ASPRO 2 Gemeenteraad Haamstede besluit tot verdere verbetering straatverlichting ASPRO'*^ Betere verlichting Sluispad en Dapperweg Verhuur kerkzaaltje Oostenrijkse dorp aan Herv. gemeente Zaterdag 3 december kwam de gemeenteraad van Haamstede on der voorzitterschap van burgemees ter Jhr. Röell in openbare verga dering bijeen. Met kennisgeving is afwezig de heer C. A. van Oord. Na opening van de vergadering feliciteert de voorzitter de heren M. den Boer, J. D. van Nieuwen- huize, C. Verton en C. A. van Oord met hun herbenoeming tot lid van de raad der gemeente Westerschou- wen. Besloten wordt tot intrekking van de in de vergadering van 9 juli 1960 met ingang van 1 januari 1961 vastgestelde verordening tot hef fing van haven- en kadegelden en tot hefting van rechten op de alge mene begraafplaats, omdat in de wet tot gemeentelijke herindeling van het eiland Schouwen-Duive- land is bepaald dat alle bestaande verordeningen nog twee jaar van kracht blijven. Verbetering straatverlichting Op voorstel van b. en w. wordt z.h.s. besloten een 5-tal straatlan taarns aan te brengen langs de Hogehilleweg te Westenschouwen. Plet armatuur van deze lantaarns zal worden aangepast aan de straatlantaarns ter plaatse van de gemeente Burgh. Op de begroting 1960 is nog een klein bedrag beschikbaar op de be treffende post voor het aanbrengen (van enkele kleine verbeteringen aan de straatverlichting. B. en w. stellen voor bijv. van de lantaarns aan het Sluispad en de Dapperweg de bestaande gloeilampen te ver vangen door HPL-lampen, wat een grote verbetering geeft (zoals ook aan de Hogezoom is uitgevoerd). De heer Verton merkt op dat het erg donker is aan het begin van het Sluispad, waar enkele nieuwe woningen zijn gebouwd. Hij vraagt ter plaatse een nieuwe straatlan taarn aan te brengen of ev. verbe tering aan te brengen door het ver plaatsen van een bestaande lan taarn. De voorzitter vraagt zich af of het nut heeft voor enkele men sen over te gaan tot het aanbren gen van een straatlantaarn. De straatverlichting is meer bedoeld voor doorgaande verkeerswegen. De heer Verton merkt op dat dit naar zijn mening niet juist gesteld is door d© voorzitter. Er wonen ter plaatse in de omgeving 9 gezin nen, terwijl de weg daar nog slecht is bovendien. Wethouder den Boer zegt dat door de P.Z.E.M. ook zo geadviseerd is als door de heer Verton wordt gevraagd Hij acht de ingekomen klachten over 'n slech te verlichting in bedoelde omge-, ving niet onrechtvaardig. De voor zitter merkt op dat andere gedeel ten van de gemeente ook nog niet verlicht zijn; hij denkt bv. aan het 2e gedeelte van de Hogezoom. Wet houder den Boer zegt dat het nood zakelijk is een lantaarn aan het Sluispad bij te plaatsen, lettende op de komende uitbreiding ter plaatse. De heer van der Meij merkt op dat het zeker gewenst is ook het verdere gedeelte van de Hoge zoom te verlichten, doch dan niet met een enkele verspreide lantaarn. Besloten wordt tot het aanbrengen van betere verlichting aan het Sluispad en Dapperweg. Gemeenterekening 1958 De aangeboden gemeente-reke ning dienstjaar 1958 wordt hierna z.h.st. voorlopig vastgesteld: gewo ne dienst ontvangsten f 626 138,01, uitgaven f 616.638,22, batig slot f 9.499,79; kapitaaldienst: inkom sten f 1.514.174,18, uitg. f 1.745.190,79 radelig slot f 231016,61. De ge meente-rekening 1959 wordt aan geboden aan de raad met de na volgende cijfers: gewone dienst: in komsten f 600 068,52, uitgaven f 600.068,52, slot nihil; kapitaals- dienst: inkomsten f 1.445.026,05, uitgaven f 1.583.120,38, nadelig slot f 138.094,33. De rekening van de gemeentelij ke instelling voor Maatschappelij ke Zorg over 1958 wordt goedge keurd: gewone dienst: ontvangsten f 31.284,96, uitgaven f 31.284,96, slot nihil. Kapitaaldienst: ontvang sten f 3.878,01, uitgaven nihil - ba tig slot f 3.878,01. Centrale Dienst en Vleeskeuringsdienst Hierna brengt wethouder den Boer verslag uit inzake een gehou den vergadering tot reorganisatie van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht. Het enige con tact dat de gemeenteraden met de Centrale Dienst hebben is feitelijk de kennisname van de begrotingen en rekeningen. De gemeenteraden moeten zich thans beraden hoe ge noemde dienst na 1 januari a.s. ge reorganiseerd moet worden. Dit wordt echter meer de taak van de nieuwe gemeenteraden geacht. Het is moeilijk voor de oude gemeen teraden een beslissing te nemen omdat hieraan financiële conse quenties vast zitten De vraag rijst ook hoe Ged. Staten tegenover een reorganisatie zullen staan. Wethouder van Nieuwenhuize brengt verslag uit van een gehou den vergadering vleeskeurings- cMenst Schouwen-Duiveland. Ook hierover zijn geen beslissingen ge nomen, doch werden deze uitgesteld tot een volgende vergadering. De heer Evertse brengt rapport uit van vergaderingen uitbreiding Beatrixschool en stichting nieuwe Beschutte Werkplaats. Ook in deze vergaderingen werden geen defini tieve beslissingen genomen. De voorzitter geeft verslag van een vergadering Raad van Advies Rode Kruis Ziekenhuis. Ingezonden mededeling Bescherm U tegen neem y^l^^Jzichmaar even rillerig of 1 onprettig voelt: I 4, MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 5-12. Officieuze noteringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 pet. vocht, met gering schotpercentage volgens monster tot f 32,75 - fran co; Schottarwe, mits gedroogd f 15-21. Voedergranen: kalm - prijshou dend: Maalgerst, volgens monster f 20-23,50; Kippegerst, volgens monster f 24-25,50; Haver, onge punte, volgens monster f 18-22,50. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten, op monster f 27- 29, prima kwaliteiten tot f 34,50; Schokkers, op monster f 27-30, prima kwaliteiten tot f 35; Bruine bonen, boerenschoon op monster, goed droog tot f 65. Aardappelen ROTTERDAM, 5-12. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: Eigen heimers f 12,50-15; Bintje f 8,50- 9,50. Voeraardappelen f 1-2,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Verdaging conferentie kernwapenproeven GENEVE, 5-12. De V.S., de Sow- jet-Unie en Engeland, die in-Ge- nève trachten te komen tot een ver bod op het nemen van proeven met kernwapens, zijn maandag over eengekomen, de conferentie tot 7 februari te verdagen. Sinds de mislukte topconferentie in Parijs in mei j.l. heeft de con ferentie geen noemenswaardige vorderingen gemaakt. Men wil nu de regeringswisseling in de V.S. op 20 januari afwachten. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft DIVIDEND Scheepvaartberichten Acmaea (t.), 4-12 van Groton naar Curagao. Albireo, 3-12 te Hamburg. Alchiba, 5-12 te Kuwait. Kenia, 5-12 te Mena. Lemsterkerk, 4-12 te Hodeida. Sarangan, 5-12 te Beira. Hierna wordt de raad inzage verstrekt van de ontvangen plan nen inzake verbetering hoogwater keringen in het kader van de Del tawet. De raad neemt met belang stelling kennis van deze plannen. Verhuur kerkzaaltje De raad heeft geen bezwaar dat een kerkzaaltje op het Oostenrijkse dorp voor 5 jaar wordt verhuurd aan de kerkeraad der Ned. Herv. kerk. Thans is het betreffende ge bouwtje reeds bij de N.H. kerk in gebruik als zodanig, doch in ver band met door de kerk voorgeno men verbeteringen zou de kerk ze kerheid willen hebben voor 5 of 10 jaar. De voorzitter deelt mede dat het in de bedoeling ligt in 1961 de be volking weer in de gelegenheid te stellen zich te laten doorlichten. Wethouder den Boer deelt mede dat het de bedoeling is nog enkele verbeteringen aan te brengen aan het sportveld aan de J. J. Boeijes- weg. De heer Slager bespreekt hier bij de plaatsing van een gebouwtje op het terrein. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND STAD EN PROVINCIE DREISCHOR Sint Nicolaas bezocht schooljeugd Zaterdagmiddag jl. werd in het Dorpshuis alhier voor de kinderen van de openbare lagere school en de openbare kleuterschool een Sint Nicolaasfeestje gehouden. Door de zeer slechte weersomstandigheden kon de Sint niet te paard het dorp binnenrijden en moest noodge dwongen zijn toevlucht zoeken tot een moderner vervoermiddel, nl. een auto. Sint Nikolaas werd in het Dorps huis ontvangen door de voorzitter van de gezamenlijke oudercommis sies der scholen, de heer J. A. Dorst. Sprekende tot de bevolking van Dreischor zei de Sint verpo- men te hebben dat Dreischor als gemeente met ingang van 1 januari a.s. zijn zelfstandigheid zal verlie zen, hetgeen hij betreurde, doch dat hij zeker het volgende jaar naar het dorp Dreischor zal terugkeren. De Sint onderhield zich hierna met de leerlingen van de beide scholen, waarbij hij enkele leerlingen een kleine vermaning moest geven. De kleuters deden verschillende spel letjes voor Sint Nicolaas en Zwarte Pieter, onder leiding van het hoofd der school, mej. J. Catshoek, wat door de hoogbejaarde zeer op prijs werd gesteld. Hierna werden de kinderen getracteerd en mooie ca deautjes uitgereikt. Het werd voor de kinderen een prachtige middag en de ouderen hebben ook zeer ge noten. Benoeming vakonderwijzeres Door burgemeester en wethou ders dezer gemeente is in de ont stane vacature van vakonderwijze res aan de openbare lagere school alhier voorzien door de tijdelijke benoeming van mej. G. A. Stouten te Oosterland. Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1960. Overleden: 4. Maarten Geelhoed, 65 j., echtgenoot van Maria Hen- drika van der Linde; 14. Jacomina Anthonia Dake, 80 j., weduwe van Abraham Hage, wonende te Zon- nemaire. Ingekomen: 10. Adrianus Mari- nus de Rijke en echtgenote van Aardenburg. NOORDGOUWE Sint op de kleuterschool Hoe druk ook bezet, toch zag Sint nog een kans een bezoek te brengen aan de kleuterschool, waar hij werd verwelkomd door de hoofdleidster mevr. M. Provoost en door de kleuters, die enkele liede ren zongen, die bij Sint in de smaak vielen. Verschillende kleuters wer den bij Sint geroepen en moesten versjes opzeggen of liedjes zingen. Enkele kleuters kregen wijze ver maningen, andere werden gepre zen, waaruit bleek hoe solide de bisschop was geïnformeerd. Piet nam intussen de gelegenheid te baat pepernoten te delen en na een uurtje ongeveer was het grote moment van de cadeautjes aange broken. Niemand moest de zak in. Wegens het slechte weer had Piet dit attribuut zelfs niet meegeno men. Bij de Sint Nicolaasviering was aanwezig burgemeester N. A. van Wijk, vergezeld van de waar nemend gemeentesecretaris en en kele dames-leden van de ouder commissie. Een geslaagde Sint Ni colaasviering ligt achter de rug, waarvoor de organisatoren zeker een dankwoord toekomt. Rest nog te vermeiden, dat Sint en Piet ais- mede de leidster eveneens een pre sentje in ontvangst mochten nemen. Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! OOSTERLAND Akkers nog natter De hevige storm, welke verge zeld van stortbuien 2lch zondag ook over onze gemeente ontlastte, heeft wonder boven wonder weinig schade gebracht aan gebouwen. Wel heeft de zware regenval de toch al drassige bouwlanden nu geheel in vijvers herschapen en de verdere werkzaamheden zullen er wel niet gemakkelijker op wor den. Al met al is het voor onze boe ren dit najaar een bijzonder zwaar karwei de verschillende late ge wassen te oogsten. Sint Nicolaas bezocht o.l.-school Ook voor de leerlingen van onze openbare lagere school was het maandagmiddag een feest toen de goedheiligman met zijn knecht op school kwam. Na het gebruikelijke welkom werden uit elke klas enige leerlingen aan de tand gevoeld. Voor allen had Sint een woord, voor de één was dit gunstig, maar voor de andere weer ongunstig. Leuk was we] dat ook de beide on derwijzers op het matje moesten komen, en ondervonden dat Sint ook van hen veel wist. Tenslotte werd allen een mooie verrassing aangeboden door de kindervriend. Verschillende leden van de ouder commissie woonden deze feestvie ring bij, die alleszins geslaagd mag heten. SIRJANSLAND Bezoek van Sint Nicolaas Sint Nicolaas heeft vrijdag jl. zijn traditioneel bezoek aan Sir- jansland gebracht. Zijn komst gold allereerst de o.l.-school waar de kinderen en belangstellenden zijn komst vol verwachting tegemoet zagen. De hoge gast arriveerde per auto en werd hartelijk ontvangen door het hoofd der school, de heer A. Heule, waarna de kinderen een welkomstlied zongen. Zeer belang stellend was Sint naar het werk van de leerlingen. De Sint bleek overigens uitstekend op de hoogte. Dit bleek duidelijk uit het gedicht dat de goede man voorlas en waar in de ijver van de kinderen werd geprezen. Het hoogtepunt voor de jeugd was de uitreiking van de presentjes: voor ieder kind een boek, een chocoladeletter en een zak snoep. Onder luid gejuich en na een dankwoord van de heer Heule vertrok de Sint hierna naar het verenigingsgebouw, waar de bejaarden waren verzameld. Me vrouw Keereweer heette hier de 'hoge gast namens allen welkom, waarna de Sint zich geruime tijd onderhield met de bejaarden. Voor allen was er een verrassing. Na mens de aanwezigen riep de heer A. v. d. Maas, na dit geslaagde be zoek, de Sint tenslotte een tot weer ziens toe. NOORDWELLE Watertoestand was kritiek De storm heeft zich ook te Noordwelle duchtig doen gevoelen, maar vooral de overvloedige regen val liet sporen na. Kritiek werd de toestand bij de laag gelegen wo ningen, bewoond door mevr. Quist en de heer B. v. d. Vate. Hier stond een superpias van ongeveer 20 30 cm. diepte. Doortastend optreden van de heer v. d. Vate voorkwam dat het water de huizen binnen- vloeide. Hij groef in allerijl een greppeltje naar een naburige ka- velsloot, zodat het water een uit weg kreeg. Rond de boerderij van de heer de Vrieze stond een grote oppervlakte water, speciaal aan de hoge zijde, waar de stuwen het wa ter in korte tijd niet konden ver werken. Het pad aan de noord west-zijde stond gedeeltelijk blank door de te hoge waterstand in een sloot in deze buurt. Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! OOSTERLAND Sint op bezoek bij de kleuters Sint Nicolaas bracht maandag middag een bezoek aan de kleuter school, waar leerlingen, personeel en enkele moeders van kinderen zich hadden verzameld. Het wel kom tot Sint werd gesproken door de hoofdleidster mej. M. Beije. Sint deed een boekje open over het slechte weer. Een sub-Plet was bij strooiwerk zelfs van het dak afge waaid en liep een beenbreuk op. De kinderen zongen hierna enkele liedjes, moesten bij de Sint komen en werden vermaand of geprezen, naar gelang van de aantekeningen in het gedragsregister. Na een rij kelijke tractatie gaf de jeugd nog enkele spelletjes en voordrachtjes ten beste. Vooral de Volendamse- en de kaboutergroep deden het. dankwoord werd gesproken door de voorzitter van het schoolbestuur de heer Joh. Boogert. Ingezonden mededeling HAAMSTEDE Leerlingen o.l.-school boden Sint fantastisch programma In het bijzijn van Sint Nicolaas en zwarte Piet voerden de leerlin gen van de Prinses Beatrixschool te Haamstede een aantal toneel stukjes op. Om kwart voor twee arriveerde de Sint in het dorp en trad teza men met zijn knecht de geheel met kinderen en ouders gevulde zaal van hotel Bom binnen. Onder vrolijk gezang van de bekende versjes werd Sint door het hoofd der school, de heer S. A. de Haas binnen geleid, waarop hij zich op het podium installeerde in een ge makkelijke stoel. Sint liet de kinderen der laagste klassen bij zich komen, waarbij de een een pluimpje, de ander een vermaning kreeg. Met tussenpozen werd een repertoire van ongeveer 25 verschillende Sinterklaasliedjes gezongen. Sinterklaas vond het ook prettig de burgemeester en mevr. Röell, alsmede wethouder den Boer in de zaal te zien. De heer M. O. Hanse was voor het laatst als voor zitter der ouder-commissie aan wezig. Gedurende 15 jaar heeft hij zeer veel gedaan voor de school, waarvoor Sint hem bedankte en beloonde met een boterletter. Het is gewoonte dat in de loop der jaren elke klasse wat instu deert en een stukje toneel of zang voor het voetlicht brengt. Als eer ste stuk werd ditmaal door de le klasse opgevoerd „Klaas Vaak", een zangspelletje dat een aardig effect kreeg door de brandende kaarsjes en het zingen der klein tjes. Daarna kwamen de kinderen van klasse 2 en. 3 aan de beurt met het spelletje: „Ik heb mijn wagen volgeladen". De oude mannetjes en vrouwtjes op de wagen hadden het reuze naar hun zin. Klasse 4 voer de het sprookje op van „Roodkapje en de wolf". Vooral de echte wolf met zijn dreigende kop maakte bij ae kinderen veel indruk. Het stuk werd zeer goed vertolkt. Klasse 5 en 6 brachten voor het voetlicht: „De gierige kleermaker", wat even eens een groot succes werd. De voorzitter, de heer M. O. Han se, dankte aan het eind van de mid dag het onderwijzend personeel, bestaande uit de dames mevr. Lysen en mevr. Kuijper en de he ren: S. A. de Haas. G. Heutink en G. de Beer, voor het vele voorbe reidende werk dat zo'n middag met zich meebrengt. Alle kinderen wer den goed getracteerd en de klassen 1, 2 en 3 kregen een geschenk van Sint. Droeve verklaring van minister Zyistra Langer betalen aan plan-Wageningen (Suriname) is zinloos SCHIPHOL, 5-12. Het heeft wei nig zin als Nederland steeds maar geld blijft steken in het plan-Wa geningen, dat in Suriname wordt uitgevoerd, zo vindt minister Zijl stra. Hij gelooft niet erg in het succes van de onderneming, waar bij bovendien Nederland zelf geen direct belang heeft. De minister verklaarde een en ander nadat hij gistermorgen op Schiphol was teruggekeerd van een reis van twee weken naar de West. Volgens het plan-Wageningen wordt geprobeerd een groot deel van het Surinaamse oerwoud te veranderen in vruchtbare land bouwgrond. De polder van zesdui zend hectare, die al is ontstaan, noemde de minister technisch in drukwekkend. Zij is echter nog steeds niet rendabel en het is de vraag of de huidige exploitatiever liezen zullen verdwijnen. Geen winst Nederland heeft tot nu toe 65 miljoen gulden in het werk geïn vesteerd. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat na verloop van tijd Nederlandse boeren zich in de nieuwe polder zouden vestigen. Dat plan kan echter niet worden uit gevoerd, zo is gebleken. Dat in de polder geen winst ge maakt wordt komt onder andere door de geringe opbrengst van de rijst. Gedacht was, zevenhonderd gulden per ton te ontvangen. De prijs ligt nu echter op vijfhonderd gulden per ton. Verwachting tot donderdagavond: Veel bewolking Veel bewolking met af c*n toe enige regen; overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuid west; weinig verandering in tem peratuur. 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.29. Maan op 20.42, onder 11.19. 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 21.43, onder 11.52. Laatste kwartier: 11 dec. te 10.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 7 dec. 5.25 v.m. 8 dec. 5.57 v.m. BROUWERSHAVEN: 7 dec. 5.08 v.m. 8 dec. 5.45 v.m. Doodtij: 13 dec. 17.54 n.m. 18.27 n.m. 17.21 n.m. 17.58 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-12 Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied op het noordelijke deel van de Noord zee is in een snel tempo minder diep geworden. Tegelijkertijd be woog een randstoring er van ver traagd over Ierland naar het Ka naal. Deze zal vermoedelijk de ko mende nacht Nederland met enige regen voorbijtrekken. Na de pas sage ruimt de wind naar het wes ten en neemt dan tijdelijk wat in kracht toe. Op de oceaan leeft de depressie-activiteit weer op. In het zeegebied tussen Groenland en IJs land bevindt zich een lagedrukge bied dat uitdiept, terwijl midden op de oceaan een tweede storing aanwezig is, die tamelijk snel naar het zeegebied ten zuidwesten van Ierland koerst. Voor de laatste sto ring uit bevindt zich echter een zwakke rug van hoge luchtdruk, die later het weer in Nederland zal beïnvloeden. SCHIPHOL. Opgetogen over een onvergetelijke reis is mevr. H. G. van Anrooy-de Kempenaer, presi dente van de Nederlandse oorlogs gravenstichting, uit Thailand op Schiphol teruggekeerd. De cineast G. Ch. Vos van Marken van de leger-film- en fotodienst van het ministerie van oorlog, die in Thai land en Birma voor de stichting een 16 mm kleurenfilm opnam, is maandagavond op Schiphol terug gekeerd. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND Voorbij Het begint met papier en het eindigt met papier. Het is behalve een heerlijk- ook een papier avondje, zoals weer zonneklaar is gebleken. En wat te denken van het inkoopweertje? Een klein schokje en Sint Nicolaas was de huizen ingeblazen. Geen wonder, dat allerwege de vrolijke „hit" „Kom van het dak af' werd ver nomen, want met het weekeinde was ieder begaan met 's mans lot. Veel papier dus, zoveel zelfs - het onbeduidende moet papierig opge pept dat de voorraden van ver leden jaar er aan te pas moesten komen. Het gaf afgrijselijke com plicaties, omdat de oude namen niet helemaal precies waren door geschrapt. Slechts uiterst gewaag de ingrepen en super-intelligentie konden dito vergissingen voorko men. Nog een enkele aantekening: om vochtig worden te voorkomen had een week-end Sint een plastic zak rond de baard gedaan met een elastiekje. De maandag-Sint was aanmerkelijk minder verfomfaaid en had de waardigheid terug, hem meegegeven uit het oud Castilië. En nu is het allemaal weer voor bij. De Jantjes en Pietjes droorh- den zacht en gelukkig, dicht bij hun letters en blokkedozen en de Marietjes smolten weg bij de lief talligheid van het poppehaar en zie het mooie mutsje eens. De Pie ten hebben weer een aanval op de zeepdoos ondernomen, de tabberds zijn opgeborgen tot over een jaar tje. Het jaarboek der deugden en ondeugden is verscheurdi Het schrale licht van de 6e zag een uiterst nuchtere wereld, een beetje moe van de marsepein en de noten. Er zijn Wimpjcs die het geloof ge sterkt hebben en de klare mate riële bewijzen dicht bij zich hou den. Er zijn andere Wimpjes, wier inzichten verhelderd en wier ge loof gekelderd is. Zo holt de tijd maar door en Sint terug naar Spanje. Het is alweer voorbij. De beurzen zijn lichter en de snoepdozen voller, de tanden slechter en de magen delicater. Vaarwel Sint Nicolaas, goede reis en tot de volgende keer! EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2