fleXa Mourer De „Nobelpoort" PLAAT 8 STAD EN PROVINCIE schilder zelf met Wat geef ik HEM Wat geef ik HAAR? Sint Nicolaas sportieve hand- en schoudertassen Handschoenen wmmmm wtmBÊÊÊÊÊKm St. Nicolaas geschenken P. Bezuijen Een goede tip van Sint Nicolaas JAC. AUPERLE J. de Oude Dansen J. L. de Hooge, „Moeilijkheden hij het onderwijs", causerie op ouderavond Chr. Nationale school HAAMSTEDE, 26-11. In het ge- reformeert! jeugd gebouw werd een ouderavond gehouden van de Chr. Nat. school, waarvoor goede be langstelling bestond, ondanks de minder gunstige weersomstandig heden. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter de heer C. A. van Oord, die voorging in gebed en Psalm 105 las, en in een inlei dend woord de betekenis van het christelijk onderwijs onderstreepte. Deklamatie door kinderen uit alle klassen bleek een goed geko zen programmanummer. Zelfs de kleinsten deden het uitstekend. Ze werden door de voorzitter beloond met een verrassing. De heer van Oord bracht verder dank aan mej. Schols en de heer J. J. Reijersen voor het vele bij der voorbereiding verrichte werk. „Mogelijkheden bij het onder wijs", was het onderwerp, waar over het hoofd der school, de heer A. A. v. d. Leer, een zeer boeiende lezing hield. Om de grote verande ringen aan te tonen, die er op het gebied van het onderwijs in de laatste 100 jaar hébben plaats ge vonden, las hij een advertentie voor uit het jaar 1835, waarin de ge meente Viane een onderwijzer vroeg met als salaris f 125 per jaar plus het schoolgeld van de leerlin gen, verder vrije woning en tuin, f 8 voor het kosterschap, f 12 voor •het bijhouden van collectes In de kerk enz. Door toename van de cul tuur is het onderwijs aan deze tijd aangepast en de leervakken zullen zeker uitbreiden, terwijl elk vak op zich zelf weer uitbreidt. Door de toenemende leerstof kan van een zekere overlading gesproken wor den, reden waarom de minister van O. ,K. en W. een onderzoek laat in stellen, doch indien dit niet ge paard gaat met inzicht is dit van generlei waarde. Daarom is het in het „kennis is macht" een ken tering gekomen. Welke mogelijkheden biedt het onderwijs naar vormende waarde? De belangstelling voor het spel is groter dan voor de leerstof. In de school is de drang tot werken niet groot, doch buiten loopt de jeugd nis gesmeerd. Daarom goed onder wijs, dat aangepast is. Verder het activeren van de functies van het kind, vooral de expressieve en mo torische functies, uitgedrukt in de bewegingsdrang van het kind. Ook het begrip totaliteit is van grote in vloed. Een kind ziet wel een plaatje in zijn geheel, maar de onderdelen dringen niet tot hem door. Het kernonderwüs. Nieuw is het kernonderwijs. Een voorbeeld hiervan is een les over het Delta-plan, waarvoor de kinde ren eerst „lekker" gemaakt moeten worden. De gedachtenwereld van ihet kind is moeilijk te benaderen, doch veel kan door de onderwijzer geput worden uit het klassegesprek. Onwillekeurig worden bij de Delta- les ook andere vakken benaderd, zoals aardrijkskunde en geschiede- Uit pure noodzaak heeft de fa milie de schoorsteenplaat half los geschroefd en wijde kieren tussen muur en plaat aangebracht om het kwijnend geloof van zevenjarig Adje nog voor 5 december te red den. Een ouderwetse kachel en een open schouw, ach dat waren pas geloofsvoedende elementen in de huiskamer, maar niet de zorgvul dig toegespijkerde schouwmond en nog minder de harde, onbarmhar tig nuchtere ribbels van de centra le verwarming. De hedendaagse Adjes zijn niet gek. Wat wil men, Piet is geen slangenmens. Hij kan niet meer bij de schoenen. Het be staat eenvoudig niet. Reeds een volle maand geleden is - figuurlijk gesproken - Adje met zijn wijze hoofd tegen die schouwplaat aan gerend. „Hoe moet Piet daar nu door?" vroeg hij en toen Pa toch een arg listig technisch verzinsel los liet, heeft zoonlief gezegd, dat Gerrit zei dat het grappen waren' en dat Sint en Piet „mensen waren", met iets voor hun gezicht. Adje's pa en moe hebben besloten dat hun zoon nog alleenlijk ditmaal in vol ver trouwen en geloof straks Sint een handje moet geven, maar ze weten dat het dan ook echt de allerlaat ste keer zal zijn! Dan wordt ook voor hem Sint van een adembene mende sprookjesfiguur tot een steenmieterse cadeautjesbrenger Wel lollig natuurlijk, maar toch niet meer zo intiem. Daarom roept de familie dit jaar nog paardevoet- geluiden op wanneer slechts de trieste regen en wind van ons ang stig nat seizoen vallen te beluiste ren. Daarom wordt Sint geprezen om zijn wijsheid, om het heerlijk onherroepelijke van zijn komst en om zijn smetteloze baard, die ove rigens in de regen - volgens Adje wel nat zal worden. Daarom ook gaapt er bij de kachel een spelonk, waarvoor Adje 's avonds nog eer biedig neerzit, om zijn liederen van het heerlijk avondje de schoor steen in te zingen, ter meerdere glorie van Sinterklaas en ter stre ling van Piets oren, die immers slechts zoete kinderen wil horen. De weggeschroefde plaat is het symbool van slinkend geloof, maar - en dat is nu het wonderlijke van hét folkloristische decemberfeest in Nederland, ook al zal op volgende jaren de plaat stevig aan de muur blijven vastgeschroefd, Sinterklaas- zal tóch komen. Een prestatie van de ouwe in zo'n nuchtere tijd! EILANDMAN nis) (ramp en het vroegere Zeeland rekenen (afstand meten op de kaart), natuurkunde (eb en vloed). Dit eist grote voorbereiding maar het kind gaat er in op. In de ho gere klassen hoort nu een atlasje en een woordenboekje thuis, als onderdeeltjes van een klassebiblio theek waar de kinderen vrij over kunnen beschikken. Daarom is groepsarbeid dringend noodzake lijk. Het kernonderwijs heeft vele voorlopers gehad, die alle misluk ten. Nu staat de regering echter achter het plan. Hulpmiddelen bij het kernonderwijs zijn de film, de zandtafel zelfs voor de hogere klas sen, de ijzeren cirkelsegmenten bij de breuksommen en de moderne hulpmiddelen bij het verkeerson- derwijs. Een en ander toonde de spreker. „Vergeten wij verder ons opvoe- dingsdoel niet?", zo vroeg spr. zich af. Kinderen moeten leren elkaar te verdragen en te helpen. Het is de bedoeling van de Schepper de kinderen het beste te geven en zouden wij daarom niet het beste voor hen nemen?, aldus besloot spreker zijn betoog. Een school- filmpje gaf inzicht in dit moderne onderwijs. Na de pauze gaf de voorzitter van de oudercommissie, de heer M. L. Jonker, een verslag over het afge lopen jaar, waaruit bleek dat de schoolreisjes uitstekend waren ge slaagd; de Unie-collecte bracht op f 273,85. De vergadering bracht bij na f 100 bijeen voor de a.s. kerst viering. De voorzitter gaf hierna een verslag over een door hem ge maakte reis naar Rome, geïllu streerd met fraaie kleurendia'a. Ds. Boer besloot de geslaagde ou deravond met een korte toespraak Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling pu bilt UUr De geheids gebelde van Wynand Fockink GEN E V E K Wynand Fockink - Anno-"! 679 KOLHAM. Op de rijksweg Gro- ningen-Winschoten ter hoogte van het kruispunt bij de Knijpsbrug te Kolham is een ongeluk gebeurd, dat aan de 63-jarige heer J. Wever uit Hoogezand het leven heeft ge kost. Jlir. mr. D. J. de Geer te Soest overleden AMERSFOORT, 28-11. In Soest is op 89-jarige leeftijd overleden de voormalige minister-president Jhr. mr. D. J. de Geer. Jhr. de Geer maakte - gelijk be kend - deel uit van het kabinet dat aan het bewind was, toen de oorlog in mei 1940 uitbrak. In dit kabinet beheerde hij de portefeuille van financiën en die van algemene za ken a.i. Enkele dagen na de invasie vertrok dit kabinet met H.M. de Koningin naar Londen, om daar de zetel van de regering te vestigen. Intussen was de heer de Geer in 1933 tot minister van staat en in 1935 tot curator van de rijksuniver siteit te Groningen benoemd. Op 3 september 1940 werd hem te Londen op zijn verzoek eervol ontslag als minister verleend met dankbetuiging voor de langdurige diensten aan de lande bewezen en kort daarop begiftigde H.M. de Ko ningin hem met het grootkruis in de Oranje-Nassau-Orde. Kort daarop ging een schok door het Nederlandse volk, toen het via radio Londen vernam, dat de heer de Geer zich midden in de oorlog naar Nederland had begeven. Op 6 februari 1941 kwam hij hier aan. Kwalijke brochure. In 1942 verscheen van de hand van de heer de Geer de brochure: „De synthese in de oorlog". Na de bevrijding werd de heer de Geer ter verantwoording geroepen. In mei 1947 diende zijn zaak voor het Amsterdamse bijzondere gerechts hof. Ook bij de behandeling van zijn zaak in hoger beroep voor de bijzondere raad van cassatie, ont kende de heer de Geer elke schuld. Na zijn veroordeling verbleef de heer de Geer in Soest, deze gemeen te was hem als woonplaats aange wezen. DE ZEEUWSE „VERSCHRIJVINGEN" Onregelmatigheid bij Provinciale Waterstaat VLISSINGEN, 28-11. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben maandagavond, nadat zij in een speciale bijeenkomst met het hoofd van de Provinciale Water staat en het hoofd van het Water staatsarrondissement Goes nader hadden overlegd, het volgende be kend gemaakt: „Na vaststelling van een antwoord op de gestelde vragen door de socialistische frac tievoorzitter in de staten, de heer L. P. van Oorschot inzake 'ver schrijvingen' bij de provincie of een van haar provinciale diensten hebben Gedeputeerde Staten ken- MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 28-11. Officieuze noteringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 pet. vocht, met gering schotpercentage, volgens monster, tot f 32,15 franco binnenland; Schot tarwe, mits ge droogd f 15-21. Voedergranen: Maalgerst, volgens monster f 20-23,25; Kippegerst, vol gens monster f 24-25,50; Haver, ongepunte volgens monster f 18- 22,50. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene ertften, op monster f 28- 30, prima kwaliteiten tot f 35,50; Schokkers, op monster f 28-31, pri ma kwaliteiten tot f 38; Bruine bo nen, boerenschoon op monster, goed gedroogd tot f 67,50. Aardappelen ROTTERDAM, 28-11. Klei-aard- appelen 35 mm. opwaarts: Eigen heimers f 12,50-15; Bintje f 8,50-9. Voeraardappelen f 1-2,75. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haarlem (wijkgem. I) J. Streefland te Almen - te Nw.- Lekkerland. P. J. F. Lamens te Kemerik - te Waddinxveen (vac. J. van der Haar) C. Vos te Benne- kom. Aangenomen naar Fijnaart J. Dol te Medemblik. Geref. Kerken Beroepen te Twijzel J. ter Horst, kand te 's-Gravenhage. Aangeno men naar Bodegraven (2e pred. pl.) in samenwerking met Nieuwer- brug a/d Rijn C. J. Tissink te Giessen-Rijswijk (N. Br.). Tweetal te Zeist (5e pred. pl.) R. J. Beukema te Ermelo en T. J. Ha gen te Deventer. Beroepen te Delfzijl (vac. J. W. Vlaanderen) R. van Reenen te Klundert. Benoemd tot hulppredi ker te Onnen (Gron.) F. A. den Boeft, beroepbaar predikant te Groningen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Schiedam M. Baan te Dordrecht en W. Ruiter te Baarn Aangenomen naar Eindho ven S. van Zwoll te Kampen. Be dankt voor Leerdam M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Tweetal te Murmerwoude G. J. Buys te Papendrecht en Joh. Prins te Groningen - te Sneek M. Drayer te Drachten en Joh. Prins te Gro ningen. Remonstr. Broederschap Aangenomen naar Rotterdam (vac. F. E. van Leeuwen) J. M. Lindeman te Dordrecht. nis gekregen van feiten die ten laste van een ambtenaar der Pro vinciale Waterstaat de verdenking doen rijzen van het plegen van een onregelmatigheid. Deze hebben grond gegeven tot het doen van aangifte aan de officier van jus titie te Midelburg. In dit stadium van het onderzoek kunnen ter za ke nog geen nadere mededelingen worden gepubliceerd, doch Gede puteerde Staten achten uiteraard deze aanvulling op hun eerder ge geven antwoord noodzakelijk", al dus delen zij mee. OOSTERLAND De in de Ned. Herv. kerk al hier gehouden najaarszendingscol- lecte heeft opgebracht de som van f 192,92. Geslaagde interkerkelijke zangdienst De zaterdagavond in de Ger. kerk alhier gehouden interkerkelijke zangdienst was vrij goed bezocht. Ofschoon het overgrote deel leden van de Herv. en de Ger. kerk wa ren, werden toch ook bezoekers tsters) van de twee andere kerkge nootschappen uit ons dorp waarge nomen. Ds. Rijks opende met ge bed en sprak vervolgens n.a.v. Kol. III vers 15 en 16, daarbij wijzende op het grote voorrecht van de een heid van Christus' Kerk. Verder op de eis van de apostel Paulus: „Leert en vermaant elkander met psalmen en lofzangen en geestelijke liede kens, zingende den Here met aan genaamheid in uw hart". Onder leiding van de organisten der bei de kerken: mevr. Capelle-de Ronde van de Ger. kerk en de heer Lukas Boogert van de Herv. kerk werden hierna vele psalmen en gezangen ten gehore gebracht. Tot slot ein digde ds. Rijks met het „Onze Va der" deze goed geslaagde zang dienst. ST. PHILIPSLAND Vergadering C.P.B. Op donderdag 24 november ver gaderde de C.P.B. in de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St Philipsland. De presidente heette in haaro peningswoord in 't bij zonder welkom mevr. Berghout uit Rotterdam, die deze avond sprak over: „Botsingen in het gezin". Met aandacht werd door alle leden naar dit prachtige onderwerp ge luisterd. Spreekster zei o.a. dat er zoveel botsingen zijn in de wereld tussen landen en volkeren. Maar dat niet alleen, ook in het huisgezin kun nen er botsingen en onaangenaam heden zijn, tussen de ouders on- der elkaar, maar ook tussen ouders j en kinderen. De opvoeding der kinderen is een werk dat veel wijs heid en takt vraagt, aldus mevr. Berghout. Ingezonden mededeling DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP De industrievestiging te Zierikzee Op de raadsvergadering, die don derdag 1 december a.s. zal worden gehouden, komt het voorstel van b. en w. aan de orde aan Smit Bol nes N.V. i.o. in verkoop c.q. erf pacht uit te geven voor de tijd van 20 jaar een kavel in de uitbreiding van het industrieterrein met een recht van koop, tegen een nog na der te bepalen uitgifteprijs, c.q. erfpaohtscanon. Verder optie te verlenen op een drietal andere ka vels, eveneens in het uitbreidings gebied van het industrieterrein. Voorgesteld wordt verder nog mej. M. C. J. Murre in vaste dienst te benoemen als onderwijzeres aan de o.l.-school en over te gaan tot vaststelling van een schadevergoe dingsverordening i.v.m. stedebouw- kundige maatregelen voor de ge meente Zierikzee. De hoogste brugpeiler van Eu ropa, 181 meter, is maandag bij Innsbruck, Oostenrijk, gereed ge komen. De pijler is voor een brug over de Sill, in de autoweg Inns- bruck-Brennerpas. De werkzaam heden zijn 3 oktober begonnen. In de pijler is 5.100 kubieke meter be ton verwerkt, in de fundering 12. 500 kubieke meter. ADVERTENTIES Het antwoord ligt bij klaar I IEDERE AVOND TOT 9 UUR GEOPEND staat verbaasd van de grote sortering In het Leder warenhuis Korte Nobelstraat 2, Tel. 2497, Zierikzee „Contact-zegels" Een paar dat aller harten verovert: in Pebble Grain Nappa, warm gevoerd. NIEUWE KLEUREN f 10,95, f 13,95 f 17,95 Poststraat, Zierikzee In Lederen kleding JASSEN, JEKKERS, VESTEN, HANDSCHOENEN, WANTEN Vindt U de grootste keuze en de laagste prijzen bij: Zierikzee. Telefoon 2164 i 11 Tg Koopt een uurwerk bij de vakman Dan bent U zeker van uw dames- en heren zaak. Grote keuze horloges moderne pendules reiswekkertjes luxe wekkertjes goud en zilver Gero-artikelen Het juiste adres: horlogerie HET ANKER" Oude Haven 32 Zierikzee Telefoon 2544 Het heerlijk avondje is gekomen 250 gr Zeeuws speculaas 1 zak taai-taai 1 zak zoute pinda's of pepsels I fles Fanta (Citrus) Nu voor 1,25 en 5 Contactzegels Grote sortering wijnen en limonades Steeds in voorraad Bloedwijn van Gebr. Boer De Hem 27, Ttlel. 2435 Zierikzee A.s. donderdag met „De Jantjes" Zierikzee SUCCESJES Diversen: Wordt gevraagd in Zierikzee voor jong meisje op kantoor: een tehuis (tegen vergoeding), voor tussen de middag, in net gezin van jonge mensen. Aan biedingen aan agent L. C. Hoogerhuis, Renesse. Ook u kunt de tiende gratis koper zijn door te kopen bij J. C. Paauwe, Zonnemaire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3