SPIONNE IN PLASTIC Raad van Serooskerke wil geïnformeerd worden over houding Zierikzeese raad Vergadering gemeenteraad Eikerzee Duyvis z1er1kzeesche nieuwsbode donderdag i december iwo n». iwss marktberichten Eet er beter, gezelliger, lekkerder van - met slaolie werkloosheid iets toegenomen DE VLEESKEURINGSDIENST Nieuw ontwerp uitbreidingsplan ingediend Ingezonden mededeling Do raad der gemeente Seroos kerke kwam in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van. wnd. burgemeester J. Klompe. Bij de opening der vergadering herinnerde de voorzitter aan de verkiezingen van de raad voor de nieuwe gemeente Westerschouwen, waarbij de heer M. Geluk als lid is gekozen en voorts aan de be noeming van de gemeentesecretaris de heer G. A. Haringman, tot tij delijk secretaris van de nieuwe ge meente. Spreker feliciteerde beide heren hartelijk met hun benoemin gen zei vervolgens, dat Serooskerke (Smet deze benoemingen de be hartiging van haar belangen in het nieuwe bestel met vertrouwen te gemoet mag zien. De heer Geluk zeide daarop de voorzitter dank voor diens felici tatie, waarbij hij meedeelde zoveel mogelijk met de belangen van Se rooskerke rekening te zullen hou den, waarbij echter niet uit het oog verloren moet worden, dat hij evenzeer rekening moet houden met de belangen van het overige gebied van de gemeente. De gemeentesecretaris dankte daarna de voorzitter eveneens voor diens hartelijke gelukwensen en zeide zijn benoeming te zien als een waardering van het hoogste be stuurscollege van d© provincie voor zijn werk als gemeentesecretaris in de afgelopen 30 jaren en voorts dankbaar te zijn voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij zeide toe in zijn nieuwe functie ook zoveel mogelijk rekening te zullen houden met de belangen van Serooskerke. De affaire van de Vleeskeuringsdienst Vervolgens bracht de voorzitter verslag uit van de door hem be zochte algemene vergadering van de vleeskeuringsdienst. Deze ver gadering heeft zich in de eerste plaats bezig gehouden met de re organisatie van de dienst, waarbij de eigenaardige figuur is bespro ken dat de gemeenteraad van Zie- rikzee de bevoegdheid heeft om de besluiten van de algemene verga dering niet goed te keuren. Besloten werd de gemeente raad van Zierikzee te verzoe ken de reden mee te delen, waarom het in een vorige ver gadering van het algemeen be stuur vastgestelde salaris van het hoofd van dienst niet werd overgenomen. Het probleem inzake de neven functie van de hulpkeurmeester de heer L. Evertse, is inmiddels opge lost door de beëindiging daarvan. Voorts bracht de voorzitter ver slag uit van het behandelde in de vergadering van het algemeen be stuur van de centrale dienst Noord- Zeeland, alsmede van het verhan delde in het algemeen bestuur van de Beatrixschool te Zierikzee. Ingewilligd werd het verzoek van de sportvereniging „Velocitas" alhier om gedurende het jaar 1961 het sportterrein en het dorpshuis te mogen gebruiken op dezelfde voorwaarden als tot dusver. Verbetering waterafvoer In behandeling kwam daarna het verzoek van de diaconie der Ned. Herv. gemeente om de water afvoer bij de woning van wed. Be- zuijen te verbeteren. De voorzitter had de situatie ter plaatse bezien, doch zeide niet begrepen te hebben waaruit de overlast bestaat. De heer M. J. Bouwman licht het ver zoek nader toe en deelde mede, dat voorheen voor 't pad naast de wo ning een zinkput was, doch nu de weg is opgehoogd het regenwater niet weg kan. De voorzitter zei daarop toe zo mogelijk verbetering te doen aanbrengen. Afgewezen werden de verzoeken respectievelijk als lid °m finan ciële bijdrage van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van het rëvalida- iiecentrum van de Johannastieh- ting te Arnhem. Ontwerp uitbreidingsplan Kennis werd genomen van een nieuw ontwerp van het uitbrei dingsplan, waarbij rekening is ge houden met een niet te bebouwen strook grond van 75 meter langs de provinciale weg naar Haamstede en 40 meter langs de weg naar Re- nesse. Op een verzoek van de beheerder van de plaatselijke bibliotheek om toekenning van een subsidie werd gunstig beschikt. Besloten werd hiervoor f 25 te voteren. Goedgekeurd werden de rekening 1959 en de begroting 1961 van het Burgerlijk Armbestuur. Tot nieuw lid van dat bestuur werd gekozen de heer W. D. Berre- voets, wegens periodieke aftreding en wegens vertrek van de heer J. Klompe. Aan mej. E. Clarisse werd m.i.v. 1 januari a.s. op haar verzoek eer vol ontslag verleend als onderwij zeres tevens wnd. hoofd der open bare lagere school, waarna aan de orde kwam de voorziening in de vakature. Aan de vergadering wer den overgelegd de 9 sollicitatie- stukken alsmede het bericht van de inspecteur van het lager onder wijs en de voordracht van b. en w. tot benoeming van mevr. T. E. G. Sipkes-de Vries te Amsterdam. De voorzitter besprak de ver schillende sollicitaties en deelde mee, dat het b. en w. ten zeerste spijt dat het huidige tijdelijke waarnemend hoofd de heer J. van Bijlevelt niet voor benoeming voor gedragen wordt, omdat deze nog niet volledig bevoegd is en boven dien zijn militaire dienstplicht nog moet vervullen. Woningwensen Omtrent de sollicitatie van mevr. Sipkes zei spreker, dat zij ook nog Aanbesteding aanleg riolering Scharendijke De raad van Eikerzee kwam dinsdagmorgen in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. Afwezig waren de leden M. A. Gaanderse en J. Lem- som. Van de Stichting Nieuw Schou- wen-Duiveland werd uit de gelden van de boomplantactie ontvangen een bedrag van f 257. De vraag is gerezen of bij de verdeling soms een vergissing gemaakt is, gelet op de bedragen, welke andere ge meenten ontvangen hebben. Door de Stichting is een onderzoek ter zake ingesteld. Mededelingen worden gedaan met betrekking tot gehouden ver gaderingen van de Centrale Werk plaats Schouwen-Duiveland, het Rode Kruis Ziekenhuis Schouwen- Duiveland, de Beatrixschool te Zierikzee. Wethouder Gaanderse zal de gemeente vertegenwoordi gen bij de op 14 december a.s. te houden vergadering van het alge meen bestuur van het ziekenhuis ..Schouwen-Duiveland" te Noord- gouwe (in liquidatie). In deze ver gadering zal aan de orde komen de openbare veiling van gebouwen en grond te Noordgouwe. Reorganisatie Centrale Dienst De voorzitter brengt verslag uit over de door hem bijgewoonde ver gaderingen van het algemeen be stuur van de Centrale Dienst Noord Zeeland met betrekking tot de voorgenomen reorganisatie van de dienst en de toekenning van een uitkering over de jaren 1948 t.m. 1952 aan de directeur wegens ach terstallig salaris. Wegens genoten particuliere inkomsten zonder dis pensatie zal het voorstel tot het doen van de uitkering over bedoel de jaren waarschijnlijk worden te ruggenomen. Over de reorganisa tie van de Centrale Dienst zullen de raden der nieuwe gemeenten een beslissing moeten nemen. Op verzoek van de voorzitter licht de secretaris het sanerings rapport en de saneringsbegroting betreffende het rusthuis „Duin oord" te Haamstede toe. De raad is unaniem van me ning, dat het bevreemdend is, dat de pensionprijzen voor personen, die voor rekening van diensten voor maatschap pelijke zorg of diaconieën zijn opgenomen worden verhoogd met f 60 per maand en voor anderen, die reeds zijn opge nomen, slechts met f 15 per maand. Door de voorzitter wordt even eens verslag uitgebracht over de algemene vergadering van de Vleeskeuringsdienst, welke op 1 december jl. werd gehouden. Op zijn verzoek verkrijgt de heer de Vrieze enkele inlichtingen over de bezoldiging van het hoofd van dienst. Op verzoek van Ged. Staten van Zeeland besluit de raad tot intrek king van de in de vergadering van 26 juli 1960 vastgestelde verorde ning op de heffing van een riool belasting in de gemeente Eikerzee. Aanbesteding aanleg riolering Ter tafel komt het door de Cen trale Dienst bestedingsklaar ge maakte plan tot aanleg van een riolering te Scharendijke, waarbij inbegrepen het dempen van enkele onwelriekende sloten. De raad be sluit tot openbare aanbesteding, welke op 16 december 1960 zal wor den gehouden ln het gemeentehuis. Op voorstel van b. en w. besluit de raad aan het bestuur der Chr. Nationale Kleuterschool te Scha rendijke gelden toe te staan voor aanschaffing van een oliekachel in het leslokaal. In de vorige raads vergadering was afwijzend beschikt op een soortgelijke aanvraag. Be paalde omstandigheden, waaronder een lange lijst van wensen met be trekking tot de haar toe te wijzen woning heeft overgelegd. Na inge wonnen advies van de districtsop zichter zijn b. en w. bereid aan een aeel der wensen tegemoet te komen. Alle leden betreuren het ten zeer ste dat de heer van Bijlevelt niet benoemd kan worden, ondanks het feit, dat hij een goed onderwijzer blijkt te zijn en bij de bevolking een zeer goede indruk maakt. Na enige bespreking werd be sloten mevr. Sipkes te benoemen tot hoofd der openb. lagere school alhier en tot tijdelijk vakonderwij zeres mevr. J. W. van Bijlevelt- Joosse. Aan Gebrs. Broere N.V. te Dor drecht werd vergunning verleend tot het oprichten en exploiteren van 2 benzinepompen voor het per ceel van smederij Polderman. Vastgesteld werd daarna de 2e en 3e begrotingswijziging 1959 en aangeboden werden de gemeente rekeningen 1958 en 1959. Besloten werd het perceel bouw land, gelegen in de hoek van de Dorpsweg en de Zandweg, voor het jaar 1961 te verhuren aan de heer A. C. Quist. Om behoud van de school Vervolgens werd besloten de minister van Onderwijs te verzoe ken voor het jaar 1961 ontheffing te verlenen voor opheffing van de school. Hierna werd na enige discussie besloten aan de kerkvoogdij het perceel grond te verkopen, waarop het voormalig gemeentehuis heeft gestaan, voor de prijs van f 10. Tenslotte deelde de heer Bouw man mee, dat door de jeugd enige ruitjes van de kerktoren zijn stuk gegooid. De voorzitter zegde toe hierover met de politie overleg te zullen plegen. Ingezonden mededeling Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak Veemarkt ROTTERDAM, 6-12. Aanvoer 2416 stuks vee (weektotaal 4186), t.w.: 550 vette koeien en ossen; 463 stuks gebruiksvee; 167 vette kalveren; 240 graskalveren; 513 nuchtere kalveren; 15 varkens; 54 lopers; 95 biggen; 59 paarden; 7 veulens; 225 schapen en lammeren; 28 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,90-3,20, f 2,60-2,90, f 2,40- 2,60; vette kalveren f 3,00-3,30, f 2,70-3,00, f 2,50-2,70; slachtpaar- den f 2,20-2,00-1 70. Prijzen per stuk: graskalveren f 420-320-220; nuchtere kalveren f 70-65-55; lopers f 98-80-60; big gen f 50-40-35; schapen f 125-95- 85; lammeren f 115-90-80; kalf- en melkkoeien f 1250-1100-900; vare koeien f 820-700-600; vaarzen f 900- 700-600; pinken f 550-450-400. een duidelijke toelichting van het schoolbestuur, geven thans aanlei ding tot inwilliging van de aan vraag. De begroting voor 1961 voor het Burgerlijk Armbestuur van Eiker zee wordt na toelichting van de cij fers door de raad goedgekeurd. Geraamd is een gemeentelijke sub sidie van f 8.000. De raad besluit tot afkoop van het erfpachtsrecht van een per ceeltje grond van het Waterschap Schouwen op de hoek van de Plat- teweg-Dorpsstraat voor een bedrag van 25 maal de canon of f 6,25. De rondvraag In de rondvraag vestigt de heer Viergever de aandacht op water overlast bij de gemeentewoning Carlstraat 5 (M. P. van der Weele) en tevens op zijn tuingrond door het dichten van een greppel. Do voorzitter zegt toe, dat door het léggen van buizen maatregelen ge nomen zullen worden. De heer de Vrieze wijst op de modder bij de bushalte te Scha- ïendijke B. en w. zullen onderzoe ken of het leggen van tegels ter plaatse nodig is. Toeristisch bezoek van tien Papoea's aan Nederland SCHIPHOL, 6-12. Tien Papoea's, 8 mannelijke en 2 vrouwelijke, die een uitnodiging van de K.L.M. heb ben aanvaard om met de eerste of ficiële vlucht van een DC-8 ma chine naar Biak op de terugweg mee te vliegen naar Nederland, zijn vanochtend op Schiphol aange komen. De K.L.M. heeft bovendien aangeboden de terugreis op 23 de cember a.s, naar Nieuw Guinea voor haar rekening te nemen. De voor deze reis uitverkoren Papoea's die uit alle delen van Nieuw Gui nea komen en mede door hun be roepen geacht kunnen worden een zo breed mogelijke representatie te vormen van de Papoea-bevolking, zullen gedurende ruim 2 weken op gouvernementskosten in Nederland verblijven. Zij zuilen hun intrek nemen in hotel „The New Corner House" in Den Haag. Auto-ongeluk eist vier doden SOMEREN, 6-12. Op de weg van Someren naar Heeze is een ver keersongeluk gebeurd, dat aan vier mensen het leven heeft gekost. Omstreeks zes uur reed een Duitse trailer, die op weg was in de rich ting Someren, door nog onbekende oorzaak tegen een boom. De aan hanger van de trailer drukte in zijn vaart de trekker dwars over de weg. De trailer kantelde vervol gens en kwam neer op een perso nenauto, waarin vier mensen za ten, zij werden allen op slag ge- -dood. De chauffeur van de trailer, K. W. H. uit Bottrop, bleef onge deerd, zijn bijrijder werd niet ern stig gewond. Ingezonden mededeling Indiaans graf afgegraven PARAMARIBO. Tijdens o/tfro- vingswerkzaamheden by de nieuw- bouw van het kantoor van de Bil- liton My. Suriname, werd in het schelpengedeelte op ongeveer an derhalve meter onder de oorspron kelijke hoogte van het terrein on geveer een halve meter onder het straatniveau) een menselijke sche del gevonden. Voorzichtig werd verder gegra ven en langzamerhand kwam een „prapie" (Indiaans graf) in vrij goede toestand en meerdere men selijke botten tevoorschijn, en voorts een gave en een beschadigde stenen bijl. Alleen het hoofd be vond zich in de „prapie", de rest van het lichaam moet gewoon in de aarde begraven zijn geweest. In de omgeving van de „prapie" vond men houtskoolresten, die wellicht een aanwijzing kunnen geven om trent de ouderdom van de vondst. De schedel zal waarschijnlijk naar Nederland worden gezonden om aan een wetenschappelijk onder zoek te worden onderworpen. Algerië in de Verenigde Naties NEW YORK, 5-12. De politieke commissie van de Verenigde Na ties is maandag begonnen met de behandeling van de kwestie-Alge- rië. De Franse delegatie was niet aanwezig. Frankrijk beschouwt de oorlog in Algerië als een binnen landse aangelegenheid. De voorzitter van de politieke commissie, sir Claude Corea van Ceylon, deelde mee dat de hoofden van drie leden-staten telegrammen naar de politieke commissie heb ben gezonden. Sir Claude - die deze staatshoofden niet bij name noemde - verklaarde dat het z.i. niet nodig was om de telegrammen voor te lezen, omdat de staten in kwestie in de politieke commissie zijn vertegenwoordigd en hun af gevaardigden eventueel het woord kunnen vragen. Geen der afgevaardigden vroeg echter het woord. Actie tegen geknoei met BUMA-lijsten AMSTERDAM, 5-12. De opspo- ringsdienst van het Bureau voor Muziek Auteursrecht (B.U.M.A.) te Amsterdam gaat in samenwerking met rijks- en gemeentepolitie een verscherpte actie voeren tegen „het geknoei met B.U.M.A.-programma- formulieren". Gebleken is dat vele orkestleiders de lijsten onjuist in vullen en tekstdichters uit de au- teursrechtenpot (voor amusements muziek anderhalf miljoen gulden per jaar) meer geld ontvangen dan waarop zij recht hebben. Dit mis drijf (bedrog of valsheid in ge schrifte) kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 5.000,—. In tachtig gemeenten te hoge broodprijs DEN HAAG, 6-12. Thans resteert nog een tachtigtal gemeenten, met te zamen rond 500.000 inwoners, waar bij controle door de economi sche centrale dienst te hoge brood prijzen zijn geconstateerd. Het be treft hier uitsluitend kleine en merendeels zeer kleine gemeenten. De pogingen om de betrokken bak kers door overreding te brengen tot aanpassing van de broodprijzen worden voortgezet. Dit deelt minis- :er de Pous aan de Tweede Kamer mee. Chroesjtsjef heeft kou gevat LONDEN, 6-12. De Sowjet-Rus- sische eerste minister Nikita Chroesjtsjef ligt ziek te bed. Hij heeft een koude op de borst gevat en hij heeft een lichte tempera- tuursverhoging. Zijn vrouw heeft dit, volgens het te Londen verschij nende Britse communistische dag blad „Daily Worker" medegedeeld aan personen, die het huis van de Sowjet-premier bezochten. De Japanse bevolking Het kabinet van de Japanse mi nister-president heeft maandag meegedeeld dat de bevolking van Japan sedert het begin van deze eeuw meer dan verdubbeld is. Het land heeft thans 93.406.000 inwo ners. Alleen China, India, de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten hebben een grotere bevolking. Bij het begin van deze eeuw had Japan 43 820.000 inwoners en in 1940 73.114.000. DEN HAAG, 3-12. De geregis treerde arbeidsreserve is in novem ber met ruim 5000 mannen toege nomen. Volgens een opgave van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid was de geregis treerde arbeidsreserve eind novem ber 32.968 mannen tegen 27.847 eind oktober. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4 342 tot 4.228. Het aantal openstaande aanvra gen was eind november voor man nen 59.338 (eind oktober: 63.371) en voor vrouwen 35.714 (36 631). Ver deeld over de provincies was de geregistreerde arbeidsreserve: Gro ningen 3.221 (okt. 2.471), Friesland 3.305 (2 344), Drente 3.183 (2.434), Overijssel 2.837 (2 128), Gelderland 2.797 (2.435), Utrecht 1.223 (1.177), Noord Holland 4 119 (3.799), Zuid Holland 5 394 (5.098), Zeeland 1.054 (928), Noord Brabant 4.023 (3.353) en Limburg 1.812 (1.680). Ingezonden mededeling zie adverieniie op pagina 7 Uit cijfers over het toeristen verkeer in België blijkt, dat on danks het slechte weer deze zomer 25 procent meer Nederlanders dan in 1959 een deel van hun vakantie aan de Belgische kust heeft door gebracht. De Belgische zeekust blijkt trouwens steeds meer Neder landers te trekken. De afgelopen zeven jaar is het aantal Nederlan ders in de Belgische badplaatsen met bijna 150 procent toegenomen. President Tsjombe van Katan ga heeft maandag op een receptie in het gebouw van de Katangese permanente vertegenwoordiging in Brussel medegedeeld, dat hij ko ning Boudewijn door Katangese vaklieden bewerkte edelstenen zal aanbieden als „bewijs van de er kentelijkheid van het Katangese volk jegens de Belgische vorst". DEN HAAG. In Den Haag is de 14-jarige Maria M. de Blok door een melkwagen met aanhang aan gereden en gedood. FEUILLETON (33) Er werd nu gesproken over koe tjes en kalfjes, over Tom's werk en ervaringen en het bleek dat hij in derdaad een onderhoudend causeur kon zijn. Van lieverlede kwam het gespek echter weer op Bonnard en zijn bedrijf, want Tom wilde in zijn reportages graag een primeur verwerken, bv. over iets wat Bon nard juist had ontdekt en dat nog nooit eerder bekend was geworden. Zoiets zou zijn artikel grote waar de verlenen, vertelde hij en van daar dat hij nog eens op het onder werp terugkwam. Louise begreep dat hij als repor ter eigenlijk wel op dat soort din gen uit moest zijn, maar ze zei toch dat het haar speet, maar dat ze zich daar in 't geheel niet in verdiepte. Ook voor deze dingen moest hij maar bij Bonnard zélf aankloppen. Tom was daar verwonderd over. „Maar meisje, jij bent toch ana liste. Je weet van scheikunde zo veel af. Interesseert het jou dan helemaal niet wat Bonnard pro beert te vinden of te maken? Doe jij je werk dan automatisch, louter en alleen om zoveel frank per maand?" Louist gaf een diplomatiek ant woord. „Natuurlijk niet. Maar je vergeet, dat plastics verbazend in gewikkelde stoffen zijn met dui zenden varianten. Natuurlijk inte resseert het mij wat Bonnard pro beert te vinden, namelijk betere of goedkopere plastics Maar wat voor belang zou ik er bij hebben hem bij zijn onderzoek op de voet te vol gen, gesteld al dat ik het kon? Ik wens mijn hersens niet voor niets te pijnigen". Dit antwoord scheen Tom te vol doen, maar Louise dacht het hare van zijn belangstelling. Toen het half elf was stelde ze voor om op te breken. Bonnard was nog steeds aanwezig en in druk gesprek ge wikkeld met zijn vrienden. Het ging er vrolijk toe, maar Louise voelde, dat hij naar haar keek, toen ze passeerde. Toen ze de volgende dag Tom's verzoek overbracht, zei Bonnard: ,jZol Ben jij de pleitbezorger? Kan die jongeman zijn eigen boontjes niet doppen en persoonlijk een en ander met mij overleggen?" Louise schrok. „Pardon, hij heeft er gisteren al over opgebeld, maar toen was u er niet. Vandaag is hij op reis, zodat hij noch komen noch bellen kan. Ik heb daarom beloofd zijn verzoek over te brengen". Daarmee was de kwestie van de baan. Bonnard was genoeg zaken man om de kosteloze reclame die eventueel in Becker's reportage kon schuilen, niet af te slaan. Toen Louise hem vertelde over Tom's pogingen om via haar een geheimp. je over Bonnard's experimenten los te peutören, glimlachte hij zelfs even. ,*Pas op voor die jongeman", zei hij alleen maar, dubbelzinnig. Een paar dagen later was er een feestavond van de personeelsver eniging. Louise was enige weken geleden in het bestuur gekozen, hetgeen een tactische zet was, aan gezien ze zoveel contact met de baas had en Dumoulin bijna nooit op een vergadering verscheen. Von Halle, de bedrijfsleider, die in de fabriek de scepter zwaaide, was voorzitter. Hij en Kruger, de vor men- en mallenmaker, waren de twee voormannen in de onderne ming met wie Bonnard alles recht streeks besprak. Kruger was een stil en eenzelvig man van in de veertig, maar een goed vakman. Von Halle, een jong middelbaar technicus daarentegen was de op gewektheid zlf. Louise, die een af keer had van stille eenzelvige figu ren, mocht hem graag en antwoord de altijd vrolijk op zijn luidruchti ge groet als ze door de fabriek kwam. Verder was ze ook goed be vriend met de twee typistes, Thea en Ilse, die haar af en toe in het kantoortje gezelschap hielden, maar de meeste tijd doorbrachten op de inpakafdeling, omdat Bon nard er weinig correspondentie op na hield en zeer veel dingen tele fonisch afdeed. Hij had nu eenmaal een hekel aan paperassenrommel en onnodige brievenschrijverlj. Met al deze zo uiteenlopende ty pen zou Louise nader kennis ma ken en ze verheugde zich al bij voorbaat er op. Haar chef zou ook vast en zeker komen; hij had nog nooit één avond van de personeels vereniging overgeslagen en gedroeg zich dan geheel als d© gelijke van zijn medewerkers. Zoiets kan een driecteur populair maken, maar het kan hem ook zijn prestige kosten. Van dat laatste had Louise echter nooit iets bemerkt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5