Franse regering geeft uitsluitsel over streven naar Algerijns Algerië uyi DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 8 DECEMBER i960 117e jaargang No. 18885 ZIERlKZEESCHEilNIE 1IWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) i 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJb. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Waarschijnlijk volksstemming op 8 januari PARIJS, 7-12. Premier Michel Debré van Frankrijk heeft woensdag in de Nationale Vergadering het debat geopend over president De Gaulle's plan voor een „Algerijns Algerië". Debré verklaarde dat alle bewoners van Algerië zich over de toe komst van het gebied kunnen uitspreken als eenmaal de rust is her steld. HU herhaalde dat FrankrUk bereid is met alle bevolkingsgroepen - de opstandelingen incluis - te onderhandelen, maar eerst moet de strijd zijn gestaakt. Het wetsontwerp, waarover vol gende maand een volksstemming zal worden gehouden, heeft een tweeledig doel, aldus de premier. In de eerste plaats wordt het be ginsel van zelfbeschikking erkend (na herstel van de rust) en verder voorziet het ontwerp voor de tus sentijd in een gedecentraliseerd be stuur. De Assemblee zal niet over het ontwerp stemmen. Donderdag zal, naar verwacht wordt, het kabinet het ontwerp goedkeuren, waarna de datum van de volksstemming erover bekend zal worden gemaakt. Waarschijnlijk zal dat 8 januari zijn. Vrijdag gaat De Gaulle naar Al gerië voor een verblijf van zes dagen. Debré zei dat de Algerijnse be volkingsgroepen en vooral de mos lems, voordat zij zelfbeschikkings recht krijgen, ervaring moeten op doen met een Algerië dat door Al gerijnen wordt bestuurd en tevens met Frankrijk verbonden is. Tussentijdse reorganisatie Bij de tussentijdse reorganisatie van het bestuur zullen de zuiver Algerijnse aangelegenheden door Algerijnse lichamen worden be handeld, waarin blanken en mos lems zitting hebben Zaken waarin Algerië de hulp van Frankrijk no dig heeft, moeten worden afgedaan door lichamen waarin beide lan den vertegenwoordigd zijn, aldus Debré. Premier Debré herhaalde, dat Frankrijk bereid is met alle Alge rijnse groeperingen, die der op standelingen inbegrepen, te be- GEBONDEN AAN C.A.O. Vakbond niet achter uitgebroken staalstaking AMSTERDAM, 8-12. Op een ka dervergadering van het district Amsterdam van de Algemene Ne derlandse Bedryfsbond voor de me taalnijverheid en de elektronische industrie (N.V.V.) - gisteravond in „Krasnapolsky" gehouden - heeft de districtsbestuurder J. Meynik- man gezegd, dat de A.N.M.B. in z(jn positie niet officieel achter een staking kan staan omdat men ge bonden is aan de c.a.o. „Wij kunnen niet uitbetalen aan stakers". Een staking, die in feite een politieke staking zou zijn, ge richt tegen de regering, zou uitge speeld worden op de ruggen der werkgevers. „Dan zou het front van werkgevers, dat wij nog aan onze zijde hebben, tegen ons ko men. Het heeft geen zin om een politieke staking uit te roepen, die een slag in de lucht zou zijn", aldus spreker. „Wij moeten openlijk erkennen dat wij als vakorganisatie door de regering in een weinig benijdens waardige positie gedrongen zijn. Werkgevers en werknemers staan in feite met de rug tegen de muur. Toch zijn wij van mening - zo ver volgde spreker - dat de samenwer king met de werkgevers en de con fessionele vakorganisaties van grote betekenis is". AMERIKA LANCEERT AARDSATELLIET LUCHTBASIS VANDENBERG, 8-12 Deskundigen van de Ameri kaanse luchtmacht hebben woens dagavond een aardsatelliet, „Ont dekker 18" in een baan om de aar de gebracht. Men wil trachten de ruimtecabine, die o.a. menselijk weefsel bevat, te bergen. De satelliet beschrijft een baan om de polen van de aarde. De 135 kilo zware ruimtecabine bevat weefsel van een menselijk ooglid, beenmerg, algen en sporen, bloed lichaampjes en enkele soorten film. Men wil hiermee de gevolgen van straling bestuderen. Eerst na 24 uur na het lanceren zullen po gingen worden gedaan in de na bijheid van de Kawai-eilanden de cabine te bergen. xaadslagen, voordat uitvoering ge geven wordt aan het recht tot zelf beschikking, „doch op voorwaarde dat er een einde komt aan de over vallen uit hinderlagen en andere aanvallen". Hij verklaarde verder dat, wan neer de inwoners van Algerië in de gelegenheid zullen worden ge steld het zelfbeschikkingsrecht uit te voeren, „er op zal worden gelet, dat zij hun keus vrijelijk en zonder enige op hen uitgeoefende druk kunnen bepalen". Waarnemers uit de gehele wereld zouden de stem ming mogen bijwonen. Debré zei ook dat er pas een da tum voor en bijzonderheden be treffende een „zelfbeschikkings stemming" in Algerië kunnen wor den vastgesteld, wanneer de vrede is hersteld en er een zekere tijd als „afkoelingsperiode" voor de verhitte politieke hartstochten is verstreken. De eerste (laatste?) lammetjes HOOG BXJURLO, 7-12. In het uit een huis bestaande gehucht Hoog-Buurlo bij Apeldoorn zijn de eerste lammetjes van het nieuwe seizoen (of de laatste van het oude?) geboren. Het moederschaap van de twee pasgeborenen maakt deel uit van een kudde van 70 dieren, die het eigendom zijn van mej. Koos Vos. Mej. Vos bewoont het enige huis van het landgoed Hoog-Buurlo en weidt se dert eind maart van dit jaar haar schapen op de terreinen van Staatsbosbe heer in dit landgoed. Poging De Gaulle te ontvoeren? ALGIERS, 7-12. In Algiers wordt momenteel een fluistercampagne gevoerd om vrijdag, de dag dat de Gaulle voor zijn bezoek van zes dagen aan Algerië aankomt, een. al gemene staking te houden. Sommige huisvrouwen zijn reeds begonnen extra voorraden in te slaan. De fluistercampagne wordt ook in Oran gevoerd. De Gaulle zal naar verwacht wordt telkens een dag doorbrengen in Tlemcen, Orleansville, Tizi Ouzou of Bougie, Philippeville en Biskra. In Parijs circuleren geruchten dat een groep rechts-extremisti- sche „commando's" een poging zal doen om de Gaulle te ontvoeren. BORCULO IN HET WATER ■v - j(r*2të3p. DE WATEROVERLAST Nog kritieke situatie te Paterswolde GRONINGEN, 7-12. De situatie langs de Meerweg te Paterswolde waar rond 600 ha polder is on dergelopen - was ook woensdag avond nog steeds uiterst kritiek. Op vele plaatsen laat de dük water door. Een paar honderd militairen uit Zuidlaren en Wezep, werklieden van de dienst openbare werken te Groningen, manschappen van het waterschap Westerkwartier en de provinciale waterstaat, waren pa raat. De gehele dag heeft het dijkleger gewerkt om de oever van het Noord-Willemskanaal te verster ken. Naar vanavond omstreeks tien uur door deskundigen ter plaatse werd gemeld, is men hier de si tuatie wel meester. Het waterpeil is na het openen van de zeesluizen vanmiddag enkele centimeters ge daald. De gehele nacht zou langs dit kanaal gepatrouilleerd worden. Ook wordt gewerkt aan verdere versterking om een eventuele ver hoging van de waterstand, na slui ting van de sluizen, te kunnen op vangen. Ir. J. Snijder, directeur van de dienst openbare werken te Gro ningen, was van oordeel dat in ver gelijking met de nacht van dinsdag op woensdag, de situatie ietwat gunstiger zou zijn, al bleef volgens hem de toestand kritiek. Als de dijken hier zouden bre ken, zal het water veel verder de stad Groningen binnendringen dan de zuidelijke woonwijken, meende ir. Snijder, omdat bij een overstro ming het water uit de rioleringen in een groot deel van de stad naar boven zal komen. CONSUMPTIE - LONEN PRODUKTIVITEIT EN PRIJZEN DEN HAAG, 6-12. Minister de Pous schrijft naar aanleiding van zijn begroting aan de Tweede Ka mer: „Voor 1960 en 1961 wordt de toe neming van het volume van het totale particuliere verbruik ten op zichte van het voorafgaande jaar op respectievelijk 6% pet. en 5 pet. geraamd. De minister zou er voor willen waarschuwen uit enkele jaarcijfers over enerzijds de loonontwikkeling en anderzijds de produktiviteits- ontwikkeling al te snel conclusies te trekken over de mogelijkheid van prijs veranderingen. Legt men öz cijfers van de loonsverhoging en de produktiviteitsstijging in de industrie, voor de beide jaren 1958 en 1959 te zamen, naast elkaar, dan constateert men bij de verdiende uurlonen in de nijverheid een toe neming van 5,5 pct.; terwijl de pro- duktie per werknemer in de in dustrie is toegenomen met 10,5 pet. Legt men evenwel de ontwikkeling van de lonen en de produktiviteit voor de drie jaren 1957, 1958 en 1959 naast elkaar, dan blijken de lonen te zijn gestegen met 19,5 pet. en de produktiviteit met 11,4 pet. Zowel de desbetreffende posten uit de prijsindex van het levensonder houd als het interim-indexcijfer van groothandelsprijzen van afge werkte produkten laten echter geen prijsstijging van enige omvang voor industriële eindprodukten zien De minister trekt hieruit de conclusie, dat het bezwaarlijk is voor een zeer korte periode het verschil tussen de stijging van lo nen en produktiviteit te herleiden tot een prijsverandering, zonder dat rekening is gehouden met de ontwikkeling op iets langer termijn. KASAVOEBOE KONDIGT NOODTOESTAND AF IN OOST-PROVINCIE LEOPOLDSTAD, 7-12. President Kasavoeboe heeft woensdagavond een decreet getekend waarbij in de Oost-provincie de noodtoestand af gekondigd wordt. De Oost-provincie en de hoofd stad Stanleystad, zijn de sterkste bolwerken van Loemoemba. Waar nemers in Leopoldstad zien het be sluit van Kasavoeboe dan ook als de mogelijke inleiding van pogin gen van het leger om de provincie weer onder controle te krijgen. Vo rige week hebben de autoriteiten in Stanleystad gedreigd de Oost provincie onafhankelijk te ver klaren. De voorzitter van de raad van commissarissen en minister van Buitenlandse zaken, Bomboko, maakte op een persconferentie mel ding van het afkondigen van de noodtoestand. Men betwijfelt ech ter of het decreet kan worden uit gevoerd. Bomboko zei dat een arts van het Rode Kruis tot Loemoemba zal toe gelaten worden slechts „wanneer hij eerst naar Stanleystad gaat" en rapport uitbrengt over de toestand van de parlementsleden die daar gevangen worden gehouden. Ten aanzien van de toestand in de Oost provincie verklaarde hij dat allen die de orders van het leger niet op volgen als rebellen zullen worden beschouwd. Hij weigerde te zeggen of de strijdkrachten een aanval op de Oost-provincie voorbereiden. REGERING GEEFT NIET TOE Geen loonsverhoging in metaalindustrie van 3 tot 5 procent Deze luchtfoto geeft een goed beeld van de wateroverlast waarmee o.m. Borculo te kampen heeft. (Luchtopname A.N.P). DEN HAAG, 6-12 Staatssecreta ris Roolvink heeft na afloop van het voortgezet beraad tussen een delegatie uit de ministerraad en een delegatie uit de vakraad voor de metaalindustrie medegedeeld, dat dit beraad mislukt is, voor wat de loonvoorstellen betreft. De winstuitkeringsregelingen 'runnen goedgekeurd worden en van 3 op 4Vz procent worden ge bracht. Een deel ervan kan, bij wijze van voorschot, zo spoedig mogelijk worden uitgekeerd, Bergen (L.) door water ingesloten BERGEN, 7-12. De oude kern van Bergen (L.), waar ook het gemeen- lehuis staat, is door de hoge wa terstand van de Maas geïsoleerd geraakt. Gisteren waren de ver keersverbindingen met de buurt schappen Ayen en Heukelom reeds verbroken. Sedert vijf uur vanmid dag is de verbindingsweg van de oude kern Bergen met de rijksweg Venlo-Nijmegen ook overstroomd. Alle verkeerswegen naar de oude woonkern van Bergen zijn thans door het water van de Maas over stroomd. Van de zijde van de vakraad voor de metaalindustrie is om kwart over vijf het volgende communi qué verstrekt: „In een hedenmiddag gehouden bespreking heeft een delegatie van de ministerraad aan de vakraad voor de metaalindustrie medege deeld dat de voorstellen tot verho ging van de lonen in de metaalin dustrie met 3 pet. en 5 pet., ingaan de 1 januari, resp. 1 juli 1961, niet kunnen worden goedgekeurd, aan gezien de regering tot grote teleur stelling van de vakraad een loons verhoging in de metaalindustrie vóór 1 juli 1961 niet toestaat. V eiligheidsriemen in Britse auto's? LONDEN, 7-12. De Britse minis ter van Verkeer, Ernest Marples, heeft verklaard dat zijn ministerie en de vereniging van autofabrikan ten de mogelijkheid in overweging hebben genomen om alle nieuwe auto's met veiligheidsriemen uit te rusten. Hij legde er de nadruk op dat veiligheidsriemen alleen dan mensenlevens zouden kunnen red den, wanneer ze behoorlijk in de auto verankerd zijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het is niet het geweld, maar het goede dat het kwade ver nietigt. Eisenhower confereerde met opvolger Kennedy WASHINGTON, 6-12. President Eisenhower heeft dinsdag zyn de mocratische opvolger Kennedy ont vangen voor een bespreking over een doeltreffende overdracht van de macht op twintig januari. Kennedy werd met volledige mi litaire eer oP het Witte Huis ont vangen. Het was het eerste onder houd tussen de oude en de nieuwe president sinds Kennedy's verkie zing op 8 november. Eenheden van het leger, de ma rine, de luchtmacht, het korps ma riniers en van de kustwacht vorm den een erehaag. Eisenhower be groette Kennedy op het bordes. Na samen te hebben geposeerd voor de fotografen, gingen de twee man nen naar binnen voor een gesprek onder vier ogen. Later confereer den zij, bijgestaan door hun advi seurs. Geschenk Nederlands kabinet aan koning Boudewijn BRUSSEL, 7-12. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft woens dagmiddag het geschenk van het Nederlandse kabinet ter gelegen heid van het Belgische vorstelijke huwelijk, op het koninklijk paleis in Brussel aan koning Boudewijn en dona Fabiola aangeboden. Het geschenk van de Nederland se ministers bestaat uit een zilve ren koffieservies met zilveren pla teau in vroeg-achttiende eeuwse Engelse stijl. Nieuwe Engelse spelling STOCKHOLM, 6-12. De Zweedse multimiljonair Axel Wenner-Gren heeft besloten een aanzienlijk be. drag ter beschikking te stellen voor de invoering van nieuwe letters voor het Engels. Reeds veertien jaar geleden ondernam Wenner- Gren met de schrijver G. B. Shaw pogingen om door toevoeging van vijftien hulpletters het Engels tot de wereldtaal te maken. Het nieuwe alfabet wordt reeds op een paar scholen geprobeerd. Indien deze po gingen succes hebben, zal de Zweedse miljonair gro tere bedragen ter beschik king stellen van de verbrei ding van deze nieuwe spel lingsmethode. AMSTERDAM. In Amsterdam zijn op het ogenblik 185 Italiaanse arbeidskrachten tewerkgesteld, al dus een mededeling van de direc- 1 ie van het gewestelijk arbeidsbu reau. Ondanks verschillende moei lijkheden kan volgens het G.A.B. worden gezegd, dat de acclimatise ring van deze arbeiders vrij vlot verloopt. Tot nu toe zijn acht Ita lian en uit Amsterdam weer naar hun geboorteland teruggezonden, aangezien zij niet aan de gestelde eisen voldeden. FIJNAART. Op de Oudenmolen- ;edijk te Fijnaart is een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Zes meisjes waren op weg naar school. Op de dijk passeerde hen een land bouwtrekker, bestuurd door de heer P. uit Fijnaart. Achter de trekker hingen twee bietenwagens. Het vierde meisje van de groep, de 12-jarige C. M. Moerman, kwam in aanraking met de trekker en kwam onder het rechterachterwiel terecht Aan de opgelopen verwondingen is zij een kwartier na het ongeval overleden. BERGUM. Op het kruispunt Zwartewegsend te Rijperkerk is de "7-jarige wielrijder P. Douma uit Rijperkerk gegrepen door een per sonenauto, bestuurd door de heer A. Radelaar uit Bergum en zo zwaar gewond geraakt, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1