Franse troepen openden het vuur op mohammedaanse betogers DE ZIERIKZEESCHE COURANT STUNTJE TIJDENS VLIEGDEIVIONSTRATIE MAANDAG 12 DECEMBER 1960 117e jaargang No. 18887 ZIERIKZEESCHEKNIEUYVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per v/eek 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ERNSTIGE TOESTAND IN ALGERIJE Verontrusting in officiële kringen ALGIERS, 11-12. Van officiële zyde is zondag avond meegedeeld, dat er zondag in Algiers 20 men sen gesneuveld ztfn toen Franse troepen het vuur op mohammedaanse burgers openden. Op het Regeringsplein zouden 15 mensen gevallen zyn. Mohammedanen vonden daar Franse troepen tegenover zich toen zy probeerden uit de kasjbah op te trekken naar het Europese deel van de stad. In het oostelijke deel van Belcourt zijn vijf mo hammedanen om het leven gekomen en 100 gewond. Volgens ooggetuigen zijn er bij de gevechten in Algiers echter veel meer mensen om het leven geko men. Verscheidene Europeanen zou den door woedende mohammeda nen vermoord zijn. Volgens nog niet bevestigde berichten zou het aantal doden in totaal 100 bedra gen. In officiële kringen is men zeer verontrust over de gang van zaken in Algiers. Men verwacht dat De Gaulle spoedig een verklaring zal afleggen. Van zondagavond zes uur af is de censuur in Algerië op uit gaande telegrammen verscherpt. By hevig vuur uit machinepisto len rukten zondag vrachtauto's met parachutisten in camouflageuni form de wijken, waar gevochten werd, binnen. Er zouden zes regi menten parachutisten naar Algiers gezonden zijn. Er reden zondag geregeld zieken wagens tussen de oostelijke buiten wijken van Belcourt en het grote ziekenhuis van de stad. Gevechten in Belcourt In Belcourt wordt hevig gevoch ten. Parachutisten en Europeanen openden hier het vuur op duizen den mohammedanen, die met vlag gen van de Algerijnse verzetsstrij ders voorop, voor onafhankelijk heid betoogden. Onder de moham medaanse betogers bevonden zich ook vele in het wit geklede en ge sluierde vrouwen. Van minstens één Europeaan is zondag de keel doorgesneden. De berichten dat er nog meer Europe anen gedood zouden zijn, zijn tot nu toe nog niet bevestigd kunnen worden. In de Europese sector scho ten Europeanen op betogende mo hammedanen. Verscheidene mo hammedanen zouden gedood zijn. Toen een ziekenwagen een moham medaan wilde ophalen, die in een poel bloed lag, stormden woedende Europeanen op de chauffeur en dragers af. Zij wilden niet dat de zwaargewonde man geholpen werd i en trachtten - overigens tevergeefs - de ziekenwagen van een heuvel te duwen Tijdens de betoging van de mo hammedanen riep een woordvoer der van de betogers op een gegeven ogenblik door een microfoon: „De parachutisten hebben op ons ge schoten. Oproerpolitie wij rekenen op u". Borstbeeld Groen van Prinsterer voor Tweede Kamer-gebouw DEN HAAG, 9-12. De besturen van de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie hebben aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij aan de Kamer een bronzen borst beeld van Groen van Prinsterer willen schenken. Dit beeld is ver vaardigd door de beeldhouwer L. H. Sondaar te Loenen aan de Vecht De voorzitter zal in de vergade ring van a.s. dinsdag aan de Ka mer voorstellen dit geschenk dank baar te aanvaarden. Indien de Ka mer zich met dit voorstel verenigt, zal de overdracht geschieden in een bijeenkomst in de rookzaal der Ka mer op 20 december te half zes. Partyen verdeeld De Gaullle, die eerst in Tizi Ou- zou is geweest en later naar Bougie vertrok, zei in eerstgenoemde plaats tegen een menigte van zo'n twee duizend mensen, voor het grootste deel mohammedanen: „Om de vrede in Algerië te herstellen zullen wij en ik dus ook alles doen wat in ons vermogen ligt". Bij zijn aankomst in Bougie werd hij toegejuicht door mohammeda nen en Europeanen. De eerste groep riep: „Algerië is Algerijns" en de tweede: „Algerië is Frans". Toen De Gaulle het gebouw van de onderprefectuur binnenging, schreeuwden Europeanen: „Lagail- larde, Lagaillarde". De mohamme danen riepen: „Schiet Lagaillarde dood". PROBLEMEN VAN EEN OUDE STAD Dordrecht gevoelt zich bedreigd door saneringsplannen DORDRECHT, 11-12. Een comité in Dordrecht, het „Comité Binnen stad" genaamd, heeft een brochure doen verschijnen, waarin het aan dringt op bezinning op en beraad over de saneringsplannen, die het beeld van het oude centrum van de stad op bepaalde punten ingrij pend zullen wijzigen. Deze bro chure is getiteld „Dordrecht, be dreigde stad" en behalve, dat zij in Dordrecht huis aan huis verspreid zal worden, zal zij ook worden toe gezonden aan de leden van de Eer ste en Tweede Kamer en aan ho gere overheidsinstanties, die met de sanering te maken hebben. Het comité stelt, dat de sanering van een oude Hollandse stad als Dordrecht geen lokale aangelegen heid is» rnaar een zaak van natio nale allure. Het vreest namelijk, at uitvoering van het in 1958 al vastgestelde „basisplan voor de stadssanering", opgesteld door ir. S. van Embden te Delft in de bin nenstad van Dordrecht onherstel bare schade zal aanrichten. Men erkent, dat er gesaneerd moet wor den omdat de oude binnenstad in ernstige mate in verval is geraakt, maar men meent, dat men zich door pleinen, doorbraken en ver keersstraten in de oude bebouwing ie willen creëren, op een totaal verkeerd uitgangspunt stelt. Niet aanvaardbaar wordt geacht, dat het verkeer bepaalt hoe de nood zakelijke sanering zal worden uit gevoerd. Gegevens van organen, die zich met het verkeer bezig hou den, maken namelijk zonneklaar duidelijk, dat het gemotoriseerde verkeer dermate zal toenemen, dat binnen afzienbare tijd niet één stadscentrum het meer zal kunnen verwerken, aldus de brchure. HET HUWELIJK VAN KONING BOUDEWIJN Feestelijkheden te Brussel begonnen zaterdag met grote receptie Huwelyk zal donderdag worden voltrokken BRUSSEL, 9-12. Met een grote receptie in het koninklijke paleis in Brussel begonnen zaterdag in België de feestelijkheden ter gele genheid van het huwelijk van ko ning Boudewijn en dona Fabiola, dat donderdag zal worden voltrok ken. Meer dan drieduizend gasten, van diplomaten tot bekende sport- figuren en van kamerleden tot voorzitters van plaatselijke vereni gingen, werden door de Belgische vorst en zijn Spaanse verloofde in de grote zalen van het paleis ont vangen. De gehele omgeving van het pa- ieis was zaterdagmiddag voor alle verkeer afgesloten, niet alleen om verkeersopstoppingen te voorko men, maar ook om de parkeerruim te te scheppen voor de vele hon derden auto's waarmede de geno digden naar de koninklijke ont vangst kwamen. Intussen worden in het paleis de laatste voorbereidingen getroffen voor de ontvangst van de buiten landse koninklijke gasten, die van dinsdag af in de Belgische hoofd stad zullen arriveren, en voor de verdere recepties en feestmaaltij den die zullen worden aangeboden. Stratenmakers zijn begonnen met op vele plaatsen langs de konink lijke route het wegdek te vernieu wen of de bestrating te herstellen op de plaatsen, waar ten behoeve van radio en televisie óndergrond- se kabels zijn gelegd. Bijgaand afgebeeld stuntje was te zien op een onlangs gehou den vliegdemonstratie. Een tanker-vliegtuig voorziet in de lucht drie straaljagers van brandstof. Bij dit werk komt het vooral aan op zeer nauwkeurig vliegen. Ook voor het koninklijk paleis, het brede paleizenplein, hebben ar beiders de bestrating opgebroken om het wegdek te kunnen vernieu wen. De St. Goedelekerk In de St. Goedelekerk, waar het huwelijk zal worden ingezegend, zijn arbeiders druk bezig met het bouwen van tribunes. Specialisten zijn druk in de weer met het aan brengen van versieringen. Het zal de eerste keer zijn, dat in dit zeven eeuwen oude kerkge bouw het huwelijk van een rege rend vorst wordt ingezegend. Wel iswaar hadden hier ook de huwe lijksplechtigheden van Leopold II en Leopold III plaats, maar op de dag van hun huwelijk hadden deze vorsten nog niet de Belgische troon bestegen. Leopold I en koning Al- bert werden destijds respectieve lijk in Compiègne en in München in de echt verbonden. Oudste Nederlander (109) overleden DELFT, 9-12. In het Groene Kruis-sanatorium, waar hij sinds ongeveer een week was opgeno men in de afdeling voor chronische zieken, is op 109-jarige leeftijd overleden de heer W H. Kostering, die niet alleen de oudste inwoner van Delft, doch ook de oudste Ne derlander was. Nog op dinsdag 22 november had de heer Kostering opgewekt zijn 109de verjaardag gevierd en er die dag geen doekjes omgewonden, dat hij er wat trots op was, de oudste van het land te zijn. Kort na zijn verjaardag kwam de inzinking, die het noodzakelijk maakte, dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen. De weduwe mevr. H. Smit-Meijering in Ter Apel is thans met haar 107 jaar de oudste van ons land. HET MATIGSTE LAND Het alcoholverbruik in Nederland AMSTERDAM, 10-12. Uit door het Centraal Gedistilleerd Bureau verzamelde verbruikscijfers per hoofd der bevolking, blijkt dat Ne derland met een totale alcoholcon sumptie van 4,86 liter, omgerekend ad 50 procent alcoholsterkte, in 1959 het matigste land was van de circa vijf en twintig staten waarvan deze gegevens bekend zijn. In Frankrijk werd dat jaar, met een alcoholge bruik van ruim 36 liter ad 50 pro cent, het meest gedronken. Wat onze Benelux-partners be treft bedroeg het Verbruik in Bel gië 11,77 liter en in Luxemburg 16,40 liter. De Noren en Finnen blijken evenals de Nederlanders matige alcoholgebruikers met een verbruik van resp. 5,05 en 5,16 liter. Voor west-Duitsland bedraagt het cijfer 15,18 liter, voor de Verenigde Staten 10,81 liter en voor Engeland 11,61 liter. Huid van sneeuwman? SAN FRANCISCO, 11-12. - Sir Edmund Hillary is zondag uit Ne pal in San Francisco aangekomen. Hij is in het bezit van huid of zo men wil vacht, van hetgeen vol gens de bewoners van Khoemjoen een „yeti" of „verschrikkelijke sneeuwman" is. Sir Edmund ver klaarde ook nu nog sceptisch te staan tegenover beweringen dat de „verschrikkelijke sneeuwman" in derdaad in de Himalaya leeft, maar hij wil de huid door deskundigen laten analyseren. Oorlogsspeelgoed voor - Oostduitse jeugd ERFURT, 9-12. Het Oostduitse communistische blad „Das Volk" schrijft dat moet worden aange moedigd dat kinderen in oost- Duitsland met oorlogsspeelgoed spelen. Al het speelgoed waardoor het leger een plaats in de harten van de kinderen krijgt, is een „bij drage voor de verdediging van de vrede", aldus „Das Volk". j FLITSEN UIT HET BUITENLAND SALISBURY. Sir Malcolm Bar- row, de plaatsvervangende premier van de Rhodesische statenbond, heeft zaterdagavond in Salisbury verklaard dat het terrorisme in Nyasaland dermate is toegenomen, dat slechts van een krachtige uit breiding der politiemacht te ver wachten valt, dat hieraan een einde zal worden gemaakt en omstandig heden zullen worden geschapen, waarin de democratische vrijheden in stand blijven. HAVANA. De leider van de Cu baanse regeringsmilitie in Santiago de Cuba, in de provincie Oriënte, is zaterdag gesneuveld in een gevecht met anti-Castro-opstandelingen. Deze leider, Norberto Morales, viel met de hem vergezellenden in een hinderlaag. Het incident deed zich voor in het gebergte van Escam- bray, waar verscheidene groepen opstandelingen opereren. NEW YORK. De agendacommis sie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft zaterdag, na een langdurig en fel debat, waarin de tegenstellingen tussen Oost en West weer volledig werden weerspiegeld, besloten de Assemblee aan te be velen tot 20 december in zitting te blijven, om 7 maart 1961 weer bij een te komen ter verdere afhande ling van de agenda. I ELIZABETHSTAD. Gewapende benden Baloeba's hebben zaterdag voor de tweede maal in drie dagen een heftige aanval uitgevoerd in het gebied van Kongolo, dat onge veer 700 km ten noorden van Eli- zabethstad is gelegen. BUENOS AIRES. Een viermo torig toestel van het Argentijnse ministerie van luchtvaart is zon dagavond in een storm ongeveer 10 km ten noordwesten van Buenos Aires verongelukt. De 34 inzitten den zijn om het leven gekomen. MAINZ. In een kazerne van de Amerikaanse troepen in Mainz is een omvangrijke handel in mari huana ontdekt Naar zondag be kend is geworden, zijn grote hoe veelheden van het verdovende middel in beslag genomen en ver scheidene Amerikaanse militairen in Mainz gearresteerd. Erg veel haring DUNMORE, Ierse republiek 9-12. In Dunmore in de Ier se republiek werd zoveel haring aangevoerd, dat de haven voor verdere aanvoer moest worden gesloten. Meer dan zevenduizend kantjes haring - een re cordvangst voor een enkele nacht - werden aan land gebracht. De aangevoerde haring wermerendeels ge kocht door Nederlanders en Duitsers. Er lagen acht Ne derlandse loggers in de ha ven van Dunmore haring in vaten voor Nederland te la den; een Duits vrachtschip laadde haring voor Cux- haven. Vissers uit Dunmore zeiden, dat de zee langs de kust „kookte van de haring" Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Ouders, die hun kinderen aan orde en netheid gewennen besparen hun in het verdere leven veel tijd en behoeden hen ook voor veel onaange naamheden. Dean Rusk Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken? WASHINGTON, 11-12. De 51-ja- rige Dean Rusk, voorzitter van de Rockefeller-stichting en voormalig deskundige van het State Depart ment voor aangelegenheden betref fende het verre oosten, wordt op het ogenblik in Washington be schouwd als de nieuwe minister van buitenlandse zaken. Men acht het vrijwel zeker, dat Kennedy's keuze voor deze post op hem zal vallen. De „Washington Post" verklaar de zondag ronduit,, dat „de officiële bekendmaking over een dag of twee zal geschieden". DE TOESTAND IN LAOS VIENTIANE, 11-12. Vier linkse ministers hebben zondag in Vien tiane verklaard, dat zij een „za kenkabinet" hebben gevormd en het bewind hebben overgenomen. Het zijn Kwinen Pholsena (mi nister van voorlichting), Kamsoek Keola (minister van gezondheid), Kamsing Ngonrojatt (minister van openbare werken) en Tiao Sisoe- mang (minister van landbouw). Alle vier waren ministers in de neutralistische regering van prins Soevanna, die zoals bekend vrijdag met zijn gezin en zes andere mi nisters naar Pnompenh is gevlucht. Generaal Xoentone de leider van de militaire junta die na de vlucht van prins Soevanna de macht in Vientiane in handen heeft geno men, heeft verklaard, dat de junta ontbonden is en dat de vier minis ters de regering vormen. Generaal Salan heeft Spanje waarschijnlijk verlaten, aldus is van de zijde van de politic in Ma drid vernomen. Men acht het niet uitgesloten dat hij zich naar Frank rijk heeft begeven. Ook Lagaillarde is waarschijnlijk zaterdag uit Spanje vertrokken. Mond- en klauwzeer- epidemie in Engeland LONDEN, 9-12. Een mond- en klauwzeerepidemie in Engeland zal de regering ongeveer een mil joen pond sterling kosten aan scha deloosstelling voor geslachte die- ïen. Dit is bekend gemaakt door het ministerie van landbouw. Vol gens d© bekendmaking ziet het er nu naar uit, dat de ziekte beperkt blijft tot de aangetaste streken; het wordt niet waarschijnlijk ge- cht, dat de ziekte op andere plaat sen op grote schaal zal uitbreken. Sedert de epidemie op 6 november uitbrak, heeft men 16.100 runderen, 19.600 schapen, 6.500 varkens en 22 geiten moeten slachten. Geweld in Zuid-Afrika kan niet uitblijven GENEVE, 12-12. De internatio nale commisise van juristen - een particulier en niet-politiek lichaam - heeft verslag uitgebracht over de toestand in Zuid-Afrika. Hierin wordt onder meer gezegd dat de Zuidafrikaanse regerings- politiek en rassendiscriminatie een potentieel explosieve toestand schept, die wellicht spoedig zal lei den tot geweld op grotere schaal dan reeds in Zuid-Afrika is uit geoefend. De Zuidafrikaanse regering heeft een systeem van wetgeving gecre- eerd dat de grote meerderheid van ae bevolking die gelegenheid ont houdt, zonder welke de wettige en gerechtvaardigde aspiraties van een menselijk wezen niet gereali seerd kunnen worden, aldus het apport. De commissie wordt gesteund door 37.000 juristen in ruim 80 lan den. Zij dient de V.N. van advies. DE VEILIGHEIDSRAAD OVER KONGO NEW YORK, 10-12. De veilig heidsraad heeft zaterdag zijn be spreking van het Kongolese vraag stuk voortgezet. Engeland, Amerika, Argentinië en Italië hebben gezamenlijk een ontwerpresolutie ingediend, waar in een beroep wordt gedaan op het Internationale Rode Kruis om in geheel Kongo arrestanten te doen bezoeken, met inbegrip van oud premier Loemoemba, wiens arres tatie heeft geleid tot de huidige, op initiatief van de Sowjet-Unie ge houden raadsbij eenkomsten. De Russen hebben op hun beurt een resolutie ingediend, waarin de V N. wordt opgedragen er voor te zorgen dat Loemoemba onverwijld op vrije voeten wordt gesteld. Russen waarschuwen Britten MOSKOU, 11-12. Tass heeft En geland zondag in een verklaring er voor gewaarschuwd, dat het aan vergelding blootgesteld zal worden als een Polarisduikboot, die zijn basis in Engeland heeft, een „ge vaarlijk incident" mocht uitlokken buiten de Britse territoriale wa teren. Zoals bekend wordt er een basis van Polarisduikboten gebouwd te Holy Loch aan de Clyde. Tass zegt, dat er misschien nog naieve mensen zijn, die menen dat een land, dat door een duikboot wordt aangevallen, slechts terecht mag slaan naar de plek in de oce aan, waar men aanneemt dat de duikboot zich bevindt en niet naar de bevoorradingsbasis van deze duikboot. Maar Rusland heeft hier een andere mening overt aldus Tass. h Drie gevluchte verdachten uit het zgn. „barricadenproccs", Jean- Marie Demarquet, Jcan-Jacques Susini en Marcel Ronda, hebben zich in het grensplaatsje Figueras bij de Spaanse politie gemeld, al dus is van officiële zydc in Barce lona vernomen. De politie van Luik heeft zon dag het lijk van een 70-jarige vrouw in haar woning in deze stad gevonden. De vrouw was doodge beten door haar hond, die rustig naast het lijk lag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1