bidU Sint Nicolaas maakte „joyeuse entree" in het centrum van Zierikzee SPIONNE IN PLASTIC Hoe denkt II over zakgeld \p- WIN één van de 484 prachtige prijzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 29 november wo No. imo Feest in 5-december-stijl Eerste aankomst aan het Luitje Ingezonden mededeling A SCttOfcNCRÈVAt WX verpakt in prijsvraag- formulier Een bijzondere leesmachine AMSTERDAM. 26-11. Een be- drijfsmachine maatschappij heeft een optische leesinrichting ont worpen waarmee de numerieke gegevens van documenten, getypt met een normale electrische schrijfmachine of bedrukt door een administratiemachine, recht streeks in het geheugen van een computer kunnen worden gelezen. Dit is een stap verder in de ont wikkeling van de automatisering van de administratie omdat de grondgevoelens niet meer eerst in ponskaarten of op ponsband be hoeven te worden vastgelegd. „Door deze boeiende ontwikke ling zijn grote hoeveelheden be drijfsgegevens voor de machine net zo begrijpelijk geworden als voor de mens" verklaarde de di recteur-generaal van genoemde maatschappij in Nederland. v „Floriade" trok vier miljoen bezoekers ROTTERDAM, 28-11. De „Flo- riade" is door vier miljoen perso nen bezocht. Daarvan waren 3.715. 286 betalende bezoekers. Boven dien ontving de tentoonstelling, die op 25 september j.l. sloot, onge veer 240.000 bezoeken van rege- rings- en andere autoriteiten, van groepen van binnen- en buiten landse organisaties, enz. Hierbij zijn buiten beschouwing gelaten verscheidene duizenden andere ge^ nodigden, die bijzondere evene menten, zoals de openingen van de binnententoonstellingen, de natio nale dagen etc. bijwoonden. Engelse stad „ver-Italiaanst" De gemeenteraad van de Engelse stad Bedford heeft zich uitgespro ken tegen de komst van 200 Itali aanse arbeiders, die door een plaat selijke steenfabriek waren aange worven. Ter verklaring van dit be sluit zei burgemeester Randall, dat „een redelijke Brit het niet kan waarderen, dat een Italiaan op straat zingt als hij om half zeven 's ochtends naar zijn werk gaat". In Bedford wonen al 5.000 Italia nen, dat wil zeggen dat één van de vijftien inwoners een Italiaan is. IngezondeD mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND Amsterdam krijgt nieuw stadhuis AMSTERDAM, 28-11. De wethou- der voor de publieke werken mr. G. van 't Huil heeft zaterdagmid dag tijdens de opening van de nieu we Hortusbrug meegedeeld, dat de architecten prof. ir. J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter op 1 mei 1961 het definitieve ontwerp voor het nieuwe stadhuis aan het Waterloo' plein aan het gemeentebestuur zul len aanbieden. DIEVER. De Nederlandse aard oliemaatschappij zal over enkele weken een exploitatieboring uit voeren in het gehucht Wapse bij Diever, waar op het ogenblik de voorbereidende werkzaamheden worden uitgevoerd. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! KERKNIEUWS Ger. Kerk (vrijgemaakt) BROUWERSHAVEN. Woensdag 3 Onovember, 10 en 2.30 uur ds. Keizer. (Dankdag). Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Woensdag 30 30 november, 10 en 2.30 uur ds. H. Ligtenberg, Rotterdam. (Dank dag). Ontmoeting tussen Rooms-kath. en protestantse intellectuelen DRIEBERGEN, 27-11. In het „Eykmanhuis" van „Kerk en We reld' in Driebergen werd dit week einde een eerste ontmoeting ge houden tussen Rooms Katholieke en Protestantse intellectuelen, die zich gegroepeerd hebben respec tievelijk om de bladen „Ter elfder ure" en „Wending". Sprekers wa ren de heren D. de Lange van R K. zijde en dr. A. Th. van Leeuwen, directeur van „Kerk en Wereld" van Protestantse zijde.Het onder werp van de conferentiè luidde ,de secularisatie". De leiding was in handen van prof. dr. H. Berkhof, en prof. mr. W. P. J. Pompe. De conferentie werd ook bijgewoond door de minister van maatschap pelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé. Het ligt in de bedoeling in de toekomst vaker een dergelijke ont moeting te organiseren. Ceylonese predikant by Prinses Wilhelmina APELDOORN, 27-11. Op uitno diging van H. K. H. Prinses Wil helmina vertoefde 25 en 26 no vember op paleis het Loo ds. S. Selvaretnam, leider van een christengemeenschap op Ceylon, een belangrijk figuur uit de we reld der jonge kerken. Ds. Selva retnam hield zaterdagmiddag voor vele genodigden waaronder een aantal vooraanstaande personen en talrijke jongeren, 'een voor dracht over de situatie van de kerken in het moderne Azie. FEUILLETON (28) TELEFOONTJE Zierikzee, 26-11. Zater dagavond laat al belde Sint Nikolaas uit Den Haag, na 's middags te Zierikzee zijn entree te hebben ge maakt. Sint bleek uiterst tevreden over zijn bezoek aan de stad en wilde een speciaal dankwoord wijden aan de buurtvereniging „Sint Nobel", die - naar oude traditie zich zeer heeft ingespannen om de komst voor te bereiden. Hij was ook de middenstand, „Kunst en Eer", de „Schouwse Ruiters" en de brandweer uiterst dank baar voor de verleende hulp. Sint - het bleek wel - was in zijn nopjes met zijn middugbezoek aan Zierikzee. ZIERIKZEE, 26-11- Sint Nikolaas heeft zaterdagmiddag te Zierikzee weer een „joyeuse entree" ge maakt. Gezeten op een witte schimmel Is de goedheilig man - na gearriveerd te z(jn aan het Luitje - het stadscentrum binnen gedrongen. Het was een vreedzame penetratie in de echte 5-december- styi, ook al laat de supreme datum dan nog even op zich wachten. Op het Havenplein nam Sint - in ge zelschap van een aantal Pieten en yverig geassisteerd door hulpvaar dige lieden, waaronder de complete brandweer - plaats op een platform en werd daar harteiyk welkom ge- het endoor burgemeester mr. f. Th. Dyckmeester. In de stoet, die met de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" voorop door de straten der stad trok, kregen vooral ook de bege leidende Schouwse ruiters de aan dacht en waardering van het pu bliek. Op het Luitje was het beeld weer uiterst spektakulair. De boeg van „De Valk" (van de visserij politie), waarmede Sint arriveerde, mocht dan wat lager zijn dan die van de provinciale bcot, Sint kon er toch zijn plaatsje wel vinden en zijn aankomst was er echt niet minder om. Het waren vooral de school kinderen, die reikhalzend naar de bisschop uitzagen en zij flankeer den dan ook welig het havenpla- Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND Mannieik heb zulke schattige schoentjes gezien in de stad", be delt zij, terwijl zij zich behaaglijk op zijn schoot nestelt en haar ar men om zijn hals slaat. „Oh ja?" informeert hij lachend, al wetend dat er weer een aanslag op zijn portemonnee beraamd wordt. „Ja, ze zouden zo beeldig staan bij mijn nieuwe japon, die gebloemde weet je wel!" Zachtjes glijdt haar wang langs de zijne. „Zo, dus die zou jij zo graag willen hebben? En wat kosten ze?" Met haar liefste snuitje kijkt ze hem aan, haar ogen twinkelen: „Vierentwintig gulden vijfennegentig cent om pre cies te zijn!" Hij trekt rimpels. „Toe mag ik ze hebben?" bedelt ze als een kind. „Nou, vooruit dan maar!" En lach end trekt hij zijn beurs. ,Je bent een schat!" roept ze uitbundig en geeft hem een klinkende pakkert. In veel huwelijken gaat het zo als hierboven beschreven. In ande re huwelijken gaat het anders, meer prozaïscher, maar in wezen toch hetzelfde namelijk, dat de vrouw voor diverse persoonlijke zaken bij haar man moet vragen of bedelen om geld. Eigenlijk is dat niet juist. Oh zeker, de meeste echtvrienden zijn gelukkig wel zo redelijk dat ze het geven, maar de ene man maakt meer bezwaren dan de ander. En om de zaken eerlijk te stellen: er zijn ook mannen die niet genoeg kunnen verdienen om aan de per soonlijke verlangens van hun ge- -malinnen op dit gebied te voldoen. Er zijn nu eenmaal vrouwtjes die nauwelijks het een gekocht heb bende al weer om iets anders be delen. Het is heel begrijpelijk dat dit voor een man iets is om de wanhoop nabij te raken. Voor beide partners kan zo'n si tuatie dus minder aangenaam zijn. En daarom passen diverse verstan dige echtparen een ander systeem toe. Zij gaan van het principe uit, dat de echtelieden een volslagen gemeenschap van twee gelijk waardige partners vormen. Dit houdt in, dat de een even veel te vertellen heeft als de ander. Over het algemeen zal de man de lei ding van het gezin hebben, maar teau, waarop Sint weldra voet aan wal zette. De paarden van de „Schouwse Ruiters" trokken al nerveus aan de leidsels en een zwart koetsje werd ijverig gereed gehouden, om autoriteiten te ver voeren. Burgemeester mr. Dijck- meester gaf er echter de voorkeur aan wandelend in de stoet mee te gaan naar het Havenplein. Het was een winderige herfstdag, deze za terdag. We hebben wel eens erger moeten kleumen aan het Luitje bij een vroegere aankomst, maar het was toch vrij guur weer, hetgeen de vreugde evenwel niet vermocht te verminderen. Vrolijk klonken de Sint Nikolaasliedjes in het stads centrum en deze vokaie vrolijk heid klom omhoog tegen de gevels van de binnenstad. In de Beurs hadden de kleuters een plaatsje ge vonden en het personeel der scho len had handen vol werk om de jeugd een beetje in toom te houden, want zo'n vreugde-injektie werkt natuurlijk de bewegelijkheid in de hand. Zoete jeugd. Nadat Sint had plaats genomen sprak burgemeester mr. Dijckmees- ter, die er zijn vreugde over uitte dat dit jaar de aankomst weer aan het Luitje kon plaats vinden. „Fei telijk is er toch maar één plaats om te arriveren en wij zijn 'blij dat U de oude vertrouwde weg bent ge komen", aldus de burgemeester, die erg blij was dat Sint zich ook dit jaar niet had laten weerhouden in Zierikzee te komen. De burge meester gaf Sint hierna nog en kele aanvullende informaties over het gedrag van de jeugd. De kin deren waren bepaald zoet geweest, want zij 'hielpen o.m. bij de „4 x Z.N."-actie, bij de vluchtelingen hulp en bij de verkoop van kinder zegels, zij het dat een heel enkele wel de zak heeft verdiend, maar zijnerzijds was er vertrouwen bij spr., dat Sint dit aantal toch zou willen beperken tot het uiterste. De burgemeester hoopte dat (naar Belgisch voorbeeld), Sint nog eens een prins naar Nederland mee zal brengen en besloot met een ge neraal welkom in het oude Zie rikzee. Gemechaniseerde strafoefening. Sint zelf liet zich niet onbetuigd. Hij hanteerde een perfekt Neder lands en bleek ingeschoten op de actuele situatie in deze streek, want - zo deelde Sint mede - reeds in het voorjaar begon hij zwemles sen te nemen, om zich in deze wa terrijke plaats beter te kunen ver_ plaatsen. Hij constateerde dat te Zierikzee Monumentenzorg en kin- derzorg hand in hand gaan en deed dat neemt niet weg dat de vrouw een volwaardige stem in het ka pittel heeft. Ds situatie in een normaal gezin is nu eenmaal zo, dat de man het geld verdient en de vrouw het uit geeft, althans grotendeels. De vrouw vertrouwt er op dat haar man hard werkt en voldoende geld binnenbrengt om het huishouden fatsoenlijk te laten draaien. De man daarentegen vertrouwt op zijn vrouw, dat zij het verdiende geld met overleg op de juiste wijze zal besteden. Zo hebben beiden een taak, die niet te onderschatten is, want zowel het verdienen, als het op de juiste wijze besteden van het geld is een zaak van gewicht. Uit die overweging zijn veel echtparen er toe overgegaan om het geld dat wekelijks of maande lijks binnenkomt, in gezamenlijk overleg te verdelen waarbij zowel de man als de vrouw zakgeld krijgt. Nu kan men dat op ver schillende manieren doen, dat moet echter ieder voor zich weten, maar het is toch echt wel een feit, dat de vrouw wanneer zij een zakgeld krijgt dat toereikend is, op die ma nier zelf haar persoonlijke zaken kan bekostigen. Zij behoeft niet meer te vragen of te bedelen en manlief is van het gevraag af. Het is natuurlijk bij zo'n rege ling van groot belang, dat bij het vaststellen van het zakgeld alle factoren die mee zullen spelen in de besteding hiervan, grondig on der de loupe worden genomen en dat er bindende afspraken worden gemaakt, zodat het vrouwtje niet behoeft te komen bedelen als haar zakgeld op is en later het verwijt laat horen dat het beslist ontoe reikend was. Ieder moet weten waar hij mee af is. Uiteraard dient de man met zijn zakgeld ook zijn privé-uitgaven te dekken, zoals rokertjes en derge lijke. Terwijl daar tevens nog een marge moet zijn om eens een kleine attentie voor zijn vrouw mee te brengen, want er is één ding waarvoor gewaakt moet wor den bij zo'n systeem: dat men er de romantiek en de hoffelijkheid niet mee de deur uitjaagt! mededeling van de aankoop ener klap-op-de-broek-machine, waar door er by de tuchtiging meer effi- ciëncy wordt verkregen. Noodlottig gevolg van deze strafuitvoerings- mechanisering evenwel is dat er een Piet overbodig wordt. Op ver zoek van Sint werd één der Pieten aangewezen, die zich terug moest trekken. Sint had intussen de neus vol van de gestadige oliebollengeur boven de stad en een der Pieten was hier door zo in de lust gekomen, dat hij de 5-december zelfs zou willen ver plaatst zien naar de Oudejaarsdag, een chronologisch verlangen, waar aan uiteraard geen gevolg gegeven kan worden. Sint bood - na zijn boeiende toespraak - de burgemees ter een boterletter aan, een „M" van magistraat, die de eerste bur ger danbaar in ontvangst nam. Hierna begon de collektieve uit deling. De jeugd werd bedacht met snoep en een ballon, het opschrift waarvan herinnerde aan de reik wijdte van de zomeravondfeesten- propaganda, die blijkbaar ook te Madrid niet onbekend is. Evenals op andere jaren - altijd wel een beetje spijtig toch - kregen ver schillende kinderen niets en gingen anderen met vier of vijf zakjes strijken. Laat men beducht zijn voor kindertranen, want ze zijn kostbaar en worden heet geschreid. In de grote drukte lopen de groe pen vaak wat door elkaar en dan kunnen de uitdelers er soms ook geen wijs meer uit worden. Sint zelf werd niet moede te luisteren naar „Kunst en Eer" en deelde handjes uit, vooral aan de kleuters, die (overvloediger mag het nog wel) hem beloonden met gezongen vers jes. Een echt Sinterklaasfeest was het weer, zoals Zierikzee daar het geheim van kent. Het maakte ook de ouderen gelukkig en meer dan voorheen geloofden zij even in het 5-decembersprookje. Ingezonden mededeling Vergelijk en U kiest de CO-OP! KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BERGEN OP ZOOM. De 86-jari- ge heer I. Hage, die in zijn woning in Bergen op Zoom met zyn vrouw bewusteloos werd aangetroffen als gevolg van kolendampvergiftiging, is in het ziekenhuis overleden. De toestand van de vrouw is nog zorg wekkend. BRUMMEN. Op de Zutphense- straat tussen Zutphen en Brummen is het ernstig verminkte lijk gevon den van de 28-jarige A. Spiegelen- berg uit Brummen, die per brom fiets op weg was van Zutphen naar Brummen. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon de politie nog geen inlichtingen verstrekken. De heer S. was gehuwd en vader van een kind. UTRECHT. Te Utrecht is op de boek Oudenoord-Kaatsstraat een wielrijdster verongelukt, 't Slacht offer, de 56-jarige weduwe M. C. Alvenaar-Impelen uit Utrecht, •kwam in botsing met een autobus van het gemeentelijk vervoerbe drijf. Op weg naar het ziekenhuis is de vrouw aan haar verwondin gen overleden. HAARLEM. De 60-jarige P. van Looy uit Santpoort, die op het Delf- plein in Haarlem-Noord door een scooter is aangereden en daarna fietsend zijn weg vervolgde, is in de nacht in zijn woning overleden. Hij had een wondje boven zijn rechteroog opgelopen en vond het niet nodig geneeskundige hulp in te roepen. Vermoed wordt, dat hij aan de gevolgen van hersenbloe ding is overleden. Ingezonden mededeling Alleen de CO-OP geeft U DIVIDEND ROTTERDAM. De commissie va kantiespreiding van de Raad voor de lichamelijke opvoeding zal in de aanstaande zomervakantie, evenals in '58 en '59 weer een „Jeugdland" organiseren. Deze grote speel- en werkplaats voor de jeugd, die in de Energiehal wordt opgezet, heeft in genoemde jaren steeds een 100.000 bezoekertjes getrokken. AMSTERDAM. Amsterdam, wel eens genoemd „de zingende stad" vanwege de vele carillons, is weer een klokkenspel rijker en wel in het hart van de Kalverstraat. Twaalf bronzen, hoogglanzend ge- poiyste klokken zijn aangebracht tegen de hoge gevel van het geheel gerestaureerde pand van een juwe lierszaak op de hoek van de Kal verstraat en de Taksteeg nabij de Spulstraat. Hoofdstuk V. Een hart van goud. Louise was maar blij, dat Jean niet naar haar persoonlijke ver houding tot Bonnard had gevraagd. Ze had dat trouwens zelf voorko men, door hem te beschrijven als een prikkelbare dwingeland, die om allerlei kleinigheden vroeger al vier secretaressen had ontslagen. Van Dumoulin had ze weliswaar vernomen, dat de meisjes ten enen male alle capaciteiten voor secre taresse misten en Bonnard het dus indertijd slecht getroffen had. Maar ze kon onmogelijk zeggen, dat ze Bonnard heel flink en sympathiek vond, dat hij soms nog een echte kwajongen was, dat hij blijkbaar helemaal niet in het geld zwom en dat het personeel voor hem vloog! Ze gevoelde het als een ereschul tegenover de overleden meneer Dubois, dat ze meehielp zyn zaak tot hernieuwde bloei te brengen en André te redden, maar het was haar onmogelijk voortdurend ge raffineerd te huichelen. Gelukkig wisten André noch Marie iets van haar tegenwoordige werkkring af en daardoor werden haar geduren de de rest van het weekeinde heel wat lastige vragen bespaard. André was wat stil en terugge trokken, omdat hij wel wist, dat Louise van zijn gedrag op de hoog te was. Maar toen het meisje en zijn broer weer optimistisch over d© toekomst spraken, veerde hij weer op. Gelukkig, de zaak had dus toch nog zijn belangstelling. Toen Louise 's maandagsmorgens vroeg haar koffer pakte, kwam hij zelfs even bij haar op de kamer. „Morgen Louise. Moet je al zó vroeg weg?" Ha, die André. Ja zeker, ik heb afgesproken om 11 uur weer op kantoor te zijn. En ik moet nog al tijd werken, voor de kost, zie je". Hij bleef ietwat nadenkend voor een raam hangen. „Weet je Louise, ik heb een paar domme dingen uitgehaaldZe gevoelde opeens, dat ze hem toch nog heel graag mocht. „Dat heeft Jean me verteld, An dré. Maar hij heeft erbij verteld, dat hij zeker was, dat je verstan dig genoeg was om met zulke din gen op te houden. In het belang van de zaak èn van jezelf". „Ik ben er immers al mee opge houden! En", voegde hij er plotse ling heftig aan toe, „je kunt het geloven of niet, maar van nu af aan zal het niet aan mij liggen of de fabriek draait weer op volle toeren. Over een maand mag ik met Jean de boer op, weet je". Dat wist Louise niet; wel dat hij altijd graag op pad was. Hij zou ongetwijfeld een uitstekende ver tegenwoordiger zijn voor de zaak, als hij maar sterk genoeg was om slechte vrienden .alcohol en gok- kerij links te laten liggen. Daarom zei ze: „Fijn. Je zult vast en zeker Leerlingen in staking COLOMBO. 28-11. Op Ceylon zyn maandag duizenden leerlingen van katholieke scholen tot een staking van twee dagen overgegaan, uit protest tegen een wet, waarbij met ingang van 1 december de bijzon dere scholen onder staatstoezicht worden gesteld. Voorts hebben in verschillende plaatsen op Ceylon de ouders van leerlingen van 35 byzondere scho len de schoolgebouwen bezet, even eens uit protest tegen de nieuwe wet. Er zijn echter nog geen inciden ten gemeld. HOORN. In het Hoomse zieken huis „De Villa" is het 3-jarig jon getje Jacobus van Hoorn overleden, dat vorige week maandag een was machine met heet zeepsop over zich heen had getrokken. Het kind werd met ernstige brandwonden overdekt in het ziekenhuis opgeno men, doch toen werd reeds voor zijn leven gevreesd. LAREN. De 61-jarige wielrijder W. Lokker uit Laren is, toen hij zonder op het verkeer te letten by het rijwielpad naar ,,'t Bluk" onder deze gemeente de rijksweg over stak, door een passerende auto, be stuurd door een P.T.T.-ambtenaar uit Amsterdam, aangereden. veel meer verkopen dan onze ge wone reizigers, als je een goed rayon krijgt. Maar het Is ontzet tend vermoeiend. Je moet er heel sterk voor zijn, André". „Hoe bedoel je?" „Wel, geen mens kan je nagaan; je bent pz^aktisch baas over je eigen tijd. Daar moet je tegen kun nen, broeder". Nu begreep hij haar „Ik zal mijn best doen", beloofde hij. „En weet je, het zal nu ook wel beter gaan. Dat moet wel, van wege Jeannette". Louise glimlachte. „Wie is Jean nette?" „Wel ehzij werkt hier in de stad op Banque Vaudaoise Ze lijkt wel iets op jou, maar ze is natuur lijk jonger, wel twee jaar denk ik. Maar ze is erg ehprecies. Als ze wist dat ik wel eens gok of speel, zou ze vast nfet met me om willen gaan. Zo moet ik wel, zie je". Louise hield zich ernstig, hoewel ze neiging voelde om te lachen. Maar André ging verder: „Daar komt nog bij, dat ze niet arm is. Ik weet nog niet waar haar ouders wonen, maar zoiets merk je direct. En als het ooit iets wordt, dan is het prettiger dat ik hier ook in de zaak zit, vind je niet Louise?" Ze was zo blij om hem ,dat ze hem spontaan een kus op zijn voorhoofd gaf. Het zou met hem, althans voorlopig ,wel loslopen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5