Franse soldaten schieten opnieuw op mohammedaanse demonstranten DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aantal doden tot 90 gestegen mxwona m EWCEMBE» MW 117* Jaargang No. 1888ft MKIKZEESOMN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De Gaulle vandaag (dinsdag) terug naar Parijs ALGIERS, 12-12. Franse militai ren hebben maandag in Algiers opnieuw het vuur geopend op mo hammedaanse demonstranten. Vol gens een officiële bekendmaking vielen hierby veertien doden, maar in officiële kringen achtte men het waarschyniyk, dat het aantal do den zestien tot twintig zal bedra gen. Volgens genoemde kringen zyn by de relletjes in de afgelopen twee dagen in Algiers en Oran in totaal 90 doden gevallen, onder wie zes Europeanen. Intussen heeft president de Gaulle besloten zyn bezoek aan Algerië met een dag te bekorten en dinsdag al per vliegtuig naar Parys terug te keren. Het merendeel van de doden bij de ongeregeldheden van maandag, viel, toen troepen het vuur open den op mohammedaanse betogers, die poogden de Kasjbah, de Ara bische wijk, te verlaten die met prikkeldraadversperringen, verde digd door politie en militairen, is afgezet. Ook kwamen mensen om het leven in de buitenwijk Maison- Carree, waar mohammedanen auto's aanvielen en in brand staken Acht compagnieën van de speci ale politie trokken maandagmid dag de Kasjbah binnen om een einde te maken aan de demonstra ties ten gunste van de verzetsbe weging. Groen-witte vlaggen van het opstandelingenleger werden verwijderd, o.a. van de dom van de synagoge. Tegen het invallen van de duis ternis was het buiten de Arabische wijk rustig. Om 20.00 uur ging het nachtelijk uitgaansverbod in. In de voorsteden van Algiers deden zich incidenten van geringe om vang voor tussen mohammedanen en Europeanen. Bussen ryden weer Maandag waren er voor het eerst sinds drie dagen geleden een alge mene staking werd afgekondigd weer enige autobussen in de stad te zien. De havenarbeiders hebben opdracht van de militaire autori teiten gekregen, het werk te her vatten. Officiële kringen hoopten dat er dinsdag weer normaal zal worden gewerkt. Het is echter niet bekend of de mohammedanen van plan zijn weer te demonstreren. Naar schatting hebben 15.000 mohamme danen in de afgelopen twee dagen in Algiers betoogd voor een onaf hankelijk of Algerijns Algerië. De operatie van de speciale po litie in de Kasjbah verliep zonder incidenten. De mohammedanen i beschouwen de leden van deze po- BEKENDMAKING VAN KENNEDY Dean Rusk minister van buitenlandse zaken PALM SPRINGS (Florida), 12-12 Kennedy heeft Dean Rusk, hoofd van de Rockefeller stichting en voormalig onderminister van bui tenlandse zaken, benoemd tot zijn minister van buitenlandse zaken. Ook maakte Kennedy de benoe ming van Adlai Stevenson tot am bassadeur bij de Verenigde Naties bekend. Chester Bowles is benoemd tot onderminister van buitenlandse za ken. De benoemingen werden bekend gemaakt tijdens een persconferen tie, waarbij Dean Rusk aanwezig was. Stevenson en Bowles woon- De Gaulle geschokt' .zeer BISKRA, 12-12. Generaal de Gaulle is zeer geschokt door de on lusten in Algerië, zo is door de Franse minister van voorlichting aan de pers meegedeeld. De presi dent was vastbesloten lering te trekken uit wat hy in Algerië ge zien heeft. den de persconferentie niet bij. Aan Stevenson was de post bij de Verenigde Naties de vorige week reeds aangeboden, doch hij zei de benoeming in overweging te willen nemen en maakte later dui delijk dat hij, alvorens haar te aanvaarden, wilde weten wie mi nister van buitenlandse zaken zou worden. De bekendmaking door Kennedy van vandaag betekent, dat Steven son bereid is onder Rusk te wer ken. Anti Franse rel in Amsterdam AMSTERDAM, 12-12. Vanavond omstreeks negen uur hebben onge veer 100 opgeschoten jongelui, voorzien van spandoeken waarop de leuze „Stop moord in Algerije", gedemonstreerd voor het gebouw van het consulaat-generaal van Frankrijk op de Weteringschans te Amsterdam. Door middel van luid sprekers verzocht de politie de groep uiteen te gaan. Toen aan dit verzoek geen gevolg werd gegeven, voerde de politie, gebruik makend van de gummistok, enige charges uit. Drie jongens werden aange houden en ingesloten. Zondagavond is op de rondweg in Roosendaal een man levend verbrand, nadat de bestelwagen, waarin hy zich bevond, na een botsing in brand was gevlogen. Vijf andere inzittenden konden worden gered. Een per soon moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Het busje brandde geheel uit. litie als hun vrienden. Hun komst maakte dan ook spoedig een einde aan de betogingen voor de ver zetsbeweging. De officiële Franse woordvoerder in Algiers deelde mee, dat men speciaal deze politie had uitgezocht teneinde bloedver gieten te voorkomen. Drie officie ren van de parachutisten, die aan de operatie wilden deelnemen, werden teruggestuurd. Kind gedood door losgeraakt wiel VEENDAM, 12-12. Vanmorgen omstreeks elf uur is op het bene- den-Oosterdiep in Veendam een verkeersongeluk gebeurd, waarvan het 5-jarig dochtertje van de fa milie Doll het slachtoffer is ge worden. Het meisje liep dicht bij de ouderlijke woning op het trot toir, toen het geraakt werd door een wiel, dat van een uit de rich ting Veendam komende vrachtauto was gelopen. Het kind, dat ernstig aan het hoofdje werd gewond, moest naar het Academisch zieken huis In Groningen worden over gebracht. Daar is het meisje' kort na aankomst overleden. De chauffeur van de vrachtauto liep een shock op en werd naar zijn woning vervoerd. De vracht auto is door de gemeentepolitie in beslag genomen voor een nader onderzoek. Marokkaanse V.N.-troepen uit Kongo RABAT, 12-12. Marokko heeft besloten zijn troepen onder bevel van de V.N. uit Kongo terug te trekken. In de Veiligheidsraad is maan dag meegedeeld, dat ook Guinea zijn troepen aan het V.N.-opper- bevel in Kongo zal onttrekken. President Sekoe Toere heeft de de V.N. verzocht maatregelen te treffen voor een snelle repatriëring van de manschappen. Het Marokkaanse contingent is met 3.240 man het grootste. Abbas telegrafeert Hanunarskjoeld TUNIS, 12-12 Ferhat Abbas, de premier van de voorlopige Alge rijnse regering, heeft maandag vanuit Tunis een telegram aan se cretaris-generaal Hammarskjoeld gezonden, waarin hij er op aan dringt dat de V.N. met spoed maatregelen nemen om een einde te maken aan de jongste gebeurte- j nissen in Algerië. Abbas schreef, dat het Algerijn se volk blootstaat aan „ondrage lijke provocaties" en dat het in verscheidene steden „op bloedige en wrede wijze door de Europese kolonisten en het Franse leger is onderdrukt". De premier sprak in dit verband van „nieuwe uitroei- jngsdaden tegen de Algerijnen". Algerië in de Veiligheidsraad? NEW YORK, 13-12. De Tune- sische afgevaardigde Mongi Slim heeft maandagavond in de Veilig heidsraad verklaard, dat de situ atie in Algerie zo ernstig is, dat de kwestie wellicht onder de aan dacht van de raad gebracht zou moeten worden. Slim maakte de opmerking toen de raad beraadslaagde over het tijdstip van zyn volgende bijeen komst over de Kongolese kwestie. De voorzitter van de raad, de Rus Zorin, stelde een vergadering in de nacht van maandag op dinsdag voor, maar Claude Corea van Cey lon vroeg de bijeenkomst uit te stellen tot dinsdag (vandaag) om hem in de gelegenheid te stellen een nieuwe ontwerp-resolutie in te dienen. Slim merkte toen op, dat in de afgelopen 48 uur een veel ernstiger toestand dan die In Kongo was ontstaan. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's President de Gaulle vreest niet Ondanks ongeregeldheden en demon, straties mengt de Franse staatsman zich in &e Algerijnse steden en dorpen tussen de mensenmenigte. Sneeuwstormen teisteren Oostelijke staten der Verenigde Staten GROTE STEDEN ZWAAR GETROFFEN NEW YORK, 12-12. De staten aan de oostkust van de Verenigde Staten worden op het ogenblik door een zware sneeuwstorm ge teisterd waardoor alle lucht-, weg en spoorwegverkeer is verlamd. Vanuit het zuidwesten komend, trok de sneeuwstorm over Penn sylvania, New Jersey, New York en Nieuw-Engeland. Vooral de steden Baltimore, Boston, Phila delphia en New York zyn zwaar getroffen. In New York lag de sneeuw meer dan dertig centime ter hoog. Maandagmorgen moest een och tendzitting van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties in verband met de sneeuwstorm worden afgezegd. Dit was de eer ste maal, dat een vergadering als gevolg van het slechte weer niet kon doorgaan. Op de Newyorkse vliegvelden is het vliegverkeer ontwricht. Wegen zijn door de sneeuw versperd en in het hartje van de stad zijn honderden auto mobilisten gestrand. De boven grondse vervoersdiensten staan volkomen stil. Alleen enkele lijnen van de ondergrondse spoorweg functioneren nog. De scholen zijn dicht en de handelskantoren wer ken met een minimum aan perso neel. In Washington ligt 25 centimeter sneeuw. Het Witte Huis heeft mee gedeeld, dat alle regeringsbureaus morgen, disdag, in verband hier mee zullen zijn gesloten. Ook de scholen mogen sluiten. De autobus diensten moesten maandag worden gestaakt. Het aantal doden tengevolge van de sneeuwstormen, die sinds vrij dag de zuid-oostelyke staten teis teren, bedroeg maandagavond al 101. Veiligheidsraad over Kongo Resolutie tot instelling onderzoek naar alle gevangenen NEW YORK, 12-12. De Pool Le- wandofski heeft er maandag in de Veiligheidsraad op aangedrongen dat de troepen van de V.N., in Kongo de strijdkrachten van Mo- boetoe, Kongo's „sterke man", ont wapenen en dat de volkerenorga nisatie ervoor zorgt dat de Kongo lese regering van Loemoemba en het Kongolese parlement normaal hun werk kunnen verrichten. Mongi Slim van Tunesië ver klaarde, dat de verzoeningscom missie voor Kongo zo spoedig mo gelijk naar dat land moet gaan om dat deze commissie daar zijns in ziens zeer nuttig werk kan doen. Hij meende dat Kongo geen twistappel mag worden tussen het oostelijke en westelijke blok en drong aan op vrijlating van Loe moemba. De Fransman Armand Berard zei dat er pogingen worden gedaan om de oostprovincie van de rest van Kongo af te scheiden. Deze poging wordt gedaan door dezelfde mensen, die zich zo fel ge keerd hebben tegen de afscheiding van Katanga, zei hij. Hij verklaarde de resolutie te zullen steunen, die ingediend is door Argentinië, Engeland, Italië en de Verenigde Staten en waarin gevraagd wordt om vertegenwoor digers van het internationale Rode Kruis een onderzoek te laten in stellen naar alle gevangenen in Kongo. De Zuidslavische minister van buitenlandse zaken Popovic heeft in de Veiligheidsraad verzocht om een spoedbijeenkomst van de alge mene vergadering over Kongo, on afhankelijk van de besluiten die de Veiligheidsraad in deze kwestie zou nemen. DEN HAAG. Op dinsdag 20 de cember aanstaande zal op de werf van de Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij N.V., te Arnhem de zevende van een serie van zestien ondiepwatermijnenvegers, door de aangewezen commandant, luitenant ter zee der tweede klasse H. A. J. Nijenhuis in dienst worden ge steld. Het schip krijgt de naam „Van Straelen". Hoe donker een mensenleven ook wordt, de herinnering aan een lief tehuis blijft een zon nestraal, ook in de diepste duisternis. Prinses Paola in verwachting? BRUSSEL, 12-12. Hofkringen in de Belgische hoofdstad kunnen geruchten, dat in het gezin van prins Albert en prinses Paola op nieuw een blijde gebeurtenis aan staande is, niet bevestigen. liet bericht zou afkomstig zijn van een ministersvrouw die het Belgische prinselijke paar op zijn reis door de Verenigde Staten vergezelde. In de feestelijke sfeer van Brussel houden de gissingen omtrent het moederschap van prinses Paola echter voortdurend aan. Ghana stuurt studenten naar communistische landen KUMASHI, 11-12. De president van Ghana, Kwame Nkroemah, heeft meegedeeld dat begin vol gend jaar 3.000 studenten naar de Sowjet-Unie en enkele andere .oos telijke landen" zullen worden ge zonden. Zij zullen voornamelijk echnische opleidingen volgen; die van nut zijn bij de industriële ont wikkeling van Ghana. Nkroemah merkte op dat het zenden van 3 000 studenten naar communistische landen „een de monstratie van positief neutralis me is, omdat ongeveer 3.000 Gha- nezen in westelijke landen stude ren". De toestand in Laos VIENTIANE, 13-12. Volgens ra- dio-Savannaket heeft de nationale vergadering op een bijeenkomst in Savannaket een nieuwe pro-wes terse regering benoemd onder lei ding van prins Boen Oem. Generaal Phoemi Nosavan, de leider van de rechtse opstandelin gen, die naar Vientiane oprukken, zou vice-premier en minister van defensie en vrede zijn, aldus de radio, die de spreekbuis is van de strijdkrachten van generaal Phoe- imi. Marokko protesteert bij Frankrijk RABAT, 12-12. Marokko heeft b(j Frankrijk geprotesteert tegen het sneuvelen van mohammedanen by de Algerynse onlusten. De koning van Marokko heeft de leider van „de voorlopige rege ring van de Algerijnse republiek", Ferhat Abbas, in een telegram zijn deelneming betuigd en verklaard, dat hij zal bidden „voor de rust van de martelaren". De koning spreekt de hoop uit, dat de gebeur tenissen van de- laatste dagen In Algerië een nieuwe tijdperk mogen inluiden voor het volk van Algerië, „een tijdperk van vrijheid en onaf hankelijkheid". Belangrijke produktieverhoging bij Hoogovens IJMUIDEN, 12-12. De directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en van Breedband N.V. deelt mede dat met goedkeuring van de be treffende raden van commissaris sen is besloten tot nieuwe investe ringen ter opvoering van de pro- duktiecapaciteit. Zoals in een op IR februari i960 aan de pers verstrekt bericht werd medegedeeld zal medio 1962 de ruwstaolproduktie van hoogoven®, naar verwacht wordt, een niveau van 1,9 min .ton ruwstaal op jaar basis bereiken. De produktie-eenheden voor ruw ijzer en staal zuil endan echter ge schikt zijn voor een jaarlijkse ruw- staalproduktie van ten naaste bij 3 min. ton (destijds vermeld als 2,7 min. ton). Een van de directeuren van de Engelse Fordmaatschappij, J. M. A. Smith, heeft een lezing gehouden voor het Instituut voor Vervoer en daarbij gezegd, dat nog binnen tien jaar twee van de drie Engelse ge zinnen een particuliere auto zou den hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1