Schouwen's Westhoek in het water IIed.ena.vond. 9 uur: The Great Sebastians KANTONGERECHT ZIERIKZEE STAD EN PROVINCIE Het „barricadenproces" in Frankrijk Ingezonden mededeling Een T.V.-blljspel van Howard Lindsay en Russell Crouse Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur I 8.3S PER hele liter In de handige kneeplles GENEVER I WF| de geheide geheide van Wynand Fockink - Anno 1679 Caféhouder schonk borrels aan 15-jarige Strenge straffen voor verkeersovertreders De Zierikzeese caféhouder C. W. G. is woensdagmorgen op de zit ting van het Kantongerecht wegens verkoop van sterke drank (cognac) aan een vijftienjarige jongeman veroordeeld tot een geldboete van f 100 of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. W. E. van Vlo ten, nam de caféhouder zijn han delwijze en houding zeer kwalijk. De rechter was vooral niet te spre ken over het feit dat G. wist dat de jongen nog slechts 15 jaar was, daar hem dit door de politie onder ogen was gebracht. Niettegenstaan de hij dus wist in overtreding te zijn, schonk G. de jongen vrij re gelmatig een borrel, zodat hij zelfs een keer behoorlijk dronken werd. De officier van justitie, mr. J. L. Andraea, laakte in zijn requisitoir vooral het laatste feit en eiste een boete van f 75 of 15 dagen. De kantonrechter vond dit echter te zachtzinnig opgetreden en deed er f 25 bij. G., ontkende de leeftijd van de jongen te hebben geweten. „Anders zou ik hem nooit geschon ken hebben", aldus de caféhouder. Een flinke straf werd (bij ver stek) opgelegd aan de havenarbei der A. M. H. uit Dreischor. Deze had afgelopen zomer te Haamstede getoond weinig respect te hebben voor de snelheidsbepaling voor bromfietsen binnen de bebouwde kom. Dit had vrij ernstige gevol gen, want op het rijwielpad van de Hoogezoom schoot H. tussen twee niets vermoedende wandelaarsters door, een Duitse toeriste kwam te vallen en werd gewond. Wacht meester Verwijs uit Burgh ver scheen ter zitting als gemachtigde van het slachtoffer en diende na mens haar een vordering in wegens gemaakte medische kosten, welke werd toegewezen. Bovendien werd H. veroordeeld tot twee geldboetes tot een bedrag van f 75 of 15 da gen hechtenis en bovendien tot ont zegging uit de bevoegdheid om mo torvoertuigen te besturen voor de tijd van zes maanden (onvoorwaar delijk). De monteur C. P. v. d. B. te Zie- iikzee had het ook te (verkeers)- bont gemaakt. Op 25 juli reed v. d. B. met een motor over de Kadeweg te Zierikzee met een gang van 75 80 km. Als er normaal gereden was was er misschien niets ge beurd maar de motor reed midden op de weg en de bestuurder keek achterom. Het gevolg was dat v. d. B. in gebreke bleef naar rechts uit te wijken voor een tegemoet komende personenauto, bestuurd door C. L. v. S., zodat een behoor lijke botsing ontstond. De officier constateerde dat de motorrijder bijzonder gevaarlijk had gereden en meende dat ook nu weer de onverzekerden de onver- antwoordeiijken zijn. De officier KERKNIEUWS Pleidooi voor kerkelijke eenheid in Amerika SAN FRANCISCO, 5-12. Ds. Eugene Carson Lake, leider van de Verenigde Presbyteriaanse Kerk en van de Oecumenische Beweging in d© Verenigde Staten, heeft zon dag in een preek te San Francisco een vereniging van vier Prote stantse Kerken in Amerika voor gesteld: de Episcopale, de Metho distische, de Verenigde Kerk van Christus en de Verenigde Presby teriaanse Kerk. Bij deze vier zijn 18.500.000 mensen aangesloten. vond het onjuist dat sommigen wel willen rijden maar geen verzeke ringspremie willen betalen. Hij achtte een strenge straf op zijn plaats en eiste een geldboete van f 75 of 15 dagen en ontzegging uit de bevoegdheid om motorvoertui gen te besturen voor de tijd van één jaar, waarvan drie maanden onvoorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, met als bijzon dere voorwaarde de verplichting het sluiten van een W.A.-verzeke- ring. Het vonnis was conform. (Voor het verdere verslag van deze zitting zijn wij helaas wegens plaatsgebrek genoodzaakt te ver wijzen naar ons volgende nummer). ZIERIKZEE Lezing Vereniging van Rechtzinnig Hervormden De Ver. van Rechtz. Hervormden alhier houdt op vrijdagavond 9 de cember a.s. weer een bijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsge bouw. Als spreker hoopt op te tre den ds. J. G. van Ieperen, Herv. predikant te Terheijden met als onderwerp: „Ben ik een levend ge tuige van Christus?" Voordracht- en muziekavond Z.V.U. De Z.V.U. brengt op woensdag 14 december a.s. een voordracht- en muziekavond in „Mondragon", te verzorgen door de voordrachtkun stenaar Albert Vogel en de pianist Willem Hielkema. HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1960. Geboren: 23. Anna Jacoba, d. van D. C. Stoutjesdijk en M. W. Tange man. Gehuwd: 18. Wilhelmus Frederi- cus Gerardus Joséphus van Zalm, 20 j. en Sara Rijnberg, 22 j. Overleden: 12. Pieternella Lege- maate, 54 j., echt. van L. Kloet. Ingekomen: 2. C L. Karelse uit Kapelle (Z.); 7. W. J. E Mooy uit Goes; 7. M. van Oosterom uit Goes; 7. L. Remmers uit Rijswijk; 11. A. J Viergever uit Eikerzee; 14. J. L. de Jonge uit Renesse; 25. P. de Jonge uit Kapelle (Z.); 28. J. C. van Damme uit Rotterdam. Vertrokken: 1. K. H. van der Wijk en echtg naar Den Helder; 3. A. van Beveren naar Zierikzee; 4. M. A. van der Maas en gez. naar Duivendijke; 18 P. L. van de Velde en echtg. naar Sliedrecht; 29. P. C. Kort en gez. naar Kerkwerve; 29. J. F. W. Nederkoorn en dochter naar Amsterdam: 30. W. Timmers naar Zierikzee. NOORDGOUWE Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1960. Geboren: 12. Maria Matthea Ka rin, d. van J. W. Roskam en M. C. van Dongen (geb. te Zierikzee). Ingekomen: 1. H. ten Broeke van Serooskerke (Schen C. A. Klompe van Serooskerke (Sch.). Vertrokken: 17. R. G. Jousma naar Eist (Gld.). NIEUWERKERK Propagandamiddag Ned. Padvindsters Gilde Voor 1953 bestond er te Nieu- werkerk een bloeiende afdeling van het Ned. Padvindsters Gilde. Het N.P.G. betreurt het dat deze afde ling is opgeheven en meent dat het zeker in een behoefte zou voor zien, indien er te Nieuwerkerk weer een afdeling zou worden op gericht. Om de ouders nog eens een duidelijk beeld' te geven van het werk in NP.G-verband wordt op vrijdag 9 december a.s. in „Ons Dorpshuis" een propaganda-mid- dag gehouden. Dia's zullen worden vertoond, die op het padvindsters- werk betrekking hebben. Gehoopt wordt op een goede belangstelïihg. SIRJANSLAND In d'e jongste voetbaltoto had de heer L. Fluijt 11 van de 13 uit slagen goed geraden, zodat hij in de prijzen valt. NOORDWELLE Sint Nicolaasfeest o.l.-jchoo! In verband met drukke werk zaamheden was Sint Nicolaas eerst dinsdagavond in staat een bezoek aan de o l.-school te brengen. In een feestelijk en eivol lokaal mét kinderen, ouders en belangstellen den, alsmede de wethouders en haast alle raadsleden betraden twee zwarte Pieten het podium, hun baas was echter nog nergens te zien. Na een speurtocht van een der Pieten bleek de goede Sint onderweg naar de nieuwe school, die echter nog niet voltooid is. Na zijn aankomst te bestemder plaatse sprak mevr. Elenbaas-Kik een wel komstwoord, in het bijzonder tot de genodigden, w.o. de gemeente secretaris de heer G A Haringman. Na het zingen en strooien van pe- perbollen brachten de kleintjes enige schetsjes op aardige wijze, met „De melkboertjes" als uitblin ker. Na een tractatie in de pauze voerden de grotere kinderen het rpel „De toverharp" op. De costu- mering was weer zeer goed. Bij hét uitdelen der pakjes sprak de Sint een prijzend of vermanend woord tot de jeugd, waarbij hem het oude grote boek goed van pas kwam. Bijzonder te spreken was de Sint over het onderwijzend personeel, dat dan ook een presentje mocht ontvangen. Onder gezang van de kinderen nam de goedheiligman hierna afscheid van de kinderen met een hartelijk „tot weerziens in de nieuwe school". BRUINISSE De winkelweek De winkelweek te Bruinisse be hoort weer tot het verleden. Insi ders menen dat de deelname van het publiek niet zo groot was als anders. Het spel „Welk paard wint" was niet in staat net zoveel enthou- slasmé op te wekken als de vroe ger zo vertrouwde winkelweek bonnen met de bekende dagprijzen en zijn honderden fraaie prijzen, die uitgesteld ln een etalage in de Ring, steeds weer kijkers wist te iokken. Nu niets van dit alles, ter wijl ook het weer niet meewerkte om er 's avonds op uit te trekken. Het zoeken van een fout in de aan plakbiljetten bleek voor velen een moeilijke bezigheid; de vossen jacht viel tengevolge van de vele regen letterlijk in het water. Maar de attractie, waarbij uit in de eta lage liggende letters een slagzin moest worden gevormd, werd een veel groter succes. Hierbij waren 160 goed© oplossingen. VELE BOOMGAARDEN STAAN BLANK WESTHOEK WORSTELT NU OOK MET TEVEEL AAN HEMELWATER WESTHOEK, 6-12. Het ln 195» zo vurig begeerde regenwater, wordt ln 1960 tot een kwelling. De gron den immers zijn reeds lang verza digd met vocht, maar wat wordt er nog niet over uitgestort. Voor de Westhoek gaat het naar een be langrijke financiële strop toe. Hier en daar zitten nog aardappelen in de grond, of liever in het grondwa ter, want daar komt het in de prak tijk wel op neer. Het restant van deze oogst is verloren. Op de bie tenvelden wordt nog geworsteld om te redden wat te redden is. In deze strijd is het oude ver trouwde paard overwinnaar, want oe I pk. kijkt minachtend neer op zijn 40 a 50 maal sterkere rivalen, die tot aan de assen in de modder blijven steken. Ontbreken de vier voeters, dan staan soms twee, drie trekkers achter elkaar om een half vrachtje bieten het land af te slepen. Uiteraard komt dit de structuur van de nauwelijks gene zen grond niet ten goede. Eén ge vulde bietenwagen draagt een last van 3000 kg. netto, maar er is veel modder bij en met 10 30 procent tarra moet wel worden gerekend. Een rekensommetje leert dat met de wagen dus ook een 750 kg. kost bare klei van het land verdwijnt. Wordt het niet snel en langdurig droog, dan wordt de „duizend- grens" gepasseerd, d.w.z. 1000 mm. regenwater, hetgeen 300 mm. meer is dan het gemiddelde voor ons land. De Westhoek is al aan de 900 mm. toe, waarvan 600 mm. viel in de laatste vijf maanden. Wat de peilbronnen leren Bekijken we nu eens een van de vele peilbronnen in de Westhoek, waar we reeds eerder (met de droogteverschijnselen) voorbeelden van gaven. Nemen als voorbeeld de put in de boomgaard van de da mes Janse op 14 november. Deze put bestaat uit 3 peilingen, een on diepe en 2 diepere. In 1956 was de stand op 14 nov. 2,16 meter, in 1957 ook 2,16; in 1958 2,25; in 1959 2,60 (droogte) en in 1960 1,95. De 2e peiling gaf de volgende cijfers: 56: 6,82; 57: 6,83; 58: 6.78; 59: 6,98 en 60: 6,55. De 3e: 56- 6,75; 57: 6,75; 58: 6,91; 59: 7,10 en 60: 6,65. Bij een peiling in de boomgaard van de heer I Zijta waren deze cijfers ook op 14 nov. in 1956: 3,56; 57: 3,59; .58: 3,57; 59: 3,84 en 60: ;,20. Dezelfde bron zullen we ook eens over een gedeelte van 1960 be kijken en we zien daarbij het grondwater sterk stijgen. Op 14 mei: 3,94; 28 mei 3,76; 14 juni 3,86; juni 4,06; 14 juli 3,95; 28 juli 3,95; 14 aug. 3,87; 29 aug. 3,80; 14 sept. 3,77; 28 sept. 3,65; 14 okt. 3,46; 28 okt. 3,35; 14 nov. 3,20 en 28 nov. 3,09. Een meter verschil Een constante waterhuishouding is voor elk gewas zeer bevorder lijk ,doch als zomer en winter on geveer een meter verschillen, dan moet er iets fout gaan. Een boom zoekt met zijn wortels naar water, doch als er teveel water komt staat de boom met zijn voeten of wortels in het water. Er treden dan rottingsverschijnselen op en de oogst wordt minder. Het is in de Melkprijsgarantie 1959-60 Voorschot op eindafrekening DEN HAAG, 6-12. Begin volgen de week, zo deelt het ministerie van landbouw mee, zal aan de melkveehouders een voorschot op de eindafrekening van de melk prijsgarantie worden verleend van f 0,50 per 100 kg. melk plus f 0,13 per procent vet per 100 kg. melk. Dat is in totaal ongeveer een cent per kg over de in het verstreken melkprijsjaar november 1959-no- vember 1960 afgeleverde melk. Gedurende het melkprijsjaar ont vingen de veehouders reeds een voorschot van ongeveer drie cent per kg. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In het ziekenhuis aan de Zuidwal is de 76-jarige R. Ph. Schenkel uit Den Haag overle den aan de verwondingen, die hij jl. woensdag opliep, toen hij in de Groot Hertoginnelaan in Den Haag tegen een tram van lijn 7 botste. ROTTERDAM. De burgemeester van Oslo, de heer Bruynjulf Buil, zal op maandag 19 december a.s. voor het Rotterdamsd* stadhuis het traditionele kerstgeschenk, een kerstboom, overdragen aan het ge meentebestuur van de Maasstad Het is dit jaar de tiende keer dat deze plechtigheid plaats vindt. AMSTERDAM. Ook de burge meester van Amsterdam heeft zich met het vraagstuk van de politie- salariëring bezig gehouden. Hij heeft op 23 september jl. een „drin gend betoog gericht" tot de minis ter van binnenlandse zaken om zo spoedig mogelijk tot een rechtvaar dige salariëring voor de politie te geraken. HORST. In het St. Anthonius- ziekenhuis te Horst (L.) is overle den de 21-jarige J. van Veghel, die zondagavond bij een auto-ongeluk op de Venlosewcg te Horst ernstig werd gewond. boomgaarden zo dat bij aanplant gedraineerd wordt, doch verder wordt er niet of weinig meer naar gekeken; de buizen komen vol haarwortels en geraken verstopt. Het gevolg is, dat vele boomgaar den zelfs op droge percelen blank staan. Er zijn zelfs al kwekers die met zware motorpompen het wa ter uit hun bedrijven pompen. Ver der wordt er op verschillende plaatsen getracht de oude drain- reeksen weer op gang te brengen. Voor de agrariërs in de West hoek is en zal 1960 als jaar van grote uitgaven in verband met wa teroverlast in de historie bekend blijven, ,,'t Kan verkeren!" PARIJS, 7-12. Jean Gaillot, de verdediger van de voortvluchtige Pieixe Lagaillarde, heeft woens dag voor de krijgsraad te Parijs, die de zaak van de barricaden be handelt, verklaard, dat hij de ver dediging van Lagaillarde zal neer leggen. De Nationale Vergadering heeft met 424 tegen 21 stemmen besloten de parlementaire onschendbaar heid van Lagaillarde op te heffen. Bijna 88.000 inwoners van Na gasaki - ruim een kwart van de to tale bevolking lijden nog steeds aan de gevolgen van de kernont ploffing na het bombardement op de stad in 1945, zo heeft het stads bestuur woensdag meegedeeld. DEN HAAG, 7-12. Zoals te ver wachten was op grond van enige uitingen van ongenoegen die zich de laatste weken hebben geopen baard ln enkele metaalindustrieën als gevolg van de houding der re gering ten opzichte van de bi) het college van rjjksbemidelaars inge diende loonvoorstellen van de vak- raad voor de metaalindustrie, heb ben zich de eerste dag na het defi nitief afwijzende standpunt van de regering in een aantal me taalindustrieën protestdemonstra ties voofgedaan. Scheepvaartberichten Albireo, 6-12 van Hamburg naar Stettin. Alchiba, 6-1 van Kuweit naar Khorramshar. Bengalen, 5-12 van Manilla naar Dumaquette (plm 6-12 aldaar verwacht). Bonita, 6-12 van Puerto Barrios naar New Orleans. Esso Amsterdam (t.), 7-12 te Ban- darmashur verwacht. Gaasterland, 7-12 teAngraDos Reis Kenia (t.), 7-12 van Mena Al Ahmadi naar Iskendrun. Koratia (t), 8-12 Rotterdam verw. Leleykerk, 7-12 te London. Samarinda, 6-12 van New York naar Cristobal. Tegelberg, 6-12 van Penang naar Mauritius. Vivipara (t.), 5-12 te Rotterdam. Verwachting tot donderdagavond: Plaatselijk mist Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, weinig wind, dezelfde of iets lagere temperaturen. 9 dec. Zon op 8.36, onder 16.29. Maan op 22.45, onder 12.20. Laatste kwartier: 11 dec. te 10.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 9 dec. 6.32 v.m. 19.03 n.m. BROUWERSHAVEN 9 dec. 6.22 v.m. 18.36 n.m. Doodtij: 13 dec. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 8-12. Het K.N.M.I. deelt mee: Een storing verplaatste zich van de Adriatlsche zee via Oostenrijk en Polen naar de Oost zee. Deze bracht in Duitsland nog al wat regen en donderdagmorgen bij Zweden sneeuw bij krachtige oostelijke winden. Deze depressie zal zich in de richting van Finland bewegen. Een andere depressie trok over Spanje naar het westelijk deel van de Middellandse zee, in Spanje regen en sneeuw brengend. Op de oceaan is de luchtdruk verdeling wat gewijzigd en bewegen enkele depressies in ongeveer noordelijke richting langs New-Foundland. De uitbreiding er van in oostelijke richting gaat maar langzaam. Bo ven west Europa zal, bij langzaam verder stijgende luchtdruk, het rustige weer met op vele plaatsen mist ook het komende etmaal aan houden. De temperaturen worden daarbij over het algemeen op nieuw iets lager. KERKNIEUWS Offervaardige gemeente to Huizen (N.H.) HUIZEN, 7-12. De leden van de Hervormde gemeente van Huizen (N.H.) hebben een oproep van de kerkvoogdij om haar in de gele genheid te stellen een noodkerk an te schaffen en die als vierde kerk te gebruiken niet onbeant woord gelaten. Deze grote gemeen te met vier predikantsplaatsen, heeft in een paar weken tijds on geveer f 65.000 bijeengebracht. Bo vendien heeft de voor deze zaak in de kerkdiensten gehouden collecte niet minder dan f 12.840 opge bracht. Men kan de noodkerk nu zonder schulden bouwen. De militaire machthebber in Kongo, kolonel Moboetoe, heeft ge dreigd twee grote zijrivieren van de Nijl te laten afdammen wanneer Egypte en Soedan de onafhankelij ke regering van Stanleystad steu nen. Schouwen's Westhoek vooral weet ook over het water mee te praten. Het fietspad van Haamstede naar Renesse, ter hoogte van de Breedste weg staat blank. Mi i De geestgronden in de buurt van het kampeerbedrijf Pimmelaarzijn ondergelopen. Een vochtig en winters beeld vertoont zich hier aan de toeschouwer. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2