Minister aangevallen op algemeen beleid en vaststelling garantieprijzen DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEZONKEN SCHIP GELICHT DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 I17e Jaargang No. 18881 MMKZEEmmiEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niets is kensehetsender voor iemands karakter dan hetgeen hij belachelijk vindt. Pleidooi voor niet schriele houding der regering Herfst 1960 DEN HAAG, 30-11. Dc Tweede Kamer heeft woensdagmiddag-een aanvang gemaakt met de behande ling van dc begroting van het de partement van Landbouw en Vis- serU» Allereerst z(jn aan de orde ge steld de paragrafen: „Inleiding", „De economische toestand in de land- en tuinbouw", „Het garan- ticbeleid voor de landbouw" en „Internationale aangelegenheden". Hierbij werd tevens besproken de „Nota inzake de praktische uit werking van het garantiebeleid voor de landbouw voor het jaar 1960/1961". De heer Den Hartog (V.V.D.) be toogt, dat de abnormale regenval een schade veroorzaakte, waarbij de droogteschade van 1959 volledig in het niet verzinkt. Dit bedrijfs risico mag niet worden onderschat. Men realisere 2ich onder welke om standigheden het werk moet wor den verricht. De heer Egas (Arb.) zegt dat een evenwichtig en verantwoord land bouwbeleid verwacht had mogen worden uit de opzet die de minis ter had gemaakt. Hij heeft echter de indruk, dat het beleid niet is geworden zoals had mogen worden afgeleid uit de Memorie van Toe lichting. Het concrete beleid is te sterk economisch gericht en de so ciale aspecten zijn te veel naar achteren geschoven. De heer Biesheuvel (A.R.) zegt dat hij verwacht had dat de minis ter bij zijn beleid een synthese zou hebben gegeven tussen wat hij zeide te Sas van Gent en in de Ridderzaal. Die synthese heeft spr. niet kunnen vinden. Als men een bijdrage wil leveren aan interna tionale acties voor onontwikkelde gebieden, dan zal men in het raam van het eigen agrarisch beleid moe ten beginnen. Enig perspectief heeft spr. in de stukken niet gevonden. Suikerbieten en tarwe De heer Mellema (C.H.) spreekt de vrees uit, dat na de melk en de suikerbieten de tarwe in aanmer king zou kunnen komen voor ver laging van de garantieprijs. Hij be toogt dat de prijszetting echter toch al slecht is. Onder meer vraagt spr. of de minister bereid is een aantal deskundigen een onderzoek te la ten instellen naar bijmenging van inlandse tarwe voor de broodpro- duktie. De heer Brouwer (K.V.P.) merkt op, dat de landbouw niet de enige bedrijfstak is die beschermd wordt. De minister heeft verleden jaar toegezegd dat ter zake een onder zoek zou worden ingesteld en nu vraagt spr. hoever dat onderzoek is gevorderd. Het garantiebeleid aanroerend betoogt spr., dat het Landbouw schap zich onbevredigd heeft ge toond over de uitwerking van dit beleid. De omstandigheden pleitten z.i. voor een niet schriele houding der regering. De heer Borst (C.P.N.) stelt vast dat er veel oppositie is tegen 's mi nisters beleid. Hij merkt op, dat de gemiddelde prijzen onzer land- bouwprodukten lager zijn dan in andere landen. Kritiek uit landbouwkringen De heer Van Dis (S.G.) verklaart dat de gehele landbouw van oor deel is, dat de rechtvaardigheid in het garantiebeleid geheel ont breekt. De kritiek uit landbouw kringen is naar zijn oordeel alles zins gegrond. Spr. betoogt o.a. dat de arbeider in de landbouw ten dele wordt gebruikt om de levens standaard van anderen te verbe teren. De voorgestelde garantiere geling kan de instemming van zijn fractie niet hebben. De heer Vredeling (Arb.) houdt een beschouwing over de ontwik keling van de landbouwvraagstuk ken in E.E.G.-verband. Hij merkt daarbij op, dat het versnellingsbe- sluit ten aanzien van de landbouw enerzijds minder ver gaat en an derzijds verder dan in andere sec toren der Europese samenwerking. Wat het gemeenschappelijk land bouwbeleid aangaat vraagt de heer Vredeling waaruit blijkt, dat er een gemeenschappelijk standpunt ten departemente bestaat. Het lijkt hem, dat de onderdelen moeten worden gecoördineerd. In het Eu ropese parlement is om een struc tuurfonds gevraagd. Spr. begrijpt niet, dat de minister ter zake zo'n gereserveerd geluid kan laten ho ren. Het standpunt van het Land bouwschap ten deze verdient z.i. alle steun. MEMOIRES VAN MASSAMOORDENAAR Adolf Eichmann: „Ik zal geen berouw tonen' NEW YORK, 29-11. Het Ameri kaanse blad „Life" heeft dinsdag de tweede aflevering van de me moires van Adolf Eichmann gepu bliceerd. Eichmann zegt o.m. geen sp(jt te hebben dat h\j de moord op zes miljoen Joden heeft georga niseerd. „Ik zal my niet vernederen of op enige manier berouw tonen. Ik zou dit in de huidige gedachten- sfeer te gemakkeiyk kunnen doen. Het zou te gemakkeiyk zyn te pre tenderen dat ik plotseling van een Saulus een Paulus ben geworden". „Nee, ik moet eerlijk zeggen dat wanneer wij alle tien miljoen joden hadden gedood die Himmler's sta tistici in 1933 noemden, ik zou heb ben gezegd: goed, we hebben een vijand vernietigd". „Saulus was een van de belang rijke vervolgers van de eerste christenen, die zich liet bekeren en St. Paulus werd". „Door het boze lot is echter een groot gedeelte van de joden die wij hebben bestreden in leven, en ik moet toegeven dat ook dit het lot heeft gewild". „Ik heb altijd gezegd dat wij stre den tegen een vijand die door dui zenden jaren studie en ontwikkeling superieur aan ons was.zelfs voordat Rome werd gesticht kon den de joden al schrijven. Het is ontmoedigend voor mij om te be denken dat deze mensen al langer dan 6 000 jaar wetten hebben ge schreven. Maar het zegt me ook dat dit een groot volk moet zijn, want wetgevers zijn altijd groot geweest". Eichmann schreef tevens dat Himmler hem in 1944 toestond een miljoen joden uit te wisselen voor 10.000 vrachtwagens. Wanneer de joodse vertegenwoordiger in Hon garije de vrachtwagens zou afleve- ïen zou een miljoen joden de kans krijgen naar neutrale landen te ontsnappen. „Maar het is een feit dat geen land ter wereld bereid was de jo den op te nemen, zelf niet dit ene miljoen". In een bijgaand hoofd artikel schrijft „Life": „Dit is, God helpe ons, juist. Het is waar voor de Verenigde Staten". E[i Saint-Sauveur-sur-Pinee, vijftig kilometer van de Franse stad Nice kfcew auto na eer. slippartij van een brug dertig meter naar beneden gestort. De vijf inzittenden werden, hoewel de wagen 'op de wielen neerkwam, allen ernstig gewond. Wonder boven wonder bleef de ach terruit van de auto heel. RONDE-TAFELCONFERENTIE OVER POLITIEKE KONGO-STRUKTUUR Ook Tsjombe van Katanga doet mee ELISABETHSTAD, 30-11. Presl- dent Tsjombe van Katanga heeft woensdag na zijn terugkeer uit Brazzaville in Elisabethstad mee gedeeld, dat zyn regering bereid is een ronde-tafelconferentie over de politieke struktuur van Kongo te houden, als de regering in Leopold- stad bewezen heeft dat zy werke- ïyk macht uitoefent. Zoals bekend heeft Tsjombe op uitnodiging van president Joeloe, van het voormalige Frans Kongo, in Brazzaville besprekingen ge voerd met president Kasavoeboe van Kongo, kolonel Moboetoe en andere Kongolese leiders. Op de vraag of hij akkoord gaat met het voorstel van Kasavoeboe om ook Loemoemba uit te nodigen voor de ronde-tafelconferentie, waarop de geschillen tussen de i Kongolese leiders geregeld zouden j moeten worden, antwoordde de Ka- tangaanse president lachend: „Er kan geen sprake zijn van een In de nacm van uwu»uuy wy metende motorschip „Jemry" van reder R. Rogaar uit Rotterdam, dat zaterdagmiddag in het Hollands Diep bii het licht van Strijensas is gezonken, door drijvende bokken gelicht. Bij het ongeluk is de schip- dronken, zijn vrouw en zoon werden gered. - De foto toont de „Jemry" hangende in de takels, kort nadat het schip boven water was gekomen. Koninklijke familie naar Oostenrijk DEN HAAG, 30-11. H.M. de Ko- ningin en Z.K.H. de Prins der Ne derlanden zyn voornemens om in gezelschap van de prinsessen Irene en Marykc van 30 december 1960 tot 9 januari 1961 een korte winter sportvakantie in Lech (Oostenrijk) door te brengen. Europa's economische toekomst KIEL, 1-12. Het instituut voor wereldeconomie te Kiel verwacht het komende jaar een voortzetting van de economische expansie in Europa bij verder afnemende groei percentages. In een vandaag gepu bliceerd bericht voorspelt het insti tuut bovendien, dat de recessie in de Verenigde Staten overwonnen zal worden. De huidige bezettings graad eni de aanwezige capaciteits reserves in het bedrijfsleven dagen de Verenigde Staten uit tot een ex pansieve economische politiek zon der dat daardoor inflatiegevaren ontstaan, zo wordt in het bericht gezegd. ronde-tafelconferentie met die gek Loemoemba". Uit Tsjombe's woorden meende men te kunnen opmaken dat het tijdstip, waarop de ronde-tafelcon ferentie gehouden zal worden, nog niet vaststaat. Extra trein bij huwelijk van koning Boudewijn UTRECHT, 30-11. In verband met het huwelijk van koning Bou dewijn zal op donderdag 15 decem ber aanstaande een extra trein Amsterdam-Brussel v v. worden ingelegd. Voor deze trein geldt een speciaal tarief. De trein vertrekt om 6.37 uur uit Amsterdam en stopt in Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht en Roosendaal. Aankomst te „Brussel- Congres" om 10.14 uur. De trein vertrekt weer uit Brus sel om 20.50 uur en stopt dan weer in bovengenoemde plaatsen. Hij komt in Amsterdam aan om 0.25 uur. Einde van huwelijks-idylle De twintigjarige prinses Ira von Furstenberg en de 36-jarige prins Zu Hohenlohe-Langeburg, van wier huwelijk vijf jaar gele den door de wereldpers veel ophef werd gemaakt als een „sprookjes huwelijk", hebben dinsdag in een door beiden ondergetekende ver klaring met een scheiding inge stemd. De prins had zijn echtgenote beschuldigd van omgang met de Braziliaanse miljonair Francisco Pignatari terwijl prinses Ira de prins verweet haar bruidschat en vermogen ten eigen bate te hebben aangewend. Het paar heeft twee kinderen, de driejarige Hubert en de tweejarige Christoff. Twaalf personen zijn te Forta- lezza in de Braziliaanse staat Ceara overleden aan de gevolgen van een inenting tegen honddolheid met een ondeugdelijk vaccin. Minstens 123 andere mensen die zijn ingeënt, verkeren in levensgevaar. was uitzonderlijk nat DE BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De drie herfstmaanden van 1960 zijn bijzonder nat geweest. Men kan spreken van de op één na natste herfst van de laatste hon derd jaar. Gemiddeld over het ge hele land is 335 mm regen geme ten. zoals uit voorlipige gegevens blijkt, tegen 218 mm normaal. In de herfst van 1944 is echter gemid deld 342 mm regen gevallen. Het tijdvak van juli tot en met novem ber is evenwel sedert het begin der waarnemingen te omstreeks 1850 nog nooit zo nat geweest, tot dus ver had 1930 het record gehouden met 568 mm, maar in de afgelopen vijf maanden is ongeveer 582 mm regen gevallen. De gemiddelde temperatuur van de herfst bedroeg te De Bilt 10.7 graden Celsius, tegen 9.8 graden Celsius normaal. Na 1951 was de herfst niet meer zo zacht geweest. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 248 tegen 307 normaal; in 1957 was de herfst evenwel nog belang rijk somberder. Aldus het K.N.M.I. in De Bilt. Minister De Quay ontvangt verzoekschrift inzake Algerije DE NHAAG, 29-11. Namens het comité van aanbeveling van de Actie-Algerije hebben dinsdagmor gen prof. dr. J. de Graaf uit De Bilt en mr. G. J. P. Cammelbeeok uit Eindhoven, lid der Eerste Ka mer, aan de minister-president in diens werkkamer het van 7500 handtekeningen voorziene verzoek schrift aangeboden, waarin ge vraagd wordt, dat de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties steun zal verlenen aan een voor stel in de Verenigde Naties om te bevorderen, dat de a.s. volksstem ming in Algerye zal geschieden on der toezicht van de Verenigde Na ties. De minister-president antwoordde dat hij deze aangelegenheid nog moet bespreken met zijn ambtge noot van Buitenlandse Zaken. ONRUST IN VENEZUELA CARACAS, 30-11. Het Venezo- iaanse leger bewaakte woensdag de olievelden in Venezuela na de on lusten in de afgelopen dagen in Ca racas waar dinsdagavond laat nog werd geschoten. Van de olievelden is geen melding gemaakt van in cidenten. De toestand in het land was woensdag normaal. Bij de incidenten van dinsdag avond in verschillende wijken van Caracas werden twintig mensen gewond. De politie heeft de gebouwen van het communistische blad „Tribuna Popular" doorzocht. Zij nam revol vers, munitie, flessen met benzine en een lont en een machinegeweer in beslag. Richard Wright overleden Bekende negerschryver PARIJS, 29-11. De Amerikaanse negersChrijver Richard Wright is maandagavond overleden aan een hartaanval Hij is 52 jaar geworden. Wright die vele jaren in Parijs heeft gewoond, werd zaterdag in een ziekenhuis opgenomen. Richard Wright heeft in het by- zonder bekendheid verkregen door zijn roman „Black Boy" waarin de jeugd van een neger in de Verenig de Staten wordt beschreven. Sprinkhanenplaag in Marokko Terwijl ln Rabat een internatio naal congres over de bestrijding van sprinkhanen wordt gehouden is ten zuiden van Marrakech de eerste zwerm sprinkhanen van dit jaar gesignaleerd. Deze zwerm heeft een omvang van ca. twintig vierkante kilometer. In 1954 richt ten sprinkhanen in Marokko voor ca. 4 miljard francs schade aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1