Voetbalprijsvragen hebben bevredigend verloop DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 29 NOVEMBER 1960 117e jaargang: No. 18880 ZIEBIKZEESCHEmNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: PrJjs per 3 maanden bij vooruilbotalJng f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewskken 11, Zlerikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 Na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening no. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij do Vaate, tel. 01110-2938 Het totobeleid der regering DEN HAAG. Omtrent het totobeleid, dat door de regering gevoerd ivordt, lezen tvjj in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag over de begroting van justitie: Ter beantwoording van de opmerkingen van verschillende zijden over het vergunningenbeleid ten aanzien van de voetbalprijsvragen en eventuele wettelijke maatregelen moge de minister vooropstellen, dat ook naar zijn oordeel de huidige situatie niet een gelukkige is te noe men. Anderzijds kan het - met enige andere in het voorlopig verslag aan het woord zijnde leden - geconsta teerd worden, dat de voetbalprijs vragen, die zijn aangelegd op basis van de onlangs verleende vergun ningen in de praktijk tot dusverre een bevredigend verloop hebben. De minister meent dan ook, dat het - mede in het belang van de met deze prijsvragen gediende doelein den - gewenst is te bevorderen, dat de huidige praktijk kan worden ge continueerd. Men stuit dan daarbij evenwel op de moeilijkheid dat ar tikel 3 van de loterijwet, de basis voor de gegeven vergunningen, blij kens zijn geschiedenis en zijn be woordingen incidentele vergunnin gen voor een bepaald doel veron derstelt. Op het verlenen van con tinue vergunningen is het huidige artikel 3 niet afgestemd. Voorts is daarin geen grondslag te vinden voor het - voor de praktijk nood zakelijk - beperken van een door lopende vergunning tot één instel ling. Tenslotte levert de eis, dat de prijzen niet in geld of geldswaar dige papieren mogen worden uit gekeerd, een praktische hindernis op. Een wetswijziging, die enkel ten doel zou hebben het uitkeren van geldprijzen mogelijk te maken acht de minister niet aantrekkelijk. Im mers langs die weg zou men niet de bezwaren opheffen betreffende de continuïteit en de concentratie van de vergunningen bij één In stelling. De minister kan zich verenigen met de grondgedachte waarop de suggesties in het voorlopig verslag kennelijk rusten. Dat het gewenst is een wettelijke basis voor de voetbalprijsvragen te scheppen, waarbij echter anders dan in het voorgaande wetsontwerp niet naar een definitieve maar naar GOUDVOORRAAD In V.8. STERK VERMINDERD Eisenhower over Amerikaans-Westduitse (financiële) besprekingen WASHINGTON, 28-11. President Eisenhower heeft maandag mede gedeeld, dat west-Duitsland en de Verenigde Staten overeen zjjn ge komen te onderzoeken, op welke wijze het nadelige saldo op de Ame rikaanse betalingsbalans vermin derd en de dollar sterker gemaakt zou kunnen worden. Hij deed deze mededeling enkele uren nadat de Amerikaanse minis ter van financiën, R. Anderson, en de onderminister van buitenlandse zaken, D. Dillon, hem verslag had den uitgebracht van hun niet ge slaagde poging, om west-Duitsland er toe te brengen onmiddellijk een bedrag van 600 miljoen dollar te betalen voor het onderhoud van de Amerikaanse troepen in west- Duitsland. De president zei dat de bespre kingen te Bonn uiterst nuttig ge weest waren en dat zij, hoewel ze niet tot een overeenkomst leidden, toch in sterke mate bijdroegen tot een toenemend begrip van het pro bleem voor Amerika. (De president doelt hiermede op het toenemende tekort op de betalingsbalans en de als gevolg daarvan verminderende goudvoorraad. Deze is verleden week voor het eerst sedert 21 jaar kleiner dan 18 miljard dollar ge worden). „Met de Duitse Bondsrepubliek werd overeengekomen, dat de be sprekingen zullen worden voortge zet over een aantal andere punten, die in een korte bijeenkomst niet volledig onderzocht konden wor den, doch die tot een verbetering kunnen leiden van de positie van de Amerikaanse betalingsbalans", al dus president Eisenhower. INDONESIË TEGEN ZENDING MISSIE VER. NATIE» Tungku Abdul Rachman: „Ik ben ontmoedigd en teleurgesteld" KUALA LUMPUR, 28-11. De Ma- leise premier, tungku Abdul Rach man, heeft op een persconferentie alhier, na zyn reis door Europa en Noord-Amerika gezegd, dat hij „ontmoedigd, teleurgesteld en zeer, zeer treurig gestemd" is na het be richt, dat Indonesië gekant is te gen het denkbeeld van het doen zenden van een missie van de Ver. Naties, die zou moeten bijdragen tot een oplossing van het geschil om west Nieuw Guinea. Zaterdag had de tungku, na het overleg in Den Haag, medegedeeld, dat de Nederlandse regering in stemde met het zenden van een studie-commissie door de V.N. en dat nu alleen nog de Indonesische „KLEINE OORZAKEN..." Door gasverstikking om het leven gekomen DEN HAAG, 28-11. De 26-jarige student R. G. Koetsveld uit Den Haag is zaterdagnacht door gasver stikking om het leven gekomen. In zijn pensionkamer, waar de stu dent lag te slapen, is 's nachts een zware zeekijker van de divan op de grond gegleden. Tijdens de val raakte de kijker een gaskraantje, dat hierdoor een kwartslag werd omgedraaid. Het uitstromende gas Js de student noodlottig geworden. HIJ is de volgende morgen leven loos door de andere bewoners van het huls, die een zware gaslucht roken, aangetroffen. regering het denkbeeld zou moe ten goedkeuren. Op een vraag op de persconferen tie van heden, of hij zich nu naar Indonesië zal begeven, antwoord de de tungku: „Ik kan het nut daarvan alleen inzien, als men in Indonesië bereid is, het geschil bij minnelijk overleg uit de weg te ruimen". Op de uitlating van Subandrio, dat de enige oplossing van het ge schil is gelegen in een spoedige overdracht van de soevereiniteit over west Nieuw Guinea aan Indo nesië, zeide de heer Rachman: „Als minister Subandrio hiermede de officiële mening van de Indonesi sche regering heeft weergegeven, dan zal mijn volgende stap hierin bestaan, dat ik sens lekker ga slapen". Verhoging loon- en inkomensgrens DEN HAAG, 28-11. BU de Twee- de Kamer is een wetsontwerp in gediend, dat beoogt de loon- en in komensgrens met ingang van 1 januari 1961 to verhogen van f 7.450 tot f 8.000. De verhoging van de loon- en in komensgrens, die overeenkomt met die van de loongrens voor de sociale \crzekering, bestendigt de situatie, dat voor de overgrote meerderheid van de werknemers het opleggen van een aanslag in de inkomsten belasting achterwege kan bleven. een voorlopige oplossing wordt ge streefd. De minister zou zulk een oplos sing nastrevende daarbij tevens de gedachte van verscheidene leden willen volgen, dat bij zulk een voorlopige oplossing zou behoren aan te sluiten een verzoek aan de commissie-Wiarda om haar arbeid voort te zetten tor voldoening aan de haar destijds gegeven algemene opdracht. Geen algeheel verbod van vivisectie DEN HAAG. 28-11 Een alge- heel verbod van vivisectie wordt niet overwogen. De regering is van oordeel, dat vivisectie als onder zoekmethode niet kan worden ge mist, zo zegt de minister van jus titie in zijn memorie van antwoord op de begroting 1961 van zijn de partement tot de tweede kamer. Wat betreft het beteugelen van misstanden wijst de minister er op, dat de algemene strafbepalingen van het wetsontwerp inzake de dierenbescherming ook van toe passing zijn zou op misbruiken die bij vivisectie worden geconsta teerd Van deze bepalingen mag ten aanzien van de vivisectie ook een preventieve werking worden verwacht, die de betrokkenen er van weerhoudt de gestelde nor men te overtreden. FRIESE BOEREN ONTEVREDEN over landbouwbeleid LEEDWARDEN, 28-11 „De Frie- sche Maatschappij van Landbouw In algemene vergadering bijeen te Leeuwarden, maakt Uwe excellen tie deelgenoot van haar ernstige ontstemming over de inconsequen tie om bij de kostprijsberekening uit te gaan van de totale hoeveel heid afgeleverde produkten, doch bij het garantiebeleid ten aanzien van melk- en suikerbieten niet". Dit is de inhoud van een telegram dat de Friesche Maatschappij van Landbouw vandaag heeft verzon den aan de minister van landbouw. Het gebeurde na afloop van een vergadering, waarin in vele toon aarden uiting was gegeven aan het misnoegen over de garantieprijzen voor het seizoen 1960-'61. De voorzitter van de Friesche Maatschappij van Landbouw, de heer N. Nammensma verklaarde dat de ontevredenheid van de boe ren na de oorlog nog nooit zo groot ls geweest als op het ogenblik. Ve le boeren zien zich bedreigd in hun bestaan en hun moreel ls sterk aangetast. Manschappentekort Rijkspolitie DEN HAAG, 28-11. Tot 15 ok- tober van dit jaar verliet 180 man van de rijkspolitie de dienst. Na opleiding werden 94 wachtmees ters ingedeeld. Het tekort aan man schappen bedraagt thans 686. Per district betekent dit een te kort van 8 tot 18 man, zo deelt de minister van justitie in zijn memo rie van antwoord op zijn begroting 1961 mede. Eind van dit jaar kunnen 40 ad- spiranten van de opleidingsschool der rijkspolitie worden ingedeeld en eind mei 1961 opnieuw 34. Voor de eerste cursus volgend jaar zijn thans 45 adspiranten aangenomen, welk aantal tot 49 kan stijgen. De salarispositie kan als een der oorzaken van de wervingsmoei lijkheden worden aangemerkt, al dus de minister. n Een 400 Japanse dorpelingen, onder wie 60 vrouwen met babies op hun rug, hebben maandag de Amerikaans-Japanse oefenterrei nen aa nde voet van de Foedjidja- ma, Japans hoogste berg, bezet. Zij zeiden te blijven „strijden" totdat de autoriteiten hun eigendomsrecht op de terreinen zou hebben erkend. De dorpelingen, die hout sprokkel den en gras sneden, hadden zater dag al een eerste betoging gehou den. Zij verhinderden mol hun de monstraties schietoefeningen. Een groep ouders in New Orleansstichten om zo te voorkomen, dat die wanhopige pogingen doet om hun kinderen in aanraking komen de segregatie ten koste van alles met negerkinderen, door te zetten, heeft nu het plan Aangezien dergelijke scholen zeer opgevat om particuliere scholen te veel geld kosten hebben zij op ver schillende punten in de stad inza- melposten opgericht, waar passan ten hun offertje voor het „welzijn van de blanke kinderen" kunnen bijdragen. VERPLICHTE VERZEKERING TEGEN WETTELIJKE AANSPRAKEUJKHEID Ook voor motor- en bromfietsberijders DEN HAAG, 28-11. De Indiening van een wetsontwerp inzake de Verplichte verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid van eige naars van motorrij tuigen kan bin nen enkele maanden tegemoet wor den gezien. Onder de voor te stellen verze keringsplicht zullen ook eigenaars en berijders van motorfietsen en bromfietsen vallen, zo heeft de minister van justitie in zijn memo rie van antwoord over de begro ting 1961 van zijn departement aan de Tweede Kamer medegedeeld. De vrijstelling voor degenen die gemoedsbezwaren hebben tegen verzekering zal in het ontwerp zo danig worden geregeld dat aan het verkrijgen van die vrijstelling te dragen financiële lasten zullen zijn verbonden. De minister wijst er daarbij op dat er voor de vrijge stelden wèl ondragelijke financiële lasten verbonden zullen kunnen zijn aan de verplichting tot het ver goeden van schade waarvoor zij aansprakelijk zijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het huwelijk is het einde i van een romance en het begin van de wijsheid. MAURETANIE ONAFHANKELIJK Vijfhonderd schapen geroosterd aan het spit NOUACKCHOTT, 28-11. Een der hoogtepunten van de gebeurtenis sen, waarmede het onafhankelijk worden van Maurefanië gepaard is gegaan, was een officiële lunch, waarvoor 500 schapen aan het spit waren geroosterd. De gasten kregen het vlees opgediend in de tenten van kameelhuiden, waarin de maaltijd werd gehouden. Fremler Debré van Frankrijk had voor deze gelegenheid zijn Europe se kledij verwisseld voor de tradi tionele dracht van Mauretanië - een wijde zwarte broek die aan de enkels was dichtgebonden. Zijn voorbeeld werd al spoedig door de andere gasten gevolgd. De onafhankelijkheidsfeesten, die zondag begonnen met parachute springen door militairen van het nieuwe Mauretanische leger, wer den maandag voortgezet met een militaire parads en volkszang en -dans. De regering heeft maandag de Verenigde Naties in New York te legrafisch om toelating tot de vol kerenorganisatie verzocht. Deze aanvrage wordt gesteund door Frankrijk en Tunesië. Volgens berichten van een ra diozender te New York heeft pre sident Betancourt van Venezuela het leger te hulp geroepen om een beraamde opstand te onderdruk ken. President Betancourt heeft gezegd dat deze opstand ten doel had in Caracas een soortgelijk re gime to vestigen als op Cuba. Een spectaculaire valpartij, ge fotografeerd tijdens een indoor wielerwedstrijd voor jonge profs in Kopenhagen. Bij de val waren twee Denen en een Belg betrokken: v l.n.r. Leveau (D.), Proost (B.) en Soren- sen (D.). Amerikaanse lof voor prins Bernhard NEW YORK, 29-H. Onder de kop „Prins als zakenman" brengt het tijdschrift „Fortune" in zijn decemberafleveringen een profiel van prins Bernhard. „Fortune" prijst de prestaties van de prins op het terrein van de internationale aangelegenheden en de wereldhandel. Het blad legt de nadruk op het werk van de prins als „aanstich ter" in de Navo en de Europese gemeenschappelijke markt en noemt zijn succes als zakenman in alle opzichten opmerkelijk. Het brengt de transactie van prins Bernhard met de Argentijnse regering in herinnering voor de verkoop van Nederlands spoorma- teriaal, waarbij een bedrag van 200 miljoen dollar gemoeid was. Prins Bernhard, aldus „Fortune", is nu de invloedrijkste prins van zijn tijd geworden, een belangrij ke macht in de verschillende on dernemingen, die de eenheid van west-Europa willen bevorderen, een deskundige op militair terrein en een van Nederlands belangrijk ste persoonlijkheden op handels gebied. In het artikel wordt voorts het werk van de prins in de zoge naamde „Bilderbarg-groep" gepre zen. ONRUST BIJ HOOGOVENS UMUIDEN, 28-11. Van de zijde van de directie van de hoogovens is desgevraagd meegedeeld, dat zaterdag enige onrust op het be drijf heeft geheerst Deze had twee oorzaken: ten eerste de algemene onrust ten aanzien van de loonpo litiek in de metaalnijverheid en ten tweede enkele moeilijkheden in de afdeling intern vervoer. Het gevolg van deze laatste is geweest, dat zaterdagmorgen van tien tot elf uur en rond 's middags twee uur het vervoer enigszins ge stagneerd is geweest. Men is er echter in geslaagd het vervoer gaande te houden door een andere bezetting van de locomotieven. Za terdagavond om negen uur was de toestand in deze afdeling weer ge heel normaal. Dinsdagmorgen werd er volgens de directie weer normaal gewerkt. Dure haviken Twee Chinese haviken van porselein uit de twee de helft van de achttiende eeuw hebben bij een veiling in Londen 7.560 pond (on geveer 78.000 gulden) op gebracht. 160 Chinese kunstvoorwerpen van por selein en jade gingen voor een totaal bedrag van om streeks 350.000 gulden in andere handen over. Jacht op Loemoemba LEOPOLDSTAD, 28-11. De jacht op Loemoemba, de afgezette pre mier van Kongo die zijn woning in Leopoldstad heeft verlaten, is maandagavond begonnen. Kongolese soldaten hebben alle huizen in de omgeving van Loe- moemba's woning doorzocht en wegversperringen opgericht. De soldaten van kolonel Moeboetoe, die voor het huis van de afgezette premier op wacht stonden, hebben blijkbaar geen poging gedaan om Loemoemba tegen te houden, toen hij in een auto, die met grote snel heid reed, vertrok. Men heeft sindsdien niets meer van hem gehoord. BU een vliegtuigongeluk ln Bra zilië is één Nederlandse ingenieur om het leven gekomen. Nadere bU- zonderheden ontbraken vanmorgen oog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1