Nog tal van plaatsen kampen met veel wateroverlast DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER 1000 117e jaargang No. 18884 MRIKZEESOMN EUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekkon 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Een derde deel van Meppel stond onder water DEN HAAG, 5-12. Vier en twin tig uur na de storm en regenval in Nederland z(jn er nog enkele plaat sen die met veel wateroverlast te kampen hebben. Vooral in Meppel, Breda, Hengelo, Eibergen en in de Gelderse Vallei heeft men de over vloed van water nog niet kunnen wegwerken. Bijna een derde gedeelte van Meppel stond onder water. De voedselvoorziening en de vrijwil lige evacuatie in het overstroomde gedeelte van de stad werd geregeld door de B.B. Militairen assisteer den bij het leegmaken van pakhui zen en opslagplaatsen en bij het beschermen van een van de kaden van de Woldse Aa tussen Meppel en Ruinerwold, die dreigde door te breken. Storingen in de gas-, wa ter- en elektriciteitsvoorziening hebben zich in Meppel nog niet voorgedaan. Ook in Breda is de watertoevloed nog niet tot staan gebracht. Integendeel, via de rivier de Mark stroomt veel water uit België naar Nederland. De Mark, die dit vele water niet kon ver werken, is buiten de oevers ge treden. 120 militairen van het 462e bataljon pontonniers uit Keizers- veer assisteren in Breda. Met zandzakken tracht men dijkjes op te werpen om het water tegen te houden. De Berkel nabij Eibergen kon ook het vele water niet verwerken. Door het overstromen van de Ber kel werd het verkeer van Eibergen in de richting Neden en Haaksber gen gestremd. Ook in Twente traden de beken door het vele regenwater buiten de oevers. Buiten de stad Hengelo liepen tientallen hectaren land on der water, doch de straten in de stad bleven droog. In Oldenzaal kwamen tientallen straten blank te staan en drong het water de hui zen binnen. Door het water traden veel storingen in het telefoondis trict op. De Gelderse Vallei Doordat vele beken in de Gelder se vallei overstroomden, werden de wegen hier voor het verkeer af gesloten. In Barneveld en Voort huizen stonden vele kelders van woonhuizen onder water. Ook tui nen en landerijen in deze omgeving werden overspoeld door het water. De Kerkstraat in Voorthuizen ging door het vele water verzakken In Putten is een groot aantal eenden en kalkoenen vèrdronken. De Com missaris der Koningin in Gelder land, mr H. W. Bloemers, heeft de situatie in de omgeving van Bor- culo vanmiddag in ogenschouw ge nomen. In verband met het sterk wassen van de Berkel was de mo gelijkheid niet uitgesloten dat een groot deel van Borculo onder wa ter zou komen te staan. Advies Ned. Consumentenbond: Beginuur broodverkoop vrijlaten Ernstig bezwaar tegen huidige regeling DEN HAAG, 6-12. De Ned. Con sumentenbond heeft de minister van Economische Zaken verzocht het beginuur van de broodverkoop in bakkerswinkels en van de brood bezorging vrij te laten. In een adres aan de minister zegt de Consumentenbond dat veel con sumenten „ernstig bezwaar" heb ben tegen de huidige regeling, en dat van het bedrijfsleven mag wor den verlangd dat het, zo mogelijk, hieraan tegemoet komt. De grote meerderheid van de con sumenten is, blijkens o.a. een en quête van de Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, ontevreden over het tijdstip van de broodbezorging. Bij tal van consumenten, aldus het adres, komt 't brood eerst na half één, dus te laat voor het twaalf uurtje, in huis. Bezwaarlijker is deze regeling voor hen die in de middag niet naar huis kunnen gaan en hun brood moeten meenemen. Dat zijn verreweg de meesten, al dus de Consumentenbond, en zij worden gedwongen brood van méér dan één dag oud te gebruiken, om dat de winkelverkoop niet vóór tien uur mag beginnen. Op maan dagen moeten zij zelfs brood van meer dan twee dagen oud meene men, terwijl volgens de genoemde enquête bleek, dat ongeveer één derde van de consumenten vers brood bij het ontbijt prefereert. De Consumentenbond heeft dit Een van de startbanen van het Munchense vliegveld Neubiberg loopt via een viaduct over een drukke verkeersweg heen, welke moeilijk kon worden omgelegd. Het geheel is nog niet voltooid, maar spoedig zullen de vliegtuigen op hun weg naar boven een dikke stroom auto's op enkele meters afstand passeren. verzoek aan de minister gezonden omdat - naar wordt aangenomen - binnenkort de broodbakkerijpara- graaf van de Arbeidswet voor even tuele wijziging of schrapping in de ministerraad aan de orde zal wor den gesteld. Kind pleegde chantage SAARBRÜCKEN, 4-12. Een meisje van elf jaar in Saar- brücken heeft enige weken lang een tienjarig vrien dinnetje gechanteerd en aan de rand van een ze nuwcrisis gebracht. Hanne- lore had opgemerkt dat Gi- sela in haar aantekenboekje de handtekening van haar moeder had nagemaakt. Zij wist haar vrees in te boe zemen en als prijs voor haar zwijgen eiste zij om te beginnen een kwart pond koffie en vervolgens twee poppen, een mantel, gram mofoonplaten, een zilveren lepel en de rolschaatsen, poppenwagen en zelfs de fiets van het meisje. Toen zij dit allemaal had gekre gen zette zij Gisela aan tot het stelen van geld en in casseerde hiermee in totaal 230 mark In het gezin van Gisela ontstemden ruzies over het verdwenen geld en tenslotte bekende het kind in tranen alles aan haar ouders. Het politie-onder- zoek wees uit dat de ouders van Hannelore zich niet af- gevraagd hadden waar hun dochter het geld en de voor werpen vandaan had Be haald. Zij hadden zelfs het geld gebruikt om sigaretten te kopen. Zending diamanten vermist LONDEN, 6-12 Vierentwintig aangetekende pakketten, waaron der enkele met diamanten ter waarde van 600.000 gulden, afkom stig uit Amsterdam met bestem ming Milaan, zijn gestolen uit een vliegtuig dat zaterdag jongstleden nis gevolg van de slechte weersom standigheden op het vliegveld van Londen werd opgehouden. De politie betracht de grootste terughoudendheid over deze dief stal, die is gepleegd nadat reeds een serie andere diefstallen in post- rijtuigen en postauto's in Engeland had plaats gehad. TOENKOE ABDOEL RAHMAN Bemiddelingspogingen opgegeven KOEALA LOEMPOER, 6-12. De premier van de Federatie van Ma laya, toenkoe Abdool Rahman, heeft dinsdag in het Huis van Afgevaar digden medegedeeld te hebben be sloten zijn pogingen om te bemid delen tussen Nederland en Indo nesië in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea op te geven. Premier Rahman wierp de schuld voor het afwijzen van zijn bemid delingsplan op de Indonesische pers en niet op de Indonesische autoriteiten. Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doormanheeft zaterdag bij het verlaten van de haven van Rio de Janeiro een kraan omvergedrukt, ioelke op een pakhuis is gevallen. - De foto toont de „Doorman" in de haven van Rio. PETROLEUMKACHEL VIEL OM Felle étagebrand in Den Haag maakt negentien mensen dakloos DEN HAAG, 0-12. Door een felle brand in een Haags pension aan de Prlnsessestraat-hoek Nobels traat in Den Haag zyn negentien personen, waarbtf een gezin met zeven kin deren, dakloos geworden. Vanmorgen tegen vijf uur is, waarschijnlijk door het omvallen van een petroleumkachel op de tweede étage van het pension, in een tussenkamer brand ontstaan. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Een jongen van zestien jaar sprong in zijn angst uit een raam op de tweede verdieping. Hij werd met kneuzingen en een gebroken pols naar een ziekenhuis gebracht. De meeste andere bewoners van het pension, dat in drie verdiepin gen boven een slagerij ligt, onder wie de eigenaar, de heer J. de Werk, konden langs het trappen huis de straat bereiken. Niemand had gelegenheid voldoende kleding mee te nemen. Twee op de hoogste verdieping slapende mannen werden door vuur en rook verrast. De banketbakker A. N. Copray werd in een verstik kende rook wakker. IJlings uit bed gesprongen, zag hij zijn weg via de trap versperd. Hij drong een andere kamer binnen, waar de Spaanse muzikant Jean Balaguer nog lag te slapen. Copray wekte zijn lotgenoot, verbrijzelde een ruit en samen zochten de mannen door de dakgoot rond het huis een goed heenkomen naar de buren, diejien door een nauw raampje binnen haalden. Intussen was de brandweer, die schuin tegenover het pand een wacht heeft, in rep en roer geko men. Twee motorspuiten met zes slangen en een nevelspuit, twee ladderwagens en een materieel- wagen waren kort na vijf uur reeds in touw om het felle vuur, dat toen al door het dak heen laaide, te be strijden. Tegen half zeven was het gevaar voor uitbreiding geweken. Een deel van de tweede étage en de gehele bovenétage waren volle dig uitgebrand. Vrijwel alle andere vertrekken hadden zware rook- en waterschade gekregen. Verklaring van communistische partyen: „OORLOG ZAL WORDEN UITGEBANNEN" MOSKOU, 6-12. De leiders van 81 communistische partijen hebben gisteravond (maandagavond) in Moskou een verklaring uitgegeven, waarvan de belangrijkste punten door radio-Moskou zyn bekendge maakt. Van 8 november tot vorige week hebben de leiders van communis tische partijen in de Russische hoofdstad beraadslaagd over ideo logische kwesties. Het belangrijk ste punt van bespreking zou zijn geweest een geschil tussen de Sow- j et-Unie en China over de onver mijdelijkheid van oorlog tussen de communistische en kapitalistische landen. In de verklaring wordt gezegd dat de socialistische landen thans zo sterk zijn dat de mogelijkheid bestaat „dat oorlog zal worden uit gebannen zelfs voor het socialisme overal ter wereld heeft gezegevierd en terwijl het kapitalisme nog in een deel van de wereld bestaat". Het Engelse communistische blad „Daily Worker" noemde de confe rentie de belangrijkste die ooit in de geschiedenis van het commu nisme is gehouden. n Onbekenden hebben op de deur van een synagoge in Dublin ha kenkruisen en de woorden „Juden raus" geschilderd. Twee jaar gele den werd ook in Dublin een syna goge op dergelijke wijze beklad. Een diplomaat is iemand, die tweemaal denkt om daarna niets te zeggen. Sowjet-Unie verlangt vrijlating Loemoemba MOSKOU, 5-12. De Sowjetrege- ring heeft maandagavond een ver klaring uitgegeven waarin onmid dellijke vrijlating van Loemoemba en ontwapening van „de benden van Moboetoe" door troepen van de Verenigde Naties wordt ver langd. De Veiligheidsraad en de Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties dienen ten spoedigste de kwes- tie-Kongo te bespreken. Behalve premier Loemoemba en de voor zitter van het parlement dienen ook de andere leiders van de repu bliek Kongo onmiddellijk in vrij heid te worden gesteld. Olie aangeboord in west-Frankrijk PARIJS, 5-12. De Franse doch termaatschappij van de Standard Oil Company of New Jersey, de Esso Standard, heeft vandaag be kend gemaakt, dat zij in west- Frankrijk in een voor de olie-indus trie nieuw gebied olie heeft aan geboord. De olie werd gevonden op een diepte van ruim 3.500 me ter. Bij onderzoekingen kwam een aanzienlijke hoeveelheid olie naar boven. Het boren wordt voortgezet en op enige tientallen meters gro tere diepte werd wederom olie aan getroffen. Naar de maatschappij mededeelde is het echter nog te vroeg om vast te stellen, of com merciële produktie mogelijk zal zijn. Dienstplichtig militair omgekomen ARNHEM, 5-12. Vanmiddag om kwart voor vier is een militair om gekomen bij een auto-ongeluk op de Koningslaan te Schaarsbergen. Het slachtoffer, zo deelt de Leger- voorlichtingsdienst mee, is de 22- jarige sergeant M. P. J. Bernards uit Nijmegen van het 11 verbin dingsbataljon te Schaarsbergen. Bernards was één van de inzitten den van een jeep, die in botsing kwam met een burgerpersonenauto. Het slachtoffer was ongehuwd. Overstromingen in west-Duitsland HAMBURG, 5-12. Het grootste gevaar in de door stormweer en zware regenval geteisterde gebie den van noord- en west-Duitsland schijnt geweken te zijn. Er staan echter nog grote stukken grond van de Noordzee tot aan de Lahn on der water. De Eder is in een groot meer veranderd, dat zich uitstrekt van Battenfeld tot Frankenberg. Ook het Roergebied is getroffen. De Roer is sterk gezwollen en gro te stukken van het Roerdal staan blank. De scheepvaart oP de Wezer is maandagmorgen stopgezet. In het gebied van Rees is de Issel, die van Westfalen in de rich ting van Nederland stroomt, buiten haar oevers getreden. Op drie plaatsen kwam het tot een dijk breuk. Brandweer en hulpploegen doen al het mogelijke om de gaten te dichten. LOEMOEMBA ERNSTIG GEWOND IN MILITAIRE CEL NEW YORK, 5-12. In een rapport aan secretaris-generaal Hammars- kjoeld heeft diens speciale verte genwoordiger in Kongo, Rajeshwar Dayal, medegedeeld, dat Loemoem ba, de afgezette premier van Kon go, ernstig gewond is en onder „on menselijke toestanden in een cel in het militaire kamp in Tliijsstad ge vangen wordt gehouden. Hammars- kjoeld heeft dit rapport onder de V.N.-leden doen circuleren. Dayal deelde mede pogingen te ondernemen opdat een vertegen woordiger van het Internationale Rode Kruis Loemoemba zal mogen bezoeken. „De V.N.-troepen in Thijsstad hebben gemeld, dat Loemoemba in kamp Hardy wordt vastgehouden. Hij zou te lijden hebben van ern stige verwondingen, die hij vóór zijn aankomst had opgelopen. Zijn hoofd is kaal geschoren en zijn handen blijven geboeid. Hij wordt gevangen gehouden in een cel on der omstandigheden, die wat ge zondheid en hygiëne betreft on menselijk zouden zijn", aldus Dayal in dit rapport. AMSTERDAM. Zondag 18 de cember houdt de Nederlandse ver eniging van fokkers en liefhebbers van katten (Felikat) in de Beurs aan het Dami-ak te Amsterdam een internationale kattententoonstel ling. Op deze tentoonstelling zul len zowel Europese raskatten als gewone „kortharen" te zien zijn. DE SITUATIE NA DE STORM Dit nummer bestaat uit 6 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1