Vlakke geestgronden in Schouwen's Westhoek kwamen onder water te staan Storm en wolkbreuken „Oostenrijks dorp" te Renesse overstroomd WESTHOEK, 4-11. Gelet op het beeld dat overig Nederland - met name het noorden en midden des lands - tijdens en na de storm ver toonde, moet men wel concluderen dat Schouwen-Duiveland er nog redelik goed afgekomen is. Dit betekent echter niet dat de storm en de wolkbreukachtige buien zich ook hier niet genade loos hebben doen gelden. Met name in de Westhoek van Schouwen is het bar en boos geweest. Een grote drang van water is ontstaan, waar door grote stukken land - met name de vlakke geestgronden - on der water zijn komen te staan. Een geluk by een ongeluk was de windrichting. Ware deze noordwest geweest, dan zou bij springtij (5 december) een calamiteit van grote omvang tot de mogelijkheden heb ben behoort. De waterdrang achter de duinen ontstond door de wolkbreukachtige buien, die zich continu boven het land ontlastten. In de buurt van de kampeerboerderij „Duinhoeve" werd de al in de afgelopen dagen gevormde wateroppervlakte, die men met een motorpomp poogde weg te malen, nog zeer aanzienlijk uitgebreid. Enkele boomgaarden kwamen bier blank te staan. De Hogezoom De afvoerleidingen van het ge bied dat ten noordwesten van de Hogezoom ligt en dat nu veel last van het water heeft, gaan alle on der de Hogezoom door en zijn voor normale tijden goed. Voor deze grote watermassa's zijn ze echter veel te klein, zodat in de nabijheid van de Hogezoom ook grote water vlakten ontstonden. Zo stond op een stukje fietspad bij de Breedste- weg een halve meter water. Ook in de buurt van het kampeerterrein „Het Torentje", dat zelf ook blank stond, kwam een stuk fietspad on der water. Nabij „Ginsterveld" was de weg één watervlakte, evenals in de omgeving van de kampwinkel van het kampeerterrein „Duin hoeve". In het Oostenrijkse dorp waren plaatselijk ook grote meren ontstaan. Ook de weg naar Westenschou- wen kon op enkele plaatsen de drang van het water niet verwer ken en hier liep het water over de weg. De Maireweg was één grote watermassa. Personeel van de Prov. Water staat was druk bezig verstopte bui zen enz. weer op gang te helpen. Verschillende particulieren had den in hun woningen last van wa ter: doorslaande muren, volgelopen kelders, verstopte riolen, waren aan de orde van de dag. Door de galmgaten van de toren te Burgh drong water naar binnen. Met zeilen poogde men het euvel te verhelpen. „Oostenrijks dorp" te Renesse blank Vooral erg was de toestand in het „Oostenrijks dorp" te Renesse. Reeds in de voorafgaande dag was het grondwaterpeil aanmerkelijk gestegen, zodat er water onder de vloeren der huizen was komen te staan. Als gevolg van het nood weer tijdens het weekend kwamen de woningen geheel in het water te staan. Allerlei hulpmiddelen werden aangewend om tenminste met droge voeten de huizen in en uit te kunnen gaan. De toestand in de Wilgenmeet was het ergst. In dit gebied is geen riolering aan gelegd. Water en afvalstoffen moe ten hier worden opgenomen door z.g.n. stapelputten, die de toevoer ditmaal niet konden verwerken. Verder is het gehele terrein rond het motel „De Zeeuwse Stromen" herschapen in een binnenzee, waar bij het water ten aanzien van de gebouwen beangstigend hoog staat. Wanneer de regenval nog enige da gen zou hebben aangehouden, kon dit rampzalige gevolgen met zich mede brengen. De gehele zondag is men bezig geweest om de houten vloeren in de gebouwen te bescher men tegen het gevaar dat zij door het water naar boven zouden wor den gedrukt. Water in de duinen In het gehele duingebied staan verder grote gedeelten onder wa ter, terwijl ook de bewoners aan het eind van de Laone overlast be- BEJAARDEN VIERDEN FEEST Pieten deden het werk op „heerlijk avondje' te Zierikzee ZIERIKZEE, 2-12. De U.V.V.-al- deling organiseerde vrydag een kostelyke Sint Nicolaasviering voor de bejaardensociëteit. Ditmaal had Sint - overbezet als hy is - het werk overgelaten aan een tweetal dartele Pieten, die zich uitnemend van hun taak kweten. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van de U.V.V.-presidente, mevr. Lugt-van Heioma. De St. Nicolaasviering vond plaats in de zaal van „Concordia", die geheel gevuld was en de Pieten begonnen al dadelijk met het uit reiken van lekkers. Deze gulle ges te moest worden beloond met en kele vokale prestaties, waarvoor verschillende bejaarden zich gre tig leenden Ook enkele U.V.V.- sters moesten een „stem"-mig duitje in de zak doen. Na vertrek van de Pieten, vertoonde de heer G. H. Breetveld een kleurenstrip over een Rijnreisje, waarvan de aanwezigen zeer genoten. In de pauze werd thee geserveerd en kwam men toe aan heerlijke trac- taties, geschonken door de Kon. Zeelandia N.V. Nadien bracht de h De Amerikaanse filmproducent Darryl Zanuck heeft vrijdag in New York bekend gemaakt dat hij voor 175.000 dollar de filmrechten heeft gekocht van „The Longest Day", een verslag van D-day - 6 juni 1944 - van de hand van Cor nelius Ryan, In de herfst van het volgend jaar zal met de verfilming worden begonnen in vier groepen, een Franse, een Britse, een Ame rikaanse en een Duitse groep. De rolbezetting is nog niet bekend. NEDERLAND EEN RIJK LAND AMSTERDAM, 3-12. Het Cen- iraal Bureau voor de Statistiek heeft zojuist een studie beëindigd, die resulteert in de grootste waar- debedragen betreffende de Neder landse economie die tot nu toe be rekend zijn, namelijk die betreffen de het nationale vermogen. Volgens deze studie bedroeg het nationale vermogen in 1958: 158 miljard gulden. Per hoofd van de bevolking bedroeg het nationale vermogen, omvattend de waarde van alle in Nederland aanwezige gebouwen, machines, vervoermid delen en andere vaste activa, voorts grond, voorraden, veestapel, we gen, bruggen en kanalen en ten slotte het saldo van vorderingen op en schulden aan het buitenland in 1958 per hoofd van de bevolking ongeveer 14.000 gulden. heer M. Rotte een voordracht in de Zeeuwse taal: ,,'n Aevund mi te genspoed". Het schetsje werd uit stekend gebracht en prikkelde de lachspieren. De presidente sprak een algemeen dankwoord, waarna de bijeenkomst werd besloten met de - traditioneel geworden - po lonaise, muzikaal begeleid door de heer J. van Beveren, met zijn ac cordeon. Laatstgenoemde luisterde de avond ook verder op met piano muziek. Het was een knalfeest voor de bejaarden! De regenval in Duiveland In de nacht van zaterdag op zon dag viel er - blijkens de regenmeter te Bruinisse - 37 m.m.; in de afge lopen nacht werd 13 m.m, afgetapt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bruinisse: A. Lang hout, Heusden. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Het programma voor zaterdag 10 december 1960 luidt als volgt. Ie klas: Colijnspl. Boys-Veere; MEVO-SVD (2.30 uur, scheidsr. Th. Sies); Spui-Kapelle; Tern. Boys -Hoek; Wolfaartsdijk-Wemeldinge. 2e klas C: Brouwershaven III- Bruse Boys I (2 30 uur, scheidsr. J. v. d. Linde); WIK-MEVO II (2.30 uur, scheidsr. G. M. v. d. Wielen); Zeemeeuwen-Burgh III (2.30 uur, scheidsr. K. Nouwen). 3e klas D: Bruse Boys II-Duive- Iand II (2.30 uur, scheidsr. J. Schol ten); Burgh IV-WIK II (2.30 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas). Junioren Groep B IX: Zierikzee B II- Dreischor B I (3 uur, scheidsr. J. Scholten). Het programma voor zondag 11 december 1960 luidt als volgt. Ie klas B: Brouwershaven-Zie- rikzee III (2.30 uur, scheidsr. N. Speelman); Dreischor-Zierikzee II (2.30 uur, scheidsr. K. Nouwen). 2e klas C: Renesse II-Brouwers- haven II (2.30 uur, scheidsr. J. Schol ten); Zonnemaire II-SVOWK II (2.30 uur, scheidsr. W. J. v. d. Maas); SVOWK-Zonnemaire (2.30 uur, scheidsr. M. A. Fonteine). gonnen te krijgen. De duinover gang, waar plaatselijk meer dan 20 cm water staat, is geheel geblok keerd. Voor de voetgangers zijn de Moohveg, Luieweg en Wallenweegje praktisch onbegaanbaar.. Door de storm moest een groot aantal dakpannen het ontgelden, terwijl ook nog een aantal bomen werd ontworteld, zonder evenwel verdere schade aan te richten. Waterorgel BURGH, 4-12. Als gevolg van de hevige storm en re gen, drong zondaginorgen water door via de galmga ten in de toren van de Burghse kerk. Aanvanke lijk had men geen vermoe den van het water in op mars, maar de blaasbalg van het kerkorgel functio neerde niet naar behoren en bleek vol water te staan. Het kerkorgel was bijna waterorgel geworden. Sint door storm naar „Bru" Ouderen kregen nogal wat schrobberingen De regenvlagen, die de stormde- pressie die zaterdagavond over ons land trok, vooraf gingen maakten het onmogelijk Sint Nicolaas als gast van het winkelweek-comité in cle muziektent te ontvangen, zodat deze plechtigheid plaats vond in het Ned. Herv. Ver.gebouw. Daar sprak burgemeester C. H. van de Linde er zijn vreugde over uit, dat ondanks de storm en de regen St. Nicolaas toch gekomen was. Deze op zijn beurt was over Bruinisse echter maar slecht te spreken, de toestand van de Dorpsweg was een doorn in het oog van de oude hei lige, terwijl hij ook geruchten had gehoord over de plaatselijke am bachtslieden. En zo waren er nog wel meer zaken waarop Sint wat aan te merken had. Maar dit betrof de ouderen, de kinderen hadden op enkele uitzonderingen na, wei nig of geen schrobberingen ver diend en ze kregen dan ook alle maal een zak met versnaperingen, ".oen zij door net zingen van talrij ke Sinterklaasversjes de oude man weer in een betere stemming had den gebracht. Bij zieke kinderen werden aparte bezoeken afgelegd. Een stampvol verenigingsgebouw was getuige van dit door de mid denstandsvereniging georganiseer de feest. Zierikzee kwam er met de storm goed af ZIERIKZEE, 4-12 De storm, die elders zo enorm veel schade teweeg bracht, is te Zierikzee wonderlijk goed afgelopen. Wél kregen vele mensen lekkages in de huizen, waardoor sommige kamers meer op een pannen- en pottenwinkel ge leken en dat was alweer lastig ge noeg. Van een pand aan de Mol woei een schoorsteen af. Bij de gas fabriek werd een groot reklame- bord door de storm weggevaagd. Verschillende meldingen kwamen binnen van dakpannen, die hier en daar sneuvelden. Sommige am bachtslieden moesten er op uit, om noodvoorzieningen aan te brengen, in verband met binnendringend water. Zowel in de nacht van zaterdag op zondag als van zondag op maan dag werd de stormsluis gesloten. Buitengewoon hoog water werd het evenwel niet. De bootdiensten Zierikzee-Katse- veer en Zijpe-A.J -polder werden tijdelijk stilgelegd. GEMEENTERAAD NIEUWERKERK Subsidie voor restauratie van korenmolen Aankoop brandweertrekker Onder voorzitterschap van bur gemeester A. A. van Eeten, verga derde de gemeenteraad. Na opening volgde behandeling der ingekomen stukken, w.o.: goed keuring van Ged. Staten tot aan vaarding van het legaat van wijlen mevr. van den Bout-Klompe, ver der zijn goedgekeurd de uitbrei ding der riolering in de Achter straat en de aankoop van de wo ning van de heer J. van Strien. Niet goedgekeurd was de verkoop van grond aan dokter v. d Zande. Op voorstel van b. en w. volgt vaststelling van het wijzigingsbe- sluit tot verhuur van volkstuinen. Op voorstel van de commissie van onderzoek der gemeentereke ning over 1959, rapporteur de heer J. A. van Nieuwenhuize, wordt be sloten tot voorlopige vaststelling dezer rekening met gew. dienst ink. f 580.222,40, uitg. f 817 163,22, na delig slot f 36.940,82. Kapitaaldienst ink. f 3.014.044, uitg. f 3.287.654,55, nadelig slot f 273 610,28. Eveneens wordt goedgekeurd de rekening gemeente instelling voor Sociale Zorg met gew. dienst f 14.454,12 en kap.dienst f 1280,54. Het plan tot uitbreiding van de Beatrixschool werd beoordeeld, de raad gaat in beginsel accoord met dit plan. Het wederopbouwplan der ge meente wordt herzien, met de daar in gebrachte wijziging wordt ac coord gegaan. Op voorstel van G.S. wordt be slóten tot intrekking van de „ver ordening rioolbelasting 1960" en met de „straatbelastingverordening Nieuwerkerk 1960". Besloten werd tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 29 september 1960 tot verbetering voetpaden bij woningwetwoningen. Tegen dit be sluit is bezwaar gemaakt door en kele daar wonenden. B. en w. zul len ter plaatse een en ander nader bezien. Goedgekeurd werd de le wijzi ging begroting 1960 gem. instelling Sociale Zorg. Restauratie molen Een aanvraag om subsidie is binnen gekomen voor restau ratie van de molen. Het buiten werk daarvan heeft dringend verbetering nodig. Via de „Hollandsche Molen" is door een deskundige een begroting voor herstel ingediend. Ver wacht wordt dat het rijk en de provincie 85 pet. voor hun re kening zullen nemen. De raad wil voor 5 pet. deelnemen, zo dat voor de eigenaar rest 10 pet. overblijft. De vergoeding art. lOlbis der L.O.-wet 1920 over 1960 (vakonder wijzeres bijz. school) wordt vast gesteld op f 964,51, ontvangen is reeds f 861,96, zodat alsnog ver goed moet worden f 102,55. Medegedeeld wordt dat de prijs voor de trekker-manscbappenwa- gen brandweer uiteindelijk met in levering van de oude wagen f 20 450 zal bedragen. Besloten wordt tot aankoop. Na een langdurige nachtelijke vergadering heeft de Sowjet-Unie zondagochtend vroeg in de Veilig heidsraad voor de een-en-negen- tigste keer van haar vetorecht ge bruik gemaakt en daardoor de toetreding van de jongste onafhan kelijke Afrikaanse staat Maureta- nië tot de V.N. verhinderd. Ware Mauretanië toegelaten, dan zou het het honderdste lid van de V.N. ge worden zijn. Scheepvaartberichten Albireo, 2-12 van Rotterdam naar Hamburg. Bonita, pass. 2-12 Miami naar La- ceiba. Kenia (t.), pass. 3-12 Ras Al Hadd naar Mena. Korenia (t.), 2-12 van Dakar naar Trinidad. Vivipara (t.), 2-12 Kaap St. Vincent naar Rotterdam. Wonogiri, 2-12 te Philadelphia. In de kleuterschool zal een proef genomen worden met ombouwen van een der kachels tot oliestook. Door de gemeente zullen verschil lende strookjes onrendabele grond worden aangekocht van de eige naars, terwijl aan de heer T. Tanis daarna een strook grond zal wor den verkocht. Door aan- en ver koop zal een en ander geen be zwaar voor de gemeentekas op le veren. Bij de rondvraag brengt wethou der van Dienst verslag uit van een door hem bijgewoonde vergadering inzake de Centrale Werkplaats. De heer S. van Klinken vraagt inlich tingen omtrent de naam van het gedeelte weg tussen Reigersweg en Rijksweg. Bij de gemeente heet het Polderweg en bij de polder Midden weg. Besloten wordt dat het Mid denweg zal worden. De heer Len- som vraagt wanneer de grond ach ter de houten noodschool van ste nen zal worden gezuiverd. Hieraan zal zo spoedig mogelijk worden be gonnen. SPORT ATLETIEK Sint Nicolaas-cross te Middelburg De gure wind en de gestadig val lende regen stelden de deelnemers aan deze cross voor een zware op gaaf. Voor een twintigtal toeschou wers werd gestart met de wed strijd voor C-junioren en scholie ren beneden 16 jaar. Over een af stand van 1 km zegevierde R. Mun- nikhof van het Goese „A.V. '56". Bij de B-junioren en scholieren boven 16 jaar, die 2 km te lopen hadden, werd P. v. d. Schaaf van „Marathon" (Vlissingen) eerste. Daarna speelde zich voor „Delta- Sport" bij de A-junioren een klein drama af. Er moest een afstand van 5 km afgelegd worden. Toen Cees Wurth van Brouwershaven voor de vijfde maal de startlijn gepasseerd was, verdween hij, zeker van een tweede plaats, in de kleedkamers. Daar hoorde hij echter dat hij nog 300 meter naar de finish moest af leggen. Dit oponthoud kostte hem twee plaatsen, zodat hij nu vierde werd. Een sterk bezet veld gaf tenslotte de wedstrijd voor senioren over 8 km te zien. Al spoedig vormde zich een kopgroep van de drie nationale sterren Klaas de Ruiter, Hein Cujé en Jan Keesom. Na een felle strijd finishten zij ook in deze volgorde. In de plaatselijke schouwburg vond hierna de prijsuitreiking plaats. Naast de medailles waren door de Middelburgse winkeliers vele mooie prijzen in natura be schikbaar gesteld. Verwachting tot dinsdagavond: Later meer wind Wisselend bewolkt met enkele buien; aanvankelijk krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later krachtige tot harde naar west tot noordwest ruimende wind; iets la gere temperaturen. 6 dec. Zon op 8.32, onder 16.30. Maan op 19.45, onder 10.42. Laatste kwartier: 11 dec. te 10.39. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 6 dec. 4.55 v.m. 17.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 6 dec. 4.35 v.m. 16.46 n.m. Springtij: 5 dec. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 5-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen week einde heeft het weer in west-Eu ropa onder invloed gestaan van een stormdepressie, die over Enge land en de Noordzee naar het noordoosten trok. De wind nam boven zee tijdelijk tot windkracht 10 a 11 toe. Boven land kwamen zondagochtend hevige rukwinden voor tot 33 meter per seconde. Een en ander ging gepaard met lang durige en intensieve regenval. In vrijwel het gehele land viel meer dan 50 mm; in Den Helder in 36 uur zelfs 93 mm. Maandagochtend was de depres sie al boven Finland aangekomen. De winden waren toen in onze om geving aanzienlijk minder gewor den, hoewel er op een deel van de Noordzee nog windkracht 9 stond. Deze storm werd veroorzaakt door een andere depressie, die in een langzaam tempo van IJsland naar het noordelijke deel van de Noord zee was getrokken. Deze depressie wordt geleidelijk minder diep, maar ten westen van Ierland be vindt zich nog een randstoring, die Nederland de komende nacht of morgenochtend zal voorbijtrekken. Op de nadering ervan zal de wind in eerste instantie verder afnemen, maar aan de achterzijde van de storing zal in de loop van morgen de wind weer aanwakkeren uit west tot noordwest. Het onrustige weer duurt dus nog voort, waarbij geleidelijk kou dere lucht wordt aangevoerd. Voor al tijdens het passeren van de sto ring kunnen er enkele buien vallen. BROUWERSHAVEN Sint Nicolaas liet zich door de storm niet weerhouden Aankomst per boot ging niet door Het bezoek van Sint Nicolaas aan Brouwershaven is zaterdag middag lelijk in het water geval len. Door de harde wind en lang durige regen kon de intocht per boot geen doorgang vinden. De Sint arriveerde om drie uur met zijn gevolg per auto, waarna hij zich naar de voorzaal van het stad huis begaf, welke geheel gevuld was met kinderen en belangstellen de ouders. Burgemeester J. L. van Leeuwen riep de hoge gast een hartelijk wel kom toe in Brouwershaven, op deze verjaardag voor het laatst als zelf standige gemeente. Spr. verheugde zich over de grote belangstelling, ook van buiten de gemeente. De Sint dankte de burgemeester voor de welkomstwoorden waarbij hij opmerkte, dat hij een zwak voor Brouwershaven heeft en zodoende deze gemeente als eerste in zijn tournee door Schoüwen op de be- zoeklijst had geplaatst. „Het is mij opgevallen", aldus de bisschop, dat de gemeente een keurige in druk maakt en dat er zoveel mooie winkels zijn, waardoor ik mijn in kopen zeer goed in Brouwershaven kan doen". Tot de burgemeester persoonlijk zeide hij, dat het hem bekend was, dat het burgemees tersambt vele bezoeken aan depar tementen en vergaderingen met zich mee brengt. „Als opkikkertje na zo'n inspannende vergadering zal een heerlijk bisschopswijntje wel smaken", aldus de Sint, hierbij de eerste burger een heerlijke fles wijn overhandigend. Tot de kinde ren werden woorden van goedkeu ring en vermaan gesproken, terwijl de zwarte Pieten kwistig met snoepgoed strooiden. Tot slot ont ving ieder kind een zak met ver snaperingen, waarmee dit, jammer genoeg verwaterde feest een einde kreeg. HET SMOKKELSCHEP „BRITTANNLA" 105. In het donkere, vochtige ruim van de driemaster „Brittan- nia" zit Henry Sullivan. Zijn handen, die met zware ketenen aan de wand geklonken zijn, rusten moedeloos op zijn knieën, de blik in zijn ogen is van een doffe, wanhopige gelatenheid. Plotseling komt er beweging in zijn roerloze gestalte. Boven hem gaat het luik open, de sporten van de ladder kraken. Het is Murphy, de leider der muiters, die in het ruim afdaalt. Een ogenblik kijkt de muiter zwijgend neer op zijn gevangene, een spottende grijns speelt om zijn mondhoeken. „Ik kom je geweten ontlasten, Sulli van", zegt hij dan grinnekend. „Aram en zijn kornuiten, van wie je vertelde, dat je ze in een kerker op Corsica achterliet, zijn in Engeland aangekomen. Je begrijpt dat het voor ons wel wat le riskant wordt om jou hier nog langer kost en inwoning te geven". Glimlachend haalt hij een pistool tevoorschijn en begint het wapen te laden. Op datzelfde moment rijden Aram en de scheepsdokter de kade op. „Daar ligt de „Brittannia", hijgt de scheepsdokter benauwd. „Snel, Aram, voor het te laat is!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2