Regering streeft naar verwateren van mosselen na afsluiting Oosterschelde WIJKEN VAN COEVORDEN WORDEN DOOR HET WASSENDE WATER BEDREIGD Voor 40 jaar u proeft tabak en geen papier! TWEEDE KAMER Binnenkort beslissing over „oesterproef" DEN HAAG, 8-11. „Het streven van de regering is erop gericht, al wat mogelyk en verantwoord is te doen, de oestercultuur voor onder gang te behoeden, verwateren van mosselen na afsluiting der Ooster schelde mogelyk te maken en de visserij in de gelegenheid te stellen zich aan te passen aan de gewij zigde situatie". Dit heeft minister Marjjnen mee gedeeld bij de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer. De binnenkort af te sluiten haven van Veere wordt vervangen door een nieuwe te Colijnsplaat. Hoewel geen eindoplossing, kunnen de vis sers uit Veere en Amemuiden voor alsnog het bedrijf voortzetten en zich aanpassen. Voor de jongeren behoort overschakeling op de kleine zeevisserij tot de mogelijkheden. Over de oesterproef in het Veerse Gat zal de minister binnenkort kunnen beslissen. Op de onlangs plaats gevonden „hearing" van ver tegenwoordigers van de vrije orga- nisties hebben deze de proefneming belangrijk genoemd. Daarbij is te vens gewezen op het grote belang van onderzoek naar het kunstmatig verwateren van mosselen. De vraagstukken van de wette lijke regeling voor tegemoetkoming in schade door uitvoering der Del ta-werken zijn buitengewoon moei- I lijk. Hoewel de betreffende com- I missie van de noodzaak overtuigd is zo spoedig mogelijk met voor stellen te komen, kan de minister niet verwachten dat een de gehele materie omvattend eindrapport 'binnenkort kan worden tegemoet- 1 gezien. Ook ernstige toestand te Gramsbergen COEVORDEN, 8-12. Ruim 2000 militairen, vele gemeente-arbei ders, leden van de B.B. waken thans over enkele stadswijken van Coevorden, die door het nog steeds wassende water worden bedreigd. Enkele duizenden bewoners van deze wijken hebben met zichtbare angst gezien hoe de militairen en de arbeiders van gemeentewerken voor hun bedreigde woningen dij ken hebben opgeworpen van zak ken zand en aarde uit hun volks tuintjes. Men wil geen enkel risico nemen in Coevorden, vooral nu het water nog steeds over de Duitse grens het Drentheland binnenbrult Reeds dinsdag begonnen de moeilijkheden in Coevorden, toen het water van het kanaal Coevor- den-Swinderen over de meest wes telijke kanaaldijk stroomde. Dit gebeurde niet op een plaats die te overzien was. Meer dan 700 meter lang was hier het gapende gat in de kanaaldijk. Nog deze zomer heeft men de dijk afgegraven. De Drenthse kanaalwegmaatschappij gaf aan aannemers toestemming om grond hier ten behoeve van een gemeentelijk industrieterrein af te graven. Dit mocht tot een bepaald peil, waarvoor de maat schappij zelf de maatstaven aan legde. Later zou de dijk met bagger- modder weer worden opge hoogd, maar zover is het nooit gekomen. Thans hebben mili tairen er duizenden zakken zand en planken heengesleept. De dijkgrond ligt op het nieuwe industrieterrein. Gemeentewerken stond voor een vrijwel hopeloze zaak. Met moeite slaagde men erin 100 meter dicht te maken en op het zelfde niveau te brengen als het verdere verloop van de dijk. Er werd een beroep gedaan op de garnizoenscomman dant van Assen, die aanvankelijk een 50 en later nog eens 150 mili tairen zond. Zij waren het die de dijk weer op normale hoogte brachten. De Vecht wast In Gramsbergen wordt op het ogenblik een verwoede strijd gele verd tegen het snel wassende wa ter in de Vecht. Onder leiding van burgemeester van Hout, zijn man nen, voornamelijk vrijwilligers, bezig in de Holthemerbroek een dijk van de Vecht met zandzakken te stutten. In enige straten van de dorps kern van Gramsbergen loopt het water reeds binnen. De omliggen de landerijen staan blank en vele boerengezinnen zijn afgesloten van de bewoonde wereld. Enkele gezin nen zijn inmiddels geëvacueerd. Het water stijgt nog steeds en zelfs bij Holkommen, bij de brug te Om men, staat het water al tegen de onderkant van de brug bij de Prinses Julianastraat. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 10-11 december: P. W. J. Vogelaar, telef. (01110) 2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 10-11 december: Jhr. H. Backer te Noordgouwe, telef. (01112) 480. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 10-11 december: C. J. H. Scheuerman te Zierikzee, telef. (01110) 2180. Ingezonden mededeling Probeer óók die Rhenmatiek van II af te schudden. Noem Kruschen - om dat nonder zeil te beloven. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, Jeugdiger, kwiek, vief en weer blij, Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kruschen's vijf mine rale zouten losgemaakt en afge voerd, verdwijnen ook die Rheu- matische pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor dat monter lenig gevoel. Volgens Amerikaanse deskundi gen zou een straalvliegtuig bij het opstijgen evenveel luchtverontrei niging veroorzaken als de uitlaat van 6 850 personenauto's. Lucht verontreiniging als gevolg van ver schillende oorzaken kost de Ver enigde Staten jaarlijks elf miljard dollar. SPORT Mogelijke fusie van sportverenigingen te Nieuwerkerk Eenheid zou veel voordelen brengen Te Nieuwerkerk bestaan plannen om tot een fusie te komen tussen de plaatselijke voetbal-, korfbal en volleybalverenigingen. Voor de kleine gemeenten die ons eiland na eenmaal telt, is een samenbunde ling der beschikbare krachten niet anders dan toe te juichen. Geza menlijk zal men ongetwijfeld tot betere resultaten weten te komen dan in afzonderlijke kleine groe pen. Daarbij werkt men niet meer naast maar met elkaar aan de op bouw van een vereniging. Problemen over het samenvallen van wedstrijden en oefenavonden zullen achterwege blijven als alles van achter één bestuurstafel wo»dt gedirigeerd. Belangrijk hierbij is evenwel dat achter deze bestuurs tafel de juiste man op de juiste plaats komt te zitten. Daar men bij een fusie, naar mag worden aangenomen, over mensen de be schikking krijgt die zich met volle overgave van hun taak willen kwijten, behoeft dit zeker geen problemen met zich te brengen .De besturen van de drie verenigingen hebben reeds met elkaar een voor bespreking gehad, waarbij men eeensgezind van mening was, dat'n algemene sportvereniging hoogst- DREISCHOR. Op de jongste vee markt alhier waren 54 dieren aan gevoerd. De handel was zeer le vendig. RENESSE. De gemeenteraad ver gaderde voor het eerst in het thans geheel naar de eisen des tijds in gerichte raadhuis. OUWERKERK. Alhier vergader de de Dorpsvereniging. Besloten werd uit de kas 129 beschikbaar te stellen voor de noodlijdende Hongaarse boeren. ZIERIKZEE. Boven Zierikzee verscheen het militaire vliegtuig D 23, dat „prachtige evolutien" in het luchtruim vertoonde. Het toe stel daalde op een weiland in de Zuidhoek. De piloot was een van hier afkomstige luitenant ter zee. BURGH. In het telefoonkantoor is een spreekcel gereed gekomen en een begin gemaakt met de aan leg van verbindingen met de wo ningen van een vijftal gemeente ambtenaren. ZIERIKZEE In de zaal van hotel Julianahield dr. de Groot te Vlissingen voor het „Comité voor Winterlezingen" een spreekbeurt over het onderwerp: „Mijn verblijf te Jeruzalem". KERKWERVE. Onder leiding van de heer Huese, arts te Noord- gouwe, is alhier een E.H.B.O.-cur- sus van start gegaan, waaraan 25 inwoners deelnemen. RENESSE. De Rederijkerskamer „De Watergeus" bracht een zeer geslaagde uitvoering van het to neelstuk „Popje". BROUWERSHAVEN. Een inwo ner der gemeente heeft achter het zg. Weeshuis het zilveren gemeen testempel teruggevonden, dat ja renlang vermist is geweest. ZIERIKZEE. De Engelse bark: „Dover Castle", die door de storm bij de Val legen de zeedijk werd geslagen, is na gelost te zijn ver sleept naar de werf in de Nieuwe Haven om te worden gerepareerd. waarschijnlijk op een kleine ge meente de voorkeur verdient boven splitsing in aparte verenigingen. Nieuwerkerk beschikt momenteel over een uitstekende zaal, waar tal van binnensporten kunnen worden beoefend, maar die zeker intensie ver kan worden gebruikt dan mo menteel het geval is. A.s. maandag 12 december zal nu een gezamenlijke algemene verga dering worden belegd waarin de leden zich zullen moeten uitspre ken of men in de toekomst te Nieuwerkerk de belangen van de sport gezamenlijk gaat behartigen of dat men op de oude voet blijft voort gaan. Naar wij vernemen is er reeds een commissie gevormd die een ontwerp-statuten en reglement in onderzoek heeft, daar het in de bedoeling ligt bij aanvaarding van de fusie, deze tegelijk door de al gemene vergadering te doen aan vaarden. Gezien het belang van deze vergadering zal minstens de helft van de leden aanwezig moe ten zijn om besluiten te nemen. b De gekozen Amerikaanse pre sident Kennedy heeft Adlay Ste venson de post van vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties aan geboden. Stevenson heeft meege deeld dat hij dit aanbod in afwach ting van verdere besprekingen met Kennedy nog niet heeft aan vaard. Snel stijgende industriële produktie in de wereld BRUSSEL, 8-12. Volgens een stu die, gepubliceerd door de commis sie van de E.E G., heeft de indus triële produktie van de zes landen van „Klein Europa" zich sedert 1938 meer dan verdubbeld. De in dustriële produktie van de Ver enigde Staten heeft zich in deze periode meer dan verdrievoudigd, maar de produktie van de Sowjet- Unie heeft zich verzesvoudigd. Een nog groter verschil vertoont de ontwikkeling, wanneer men de huidige situatie vergelijkt met die van de tijd vóór de eerste wereld oorlog, van 1913 tot 1959 is het in dexcijfer van de industriële pro duktie (basis 1938 100) voor de zes landen van de E.E G. gestegen van 71 tot 220, die van de Verenig de Staten van 66 tot 337 en die van de Sowjet-Unle van 15 tot 610. In hetzelfde tijdvak steeg het index cijfer van de industriële produktie van Engeland van 68 lot 199. Biervlietse raad maakte „kamerstuk" van begroting BIERVLIET, 8112 De gemeente- raad van Biervliet heeft de begro ting voor 1961 goedgekeurd zonder er over te beraadslagen. Gister avond had de raad een langdurige informele bijeenkomst gehouden, waarin over de begroting werd ge sproken. Toen deze vandaag in de raadsvergadering aan de orde ge steld werd, werd zij als hamerstuk afgedaan. Van de zijde van het provinciaal bestuur van Zeeland is hierover desgevraagd meegedeeld, dat deze handelwijze in strijd Is met de voorschriften. Enkele jaren gele den heeft het provinciaal bestuur de gemeentebesturen in een brief herinnerd aan de openbaarheid, waarin de begrotingen dienen te worden behandeld. PREDIKBEURTEN voor zondag 11 december Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Assendorp; Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. Duvekot. Serooskerke: 10 u. dhr. Malipaard. Burgh: 10 uur ds. Don. Haamstede: 10 uur ds. Boer, 7 Mur dhr. Malipaard. Renesse: 7 u. ds. v. Liere. Noordwelle: 11 uur ds. v. Liere. Elkcrzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 9.30 uur ds. v. Liere. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 7 uur ds. Boer. Dreischor: 10 uur vic. Kel- Iing. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur vic. Verseput. Oos ter land: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Rijks. Bruinisse: 10 en 5 u. dhr. de Jonge, Wehl. St. Philips- land: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tie- mersma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. Tie- mersma. Scharendyke: 10 uur ds. Kamper, 2.30 uur ds. Melse. Brou wershaven: 10 uur ds. Melse, 2.30 uur ds. Kamper. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. P. van Vliet, Soestdijk. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Bec ker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. H. H. van Kapel, Rhoon. Bruinisse: 10 en 5 uur kand. Koetsier, Am sterdam. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp (bed. en dankz. H.A.), Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. P. van der Stoel, Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. Meijering, 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 2.30 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 u. lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.45 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Ge braad. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Leger des Hells Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. Godsdienstoefeningen Rooms-katholieke kerk Zierikzee: Zondag de H.H. Missen te 7.15 en 10 uur; het Lof te 19 uur. In de week de H.H. Missen te 7 uur (of 7.15) en te 7.30 uur (of 8). Za terdag te 19.15 uur het Marialof. Haamstede: zondag de H. Mis te 9.00 uur. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Zoetermeer: ds. T. Kamper, Scharendijke. Gref. Gem. in Nederland ZIERIKZEE. Dinsdag 13 dec., des avonds half acht, ds. F. Mallan van Vëenendaal. DE BILT, 9-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven de Oostzee trok in diepte afnemend naar Finland. Zij veroorzaakte in Zweden nogal wat sneeuw. Aan de achterzijde er ven stroomde kou dere en drogere lucht over Dene marken naar het zuiden. De voorste begrenzing hiervan bereikte vrij dagmorgen ons land. De koude lucht wordt echter boven het be trekkelijk warme Oostzeewater tot even boven het vriespunt ver warmd. Van het Alpengebied breidt zich een zwakke storing in noorde lijke richting uit, hetgeen de aan voer van koudere lucht naar ons land wat zal versterken. De tem peraturen zullen dan ook opnieuw op een iets lager niveau komen maar zullen in het algemeen toch nog even boven het vriespunt lig gen, temeer daar er veel bewolking zal blijven, hetgeen de nachtelijke afkoeling tegengaat Boven noord-Scandinavië is nu een hogedrukgebied aanwezig van bijna 1040 mb. dat maar weinig van plaats verandert. Op de oceaan daarentegen breidt een nieuw groot depressiegebied zich langzaam in oostelijke richting uit. De hoofd kern er van blijft echter in de buurt van de zuidpunt van Groenland. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren: 2 dec.Maria Elltje, d. van Johannes Nieskens en Alida Titia Schepemaker; 1 dec.: Emile Henri Jean Marie, z. van Jacobus Adrianus Wilhelmus Cornelis van den Nieuwenhof en Mathilde Ida Cornelia van Waelsden wonende te Renesse; 5 dec.: Martina Jacoba, d. van Jacob de Blij en Tini Agatha Tak; 6 dec.: Pieter Jan, z. van Jan Cornellis Hanse en Elizabeth Ka- tharina Lievaart wonende te Brou wershaven; 8 dec.: Marinus, z. van Clement den Engelsman en Alida Jacoba Krijger wonende te Noord gouwe; 8 dec.: Gerrit Jan, z. van Janus Nagelkerke en Antonette Markerink. Gehuwd: 2 dec.: Benjamin Willem Schot, 23 jaren en Cornelia Adriana Wilhelmina Ringelberg, 19 jaren. Overleden: 5 dec.: Kornelia Fokker, 87 j., wed. van Johannis Steenland, wonende te Dreischor; 6 dec.: Dirk van den Boom, onge huwd, 62 j. Sclieepvaartberichten Albireo, 8-12 t.a. Swinemünde. Korenia (t.), 8-12 te Puerto La Cruz Lemsterkerk, 8-12 te Port Sudan. Limburg, 8-12 te Los Angeles. „De Lichtboei" van bet Leger des Heils Voorbereiding tot Kerstactie (Ingezonden). Sint Nlcolaas is weer verdwenen uit Zierikzee, dus ook uit de Licht boei, waar hij 350 jongeren ont haalde op lokkers, poppenkastspel en film. De voorbereidingen voor de kerstfeestvieringen zijn in volle gang Er zullen kerstfeesten ge houden worden met kleuters, meis jes, jongens, padvinders, rijpere jeugd, scholieren, kinderen van de zondagsschool en de leden van de vrouwenbond. Daarnaast zullen zieken en ouden van dagen een surprise ontvangen alsU ons helpt om de kerst- collecte te laten slagen, die gehou den wordt maandag en dinsdag a.s. Mocht U niet thuis zijn, U kunt uw bijdrage storten in de kerstpot- ten, die donderdag en zaterdag, 15 en 17 dec. staan. Ook kunt U uw gift storten op postgiro no. 378335 tn.v. het Leger des Heils, Zierik zee. Bij voorbaat onze hartelijke dank Laat met Kerstmis, het feest van het Licht, iedereen van dal Licht iets mogen bemerken. Verwachting tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt Overwegend droog en zwaar be wolkt weer, zwakke tot matige, langs de waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind tusen noord-oost en oost. Opnieuw iets lagere tempera turen. 10 dec. Zon op 8.37, onder 16.29. Maan op 23.50, onder 12.46. 11 dec. Zon op 8.38, onder 16.29. Maan op 13.09, onder 12 dec. Zon op 8.39, onder 16.29. Maan op 0.56, onder 13.33. Laatste kwartier: 11 dec. te 10.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 10 dec. 7.10 v.m. 11 dec. 7.58 v.m. 12 dec. 8.57 v.m. BROUWERSHAVEN: 10 dec. 7.02 v.m, 11 dec. 7.52 v.m. 12 dec. 8.49 v.m. Doodtij: 13 dec. HET WEEROVERZICHT 19.49 n.m. 20.48 n.m. 21.58 n.m. 19.22 n.m. 20.20 n.m. 21.26 n.m. Ingezonden mededeling DISTRIBUTORS FOR HOLLAND: ALVANA IMPORT COMPANY Alleen. Roxy combineert edele tabakken met het dunste papier. Door dit ragfijne Elfin papier komt de zuivere smaak van nobele ta bak volledig tot z'n recht. NIEUW „KLAAR-OPEN" PAKJE In 'n wip elk Roxy pakje openl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2