dikwijls voorkomende heiwerk aan de Weststraat trekt veel belang stelling, vooral van de jeugd. Bijna had het er maandagmorgen voor het personeel van de heima chine minder goed uitgezien, toen er zich bij enkelen, die in een busje wachtten op „stoom" zelf zonder stoom (lucht) kwamen, waardoor voor één hunner genees kundige hulp moest worden inge roepen. Het bleek dat gebrek aan zuurstof in het busje de oorzaak was. De persoon in kwestie kon echter al spoedig zijn werk begin nen, nadat hij enige tijd bewuste loos was geweest. OUWERKERK Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over nov. 1960. Gehuwd: 11. W. C. v. d. Ende, 26 j. met A. J. de Jonge, 21 j. Vertrokken: J. v. d. Werf en echtgenote naar Assen. Voor het vatten van de laatste commandant van het voormalige nazi-concentratiekamp Auschwitz, Richard Baer uit Floss in de Palts, is een beloning van tienduizend mark uitgeloofd. De openbare aan klager Heinz Wolf verklaarde In Frankfort dat de voormalige S.S.- sturmbannfuhrer zeer waarschijn lijk nog in leven is en zich ver borgen houdt. Op 21 oktober is een arrestatiebevel tegen dc 49- jarige Baer uitgevaardigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3