Drietal raadsleden wijdde algemene beschouwing aan begroting 1961 DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 2 DECEMBER i960 117e jaargang No. 18882 MRIKZEESCHEÜNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 BEGROTINGSVERGADERING ZIERIKZEESE GEMEENTERAAD ZIERIKZEE, 1-12. Juist nog voor Sint Nlcolaas heeft de Zierikzeese gemeenteraad zich door het suikergoed van de gemeentebegroting 1961 heengebeten. Het „stuk van het jaar" kwam in behandeling op de donderdagavond gehouden raadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Djjckmeester. Een drietal leden, t.w. de heren mr. K. A. Keuning (namens de P.v.d.A.-fraktie), de heer D. Goudriaan (namens de Prot-chr. federatie en de K.V.P.-fraktie)en de heer M. C. Doeleman (namens de V.V.D.-fraktie) wijdde aan de begroting algemene beschouwingen. Het uitvoerigst in zijn beschou wingen was mr. Keuning, die in eerste instantie de aandacht ves tigde op de financiële verhouding rijk-gemeente. Op grond van de nalatigheid der rijksoverheid de gemeenten voldoende middelen te ^verschaffen, achtte spr. de zelf standigheid der gemeenten in ge vaar. Ais er bv sprake is dat de rijksoverheid als eis stelt dat de bestaande mogelijkheden op het terrein van de plaatselijke belas ting zo ver mogelijk worden uit gebuit, een omstandigheid waar van een eventuele subjectieve uit keringsverhoging uit het Gemeen tefonds afhankelijk wordt gesteld, dan kan worden gesproken van een onbehoorlijke druk op de gemeente van de zijde van het rijk. De gemeenschappelijke regelingen In dit kader dient ook aandacht besteed aan de gemeenschappelijke ïegelingen. Bij belangrijke beslis singen dient de vertegenwoordiger van de raad, aan de raad mandaat te vragen of met de raad overleg te plegen. Mr. Keuning laakte het verder dat de raad (nog) niet is in gelicht over de „rumor in casa" bij de Centrale Dienst Noord-Zeeland. Via pers en andere onofficiële ka nalen hebben de raadsleden ken nis genomen van een rapport tot reorganisatie. Het college van b. en w. heeft de raadsleden tot nu toe echter over deze zaak niet inge licht, hetgeen spr. betreurde. De fraktie van de P.v.d.A. overigens is geporteerd voor een voortbestaan van de Cen trale Dienst, erkent de verdien sten van de directeur en acht het billijk, dat bij eventuele ontbinding van deze dienst, met de belangen van de direc teur wordt rekening gehouden. Weinig raadsvergaderingen Mr. Keuning kritiseerde hierna het geringe aantal gehouden raads vergaderingen, waardoor de in druk zou kunnen worden gewekt dat het college geen prijs stelt op iegelmatig overleg met de raad. Een goed en regelmatig contact evenwel wordt door de fraktie juist r.uttig geacht. Ook verschillende commissies vergaderen weinig, bv. de sportcommissie en de commis sie van Publieke Werken. Inzake de volkshuisvesting heeft de fraktie begrip voor de moeilijk heden, waarmede de bouw van 18 woningwetwoningen gepaard gaat. Spr. wenste cijfers inzake de „op gaande lijn" van de partikuliere woningbouw en gaf uiting aan de hoop, dat het in 1961 zal komen, tot de bouw van bejaardenwoningen. Gevreesd wordt dat in de toekomst voor de kleine gemeenten nog min der bouwvolume ter beschikking komen zal. De fraktie wenst over het saneringsplan gaarne te wor den ingelicht, evenals over de woonruimteverdeling en het te dien aanzien gevolgde beleid De fraktie is voor regelmatig bijeenroepen der woonruimtecommissie. De voorgedragen publieke werken dra gen de goedkeuring weg der com missie. Aandacht vroeg mr. Keuning voor de „rotte plek" in de ge velrij aan de Oude Haven. Eén der huizen zou weer bewoond zijn en in een ander is een timmermanswerkplaats inge richt, terwijl de huizen dienen te worden afgebroken, daar de plaats bestemd is voor de bouw van een rusthuis. De toestand van "het gymnastiek onderwijs achtte spr. bedroevend, vooral te wijten aan het tekort van gymnastieklokalen. Deze slechte gang van zaken moet worden toe geschreven aan de rijksoverheid. Gehoopt wordt dat het college het plan tot bouw van een sport hal niet zal laten schieten. De frak tie is ingenomen met het industrie- vestigingsbeleid van het college. Verwacht wordt dat de plaatselijke VV.V. tot werkzaamheid zal ko men. Durende aandacht dient te worden besteed tenslotte aan de buitenlandse contacten, met name met de steden St Hilaire-du-Har- couêt en Hatfield. Tenslotte bracht spr. dank aan de secretaris en de secretarieambtenaren voor de sa menstelling der begroting. Flinke oplevingskans voor Schouwen-Duiveland De heer Goudriaan wees even eens op het begrotingstekort en het feit dat van regeringszijde nog geen gegevens bekend zijn over de bij dragen waarover de gemeenten kunnen beschikken. Belangrijk achtte spr. de komende industrie vestiging te Zierikzee. Een groot aantal personen van Schouwen- Duiveland zal bij Smit-Bolnes N.V. i.o. werk kunnen vinden, indien het tenminste ernst is bij het ver werven der vakbekwaamheid. Zo wel voor Zierikzee als voor Schou wen-Duiveland kan door deze ves tiging een opleving worden ver wacht. Spr. bracht het college dank voor het ter zake gevoerde beleid. De kans zit er in dat er meer werkgelegenheid komt, waar door het vertrekoverschot tot staan wordt gebracht en een groei der be volking ontstaat. Mogelijk kunnen verder bepaalde plannen worden uitgevoerd in het kader der infra- struktuurverbetering. Gedacht wordt hierbij aan woningbouw, we genaanleg, bouw sportlokalen e.d. Ook kan zulks gaan gelden voor culturele objecten. Spr. informeerde of verbetering van de riolering ook binnen de infrastruktuurregeling kan worden uitgevoerd. Het beleid t o.v. de restauratie der oude ge bouwen heeft de instemming der frakties. Het woningbouwvraagstuk Alleen het woningvraagstuk blijft zorgen baren. Annex met dit vraagstuk is de krotoprui ming. De bouw van midden standswoningen is van groot belang, daar anders speciaal leidinggevende personen een uitwijkmogelijkheid elders zul len gaan zoeken Ook de industriewoningbouw, premiebouw en partikuliere bouw zijn zaken van belang. Nimmer tot uitvoering zijn gekomen plannen tot uitbreiding der- straatverlich ting en spr. vroeg of realisering nog zal plaats vinden. Ook zijner zijds attendeerde de heer Gouri- aan op de kwestie van de Centrale Dienst, waarvan de raad tot nu toe onkundig is gehouden. Na dank te hebben gebracht aan de ambtena ren wenste spr. het college en de raad Gods zegen toe bij de uitvoe ring van de tot heil der gemeente strekkende plannen. Operatieplan der gemeente De heer Doeleman kwalificeerde de gemeentebegroting als „het operatieplan der gemeente". Ook deze spr. attendeerde er op dat de gemeenten de bemoeiingen van ho ger hand niet ontlopen, hoewel de grondwettelijke bedoelingen zijn gebaseerd op de zelfstandigheid der gemeenten. Hoe dit in de toe komst zich zal ontwikkelen kon r.pr. niet voorspellen, maar hij ge waagde van het „gokelement", dat op deze wijze bij de samenstelling van een begroting meespeelt. Spr. meende dat uit de begroting is ge haald, wat er voor Zierikzee in zit en een zekere trots is gewettigd over het kern- en centrumgemeen te zijn, ook al wordt de begroting hierdoor belast. De regeling ver houding rijk-gemeenten kan in de toekomst de zekerheid geven waar men als gemeente en als gemeente bestuurders aan toe is. Spr. meende dat Zierikzee als verzorgingscentrum en dooi de industrialisatie en het ste delijk karakter in de toekomst een hoge troef kan uitspelen. Spr. achtte uitbreiding van het eigen belastinggebied van groot be lang voor de zelfstandigheid. De heer Doeleman gaf uiting aan be grip voor de moeilijke taak, waar voor het college staat en hoopte dat het Zierikzee naar een goede toekomst zal mogen situeren. (Vervolg op pagina 3) Ongeregeldheden in Athene ATHENE, 12-12. - Van officiële zijde is bekendgemaakt, dat bij de ongeregeldheden van donderdag ochtend, waarbij 6.000 stakers en 1.500 politiemannen slaags raakten, 45 stakers en 35 politiemannen min of meer ernstig zijn gewond. In Griekse officiële kringen is gezegd, dat de incidenten aange stookt en geleid zijn geweest door de communistische partij. Verscheidene particuliere auto's werden in brand gestoken. Kennedy benoemt onderminister WASHINGTON, 1-12. De geko- zen Amerikaanse president John Kennedy heeft de gouverneur van de staat Michigan, G. Mennen "Wil liams, gekozen als plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aangelegen den. Het is Kennedy's eerste aan kondiging van een ministersbenoe ming. Kennedy merkte bij het bekend maken van zijn keuze o.m. op dat de Afrikaanse landen in aantal on geveer een kwart van de staten in de Verenigde Naties vormen. „Het Afrikaanse continent is thans een enorm proefterrein om te bepalen of de vrijheid kan worden gehand haafd onder omstandigheden waar in grote mensenmassa's strijden om het naakte bestaan, tegen analfa betisme, ziekten, ondervoeding en onderlinge verdeeldheid". In Parijs is donderdag een baby van drie maanden, Nicole Bery, verdwenen. De moeder had het kind in een wagen voor een winkel in een drukke straat laten staan, toen zij boodschappen ging doen. Toen zij terugkwam was de kin derwagen verdwenen. Deze werd later leeg teruggevonden. In de kerk van Saint Honoré d'Eylau in Parijs is de 19-jarige zangeres Jaqueline Boyer, bekend als winnares van het Eurovisie-songfestival 1950, getrouwd met Jaques Pills. - Bij het verlaten van de kerk werd het jonge paar door muzikanten verrast met een aubade. NEDERUNDSE V.N.-AFGEVAARDIGDE PLEIT VOOR BE-EINDIGING KERNPROEVEN Verdrag zou bewapeningswedloop vertragen NEW YORK, 1-12. De Neder landse afgevaardigde C. W. A. Schurmann heeft donderdag in de eerste politieke commissie van de V.N.-assemblee gezegd dat een ver drag tot beëindiging van de kern proeven de bewapeningswedloop zou v rtragen en zou bijdragen tot e^-'HÊrotere verspreiding van de kernwapens. (Vertegenwoordigers van de Sow- jet-Unie, Amerika en Engeland proberen in Genève al bijna twee jaar lang overeenstemming over een dergelijk verdrag te bereiken). Een verdrag, aldus mr. Schur mann, zou de gelegenheid bieden praktische ervaring op te doen op het gebied van internationale con trole. Ook zou het de spanning tus sen Oost en West kunnen vermin deren. Hij drong er bij de Sowjet- Unie op aan in de nog hangende belangrijke kwesties geen onbuig zame houding aan te nemen. Bij onderhandelingen van deze aard moeten door beide partijen rede lijke concessies worden gedaan. Nederland is het er echter niet mee eens, aldus mr. Schurmann, dat de Assemblee „andere staten" moet verzoeken af te zien van kernproeven zonder dat zij enige vorm van controle over het doen en laten van deze „andere staten" in het leven heeft geroepen. Met .andere staten" bedoelde hij de landen buiten de drie onderhande laars in Genève. Tevoren had de Britse minister van Staat, David Ormsby-Gore, verklaard dat het verlangen van Engeland naar een verdrag met doeltreffende controle voor het sta ken van de kernwapenproeven nog even krachtig is. Engeland acht zo'n verdrag heel goed mogelijk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Op het toeval bouwen is dwaas, maar van het toeval gebruik maken is verstandig. PRINSES BEATRIX IN OTTAWA OTTAWA, 2-12. Prinses Beatrix heeft donderdag in gezelschap van haar vriendin René Roëll in Otta wa Sint Nicolaas-inkopen gedaan en de stad bezichtigd. Beladen met pakjes keerden zij naar de woning van mej. Roëll, die zaterdag in het huwelijk treedt, terug, 's Avonds heeft de prinses een diner en een ven door de Nederlandse lucht bal bijgewoond die werden gege- machtattaché, tevens militair- en marine-attaché, luitenant-kolonel vlieger-waarnemer jhr. mr. R. W. C. G. A. Wittert van Hoogland en zijn echtgenote. Vrachtschip „Jemry" gelicht DORDRECHT, 1-12, Het zater- dag omstreeks kwart over vijf op het Hollands Diep gezonken motor vrachtschip „Jemry", dat, geladen met bieten, van Est onderweg was naar de suikerfabriek te Dintel- oord, is gelicht en op het strandje bij Willemsdorp neergezet. Het stoffelijk overschot van schipper K. Meter is tot dusver nog niet ge vonden. Het Russische persbureau Tass meldt, dat het derde Russische ruimteschip zjjn reis voortzet. De apparatuur werkt normaal. De hon den, die in een toestand van ge wichtloosheid verkeren, gedragen zich rustig. In verscheidene delen van de aarde worden de signalen nog steeds ontvangen, aldus Tass. DE AMERIKAANSE SCHOLENSTRIJD Scheldende blanke vrouwen overvallen student NEW ORLEANS, 1-12. Woedend l overgrote meerderheid der blanke schreeuwende en scheldende blanke vrouwen hebben donderdag voor de Fratz-school te New Orleans, in de V.S., een student aangevallen, in wie zij de leider zagen van een aantal kortgeleden door blanke- en negerstudenten gehouden demon straties tegen eetgelegenheden, waar slechts blanken worden be diend. De demonstranten hadden daarbij in de eetgelegenheden plaats genomen, die zij vervolgens weigerden te verlaten. De aangevallene is de zoon van de predikant. Op de Frantz-school zijn kortgeleden, als gemeld, en kele negerleerlingen toegelaten, hetgeen ertoe heeft geleid dat de leerlingen thans scholen in de om geving van New Orleans bezoekt. De politie bevrijdde de jongeman uit de handen van de menigte. De student en de drie negers zullen in de loop van deze maand voor de rechter worden geleid voor hun aandeel in demonstraties in de eetgelegenheden. Ondanks het gewelddadig optre den van de menigte voor de sedert een paar dagen geïntegreerde Frantz-school, zijn enkele blanke leerlingen erin geslaagd het ge bouw binnen te komen. De kinde ren liepen wel verwondingen op. In een andere school bleven drie negerkinderen echter alleen. NA OVERSTROMINGSRAMP Veel bewoners verlieten definitief Tuindorp-Oostzaan Bij het verwijderen van een pleisterlaag van een muur in een oud fa briekspand in Zutphen zijn enkele fresco's tevoorschijn gekomen, die vermoedelijk uit de vijftiende eeuw dateren. Onderzocht zal worden of restauratie mogelijk is. - Foto: arbeiders maken de muurschilde ringen vrij. AMSTERDAM, 1-12. De over stromingsramp in Tuindorp-Oost zaan te Amsterdam-noord op 14 januari j.l. heeft tot gevolg gehad dat vele bewoners deze buurt de finitief hebben verlaten. Het ver trek uit deze wijk in de maanden na de ramp, dus februari, maart en april 1960, was aanmerkelijk groter dan dat in dezelfde maanden van 1959. Dit blijkt uit cijfers over vesti ging en vertrek in Amsterdam ge durende het eerste kwartaal van dit jaar, samengesteld door het bu reau van statistiek der gemeente Amsterdam. Van de 11.250 inwoners, die ten gevolge van de overstroming moesten evacueren en eerst op 29 januari hun woningen konden be trekken, verlieten in februari tot en met april 714 personen voor goed het Tuindorp (tegen slechts 195 in deze maanden van 1959), dat is gemiddeld per maand 238 tegen 65 in 1959. De door dit vertrek vrij gekomen woningen werden intus sen weer snel bezet, blijkens de cij fers over het aantal vestigingen, dat in de maanden maart en april belangrijk hoger lag dan in 1959 n.l. 365 tegen 105. Weer postroof in Engeland LONDEN, 1-12. In de buurt van het Londense Waterloo-station is donderdagavond een postauto van vijftig zakken post beroofd door vijf mannen, die de wagen met een zware personenauto ramden. In de afgelopen drie maanden is uit treinen tussen Londen en Brigh ton ook driemaal post gestolen. Laiidbouwjoiigeren protesteren DEN HAAG, 1-12. Een gezel- schap van 42 personen, leerlingen van de lagere landbouwschool te Nieuw Cuyk en van de streek- verbeteringscommissie Langstraat, heeft zich vanmiddag op het Bin nenhof in Den Haag verzameld met het doel zijn bezwaren tegen het landbouwgarantiebeleid kenbaar te maken aan de minister van landbouw, die op het ogenblik in de tweede kamer zijn begroting verdedigt. Opzet was, dat de leider van het gezelschap, de heer M. Kamp, con tact zou zoeken met de minister. Tot nu toe is het gezelschap echter niet tot het kamergebouw toegela ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1