Zwaar noodweer bracht overlast en grote schade in noord- en midden-Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRIESE WATEROPPERVLAKTE VERDUBBELDE ORKAANACHTIGE STORM EN WOLKBREUKEN TEISTERDEN EUROPA ONRUSTIG VENEZUELA Cubaanse kinderen wijken uit naar de V.S. Europeanen mishandeld in Stanleystad Russisch ruimteschip verloren MAANDAG 5 DECEMBER 1960 117e jaargang No. 18883 ZIERIKZEESCHEWNIEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Aantal overstromingen is groot DEN HAAG, 4-12. Een geleidelijk van zuidwest naar west draaiende wind en zware regenbuien, die soms ontaardden in wolkbreuken, heb ben in de loop van zondag in vele delen van ons land schade en overlast aangericht. De storm ontwortelde bomen, beschadigde gebouwen en joeg het water op meren en in rivieren en kanalen hoog op. De regen verhoogde het waterpeil zodanig, dat het water niet voldoende kon worden afgevoerd, zodat hier en daar grote vlakten onder liepen en huizen moesten worden ontruimd. In Friesland namen de over stromingen zo'n omvang aan, dat Gedeputeerde Staten zich persoon lijk van de situatie in verschillende delen van de provincie op de hoogte gingen stellen en zich genoodzaakt zagen een oproep te doen uitgaan om overal de bemaling te doen stoppen ter bezwering van het overstromingsgevaar. Desondanks hebben zich in Fries land nog enkele overstromingen voorgedaan. De ruim 300 ha grote Makkumerwaard en de ruim 1000 ha metende Workummervvaard lie pen in de vroege zondagochtend onder. Enkele schapen en een aan tal kippen verdronken. Bij Heeg dreigde een polderdijk door te breken. Terwijl het water al in de straten stond slaagde men er in het gevaar te keren. Bij Oudega werd een dijkwacht ingesteld op de dijk langs de smalle Ee. Toen men in de loop van de dag de balans kon opmaken, kon wor den vastgesteld dat de oppervlakte water in Friesland (t\jdeljjk) is ver dubbeld. In Groningen was de water stand vooral in het oostelijk deel der provincie uitzonderlijk hoog. In Stadskanaal is het vierjarig zoontje van de familie Tiben uit Laude door een felle windstoot ge grepen en in een sloot geworpen. Het jongetje is verdronken. De Hunze bij Gasselternijveen is veranderd in een woeste bergbeek. Grote stukken land staan onder water. Wateroverlast in zuidoost-Drenthe In zuidoost-D r e n t h e is de wa teroverlast zeer ernstig. Op vele plaatsen stond het water in de ka nalen gelijk met de wegen. De dijk bij sluis III is met zandzakken ver stevigd, maar het gevaar voor over stromen bleef groot. De tuinbouwstreek van Erica werd ernstig door het hoge water van het Dommerskanaal bedreigd. Vele landbouwbedrijven in zuid oost-Drenthe zijn overstroomd. Onder Emmen is een zijgevel van een oude boerderij door het water ondermijnd en ingestort. Gevreesd wordt dat het hele gebouw zal in zakken. Bij de sluis Eeserveen (kanaal Buinen-Schoonoord) is een groot gat in de dijk geslagen, dat gedicht werd met zakken zand. Ook de hoofdstad van Drenthe heeft van de storm en regen te lij den gehad. Vele Asser straten ston den zondag blank. Het water is de huizen ingestroomd en de kelders staan vol. In Emmen werden de Vooral zware schade in Duitsland HAMBURG, 5-12. De orkaanach tige storm, waarin windsnelheden voorkwamen tot 140 km per uur, en onafgebroken wolkbreuken, heb ben in vele gebieden van noord- en west-Duitsland aanleiding gegeven tot het afkondigen van noodalarm voor politie, brandweer en eenhe den van het Westduitse leger. Vooral zwaar getroffen zijn de stad Hagen en omgeving, in Noord- ryn-Westfalen, waar de rivieren de Lenne, Roer, Volme en Ennepe bui ten hun oevers zijn getreden en uit gestrekte gebieden hebben over stroomd. Een deel van de stadsbe volking van Hagen zal vermoede lijk moeten worden geëvacueerd. Ook in Herford is noodalarm ge geven als gevolg van overstromin gen van de Werra, een zijrivier van de Wezer. Bij Bad Oeynhausen kwam het water van de Werra en de Wezer tot aan de bovenkant der djjken, die door politie, brandweer en vrijwilligers met zandzakken worden versterkt. Op de autobaan van Keulen naar Hannover kwamen op tal van plaatsen overstromingen voor, waardoor het verkeer werd ge stremd. In het Harz-gebergte kwam het verkeer geheel tot stilstand. Hoog Elbe-water In Hamburg steeg het water van de Elbe tot anderhalve meter boven het normale peil. Tal van straten en kelders kwamen onder water te staan. In de haven van Hamburg kwam een fotograaf om het leven, toen hy bü het fotograferen van een onweersbui uit een bootje viel en verdronk. In Oost-Duitsland kregen vooral Chemnitz en de bosgebieden in het Ertsgebergte veel stormschade. In Engeland eisten de storm en de daarmede gepaard gaande over stromingen in vrijwel alle graaf schappen twee doden. Meer dan zestig hoofdverkeerswegen over het gehele land zijn overstroomd. In tal van plaatsen werd de hulp van mi litairen ingeroepen om de bewoners van ondergelopen huizen te eva cueren. In Alliancelles, in het noordoos ten van Frankrijk, kwam een 22- jarig meisje om het leven, toen de auto, waarin zij reed, door de storm in een greppel werd gesmakt. In Antwerpen werd de bevolking zondagavond aangeraden maatre gelen tegen overstroming te nemen, daar het water van de Schelde een gevaarlijk peil had bereikt. CARACAS, 3-12. Militairen van het Venezolaanse garnizoen Mara- cay zijn zaterdag per vliegtuig naar de hoofdstad Caracas over gebracht om te helpen bij het pa trouilleren in de stad na de onge regeldheden van de afgelopen da gen. De politie doorzocht de wo ningen van bekende communisten en communistisch gezinden, onder wie 24 parlementsleden die ge woonlijk niet aan dergelijke maat regelen blootstaan. WASHINGTON, 2-12. De Ameri- kaan Voorhees die als persoonlijk vertegenwoordiger van president Eisenhower is belast met de zorg voor Cubaanse vluchtelingen, heeft vrijdag meegedeeld dat wekelijks 100 tot 200 kinderen zonder hun ;,uders van Cuba naar de Verenig de Staten uitwijken. De kinderen hebben, aldus Voor hees, niet meer dan vijf dollar bij zich. Dat is het bedrag dat zij van de regering van Fidel Castro mo gen meenemen. De uittocht van de kinderen is kennelijk het gevolg van vrees van de ouders dat de Cubaanse rege ring de kinderen in kampen gaat opsluiten, zei hij. President Eisenhower heeft een miljoen dollar ter beschikking ge steld voor hulpverlening aan een deel van de 30.000 Cubaanse vluch telingen in de Verenigde Staten. woningen in het gehele noordoos telijke deel van de stad geïsoleerd. Verscheidene woningen moesten ontruimd worden. In O ve rij ss el is de 22-jarige J. Zandink uit Dalfsen op de weg bij Den Hulst door een rukwind ge vepen. Hij werd gegrepen door een juist passerende auto. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij inmid dels overleden te zijn. In Kampen zijn vele daken van huizen zwaar beschadigd. In 'het laaggelegen Hengelo is de wateroverlast zeer groot Met man en macht wordt gewerkt om het water de baas te worden. In tien tallen huizen is het water binnen gestroomd. Het verkeer in de stad is gestagneerd. Ook het telefoon verkeer is ernstig gestoord. Wegen versperd in Gelderland In G e 1 d e r 1 a n d op de Veluwe, vooral in het gebied van Apeldoorn zijn vele wegen versperd door ont wortelde bomen en omgevallen lantaarnpalen. De rijksweg Apel- dooim-Zwolle stond in Epe over een lengte van ongeveer 150 meter blank. In de Emmastraat in Epe stond het water 25 cm. hoog in de huizen. Het busverkeer tussen Epe en Deventer moest worden gestaakt, omdat een grote duiker onder de weg nabij Oene hst had begeven. Ook de riolering kon het water niet allemaal verwerken, zodat op vele plaatsen de wegen met vuil waren besmeurd. Onder Vaassen liepen talrijke wei landen geheel onder en in Ernst steeg het water zo snel, dat een boerderij volkomen werd geïso leerd. De grote weg Apeldoorn- Zwolle stond op twee plaatsen blank, evenals de Kamperweg. In Nijkerk stond een groot deel van do stad en omgeving onder water. Vele wegen werden voor het ver keer gesloten. De „Slinge" is op talrijke plaat sen buiten haar oevers getreden. Uitgestrekte landerijen en weilan den staan blank. Een grote var kenshouderij met honderden var kens moest ijlings ontruimd wor den. De rijksweg Groenlo-Ruurlo staat gedeeltelijk onder water en is voor alle verkeer gesloten. Voor zover bekend valt de schade in de provincie Utrecht mee. In de stad Utrecht heeft de storm negen bomen ontworteld. Geschenk van Nederland's vorstenpaar voor koning üoudewijn BRUSSEL, 2-12. Onder geleide van een deskundige van het Rijks museum is het geschenk van ko ningin Juliana aan koning Boude- wijn en dona Fabiola in Brussel aangekomen. Het zijn twee, bijna een meter hoge vazen van antiek Delfts blauw uit de achttiende eeuw, die inmiddels na een zorg vuldig transport uit Nederland door ambtenaren van de Nederlandse ambassade in de Belgische hoofd stad op het paleis zijn afgeleverd. Inmiddels is vrijdag in Brussel bekend gemaakt, dat koningin Ju liana, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene dinsdag 13 december per vliegtuig in de Bel gische hoofdstad zullen aankomen ter bijwoning van het Belgische koninklijke huwelijk, dat op 15 de cember zal worden voltrokken. Naar vernomen wordt zal ook namens prinses Wilhelmina een Naar meer sport bij middelbaar onderwijs AMSTERDAM, 2-12. Het lid van de Amsterdamse gemeenteraad de 'heer B. J. Weenink (CPN) heeft b. en w. schriftelijk gevraagd of deze kennis hebben genomen van de gunstige resultaten die op enkele Franse middelbare scholen experi menteel zijn bereikt door aanzien lijke uitbreiding van het aantal uren voor lichamelijke vorming na de uren in kennisleer: het percen tage zieken daalde aanzienlijk, de vermoeidheidsverschijnselen tegen het naderen der vakanties bleven achterwege, het aantal geslaagden der scholen werd veel groter. Zijn b. en w. bereid - zo besluit de heer Weenink zijn vragen - zich hieromtrent nader te oriënte ren en zo mogelijk een zelfde ex periment door te voeren en bij een zelfde gunstig resultaat dezelfde weg in te slaan? LEOPOLDSTAD. De V.N. heb ben vrijdag te Leopoldstad bijzon derheden gepubliceerd over de slechte behandeling, die Europe anen, o.w. V.N.-personeel, in de af gelopen dagen te Stanleystad van de zijde van de Kongolese politie hebben ondervonden. De Ghanese politic-beambte Otoe, die speciaal door de V.N. naar Stanleystad was gezoiiden voor het instellen van een onderzoek, heeft gemeld dat aldaar ruim duizend Europeanen door Kongolese politie werden gearresteerd Vele arres tanten zijn hevig geslagen, terwijl zij ook op andere wijze slecht wer- deni behandeld. geschenk aan koning Boudewijn en zijn bruid worden overhandigd. Voorts mag men nog een cadeau van de zijde der Nederlandse re gering verwachten. FLITSEN UIT HET BUITENLAND LUCHTBASIS VANDENBERG (Californië). Een intercontinentale ballistische Titan-raket is ontploft in de ondergrondse bergplaats op c.e Amerikaanse raketbasis Van- denberg, aldus de Amerikaanse luchtmacht.- Er zijn geen slachtof fers gevallen. Wel is er „reusach tige" schade aangericht. DJAKARTA. Het militaire hoog gerechtshof te Djakarta heeft het beroep verworpen, dat werd inge steld tegen het doodvonnis van de Amerikaanse vlieger Allan Law rence Pope. Deze stond terecht we gens hulpverlening aan opstande lingen op Celebes in 1958. LEOPOLDSTAD. De ongeveer tweehonderd man Marokkaanse V.N.-troepen in Loeena hebben meer dan tweeduizend van de drie duizend Baloeba's, die hen hebben aangevallen, gevangen genomen. De Baloeba's waren er klaarblij' kelijk op uit hun vijanden, de stam der Kanioka's aan te vallen. Zes Kanioka's zijn bij de aanval ge dood. BONN. Bondskanselier Aden auer zal niet aan de Navo-confe- rentie, die 16 december in Parijs begint, deelnemen. Een regerings woordvoerder verklaarde dat de Bondskanselier volgens het oor spronkelijke plan slechts dan naar de conferentie zou gaan wanneer de regeringsleiders er aan hadden deelgenomen. NEW ORLEANS. Vrijdag jl. zijn, van het aanbreken van de dag tot middernacht, tenminste 41 Ameri kanen bij branden in de V.S. om het leven gekomen. Onder hen be vonden zich 28 kinderen. De meeste slachtoffers vielen bij branden in houten huizen in de zuidelijke Amerikaanse staten. DJAKARTA. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, 'heeft zondag het besluit van de Nederlandse rege ring, 28 miljoen gulden te bestem men voor de aankoop van militaire uitrusting voor westelijk Nieuw- Guinea, een voorbereiding tot aguessie tegen Indonesië genoemd. APELDOORN. Op de rijksweg van Apeldoorn naar Deventer is het 6-jarig jongetje P. N. Manu- putty uit het Ambonnezenwoon- oord onder Apeldoorn aangereden door een personenauto. Het jon getje was op slag dood. MOSKOU, 2-12. De poging ora het derde Russische ruimteschip behouden naar de aarde te doen terugkeren, is mislukt, zo heeft Ra dio-Moskou vrijdagavond bekend gemaakt. Van de grond af had het ruimte schip „order" gekregen om te da len, maar het viel in stukken uit een toen het in de dichtere lucht lagen kwam, aldus de Russische radio. 60.000 menseii per week uaar paranormale genezers AMSTERDAM, 3-12. Naar schat- ting roepen wekelijks 60.000 men sen de hulp in van paranormale genezers en er valt nog steeds een sterke toeneming te bespeuren. Dit werd zaterdagmiddag mede gedeeld op de in Amsterdam ge houden jaarvergadering van de Koninklijke vereniging tegen de kwakzalverij. Tijdens deze verga dering droeg de voorzitter, dr. H. Funke, het voorzitterschap van de vereniging over aan dr. A. de Groot uit Hilversum, oud-hoofd inspecteur voor de volksgezond heid. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Fleurig geschenk BRUSSEL, 2-12. De natio nale Belgische luchtvaart maatschappij Sabena heeft besloten de Belgische vorst en dona Fabiola bij hun huwelijk een korf aan te bieden met bloemen uit de 38 landen, waarop dien sten worden onderhouden. De mand zal bloemen be vatten van de meest uiteen lopende aard, zoals esterli- cias en saturias uit Spanje, rozen uit Iran, paradijsvo gels uit Egypte, orchideeën uit Portugal en edelweiss uit Oostenrijk. De vijftien de december - de dag van het huwelijk - zal voor de Belgische ambtenaren en de schooljeugd een vrije dag zijn. Hiertoe heeft het Belgische kabinet vrijdag besloten. De jeugd warmt zich aan de zon der hoop, de ouderdom aan de kachel der herinnering. HET BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX AAN CANADA OTTAWA, 3-12. Prinses Beatrix is zaterdag in Ottawa tegenwoor dig geweest bij het huwelijk van haar vriendin Jkvr. Renee Röell met de heer T. Bradbrook-Smith, de rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van financiën. Het huwelijk werd in de kapel van Asbury College ingezegend door ds. Robert Mackay uit Toronto, een studiegenoot van de bruidegom. De bruid werd ten huwelijk ge geven door haar stiefvader, de heer H. F. Feaver, de Canadese chef van het protocol. Haar vader is tijdens de Duitse bezetting van Nederland gefusilleerd. Prinses Beatrix, die dinsdag in Ottawa aankwam, keerde zondag naar Nederland terug. Predikanten willen geen A.O.W. UITHUIZERMEEDEN, 3-12. De Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) van Uithuizermeeden heeft, mede namens andere vrijgemaakte Gere formeerde Kerken, die met haar instemmen, een verzoekschrift ge zonden aan H.M. de Koningin. De vrijgemaakte Gereformeerde Kerken verzoeken voor haar pre dikanten om godsdienstige redenen vrijstellling van de verplichtingen ten aanzien van de Algemene Ou derdomswet. Tien Papoea's naar Nederland DEN HAAG, 3-12. Zoals reeds is bericht, zullen op 5 december, twee vrouwelijke en acht mannelijke Papoea's uit Nederlands-Nieuw- Guinea zich te Biak aan boord be geven van een DC-8 straalpassa- giersvliegtuig, teneinde op uitno diging van de K L.M. de eerste thuisvlucht van dit vliegtuig van Biak naar Amsterdam mede te maken. De K.L.M. heeft bovendien aangeboden ook de terugreis van het gezelschap naar Nederlands- Nieuw-Guinea voor haar rekening le nemen. ADRES AAN TWEEDE KAMER Vereniging van Nederlandse Gemeenten ongerust over liet woningbeleid DEN HAAG, 3-12. De Vereni- ging van Nederlandse Gemeenten heeft in een adres aan de Tweede Kamer aandacht gevraagd voor een aantal punten in het woningbouw beleid van de regering, die naar zij zegt ongerustheid hebben gewekt in de kring der gemeenten. In de eerste plaats geeft de ver eniging uiting aan de vrees, dat er niet voldoende woningen met lage huren tot stand zullen komen. Voorts ontbreekt volgens haar de zekerheid, dat de woningen terecht zullen komen in de gemeenten die er het meest behoefte aan hebben. In de derde plaats spreekt de ver eniging haar bezorgdheid uit, dat liet totale woningbouwprogramma kunstmatig beperkter wordt gehou den dan noodzakelijk zou zijn. Ver der dreigt bij de bevordering van het eigen woningbezit achterstand te ontstaan, en ten slotte meent de vereniging, dat er sprake is van een bijzondere noodsituatie, die voor een middengroep dreigt te ontstaan of reeds ontstaan is. De vereniging verzoekt de Ka mer er toe mee te werken, dat in de eerste plaats het aantal woning wetwoningen niet de voorgestelde verlaging met 5000 zal ondergaan, maar zo mogelijk zelfs zal worden verhoogd, yerder vraagt zij, dat het aantal zg. efficiënte woningen, door de regering op 5000 gesteld, nog zal worden verhoogd. Dit zijn woningen die zeer lage huren kun nen doen en waarop toeslag wordt verleend. In de derde plaats vraagt de vereniging, dat een zo groot mogelijk aantal woningen zal wor den gebouwd boven het door de regering voorgestelde plafond van 30.000. Zij meent dat daartoe de haars inziens ongetwijfeld aanwe zige reserve-bouwcapaciteit kan worden gebruikt. „Rooi-soldaten" uitgerooid DEN HAAG, 2-12. 190 manschap pen van de luchtdoel-artillerie hebben op de Zuid-Hollandse eilan den geassisteerd bij het aardappel- rooien. Ook in Zeeland hebben de mannen dit werk verricht. De minister van landbouw en visserij heeft medegedeeld, dat de militaire hulp deze week niet meer nodig is, waarmee dus een einde komt aan de militaire bijstand. De minister was vol lof over de orga nisatie en het werk, verricht door de staf van de Nederlandse terri toriale bevelhebber en de betrok ken onderdelen, zo deelt de leger- voorlichtingsdienst mede. Stichting Openbaar Kunstbezit Reeds circa 70.000 inschrijvingen Voor de radiocursus 1961 van de Stichting Openbaar Kunstbezit hebben zich thans reeds ca. 70.000 cursisten gemeld. Onder hen zijn er meer dan 63.000 die ook voor de cursus 1960 waren ingeschrevenen die nu dus zullen meedoen aan de verloting van enige honderden kunstwerken, onder hen die tijdig opnieuw inschreven. Vorig jaar was het aantal herinschrijvingen op de zelfde datum enige duizenden la ger. De mogelijkheid tot inschrij ving voor de cursus 1961 blijft uiteraard geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1