M OU R E R KELTUM- PLEET ZWITSAL Gemeenteraad van Zierikzee behandelde gemeentebegroting 1961 OURER MOEDER WORDEN... Voor 45 jaar Deltamuseum te Zierikzee? Nadelig slot op gewone- en kapitaalsdienst ZIERIKZEE, 1-12. Na de uitvoe rige algemene beschouwingen heeft de gemeenteraad van Zierik zee, onder voorzitterschap van burgemeester mr. Dijckmeester, in vrij snel tempo heengewerkt door de begroting 1961, die - zoals wü reeds destijds uitvoerig vermeld den en toelichten - op de gewone dienst een tekort toont van f 193 duizend en op de kapitaaldienst een tekort van f 1.564.343,93. Bij de hoofdstuksgewijze behan deling vestigde mevr. v. d. Werve Schouls de aandacht op de speel tuin „Molleman", die gesloten bleef voor het jeugdig publiek. Wethouder Koevoets gewaagde van grote financiële moeilijkheden, waarmede het bestuur heeft te kampen. Er is geen geld perma nent toezicht te kunnen betalen op de jeugd. Er wordt in interne kring nu gedacht aan verplaatsing van de speeltuin naar het zwem bad aan de Val en voorstellen ter zake zullen aan het gemeentebe stuur worden gedaan. Mevr. v. d. Werve Schouls verwonderde zich over eventuele verplaatsing en met haar andere leden en de voor zitter, welke laatste juist de gun stige ligging onderstreepte. De heer v. d. Schee wees er op dat elders personen boven de 65 jaar toezicht houden. Mr. Keuning vond te weinig ma terialen opgesteld in de grote mu seumzaal (Schutterszaal), terwijl de kleinere ruimten zijn volge propt. De voorzitter zeide dat het niet in de bedoeling ligt in de Schut terszaal veel meer te gaan expo seren. Enkele mooie stukken uit het museum doen het hier goed. Vitrine-voorzieningen in één der kleinere zalen moeten wachten tot de torenrestauratie. Mr. Keuning informeerde naar de plannen tot stichting van een Deltamuseum, waarover men ook te Middelburg schijnt te peinzen. Ter zake is het college diligent en aan het project wordt gewerkt, aldus de voorzitter De heer Doeleman kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord dat materialen voor de secretarie thans in Zierikzee worden gekocht. Het inbinden van de gemeentebe groting bleek te Zierikzee goed koper dan elders. De voorzitter antwoordde ontkennend op een vraag van de heer v. d. Doel of het frankeren van dienststukken voor de gemeente goedkoper zou uitkomen. Verlichting Stadhuis De heer v. d. Doel verbaasde zich erover, dat betrekkelijk kort na de vernieuwing, thans reeds nieuwe lichtarmaturen moeten worden aangeschaft voor burge meesters- en secretariskamer. Hij beval aan het advies in te winnen van een verlichtingsdeskundige. De voorzitter zeide dat de verlich ting in de kamer(s) onvoldoende is. Voor betere verlichting van trouw zaal en Schutterszaal is reeds ad vies ingewonnen van de P.Z.E.M. De heer Rameijs informeerde of de elektrische leidingen in het stad huis zijn afgekeurd. Waarom is heraanleg niet geschied toen de plafonds - als gevolg van restau ratie - open lagen? Wethouder Koevoets deelde mede dat het des tijds slechts ging om de buizen in de bovenzaal en met name over de verdeling van de groepen, die niet efficient was. Ingezonden mededeling In alle modellen steeds voorradig Verandering van pigment WASHINGTON, 2-12. Aan de Georgetovm universiteit te Washington heeft men een manier gevonden om de huid van een neger blank te maken en die van een blanke zwart. Een derma toloog van die universiteit heeft meegedeeld, dat er al 300 negers geheel of gedeel telijk blank zijn gemaakt. Alleen negers die lijden aan vitiligo - een aandoe ning die lichte vlekken op de huid van negers veroor zaakt worden in behande ling genomen. Zij kunnen kiezen tussen herpigmen- tatie en depigmentatie. Mensen die alleen maar van huidskleur willen verande ren, worden niet geholpen. Andere zaken De heer bij de Vaate bracht de presentiegelden voor de leden van de W.R.C. ter sprake. Hij vond het niet juist dat deze lager zijn dan van andere commissies. Dit zal worden rechtgetrokken. Vraagstel ler informeerde ook naar een post voor vloedplanken. Dit bleek alleen nog nodig te zijn voor de Zuid hoek, met het oog op een onver hoopte calamiteit vanuit de polder. De heer Rameijs vond de opmer kingen inzake de vakatures bij het onderwijs te optimistisch. Zo zijn alleen bij het openbaar u.l.o. al drie vakatures. De heer bij de Vaate vond een post van f 150 voor het aantrekken van industrie veel te laag. De voorzitter wees er op dat Zierikzee aan het op gang brengen van Smit-Bolnes de han den vol zal krijgen. Er zijn intus sen alweer nieuwe gegadigden, zo dat het thans niet opportuun is om grootscheepse propaganda te ma ken. Vraagsteller evenwel wilde zulks toch wel, i.v.m. een verder verwijderde toekomst. Na behandeling der begroting en het rapport der commissie gingen zes begrotingswijzigingen onder de hamer door. Opgemerkt werd nog door wethouder Koevoets - zulks n.a.v. de eerste begrotingswijziging - dat de pompen voor het zwembad nog een seizoen meekunnen. Gasbedrijf en Dienst Maatschappelijke Zorg Hierna kwamen in behandeling de begrotingen van het gemeente lijk gasbedrijf en van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. Laatstgenoemde begroting toont een uitgaaf van f 370.305,96 en is sluitend gemaakt met een bedrag uit de gemeentebegroting naar de begroting van de dienst ad f 194 596,84. De heer v. d. Doel informeerde of voor ondersteunden van de dienst een korting wordt toege past voor eigen bezit, bv. een eigen huis. Wethouder Verheijen lichtte toe, dat zulks inderdaad geschiedt. Vraagsteller zag hierin een onbil lijkheid. De wethouder zegde toe deze zaak in de commissie nog eens ter sprake te zullen brengen. De heer bij de Vaate repte nog van „andere noodzakelijke voorzienin gen", die in de wenssfeer moeten blijven, omdat er grote bedragen mee gemoeid zijn. De begroting voor het gemeente lijk gasbedrijf toont een nadelig saldo van f 39.700,05. De begroting alsmede die van de D.M.Z. en het gasbedrijf werden hierna in stemming gebracht en m.a.s. goed gekeurd. Op voorstel van mr. Keu ning werd de goedkeuring „ge>- vierd" met een verversing, die uit gereikt werd, nadat de raad in be sloten zitting was gegaan. GEMEENTERAAD ZIERIKZEE Bouw 18 woningwetwoningen na jaarwisseling Deze week is het rioolgemaaltje aan de Zuidwellebrug aangesloten op de hoofdleiding naar de rioolzuiveringsinstallatie. Het werk hield in dat een buis door de Zoute gracht werd gelegd, waaraan een groot-model kraan te pas moest komen. Een verkwikkend karwei was het niet, maar wel heel noodzakelijk. (Foto: J. Berrevoets). Tsjombe voor onder scheiding naar Brussel? ELISABETHSTAD, 1-12. Presi- dent Tsjombe van Katanga ver trekt zondag uit Elisabethstad per vliegtuig naar Brussel, waar hij dinsdag door koning Boudewijn wordt onderscheiden. Tsjombe zou in de loop van de week naar Eli sabethstad terugkeren. Het is de eerste keer sinds de proclamatie van de onafhankelijk heid van Katanga - in juli - dat Tsjombe officieel in België ontvan gen zal worden. Voorts is vernomen, dat Kibwe, de Katangese vice-president en mi nister van Financiën, binnenkort eveneens naar Brussel zal gaan. BRUSSEL, 1-12. Er is geen en kele regeling getroffen voor een audiëntie", aldus is donderdag avond van de zijde van het Bel gische hof verklaard naar aanlei ding van een bericht uit Elizabeth- stad, dat president Tsjombe van Katanga de volgende week uit han den van koning Boudewijn in Brus sel een onderscheiding zou ont vangen. Ook een woordvoerder van het Belgische ministerie van Buiten landse Zaken zei niet op de hoogte te zijn van een bezoek van het Katangese staatshoofd aan België. AMSTERDAM. Voor de radio cursus 1961 van de Stichting Open baar Kunstbezit hebben zich thans reeds ca. 70.000 cursisten aange meld. Onder hen zijn er meer dan 63.000 die ook voor d© cursus 1960 waren ingeschreven. Vorig jaar was het aantal herinschrijvingen op dezelfde datum enige duizenden lager. WIERINGEN. In Slootdorp, ge meente Wieringermeer, is de 24- jarige gehuwde vertegenwoordiger J. Hoolboom uit Rotterdam bij een autobotsing om het leven gekomen. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 3-4 december: C. M. van Hoorn, tel. 01110-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 3-4 december: W. Terpstra, Brouwershaven. Telef. 01119-280. WEEKEINDE-DIENST DIERENARTSEN Weekeinde 3-4 december: W. A. M. Kalkman, Renesse. Tel. 01116- 310. LAATSTE NIEUWS Treinbotsing Wenen-Holland Expres WENEN, 2-12. Vanmorgen vroeg is de Wenen-Holland Expres op het station Schallerbach-Wallern, aan de spoorlijn Wels-Passau, in noord-Oostenryk, tegen een stil staande goederentrein, bestaande uit een locomotief en twee wagons, gebotst. Btf deze botsing werden vijftien personen gewond, waarvan vijf ernstig. Van officiële Kongolese zijde in Leopoldstad is vrijdag vernomen, dat oud-premier Loemoemba don derdag door Kongolese troepen in Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, is gearresteerd. Ingezonden mededeling VERL. RINGEN 14 KRT. GOUD Op het graveren kunt U wachten I VENLO. In het ziekenhuis te Venlo is overleden het 5-jarig zoon tje van de familie Korsten te Ble- rick. Het jongetje werd gisteren in zijn woonplaats aangereden door een auto. ZIERIKZEE, 1-12. Voordat de behandeling van de begroting aan de orde kwam op de donderdag avond onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dijck meester gehouden raadsvergade ring, werd nog een korte agenda afgewerkt De heer C. J. Simmers was met kennisgeving afwezig. De voorzitter feliciteerde de heer Cas- hoek met zijn herstel en terugkeer in de raad. In overeensteming met het ad vies van de commissie werd de heer v. d. Poel bevorderd tot op zichter le klas bij de Centrale Dienst Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening ad f 200.000 Enkele kleine wijzigingen c.q. aan vullingen zulen in de notulen der drie voorafgaande raden worden aangebracht. De voorlopige vaststeling uitga ven o.l.-onderwijs 1959, de vergoe ding bijzonder onderwijs 1959 en de vaststelling van de vergoeding voor het kleuteronderwijs 1959 gingen onder de hamer door. Idem het voorstel tot definitieve vast stelling van de uitgaven o.l.-onder- wijs. Medewerking zal worden verleend tot het aanschaffen van leermiddelen voor de Chr. Nat. school. Aan de Woningbouwvereniging zal krediet worden verstrekt voor de bouw van 18 Woningwetwonin gen. De heer Doeleman ontving de zekerheid dat de bouw ook na de jaarwisseling nog kan en mag wor den gerealiseerd. Mevrouw v. d. Werve-Schouls vond het spijtig dat hetzelfde type wonigen zal worden gebouwd en maakte vooral bezwaar tegen de veel te kleine ramen. Moeilijke zaak De voorziter moest erkennen dat het met de bouw geen gemakke lijke zaak is. De inschrijvingen te Zierikzee liggen nu eenmaal hoog en men overschrijdt snel de toegestane bouwprijs. Het bouw- tijdstip is nog onbekend. Op ver zoek van mevr. v. d. Werve en de heer van den Doel zal gepoogd worden in het ontwerp (ramen) nog wijziging te brengen. De heer Doeleman kreeg zeker heid dat de subsidie aan V.V.V. verhoogd zal worden, als het be stuur aktiviteiten gaat ontwikke len. Op verzoek van de heer v. d. Doel werd de subsidie aan „De Lichtboei" van f 300,- (voorstel college) verhoogd tot f 400,-. Een werkelijk tegen het belang van het Leger des Heils-clubhuis opwegen de subsidie is niet te geven, aldus de voorzitter. Althans nu nog niet. Mej. M. C. J. Murre werd be noemd in vaste dienst als onder wijzeres aan de o.l. school. De Z.V.U. krijgt een subsidie van f 500,- voor toneelvoorstellingen. Rondvraag Bij de rondvraag vestigt de heer v. d. Schee de aandacht op het slechte onderhoud van de Zuid hoekwoningen. Er zijn zelfs bewo ners die zelfstandig maatregelen hebben moeten nemen om de regen uit het huis te weren. De voorzitter merkte op, dat de bewoners zich tot „Beter Wonen" zulen moeten richten. Blijft de vereniging in gebreke dan kan het gemeentebestuur ingrijpen. De heer van Duin kreeg de in formatie dat de omstreden Oude Haven-woningen bij het Liefdehuis worden „bewoond" door iemand van het ziekenhuis, terwijl de werkplaats behoort aan de tim merman van het ziekenhuis. Ont ruiming is dus altijd mogelijk. De heer Cashoek kreeg toezeg ging dat het carillon ook zal spelen op andere dan donderdagen; als de marktdag op woensdag valt b.v. De heer Cashoek wees ook op de afbraak in de Maarstraat en kreeg de inlichting dat de afbraak door de gemeente geschied is, na de eigenaars in kennis te hebben ge steld. Het wegvallen der panden heeft weer enig nadeel opgeleverd voor de vrijgekomen panden, aldus de heer Doeleman. Hierna sluiting. Ingezonden mededeling Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE -4 Gastenstatistiek 1960 gemeente Burgli zoen -960. Hierin is nog niet het aantal buitenlanders opgenomen; deze cijfers worden pas volgend voorjaar gegeven in het officieel rapport. Ter vergelijking geven we in het 2e staatje de cijfers van 1959. In verband met een kleine telfout in de totale gastenopgaven, reeds gepubliceerd in het verslag van de vergadering van V.VV., herhalen we hier de juiste uitslag van het vreemdelingenbezoek aan de ge meente Burgh, gerekend over sei- 1960. Kamperen 2749 personen met 23454 overnachtingen Zomerwoningen 884 personen met 15505 overnachtingen Gemeubileerd 1254 personen met 17225 overnachtingen Hotels en pensions 964 personen met 8043 overnachtingen Totaal 5851 personen met 64227 overnachtingen 1959 Kamperen 1901 personen met 21440 overnachtingen Zomerwoningen 277 personen met 3598 overnachtingen Gemeubileerd 1728 personen met 28922 overnachtingen Hotels en pensions 700 personen met 6615 overnachtingen Uit deze staatjes kan worden ge concludeerd dat alleen het gemeu bileerde verhuur is afgenomen, terwijl het aantal kampeerders en zomerwoningen wel zeer is toege nomen. Verder dient nog rekening Totaal 4606 personen met 60575 overnachtingen gehouden te worden met het feit dat deze gegevens niet voor 100 pet. zuiver zijn, maar dat er nog altijd een 20 pet. inwoners is die de sta tistische gevraagde gegevens niet invult. STAD EN PROVINCIE NOORDGOUWE Sint Nicolaas bracht bezoek aan bejaarden Zoals eens in de veertien dagen gebruikelijk is, kwamen de bejaar den van Noordgouwe woensdag middag weer bijeen in het clubge bouw aan de Ring te Noordgouwe. Allen waren vol verwachting of Sint Nikolaas zou komen, verge zeld van zijn zwarte handlanger. Even leek het alsof er een spaak in het wiel kwam, nl. door een misverstand i v.m. het ophalen van een aantal zeer oude bejaarden, doch al spoedig kon ook dit een vlot verloop krijgen. Zo kwam dan te ongeveer drie uur in de middag de oude grijsaard met zijn zwarte Piet. Na een woord van welkom werd spontaan uit volle borst het lied „Sinterklaasje kom maar bin nen met je knecht" gezongen, waar door direkt de goede sfeer werd geschapen. Sint bleek goed met de omstandigheden van de bejaarden op de hoogte te zijn. Zelfs enkelen kregen een vermaning, doch niet tegenstaande werden alle bejaar den met een presentje vereerd, hetgeen zeer in de smaak viel. Al was het dan ook betrekkelijk vroeg, dat St. Nikolaas dit bezoek bracht, het werd er geenszins minder pret tig om. Allen gingen zeer tevreden huiswaarts, nadat Sint en Piet nog eens hartelijk waren bedankt en een tot weerziens waren toegeroe pen door de organisator van dit 5- december-feëstje. Rest nog een woord van dank aan allen, die op enigerlei wijze hebben bijgedragen deze middag op deze wijze te doen slagen. Van de boekenplank Sint Nikolaas heeft ruime keuze dit jaar op de boekenplank, die dit maal werkelijk helemaal vol staat. Enkele werken willen wij hier nog (slechts bij name) noemen Men zie voor andere besproken werken ook elders in dit blad. Voor oudere meisjes verscheen een fraai uitgevoerde „Omnibus", waarin opgenomen „Carla" van Adri Groenvelt, „Colette-dompteu- se" en Meisje Miek" van H. Herz- berg-Pinas. Uitgever is J. H. Gott- mer te Haarlem. Een (goedkoop) prachtwerk. Bij dezelfde uitgever verscheen een kinder-Omnibus voor jeugdi gen in de leeftijd van 8-10 jaar. In totaal werden zes boeiende jeugd verhalen in deze geslaagde omni bus opgenomen. Een bruikbaar boek van klasse (pocket) is „Elseviers medische en cyclopedie", een handig naslag werkje voor de leek. .Een Nederlandse roman die de aandacht verdient is: „De Swanen- plaats" door J. Visser-Roosendaal, eveneens verschenen bij Gottmer te Haarlem. Scheepvaarlberichten Albireo, 1-12 te Rotterdam. Acmpea (t.), 1-12 te Groton. Gaasterland, 2-12 van Itajai naar Paranagua. Japara, 30-11 van Las Palmas naar Kaapstad. Kelletia (t.j, 1-12 te Colombo. Koratia (t.), 2-12 te Fredericia verwacht. Korenia (t.), 1-12 te Dakar. Lemsterkerk, 2-12 te Djibouti. Sarangan, 1-12 te Lorenco Marques verwacht. WA7" UQT VI 61U Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijk Veranderlijke bewolking en voor namelijk in de kustprovincies en kele buien; matige tot krachtige, aan de kust later harde wind tus sen west en zuidwest; iets koudere nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 dec. Zon op 8.28, onder 16.31. Maan op 17.20, onder 8.12. 4 dec. Zon op 8.29, onder 16.31. Maan op 18.03, onder 9.08. 5 dec. Zon op 8.31, onder 16.30. Maan op 18.51, onder 9.58. Volle maan: 3 dec. te 5.25. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 dec. 3.25 v.m. 15.39 run. 4 dec. 3.57 v.m. 16.14 n.m 5 dec. 4.29 v.m. 16.46 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 dec. 2.52 v.m. 15.06 n.m. 4 dec. 3.28 v.m. 15.41 n.m. 5 dec. 4.03 v.m. 16.12 n.m. Springtij: 5 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Een op het zuidelijk deel van de oceaan gelegen hoge- drukgebied neemt in betekenis toe en breidt zich in de richting van Spanje uit. Op het noordelijk deel van de oceaan wordt daarentegen het weer grotendeels beheerst door een depressie, die vanmorgen het zeegebied tussen Groenland en IJs land bereikte. Ze is afkomstig van Labrador en de laatste 24 uur be langrijk in diepte toegenomen. De depressie, die gisteren tussen IJs land en Schotland lag, verwijdert zich in noordoostelijke richting. In het koufront hiervan ontwikkelden zich enkele kleine storingen, waar door het sterk in zijn beweging werd vertraagd en eerst, vanoch tend met enige regen ons land pas seerde. Achter het front bevindt zich een trogvormige uitloper van de depressie, die vannacht mogelijk in de kustgebieden enkele buien zal veroorzaken. Daarna volgt een zwakke rug van hoge druk, maar die wordt onmiddellijk gevolgd door het warmtefront van de nieu we, tussen IJsland en Groenland gelegen depressie. De invloed van dit warmtefront zal waarschijnlijk morgenmiddag in ons land al merk baar worden. BROUWERSHAVEN. De hoofd bestuurder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer D. Mulder uit Zwartewaal hield een lezing over Japan, verduidelijkt met heldere lichtbeelden, maar het geduld van de aanwezigen werd zeer lang op de proef gesteld, voor dat de beelden te zien waren. ZONNEMAIRE. De zangvereni ging „Polyhymnia" te Zierikzee gaf een geslaagde uitvoering in hotel Kloet alhier. Vooral de num mers: „Am Meereen „Abschied an's Vaterland" waren hoogtepun ten. RENESSE. Er bestaat alle kans dat de heren kerkvoogden het rookverbod in de consistoriekamer, dat zoveel pennen in beweging heeft gebracht en „gisting in de ge meente" teniet zal doen. ZIERIKZEE. Aan de fairbank ,,'t Sas" werden tot nu toe gewo gen 5.910.256 kg suikerbieten, w.o. van één leverancier 916.562 kg. WESTENSCHOUWEN. In de af gelopen nacht hebben de sleepbo ten „Zuiderzee" en „Wodan" het gestrande stoomschip „Pallemanes" vlot gemaakt en naar Burghsluis gesleept. ZIERIKZEE. In de sociëteitszaal van de heer Verwer werd een ge slaagde „soirée-amusante" gege ven, waarop optrad de bekende komiek P. Leenhouts. ZIERIKZEE. Niettegenstaande langdurige dikke mist volbrengt de Spoorboot de reis naar Middelburg en terug nog steeds geregeld. ZIERIKZEE. In de Tweede Ka mer heeft de Zierikzeese afgevaar digde mr. R. J. H. Patijn een plei dooi gehouden voor de verheffing van de gemeentelijke h.b.s. te Zie rikzee tot een rijks hogere burger school. ZIERIKZEE. Op luisterrijke wij ze werd in de Concertzaal het zil veren jubileum gevierd van de Re derij kersvereniging „Concordia" te Zierikzee. ZIERIKZEE. In de Hogemolen- straat iverd de R.K. parochiale school in tegenwoordigheid van talrijke wereldlijke en kerkelijke autoriteiten plechtig ingewijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2